Jump to content

Samsung Galaxy S8 (SM-G950F)


ZZW30
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα.

Το αγαπημένο κινητό μου, το έσπασα στην εθνική οδό. Διαλύθηκε η οθόνη και η πλάτη. Το τηλέφωνο όμως δείχνει "ζωντανό". Και φορτίζει και ενημερώσεις ηχούν και φωτιζόμενες ενδείξεις έχει αναλόγως των εφαρμογών. Φούξια για παράδειγμα στο viber, κόκκινο στην φόρτιση και πράσινο όταν γεμίζει η μπαταρία.

Το ερώτημά μου λοιπόν. Αφού δεν έχω οθόνη, πως μπορώ να κάνω κλωνοποίηση των δεδομένων μου με το πρόγραμμα της Samsung ή και με άλλη μάρκα κινητού και επίσης μεταφορά δεδομένων, από την στιγμή που δεν μπορώ να δώσω εντολές από το ίδιο το κινητό μιας και δεν έχουμε οθόνη; Υπάρχει τρόπος; Πρόγραμμα;

Ευχαριστώ.

 

Μήπως έχεις το side synch της Samsung? Αν δεν το έχεις βγάλει πρέπει να υπάρχει στο κινητό σου. Διαφορετικά εγκατέστησε το απευθείας από το play. https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sec.android.sidesync30&hl=en

 

Κατέβασε το και στο PC/Laptop και σύνδεσε το κινητό με το καλώδιο. http://www.samsung.com/us/support/owners/app/sidesync

Έχει επιλογή να βλέπεις την οθόνη και μπορείς να μεταφέρεις ότι αρχεία θέλεις στο PC/Laptop.

 

Καλή επιτυχία.

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

¨εχοντα έρθει από iOS τα λαγκ ειναι εμφανή (μου προκαλεί μεγάλη εντύπωση μια ναβαρχίδα να ειναι λάγκι σε διάφορες εφαρμογές.

 

Ακόμα και το dial pad παρουσιάζει lag. Σίγουρα δεν σέρνεται όλο το κινητό αλλά αντιλαμβάνεσαι ότι δεν είναι σμουθ η κατάσταση.

 

τωρα πάμε σε βασικές εφαρμογές τύπου social

 

facebook: lag lag lag το σκρολ ειναι τόσο απαίσιο λες και φορτώνει έναν πυρήνα.

 

instagram stories: πολύ smooth εδώ αλλά στα video στα stories αργεί να τα φορτώσει πχ μπορει να κάνει ελάχιστο χρόνο ενώ στο αιφον τα φόρτωνε μπαμ μπαμ.

 

παρουσίαζεται και σε άλλον αυτό στο instagram;

 

μπαταρία οκ τη βγαζει τη μέρα κάπως.

το bixby button οτινανε, ενώ τα volume buttons πολύ λάθος τοποθετημένα.

το sensor συνηθίζεται αλλά θα το ήθελα αλλιώς.

κάμερα σε low φωτισμό χάλι. (μόνο με το φλας σώνεται) το iPhone 7 ήταν ποιο καλό εδώ.

γενικά η κάμερα και στη μέρα ειναι over το brightness και πρέπει να το κατεβάσεις χειροκίνητα για να βγει αξιοπρεπή φωτογραφία.

 

Λύσεις προτάσεις παραπάνω από καλοδεχούμενες.

 

 

γενικά αν ήταν σμουθ η διαβίωση μαζι του θα ταν μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

¨εχοντα έρθει από iOS τα λαγκ ειναι εμφανή (μου προκαλεί μεγάλη εντύπωση μια ναβαρχίδα να ειναι λάγκι σε διάφορες εφαρμογές.

 

Ακόμα και το dial pad παρουσιάζει lag. Σίγουρα δεν σέρνεται όλο το κινητό αλλά αντιλαμβάνεσαι ότι δεν είναι σμουθ η κατάσταση.

 

τωρα πάμε σε βασικές εφαρμογές τύπου social

 

facebook: lag lag lag το σκρολ ειναι τόσο απαίσιο λες και φορτώνει έναν πυρήνα.

 

instagram stories: πολύ smooth εδώ αλλά στα video στα stories αργεί να τα φορτώσει πχ μπορει να κάνει ελάχιστο χρόνο ενώ στο αιφον τα φόρτωνε μπαμ μπαμ.

 

παρουσίαζεται και σε άλλον αυτό στο instagram;

 

μπαταρία οκ τη βγαζει τη μέρα κάπως.

το bixby button οτινανε, ενώ τα volume buttons πολύ λάθος τοποθετημένα.

το sensor συνηθίζεται αλλά θα το ήθελα αλλιώς.

κάμερα σε low φωτισμό χάλι. (μόνο με το φλας σώνεται) το iPhone 7 ήταν ποιο καλό εδώ.

γενικά η κάμερα και στη μέρα ειναι over το brightness και πρέπει να το κατεβάσεις χειροκίνητα για να βγει αξιοπρεπή φωτογραφία.

 

Λύσεις προτάσεις παραπάνω από καλοδεχούμενες.

 

 

γενικά αν ήταν σμουθ η διαβίωση μαζι του θα ταν μια χαρά

 

....Η πρόταση μου είναι γύρνα σε iphone και μην ξανα-ασχοληθείς με android συσκευές.

Link to comment
Share on other sites

....Η πρόταση μου είναι γύρνα σε iphone και μην ξανα-ασχοληθείς με android συσκευές.

 

σεβαστό και μάλλον αυτό θα πράξω.

 

απλώς μου φένεται αδιανόητο μια τέτοια συσκευη να λαγκάρει.

τη κάνει τη δουλεια της και με το παραπάνω (μερικά πράγματα με βόλέψανε οπως και μερικά άλλα με ξεβολέψανε)

είπα να γράψω εδώ μηπως δεν ειναι νομραλ ολο αυτό.

 

κακογραμμένες οι εφαρμογές για android?

ποιος ο λόγος;

Link to comment
Share on other sites

....Η πρόταση μου είναι γύρνα σε iphone και μην ξανα-ασχοληθείς με android συσκευές.

 

Ναι, O.K. Ρίξε μια ματιά αν θέλεις στο thread του iphone 8 και 8 plus....

Link to comment
Share on other sites

¨εχοντα έρθει από iOS τα λαγκ ειναι εμφανή (μου προκαλεί μεγάλη εντύπωση μια ναβαρχίδα να ειναι λάγκι σε διάφορες εφαρμογές.

 

Ακόμα και το dial pad παρουσιάζει lag. Σίγουρα δεν σέρνεται όλο το κινητό αλλά αντιλαμβάνεσαι ότι δεν είναι σμουθ η κατάσταση.

 

τωρα πάμε σε βασικές εφαρμογές τύπου social

 

facebook: lag lag lag το σκρολ ειναι τόσο απαίσιο λες και φορτώνει έναν πυρήνα.

 

instagram stories: πολύ smooth εδώ αλλά στα video στα stories αργεί να τα φορτώσει πχ μπορει να κάνει ελάχιστο χρόνο ενώ στο αιφον τα φόρτωνε μπαμ μπαμ.

 

παρουσίαζεται και σε άλλον αυτό στο instagram;

 

μπαταρία οκ τη βγαζει τη μέρα κάπως.

το bixby button οτινανε, ενώ τα volume buttons πολύ λάθος τοποθετημένα.

το sensor συνηθίζεται αλλά θα το ήθελα αλλιώς.

κάμερα σε low φωτισμό χάλι. (μόνο με το φλας σώνεται) το iPhone 7 ήταν ποιο καλό εδώ.

γενικά η κάμερα και στη μέρα ειναι over το brightness και πρέπει να το κατεβάσεις χειροκίνητα για να βγει αξιοπρεπή φωτογραφία.

 

Λύσεις προτάσεις παραπάνω από καλοδεχούμενες.

 

 

γενικά αν ήταν σμουθ η διαβίωση μαζι του θα ταν μια χαρά

 

Καλησπερα, ριξε μια ματια εδω (γνωμη μου ασε τα animation transitions στο 1Χ μονο και ας λενε).

Οταν τα εκανα αυτα (και καποια αλλα που θα μαθεις σιγα-σιγα) το τηλεφωνο ειναι πολυ γρηγορο και ελαχιστα λιγοτερο smooth απο iOS). :)

 

"Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic"-Sir Arthur Clarke
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, ριξε μια ματια εδω (γνωμη μου ασε τα animation transitions στο 1Χ μονο και ας λενε).

Οταν τα εκανα αυτα (και καποια αλλα που θα μαθεις σιγα-σιγα) το τηλεφωνο ειναι πολυ γρηγορο και ελαχιστα λιγοτερο smooth απο iOS). :)

 

 

 

να μια απαντηση που πρωτείνει κάτι

ευχαριστώ φίλος θα δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

οι Άγγλοι προτιμούν τα S8.

Το Samsung Galaxy S8 ψηφίστηκε το κινητό της χρονιάς στη Μ. Βρετανία

https://techblog.gr/mobile/samsung-galaxy-s8-phone-of-the-year-uk-2872/amp/

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

¨εχοντα έρθει από iOS τα λαγκ ειναι εμφανή (μου προκαλεί μεγάλη εντύπωση μια ναβαρχίδα να ειναι λάγκι σε διάφορες εφαρμογές.

 

Ακόμα και το dial pad παρουσιάζει lag. Σίγουρα δεν σέρνεται όλο το κινητό αλλά αντιλαμβάνεσαι ότι δεν είναι σμουθ η κατάσταση.

 

τωρα πάμε σε βασικές εφαρμογές τύπου social

 

facebook: lag lag lag το σκρολ ειναι τόσο απαίσιο λες και φορτώνει έναν πυρήνα.

 

instagram stories: πολύ smooth εδώ αλλά στα video στα stories αργεί να τα φορτώσει πχ μπορει να κάνει ελάχιστο χρόνο ενώ στο αιφον τα φόρτωνε μπαμ μπαμ.

 

παρουσίαζεται και σε άλλον αυτό στο instagram;

 

μπαταρία οκ τη βγαζει τη μέρα κάπως.

το bixby button οτινανε, ενώ τα volume buttons πολύ λάθος τοποθετημένα.

το sensor συνηθίζεται αλλά θα το ήθελα αλλιώς.

κάμερα σε low φωτισμό χάλι. (μόνο με το φλας σώνεται) το iPhone 7 ήταν ποιο καλό εδώ.

γενικά η κάμερα και στη μέρα ειναι over το brightness και πρέπει να το κατεβάσεις χειροκίνητα για να βγει αξιοπρεπή φωτογραφία.

 

Λύσεις προτάσεις παραπάνω από καλοδεχούμενες.

 

 

γενικά αν ήταν σμουθ η διαβίωση μαζι του θα ταν μια χαρά

 

Γενικα πρεπει να βαλεις τα εφε στο 0,5 οπως σου προειπαν. Οσον αφορα το facebook δν εχει λαγκ το σκρολ. Ισα ισα που το θεωρω πιο γρηγορο απο iphone που ειχα. Ξαναεγκατεστησε το . Για το instagram θα συμφωνησω, τελευταια δεν μας τα λεει καλα ,σχεδον ανα τακτα διαστηματα ερχονται ενημερωσεις της εφαρμογης. Αλλα οκ δεν ειναι δα κ κατι τρομερο. Μπαταρια εγω δν ειμαι ευχαριστημενος και το εχω αναφερει κ παλιοτερα.Το s7 edge ειχε μακραν καλυτερη. Ισως παω στο s8 plus.

 

Μονο το αποτυπωμα για μενα ειναι σε λαθος θεση. Καμερα γενικα στο αυτοματο παντα το Iphone υπερεχει απο οτι θυμαμαι. Αλλα και εδω αν παιξεις λιγο με φωτισμο αφου δν θες φλας βραδυ βγαζει καλυτερες απο αυτο που ειχες, ειδικα με φλας δεν συγκρινεται καν.

 

Γενικα ο touchwiz ειναι λιγο βαρυς ακομα και πιστευω οσα χρονια κ να περασουν δν θα αλλαξει κατι,εχει φορτωμενο πολυ σαβουρα,βασικα ειναι κακογραμμενος για μενα . Εδω τα huawei με τοσα πραματα τρεχουν σφερα χωρις ιχνος lag οπως τα lg απο g5 και πανω.

 

Δωσε του λιγο χρονο αφου το στησεις το κινητο. Θα σου αρεσει

Edited by prioxxx
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

μου εμφανιστηκε ενα εικονιδιο στη μπαρα. ενα στρογγυλο με ενα σταυρό μεσα. τι ειναι αυτο? καπου ειχαν πει παλιοτερα αλλα δεν το βρισκω.
Link to comment
Share on other sites

¨εχοντα έρθει από iOS τα λαγκ ειναι εμφανή (μου προκαλεί μεγάλη εντύπωση μια ναβαρχίδα να ειναι λάγκι σε διάφορες εφαρμογές.

 

 

 

Ακόμα και το dial pad παρουσιάζει lag. Σίγουρα δεν σέρνεται όλο το κινητό αλλά αντιλαμβάνεσαι ότι δεν είναι σμουθ η κατάσταση.

 

 

 

τωρα πάμε σε βασικές εφαρμογές τύπου social

 

 

 

facebook: lag lag lag το σκρολ ειναι τόσο απαίσιο λες και φορτώνει έναν πυρήνα.

 

 

 

instagram stories: πολύ smooth εδώ αλλά στα video στα stories αργεί να τα φορτώσει πχ μπορει να κάνει ελάχιστο χρόνο ενώ στο αιφον τα φόρτωνε μπαμ μπαμ.

 

 

 

παρουσίαζεται και σε άλλον αυτό στο instagram;

 

 

 

μπαταρία οκ τη βγαζει τη μέρα κάπως.

 

το bixby button οτινανε, ενώ τα volume buttons πολύ λάθος τοποθετημένα.

 

το sensor συνηθίζεται αλλά θα το ήθελα αλλιώς.

 

κάμερα σε low φωτισμό χάλι. (μόνο με το φλας σώνεται) το iPhone 7 ήταν ποιο καλό εδώ.

 

γενικά η κάμερα και στη μέρα ειναι over το brightness και πρέπει να το κατεβάσεις χειροκίνητα για να βγει αξιοπρεπή φωτογραφία.

 

 

 

Λύσεις προτάσεις παραπάνω από καλοδεχούμενες.

 

 

 

 

 

γενικά αν ήταν σμουθ η διαβίωση μαζι του θα ταν μια χαρά

 

Πρέπει να κανείς ριζικές αλλαγές στην συσκευή σου στο UI και στις εφαρμογές.

Κανονική εγχείρηση δηλαδή :p

 

Πρώτα απ όλα ξήλωμα όλες Samsung εφαρμογές και αντικατάσταση με τρίτες.

Μόνο Samsung browser κράτησε.

 

Όλα τα άλλα για τα μπάζα είναι.

 

Για email χρησιμοποιώ αυστηρά Gmail και outlook που υποστηρίζουν app shortcuts μάλιστα στυλ 3D Touch force του iOS με βοήθεια Nova και Sesame shortcut app.

 

Τον μαμισιο ξήλωσε τον εντελώς.

 

Για dialer εγώ βάζω Truecaller εναλλακτική True phone dailer

Για SMS αυστηρά Textra SMS.

 

Για galery Google photos η Quick Pic.

 

Για music player ένα εκ των Player Pro,N7Player η Power AMP.

 

Ο Samsung και ο Google music για πέταμα είναι στην κυριολεξία.

 

Για video player εγώ έχω εγκαταστήσει bsplayer και MX Player.

 

Κράτησε τον μαμισιο video Player είναι πολύ καλός,ελαφρύς και απλός σε χρήση απλά υπολείπεται σε feature και customization.

 

Απενεργοποίησε Samsung keyboard και βάλε Google keyboard στην θέση του.

 

Μέρα με την νύχτα.

 

Αντί για Samsung Note που ξήλωσε τον βάλε τον Keep της Google.

 

Ξήλωμα Samsung experience(TW) με Nova Prime.

Βάλε τον Nova σε scroll/animation speed σε fast mode.

Επίσης βάλε τον Nova εξαίρεση από βελτιστοποίηση μπαταριας(σημαντικό αυτό) δηλαδή στα unmonitored app βάλτο.

 

Στις ρυθμίσεις μπαταρίας θα το βρεις.

 

Εκεί βάλε και εφαρμογές τύπου email,social media,communication τύπου viber,WhatsApp.

 

Σε developer option στα settings βάλε 0.5 παντού στα animation.

 

Location method βάλτε σε battery saving.

Απενεργοποίηση WiFi/Bluetooth always scanning.

Απενεργοποίηση Google backup(και μπαταρία τρώει και δεσμεύει μπόλικους πόρους συστήματος).

 

Όλα τα παραπάνω θα βελτιώσουν κατά πολύ την εμπειρία χρήσης χωρίς όμως να εξαλείψουν 100% διότι μέρος της ευθύνης ευθύνεται και η 7 και η ανικανότητα η αδιαφορία της Samsung να δώσει τόσους μήνες την 7.1.1 που βελτίωσε η Google μπόλικες παραμέτρους της Android έκδοσης under the hood.

 

Τώρα για Facebook,Instagram ευθύνη βαραίνει τις εφαρμογές και τους δημιουργούς τους.

 

Αυτά από εμένα που όπως σου περιέγραψα δουλεύω Samsung συσκευές.

 

Έχω και αλλά πράγματα παράλληλα αλλά αφορούν κυρίως περαιτέρω customizations στο UI που μπορεί να μην σε ενδιαφέρουν.

 

 

Sent from my iPad Pro using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ διαφωνώ στο ξήλωμα βασικών εφαρμογών της Samsung πχ dialer. Μια χαρά δουλεύουν. Nova launcher κλπ περι μπαταρίας συμφωνώ.
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρησιμοποιω τιποτε αλλο απο τις stock εφαρμογες στο δικο μου (dialer-sms-email-browser-video-photo).

Δοκιμασα διαφορα 3rd party και τα ξηλωσα ολα. Stock launcher.

Το τηλεφωνο "πεταει", σχεδον 5 μηνες μετα την αγορα του.

Απλα επεσε πολλη μελετη σε youtube και διαφορες ιστοσελιδες/XDA με συμβουλες και tips. Λογικο γιατι android ειχα να δουλεψω απο εποχη Note 3.

Δεν εχω ακομα αγκαλιασει 100% το τηλεφωνο αλλα δεν εχω αρρωστησει που εφυγα (προς το παρον) απο το iOS.

Απλα θελει "σκαλισμα" για να παρεις το μεγιστο απο τις δυνατοτητες του συγκεκριμενου κινητου. :)

"Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic"-Sir Arthur Clarke
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Το αγαπημένο κινητό μου, το έσπασα στην εθνική οδό. Διαλύθηκε η οθόνη και η πλάτη. Το τηλέφωνο όμως δείχνει "ζωντανό". Και φορτίζει και ενημερώσεις ηχούν και φωτιζόμενες ενδείξεις έχει αναλόγως των εφαρμογών. Φούξια για παράδειγμα στο viber, κόκκινο στην φόρτιση και πράσινο όταν γεμίζει η μπαταρία.

Το ερώτημά μου λοιπόν. Αφού δεν έχω οθόνη, πως μπορώ να κάνω κλωνοποίηση των δεδομένων μου με το πρόγραμμα της Samsung ή και με άλλη μάρκα κινητού και επίσης μεταφορά δεδομένων, από την στιγμή που δεν μπορώ να δώσω εντολές από το ίδιο το κινητό μιας και δεν έχουμε οθόνη; Υπάρχει τρόπος; Πρόγραμμα;

Ευχαριστώ.

 

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

οι Άγγλοι προτιμούν τα S8.Το Samsung Galaxy S8 ψηφίστηκε το κινητό της χρονιάς στη Μ. Βρετανία

https://techblog.gr/mobile/samsung-galaxy-s8-phone-of-the-year-uk-2872/amp/

 

Aπόλυτα αναμενόμενο. Το S8 είναι το διαμάντι για το 2017. Τέτοιο εξαιρετικό design συνδυαζόμενο με δυνατό επεξεργαστή, άψογη κάμερα και θαυμάσια οθόνη, δεν βρίσκεις αλλού. Υπάρχουν φυσικά τα νεότερα ultra premium phablets ( Pixel 2 XL, Note 8, LG V30) αλλά κατά το προσωπικό μου γούστο δεν είναι τόσο θεϊκά στο σχεδιασμό όσο το S8.

 

μου εμφανιστηκε ενα εικονιδιο στη μπαρα. ενα στρογγυλο με ενα σταυρό μεσα. τι ειναι αυτο? καπου ειχαν πει παλιοτερα αλλα δεν το βρισκω.

 

Έχεις ενεργοποιημένο το data saver στη χρήση δεδομένων. Aπενεργοποίησέ το από τις σχετικές ρυθμίσεις.

 

Πρώτα απ όλα ξήλωμα όλες Samsung εφαρμογές και αντικατάσταση με τρίτες. Μόνο Samsung browser κράτησε. Όλα τα άλλα για τα μπάζα είναι.

 

Συμφωνώ απόλυτα και με πρώτη κίνηση πάντα το ξήλωμα του launcher και αντικατάστασή του με τον Nova Prime.

 

Έχω την εντύπωση ότι το Kies δεν υποστηρίζεται από τα τελευταία μοντέλα της Samsung...

 

To kies έχει αντικατασταθεί από το smart switch.

 

-------------------------------------------------------------

Άσχετο : Για όσους δεν θέλουν να μαγαρίσουν το πανέμορφο design του S8 αλλά θέλουν να προστατέψουν την πλάτη και τα πλαϊνά από χαρακιές, προτείνω θήκη Baseus μαύρη από το aliexpress ( στα ελληνικά σκρουτζομάγαζα την πουλούν 17€ αντί για 4€ και επίσης λένε ότι πουλούν την Black version ενώ δίνουν τη γκρι semi transparent). Όταν λέμε ultra thin εννοούμε πραγματικά έξτρα λεπτή. Tράβηξα και μερικές φωτό για να τη δείτε ( κάντε κλικ στις εικόνες για να τις δείτε μεγαλύτερες) :

 

20171004_175831.jpg 20171004_180107.jpg 20171004_181138.jpg

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω παραπάνω τα σχόλια εναντίον των εφαρμογών της samsung, και θα ήθελα να πω και εγώ την ταπεινή μου γνώμη.

 

Δοκίμασα αρκετές από τις εφαρμογές που αναφέρονται και τα βρήκα τραγικές μούφες έως και εντελώς αστεία. Το χειρότερο είναι η παραπληροφόρηση γύρο από το θέμα των προσωπικών δεδομένων καθώς αρκετές εφαρμογές δημιουργούσαν μικρογραφίες των φωτογραφιών στο τηλέφωνο και τις έστελναν σε ξένους server. Κάτι που το βρίσκω τραγικό. Ας μην μιλήσω για τις επαφές...

 

Αντιθέτως, οι εφαρμογές τις samsung (Note, Music, κλπ...) λειτουργούν άψογα, δεν αποστέλλουν τίποτα (εκτός και αν κάποιος βάλει samsung account) και έχουν και σχετικά σταθερές ανανεώσεις με μικρο-βελτιώσεις.

 

Γενικά υπάρχει τρομερή παραπληροφόρηση στο θέμα των εφαρμογών από μικρά παιδάκια για λόγους επίδειξης, κάτι κατανοητό. Αλλά σε εμάς που λειτουργούμε σε ένα επαγγελματικό περιβάλλων, καλό είναι να είμαστε πιο προσεκτικοί.

 

:!: γιου χαβ μπιιν γουαρνεντ

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω παραπάνω τα σχόλια εναντίον των εφαρμογών της samsung, και θα ήθελα να πω και εγώ την ταπεινή μου γνώμη.

 

 

 

Δοκίμασα αρκετές από τις εφαρμογές που αναφέρονται και τα βρήκα τραγικές μούφες έως και εντελώς αστεία. Το χειρότερο είναι η παραπληροφόρηση γύρο από το θέμα των προσωπικών δεδομένων καθώς αρκετές εφαρμογές δημιουργούσαν μικρογραφίες των φωτογραφιών στο τηλέφωνο και τις έστελναν σε ξένους server. Κάτι που το βρίσκω τραγικό. Ας μην μιλήσω για τις επαφές...

 

 

 

Αντιθέτως, οι εφαρμογές τις samsung (Note, Music, κλπ...) λειτουργούν άψογα, δεν αποστέλλουν τίποτα (εκτός και αν κάποιος βάλει samsung account) και έχουν και σχετικά σταθερές ανανεώσεις με μικρο-βελτιώσεις.

 

 

 

Γενικά υπάρχει τρομερή παραπληροφόρηση στο θέμα των εφαρμογών από μικρά παιδάκια για λόγους επίδειξης, κάτι κατανοητό. Αλλά σε εμάς που λειτουργούμε σε ένα επαγγελματικό περιβάλλων, καλό είναι να είμαστε πιο προσεκτικοί.

 

 

 

:!: γιου χαβ μπιιν γουαρνεντ

 

 

Αυτα τα περί παραπληροφόρηση και μικρά παιδάκια κρατά τα για τον εαυτό σου και δεν σου επιτρέπω τέτοιους χαρακτηρισμούς.

 

Απλα απαράδεκτος.

 

Όσο για τα προσωπικά δεδομένα από την στιγμή που έκανες αποδοχή όρων χρήσης της συσκευής σου έχουν διέρρευσει παντού.

 

Αν ανησυχείς για αυτό πάρε κανα dumb phone και μην κανείς χρήση smartphone καθόλου,κόψε το Ίντερνετ,κόψε επικοινωνία.

 

 

Sent from my iPad Pro using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ο nova δεν μπορεί να διαβάσει το widget καιρού, υπάρχει κάποιο που να μοιάζει με το transparent widget της Samsung?

Δες το Xwidget....

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.xwidgetsoft.xwidget

Link to comment
Share on other sites

@ΑroundTheGalaxy, πρώτον πρόσεχε τους χαρακτηρισμούς σου. Δεύτερον εμείς μιλάμε για το ποιες εφαρμογές είναι πιο πλήρεις και τρέχουν καλύτερα στη συσκευή σε σχέση με τις μαμίσιες. Το θέμα των προσωπικών δεδομένων δεν έχει καμία σχέση με αυτό που συζητάμε. Δεύτερον επειδή η διαρροή των προσωπικών σου δεδομένων γίνεται και από τη Google και από τη Samsung, καλό είναι να μεταβείς σε άλλο λογισμικό κλειστό και επίσης όπως σου είπε και ο Alextrela, κόψε internet ή κάθε εφαρμογή επικοινωνίας και μην παραπληροφορείς τον κόσμο
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

To kies έχει αντικατασταθεί από το smart switch.

 

-------------------------------------------------------------

Καλησπέρα.

Διάβασα και των τριών φίλων τα μηνύματα που προσπάθησαν να με βοηθήσουν στο πρόβλημα που αντιμετωπίζω. Για να μην μακρηγορώ θα πω οτι στο smart switch που μόλις προσπάθησα μου λέει οτι η συσκευή μου είναι κλειδωμένη και πως πρέπει να την ξεκλειδώσω πρώτα!!!!! Δίχως οθόνη λοιπόν, αυτό δεν γίνεται.

Στο sideSinc είχα και εκεί πρόβλημα συνδεσιμότητας διότι μου έλεγε να επιτρέψω την σύνδεση μέσα απο την συσκευή μου.

Το Kies προσπαθούσε να συνδεθεί και δεν τα κατάφερνε λέγοντάς μου να επανεκκινήσω το κινητό. Τίποτα και με αυτό λοιπόν.

Υπάρχει λύση; Σε κάποιο τεχνικό τμήμα πχ; Καλά δεν μιλάω για την Samsung διότι η εταιρία... τιμωρεί την επιλογή των πελατών της να επιλέξουν μια συσκευή της προς αγορά. Δεν αναλαμβάνουν λέει κινητά όταν έχουν τέτοια προβλήματα όπως πάτημα και διάλυση της οθόνης. Άσε που τα δεδομένα τα κλαις εξ'αρχής εαν το πας να σου αλλάξουν κάτι. Με λίγα λόγια εγκλωβίζεσαι στον κυκεώνα του καταναλωτή όπου κυρίως είναι αρεστός ως προς το να τα σκάει και να αγοράζει. Μετά, κάνουν τα βασικά τα οποία μέσα στα χρόνια με κόπους έχουν κερδίσει οι καταναλωτές, μέσα απο δικαστικούς αγώνες κλπ. Όπου υπάρχει νομικό κενό, συμβαίνει αυτό που περιγράφω. Δηλαδή... υποστήριξη ΜΗΔΕΝ.

Ελπίζω λοιπόν σε εσάς. Κάποιον που να γνωρίζει τρόπο να ανακτήσω δεδομένα μου. Ακόμη και τα 20.000 sms εκ των οποίων υπάρχουν σημαντικότατες συνομιλίες, δεν μπορώ πλέον να τα έχω. Όταν άλλαζα συσκευή, τα μετέφερα με το CM Backup όπου και εδώ έχω την ατυχία να μην λειτουργεί η εφαρμογή. Όταν πηγαίνω να συνδεθώ με την επιλογή "Συνέχεια με Facebook", μου λέει... "Μη διαθέσιμο δίκτυο"!!!! Το ίδιο και με Google. Και βλέπω στα σχόλια στο Play store πως ζητάει η εταιρία να αποθηκεύσουν οι χρήστες τα αρχεία τους διότι θα διαγραφούν. Μάλλον πάει για λουκέτο το "μαγαζί"!!! Μου έτυχε ΚΑΙ αυτό λοιπόν.

BRAZILEIROS - Hellas

 

Video-Sakis :respect:

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετώπισα ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο πρόβλημα με το S7 της κόρης μου που είχε μέσα φωτογραφίες τεράστιας συναισθηματικής αξίας. Δοκίμασα σχεδόν τα πάντα γι’αυτό και έγραψα προηγουμένως για το Smart Switch γιατί απλούστατα και αυτό προϋποθέτει ένα απλό ΟΚ μέσω της οθόνης κάτι που φυσικά δεν ήταν εφικτό. Ακόμα και remote access μέσω του Samsung account που υπήρχε μέσα το κινητό έκανα προκειμένου να παρακαμθούν όλα τα κλειδώματα και οι κωδικοί πρόσβασης, αλλά δυστυχώς ούτε αυτό λειτούργησε.

 

Η λύση ήταν μία και αυτή τελικά εφάρμοσα. Σε συνοικιακό μαγαζί επισκευής κινητών πλήρωσα για αλλαγή οθόνης ΧΩΡΙΣ φυσικά να μηδενίσουν-σβήσουν οτιδήποτε και έτσι την επόμενη μέρα είχα το S7 στα χέρια μου με ΟΛΟ το περιεχόμενό του. Αυτό το έκανα και το ακροβοπλήρωσα γιατί ήθελα να κρατήσω και επαναλειτουργήσω και την ίδια την συσκευή. Σε περίπτωση που δεν σε ενδιαφέρει πλέον η συσκευή αλλά μόνο το περιεχόμενό της, αυτό σου παραδίδεται σε ένα USB stick με ένα κόστος της τάξεως των €30 (εννοείται ότι ανοίγουν την συσκευή, βάζουν επάνω μία δική τους οθόνη και τραβάνε όλα τα δεδομένα)...

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετώπισα ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο πρόβλημα με το S7 της κόρης μου που είχε μέσα φωτογραφίες τεράστιας συναισθηματικής αξίας. Δοκίμασα σχεδόν τα πάντα γι’αυτό και έγραψα προηγουμένως για το Smart Switch γιατί απλούστατα και αυτό προϋποθέτει ένα απλό ΟΚ μέσω της οθόνης κάτι που φυσικά δεν ήταν εφικτό. Ακόμα και remote access μέσω του Samsung account που υπήρχε μέσα το κινητό έκανα προκειμένου να παρακαμθούν όλα τα κλειδώματα και οι κωδικοί πρόσβασης, αλλά δυστυχώς ούτε αυτό λειτούργησε.

 

Η λύση ήταν μία και αυτή τελικά εφάρμοσα. Σε συνοικιακό μαγαζί επισκευής κινητών πλήρωσα για αλλαγή οθόνης ΧΩΡΙΣ φυσικά να μηδενίσουν-σβήσουν οτιδήποτε και έτσι την επόμενη μέρα είχα το S7 στα χέρια μου με ΟΛΟ το περιεχόμενό του. Αυτό το έκανα και το ακροβοπλήρωσα γιατί ήθελα να κρατήσω και επαναλειτουργήσω και την ίδια την συσκευή. Σε περίπτωση που δεν σε ενδιαφέρει πλέον η συσκευή αλλά μόνο το περιεχόμενό της, αυτό σου παραδίδεται σε ένα USB stick με ένα κόστος της τάξεως των €30 (εννοείται ότι ανοίγουν την συσκευή, βάζουν επάνω μία δική τους οθόνη και τραβάνε όλα τα δεδομένα)...

Έτσι κι εγώ λοιπόν στην χειρότερη των περιπτώσεων απλά θα κρατήσω το κινητό μέχρι να γίνει "μουσειακό" είδος (αστειεύομαι, δεν χρειάζεται τόσος καιρός) μέχρι λοιπόν να πωλούνται σχεδόν τσάμπα (βάλε 3-5 έτη) και τότε θα του βάλω οθόνη απο κάποιο μεταχειρισμένο. Η θα βρώ κάποιο με καμμένη μητρική και θα πάρω την οθόνη. Μα έχω και άλλο ένα θέμα. Το ότι δεν μπορώ να ξέρω εαν απο την πτώση έχει πάθει ζημιά και η αποθήκη του κινητού. Το οτι έχει ενδείξεις και λειτουργίες ενεργές, σημαίνει πως ο αποθηκευτικός χώρος και η εν γένει λειτουργικότητά του είναι οκ; Η δεν μπορώ να είμαι σίγουρος; Υπάρχει τρόπος να δει κανείς εαν ο "σκληρός" των 64gb δεν έχει ή έχει καταστραφεί; Στους υπολογιστές δεν δείχνει τίποτα. Μόνο ως συσκευή αναγνωρίζεται. Και σε Mac και σε Pc.

BRAZILEIROS - Hellas

 

Video-Sakis :respect:

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που θα πεταχτω έτσι άσχετα αλλά εδώ φαίνεται η αξία της sd.. Για μένα επειδή μου έχει τύχει παλιά το ίδιο σκηνικό, τα έχω όλα στην sd και τέλος. Μιας και μια οθόνη κοστίζει πολύ σε αυτά τα κινητά, είναι η καλύτερη λύση.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S8 (SM-G950F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...