Jump to content

Samsung Galaxy S8 (SM-G950F)


ZZW30
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορει καποιος να ανεβασει φωτο απο τον μαμα dialer? Αριθμητικο πληκτρολογιο να τσεκαρω κατι;
LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά! Είμαι στο εξής δίλημμα: Θέλω να αγοράσω ή το s7 edge ή το s8 το απλό. Το δίλημμα μου έγκειται στο γεγονός της διάρκειας της μπαταρίας ανάμεσα στα δύο. Το μεν s7 edge έχει 3500 mAh, ενώ το s8 3000 mAh. Έχω ακούσει οτι το s8 κάνει καλύτερη διαχείριση της μπαταρίας και συγκριτικά έχει παραπλήσια απόδοση με το s7 edge. Επιπλέον έχω ακούσει, οτι σε ετήσιο επίπεδο η αυτονομία της μπαταρίας (και οτι αυτό είναι επιβεβαιωμένο και από την ίδια την Samsung) πέφτει στο s7 edge κατα 20%, ενώ στο s8 κατα 5%. Πόσο αληθεύει αυτό; Σας παρακαλώ απαντήστε μου και κυρίως ως προς την μπαταρία και μονο, γιατί η σύγκριση μεταξύ των δύο ως προς τα χαρακτηριστικά, επεξεργαστή, κάμερα και οθόνη είναι περιττή, με το s8 να υπερτερεί! Για το s8+ δεν ενδιαφέρομαι λόγω διαφορά μεγέθους και χρηστικότητας ως προς το finger print.. Περιμένω εμπεριστατωμένη απάντηση. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Φίλε μου μην περιμένεις εμπεριστατωμένη απάντηση σε καμία περίπτωση.

Αυτό αυστηρά και μόνο αφού περάσει ο 1 χρόνος μπορεί να διαπιστωθεί σε S8 συσκευή και μόνο εφόσον περάσει από έλεγχο σε επίπεδο εργαστηρίου και service κατά ποσό ισχύουν τα λεγόμενα της Samsung και στην πράξη.

 

Σε όλες τις τεχνολογικές συσκευές έτσι γίνεται.

 

Όλα εκ των υστέρων διαπιστώνονται και με την πάροδο του χρόνου και ποτέ εκ των προτέρων.

 

Άρα είτε θα εμπιστευτείς τα λεγόμενα της Samsung τώρα και θα πάρεις τη συσκευη,είτε μετά από 1 χρόνο που κάτοχοι που δούλευαν όλο αυτό το διάστημα θα μπορούν να σου πουν κατά ποσό ισχύει η όχι τα λεγόμενα της Samsung όπως και παράλληλα μετά από εργοστασιακό έλεγχο στο service της θα μπορούν να σου απαντήσουν με ακρίβεια για το ποσοστό του battery wear όπου θα πρέπει να αιτηθείς αίτημα για αυτό παραδίνοντας τη συσκευή σου.

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να ανεβασει φωτο απο τον μαμα dialer? Αριθμητικο πληκτρολογιο να τσεκαρω κατι;
Ορίστε 8bfca360e5753dfdec3b8262a56303fd.jpg
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μην περιμένεις εμπεριστατωμένη απάντηση σε καμία περίπτωση.

Αυτό αυστηρά και μόνο αφού περάσει ο 1 χρόνος μπορεί να διαπιστωθεί σε S8 συσκευή και μόνο εφόσον περάσει από έλεγχο σε επίπεδο εργαστηρίου και service κατά ποσό ισχύουν τα λεγόμενα της Samsung και στην πράξη.

 

Σε όλες τις τεχνολογικές συσκευές έτσι γίνεται.

 

Όλα εκ των υστέρων διαπιστώνονται και με την πάροδο του χρόνου και ποτέ εκ των προτέρων.

 

Άρα είτε θα εμπιστευτείς τα λεγόμενα της Samsung τώρα και θα πάρεις τη συσκευη,είτε μετά από 1 χρόνο που κάτοχοι που δούλευαν όλο αυτό το διάστημα θα μπορούν να σου πουν κατά ποσό ισχύει η όχι τα λεγόμενα της Samsung όπως και παράλληλα μετά από εργοστασιακό έλεγχο στο service της θα μπορούν να σου απαντήσουν με ακρίβεια για το ποσοστό του battery wear όπου θα πρέπει να αιτηθείς αίτημα για αυτό παραδίνοντας τη συσκευή σου.

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Καλά ως προς την απόκλιση, εντάξει σίγουρα, πρέπει να περάσει ένας χρόνος..Κυρίως όμως μου έκανε εντύπωση το 20% του edge, και αυτό με βάζει σε σκέψεις, γιατί με αυτή τη λογική στα 5 χρόνια καθίσταται ανύπαρκτη η μπαταρία του.. Κυρίως για αυτό το σκέλος ήθελα επιβεβαίωση. Από διάφορα benchmarks που είδα συγκριτικά σκορ των δύο, ειτε σε κατάσταση αναμονής ειτε μετα από τρέξιμο κάποιων τεστ αντοχής των μπαταριών τους έβγαινε το 8αρι (και μιλαμε πάντα για το απλό) με σχετικά μικρό βέβαια, αλλα εν τέλει με κάποιο προβάδισμα του 7edge ! Και δεν ξέρω αν αυτό αληθεύει σε πραγματική χρήση, ασε και που δεν τα θεωρώ και τόσο αξιόπιστα τα αποτελέσματα αυτών των tests.. Γιατί ως γνωστόν την πολύ μπαταρία την καταναλώνει η οθόνη και οταν μιλάμε για την συγκεκριμένη δυσαναλογία ιντσών και mAh μεταξύ τους, σε συνδυασμό με τις ανάγκες της καθημερινότητας εε, εκει ακριβώς ερχεται η δική σας εμπειρία να μιλήσει και να ξεκαθαρίσει το μυστήριο, γνωρίζοντας από πρώτο χέρι την συμπεριφορά τους..!

Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω κι εγώ σαν νεος κάτοχος εδω και 2 περιπου εβδομάδες οτι η αυτονομιά του s8 συντρίβει αυτη του iPhone 7 plus. Με αρκετη χρήση βγάζω άνετα 35 ώρες αυτονομια ενω με το 7plus δυσκολα εβγαζα 24ωρο. Μιλαμε για χρηση με ίδιες εφαρμογες στην καθημερινοτητα. Και φανταστειτε οτι το S8 ειναι ακομα στις 10-11 φορτισεις τις 2 βδομαδες που το εχω, που σημαινει οτι λογικα θα ανεβάσει κι αλλο την αυτονομια του. Edited by BIANCOrossi
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν σας βοηθάει αυτό στο θέμα μπαταρίας....2 μηνων συσκευη...Καθε Μέρα...ολη Μέρα...τα δεδομένα ή το wifi είναι ενεργοποιημένα...

54b2ca2c732bd79570372926621b5670.jpg2675106d71a3704db025450ba600c846.jpg17ffb310c5a5aff0a0e35548d1bfbcf5.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Στις ρυθμίσεις ειδοποιήσεων, ειδοποίηση για ημερολόγιο, έχω βάλει τον ήχο που θέλω αλλά το ημερολόγιο της google χτυπά με άλλον άσχετο.

Μπορούμε να αλλάξουμε ήχο ειδοποίησης και αν ναι πως;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα παιδιά.Έκανα την μετάβαση και εγώ από s7 edge.

Αν και προβληματιζόμουν μήπως πρέπει να πάω στο plus,από εχθές που το έχω στα χέρια μου δεν το έχω μετανιώσει καθόλου.Πολύ βολικό στο χέρι και άσχετα που η οθόνη είναι πιο λεπτή στο πλάτος μην ξεχνάμε οτί μιλάμε για ένα κινητό 5.8 ιντσών.Πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές!

Μία ερώτηση στα παιδιά που το έχουν,το φορτίζετε με γρήγορη φόρτιση συνέχεια ή επιβαρύνει την μπαταρία;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα παιδιά.Έκανα την μετάβαση και εγώ από s7 edge.Αν και προβληματιζόμουν μήπως πρέπει να πάω στο plus,από εχθές που το έχω στα χέρια μου δεν το έχω μετανιώσει καθόλου.Πολύ βολικό στο χέρι και άσχετα που η οθόνη είναι πιο λεπτή στο πλάτος μην ξεχνάμε οτί μιλάμε για ένα κινητό 5.8 ιντσών.Πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές!Μία ερώτηση στα παιδιά που το έχουν,το φορτίζετε με γρήγορη φόρτιση συνέχεια ή επιβαρύνει την μπαταρία;

 

Καλορίζικο! Προσωπικά το φορτίζω πάντα με γρήγορη φόρτιση. Αν η γρήγορη φόρτιση επιβαρύνει 1Χ τη ζωή της μπαταρίας, το συνεχώς ανοιχτό 4G ή η τοποθεσία ή το gaming ή οι συνεχώς ανοιχτές ειδοποιήσεις από εφαρμογές social media, mail, καιρού κτλ, το επιβαρύνουν 10Χ. Οπότε αν δεν αφήνεις τη συσκευή να ηρεμήσει, η αργή φόρτιση δεν θα σε σώσει. Το always on display κλείσε οπωσδήποτε γιατί καταναλώνει περίπου 1% ανά ώρα εκτός αν δεν σε πειράζει.

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο! Προσωπικά το φορτίζω πάντα με γρήγορη φόρτιση. Αν η γρήγορη φόρτιση επιβαρύνει 1Χ τη ζωή της μπαταρίας, το συνεχώς ανοιχτό 4G ή η τοποθεσία ή το gaming ή οι συνεχώς ανοιχτές ειδοποιήσεις από εφαρμογές social media, mail, καιρού κτλ, το επιβαρύνουν 10Χ. Οπότε αν δεν αφήνεις τη συσκευή να ηρεμήσει, η αργή φόρτιση δεν θα σε σώσει. Το always on display κλείσε οπωσδήποτε γιατί καταναλώνει περίπου 1% ανά ώρα εκτός αν δεν σε πειράζει.

 

Επιτρεψε μου να διαφωνήσω. Το να χρησιμοποιείς τη συσκευή και να ξοδεύεις μπαταρία δεν επιβαρύνει σε κάτι την διάρκεια ζωής της. Εκτός αν εννοείς ότι λόγω χρήσης θα το φορτίζει όλη την ώρα, κάθε τρεις και λίγο κτλ. Αλλά αν σε βγάζει μια μέρα και κάνεις μια φορτιση τη μέρα, τότε γιατί να μην τα χρησιμοποιείς όλα ? Από την άλλη αν φορτίζεις βράδυ και όχι μες τη μέρα βιαστικά, γιατί να βάζεις τη γρήγορη? Δηλαδή εσύ προτείνεις να μειώσει την ευχαρίστηση που του προσφέρει το κινητό για να χρησιμοποιεί μια λειτουργία που ίσως είναι άχρηστη εάν φορτίζει νύχτα ( που δεν βιάζεσαι).

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο! Προσωπικά το φορτίζω πάντα με γρήγορη φόρτιση. Αν η γρήγορη φόρτιση επιβαρύνει 1Χ τη ζωή της μπαταρίας, το συνεχώς ανοιχτό 4G ή η τοποθεσία ή το gaming ή οι συνεχώς ανοιχτές ειδοποιήσεις από εφαρμογές social media, mail, καιρού κτλ, το επιβαρύνουν 10Χ. Οπότε αν δεν αφήνεις τη συσκευή να ηρεμήσει, η αργή φόρτιση δεν θα σε σώσει. Το always on display κλείσε οπωσδήποτε γιατί καταναλώνει περίπου 1% ανά ώρα εκτός αν δεν σε πειράζει.

 

Η γρηγορη φορτιση...σε ολα τα κινητα...μειωνει τη διαρκεια ζωης της μπαταριας.

Δηλαδη μετα απο 1 χρονο

α)το φορτιζες με γρηγορη φορτιση

β) το φορτιζες κανονικα...

...στην α περιπτωση θα εχεις μειωμενη αποδοση μπαταριας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η τεχνολογία έχει προχωρήσει...Δεν είναι όπως οι πρώτες συσκευές που είχαν γρήγορη φόρτιση (ή με κάποια κολπάκια το κάναμε εμείς...) που στο εξάμηνο έβλεπες αισθητή πτώση της μπαταρίας!!!

Υπάρχουν πλέον όλες οι προϋποθέσεις και τα ασφαλιστικά για να κρατήσουν την ζωή της μπαταρίας όσο προτείνει ο κατασκευαστής της...

Χαρείτε όπως θέλετε το τηλεφωνακι και μην αγχώνεστε για την μπαταρία...Οι πιο πολλοί από εμάς στην καλύτερη να κρατήσουμε μια συσκευή ένα χρόνο (πολυ λέω...αλλα δεν πειραζει)..Δεν θα προλάβουμε να δούμε αισθητή διαφορά λόγω της γρηγορης φόρτισης...

Link to comment
Share on other sites

Η γρηγορη φορτιση...σε ολα τα κινητα...μειωνει τη διαρκεια ζωης της μπαταριας.

Δηλαδη μετα απο 1 χρονο

α)το φορτιζες με γρηγορη φορτιση

β) το φορτιζες κανονικα...

...στην α περιπτωση θα εχεις μειωμενη αποδοση μπαταριας.

 

Ναι και εξήγησα ότι θα έχει μειωμένη απόδοση 1Χ ενώ αλλά πράγματα θα την έχουν μειώσει 10Χ. Αν κάποιος κάνει προσεκτική χρήση δεν θα έχει κανένα θέμα με τη γρήγορη φόρτιση. 2 χρόνια φόρτιζα με fast charging και η μπαταρία δεν είχε μειωθεί καθόλου. Aντίθετα φίλος με ίδια συσκευή , την έλιωσε στον 1 χρόνο. Υπάρχουν πολύ πιο σοβαρά πράγματα που επηρεάζουν τη ζωή της μπαταρίας και τα ανέφερα στο προηγούμενο post.

Edited by ipred
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάτι 6 ώρες και οθόνης που λέτε προσωπικά εμένα με βγάζουν μόνο αν το χρησιμοποιώ αποκλειστικά με Wi-Fi .Αν κάνω εξολοκλήρου χρήση με 4g η συσκευή βγάζει περίπου 4 ώρες sot με τον συγχρονισμό πάντα ανοιχτό AOD και χωρίς gps. Ποτέ κανένα κινητό ακόμη και τα note που είχα δεν είχαν φτάσει τόσες ώρες οθόνη με τόσα πράγματα που λέτε ανοιχτά συν ότι με το package disabler είχα απενεργοποιήσει τις περισσότερες άχρηστες εφαρμογές.

 

Είχα το s7 edge πιο πριν και θεωρώ ότι είχε καλύτερη μπαταρία μετά το τελευταίο update του s8 η μπαταρία έχει γίνει χειρότερη ,επίσης σε βραδινές λήψεις όσο αναφορά την φωτογραφία πάλι το s7 edge είχε καλύτερη λεπτομέρεια. Για αυτούς που θέλουν να κάνουν την μετάβαση δεν θα τους το πρότεινα...

 

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλγμερα εφόσον λοιπόν ασχολούμαστε με την μπαταρία....Ας δούμε τι μας διαφεύγει!!!!

Έχουμε 3000 mah μπαταρία...ενω το s7 edge και το s8 plus έχουν παραπάνω...Εφοσον λοιπόν βγάζουμε τις ίδιες ώρες Με Το s7 edge , φυσικά με την ίδια χρήση που κάναμε, αυτόματα μας δείχνει ότι έχουμε καλύτερη διαχειριση...Εγω προσωπικά όσα τηλέφωνα είχα με 3400 mah μπαταρία και κάτω....τα φορτία ξανα μέσα στην ημέρα ή είχα μαζί μου ένα power bank....(s6 edge plus....s7 edge....lg5...lg v10...).

Μιλάω πάντα για δική μου χρήση (συγχρονισμός ανοιχτός συνέχεια...4g / wifi όλη μέρα....φωτεινοτητα στο φουλ αυτόματο...social media κάνα δίωρο....email...κλησεις....παιχνιδι...βιντεο...) και με όσα τιπς μπορούσα να κάνω για μειωμένη απόδοση...

Στο s8 έχω κλείσει το AOD...εχω κατεβάσει την ανάλυση στο χαμηλό (προσπαθώ να δω τι διαφορά έχει η υψηλότερη ανάλυση και πέρα από την κατανάλωση της μπαταρίας....δεν εχω δει κάτι...) και έχω βάλει στην διαχειριση μπαταρίας τις περισσότερες εφαρμογές που καταναλώνουν ενέργεια να κλείνουν όταν σβήνει η οθόνη...

Κάπως έτσι με βαριά χρήση (και καθαρό σημα) βγάζω5.00 με 5.30 ώρες οθόνη...και με μέτρια φτάνει τις 7...στις 13 με 15 ώρες λειτουργίας του τηλεφώνου...

Σε αναμονή (κάνα βράδυ που δεν το φορτίζω..)δεν χάνει πάνω από 2% στο 10ωρο...(Όχι σε λειτουργία πτησεις.απλος κλείνω το wifi ή τα δεδομένα...)

Για εμένα η μπαταρία και η διαχείριση της είναι αξιοπρεπέστατη και πολύ βελτιωμένη σε σχέση με παλιότερες συσκευές της Samsung...

Edited by Expendable
Link to comment
Share on other sites

Καλγμερα εφόσον λοιπόν ασχολούμαστε με την μπαταρία....Ας δούμε τι μας διαφεύγει!!!!

Έχουμε 3000 mah μπαταρία...ενω το s7 edge και το s8 plus έχουν παραπάνω...Εφοσον λοιπόν βγάζουμε τις ίδιες ώρες Με Το s7 edge , φυσικά με την ίδια χρήση που κάναμε, αυτόματα μας δείχνει ότι έχουμε καλύτερη διαχειριση...Εγω προσωπικά όσα τηλέφωνα είχα με 3400 mah μπαταρία και κάτω....τα φορτία ξανα μέσα στην ημέρα ή είχα μαζί μου ένα power bank....(s6 edge plus....s7 edge....lg5...lg v10...).

Μιλάω πάντα για δική μου χρήση (συγχρονισμός ανοιχτός συνέχεια...4g / wifi όλη μέρα....φωτεινοτητα στο φουλ αυτόματο...social media κάνα δίωρο....email...κλησεις....παιχνιδι...βιντεο...) και με όσα τιπς μπορούσα να κάνω για μειωμένη απόδοση...

Στο s8 έχω κλείσει το AOD...εχω κατεβάσει την ανάλυση στο χαμηλό (προσπαθώ να δω τι διαφορά έχει η υψηλότερη ανάλυση και πέρα από την κατανάλωση της μπαταρίας....δεν εχω δει κάτι...) και έχω βάλει στην διαχειριση μπαταρίας τις περισσότερες εφαρμογές που καταναλώνουν ενέργεια να κλείνουν όταν σβήνει η οθόνη...

Κάπως έτσι με βαριά χρήση (και καθαρό σημα) βγάζω5.00 με 5.30 ώρες οθόνη...και με μέτρια φτάνει τις 7...στις 13 με 15 ώρες λειτουργίας του τηλεφώνου...

Σε αναμονή (κάνα βράδυ που δεν το φορτίζω...)δεν χάνει πάνω από 2% στο 10ωρο...(Όχι σε λειτουργία πτησεις....απλος κλείνω το wifi ή τα δεδομένα...)

Για εμένα η μπαταρία και η διαχείριση της είναι αξιοπρεπέστατη και πολύ βελτιωμένη σε σχέση με παλιότερες συσκευές της Samsung...

 

Το μέγεθος οθόνης κάνει τη διαφορά, δεν είναι άλλη διαχείριση στο μικρό σ8 από το μεγάλο. Ίδια κινητά είναι. Στο σ7 μιλούσαμε και για άλλο επεξεργαστή και γενικά socket που φυσικά αλλάζει τελείως το πράγμα μαζί με το διαφορετικό μέγεθος οθόνης

 

----- προσθήκη μηνύματος 94 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά κάτι 6 ώρες και οθόνης που λέτε προσωπικά εμένα με βγάζουν μόνο αν το χρησιμοποιώ αποκλειστικά με Wi-Fi .Αν κάνω εξολοκλήρου χρήση με 4g η συσκευή βγάζει περίπου 4 ώρες sot με τον συγχρονισμό πάντα ανοιχτό AOD και χωρίς gps. Ποτέ κανένα κινητό ακόμη και τα note που είχα δεν είχαν φτάσει τόσες ώρες οθόνη με τόσα πράγματα που λέτε ανοιχτά συν ότι με το package disabler είχα απενεργοποιήσει τις περισσότερες άχρηστες εφαρμογές.

 

Είχα το s7 edge πιο πριν και θεωρώ ότι είχε καλύτερη μπαταρία μετά το τελευταίο update του s8 η μπαταρία έχει γίνει χειρότερη ,επίσης σε βραδινές λήψεις όσο αναφορά την φωτογραφία πάλι το s7 edge είχε καλύτερη λεπτομέρεια. Για αυτούς που θέλουν να κάνουν την μετάβαση δεν θα τους το πρότεινα...

 

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

 

Η χρήση του καθενός είναι σχετική. Εγώ πχ έχω δει 6 ώρες με μικρή χρήση, αλλά αρκετή με δεδομένα, όμως δεν είχα aod ανοιχτό. Γενικά το στήσιμο του καθενός, η χρήση αλλά και το σημείο που βρίσκονται κάνουν τη διαφορά στο αποτέλεσμα.

Όπως και να έχει μιλάμε για κορυφαία αυτονομία. Τώρα για μπαταρία εγώ τα βλέπω ίδια και λίγο καλύτερο το σ8 ενώ ειδικά στο θέμα λεπτομέρεια είναι το σημείο που έχει βελτιωθεί το σ8. Παρόλα αυτά τα έχω και τα 2 οπότε μπορώ να ανεβάσω μερικές φωτογραφίες να δούμε άμεσα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Είχα το s7 edge πιο πριν και θεωρώ ότι είχε καλύτερη μπαταρία μετά το τελευταίο update του s8 η μπαταρία έχει γίνει χειρότερη ,επίσης σε βραδινές λήψεις όσο αναφορά την φωτογραφία πάλι το s7 edge είχε καλύτερη λεπτομέρεια. Για αυτούς που θέλουν να κάνουν την μετάβαση δεν θα τους το πρότεινα...

 

Σαφώς χειρότερη λεπτομέρεια το S7 στις βραδινές λήψεις με χαμηλό φωτισμό σε σχέση με το S8 και σαφώς χειρότερα χρώματα. Μην παραπληφορούμε τον κόσμο !

Τραβηγμένες φωτό το ίδιο λεπτό με καθαρισμένο το γυαλί της κάμερας και στις δύο συσκευές (πατήστε πάνω τους για να τις δείτε ολόκληρες):

 

S7 (χειρότερος χειρισμός του φωτός των λαμπών, καφεκόκκινη απόχρωση σε όλες τις βραδινές λήψεις, λιγότερη λεπτομέρεια) :

20170728_013417.jpg

 

S8 (σαφώς καλύτερος χειρισμός φωτός, σωστή απεικόνιση χρωμάτων, περισσότερη λεπτομέρεια) :

20170728_013424.jpg

Edited by ipred
Link to comment
Share on other sites

Καλγμερα εφόσον λοιπόν ασχολούμαστε με την μπαταρία....Ας δούμε τι μας διαφεύγει!!!!

Έχουμε 3000 mah μπαταρία...ενω το s7 edge και το s8 plus έχουν παραπάνω...Εφοσον λοιπόν βγάζουμε τις ίδιες ώρες Με Το s7 edge , φυσικά με την ίδια χρήση που κάναμε, αυτόματα μας δείχνει ότι έχουμε καλύτερη διαχειριση...Εγω προσωπικά όσα τηλέφωνα είχα με 3400 mah μπαταρία και κάτω....τα φορτία ξανα μέσα στην ημέρα ή είχα μαζί μου ένα power bank....(s6 edge plus....s7 edge....lg5...lg v10...).

Μιλάω πάντα για δική μου χρήση (συγχρονισμός ανοιχτός συνέχεια...4g / wifi όλη μέρα....φωτεινοτητα στο φουλ αυτόματο...social media κάνα δίωρο....email...κλησεις....παιχνιδι...βιντεο...) και με όσα τιπς μπορούσα να κάνω για μειωμένη απόδοση...

Στο s8 έχω κλείσει το AOD...εχω κατεβάσει την ανάλυση στο χαμηλό (προσπαθώ να δω τι διαφορά έχει η υψηλότερη ανάλυση και πέρα από την κατανάλωση της μπαταρίας....δεν εχω δει κάτι...) και έχω βάλει στην διαχειριση μπαταρίας τις περισσότερες εφαρμογές που καταναλώνουν ενέργεια να κλείνουν όταν σβήνει η οθόνη...

Κάπως έτσι με βαριά χρήση (και καθαρό σημα) βγάζω5.00 με 5.30 ώρες οθόνη...και με μέτρια φτάνει τις 7...στις 13 με 15 ώρες λειτουργίας του τηλεφώνου...

Σε αναμονή (κάνα βράδυ που δεν το φορτίζω..)δεν χάνει πάνω από 2% στο 10ωρο...(Όχι σε λειτουργία πτησεις.απλος κλείνω το wifi ή τα δεδομένα...)

Για εμένα η μπαταρία και η διαχείριση της είναι αξιοπρεπέστατη και πολύ βελτιωμένη σε σχέση με παλιότερες συσκευές της Samsung...

 

Γιατί φαίνεται μισή η δημοσίευση? Έχω κάνει δύο τροποποιήσεις...και όταν πατάω αποθήκευση δείχνει κανονικά....μολις κάνω ανανέωση φαίνεται πάλι μισή....Υπαρχει κάποιο θέμα με το όριο των λεξεων???

Δεν μου έβγαλε κάποια ειδοποίηση...

Link to comment
Share on other sites

 

επίσης σε βραδινές λήψεις όσο αναφορά την φωτογραφία πάλι το s7 edge είχε καλύτερη λεπτομέρεια. Για αυτούς που θέλουν να κάνουν την μετάβαση δεν θα τους το πρότεινα...

 

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

 

καμία σχέση, το S8 είναι αισθητά ανώτερο και αναβαθμισμένο στις νυχτερινές λήψεις

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς χειρότερη λεπτομέρεια το S7 στις βραδινές λήψεις με χαμηλό φωτισμό σε σχέση με το S8 και σαφώς χειρότερα χρώματα. Μην παραπληφορούμε τον κόσμο !

Τραβηγμένες φωτό το ίδιο λεπτό με καθαρισμένο το γυαλί της κάμερας και στις δύο συσκευές (πατήστε πάνω τους για να τις δείτε ολόκληρες):

 

S7 (χειρότερος χειρισμός του φωτός των λαμπών, καφεκόκκινη απόχρωση σε όλες τις βραδινές λήψεις, λιγότερη λεπτομέρεια) :

20170728_013417.jpg

 

S8 (σαφώς καλύτερος χειρισμός φωτός, σωστή απεικόνιση χρωμάτων, περισσότερη λεπτομέρεια) :

20170728_013424.jpg

Μίλησα για λεπτομέρεια... αν ζουμάρεις τις originals φώτο που έβγαλες όχι αυτές εδώ θα δεις ότι το s7 edge ότι έχει καλύτερη ευκρίνεια και δεν θα pixeliazei τόσο.

 

Όσο για σχόλιο της μετάβασης δεν ηταν για την κάμερα αλλά σαν ολοκληρωμένο πακέτο.

 

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

http://imgur.com/a/3teVI

Εμένα πάνω από 4ωρο δεν βγάζει. Με wifi και φωτεινότητα κάτω από την μέση. Κατέβασμενες 70 εφαρμογές συνολικό χώρο 5gb αλλα χρησιμοποιώ 5 το πολύ την μέρα. Συνήθως το φορτίζω μέχρι 85 πάω παραλία και μετά από 3 -4 ώρες γυρνάω στο 25, όπου όμως οι 3-4 ώρες δεν είναι όλες χρήση αφού την περισσότερη ώρα είμαι στην θάλασσα

Edited by Stergiosss
Link to comment
Share on other sites

Μίλησα για λεπτομέρεια... αν ζουμάρεις τις originals φώτο που έβγαλες όχι αυτές εδώ θα δεις ότι το s7 edge ότι έχει καλύτερη ευκρίνεια και δεν θα pixeliazei τόσο. Όσο για σχόλιο της μετάβασης δεν ηταν για την κάμερα αλλά σαν ολοκληρωμένο πακέτο.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

 

Και εγώ για λεπτομέρεια μίλησα πέρα από απεικόνιση χρωμάτων και φωτισμό. Οι φωτογραφίες είναι οι original. Απλά δεν πάτησες πάνω τους για να μεταφερθείς στη σελίδα όπου μπορείς να τις δεις σε πλήρη ανάλυση. Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης γι' αυτό και επαναλαμβάνω να είμαστε πιο προσεκτικοί στις αξιολογήσεις που κάνουμε γιατί ο άλλος που διαβάζει θα πάρει λάθος feedback και θα κάνει λάθος αγορά αν πχ έχει ως σημαντικό κριτήριο την κάμερα. Δεν διαφώνησα στα άλλα που είπες που δεν αφορούσαν την κάμερα αν πρόσεξες και ούτε έκανα γενική σύγκριση S8 vs S7 edge. Απλά το σχόλιό σου για την κάμερα ήταν εντελώς λάθος για αυτό και αντέδρασα φέρνοντας και συγκριτικό παράδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S8 (SM-G950F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...