Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις την διεργασία gms της Google (com.android.google.gms) και πες μου αν σου έρχονται γενικότερα ειδοποιήσεις από οποιαδήποτε εφαρμογή. Έτσι από περιέργεια.

 

Δεν είχα χρόνο τις προηγούμενες μέρες και δε δοκίμασα κάτι. Αργότερα θα δοκιμάσω την πρότασή σου και του MobileX και θα επιστρέψω. :)

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Εκανα hard reset σε galaxy j5 παω να κανω επαληθευση λογαριασμου βαζω κανονικα το email και τον κωδικο και παταω οκ αλλα μου ξαναγυρναει απο την αρχη να ξαναβαλω το email επαλήθευσης.Ξερει κανεις κατι;
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα θα ηθελα μια βοηθεια πως μπορω να διαγραψω εγκαταστημενες εφαρμογες οπως Μουσικη Play,Περιπτερο Play,Παιχνιδια Play,και Ταινιες Play???Δεν μου ειναι απαραιτητες και συνεχεια δουλεοθν στο παρασκηνιο φορτωνοντας το τηλεφωνο!!Δεν υπαρχει καταργηση εγκαταστασης.Τι κανω???

Ευαριστω!!!:(

Link to comment
Share on other sites

Ειναι bloatware.Δεν αφαιρουνται παρα μονο αν εχεις κανει root
Link to comment
Share on other sites

Και root να κάνεις και να διαγράψεις τις εφαρμογές, ενδέχεται να έχεις πρόβλημα με το κινητό. Στα LG πχ δεν bootάρει το κινητό αν διαγράψεις Gapps χωρίς πρώτα να έχεις ξεκλειδώσει τον bootloader

spacer.png& άλλα που δεν φαίνονται =(

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Άντε να ξαναρωτήσω πιο αναλυτικά...

 

Καλησπέρα σας.

Θέλω να κάνω μια ερώτηση για KitKat 4.4.

Ανοίγοντας το gps πετάγεται ένα παράθυρο που ρωτάει αν θέλουμε να ενεργοποιηθεί η υψηλή ακρίβεια (high accuracy) και έχει και ένα checkbox για να το κάνει default.

Αν το τσεκάρουμε αυτό το checkbox, μετά από που μπορούμε να αλλάξουμε το default mode του gps;

Γιατί θέλω να το αλλάξω στην συσκευή ενός φίλου που δεν θέλει να είναι ενεργή η υψηλή ακρίβεια από default κάθε φορά που ανοίγει το gps και δεν το βρίσκω.

Ξέρω οτι μπορώ να αλλάξω το mode από Ρυθμίσεις > Τοποθεσία αφότου το ανοίξω αλλά εμάς μας νοιάζει με το που ανοίγει να μην είναι στο high accuracy mode όπως ήταν και πριν τσεκάρει το checkbox.

Ευχαριστώ πολύ.

Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

η νεοτερη εκδοση android ποια ειναι??? με ποια εφαρμογη απο το play store κανουμε αναβαθμιση λογισμικου??? εκτος εαν υπαρχει κατι αλλο καποιο προγραμμα μεσω pc..
Link to comment
Share on other sites

Άντε να ξαναρωτήσω πιο αναλυτικά...

 

Καλησπέρα σας.

Θέλω να κάνω μια ερώτηση για KitKat 4.4.

Ανοίγοντας το gps πετάγεται ένα παράθυρο που ρωτάει αν θέλουμε να ενεργοποιηθεί η υψηλή ακρίβεια (high accuracy) και έχει και ένα checkbox για να το κάνει default.

Αν το τσεκάρουμε αυτό το checkbox, μετά από που μπορούμε να αλλάξουμε το default mode του gps;

Γιατί θέλω να το αλλάξω στην συσκευή ενός φίλου που δεν θέλει να είναι ενεργή η υψηλή ακρίβεια από default κάθε φορά που ανοίγει το gps και δεν το βρίσκω.

Ξέρω οτι μπορώ να αλλάξω το mode από Ρυθμίσεις > Τοποθεσία αφότου το ανοίξω αλλά εμάς μας νοιάζει με το που ανοίγει να μην είναι στο high accuracy mode όπως ήταν και πριν τσεκάρει το checkbox.

Ευχαριστώ πολύ.

Eννοείς ότι το κινητό από μόνο του ανοίγει σε high accuracy; Γιατί αν το αλλάξεις μόνος σου από ρυθμίσεις/τοποθεσία όπως λες, θα μείνει αυτό σαν προεπιλογή. Εγώ χρησιμοποιώ εφαρμογές τύπου tasker πάντως, ώστε να το έχω μόνιμα στο power save και να αλλάζει σε high accuracy μόνο όταν ανοίγω εφαρμογές τύπου gmaps, here maps κλπ. ;)

 

η νεοτερη εκδοση android ποια ειναι??? με ποια εφαρμογη απο το play store κανουμε αναβαθμιση λογισμικου??? εκτος εαν υπαρχει κατι αλλο καποιο προγραμμα μεσω pc..

Η νεότερη έκδοση είναι η 6.x (Marshmallow). Αναβάθμιση λογισμικού γίνεται μέσα από τη συσκευή από τις ρυθμίσεις σχετικά με το τηλέφωνο συνήθως αν κι εφόσον είναι διαθέσιμη αναβάθμιση από την κατασκευάστρια εταιρία κι όχι από εφαρμογές του play store. Δεν μπορείς να έχεις την τελευταία έκδοση αν δεν στην παρέχει πρώτα η κατασκευάστρια εταιρία ή κάποιος που έχει ασχοληθεί από μόνος του να βγάλει μια rom. Γίνεται και με software στο pc το οποίο επίσης εξαρτάται με τον κατασκευαστή της συσκευής σου ;)

Edited by Villis
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, εξηγειστε μου.

Σε ρουταρισμενη 5.x, γιατι καποιες εφαρμογες δεν μπορουν να γραψουν στην ext sd?

Απαγορευεται? Τι γινεται?

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.devasque.fmount .κάνε εγκατάσταση ..άνοιξε το ....θα ζητήσει να επιδιόρθωση την πρόσβαση στην εξωτερική... επανεκκίνηση... έτοιμος

Link to comment
Share on other sites

Eννοείς ότι το κινητό από μόνο του ανοίγει σε high accuracy; Γιατί αν το αλλάξεις μόνος σου από ρυθμίσεις/τοποθεσία όπως λες, θα μείνει αυτό σαν προεπιλογή. Εγώ χρησιμοποιώ εφαρμογές τύπου tasker πάντως, ώστε να το έχω μόνιμα στο power save και να αλλάζει σε high accuracy μόνο όταν ανοίγω εφαρμογές τύπου gmaps, here maps κλπ. ;)

Ναι μόλις ανοίγει το GPS πάει σε high accuracy mode. Ακόμα και αν το αλλάξω από Ρυθμίσεις > Τοποθεσία, πάλι θα ξαναπάει σε high accuracy την επόμενη φορά που θα ανοίξει το GPS.

Αυτό συμβαίνει στην συσκευή του φίλου από τότε που τσέκαρε εκείνο το καταραμένο checkbox.

Δεν γίνεται με τίποτα να αναιρεθεί αυτη η ενέργεια;

Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,εχω το samsyng s5 android 5 θα ηθελα να ρωτησω αν γινεται να εχω το messenger το κανονικο και εναν κλωνο τουυ αλλα το ιδιο γιατι τα αλλα που μοιαζουν ειναι ολα αποτυχίες, γιατι εχω δθο λογαριασμους facebook και θα με βολευε παρα πολυ.Εχω κανει οδηγούς σαν αυτον https://www.youtube.com/watch?v=abBz3mJZbDg αλλα στην εγκατασταση μου λεει απέτυχε. Το εχω ψαξει ωρες , αν μπορουσατε να βοιηθησετε θα ηταν τελειο.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τι γινεται με τα miracast sticks? Ολα κανουν την ιδια δουλεια;

Αυτο θα κανει για ολες τις συσκευες;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

λίγο άσχετο με το θέμα...

έχει δει κανείς καλώδιο usb φορτιστή που το καλώδιο από την μεριά του micro usb που μπαίνει στο κινητό να είναι σε μορφή γαμα; να μην βγαίνει ευθεία έξω το καλώδιο μετά το usb αλλά να κάνει γωνία; είναι για το ταμπλό του αμαξιού τώρα τσακιζει.

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά είχα δει στο eBay τέτοια καλώδια.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

λίγο άσχετο με το θέμα...

έχει δει κανείς καλώδιο usb φορτιστή που το καλώδιο από την μεριά του micro usb που μπαίνει στο κινητό να είναι σε μορφή γαμα; να μην βγαίνει ευθεία έξω το καλώδιο μετά το usb αλλά να κάνει γωνία; είναι για το ταμπλό του αμαξιού τώρα τσακιζει.

Ψαξε στο αλι για usb right angle ή left angle αναλογα τι σε βολευει

Link to comment
Share on other sites

λίγο άσχετο με το θέμα...

έχει δει κανείς καλώδιο usb φορτιστή που το καλώδιο από την μεριά του micro usb που μπαίνει στο κινητό να είναι σε μορφή γαμα; να μην βγαίνει ευθεία έξω το καλώδιο μετά το usb αλλά να κάνει γωνία; είναι για το ταμπλό του αμαξιού τώρα τσακιζει.

 

Εδώ είσαι στο ebay και εδώ είσαι στην Ελλάδα. :)

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είσαι στο ebay και εδώ είσαι στην Ελλάδα. :)

 

Ψαξε στο αλι για usb right angle ή left angle αναλογα τι σε βολευει

 

Αν θυμάμαι καλά είχα δει στο eBay τέτοια καλώδια.

αα ρε myphone πάλι έκανες το θαύμα σου! Ευχαριστώ παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!!! Είμαι καινούριος στο αντρόιντ γι'αυτό μπορεί να είναι χαζή η ερώτηση μου....είχα κατεβάσει Για δύο μέρες το tube mate που δεν είναι στο play store εννοείται και το διέγραψα.Υπάρχει περίπτωση να έχω κολλήσει κάποιο ιό και να μην το ξέρω; ρωτάω γιατί έχω συνδέσει τους λογαριασμούς μου στο τηλ. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!!! Είμαι καινούριος στο αντρόιντ γι'αυτό μπορεί να είναι χαζή η ερώτηση μου....είχα κατεβάσει Για δύο μέρες το tube mate που δεν είναι στο play store εννοείται και το διέγραψα.Υπάρχει περίπτωση να έχω κολλήσει κάποιο ιό και να μην το ξέρω; ρωτάω γιατί έχω συνδέσει τους λογαριασμούς μου στο τηλ. Ευχαριστώ.

Κράτα τις επιφυλάξεις σου , ότι κατεβάζεις εκτός store να έχεις το νου σου

Link to comment
Share on other sites

Κράτα τις επιφυλάξεις σου , ότι κατεβάζεις εκτός store να έχεις το νου σου

 

Ναι γενικά δεν κατεβάζω τέτοια πράγματα εγώ.Ήταν η βλακεία της στιγμής.Απλά διάβασα ένα άρθρο και μπήκα στην υποψία μην έχω κάνει καμιά πατάτα και τρέχω και δεν φτάνω μετά.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι εντελώς άσχετος με το αντρόιντ περισσότερο από ότι περίμενα!!! Μπήκα στα αρχεία και μετά στα έγγραφα και βρήκα καμιά 80ρια αρχεία που δεν ήξερα τι είναιείναι, και λέω δεν τα διαγράφω; τα διέγραψα και τώρα δεν έχω of line translate.αύτο είναι η κάνω λάθος ρε παιδιά; άμα είναι να το διαγράψω και να το κατεβάσω πάλι.Στις άλλες πλατφόρμες δεν υπήρχαν αυτά και δεν το κατέχω.
Link to comment
Share on other sites

Ναι μόλις ανοίγει το GPS πάει σε high accuracy mode. Ακόμα και αν το αλλάξω από Ρυθμίσεις > Τοποθεσία, πάλι θα ξαναπάει σε high accuracy την επόμενη φορά που θα ανοίξει το GPS.

Αυτό συμβαίνει στην συσκευή του φίλου από τότε που τσέκαρε εκείνο το καταραμένο checkbox.

Δεν γίνεται με τίποτα να αναιρεθεί αυτη η ενέργεια;

Bump......

Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!!! Είμαι καινούριος στο αντρόιντ γι'αυτό μπορεί να είναι χαζή η ερώτηση μου....είχα κατεβάσει Για δύο μέρες το tube mate που δεν είναι στο play store εννοείται και το διέγραψα.Υπάρχει περίπτωση να έχω κολλήσει κάποιο ιό και να μην το ξέρω; ρωτάω γιατί έχω συνδέσει τους λογαριασμούς μου στο τηλ. Ευχαριστώ.

Με τιποτα!!!!!!!!!

Αλλά ότι μπορούν τέτοιες εφαρμογές να σου δημιουργήσουν προβλημΑ.... Μπορει

 

----- προσθήκη μηνύματος 117 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Είμαι εντελώς άσχετος με το αντρόιντ περισσότερο από ότι περίμενα!!! Μπήκα στα αρχεία και μετά στα έγγραφα και βρήκα καμιά 80ρια αρχεία που δεν ήξερα τι είναιείναι, και λέω δεν τα διαγράφω; τα διέγραψα και τώρα δεν έχω of line translate.αύτο είναι η κάνω λάθος ρε παιδιά; άμα είναι να το διαγράψω και να το κατεβάσω πάλι.Στις άλλες πλατφόρμες δεν υπήρχαν αυτά και δεν το κατέχω.

Γιατί διαγράφεις αρχεία που δεν ξέρεις τι είναι; :)

Link to comment
Share on other sites

αυτο το smart lock στην lolipop δουλεύει; βάζω να μην κλειδώνει το κινητό να το πιν που έχω όταν είμαι στο σπίτι αλλά δεν δουλεύει.κάνω κάτι λάθος;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...