Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λόγω βλάβης στο δίκτυο από την κακοκαιρία δεν είχα καθόλου σήμα στο σπιτι. Έτσι λοιπόν και σύμφωνα με τις οδηγίες της Vodafone έβαλα μια εφαρμογή για Wi-Fi calling. Καλά η εφαρμογή τους είναι για τα σκουπίδια αλλά κουτσά στραβά κάνω τη δουλειά μου όσο είμαι σπίτι. Έχω μια απορία, ως προς τις χρεώσεις πως είναι; αλλάζει κάτι με το Wi-Fi calling ή όχι;
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Αν έχει λήξει η εγγύηση δεν έχεις λόγο να το ξερουταρεις. Για το πώς το ρουταρεις θα σε βοηθήσουν στο θέμα της συσκευής σου, πιθανότατα θα έχει ήδη αναλυτικές οδηγίες κάπου εκεί.
Υπόψιν υπάρχουν και συσκευές που δεν επηρεάζονται στην εγγύηση λόγω ροοτ.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.ένας μαθητής μου μου έφερε το doogee y7 του να του ρίξω μια ματιά,αφού πρώτα πήγε στο Πλαίσιο και του είπαν οτι δε γίνεται τίποτα..

Μου είπε οτι έβαλε λάθος το pattern μερικές φορές και παρόλο που τώρα το βάζουμε σωστά,δεν το παίρνει..

Επίσης δε θυμάται τον κωδικό του gmail,ενώ έχουμε τη διεύθυνση..

Δοκίμασα factory reset αλλά μόλις άνοιξε ξανά ζήτησε pattern.το usb debugging δεν είναι ενεργοποιημένο,οπότε δε μπορώ να κάνω unlock με κάποιο tool..είναι για μπρίκι ή μπορεί να γίνει κάτι;;

Link to comment
Share on other sites

τι εννοει οτι το κινητο συμμετεχει στο προγραμμα android one .και γενικα τι εννοει οταν λεει καθαρο android?

 

https://www.android.com/one/

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε οσους διαβαζουν,

 

Ειμαι καινουργιος στο Android μιας και ειχα iPhone για χρονια..

Στο iPhone, οταν ερχονται οι ειδοποιησεις σου εμφανιζει σε ξεχωριστο κουτι το καθε μηνυμα και μαζι σου δειχνει και 2-3 γραμμες του μηνυματος.

Στο Android EMUI 9.1 ναι μεν βρηκα πως να μην γινεται grouping στα μηνυματα και πως να φαινεται και μια γραμμη του κειμενου, αλλα δεν μπορω με τιποτα να βρω πως γινεται να βλεπω περισσοτερο απο το κειμενο στο lock screen!

 

Εχουμε κανεναν γνωστη να πει καμια συμβουλη??

 

Νικος.

Link to comment
Share on other sites

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

 

Ειναι αφελές να πιστεύει κάποιος ότι υπάρχει ιδιωτικότητα στο ίντερνετ. Δεν είπε κάτι νέο ο Ρώσος. Τι περιμένει δηλαδή η άλλη, θα στέλνει ή θα ανεβάζει πρόστυχες σέλφι και δεν θα τις δει ποτέ κάποιο μάτι που δεν πρέπει; Είναι το ίδιο χαζό με το να τις στείλει εκτυπωμένες με το ταχυδρομείο και να νιώθει ασφαλής και σίγουρος πως ο μόνος που θα τις δει θα ειναι ο αποδέκτης που αναγράφεται στο φάκελο.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστός ο @vastegial_74

 

Όσο είμαστε online ο καθένας μπορεί να υποκλέψει, παρακολουθήσει, χακάρει οποιονδήποτε!

 

Και όσο οι εταιρίες προσπαθούν να κλείσουν τις "πόρτες" άλλο τόσο θα σπάνε τα "λουκέτα"...

 

Όπως λέει ένα σοφό ρητό...

 

Ότι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.;)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστός ο @vastegial_74

 

Όσο είμαστε online ο καθένας μπορεί να υποκλέψει, παρακολουθήσει, χακάρει οποιονδήποτε!

 

Και όσο οι εταιρίες προσπαθούν να κλείσουν τις "πόρτες" άλλο τόσο θα σπάνε τα "λουκέτα"...

 

Όπως λέει ένα σοφό ρητό...

 

Ότι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.;)

Ε τότε δεν χρειάζεται να βάζουμε pin ή να κλειδώνουμε την οθόνη του κινητού μας. Ούτε να βάζουμε fingerprint ή Iris scanner! Όποιος το κλέψει, θα το ξεκλειδώσει!... ;)

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.ένας μαθητής μου μου έφερε το doogee y7 του να του ρίξω μια ματιά,αφού πρώτα πήγε στο Πλαίσιο και του είπαν οτι δε γίνεται τίποτα..

Μου είπε οτι έβαλε λάθος το pattern μερικές φορές και παρόλο που τώρα το βάζουμε σωστά,δεν το παίρνει..

Επίσης δε θυμάται τον κωδικό του gmail,ενώ έχουμε τη διεύθυνση..

Δοκίμασα factory reset αλλά μόλις άνοιξε ξανά ζήτησε pattern.το usb debugging δεν είναι ενεργοποιημένο,οπότε δε μπορώ να κάνω unlock με κάποιο tool..είναι για μπρίκι ή μπορεί να γίνει κάτι;;

 

Γιατί δεν κάνει ανάκτηση του gmail ;

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Το ότι κλειδώνει ξεκλειδώνει ισχύει για όλα. Άρα και για αυτό που γράφω.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Το κλειδωμα της οθονης ειναι για να μην ανοιγουν τη συσκευη (την συσκευη ως αντικειμενο) διαφοροι λιγοτερο ή περισσοτερο "ασχετοι". Το αν αυτος ο ασχετος θα επιτεθει το βραδυ στο λογαριασμο σου και μετα απο ωρα ή χρονια θα τον σπασει, αυτο ειναι αλλη ιστορια.
Link to comment
Share on other sites

Το ότι κλειδώνει ξεκλειδώνει ισχύει για όλα. Άρα και για αυτό που γράφω.

 

Eννοείται για όλα.:cool:

Link to comment
Share on other sites

γιατί είναι πανέξυπνος και τις απαντήσεις τις έβαλε στην τύχη..και φυσικά ΔΕΝ το συνέδεσε με τον αριθμό του κινητού του για να μπορούμε εύκολα να κάνουμε ανάκτηση..θα ρωτήσω ξανά αύριο όμως μήπως έχει πρόσβαση στο email ανάκτησης και λύσουμε το πρόβλημα έτσι..γιατί τώρα το είδα..
Link to comment
Share on other sites

λογικα οσοι το εχουν , θα ξερουν να σε βοηθησουν :http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=471907

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

Κάτοχος εδώ και 10 μέρες με μετάβαση από ios

Mate 20 pro Emui 9.1 (android 9) ακομα

Ικανοποιημένος σε γενικές γραμμές από ολα εκτός το instagram και συγκεκριμένα τα video stories (frame drops κακή ανάλυση και κολλήματα γενικά)

Αυτό συμβαίνει όταν τραβάς απευθείας μέσα απ' την εφαρμογή

Λίγο καλύτερα είναι αν τραβήξεις από την native εφαρμογη κάμερας και μετά επιλέξεις το βίντεο απ' το ινσταγκραμ για να το βάλεις σα στορι αλλά και πάλι όχι αρκετά καλυτερα.

Η μόνη "λύση" που βρήκα είναι να περάσω το ινσταγκραμ version 47 αλλά δεν είναι λύση γιατί είναι πολύ παλιό

Εσείς έχετε βρει κάποια άλλη λύση ;;

Link to comment
Share on other sites

Ποιο module περνάω στο magisk για τις διαφημίσεις;
Γιατί θες magisc module και δεν βάζεις απλά το adaway

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

γνωριζει κανεις να με πει οταν παω να βαλω ιστορια στο ινσταγκραμ και παω να βρω τη τοποθεσια να τη βαλω. γιατι την πεταει. λεει καταργηστε τα υπαρχοντα μεσα. τι εννοει ?
Link to comment
Share on other sites

Aν σκεφτεί κανείς σήμερα το μεγάλο πρόβλημα για τα παιδιά μας των απειλών, του εκφοβισμού ή της παραπλάνησης

που λαμβάνουν χώρα στο διαδίκτυο και μέσω κινητών τηλεφώνων νομίζω ότι είναι επιτακτική ανάγκη να έχουμε

μια εφαρμογή παρακολούθησης του κινητού τηλεφώνου για την προσωπική ασφάλεια των παιδιών μας αυτές τις μέρες.

Γνωρίζεται ή χρησιμοποιείται κάποια εφαρμογή στο κινητό που να επιτρέπει σε έναν γονέα

  • να δει που βρίσκεται το παιδί του οπουδήποτε ώρα,
  • να δει τόσο τις εισερχόμενες και τις εξερχόμενες κλήσεις,
  • καθώς και να μπορείτε να διαβάσετε και τα δύο αποστολή και λήψη μηνυμάτων.

(το post ανέβηκε και σε άλλο forum. θα παρακαλούσα να απαντήσετε αν μόνο γνωρίζετε κάτι, χωρίς άσχημα σχόλια και υπονοούμενα)

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...