Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κοιτα στις ρυθμισεις βελτιστοποιησης μπαταριας μηπως το έχει σε αυτόματη βελτιστοποιηση που σημαίνει οτι πολλές φορές μπορεί να αργεί η ειδοποίηση για εξοικονόμηση μπαταρίας... Αν και εσύ λες οτι δεν έρχονται καθόλου...ρίξε μια ματιά εκει και βλέπουμε. Τι έκδοση android τρέχει το κινητό?

υ.γ. φαίνεται το email σου στην εικόνα...

μήπως έχεις απενεργοποιήσει τον συχρονισμό στις ρυθμίσεις λογαριασμών?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Απο που μπορω να δω, ποιους τηλεφωνικους αριθμους εχω κανει block;

Εχω samsung, το εχω κανει μεσα απο τα contacts που εχει, αλλα δεν τα βλεπω καπου συγκεντρωμενα, δεν ξερω που βρισκονται.

Link to comment
Share on other sites

Απο που μπορω να δω, ποιους τηλεφωνικους αριθμους εχω κανει block;
Εχω samsung, το εχω κανει μεσα απο τα contacts που εχει, αλλα δεν τα βλεπω καπου συγκεντρωμενα, δεν ξερω που βρισκονται.
Απο τις ρυθμίσεις του dialer, "αποκλεισμός αριθμών"


Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν ξερω αν ειναι θεμα 'android' ή 'κινητου'(υλικου).
Αλλα ειναι φορες, που στο samsung galaxy, βλεπω να τρεμει η οθονη, και να μην μπορω να κανω τιποτε.
Δεν μπορω να πατησω κατι, ανοιγουν μονες τους εφαρμογες, ειναι ολη η φαση 'τρελαδικο'.

Μεχρι τωρα, αυτο μπορει να συμβει, πες, μια φορα το μηνα περιπου.
Πως το λυνω; Με ενα δυο restart. Μπορει το ενα restart να μην ειναι αρκετο.
Δεν ξερω ομως, μηπως ειναι οντως καποιο σοβαρο προβλημα και καποια μερα ουτε με restart φτιαχνει.

Τι μπορει να φταιει ρε παιδια;

Link to comment
Share on other sites

Πατας το power button, επιλεγεις πατας στην οθονη restart, και ...'σε γραφει', δεν κανει τιποτε...

Ωρες ωρες δηλαδη, σαν να καταλαβαινει το που ακουμπαω, σε λαθος σημειο...ή παταει μονο του οτι νομιζει...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Εχω μια ερωτηση για οσους εχουν συσκευη με Android 12. Οι δικες σας συσκευες εχουν εγκατεστημενη εφαρμογη Sheduled power on/off? Η δικια μου δεν εχει και θα ηθελα να ξερω αν ειναι θεμα Android η απλα θεμα του δικου μου hardware. Ευχαριστω

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Σε σένα. Τι μοντέλο είναι μηπως xiaomi?

Συγγνώμη τώρα είδα το μήνυμά σου πιο σωστά και τα προηγούμενα μηνύματά σου.

Το scheduled power on/off δεν είναι feature του android 12. Γενικά ούτε στα προηγούμενα android υπήρχε. Κάποια μοντέλα όπως για παράδειγμα της xiaomi είχαν τέτοια δυνατότητα.

Ήταν δυνατότητα του miui, του interface που περναει στα δικά της κινητά.

Από ότι βλέπω σου είχα γράψει σχετικά και στο θέμα του moto G72

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Και τα δυο UMI που ειχα ανοιγοκλειναν κανονικα. Και τι κανει ο κοσμος που εχει κινητα που δεν χτυπουν κλειστα? Βαζει ξυπνητηρι ξεχωριστο η δεν το κλεινει τη διαρκεια της νυχτας και τρωει την ακτινοβολια τοσες ωρες κατακεφαλα? Τελος παντων, τωρα με το ρουτ βρεθηκε καποια λυση. Thanks

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, kmpatra said:

Σε σένα. Τι μοντέλο είναι μηπως xiaomi?

Συγγνώμη τώρα είδα το μήνυμά σου πιο σωστά και τα προηγούμενα μηνύματά σου.

Το scheduled power on/off δεν είναι feature του android 12. Γενικά ούτε στα προηγούμενα android υπήρχε. Κάποια μοντέλα όπως για παράδειγμα της xiaomi είχαν τέτοια δυνατότητα.

Ήταν δυνατότητα του miui, του interface που περναει στα δικά της κινητά.

Από ότι βλέπω σου είχα γράψει σχετικά και στο θέμα του moto G72

Το είχε και η Οneplus σε διάφορα μοντέλα της.

Και προφανώς το έχουν και άλλα κινητά, όχι μόνο της ΧΙΑΟΜΙ.

Edited by junglist

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχω ένα καλώδιο μήκους δύο μέτρων, είναι γωνία και στις δύο καταλήξεις. Προκειμένου να αγοράσω εκ νέου ένα δίμετρο, πόσα mah πρέπει να δίνει ώστε να υποστηρίζει πλήρως την ταχεία φόρτιση(xiaomi redmi note 9 pro); 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
On 9/8/2023 at 9:40 ΜΜ, Ally said:

Έχω ένα καλώδιο μήκους δύο μέτρων, είναι γωνία και στις δύο καταλήξεις. Προκειμένου να αγοράσω εκ νέου ένα δίμετρο, πόσα mah πρέπει να δίνει ώστε να υποστηρίζει πλήρως την ταχεία φόρτιση(xiaomi redmi note 9 pro); 

Απευθύνσου στο θέμα της συσκευής σου... https://myphone.gr/forum/topic/191548/

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σας βγάζει κι εσάς το Facebook δύο καρδούλες στη θέση του like; Αλλά όταν πατάς την πρώτη καρδούλα μετατρέπεται κανονικά σε like; Σήμερα το πρωί ξεκίνησε αυτό το περίεργο...

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Πριν κάποια χρόνια είχε βγει μια ρωσικη(?) εφαρμογή η freedom (ή κάπως έτσι)

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει ακόμη και αν λειτουργεί? 

 

Δε θέλω να επεκταθω στο τι είναι  και τι κάνει......

 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα όταν δεν έχω δεδομένα για ίντερνετ?

Παλιότερα δεν μου έβγαζε κάτι τέτοιο όταν επίσης δεν είχε δεδομένα για ίντερνετ.

Πως μπορώ να το αλλάξω χωρίς να απενεργοποιήσω την αθόρυβη ειδοποίηση.

Screenshot_20230825-192035_One UI Home.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω ένα Samsung galaxy s9+ σαν κινητό και επειδή λαμβάνω σπαμ μηνύματα υπηρεσίας από την Cosmote και δεν μπορώ να τα μπλοκάρω γιατί σαν αποστολέας είναι με γράμματα το "cosmote" και όχι κανένα τηλέφωνο έχετε να μου προτείνετε κάποιο app που να μπορεί να κάνει αυτό και να μην χάσω την δυνατότητα να μπορώ να στέλνω γραπτά μηνύματα και εικονομηνύματα ακόμα και σε άτομα που δεν έχουν εγκατεστημένη αυτή την εφαρμογή.

Δοκίμασα αυτή την εφαρμογή αλλά δεν κάνει τίποτα σε μηνύματα που σαν αποστολέα έχουν γράμματα.

 

Screenshot_20230903-032321_Messages.jpg

Edited by adais
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος να δούμε την υγεία της μπαταρίας στην συσκευή μας; 

Εάν όχι, υπάρχει εφαρμογή που να βάλω μην γεμίζει "σκουπίδια", μετά από την εγκατάσταση της, την συσκευή; 

Τι άλλο θα έπρεπε να δει κάποιος κατά την προμήθεια μιας μεταχειρισμένης συσκευής; 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Μέσω εφαρμογης (δε θυαμαμι ποια είναι αλλά μπορώ να την βρω) 

Επίσης δε θυμάμαι αν πρέπει να είναι ρουτ η συσκευή 

Link to comment
Share on other sites



Υπάρχει κάποιος τρόπος να δούμε την υγεία της μπαταρίας στην συσκευή μας; 
Εάν όχι, υπάρχει εφαρμογή που να βάλω μην γεμίζει "σκουπίδια", μετά από την εγκατάσταση της, την συσκευή; 
Τι άλλο θα έπρεπε να δει κάποιος κατά την προμήθεια μιας μεταχειρισμένης συσκευής; 


Για την μπαταρία, από εφαρμογές που υπάρχουν στο playstore μόνο εκτιμήσεις θα πάρεις στο περίπου, αλλά θα σου δώσουν μια εικόνα. Δες την accubattery, αλλά για να πάρει δεδομένα και να σου δείξει μια σχετικά καλή προσέγγιση για την υγεία της μπαταρίας θα πρέπει να κάνεις έναν αριθμό πλήρους φόρτισης και αποφόρτισης της μπαταρίας.

Sent from my Nothing Phone (1) using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα.

Μόλις άλλαξα συσκευή και προσπαθώ να δώσω σε εφαρμογή άδεια για πρόσβαση στη μνήμη, είτε στην εσωτερική είτε σε κάρτα sd, και δε μ' αφήνει παρά μόνο αν επιλέξω κάποιο συγκεκριμένο φάκελο.

Πώς γίνεται να δώσουμε άδεια αλλά σε όλη όμως κι όχι σε κάποιο μεμονωμένο φάκελο;;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...