Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οταν βλεπω τα αρχεια του κινητου στο πισι ΑΠΟ ΕΚΕΙ πως τα κανω copy/paste στο πισι?οταν κανω δεξι κλικ εχει-μεταξυ αλλων - μονο το copy link location δεν εχει τα κλασσικα copy/cut/paste

 

επισης στο ΚΙΝΗΤΟ πως βλεπω τα αρχεια του πισι να "παρω " κανενα εαν θελω να μεταφερω απο το πισι στο κινητο?

 

βασικα θελω με μια εφαρμογη να βλεπω απο οποιοδηποτε κινητο/ταμπλετ/πισι τα αρχεια των αλλων συσκευων που θα ειναι συνδεδεμενα στο ιδιο wifi δικτυο!απο το ενα κινητο να βλεπω το αλλο απο το ταμπλετ να βλεπω το πισι κλπ

 

δες αυτό https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sand.airdroid είναι ποιο εύκολο στη χρήση, πιστεύω (χωρίς να έχω δοκιμάσει αυτό που λες) ότι με αυτό σε όλες τις συσκευές android που έχεις θα κάνει αυτό που θες.

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει να μου πει κάποιος την διαδικασία αναλυτικά, βήμα-βήμα, μέσα από το GravityBox πως απενεργοποιούμε τα soft keys;
Link to comment
Share on other sites

εχει δοκιμασει να δει κανεις αγωνα μουντιαλ απο το site της νεριτ? μου ανοιγει κανονικα η σελιδα αλλα εχω μονο ηχο και οχι εικονα... μπορει να δοκιμασει καποιος να μου πει? μηπως φταιει το site και οχι το κινητο μου...

επισης εχετε να προτεινετε καποια εφαρμογη που να μπορω να δω μεσω ιντερνετ αγωνες (κυριως). για το μουντιαλ πιο πολυ να χαζεβω οταν ειμαι εκτος...

Link to comment
Share on other sites

εχει δοκιμασει να δει κανεις αγωνα μουντιαλ απο το site της νεριτ? μου ανοιγει κανονικα η σελιδα αλλα εχω μονο ηχο και οχι εικονα... μπορει να δοκιμασει καποιος να μου πει? μηπως φταιει το site και οχι το κινητο μου...

επισης εχετε να προτεινετε καποια εφαρμογη που να μπορω να δω μεσω ιντερνετ αγωνες (κυριως). για το μουντιαλ πιο πολυ να χαζεβω οταν ειμαι εκτος...

Το ίδιο και σε μένα

Link to comment
Share on other sites

δες αυτό https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sand.airdroid είναι ποιο εύκολο στη χρήση, πιστεύω (χωρίς να έχω δοκιμάσει αυτό που λες) ότι με αυτό σε όλες τις συσκευές android που έχεις θα κάνει αυτό που θες.

τωρα εχω το wifi file transfer pro.μπορω να δω στον υπολογιστη τα αρχεια ολων των android συσκευων στις οποιες εχω εγκαταστησει την εφαρμογη αυτη ΑΛΛΑ ,αυτο που θα ηθελα ειναι ταυτοχρονα να εχω την δυνατοτητα να βλεπω ΑΠΟ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ τα αρχεια του πισι !και φυσικα και στις 2 περιπτωσεις να μπορω να μεταφερω αρχεια απο πισι σε συσκευες και αντιστροφα!

δεν ξερω εαν γινομαι κατανοητος!

υγ ειδα οτι το airdroid ΕΧΕΙ ΟΡΙΟ 100ΜΒ? η δεν καταλαβα καλα?

Edited by fuorigioco1981
Link to comment
Share on other sites

τωρα εχω το wifi file transfer pro.μπορω να δω στον υπολογιστη τα αρχεια ολων των android συσκευων στις οποιες εχω εγκαταστησει την εφαρμογη αυτη ΑΛΛΑ ,αυτο που θα ηθελα ειναι ταυτοχρονα να εχω την δυνατοτητα να βλεπω ΑΠΟ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ τα αρχεια του πισι !και φυσικα και στις 2 περιπτωσεις να μπορω να μεταφερω αρχεια απο πισι σε συσκευες και αντιστροφα!

δεν ξερω εαν γινομαι κατανοητος!

υγ ειδα οτι το airdroid ΕΧΕΙ ΟΡΙΟ 100ΜΒ? η δεν καταλαβα καλα?

 

τσεκαρε και το team viewer

ROM:ViperS 5.3.0 JB Sense 5 | Sense 6 Blinkfeed (HTC SENSATION)

KERNEL:Liberty kernel sense JB (HTC SENSATION)

BOOTLOADER:S-OFF/3,33 Universal - version 1.27.1100 (HTC SENSATION)

RECOVERY:4EXT recovery touch v.1.0.0.6 RC3 testing build: 8 (HTC SENSATION)

Νεα συσκευη: SAMSUNG GALAXY S7

Link to comment
Share on other sites

Το YouTube δεν παίζει στο παρασκήνιο.

Μπορείς να δοκιμάσεις εφαρμογές τρίτων από το μάρκετ τύπου Viral όπου σου δίνουν δυνατότητα αναπαραγωγής και στο παρασκήνιο και σε αναδυόμενο παράθυρο.

Για την κατανάλωση το συγκεκριμένο συνήθως έχει να κάνει με συγχρονισμούς επαφών/ημερολογίων/δεδομένων θέσης για το gps κτλ.

Συνήθως είναι πολύ λιγότερο οπότε κάνε μια επανεκκίνηση και παρακολούθησε το.

 

Πολύ καλό το viral.

 

Να ενημερώσω πως η ΝΕΡΙΤ έχει βάλει live stream σε flash player version 14.

 

Η συγκεκριμένη έκδοση είναι πολύ καινούργια και δεν υποστηρίζεται ούτε από Android ούτε από iOs κτλ οπότε μουντιάλ από tablets/smartphones το ξεχνάμε..

 

Τώρα βρήκε η νερίτ να βάλει τελευταία τεχνολογία.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Για ενεργοποίηση προγραμματιστη κάνεις τα εξής:

Ρυθμίσεις / σχετικά με το τηλέφωνο / πληροφορίες λογισμικού / και χτυπαει μερικές φορες συνεχόμενα πάνω στο Αριθμός κατασκευής. Θα βγάλει μετά ένα παράθυρο που θα λέει ότι είσαι πλέον προγραμματιστης. Μην το πιστεψεις κυριολεκτικά όμως...:p:p

 

Το δικό μου βγάζει 3 επιλογές, α)Κατάσταση β)Νομικές πληροφορίες γ) Version Information. To μόνο που μου βγάζει υπομενού είναι το β) όπου λέει Άδειες λογισμ.ανοικτού κώδικα και Νομικές πληροφορίες Google. Μετά τί? :confused:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει υπομενού...

 

Θα πρέπει να κάνεις tap μερικές φορές συνεχόμενες για να γίνεις προγραματιστής

Link to comment
Share on other sites

Έχω αγοράσει ένα ταμπλετ φθηνό αλλά τίμιο, τέλος πάντων η μόνη συνδεσιμοτητα είναι usb και wi fi, η ερώτηση μου είναι αν υπάρχει κάποιο app να μπορώ από το κινητό να μεταφέρω αρχεία στο ταμπλετ μέσω wi fi.
το καλύτερο τα κάνει ολα κατεβασε και την εφαρμογη απο το σαιτ για το pc και θα κανης οτι θες https://play.google.com/store/apps/details?id=com.fjsoft.myphoneexplorer.client&hl=el
Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο καιρό συμβαίνει το εξής περίεργο:

Δεν μου γίνονται sync τα mail από το gmail....

Για την ακρίβεια κάποιες φορές γίνονται και κάποιες φορές όχι.

Το μήνυμα που εμφανίζεται είναι "no connection...retry" στο gmail ή υπάρχει το μήνυμα

"sync is currently experiencing problems. It will be back shortly" στο settings/sync/gmail.

Είμαι με nexus5 και 4.4.4. αλλά γενικά δεν έχω αλλάξει κάτι από πριν εμφανισθεί το πρόβλημα.

Το ίδιο συμβαίνει και σε ένα Samsung Tab 3 που έχω...

Έχω δοκιμάσει τα πάντα... uninstall gmail / updates...clear cache/data....άλλα δεν έχει διορθωθεί...

Link to comment
Share on other sites

το καλύτερο τα κάνει ολα κατεβασε και την εφαρμογη απο το σαιτ για το pc και θα κανης οτι θες https://play.google.com/store/apps/details?id=com.fjsoft.myphoneexplorer.client&hl=el

 

 

Μπορείς να συνδέσεις δυο android συσκευές μαυτο;

Νόμιζα οτι λειτουργεί μόνο για σύνδεση με PC .

Link to comment
Share on other sites

 

Έχω βρει τη χαρά μου με XBMC και FTV. Βλέπω απο BBC & ITV.

 

Αυτά που λες τα χρησιμοποιείς στο κινητό Κ tablet Ή στο pc;

Link to comment
Share on other sites

Για την κατανάλωση το συγκεκριμένο συνήθως έχει να κάνει με συγχρονισμούς επαφών/ημερολογίων/δεδομένων θέσης για το gps κτλ.

Συνήθως είναι πολύ λιγότερο οπότε κάνε μια επανεκκίνηση και παρακολούθησε το.

 

Δεν έκανε τίποτα η επανεκκίνηση! Επόμενο βήμα?

 

Έχω περιορισμό δεδομένων παρασκηνίου, απενεργοποιημένο εντοπισμό θέσης... (?) τι γινεται? Μέχρι και τους συγχρονισμούς τωn email έχω ανενεργούς μέχρι να δω τι γίνεται!

Edited by konstantinos7

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που λες τα χρησιμοποιείς στο κινητό Κ tablet Ή στο pc;

Σε tablet και PC τα έχω βάλει. Στο tablet εχει κάποια προβληματάκια αλλά τίποτα το δραματικό.

Link to comment
Share on other sites

Ένα από τα καλύτερα άρθρα που διάβασα τα τελευταία χρόνια. Η ιστορία του Android από την έκδοση 0.5 μέχρι και τη σημερινή 4.4 Kitkat.

Ένα λεπτομερέστατο άρθρο 26 σελίδων από το arstechnica:

http://arstechnica.com/gadgets/2014/06/building-android-a-40000-word-history-of-googles-mobile-os/

nokia 3330 - sony ericsson t310 - siemens cx60 - nokia 3250 - nokia n78 - nokia lumia 800 - google nexus 4 - google nexus 5 - google nexus 5X - xiaomi redmi note 4 - xiaomi redmi note 5 - xiaomi mi9t pro - samsung galaxy s21 ultra - samsung galaxy s24 ultra

Link to comment
Share on other sites

εχει δοκιμασει να δει κανεις αγωνα μουντιαλ απο το site της νεριτ? μου ανοιγει κανονικα η σελιδα αλλα εχω μονο ηχο και οχι εικονα... μπορει να δοκιμασει καποιος να μου πει? μηπως φταιει το site και οχι το κινητο μου...

επισης εχετε να προτεινετε καποια εφαρμογη που να μπορω να δω μεσω ιντερνετ αγωνες (κυριως). για το μουντιαλ πιο πολυ να χαζεβω οταν ειμαι εκτος...

Τώρα παίζουν και το Ν1 και το Nsports σε Firefox.

 

Μεταδίδουν κανονικά αγώνες. Ίσως έπεσες πάνω σε διαφημίσεις

Είχες δίκιο. Μου πέταξε αρχικά καρτέλα περι πνευματικών δικαιωμάτων και μετά άρχισε να παίζει κανονικά. Τι να πεις; :p

Link to comment
Share on other sites

Έχω περιορισμό δεδομένων παρασκηνίου, απενεργοποιημένο εντοπισμό θέσης... (?) τι γινεται? Μέχρι και τους συγχρονισμούς τωn email έχω ανενεργούς μέχρι να δω τι γίνεται!

 

Το Google backup μέσα από τις ρυθμίσεις το έχεις ενεργοποιημένο?

Αν ναι δοκίμασε και αυτό..

Δεν γνωρίζω κάτι παραπάνω μιας και δεν αντιμετωπίζω ανάλογο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι κι αλλιώς, λόγω πνευματικών δικαιωμάτων δεν μεταδίδουν live αγώνες στο δίκτυο. Αυτό γινόταν πριν 2-3 μέρες που το δοκίμασα απο τον Η/Υ

Έχω βρει τη χαρά μου με XBMC και FTV. Βλέπω απο BBC & ITV.

Δεν βλέπω κανένα αγώνα μουντιάλ να παίζουν τώρα αυτά τα κανάλια. Το BBC1 έχει τένις ενώ στα ITV δεν μου ανοίγει μόνο το 1 κανάλι. Τα άλλα ITV έχουν άλλα.

Τώρα παίζουν και το Ν1 και το Nsports σε Firefox.

Firefox σε υπολογιστή ή σε κινητό;

Edited by xalaros
Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω κανένα αγώνα μουντιάλ να παίζουν τώρα αυτά τα κανάλια. Το BBC1 έχει τένις ενώ στα ITV δεν μου ανοίγει μόνο το 1 κανάλι. Τα άλλα ITV έχουν άλλα.

Έχει μια κατηγορία "Non Geo" ή κάπως έτσι. Δοκίμασε απο εκεί.

 

Firefox σε υπολογιστή ή σε κινητό;

Σε tablet. Φαντάστηκα οτι εννοείται στο thread "Android - Γενικές απορίες / ερωτήσεις" :p

Link to comment
Share on other sites

Έχει μια κατηγορία "Non Geo" ή κάπως έτσι. Δοκίμασε απο εκεί.

Δεν μου παίζουν ούτε το BBC One WorldCup, ούτε το ITV One WorldCup. Τέσπα σ' ευχαριστώ πάντως.

Έχει δοκιμάσει κανένας με Dolphin αν παίζει την ΝΕΡΙΤ ή μόνο με Firefox παίζει;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου παίζουν ούτε το BBC One WorldCup, ούτε το ITV One WorldCup. Τέσπα σ' ευχαριστώ πάντως.

Έχει δοκιμάσει κανένας με Dolphin αν παίζει την ΝΕΡΙΤ ή μόνο με Firefox παίζει;

 

Με Dolphin δεν δουλεύει προς το παρών.

Έστειλα ενημέρωση με mail αλλά δεν περιμένω κάτι σύντομα για να είμαι ειλικρινής..

Firefox δεν δοκίμασα.

Link to comment
Share on other sites

Το Google backup μέσα από τις ρυθμίσεις το έχεις ενεργοποιημένο?

Αν ναι δοκίμασε και αυτό..

Δεν γνωρίζω κάτι παραπάνω μιας και δεν αντιμετωπίζω ανάλογο πρόβλημα.

 

Υπαρχει αναλυτικό πρόγραμμα για μητρωο δεδομένων? Μπας και βρω άκρη με την κατανάλωση μου?

"Λειτουργικό συστημα Android"

είναι αυτό που ρουφάει. Ολα τα υπόλοιπα μου φαίνονται αθώα και κάτι βλακείες παιχνίδια τα έσβησα, όπως και χαζοεφαρμογες. Συγχρονισμούς, ημερολογια, GOOGLE, email τα έχω ανενεργά για να δω τι φταίει. (παρόλο που υπαρχουν στο μητρωο με μηδαμινές καταναλώσεις!)

Edited by konstantinos7

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου παίζουν ούτε το BBC One WorldCup, ούτε το ITV One WorldCup. Τέσπα σ' ευχαριστώ πάντως.

Έχει δοκιμάσει κανένας με Dolphin αν παίζει την ΝΕΡΙΤ ή μόνο με Firefox παίζει;

 

Συγνώμη αλλα ήμουν βιαστικός πριν και δεν τα έγραψα όσο ξεκάθαρα ήθελα.

 

Τα BBC\ITV World Cup δεν ξέρω γιατί τα έβαλε, δεν δουλεύουν. Παρακάτω, στην ίδια λίστα, υπάρχουν "σκέτα" BBC & ITV. Απο αυτά, το BBC έπαιξε αμέσως όσες φορά το δοκίμασα ενώ το ITV είναι με τις ώρες του. Το ITV+1 (προβάλλει το πρόγραμμα του ITV με μία ώρα καθυστέρηση) παίζει πάντα και μάλιστα σε 720p.

 

Για το δεύτερο. Έχω εγκατεστημένα:

  • Adobe Flash Player ver. 11.1.115.81
  • Dolphin 10.3.0
  • Dolphin Jetpack 6.2.2
  • Firefox 30

Με αυτό τον συνδυασμό, το stream παίζει και στους δύο browsers. Σε FF είδα λίγο απο τα απογευματινά ματς. Με Dolphin είδα τους πανηγυρισμούς των Μεξικάνων πριν λίγο (μετά μου πέταξε πάλι καρτέλα περι έλλειψης δικαιωμάτων)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...