Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από εξαντλητικό googling βλέπω ότι είναι πρόβλημα της cyanomod.

Καμιά ρομ να μην έχει cyanomod αλλά να παίζουν όλα;

Έχω περασμένη την gingerdx db update και το go sms που έλεγαν ότι λύνει το bug. Άμ δε..

Link to comment
Share on other sites

πήρα τις επαφες απο ενα sony ericsson που εχω και προσπαθω να τις περασω σε ενα android phone αλλα απο οτι καταλαβαινω δεν τις διαβαζει λογω διαφορετικης μορφης.δοκιμασα να περασω επαφες απο ενα Νοκια με symbian και τις αναγνωρισε κανονικοτατα...

τι μπορω να κανω ??? μηπως υπαρχει κανενα πρόγραμμα να τις μετατρεψω ???

Βαλε αυτη την εφαρμογη στο pc σου http://www.fjsoft.at/en/ και στο android τηλεφωνο σου αυτη https://play.google.com/store/apps/details?id=com.fjsoft.myphoneexplorer.client&hl=el

Υ.Γ. Δεν την εχω δοκιμασει αλλα γραφουν οτι ειναι η καλυτερη.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

ΗD2 unofficial cm9.0 stable wind δίκτυο f2g,στέλνω και λαμβάνω κανονικά mms.Δε πέρασα ρυθμίσεις,περάστηκαν μόνες τους με το πρώτο boot της ρομ.Για να στείλει/λάβει mms, πρέπει να ειναι ανοιχτά τα δεδομένα.Εγώ έχω πακέτο data οπότε δεν κλείνω ποτέ τα δεδομένα

Και πάλι όμως αν κάποιος δεν έχει data,απλά μπορει να σβήσει το σημείο πρόσβασης των data και να αφήσει μόνο αυτό των mms.Eγω ακομη και έτσι στέλνω και λαμβανω κανονικά.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Αντε ρε παιδια, και νομιζα ημουν ο μονος με το προβλημα σε ολο τον κοσμο.

Κι εγω θυμαμαι, ειχα καταφερει παλια, να λαβω ενα mms. Αλλα δεν εχω στειλει ποτε.

 

Λυση δεν βλεπω ομως.

Στο android ψαχνουμε να λυσουμε απλα και αυτονοητα πραγματα, οπως τα mms...

 

Στο note μου δεν εκανα απολύτως τίποτα.

Έβαλα την κάρτα σιμ μέσα (cosmote) και στέλνω και λαμβάνω Mms κανονικά και με τον νόμο.

Έχω αλλάξει άπειρες ρομ και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

Sent from my note

Link to comment
Share on other sites

εδώ και λίγο καιρό στο σαμσουνκ gt-i5800που έχω ένα πρόβλημα με το WIFI το οποίο χάλασε με έναν παράξενο τρόπο, το μόνο πράγμα που έκανα ήταν να απενργοποιήσω την επιλογή ( Ειδοποίηση δικτύου ) και όταν την ξανά ενεργοποίησα μετά το WIFI κάτι έπαθε και δεν μπορούσε να ξανά εντοπίσει οποιοδήποτε ασύρματο δίκτυο
Η μεγαλη δυναμη θελει και μεγαλη ευθυνη !!!
Link to comment
Share on other sites

απ το google play δεν πρόκειται να κατεβάσεις το apk. αυτό θα το βρεις μόνο σε sites τρίτων. αλλά και παλι αν έχεις έλλειψη χώρου δεν γίνεται κάτι, μονο αν ενεργοποισεις την εγκατάσταση εφαρμογών στην κάρτα μνήμης, ψάξε για apk2sd και link2sd

 

και πως ενεργοποιούμε την εγκατάσταση εφαρμογών στην sd???

Link to comment
Share on other sites

και πως ενεργοποιούμε την εγκατάσταση εφαρμογών στην sd???

με το apk2sd ή αν είσαι root καλύτερα με το link2sd, μεταφέρεις όποια θες στην κάρτα μνήμης

Link to comment
Share on other sites

εδώ και λίγο καιρό στο σαμσουνκ gt-i5800που έχω ένα πρόβλημα με το WIFI το οποίο χάλασε με έναν παράξενο τρόπο, το μόνο πράγμα που έκανα ήταν να απενργοποιήσω την επιλογή ( Ειδοποίηση δικτύου ) και όταν την ξανά ενεργοποίησα μετά το WIFI κάτι έπαθε και δεν μπορούσε να ξανά εντοπίσει οποιοδήποτε ασύρματο δίκτυο

 

λιγη βοηθεια αν ξερει καποιος δεν ειναι δικο μου τηλ αλλα ενος φιλου αν γνωριζει κανεις τπτ

Η μεγαλη δυναμη θελει και μεγαλη ευθυνη !!!
Link to comment
Share on other sites

λιγη βοηθεια αν ξερει καποιος δεν ειναι δικο μου τηλ αλλα ενος φιλου αν γνωριζει κανεις τπτ

 

Δεν είναι αναμενόμενη συμπεριφορά. Είσαι σίγουρος ότι δεν βλέπει δίκτυα? Μήπως απλά δεν βγάζει ειδοποίηση για τα δίκτυα που βλέπει? Θα σου πρότεινα να κατεβάσεις κάποια εφαρμογή όπως το WiFi Analyzer και να δεις εάν αυτό βλέπει ασύρματα δίκτυα. Προφανώς χρειάζεται να ενεργοποιήσεις το WiFi.

Εάν ούτε από την εφαρμογή βλέπεις δίκτυα, καλύτερα να το πας στο service.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αναμενόμενη συμπεριφορά. Είσαι σίγουρος ότι δεν βλέπει δίκτυα? Μήπως απλά δεν βγάζει ειδοποίηση για τα δίκτυα που βλέπει? Θα σου πρότεινα να κατεβάσεις κάποια εφαρμογή όπως το WiFi Analyzer και να δεις εάν αυτό βλέπει ασύρματα δίκτυα. Προφανώς χρειάζεται να ενεργοποιήσεις το WiFi.

Εάν ούτε από την εφαρμογή βλέπεις δίκτυα, καλύτερα να το πας στο service.

 

ας δοκιμασει και επανεκκινηση καθως και επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων...

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

με το apk2sd ή αν είσαι root καλύτερα με το link2sd, μεταφέρεις όποια θες στην κάρτα μνήμης

 

ευχαριστώ πολύ θα δοκιμάσω το apk2sd μιας και δεν έχω καταφέρει ακόμα να βρω τον τρόπο για root...

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να βάλω μια δωρεάν εφαρμογή που να ‘ σκοτώνει ’ όλες τις εφαρμογές που εκτελούνται όταν το κινητό δεν το χειρίζομαι αλλά και όταν το χειρίζομαι μου είναι άχρηστες όπως το facebook & twiter αλλά αν υπαρχή μια εφαρμογή να τις ‘ σκοτώνει ’ αυτόματα κάθε 10 λεπτά ας πούμε :confused:
Η μεγαλη δυναμη θελει και μεγαλη ευθυνη !!!
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να βάλω μια δωρεάν εφαρμογή που να ‘ σκοτώνει ’ όλες τις εφαρμογές που εκτελούνται όταν το κινητό δεν το χειρίζομαι αλλά και όταν το χειρίζομαι μου είναι άχρηστες όπως το facebook & twiter αλλά αν υπαρχή μια εφαρμογή να τις ‘ σκοτώνει ’ αυτόματα κάθε 10 λεπτά ας πούμε :confused:
δεν υπάρχει λόγος για κάτι τετοιο, το μονο που καταφέρνει είναι να χαλάει ακόμα περισσότερη μπαταρία. εφαρμογές που δεν τις χρειάζεσαι μπορεις να της «παγώσεις» ώστε να μην λειτουργούν.
Link to comment
Share on other sites

Και πως μπορώ να τις παγώσω ? :)
rootάρεις τη συσκευή σου(υποθετω εχεις το οτ-995) και μετα εγκαθιστάς το systemcleanup,πατάς συνεχόμενα πάνω στην εφαρμογή που θες (πχ facebook) κι επιλεγεις «uninstall» αν θες να την βγαλεις τελειως, (εχει κι επιλογη κατω κατω να την κανεις backup στη καρτα μνήμης ωστε να την ξαναεγκαταστήσεις αν θελήσεις καποτε), και «disable autoruns» για να μην τρέχει αυτόματα η εφαρμογή χωρίς να θέλεις.

επίσης καλό να βγάλεις το Antivirus Pro, και τον ot-launcher αν θες για να βάλεις κάποιον καλύτερο και πιο ελαφρύ (πρώτα πρέπει να βάλεις εναν δέυτερο launcher,πχ nemus,adw κλπ και μετα να σβήσεις τον υπάρχον)

Edited by gerstavros2
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι και κτες όταν έγραφα μνμ και πλάγιαζα το τηλ άλλαζε σε οριζόντια μορφή το πληκτρολόγιο σήμερα πήγα να πλάγιασα και δεν αλλάζει διάταξη και δεν πείραξα τις ρυθμίσεις πρέπει να το πάω στο μαγαζί που το πείρα ?
Η μεγαλη δυναμη θελει και μεγαλη ευθυνη !!!
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι και κτες όταν έγραφα μνμ και πλάγιαζα το τηλ άλλαζε σε οριζόντια μορφή το πληκτρολόγιο σήμερα πήγα να πλάγιασα και δεν αλλάζει διάταξη και δεν πείραξα τις ρυθμίσεις πρέπει να το πάω στο μαγαζί που το πείρα ?

 

σιγουρα δν εκλεισες καταλαθος τον αισθητηρα; αν οχι, δοκιμασε reboot και επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και αν δεν φτιαξει σερβις.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Εχω παρει εδω κ καιρο το zte blade κ με καποιο βοηθημα εντος σιτε πηγα στα 512mb μνημης.Οπως εκανα μια προχειρη αναζητηση στο σιτε δεν βρηκα κατι για το πως κανουμε root το κινητο για να περναω εφαρμογες κτλ στην sd.Μηπως μπορει καποιος να βοηθησει παρακαλω πολυ?
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και το πολύ καλό Titanium backup. Για freeze χρειάζεσαι την πληρωμένη έκδοση.

 

Και βέβαια να είσαι ήδη root ...

η λύση που ανέφερα με το systemcleanup είναι καλύτερη και δωρεάν. ;)

Link to comment
Share on other sites

παιδες οποιος ξερει, χρειαζομαι βοηθεια. Αγορασα σημερα μια 16αρα καρτα για να αντικαταστησω την 8αρα που ειχα και δεν μου εφτανε. Περασα ολα τα αρχεια στο πισι οπως ηταν και μετα τα περασα αυτουσια στην καινουρια καρτα αφου πρωτα την διαμορφωσα. Και τωρα ξεκιναει το εξης παραλογο. Δεν μου βρισκει τα τραγουδια και της εικονες/βιντεο στον player και gallery αντιστοιχα παρολο που υπαρχουν κανονικα στην καρτα!! Εψαξα για αρχεια .nomedia και βρηκα αρκετα για καποιο λογο! Τα εσβησα ολα αλλα παλι τιποτα.. (εκτος αυτου ο player pro συνεχιζει να δημιουργει αυτο το αρχειο καθε φορα που το σβηνω.)

Και σαν να μην εφτανε αυτο, εβαλα την 8αρα πισω που δεν την ειχα πειραξει και παλι δεν μου εμφανιζει τιποτα!! Τι να φταιει;; καποια εφαρμογη μπορει να κανει τη ζημια; Πριν τις σβησω ολες πως θα σιγουρευτω οτι δεν ειναι καποιο bug του συστηματος ή κατι τετοιο??

 

Καθε βοηθεια καλοδεχουμενη...

 

εντιτ: ξαναμπηκα τωρα στην gallery της 8αρας και μου τις εμφανισε τις φωτο και τα τραγουδια. Αρα κατι παιζει με την 16αρα

Edited by konstantinoslp
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδες οποιος ξερει, χρειαζομαι βοηθεια. Αγορασα σημερα μια 16αρα καρτα για να αντικαταστησω την 8αρα που ειχα και δεν μου εφτανε. Περασα ολα τα αρχεια στο πισι οπως ηταν και μετα τα περασα αυτουσια στην καινουρια καρτα αφου πρωτα την διαμορφωσα. Και τωρα ξεκιναει το εξης παραλογο. Δεν μου βρισκει τα τραγουδια και της εικονες/βιντεο στον player και gallery αντιστοιχα παρολο που υπαρχουν κανονικα στην καρτα!! Εψαξα για αρχεια .nomedia και βρηκα αρκετα για καποιο λογο! Τα εσβησα ολα αλλα παλι τιποτα.. (εκτος αυτου ο player pro συνεχιζει να δημιουργει αυτο το αρχειο καθε φορα που το σβηνω.)

Και σαν να μην εφτανε αυτο, εβαλα την 8αρα πισω που δεν την ειχα πειραξει και παλι δεν μου εμφανιζει τιποτα!! Τι να φταιει;; καποια εφαρμογη μπορει να κανει τη ζημια; Πριν τις σβησω ολες πως θα σιγουρευτω οτι δεν ειναι καποιο bug του συστηματος ή κατι τετοιο??

 

Καθε βοηθεια καλοδεχουμενη...

 

εντιτ: ξαναμπηκα τωρα στην gallery της 8αρας και μου τις εμφανισε τις φωτο. Αλλα τα τραγουδια τιποτα.

 

Νομίζω πρέπει να κάνεις επαννακίνηση αφού αλλάζεις κάρτα για να στα δίξει.

Link to comment
Share on other sites

παιδες οποιος ξερει, χρειαζομαι βοηθεια. Αγορασα σημερα μια 16αρα καρτα για να αντικαταστησω την 8αρα που ειχα και δεν μου εφτανε. Περασα ολα τα αρχεια στο πισι οπως ηταν και μετα τα περασα αυτουσια στην καινουρια καρτα αφου πρωτα την διαμορφωσα. Και τωρα ξεκιναει το εξης παραλογο. Δεν μου βρισκει τα τραγουδια και της εικονες/βιντεο στον player και gallery αντιστοιχα παρολο που υπαρχουν κανονικα στην καρτα!! Εψαξα για αρχεια .nomedia και βρηκα αρκετα για καποιο λογο! Τα εσβησα ολα αλλα παλι τιποτα.. (εκτος αυτου ο player pro συνεχιζει να δημιουργει αυτο το αρχειο καθε φορα που το σβηνω.)

Και σαν να μην εφτανε αυτο, εβαλα την 8αρα πισω που δεν την ειχα πειραξει και παλι δεν μου εμφανιζει τιποτα!! Τι να φταιει;; καποια εφαρμογη μπορει να κανει τη ζημια; Πριν τις σβησω ολες πως θα σιγουρευτω οτι δεν ειναι καποιο bug του συστηματος ή κατι τετοιο??

 

Καθε βοηθεια καλοδεχουμενη...

 

εντιτ: ξαναμπηκα τωρα στην gallery της 8αρας και μου τις εμφανισε τις φωτο. Αλλα τα τραγουδια τιποτα.

ξαναρύθμισε τους φακέλους που ψάχνει για αρχεία μουσικής κλπ

Νομίζω πρέπει να κάνεις επαννακίνηση αφού αλλάζεις κάρτα για να στα δίξει.

βασικά αυτό πρώτα

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...