Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πήρα ένα μεταχειρισμένο Samsung Galaxy S3, εγκατέστησα τους usb drivers για pc v1.5.55.0, αλλά δεν αναγνωρίζει το κινητό. Χθες ένα icon κάτω δεξιά σαν να το αναγνώρισε και προσπαθούσε να εγκαταστήσει κάποια πράγματα, αλλά τελικά έβγαλε κόκκινα X σε όλα. Έχω windows 7 enterprise και antivirus nod32.
Link to comment
Share on other sites

Πήρα ένα μεταχειρισμένο Samsung Galaxy S3, εγκατέστησα τους usb drivers για pc v1.5.55.0, αλλά δεν αναγνωρίζει το κινητό. Χθες ένα icon κάτω δεξιά σαν να το αναγνώρισε και προσπαθούσε να εγκαταστήσει κάποια πράγματα, αλλά τελικά έβγαλε κόκκινα X σε όλα. Έχω windows 7 enterprise και antivirus nod32.

Μήπως πρέπει να βάλεις το Kies;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

[Αν είναι δυνατόν να μην μεταφερθεί στο thread της συσκευής, δεν πρόκειται για πρόβλημα της συσκευής της rom αλλά γενικότερο πρόβλημα android.]

 

 

  • Έχω το Lenovo K3 Note.
  • Έχω κάνει ένα ext4 partition και έχω μεταφέρει εκεί αρκετές εφαρμογές με το link2sd.
  • Το μέγεθος του ext4 partition είναι γύρω στα 14,2 GB και ο χρησιμοποιούμενος χώρος γύρω στα 6 GB. Αυτό το βλέπω από την εφαρμογή Diskusage [εικόνα 3].

 

Δυστυχώς παρατήρησα ότι και στο link2sd και σε οποιαδήποτε άλλη εφαρμογή που να δείχνει τον ελεύθερο χώρο των partitions μου δείχνει τον χρησιμοποιούμενο χώρο με αρνητική τιμή. [εικόνες 1,2]

 

http://i.imgur.com/rLjuiyml.jpg

 

http://i.imgur.com/LbEMN7pl.jpg

 

http://i.imgur.com/fG8N1hDl.jpg

 

 

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν μπορεί αν σκεφτεί κανείς έναν τρόπο να το κάνω να φαίνεται σωστά. Η επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων δεν αποτελεί λύση καθώς έχω αφιερώσει αρκετό χρόνο στο στήσιμο του κινητού και δεν θέλω να τα κάνω από την αρχή.

Οπότε αναζητώ κάποια λύση που να κάνει κάτι σαν ξανασκανάρισμα της μνήμης και να την διαβάσει σωστά ή κάποιον άλλο τρόπο τέλος πάντων που να διορθώσει το πρόβλημα αναίμακτα χωρίς να μου δημιουργήσει άλλη ζημιά.

Edited by stelios_85_07

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Όταν αγοράζουμε μια εφαρμογή από το play, σε περίπτωση που γίνει hard reset, φαίνεται μετά ότι είναι αγορασμένη για να την εγκαταστήσουμε χωρίς να πληρώσουμε ξανά; Μόλις έκανα λογαριασμό paypal και θέλω να δοκιμάσω μια αγορά. Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Όταν αγοράζουμε μια εφαρμογή από το play, σε περίπτωση που γίνει hard reset, φαίνεται μετά ότι είναι αγορασμένη για να την εγκαταστήσουμε χωρίς να πληρώσουμε ξανά; Μόλις έκανα λογαριασμό paypal και θέλω να δοκιμάσω μια αγορά. Ευχαριστώ

Αν συνδεθείς, μετά το reset, στο Google Play πάλι με τον ίδιο λογαριασμό, θα φαίνεται κανονικά ότι είναι αγορασμένη.

Link to comment
Share on other sites

Όταν αγοράζουμε μια εφαρμογή από το play, σε περίπτωση που γίνει hard reset, φαίνεται μετά ότι είναι αγορασμένη για να την εγκαταστήσουμε χωρίς να πληρώσουμε ξανά; Μόλις έκανα λογαριασμό paypal και θέλω να δοκιμάσω μια αγορά. Ευχαριστώ

Ναι υπάρχει κανονικά στο ιστορικό σου σαν αγορασμένη στο λογαριασμό google σου. Και επίσης σε όποια άλλη συσκευή συνδέσεις τον λογαριασμό σου την κατεβάζεις και εκεί και υπάρχει και στις δυο συσκευές.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση... Έχω αγορασμένο τον nova launcher... Αν αγοράσω καινούργια συσκευή θα δουλεύει κ στις 2 συσκευές; ή πρέπει να ξαναπληρωσω;
είσαι στο μυαλό κάτι μαγικό...
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση... Έχω αγορασμένο τον nova launcher... Αν αγοράσω καινούργια συσκευή θα δουλεύει κ στις 2 συσκευές; ή πρέπει να ξαναπληρωσω;

Αν και στις 2 συσκευές τον κατεβάσεις με το ίδιο λογαριασμό Google, δουλεύει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση... Έχω αγορασμένο τον nova launcher... Αν αγοράσω καινούργια συσκευή θα δουλεύει κ στις 2 συσκευές; ή πρέπει να ξαναπληρωσω;

Στο ακριβώς προηγούμενο ποστ αυτό ειχα απαντήσει! :p

Αν και στις 2 συσκευές τον κατεβάσεις με το ίδιο λογαριασμό Google, δουλεύει κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

Στο ακριβώς προηγούμενο ποστ αυτό ειχα απαντήσει! :p

Και 'γω επίσης, λίγο πιο πριν!! :p

Απλά δεν είδα να κάνει ο φίλος μας κανένα edit ότι είδε κάτι...... και είπα μήπως είναι ακόμη με την απορία!!

Link to comment
Share on other sites

όταν πχ με καλέσουν και κλείσω το τηλέφωνο "πίσω" από τον dialer που κλείνει έχουν πεταχτεί/ανοίξει άλλες εφαρμογές πχ chrome, opera(ειδικά browser)

μου το έκανε και με το Huawei honor 3c το κάνει και με το zopo speed plus 7 τώρα, αρα είναι θέμα γενικό άλλα τι δεν μπορώ να βρω ότι φταίει

Link to comment
Share on other sites

Εκδοση 5.1.1, και κινητο ρουταρισμενο.

kingroot πανω, καθως και link2sd.

Πειτε μου:

γιατι ορισμενες εφαρμογες, αρνουνται να γραψουν στην external sd? Ισως να ειναι και ολες οι εφαρμογες, δεν τις δοκιμασα μια-μια. Καποιες που με ενδιαφερουν παντως, αν ορισω ως path την εξωτερικη μνημη, δεν παιζουν. Αν ορισω την εσωτερικη, μια χαρα.

Παροτι rooted, η google μας εχει στερησει αυτο το δικαιωμα;

Αλλιως τι μπορει να γινει;

Θα θελα οι εφαρμογες μου να μπορουν να δουλεψουν με την external sd.

Οχι απλα να την εχω ως αποθηκη, και ολο τον 'φορτο' να τον τρωει η ετσι κι αλλιως παντα μικροτερη εσωτερικη μνημη.

Που 5gb ελευθερα, που 25gb ελευθερα απο 32αρα εξωτερικη sd.

Πειτε ρε παιδια....

:(

Link to comment
Share on other sites

Εκδοση 5.1.1, και κινητο ρουταρισμενο.

kingroot πανω, καθως και link2sd.

Πειτε μου:

γιατι ορισμενες εφαρμογες, αρνουνται να γραψουν στην external sd? Ισως να ειναι και ολες οι εφαρμογες, δεν τις δοκιμασα μια-μια. Καποιες που με ενδιαφερουν παντως, αν ορισω ως path την εξωτερικη μνημη, δεν παιζουν. Αν ορισω την εσωτερικη, μια χαρα.

Παροτι rooted, η google μας εχει στερησει αυτο το δικαιωμα;

Αλλιως τι μπορει να γινει;

Θα θελα οι εφαρμογες μου να μπορουν να δουλεψουν με την external sd.

Οχι απλα να την εχω ως αποθηκη, και ολο τον 'φορτο' να τον τρωει η ετσι κι αλλιως παντα μικροτερη εσωτερικη μνημη.

Που 5gb ελευθερα, που 25gb ελευθερα απο 32αρα εξωτερικη sd.

Πειτε ρε παιδια....

:(

 

Επειδή βλέπω τα post σου, για τη μεταφορά των εφαρμογών στην sd, γιατί δεν παίρνεις συσκευή Sony, που επιτρέπει τη μεταφορά (απ' όσα έχω δει και διαβάσει) στην κάρτα sd, out-of-the-box, για να ησυχάσεις;

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω τα post σου, για τη μεταφορά των εφαρμογών στην sd, γιατί δεν παίρνεις συσκευή Sony, που επιτρέπει τη μεταφορά (απ' όσα έχω δει και διαβάσει) στην κάρτα sd, out-of-the-box, για να ησυχάσεις;

 

Ολως τυχαιως....sony εχω!

Και .... ειναι ετσι οπως τα λεω.

Οποτε;

Link to comment
Share on other sites

Έχει περιορισμούς το Lollipop

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ολως τυχαιως....sony εχω!

Και .... ειναι ετσι οπως τα λεω.

Οποτε;

 

Δεν το ήξερα.. :O Από κινητό μπαίνω (σε περίπτωση που το έχεις στην υπογραφή σου). Μάλλον ισχύει το παρακάτω..

 

Έχει περιορισμούς το Lollipop

 

Οπότε, με κάθε τρόπο θέλει η Google να μη μεταφέρουμε τις εφαρμογές μας στην sd.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Αν καποιος έχει 16+ Gb εσωτερική μνήμη, σε ενα άνω των 80$ κινητό, δε βλεπω το λόγο να μεταφέρονται οι εφαρμογές στην SD. Αποθηκεύεις στην εξωτερική φωτογραφίες, βίντεο και μουσική και τελείωσε. Εκτός και αν κάποιος θέλει να έχει 20-30 παιχνίδια μόνιμα μέσα

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Αν καποιος έχει 16+ Gb εσωτερική μνήμη, σε ενα άνω των 80$ κινητό, δε βλεπω το λόγο να μεταφέρονται οι εφαρμογές στην SD. Αποθηκεύεις στην εξωτερική φωτογραφίες, βίντεο και μουσική και τελείωσε. Εκτός και αν κάποιος θέλει να έχει 20-30 παιχνίδια μόνιμα μέσα

 

Δεν έχουμε όλοι συσκευές με 16+ gb εσωτερική μνήμη, ούτε ψωνίζουμε από Κίνα, για να πετύχουμε αυτή την αναλογία μνήμης/χρημάτων.

 

Φαίνεται κάπου ξέχασε η Google το "free OS", που ο χρήστης κάνει ό,τι θέλει και το κράτησε για τον εαυτό της...

 

Τέλος, δεν παίζω παιχνίδια σχεδόν καθόλου (ζήτημα να έχω 3), αλλά όσο περισσότερα apps έχω, τόσο αυξάνεται η χρηστική αξία της συσκευής μου. Οπότε, γιατί με (μας) περιορίζει η Google; Ρητορική ερώτηση, ξέρω την απάντηση.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

 

Τέλος, δεν παίζω παιχνίδια σχεδόν καθόλου (ζήτημα να έχω 3), αλλά όσο περισσότερα apps έχω, τόσο αυξάνεται η χρηστική αξία της συσκευής μου. Οπότε, γιατί με (μας) περιορίζει η Google; Ρητορική ερώτηση, ξέρω την απάντηση.

 

Ακριβως αυτο.

Εχω παρα πολλες εφαρμογες. Δεν σημαινει οτι τις χρησιμοποιω ολες καθε μερα.

Αλλα οσο περισσοτερες εχεις, τοσο μεγαλωνει η χρηστικη αξια της συσκευης.

Εξαλλου τα σημερινα smartphones ειναι 'πολυεργαλεια', οποτε εχει νοημα να το κάνεις.

 

Οπως λετε, μαλλον δεν γινεται σε lollipop.

Κριμα.....

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανένας πως βάζουμε υπότιτλους στις ταινίες στην εφαρμογή Movie HD (είναι αντίστοιχη του showbox);
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανένας πως βάζουμε υπότιτλους στις ταινίες στην εφαρμογή Movie HD (είναι αντίστοιχη του showbox);

 

Γιατι οχι popcorn που εχει στις περισσοτερες ελληνικα?

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Πριν από 2 μέρες έκανα λογαριασμό paypal και χρησιμοποιώντας prepaid πραγματοποίησα μια αγορά στο play. Όλα καλά μέχρι εκεί. Χτες πήγα να κάνω 2η αγορά και μου έβγαλε το παρακάτω μήνυμα:

 

Λυπούμαστε.

Η παραγγελία σας απορρίφθηκε επειδή θεωρήθηκε υψηλού κινδύνου. Δοκιμάστε ξανά σε 30 λεπτά. [bM-CPE-13]

 

Αυτό επαναλαμβάνεται συνέχεια από χτες σε οποιαδήποτε εφαρμογή προσπαθώ να αγοράσω. Ξέρει κανείς τι φταίει; Δεν μπορώ να βρω άκρη! Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πριν από 2 μέρες έκανα λογαριασμό paypal και χρησιμοποιώντας prepaid πραγματοποίησα μια αγορά στο play. Όλα καλά μέχρι εκεί. Χτες πήγα να κάνω 2η αγορά και μου έβγαλε το παρακάτω μήνυμα:

 

Λυπούμαστε.

Η παραγγελία σας απορρίφθηκε επειδή θεωρήθηκε υψηλού κινδύνου. Δοκιμάστε ξανά σε 30 λεπτά. [bM-CPE-13]

 

Αυτό επαναλαμβάνεται συνέχεια από χτες σε οποιαδήποτε εφαρμογή προσπαθώ να αγοράσω. Ξέρει κανείς τι φταίει; Δεν μπορώ να βρω άκρη! Ευχαριστώ.

Παρε τηλεφωνο στην τραπεζα σου :)

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουμε όλοι συσκευές με 16+ gb εσωτερική μνήμη, ούτε ψωνίζουμε από Κίνα, για να πετύχουμε αυτή την αναλογία μνήμης/χρημάτων.

 

Φαίνεται κάπου ξέχασε η Google το "free OS", που ο χρήστης κάνει ό,τι θέλει και το κράτησε για τον εαυτό της...

 

Τέλος, δεν παίζω παιχνίδια σχεδόν καθόλου (ζήτημα να έχω 3), αλλά όσο περισσότερα apps έχω, τόσο αυξάνεται η χρηστική αξία της συσκευής μου. Οπότε, γιατί με (μας) περιορίζει η Google; Ρητορική ερώτηση, ξέρω την απάντηση.

Ακριβως αυτο.

Εχω παρα πολλες εφαρμογες. Δεν σημαινει οτι τις χρησιμοποιω ολες καθε μερα.

Αλλα οσο περισσοτερες εχεις, τοσο μεγαλωνει η χρηστικη αξια της συσκευης.

Εξαλλου τα σημερινα smartphones ειναι 'πολυεργαλεια', οποτε εχει νοημα να το κάνεις.

 

Οπως λετε, μαλλον δεν γινεται σε lollipop.

Κριμα.....

Αν υπάρχει συσκευή με Lollipop και κάτω από 8GB rom, ή μικρό partition /data, τότε φταίει ο κατασκευαστής, όχι η Google. Ωστόσο μιλάμε για Android, και φυσικά ειναι free. Οπότε ειν αυτονόητο ότι μπορείς να εχεις εφαρμογές στην κάρτα μνήμης σου, κι ας μην έχει την επιλογή το λειτουργικό από μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα ένα μεταχειρισμένο Samsung Galaxy S3, εγκατέστησα τους usb drivers για pc v1.5.55.0, αλλά δεν αναγνωρίζει το κινητό. Χθες ένα icon κάτω δεξιά σαν να το αναγνώρισε και προσπαθούσε να εγκαταστήσει κάποια πράγματα, αλλά τελικά έβγαλε κόκκινα X σε όλα. Έχω windows 7 enterprise και antivirus nod32.

 

Μήπως πρέπει να βάλεις το Kies;

 

Αφού η σελίδα λέει ότι δεν είναι απαραίτητο για να δει απλώς to pc το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...