Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μήπως έχεις εγκαταστήσει το TouchPal;

 

να το τσεκαρω να δω ποιο πληκτρολογιο της εχω κατεβασει.

Link to comment
Share on other sites

καθε βοηθεια δεκτη εαν καποιος γνωριζει

 

χρονια χρηστης iphone το γυρισα προσφατα σε android

αντιμετωπιζω 2 προβληματα, εχω μεταφερει τα παντα αλλα εχω προβλημα με το ιστορικο του whatsapp και του viber

 

υπαρχει δυνατοτητα με καποιο τροπο ή προγραμμα να τα μεταφερω στο android και να συνεχισω τη λειτουργια τους απο εκει; δε θα ηθελα να χασω χρονια ιστορικου σε καθε εφαρμογη

 

για το whatsapp βρηκα το wazzap migrator αλλα κανει μισοδουλεια και γενικα δεν μετατρεπει σωστα τη βαση, υπαρχει καποιο αλλο προγραμμα στον υπολογιστη ή το κινητο που να βοηθαει;

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα να επικοινωνήσεις με το Viber team για να σου πουν αν υπάρχει λύση γι' αυτό που θες.

 

Είναι εξυπηρετικότατοι όποτε τους χρειάστηκα.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω update στο κινητό μου από Android MM σε Nougat, και επειδή θα γίνει format η interval memory προσπάθησα χωρίς επιτυχία να κάνω coy/paste τους φακέλους με τα αρχεία στο pc μου (win7).

 

Το πρόβλημα είναι ότι όταν επιλέγω όλους τους φακέλους η διαδικασία κολλάει στην αρχή ακόμη, στο μήνυμα όπου προσπαθεί να δει την χωρητικότητα των αρχείων. Αν προσπαθήσω να κάνω αντιγραφή λίγους φακέλους, τότε κάποιους από αυτούς τους αντιγράφει (διαπίστωσα ότι είναι οι μικρής χωρητικότητας) και άλλους όχι (όπως ο φάκελος Android που περιέχει τα data αρχεία των παιχνιδιών).

 

Επειδή δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει (δοκίμασα και σ' ένα παλιό laptop που έχω, με τα ίδια αποτελέσματα) μπορείτε να μου πείτε αν υπάρχει εντολή μέσω adb που να μπορεί να 'τραβήξει' όλη την internal memory στο pc, να δοκιμάσω και αυτή τη λύση;

 

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω update στο κινητό μου από Android MM σε Nougat, και επειδή θα γίνει format η interval memory προσπάθησα χωρίς επιτυχία να κάνω coy/paste τους φακέλους με τα αρχεία στο pc μου (win7).

 

Το πρόβλημα είναι ότι όταν επιλέγω όλους τους φακέλους η διαδικασία κολλάει στην αρχή ακόμη, στο μήνυμα όπου προσπαθεί να δει την χωρητικότητα των αρχείων. Αν προσπαθήσω να κάνω αντιγραφή λίγους φακέλους, τότε κάποιους από αυτούς τους αντιγράφει (διαπίστωσα ότι είναι οι μικρής χωρητικότητας) και άλλους όχι (όπως ο φάκελος Android που περιέχει τα data αρχεία των παιχνιδιών).

 

Επειδή δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει (δοκίμασα και σ' ένα παλιό laptop που έχω, με τα ίδια αποτελέσματα) μπορείτε να μου πείτε αν υπάρχει εντολή μέσω adb που να μπορεί να 'τραβήξει' όλη την internal memory στο pc, να δοκιμάσω και αυτή τη λύση;

 

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Δεν κάνεις έτσι backup των data.

Θες titanium backup για να γίνει σωστά.

 

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες φυσικά και δεν ισχύει. Απλά το titanium και όλες οι εφαρμογές backup κάνουν πιο εύκολη τη διαδικασία.

Πρόσφατα χρειάστηκε κι εγώ να μεταφέρω το φάκελο Android σε μια νέα κάρτα sd και δεν υπήρξε κάποιο πρόβλημα εκτός 2-3 αρχεία που όντως δεν μπορούσαν ν' αντιγραφούν. Τα προσπέρασα και αφού ολοκληρώθηκε η αντιγραφή έβαλα τη νέα κάρτα και όλα λειτούργησαν χωρίς πρόβλημα. Αυτά που χρειάζεται κάθε εφαρμογή για να λειτουργήσει κρατώντας τις προηγούμενες ρυθμίσεις της είναι κάποια αρχεία configuration και βάσης δεδομένων(και ίσως πρόσθετα αρχεία για κάποιες εφαρμογές όπως παιχνίδια ή εφαρμογές πλοήγησης). Τα υπόλοιπα ακόμη κι αν δεν υπάρχουν ξαναδημιουργούνται με την πρώτη εκτέλεση της εφαρμογής. Βέβαια αν κάποιος δεν έχει εμπειρία στο που και πως γίνεται η αποθήκευση ρυθμίσεων και δεδομένων στο android, καλό είναι να χρησιμοποιήσει κάποια εφαρμογή backup που διευκολύνει τη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες φυσικά και δεν ισχύει. Απλά το titanium και όλες οι εφαρμογές backup κάνουν πιο εύκολη τη διαδικασία.

Πρόσφατα χρειάστηκε κι εγώ να μεταφέρω το φάκελο Android σε μια νέα κάρτα sd και δεν υπήρξε κάποιο πρόβλημα εκτός 2-3 αρχεία που όντως δεν μπορούσαν ν' αντιγραφούν. Τα προσπέρασα και αφού ολοκληρώθηκε η αντιγραφή έβαλα τη νέα κάρτα και όλα λειτούργησαν χωρίς πρόβλημα. Αυτά που χρειάζεται κάθε εφαρμογή για να λειτουργήσει κρατώντας τις προηγούμενες ρυθμίσεις της είναι κάποια αρχεία configuration και βάσης δεδομένων(και ίσως πρόσθετα αρχεία για κάποιες εφαρμογές όπως παιχνίδια ή εφαρμογές πλοήγησης). Τα υπόλοιπα ακόμη κι αν δεν υπάρχουν ξαναδημιουργούνται με την πρώτη εκτέλεση της εφαρμογής. Βέβαια αν κάποιος δεν έχει εμπειρία στο που και πως γίνεται η αποθήκευση ρυθμίσεων και δεδομένων στο android, καλό είναι να χρησιμοποιήσει κάποια εφαρμογή backup που διευκολύνει τη διαδικασία.

 

Μιας και ενδιαφέρομαι και ταυτόχρονα δεν γνωρίζω. Έχω ένα και μοναδικό παιχνίδι (γιατί δεν ασχολούμαι με παιχνίδια). Πρόκειται να αλλάξω συσκευή αλλά δεν θέλω να χάσω τα μέχρι σήμερα επιτεύγματα. Root δεν κάνω γιατί δεν θέλω να χάσω την εγγύηση. Τι κάνω? Ποιες εφαρμογές κάνουν καλύτερα αυτό που θέλω? Να πω ότι θα με ενδιέφερε να πάρω τα στοιχεία μόνο από αύριο το παιχνίδι και όχι απ 'όλα όσα έχω στη συσκευή ώστε να μη μεταφερθούν περιττά πράγματα.

Ευχαριστώ

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μιας και ενδιαφέρομαι και ταυτόχρονα δεν γνωρίζω. Έχω ένα και μοναδικό παιχνίδι (γιατί δεν ασχολούμαι με παιχνίδια). Πρόκειται να αλλάξω συσκευή αλλά δεν θέλω να χάσω τα μέχρι σήμερα επιτεύγματα. Root δεν κάνω γιατί δεν θέλω να χάσω την εγγύηση. Τι κάνω? Ποιες εφαρμογές κάνουν καλύτερα αυτό που θέλω? Να πω ότι θα με ενδιέφερε να πάρω τα στοιχεία μόνο από αύριο το παιχνίδι και όχι απ 'όλα όσα έχω στη συσκευή ώστε να μη μεταφερθούν περιττά πράγματα.

Ευχαριστώ

Σε μη root συσκευές, μπορείς να δοκιμάσεις το helium:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.koushikdutta.backup

Σε συνεργασία με υπολογιστή!

Το έχω δοκιμάσει στο κινητό της γυναίκας μου, που δεν είναι root, σε 2-3 παιχνίδια και μετέφερε τα δεδομένα του κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Σε μη root συσκευές, μπορείς να δοκιμάσεις το helium:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.koushikdutta.backup

Σε συνεργασία με υπολογιστή!

Το έχω δοκιμάσει στο κινητό της γυναίκας μου, που δεν είναι root, σε 2-3 παιχνίδια και μετέφερε τα δεδομένα του κανονικά.

 

Το έχω κατεβάσει αλλά ακόμη δεν το δοκίμασα. Με την αγορασμένη έκδοση μπορείς να πάρεις backup στο cloud?

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το έχω κατεβάσει αλλά ακόμη δεν το δοκίμασα. Με την αγορασμένη έκδοση μπορείς να πάρεις backup στο cloud?

Πιθανόν να μπορείς! Δεν το δοκίμασα όμως. Εγώ έκανα τη δουλειά μου με τη free version!

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν να μπορείς! Δεν το δοκίμασα όμως. Εγώ έκανα τη δουλειά μου με τη free version!

 

Και μπορώ να πάρω μόνο την πρόοδο του ενός παιχνιδιού?

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και μπορώ να πάρω μόνο την πρόοδο του ενός παιχνιδιού?

Ναι, διαλέγεις εσύ ποια εφαρμογή σου θέλεις να πάρεις back up, ξεχωριστά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια. Νομίζω πως θα με βοηθήσει πολύ.

Κάτι για mirroring?

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και μπορώ να πάρω μόνο την πρόοδο του ενός παιχνιδιού?

Τα achievements δεν χάνονται μένουν για πάντα στο προφίλ σου στο Google play games. Για την πρόοδο helium η το καλύτερο είναι το Titanium backup για root συσκευές.

 

Send from my Note 3 with Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνεις έτσι backup των data.

Θες titanium backup για να γίνει σωστά.

 

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

 

Μα δεν ήθελα να κάνω backup τα data των εφαρμογών μου. Αυτό το πέτυχα με το Titanium.

Ήθελα να πάρω ΟΛΟΥΣ τους φακέλους και τα αρχεία της internal memory (μαζί οπότε και τον φάκελο του Titanium με το backup) έτσι ώστε μετά το format να τα ξαναπεράσω στο κινητό.

 

Πάντως το έκανα, χρησιμοποιώντας το adb pull μέσω Command Prompt.

Γιατί δεν μπορώ με απλό copy/paste από τα windows, δεν μπορώ να το καταλάβω!!

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεσαι γνώσεις προγραμματιστή και μάλιστα προχωρημένες. Επίσης θα παρακαλέσω γι΄ακόμη μια φορά να μην ανοίγετε νέο θέμα για την κάθε σας ερώτηση πριν ρίξετε μια ματιά αν σας καλύπτει κάποιο από τα υπάρχοντα θέματα που στην προκειμένη περίπτωση θα μπορούσες να υποβάλεις το ερώτημα σου στο επισημασμένο Android - Γενικές απορίες / ερωτήσεις.

Το παρόν :lock:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια την καλησπερα μου. Δεν ξερω αν διατυπωνω το προβλημα μου στο σωστο νημα, αν οχι, και πρεπει να ανοιξω καινουριο, ας μεταφερθει.

Ξαφνικα ανακαλυψα οτι εχω καποιο προβλημα στο κινητο. Οταν το συνδεω με το PC (Win 7) δεν εμφανιζεται το παραθυρο της SD (external) αλλα ουτε και ανοιγοντας "ο υπολογιστης μου" φαινεται εκει. Συγκεκριμενα:

Συνδεω το καλωδιο. Εμφανιζεται στο κινητο η σελιδα "Connect type" οπου επιλεγω "USB Mass storage". Μετα εμφανιζεται "USB connected" και κατω η εντολη "Turn on USB storage". Παταω ΟΝ και μετα ΟΚ στο παραθυρο που λεει οτι μπορει μερικες εφαρμογες να σταματησουν κλπ κλπ, οποτε μετα βγαινει στο κινητο η σελιδα που λεει "USB connected" και στον υπολογιστη εμφανιζεται το παραθυρο τηε Αυτοματης Εκτελεσης του "αφαιρουμενου δισκου F" που ειναι ο εσωτερικος του τηλεφωνου. Παλια εμφανιζοταν δυο παραθυρα το ενα μετα το αλλο, πρωτα αυτο που ανεφερα της internal storage και μετα καπακι της external storage ("E", της καρτας SD δηλαδη). Στην ουσια, η SD δεν φαινεται. Καμμια ιδεα τι φταιει? Το Android ειναι 4.2.2

Καμμια ιδεα τι φταιει? Ευχαριστω

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν ήθελα να κάνω backup τα data των εφαρμογών μου. Αυτό το πέτυχα με το Titanium.

Ήθελα να πάρω ΟΛΟΥΣ τους φακέλους και τα αρχεία της internal memory (μαζί οπότε και τον φάκελο του Titanium με το backup) έτσι ώστε μετά το format να τα ξαναπεράσω στο κινητό.

 

Πάντως το έκανα, χρησιμοποιώντας το adb pull μέσω Command Prompt.

Γιατί δεν μπορώ με απλό copy/paste από τα windows, δεν μπορώ να το καταλάβω!!

 

εγω το εχω στην sd καρτα το backup του titanium και ανεβαζω καθε φορα τις διαφορες και στο cloud

Link to comment
Share on other sites

εγω το εχω στην sd καρτα το backup του titanium και ανεβαζω καθε φορα τις διαφορες και στο cloud

 

Το κινητό δεν έχει sdcard, αν είχε όλα θα ήταν εύκολα. ;)

Και το κακό είναι ότι δεν μου έχει έρθει ακόμη ο αντάπτορας Type-C 2 USB-C για να τον χρησιμοποιήσω με εξωτερικό stickάκι και να πάρω εκεί το backup.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

Έχω ένα πρόβλημα με τις φωνητικές εντολές. Όταν λέω οκ google και μετά δίνω οποιαδήποτε εντολή τότε το τηλέφωνο ψάχνει στο ιντερνέτ!!.. Αν ας πούμε πώ call George τότε ψάχνει στο ιντερνέτ αυτή την εντολή, το ίδιο αν πω να βάλω ξυπνητήρι ή οτιδήποτε άλλο θα ψάξει για εφαρμογή ξυπνητηριού!! Τι κάνω λάθος δεν καταλαβαίνω!! Οι γλώσσες είναι σωστά ρυθμισμένες αλλά έτσι κι αλλιώς τις εντολές τις καταλαβαίνει απλά αντί να ανοίξει την ανάλογη εφαρμογή ψάχνει στο ιντερνέτ σαν να έχεις βάλει ας πούμε στο search την εντολή!!

 

Το εντόπισα το πρόβλημα τελικά, πρέπει να έχεις μόνο τα Αγγλικά σαν γλώσσα στο ok google, αν έχεις και τα Ελληνικά έστω σαν δεύτερη γλώσσα τότε οι εντολές δεν δουλεύουν.. πολύ περίεργο, το κακό είναι πως έτσι χωρίς ελληνικά δεν έχω φωνητική πληκτρολόγηση..

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by kollatos
Link to comment
Share on other sites

Μετά την τελευταία αναβάθμιση στη συσκευή μου Samsung Galaxy s7 edge, εμφανίζονται διαφημίσεις κυρίως του Google play για προτεινόμενες εφαρμογές αλλά και προϊόντα συνεργατών της Google σε εικόνες όχι εντός εφαρμογών, αλλά καλύπτοντας ολόκληρη την επιφάνεια της οθόνης (όπως στην εικόνα που επισυνάπτω).

Έχω δοκιμάσει να καθαρίσω τη συσκευή από τυχόν ιούς ή malware (δεν βρέθηκε κάτι) κι έχω δοκιμάσει να απενεργοποιήσω κάθε δυνατότητα εφαρμογής να εμφανίζει μηνύματα στην οθόνη, αλλά δεν σταματάει το κακό.

 

Παρατήρησα όμως ότι στην παλιά μου συσκευή s6 δε συμβαίνει το ίδιο.

 

Είναι πραγματικά πολύ εκνευριστικό, γιατί πετάγεται ξαφνικά ακόμη και όταν γράφω ένα μήνυμα.

Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει??

Edited by perfect_elu
Link to comment
Share on other sites

Μετά την τελευταία αναβάθμιση στη συσκευή μου Samsung Galaxy s7 edge, εμφανίζονται διαφημίσεις κυρίως του Google play για προτεινόμενες εφαρμογές αλλά και προϊόντα συνεργατών της Google σε εικόνες όχι εντός εφαρμογών, αλλά καλύπτοντας ολόκληρη την επιφάνεια της οθόνης (όπως στην εικόνα που επισυνάπτω).

Έχω δοκιμάσει να καθαρίσω τη συσκευή από τυχόν ιούς ή malware (δεν βρέθηκε κάτι) κι έχω δοκιμάσει να απενεργοποιήσω κάθε δυνατότητα εφαρμογής να εμφανίζει μηνύματα στην οθόνη, αλλά δεν σταματάει το κακό.

 

Παρατήρησα όμως ότι στην παλιά μου συσκευή s6 δε συμβαίνει το ίδιο.

 

Είναι πραγματικά πολύ εκνευριστικό, γιατί πετάγεται ξαφνικά ακόμη και όταν γράφω ένα μήνυμα.

Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει??

 

ήσουν μέσω browser και μάλλον μέσω chrome και σου πέταξε αυτή την διαφήμιση .

και μένα στο gazzeta.gr που είμαι τώρα και διαβάσω μου την πέταξε

Edited by Sniaf
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Sniaf, σ' ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά δε ήμουν μέσω browser.

Έχω απενεργοποιήσει τον Chrome και έχω εγκαταστήσει έναν άλλο που μπλοκάρει τις διαφημίσεις.

Αυτές όμως που βγαίνουν σε όλη την οθόνη, δεν έχουν σταματήσει (μόλις μου έβγαλε τη συνημμένη).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.Προσφατα πηρα το Lenovo tab 3,16gb rom με android 6.0.Εβαλα καρτα sd 32 gb και την εκανα συγχωνευση.Ομως οταν το συνδεω με τον υπολογιστη,μου δειχνει μονο την εσωτερικη μνημη(16gb)Μηπως εκανα κατι λαθος.Στο google που εψαξα δεν λεει καπου ποσο μνημη πρεπει να δειχνει.Αυτο το marsmallow μας εχει λιγο μπερδεψει !!!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...