Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μία ακόμη ερώτηση. Εάν κάνω την sd card να γίνει format as internal storage, τί περίπου ποσοστό έχουν οι εφαρμογές/παιχνίδια κ.λπ. να μπορούν να εγκατασταθούν στην sd card internal storage; Οι προγραμματιστές το δίνουν στα προγραμματά τους;

 

 

 

Καταλαβαίνω ότι δεν μπορεί να απαντηθεί η ερώτηση, αλλά ήθελα ένα πάνω-κάτω αριθμό-ποσοστό.

 

 

 

Ευχαριστώ

Αν γίνει internal σε κάποια κινιτα γίνετε όντος σαν storage

 

Γενικός τακτική εγκαταλειφθηκε καθος υπήρχε τρελή πτώση στης επιδώσεις και πάρα πάρα πολύ συχνά κρασαρισματα καθος sd το πολύ πολύ κάνει για multimedia storage μέχρι εκεί ομος

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παραγγείλαμε τάμπλετ ένα Alcatel 1T 10,1". Της έβαλα και Viber και Messenger με άμεση απενεργοποίηση Facebook.

Θέλω όμως να ρωτήσω αν μπορώ να βάλω και πακέτα δεδομένων μέσα από την σύνδεση καρτικινητής; Ή λειτουργεί μόνο με WiFi;

 

Παίρνει κάρτα sim?Γιατί εγώ βλεπω να μην παίρνει.

https://www.gsmarena.com/alcatel_1t_10-9093.php

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια παλιά συσκευή (xiaomi redmi 4x) στην οποία έτρεχα lineage os (android 7) με ρουτ κτλ.

Σήμερα του πέρασα lineage 16 (android 9), στην συσκευή έγινε κρυπτογράφηση και όταν μπαίνω σε recovery μου ζητάει κωδικό, για να κάνω το οτιδήποτε με αποτέλεσμα να μην μπορώ να ρουταρω και να περάσω κάποια πράγματα.

Υπάρχει λύση;

Link to comment
Share on other sites

Παίδες πρέπει να χω κάνει πατάτα.Προσπάθησα να βάλω το xposed module στο magisk και μου έβγαλε bootloop.Πιο πριν προσπάθησα να βάλω TWRP, η εντολή του flashαρίσματος στο adb δούλεψε αλλά δε μπήκε η TWRP, με power button+volume up με βγάζει στο stock recovery.

 

Βρήκα έναν οδηγό για να αφαιρείς τα modules του magisk μέσω adb, η εντολή είναι η adb wait-for-device shell magisk --remove-modules.Δε δούλεψε.Οπότε τώρα είμαι σε bootloop με stock recovery.Η εντολή fastboot devices μου εμφανίζει τη συσκευή κανονικά και η συσκευή είναι το redmi 4x με official rom.Μπορώ να κάνω κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησε εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=8025951 στο θέμα της συσκευής σου μηπως το δουν περισσότεροι και βρεις απάντηση

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

για να μπουταρεις twrp

fastboot boot twrp.img

 

για απεγκατασταση magisk μοντ δες εδω

https://t.me/hellasmobiles/160730

Edited by ippossss

https://t.me/hellasmobiles

Ότι αφορά τα κινητά τηλέφωνα, το user interface τους, τις custom ROMs, τα Google camera ports , τα mods και γενικά ότι έχει να κάνει με την εμπειρία χρήσης τους.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

προσπάθησα να ανοίξω το θέμα στην κατηγορία της Νοκια αλλα δεν με άφηνε..

Οπότε το ανοιγω εδω..όποιος μπορει ας με βοηθήσει ,έχω ένα Νοκια 6.1 2018 Ενω λειτουργούσε άριστα χθές το απογευμα οπως το επιασα κάηκα κυριολεκτητα στο κουμπάκι ας πούμε για το αποτύπωμα ξεκλειδώματος εδώ να πώ πως ποτέ δεν το ξεκλείδωνα με αυτον τον τρόπο εκείνο το σημείο λοιπόν καιει πάρα πολυ όσο χωρις υπερβολή ένα αναμμένο μάτι κουζίνας.

Όταν απανεργοποιω την συσκευή σαφως κρυωνει.με το που το ξαναανοίγω καιει..

έκανα μέχρι και επαναφορά εργ.ρυθμίσεων.

έχω κατεβάσει μια εφαρμογή την amperer αν το λεω καλά δειχνει το κινητό μου να φτάνει απο 47 εώς και 51 βαθμούς κελσίου.

Μπορεί κανεις να καταλάβει τι μπορει να ειναι αυτο και αν αξιζει επισκευη;

ευχαριστώ πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πατούσα λάθος την εντολή για να φορτώσει το TWRP.Μπήκα και έσβησα το Module που προκάλεσε το bootloop και όλα καλα!Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Στο E-shop στο Crazysundays έχει πολύ καλές προσφορές που με 60 βρίσκεις καινούργιο κινητό με 2 χρόνια εγγύηση.

Έχω πάρει ένα αλκατελ από αλλού και εδώ και 1 χρόνο είναι άψογο.

Δεν συμφέρει η επισκευή εκτός αν έχεις εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

προσπάθησα να ανοίξω το θέμα στην κατηγορία της Νοκια αλλα δεν με άφηνε..

Οπότε το ανοιγω εδω..όποιος μπορει ας με βοηθήσει ,έχω ένα Νοκια 6.1 2018 Ενω λειτουργούσε άριστα χθές το απογευμα οπως το επιασα κάηκα κυριολεκτητα στο κουμπάκι ας πούμε για το αποτύπωμα ξεκλειδώματος εδώ να πώ πως ποτέ δεν το ξεκλείδωνα με αυτον τον τρόπο εκείνο το σημείο λοιπόν καιει πάρα πολυ όσο χωρις υπερβολή ένα αναμμένο μάτι κουζίνας.

Όταν απανεργοποιω την συσκευή σαφως κρυωνει.με το που το ξαναανοίγω καιει..

έκανα μέχρι και επαναφορά εργ.ρυθμίσεων.

έχω κατεβάσει μια εφαρμογή την amperer αν το λεω καλά δειχνει το κινητό μου να φτάνει απο 47 εώς και 51 βαθμούς κελσίου.

Μπορεί κανεις να καταλάβει τι μπορει να ειναι αυτο και αν αξιζει επισκευη;

ευχαριστώ πολυ.

Δεν ανοίγει θέμα διότι υπάρχει ήδη. Το έχουν ως Nokia 6 (2018) εδώ.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=462492

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Προσπαθώ εδώ και μέρες να εγκαταστήσω μία ROM σε ένα ulefone S7. Κολλάει στον drivers ΜΤΚ preloader...Ενω έχει γίνει κανονικά εγκατάσταση , όταν κουμπώνω το κινητό τον εντοπίζει και τον χάνει...Τον ξαναεντοπίζει και τον ξαναχανει...αυτό κάνει..Έχω τα Windows 10 64b.....Εχω εγκαταστήσει adb drivers και όλους τους MTK drivers κανονικά !!!!!!
Link to comment
Share on other sites

δεν βλεπω καπου το νημα της συσκευης μου (ετσι κι αλλιως δεν θα εχει συμμετοχη μιας και ειναι > 2 ετων), οποτε ρωταω εδω:

γενικα μια κιτρινη καθετη λωριδα στην κατω δεξια γωνια εχει κοστος η επισκευη της;

και υπαρχει κινδυνος να εξαπλωθει αν δεν το φτιαξεις;

η συσκευη ειναι redmi note 5a και

προσφατα συμπληρωθηκαν τα 2 χρονια/εγγυηση

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Προσπαθώ εδώ και μέρες να εγκαταστήσω μία ROM σε ένα ulefone S7. Κολλάει στον drivers ΜΤΚ preloader...Ενω έχει γίνει κανονικά εγκατάσταση , όταν κουμπώνω το κινητό τον εντοπίζει και τον χάνει...Τον ξαναεντοπίζει και τον ξαναχανει...αυτό κάνει..Έχω τα Windows 10 64b.....Εχω εγκαταστήσει adb drivers και όλους τους MTK drivers κανονικά !!!!!!

Έχω αρκετά χρόνια ν' ασχοληθώ με αυτές τις διαδικασίες, αλλά και ούτε εξηγείς πως προσπαθείς να εγκαταστήσεις τη ROM και αν αυτή είναι επίσημη ή custom. Πάντως αν πρόκειται για το flashtool, χρειάζεται η συσκευή να είναι σβηστή όταν συνδεθεί με το καλώδιο και να πατηθεί το κουμπι για το φλασάρισμα στην εφαρμογή πριν ανάψει και μπει σε διαδικασία φόρτισης. Αυτό τουλάχιστον χρειαζόταν σε δύο διαφορετικές συσκευές MTK στις οποίες είχα κάνει αυτή τη διαδικασία. Για κάποιες συσκευες ίσως χρειάζεται να συνδεθούν χωρίς μπαταρία.

Για τη συσκευή σου βρήκα αυτό:

https://flashstockrom.com/flash-stock-rom-ulefone-s7/

όπου λέει, ότι πατάς το κουμπί download πρώτα(στο sp flash tools) και μετά συνδέεις τη συσκευή, και αφού τη συνδέσεις πατάς μερικές φορές τα κουμπιά έντασης.

Δε διευκρινίζει βέβαια αν τη συνδέεις σβηστή. Γενικά ανάλογα τη συσκευή αυτά διαφοροποιούνται και πρέπει τα βήματα να γίνουν με συγκεκριμένη σειρά και εντός μερικών δευτερολέπτων, γι' αυτό και μέχρι να την κάνεις σωστά και στο κατάλληλο χρονικό διάστημα θα έχεις αρκετές αποτυχημένες προσπάθειες.

Link to comment
Share on other sites

δεν βλεπω καπου το νημα της συσκευης μου (ετσι κι αλλιως δεν θα εχει συμμετοχη μιας και ειναι > 2 ετων), οποτε ρωταω εδω:

γενικα μια κιτρινη καθετη λωριδα στην κατω δεξια γωνια εχει κοστος η επισκευη της;

και υπαρχει κινδυνος να εξαπλωθει αν δεν το φτιαξεις;

η συσκευη ειναι redmi note 5a και

προσφατα συμπληρωθηκαν τα 2 χρονια/εγγυηση

 

Εαν δεν είναι κάτι ενοχλητικό πολύ, μην το πειράζεις. Κοστίζει η αλλαγή οθόνης και δεν θα είναι και σαν την αυθεντική.

Τώρα για το εάν θα εξαπλωθεί.... Θέμα τύχης...

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Έθεσα το ερώτημα και στο θέμα με του play store αλλά επειδή δεν πήρα απάντηση είπα να το βάλω και εδώ μήπως και το δουν περισσότερα ματιά. Ζητώ συγγνώμη προκαταβολικά για την επανάληψη. Ξέρω πως είναι ενοχλητικό αλλά δε βγάζω άκρη.

 

Έχω δύο λογαριασμούς ένα ελληνικό και ένα αμερικανικό. Τον αμερικανικό τον έχω ανοίξει από εδώ αλλά με αμερικανική διεύθυνση κανονικά. Γιατί δεν αλλάζει και η χώρα στο store όταν κάνω εναλλαγή λογαριασμών και είμαι συνδεδεμένος με τον αμερικανικό;

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν διαβάζει τα στοιχεία από τις ρυθμίσεις χώρας της συσκευής. Δοκίμασες να αλλάξεις χώρα/γλώσσα στη συσκευή και να συνδεθείς?
Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν διαβάζει τα στοιχεία από τις ρυθμίσεις χώρας της συσκευής. Δοκίμασες να αλλάξεις χώρα/γλώσσα στη συσκευή και να συνδεθείς?

 

Παντα όλες τις συσκευές μου τις έχω English US.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Παντα όλες τις συσκευές μου τις έχω English US.

 

μπορει να λεω χαζομαρα , αλλα μηπως βλεπει τη χωρα που βρισκεσαι ?

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν όντως ισχύει.https://www.zougla.gr/technology/phones-camera/article/mia-ikona-fontou-mpori-na-xalasi-to-smartphone-sas

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Αφού τώρα με το κινητό κάνεις τα πάντα και ξέρει τα πάντα με όλους τους κωδικούς σου, email, PayPal, αγορές, login σε διάφορα sites κ.α. μήπως είναι απαραίτητο εγκατάσταση ενός antivirus?

Δεν έχω root, αλλά έχει τύχει κάποιες φορές να κατεβάσω εφαρμογή εκτός Google , όπως κάποια παιχνίδια ή για block διαφημίσεις. Τι λέτε?

Στο Pc έχω το eset και είμαι πολύ ευχαριστημένος και βγαίνει και για Android αλλά δεν ξέρω αν έχει νόημα και αν είναι τόσο καλό.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...