Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δυστυχώς είναι κάτι που και εγώ το ψάχνω από τη πρώτη μέρα που πήρα το τηλέφωνο αλλά ακόμη δεν το έχω καταφέρει.

Σε κάθε αλλαγή rom αναγκαστικά κάθομαι και συνδέω τις επαφές που χρησιμοποιώ πιο συχνά..

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα..

Και αυτες ειναι οι ωρες που χτυπαω το κεφαλι μου στον τοιχο που εβαλα πρωτα τα οικονομικα και μετα την πληροφορικη στο μηχανογραφικο..

Τωρα θα ηξερα λιγη java και θα καθομουν να διαβαζα πως να φτιαξω μια τετοια εφαρμογη..

Αυτο ειναι το must για τα τηλεφωνα αυτα..οχι τα παιχνιδια..

Μα καλα,κανενας developer δεν εχει σκεφτει να φτιαξει κατι τετοιο??? :mad::banghead::banghead::banghead:

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα..

Και αυτες ειναι οι ωρες που χτυπαω το κεφαλι μου στον τοιχο που εβαλα πρωτα τα οικονομικα και μετα την πληροφορικη στο μηχανογραφικο..

Τωρα θα ηξερα λιγη java και θα καθομουν να διαβαζα πως να φτιαξω μια τετοια εφαρμογη..

Αυτο ειναι το must για τα τηλεφωνα αυτα..οχι τα παιχνιδια..

Μα καλα,κανενας developer δεν εχει σκεφτει να φτιαξει κατι τετοιο??? :mad::banghead::banghead::banghead:

 

για τις επαφες και την εικονα υπαρχουν απειρα και πολυ καλα προγράμματα στο μαρκετ που μπορουν να συνδέσουν την επαφη σου με την επαφη στο facebook!

το κανεις μια φορα και τελος! και ρομ να αλλάξεις μπακ απ και επαναφορα!

για τα γενέθλια κατεβασε πρόγραμμα(πχ το birthday απο το μαρκετ) και βαλτο σαν συντόμευση στην επιφάνεια εργασειας σου! θα στα θυμιζει τα γενέθλια μια χαρα!:)

επισης εγω με το social hub στο note εχω συγχρονίσει τις επαφες μου με το facebook και αυτοματα περνανε και στο ημερολογιο αλλα και στο birthday!

αυτα! αλλη λυση δεν υπαρχει το εχω ψαξει και εγω το θεμα!

Link to comment
Share on other sites

Για τις φωτο δεν καιγομαι ειναι η αληθεια..για τα γενεθλια εχω κανει import τις επαφες του fb στο gmail και αρα της βλεπω απο το ημερολογιο του google..

 

Περισσοτερο καιγομαι για το μαζεμα σε 1επαφη ολα και να μου βγαζει:

Φουφουτοπουλος Γιωργος

Κινητο ->call

->message

Mail: προσωπικο -> send mail

εργασια -> send mail

Skype id-> call

->video call

->chat

Facebook -> view profile

-> send message

Διευθυνση: ταδε -> drive me there (και να ανοιγει το google maps πχ)

 

Γενεθλια και φωτο θα ηταν επισης καλα αλλα οχι και απαραιτητα!!

 

Αλλα μαλλον ζω σε ροζ συννεφακι!!

Link to comment
Share on other sites

ναι σε καταλαβαινω τι θελεις να πεις!:)

το ειχα ψαξει και εγω απιστευτα το θεμα ειχα κολλήσει ασχημα σε μια φαση(ειμαι πολυ οργανωμένος σε αυτα) και οταν ειδα οτι δεν βγαινει ακρη τα παρατησα!:)

παντως στο ξαναλεω και στο θεμα των επαφων/photo εχει τρομερα προγραμματα που κανουν φοβερη δουλεια!

ειναι αλλη φαση να βλεπεις την photo απο αυτον που σε καλει να πιανει ολη την οθονη και να ειναι ιδια με το facebook!:)

πολυ μουρατο!

Link to comment
Share on other sites

Μουρατο ναι..

Αλλα ως γνωστων το fb κλεινει σπιτια!!!

Ασε μην εχουμε και αλλα!!!:p

 

Περα απο την πλακα ομως,θα συνεχισω το ψαξιμο και οτι ανακαλυψω θα το βαλω εδω...

Ευχαριστω για τις ιδεες!!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μουρατο ναι..

Αλλα ως γνωστων το fb κλεινει σπιτια!!!

Ασε μην εχουμε και αλλα!!!:p

 

Περα απο την πλακα ομως,θα συνεχισω το ψαξιμο και οτι ανακαλυψω θα το βαλω εδω...

Ευχαριστω για τις ιδεες!!!! :thumbup:

 

αντε βρε που κλεινει σπίτια:lol:

αν το χειριζεσαι σωστα τιποτα δεν κλείνει!

εγω το βλεπω κατι σαν το viber!

τζαμπα sms/pm κτλ:)

αν θες σου στελνω λινκ το πρόγραμμα που εχω αγορασει εγω! ειναι εξαιρετικό!:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα :)

Δηλαδη η εφαρμογη που λες δεν μπορει να κανει μπακ απ τα μυνηματα που ειχες πριν την εγκαταστησεις..;

Εγω χρησιμοποιω το sms back up and restore και κανει μπακ απ σε ολα τα μυνηματα

 

καλησπερα Ηρακλη, ευχαριστω για την αμεση αποκριση. τελικα, το βρηκα..εγω δε παταγα κατι καλα φαινεται.. κατι αλλο ομως για μηνυματα παλι, αν ξερεις εσυ ή καποιος αλλος.. η εφαρμογη chompSMS δεν υποστηριζει λενε 160χαρακτηρες, αυτο δεν ειναι ρυθμιση του κινητου ομως? ή εξαρταται απ την εφαρμογη..

 

κι επισης τελευταια μου συνμβαινει το εξης: εχω xperia x8-rooted-custom rom GDX 28b(νομιζω), δικτυο cosmote. και με μια αλλη συσκευη παλι xperia x8 δικτυο cosmote επισης, καποιες φορες τα μηνυματα που στελνω εγω παραδιδονται λιγο παραποιημενα και μισα, και ο αλλος απ τη μερια του εχει τυχει να στειλει σε μενα και να μου παραδοθει την αλλη μερα. ειναι προβλημα του δικτυου, της συσκευης ή καποιας εφαρμογης? επισης να αναφερω οτι εγω για μηνυματα χρησιμοποιω handcent, ενω στην αλλη συσκευη ειναι ο,τι ειχε απ τη μανα του το κινητακι. ευχαριστω προκαταβολικα!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδιά, χρησιμοποιώ και εγώ και η γυναίκα μου στα κινητά μας το expence manager. υπάρχει κάποιος τρόπος να συγχρονιζονται και τα δύο μαζί και να μας δείχνει τα συνολικά έξοδα και στα δύο κινητά?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδιά, χρησιμοποιώ και εγώ και η γυναίκα μου στα κινητά μας το expence manager. υπάρχει κάποιος τρόπος να συγχρονιζονται και τα δύο μαζί και να μας δείχνει τα συνολικά έξοδα και στα δύο κινητά?

 

Αυτό θα γινόταν μόνο αν είχε τέτοια επιλογή η εφαρμογή!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδιά, χρησιμοποιώ και εγώ και η γυναίκα μου στα κινητά μας το expence manager. υπάρχει κάποιος τρόπος να συγχρονιζονται και τα δύο μαζί και να μας δείχνει τα συνολικά έξοδα και στα δύο κινητά?

 

Και γιατί δεν βάζετε και οι δύο τους Google drive και να ενημερώνετε το ίδιο αρχείο spreadsheet; ή να πάρετε το docs2go πχ και να ενημερώνετε το ίδιο αρχείο excel μέσω Dropbox, sugarsync, box, skydrive κοκ ;

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

 

Είμαι εντελώς νέος στον χώρο και προσπαθώ να χρησιμοποιήσω την εν λόγω εφαρμογή σε HTC One S με android βεβαια.

 

Την έχω κατεβάσει αλλα αδυνατώ να την εκμεταλλευθώ πλήρως γιατί μου εμφανίζει το μήνυμα: ενεργοποιήστε τη χρήση wifi στις ρυθμίσεις τοποθεσίας για την σωστή λειτουργία του χάρτη. Εγώ το δουλεύω με 3G οποτε δεν με νοιάζει το wifi.

 

Μίλησα με eurobank και μου είπαν να ενεργοποιήσω την πλοήγηση σε χάρτες.

 

Πήγα στο locations κατέβασα κάτι χάρτες ελληνικούς (96mb) αλλα και πάλι η εφαρμογή δεν δουλεύει πλήρως.

 

Τι πρέπει να κάνω γιατί έχω μπερδευτεί. Υπάρχει κανεις που να χρησιμοποιεί την εφαρμογή της επιστροφής από eurobank να με καθοδηγήσει?

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να ορίσω στο τηλέφωνο να βάζει ότι δέχεται (εφαρμογες, εικόνες, ήχους, βιντεο κτλ) στην κάρτα μνήμης και όχι στην εσωτερική μνήμη?
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να ορίσω στο τηλέφωνο να βάζει ότι δέχεται (εφαρμογες, εικόνες, ήχους, βιντεο κτλ) στην κάρτα μνήμης και όχι στην εσωτερική μνήμη?

 

Εμένα πάνε από πάντα στην κάρτα μνήμης πλην βέβαια των εφαρμογών που κατεβάζω από το μαρκετ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο παραπάνω θέμα έχω να προσθέσω και κάτι άλλο.Για να μπορούμε να βάλουμε τις εφαρμογές σε εξωτερική μνήμη πρέπει να το κάνουμε root(δεν ξέρω αν χρησιμοποιώ τον σωστό όρο),αλλά έτσι δεν χάνουμε την εγγύηση.Με ενδιαφέρει πολύ αυτό το θέμα γιατί είμαι ανάμεσα στο sony xperia u,samsung galaxy ace 2(μ'αρέσει πιο πολυ το sony,αλλά λόγω μνήμης πάω προς το samsung,ωστόσο εάν δεν γίνεται να αποθηκεύσω εφαρμογές στην εξωτερική κάρτα μνήμης τι να το κάνω;εφαρμογές κυρίως θέλω,όχι τραγούδια και φωτο).Αλήθεια 2 gb πόσες εφαρμογές χωράνε;
Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο παραπάνω θέμα έχω να προσθέσω και κάτι άλλο.Για να μπορούμε να βάλουμε τις εφαρμογές σε εξωτερική μνήμη πρέπει να το κάνουμε root(δεν ξέρω αν χρησιμοποιώ τον σωστό όρο),αλλά έτσι δεν χάνουμε την εγγύηση.Με ενδιαφέρει πολύ αυτό το θέμα γιατί είμαι ανάμεσα στο sony xperia u,samsung galaxy ace 2(μ'αρέσει πιο πολυ το sony,αλλά λόγω μνήμης πάω προς το samsung,ωστόσο εάν δεν γίνεται να αποθηκεύσω εφαρμογές στην εξωτερική κάρτα μνήμης τι να το κάνω;εφαρμογές κυρίως θέλω,όχι τραγούδια και φωτο).Αλήθεια 2 gb πόσες εφαρμογές χωράνε;

 

Εγώ στο desire s είχα 1.1 gb rom και μετά από 130 εφαρμογές έχω ακόμα 350 mb ελεύθερα

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει καθολική απάντηση - εξαρτάται από το κινητό και την έκδοση του λειτουργικού.

Προφανώς δεν χρειάζεται root για να γράψεις στην εξωτερική μνήμη, και πολλές εφαρμογές έχουν ήδη ρύθμιση για να θέσεις την SD σαν προεπιλεγμένη μνήμη αποθήκευσης (πχ φωτογραφιών και βίντεο, downloads κλπ)

Ακόμη και εάν μια εφαρμογή δεν έχει τέτοιες προεπιλογές, μπορείς να κάνεις διάφορες πατέντες (πχ να βάλεις ένα link - κάτι σαν shortcut - στο φάκελο Downloads ώστε αντί να γράφει στην εσωτερική μνήμη, να ανακατευθύνεται στην SD.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο παραπάνω θέμα έχω να προσθέσω και κάτι άλλο.Για να μπορούμε να βάλουμε τις εφαρμογές σε εξωτερική μνήμη πρέπει να το κάνουμε root(δεν ξέρω αν χρησιμοποιώ τον σωστό όρο),αλλά έτσι δεν χάνουμε την εγγύηση.Με ενδιαφέρει πολύ αυτό το θέμα γιατί είμαι ανάμεσα στο sony xperia u,samsung galaxy ace 2(μ'αρέσει πιο πολυ το sony,αλλά λόγω μνήμης πάω προς το samsung,ωστόσο εάν δεν γίνεται να αποθηκεύσω εφαρμογές στην εξωτερική κάρτα μνήμης τι να το κάνω;εφαρμογές κυρίως θέλω,όχι τραγούδια και φωτο).Αλήθεια 2 gb πόσες εφαρμογές χωράνε;

 

Όπως και να έχει προτιμησε καλύτερα κινητό με αρκετή εσωτερική μνήμη.

Δεν μπορείς να βάζεις τα πάντα στην sd.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Xαιρετω την παρεα!

Εχω ενα galazy s plus ειμαι τελειως ασχετος με rom,kernel κλπ κλπ και τις τελευταιες μερες αντιμετωπιζω ενα μικρο προβλημα με τις ενημερωσεις των εφαρμογων.

Εχουν μαζευτει περιπου 20 ενημερωσεις και δεν ολοκληρωνονται με τιποτα.Ειχε κανεις παρομοιο προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Xαιρετω την παρεα!

Εχω ενα galazy s plus ειμαι τελειως ασχετος με rom,kernel κλπ κλπ και τις τελευταιες μερες αντιμετωπιζω ενα μικρο προβλημα με τις ενημερωσεις των εφαρμογων.

Εχουν μαζευτει περιπου 20 ενημερωσεις και δεν ολοκληρωνονται με τιποτα.Ειχε κανεις παρομοιο προβλημα?

συνδέεσαι κανονικά στο internet?
Link to comment
Share on other sites

Ναι κανονικα δεν ειναι θεμα συνδεσης,υπεθεσα οτι μπορει να ειναι θεμα μνημης εβαλα μια microsd και μεταφερα αρκετα αρχεια εκει,αλλα παλι τα ιδια.
Link to comment
Share on other sites

συνδέεσαι κανονικά στο internet?

 

λογικα ναι...αφου θα μπαινει στο google play για να τις κανει...για δες τον χωρο αποθηκευσης σου φιλε που εχεις το προβλημα

 

εντιτ...κανε εκκαθαριση δεδομενων στο google play

Edited by giothesuper

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Σαν καινούργιος και εγώ στο android θα ήθελα να μου λύσετε ένα προβληματάκι που αντιμετωπιζω. Πάω στην εφαρμογή email και προσθέτω ένα λογαριασμο gmail κ έναν hotmail. Τώρα έχοντας ενεργοποιημένο τον συγχρονισμό στο gmail μου συγχρονίζει τα εισερχόμενα αλλά όχι τα απεσταλμενα. Στο δε hotmail δε μου συγχρονίζει τπτ. Να σας προλάβω ότι έχω επιλέξει την επιλογή συγχρονισμός των μαιλ . Τώρα.πηγαίνοντας στην εφαρμογή gmail υπάρχει ο λογαριασμός που έχω βάλει στο play store και προσθέτω και το gmail που δε μπορούσα να συωχρονιαω κ όλα καλά. Πηγαινοντας τωρα στις ρυθμίσεις κ στο συγχρονισμό βλέπω 2 φορές τον ίδιο λογαριασμό gmail μια σαν google κ μια σαν email. Έχετε να μου πρότεινετε κάτι;
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε το Αγγλικό apk του Amazon Store που παίζει στην Ευρώπη.

Δοκιμάστε το και περιμένω σχόλια. :)

 

http://www.mediafire.com/?y54yvyxa21ugtai

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...