Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους διαθετω ενα Lenovo s 920 και εχω προβλημα μες την μνημη.Ενω το κινητο εχει 4gb ολες οι εφαρμογες εχουν παει στο ν εσωτερικο αποθηκευτικο χωρο και εχουν μεινει αλλα 2 gb αχρησιμοποιητα.Περα απο αυτους τους δυο εργοστασιακους χωρους αποθηκευσης εχβ και εξωτερικη καρτα αλλα για να μεταφερθουν εκει οι εφαρμογες πρεπει να περασουν απο την συσκευη πρωτα κατι το οποιο δενμ γινεται γιατι δεν εχει χωρο.Γνωριζει καποιος κατι για να με βοηθησει?Ευχαριστω εκ των προτερων!

 

Είσαι root?

 

Έχεις custom recovery?

 

Για να συνεχίσω...

 

Όταν είχα το Lenovo S820 είχα καταφέρει να πειράξω τα partitions και από 2+2 να τα κάνω 3+1 με αρκετή δυσκολία.. όλο κολλήματα έτρωγε. Καλύτερα να ρωτήσεις όμως στο θέμα του κινητού και να συζητηθεί εκεί.

 

Αν δεν έχεις πείρα από root και flashαρίσματα... θα δυσκολευτείς...

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν ειμαι root απο κινα το εχω αγορασει.δεν εχω ιδεα ,παντως αν μου το φτιαξει καποιος πληρωνω αν χρειαστει γιατι το κινητο με υπερκαλυπτει!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ρώτησα για να ποστάρω αυτόν τον οδηγό:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=370996

 

τον οποίο είχα εφαρμόσει σε ένα Amoi N828 με απόλυτη επιτυχία.

 

Έχει τον ίδιο επεξεργαστή απ' ότι είδα.

 

Όλα αυτά με δική του ευθύνη εννοείται.

 

Υ.Γ

 

Αν δεν ταιριάζουν τα ποστ εδώ ας μεταφερθούν;)

 

 

δεν ξερω αν ειμαι root απο κινα το εχω αγορασει.δεν εχω ιδεα

 

Τότε αυτά που γράφω θα σου φαίνονται ''κινέζικα'' μάλλον...:lol:

Edited by tsiv
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

έχω το Samsung Galaxy S4 mini και πρόσφατα αγόρασα μια sd memory card αλλά έχω το εξής πρόβλημα.

Στο gallery δεν μου εμφανίζονται όλες οι φωτογραφίες,δεν εννοώ ότι λείπουν κάποιες, απλά εμφανίζονται με ένα άσχετο εικονίδιο (ένα πίονι άσπρο σε γκρι φόντο).

Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει; Έχει πρόβλημα η κάρτα μνήμης;

Link to comment
Share on other sites

Παιδες, μια απορια...τι κινητα εχετε και δεν μπορειτε να το σουταρετε? γιατι εμενα μου εχει κανονικα καταργηση και οντως βγαινει απο το κινητο..ασχετως αν για να στειλω μηνυμα ειναι απαραιτητο, μπορω να το σβησω ομως!

 

Οσο για τη χρησιμοτητα της εφαρμογης, προσωπικα μονο αυτη ειναι χρησιμη, το FB ετσι οπως καταντησε που ο καθε ενας ανεβαζει 50 ******** την ωρα δεν εχει νοημα, το messenger για να επικοινωνεις με τους φιλους σου, και με τις τοσες επιλογες που σου δινει στο θεμα ειδοποιησεων, ειναι ιδανικο..τωρα αν το λιωνεις οκ, η μπαταρια θα πεσει, αλλα εγω με αρκετη χρηση περναω τις 2 ημερες στο κινητο..και χωρις να κλεινω τιποτα, ολα τεντα!

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Παιδες, μια απορια...τι κινητα εχετε και δεν μπορειτε να το σουταρετε? γιατι εμενα μου εχει κανονικα καταργηση και οντως βγαινει απο το κινητο..ασχετως αν για να στειλω μηνυμα ειναι απαραιτητο, μπορω να το σβησω ομως!

 

Οσο για τη χρησιμοτητα της εφαρμογης, προσωπικα μονο αυτη ειναι χρησιμη, το FB ετσι οπως καταντησε που ο καθε ενας ανεβαζει 50 ******** την ωρα δεν εχει νοημα, το messenger για να επικοινωνεις με τους φιλους σου, και με τις τοσες επιλογες που σου δινει στο θεμα ειδοποιησεων, ειναι ιδανικο..τωρα αν το λιωνεις οκ, η μπαταρια θα πεσει, αλλα εγω με αρκετη χρηση περναω τις 2 ημερες στο κινητο..και χωρις να κλεινω τιποτα, ολα τεντα!

 

Μπορούμε να το βγάλουμε, απλά θέλουμε να στείλουμε μηνύματα και δεν γίνεται δυστυχώς.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να το βγάλουμε, απλά θέλουμε να στείλουμε μηνύματα και δεν γίνεται δυστυχώς.

 

επειδη παραπανω μιλατε για ρουτ, titanium κτλ κτλ..και απορησα..

οσο για τα μηνυματα, εγω το εχω ρυθμισει να ειναι ολα κλειστα..δηλαδη συνομιλια, εικονες συνομιλητων και ολα αυτα..σαφως και σε δειχνει οτι μπηκες πριν "5 λεπτα" πχ αν το ανοιξεις,αλλα αυτο δεν το γλιτωνεις ο,τι και να κανεις..το θεμα ειναι οτι αν ψαξεις ρυθμισεις μπορεις να μην φαινεται στην Online list του υπολογιστη αν αυτο ειναι το θεμα και γενικα ειναι πολυ πρακτικη εφαρμογη θεωρω.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

επειδη παραπανω μιλατε για ρουτ, titanium κτλ κτλ..και απορησα..

οσο για τα μηνυματα, εγω το εχω ρυθμισει να ειναι ολα κλειστα..δηλαδη συνομιλια, εικονες συνομιλητων και ολα αυτα..σαφως και σε δειχνει οτι μπηκες πριν "5 λεπτα" πχ αν το ανοιξεις,αλλα αυτο δεν το γλιτωνεις ο,τι και να κανεις..το θεμα ειναι οτι αν ψαξεις ρυθμισεις μπορεις να μην φαινεται στην Online list του υπολογιστη αν αυτο ειναι το θεμα και γενικα ειναι πολυ πρακτικη εφαρμογη θεωρω.

 

μωρέ πρακτική είναι αλλά εγώ την δοκίμασα και στο HTC One και στο xperia Z1c και "νομίζω" οτι μου τρώει παραπάνω μπαταρία (μπορεί και να κάνω λάθος, αν και στο HTC έκανα συγκεκριμένες κ άμεσα συγκρίσιμες δοκιμές από όταν πρωτοβγήκε το messenger). Φαντάζομαι θα έχουν βελτιώσει ή και διορθώσει το battery drain αλλά αυτό το υποχρεωτικό να έχεις messenger για να διαβάσεις τα μηνύματα που σου στέλνουν μου τη σπάει λίγο...

 

Εγώ προτιμώ google hangouts και το χρησιμοποιώ με την οικογένεια, που βρίσκεται σε όλες τις συσκευές android και είναι integrated μέσα στο λειτουργικό.. αλλά πας να το προτείνεις σε φίλους που είνai κολημένοι με το FB και σε κοιτάνε καλά καλά, λες κ τους περιγράφεις κάτι τρομερά δύσκολο!

Link to comment
Share on other sites

μωρέ πρακτική είναι αλλά εγώ την δοκίμασα και στο HTC One και στο xperia Z1c και "νομίζω" οτι μου τρώει παραπάνω μπαταρία (μπορεί και να κάνω λάθος, αν και στο HTC έκανα συγκεκριμένες κ άμεσα συγκρίσιμες δοκιμές από όταν πρωτοβγήκε το messenger). Φαντάζομαι θα έχουν βελτιώσει ή και διορθώσει το battery drain αλλά αυτό το υποχρεωτικό να έχεις messenger για να διαβάσεις τα μηνύματα που σου στέλνουν μου τη σπάει λίγο...

 

Εγώ προτιμώ google hangouts και το χρησιμοποιώ με την οικογένεια, που βρίσκεται σε όλες τις συσκευές android και είναι integrated μέσα στο λειτουργικό.. αλλά πας να το προτείνεις σε φίλους που είνai κολημένοι με το FB και σε κοιτάνε καλά καλά, λες κ τους περιγράφεις κάτι τρομερά δύσκολο!

 

Εννοειται οτι ειναι σπαστικο να σε υποχρεωνει να το εχεις, εως τραγικο..ομως δεν βλεπω να του δινουν 1 αστερι ολοι, και στο FB και στο messenger..Απο εκει και περα, εγω πλεον μιλαω με viber, κανεις μπλοκ οποιον δε θες και το εχουν ολοι, κανει και βιντεοκλησεις..ουτε το τραγικο skype, ουτε τιποτα αλλο..καθε ενας με το νουμερακι του και τελος..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Μπαινοντας στο facebook απο την αντίστοιχη εφαρμογη, ότι φωτογραφια σωσω, μου την αποθηκευει στην μνημη του τηλεφωνου. Τι ρυθμιση κανω και απο που, ωστε να του πω να σωζει στην sd card?

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!

 

Εδώ και λίγο καιρό, το Google Now έχει κολλήσει και η καρτέλα Weather του αναφέρει ΣΥΝΕΧΩΣ τον καιρό του Καματερού, ενώ μένω μονίμως Θεσσαλονίκη. Δεν έχω πάει Αθήνα εδώ και χρόνια. Το Location Reporting και το Location History λειτουργούν κανονικά (και πολύ καλά, μπορώ να πω). Το Google Now όμως δεν λέει να ξεκολλήσει. Το έχει πάθει κανένας άλλος αυτό; Χρησιμοποιώ συνεχώς και φλασάρω custom roms, έχω δοκιμάσω να το στείλω από την αρχή και δεν καταλαβαίνει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει η επιλογή που σε ρωτάει αν σε ενδιαφέρουν οι ενημερώσεις για την τοποθεσία αυτή; μήπως έχεις ορίσει την συγκεκριμένη τοποθεσία σαν "εργασία";

Ψάξε στις ρυθμίσεις του Google now

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει η επιλογή που σε ρωτάει αν σε ενδιαφέρουν οι ενημερώσεις για την τοποθεσία αυτή; μήπως έχεις ορίσει την συγκεκριμένη τοποθεσία σαν "εργασία";

Ψάξε στις ρυθμίσεις του Google now

 

Ναι υπάρχουν τέτοιες επιλογές, τις έχω κλικάρει δεκάδες φορές, με διαφορετικούς συνδυασμούς, χωρίς αποτέλεσμα. Επίσης, "work" και "home" είναι ρυθμισμένα σωστά και λειτουργούν (σε πάνε στο σωστό μέρος). Είναι οι σκέψεις που έκανα και εγώ. Αυτό που δεν μπορώ να καταλαβώ με τίποτα και πιστεύω θα βοηθήσει στην λύση είναι το γιατί εκεί. Δεν έχω πάει ποτέ εκεί (ούτε κοντά), δεν έχω κάνει σχετική αναζήτηση ποτέ, ούτε κάποιο σκρουτζομάγαζο θυμάμαι να είναι εκεί, το πατρικό μου (σε άλλη πόλη) δεν έχει σχέση, οι οδοί που χρησιμοποιώ συχνά δεν έχουν σχέση, γιατί Καματερό; :P :P

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι που πηγαίνω εκεί, δεν μου έχει βγάλει ποτέ ούτε ενημέρωση για τον καιρό, ούτε οδηγίες για το πως να πάω στην πεθερά μου που είναι από εκεί. Κάτι θα ξέρει η Google και με φυλάει χαχαχαχαχα.

Δοκίμασε να του κάνεις μια απενεργοποίηση και ξανά ενεργοποίηση ή και εκκαθάριση δεδομένων.

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι που πηγαίνω εκεί, δεν μου έχει βγάλει ποτέ ούτε ενημέρωση για τον καιρό, ούτε οδηγίες για το πως να πάω στην πεθερά μου που είναι από εκεί. Κάτι θα ξέρει η Google και με φυλάει χαχαχαχαχα.

Δοκίμασε να του κάνεις μια απενεργοποίηση και ξανά ενεργοποίηση ή και εκκαθάριση δεδομένων.

 

Χαχαχαχαχαχα! Κάτι ξέρει! :P Τα έκανα αυτά ναι. Enable/Disable/Clear Data/ Wipe/Factory Reset/ Different roms κλπ. Επιζει. Ίσως δοκιμάσω να περάσω δεύτερη ROM και να φορτώσω άλλο gmail, να δω τι θα βγάλει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το NovaGo το έχω συνδεδεμένο στο laptop.

Αν αντί του laptop επέλεγα να το συνδέσω στη rooted συσκευή μου, δεν θα έπαιζε;

Δεν ήξερα ότι είχα τέτοιο περιορισμό; Ή δεν κατάλαβα καλά την ερώτηση σου;

 

Δοκίμασε αυτό:

http://highonandroid.com/android-apps/how-to-run-apps-that-dont-run-on-rooted-android-rootcloak/

 

και πες μας εάν έπαιξε γιατί ενδιαφέρει και εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Swype+Dragon και θαύμασε διόρθωση και απίστευτη φωνητική πληκτρολόγηση.

άριστο, δεν το ήξερα, ευχαριστώ agiosggg !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε φωνητική πληκτρολόγηση μηνυμάτων για go SMS?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Είχα διαβάσει κάπου, χωρίς να θυμάμαι που, ότι υπάρχει site με το οποίο βρίσκεις τον πάροχο σταθερού ή κινητού.

Το γνωρίζει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Είχα διαβάσει κάπου, χωρίς να θυμάμαι που, ότι υπάρχει site με το οποίο βρίσκεις τον πάροχο σταθερού ή κινητού.

Το γνωρίζει κανείς;

 

http://www.foritotita.gr/?page_id=504&lang=en

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες

μηπως ξερει καποιος πως μπορουμε να κανουμε δημηουργησουμε φακελλο στην οθονη σε kitkat γιατι ψαχνω τον τροπο και δεν ................

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες

μηπως ξερει καποιος πως μπορουμε να κανουμε δημηουργησουμε φακελλο στην οθονη σε kitkat γιατι ψαχνω τον τροπο και δεν ................

 

αν ειναι στοκ αντροιντ νομιζω απλα ριχνοντας μια εφαρμογη πανω σε αλλη μια στην επιφανεια εργασιας

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες

μηπως ξερει καποιος πως μπορουμε να κανουμε δημηουργησουμε φακελλο στην οθονη σε kitkat γιατι ψαχνω τον τροπο και δεν ................

Απλα πας σε ενα κενο σημειο στην επιφανεια που θες πατας για λιγη ωρα πανω του και σου βγαζει την επιλογη "φακελος" απλα τη διαλεγεις και ετσι δημιουργησες ενα φακελο στην οθονη που θελεις.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...