Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε ολους,

αγορασα το Redmi 7, και εφτιαξα mi account απο το οποιο ξεχασα τα στοιχεια (δεν ειχα βαλει τηλεφωνο). Μετα απο λιγο καιρο εκανα factory reset και μου εχει κλειδωσει.

Προσπαθησα να το ξεκλειδωσω με το MiAccountUnlock Tool που μου εχει δουλεψει με αλλες συσκευες αλλα δεν δουλεψε. Ξεκιναει τη διαδικασια και στο 2% κανει επανεκκινηση και παραμενει κλειδωμενο.

Απο την xiaomi δεν μπορεσα να βγαλω ακρη.

Υπαρχει κατι αλλο που μπορω να δοκιμασω; ξερει κανεις να με βοηθησει;

Link to comment
Share on other sites

Πως εκανες factory reset ? Εκει δεν σου ζητησε τον κωδικο του mi account ?

 

Email ανακτησης δεν ειχες φτιαξει ? Κανε εκει ενα forgot password.

 

Αν οχι στελνεις αποδειξη αγορας στο support της xiaomi εξηγοντας τους το προβλημα να στο ξεκλειδωσουν αυτοι.

 

Sent from my MI 8 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ειναι μιας φιλης βασικα και δεν ξερω πως εκανε hard reset...Προφανως με τα πληκτρα.

Δεν ειχε βαλει mail,ειχε βαλει κινητο,το οποιο πλεον εχει καταργηθει.

Με την αποδειξη αγορας λες να βγαλω ακρη;

Link to comment
Share on other sites

Αν γίνει reset από τα πλήκτρα τοτε θεωρείτε κλεμμένο

 

μόνο με απόδειξη αγοράς

 

αλλιώς δεν μπορείς να κάνεις τίποτα

 

Sent from my MI 8 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εδω και μερικές ημέρες και σε καθημερινη βάση, με το που ανοιγω τα data, ανοίγει μόνος του ο chrome και σ εκαινουργιο tab, οπου μπαινει αρχικα στη σελιδα sport-news.icu και ανακατευθύνει σε διαφημισεις ελληνικου ενδιαφεροντος.

Εσβησα απο τον chrome ολα τα data, και μεσα απο την εφαρμογη και απο το μενου των ρυθμισεων του android.

Όμως η συγκεκριμενη κατάσταση επαναλαμβανεται τακτικα καθημερινα.

Επειδει υπεθεσα ότι προκαλειται απο καποια εφαρμογη, αρχισα να σβήνω όλες τις εφαρμογες που εγκατεστησα τελευταια.

Και πάλι όμως χωρις αποτέλεσμα.

Υπάρχει τρόπος να εντοπιστει τι ακριβως προκαλει την ακουσια εκκίνηση του chrome όποτε συνδεομαι στο δικτυο;

Link to comment
Share on other sites

Εδω και μερικές ημέρες και σε καθημερινη βάση, με το που ανοιγω τα data, ανοίγει μόνος του ο chrome και σ εκαινουργιο tab, οπου μπαινει αρχικα στη σελιδα sport-news.icu και ανακατευθύνει σε διαφημισεις ελληνικου ενδιαφεροντος.

Εσβησα απο τον chrome ολα τα data, και μεσα απο την εφαρμογη και απο το μενου των ρυθμισεων του android.

Όμως η συγκεκριμενη κατάσταση επαναλαμβανεται τακτικα καθημερινα.

Επειδει υπεθεσα ότι προκαλειται απο καποια εφαρμογη, αρχισα να σβήνω όλες τις εφαρμογες που εγκατεστησα τελευταια.

Και πάλι όμως χωρις αποτέλεσμα.

Υπάρχει τρόπος να εντοπιστει τι ακριβως προκαλει την ακουσια εκκίνηση του chrome όποτε συνδεομαι στο δικτυο;

 

 

δεν φταιει ο chrome.αν τον εχεις σαν default browser λογικο ειναι οποια εφαρμογη θελει να σε παει σε σελιδες με διαφημισεις , να σου ανοιγει tab στον chrome. συνεχισε να σβηνεις εφαρμογες , καποια αλλη το προκαλει αυτο , οχι ο chrome

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Mετά απο αρκετες απεγκαταστασεις-εγκαταστασεις εφαρμογων, το συγκεκριμένο φαινόμενο εξαφανίστηκε όταν απεγκατεστησα τον dolphin browser και τον οποίο ειχα μεν εγκαταστησει ο ιδιος απο play store, αλλα δεν χρησιμοποιησα ποτε.
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλω να πουλήσω ένα κινητό με Android 9 ή νεότερο τι πρέπει να κάνω για να μην έχει προβλήματα με frp ή παρόμοια κλειδώματα ο νέος αγοραστής - χρήστης του κινητού και να μπορεί να βάλει την κάρτα sim του και να δουλέψει το κινητο χωρίς κάποιο πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλω να πουλήσω ένα κινητό με Android 9 ή νεότερο τι πρέπει να κάνω για να μην έχει προβλήματα με frp ή παρόμοια κλειδώματα ο νέος αγοραστής - χρήστης του κινητού και να μπορεί να βάλει την κάρτα sim του και να δουλέψει το κινητο χωρίς κάποιο πρόβλημα.

 

Διαγράφεις το ιμειλ σου και απενεργοποιεις ότι ασφάλεια κλειδώματος έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Διαγράφεις το ιμειλ σου και απενεργοποιεις ότι ασφάλεια κλειδώματος έχεις.

Τόσο απλά?

Αν γυρίσω το κινητό σε εργοστασιακές ρυθμίσεις δεν υποτίθεται ότι τα κάνει όλα αυτά?

Link to comment
Share on other sites

Τόσο απλά?

Αν γυρίσω το κινητό σε εργοστασιακές ρυθμίσεις δεν υποτίθεται ότι τα κάνει όλα αυτά?

 

Αφαιρείς πρώτα τους λογαριασμούς από την συσκευή κι έπειτα όλα τα κλειδώματα (fingerprint, face unlock, pin) και μετα κανεις μια πλήρη επαναφορά εργοστασιακών.

Αν κάνεις επαναφορά χωρίς να αφαιρέσεις πρώτα τον λογαριασμό Google τότε μετά την επαναφορά θα ζητήσει να περάσεις τον κωδικό του λογαριασμό που είχε, το γνωστό frp.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Τόσο απλά?

Αν γυρίσω το κινητό σε εργοστασιακές ρυθμίσεις δεν υποτίθεται ότι τα κάνει όλα αυτά?

Νομίζω ότι θα πρέπει να διαγράψεις και την συγκεκριμένη συσκευή απ' το λογαριασμό σου στη Google! Να μην φαίνεται δηλαδή ότι το Gmail σου συνδέεται μ' αυτή τη συσκευή.

Μάλλον από 'δω:

https://myaccount.google.com/device-activity

Edited by Titarasaudi
Link to comment
Share on other sites

Τόσο απλά?

Αν γυρίσω το κινητό σε εργοστασιακές ρυθμίσεις δεν υποτίθεται ότι τα κάνει όλα αυτά?

 

Αν δεν έχεις ενεργοποιήσει τον εντοπισμό συσκευής τότε αρκεί η επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι θα πρέπει να διαγράψεις και την συγκεκριμένη συσκευή απ' το λογαριασμό σου στη Google! Να μην φαίνεται δηλαδή ότι το Gmail σου συνδέεται μ' αυτή τη συσκευή.

Μάλλον από 'δω:

https://myaccount.google.com/device-activity

Αν σβήσω από εκεί το κινητό που θέλω να πουλήσω και μετά του κάνω μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων θα είμαι οκ?

 

 

Και αυτό γίνεται από πια έκδοση android και μετά?

 

Την android 8?

Γιατί σε παλιότερα κινητά δεν το έχω ξανασυναντήσει αυτό.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν δεν έχεις ενεργοποιήσει τον εντοπισμό συσκευής τότε αρκεί η επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων

Δηλαδή το όλο ζήτημα το προκαλεί ο εντοπισμός συσκευής?

Αυτό από προεπιλογή είναι ενεργό ή ανενεργό?

 

Και που ακριβώς βρίσκεται αυτό το μενού?

Μήπως στο ρυθμίσεις -> βιομετρικα και ασφάλεια -> εύρεση του κινητού μου -> υπηρεσία εντοπισμού θέσης google και απλά το έχουμε ανενεργό?

Edited by adais
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνω αυτό θα κατεβάσει πάλι την τελευταία
Γιατί να κατεβάσει το οτιδήποτε αν εσύ επιλέξεις να μην το κάνει;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά είμαι καινούργια στην ομάδα. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση

Είμαι τραγουδίστρια και ψάχνω μια εφαρμογή να μπορω να γράψω και να αποθήκευσω τους στίχους τον τραγουδιών έτσι ώστε να μην χρειάζομαι ντοσιέ. Έχετε κάτι υποψην;;;: :O

Link to comment
Share on other sites

Εννοούν να εγκαταστήσεις μια προηγούμενη έκδοση της εφαρμογής που θα βρεις μόνος σου (στο https://www.apkmirror.com/ για παράδειγμα) όχι από το Play Store που όντως θα σου κατεβάσει την τελευταία.
Link to comment
Share on other sites

Εννοούν να εγκαταστήσεις μια προηγούμενη έκδοση της εφαρμογής που θα βρεις μόνος σου (στο https://www.apkmirror.com/ για παράδειγμα) όχι από το Play Store που όντως θα σου κατεβάσει την τελευταία.

 

αυτο το γνωριζω φιλε ,απλα δεν μ ενδιαφερει αυτος ο τροπος

Link to comment
Share on other sites

Ένα απλό word δεν αρκεί?

Τι το ξεχωριστό πρεπει να έχει η εφαρμογή?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...