Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γινετε με καποιο τροπο να μεταφερουμε τα δεδομενα ενος παιχνιδιου απο μια συσκυεη ανδροιδ σε μια αλλη;

 

Εξαρτάται από το πως είναι φτιαγμένο το παιχνίδι, συνήθως αρκεί να κάνεις backup/restore τα δεδομένα του μεταξύ συσκευών. Πχ με το titanium backup.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και το data sync για συσκευές που έχουν root. Δουλεύει μια χαρά.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.quintstoffers.DataSync.beta

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω ότι όλες οι ROM που είναι AOSP-based είναι και ανοιχτού κώδικα (CM, Omni, Paranoid, AOKP, Pac).

Αυτό που λες δεν ισχύει. Το AOSP διατίθεται με Apache licence, και όχι με GPL, συνεπώς δεν αναγκάζει τους developers να διατηρούν το ίδιο licence στα παράγωγά τους. Εν ολίγοις, μπορεί πολλές διανομές βασισμένες στο AOSP να διατίθενται με κλειστή άδεια χωρίς καν να το γνωρίζουμε.

Και τα εργοστασιακά firmware των εταιριών είναι open source απλά εκεί προστίθενται και ιδιοταγείς εφαρμογές τις οποίες αν δε θέλεις μπορείς να απενεργοποιήσεις.

Ούτε αυτό ισχύει αναγκαστικά. Πολλές εταιρίες δεν ανοίγουν ποτέ τον κώδικα τους, και το αποτέλεσμα είναι οι custom ROMs να χρησιμοποιούν παλιούς πυρήνες precompiled. Το γνωστότερο παράδειγμα είναι στο KitKat, που απαιτείται έκδοση πυρήνα >3.4, και αν ο κατασκευαστής έχει μείνει σε παλιά έκδοση (και δεν την αναβαθμίζει), οι developers κάνουν κόλπα για να ξεγελάσουν το android και να νομίζει ότι έχει νέο πυρήνα (ενώ στην πραγματικότητα έχει παλιό).

Όσον αφορά τα Google apps, είναι επιλογή του καθενός αν θέλει να τα χρησιμοποιήσει. Μπορείς να έχεις Android και χωρίς Google δηλαδή.

Σίγουρα μπορείς να έχεις android χωρίς google, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι και πάλι κάνεις χρήση μόνο ανοιχτού λογισμικού!

It's a progressive world, why not listen to progressive music?
Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα μια εφαρμογη που να παιζει background music απο το youtube αλλα και να αποθηκευει καποια τραγουδια που επιλεγω για να τα ακουω και offline...ευχαριστω

 

Viral για YouTube είτε στο παρασκήνιο είτε με κλειστή οθόνη κτλ και Tubemate (google it) για κατέβασμα από YouTube (είτε σε βίντεο είτε σε mp3).

Κάτι που να τα κάνει και τα δύο δεν γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Στην ρύθμιση του wifi τι ρύθμιση έχετε για την ενεργοποίηση του wifi; Πάντα, μόνο όταν είναι συνδεδεμένο, ή ποτέ; Με τις 2 τελευταίες δεν έχω δει διαφορά στην κατανάλωση.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Στην ρύθμιση του wifi τι ρύθμιση έχετε για την ενεργοποίηση του wifi; Πάντα, μόνο όταν είναι συνδεδεμένο, ή ποτέ; Με τις 2 τελευταίες δεν έχω δει διαφορά στην κατανάλωση.

Η συγκεκριμένη ρύθμιση αφορά τη συμπεριφορά του WiFi από τη στιγμή που θα σβήσει η οθόνη, άρα είναι φυσιολογικό αυτό που λες.

Το "ποτέ" πάντως καλό είναι να το αποφεύγεις, γιατί αν κατά τη διάρκεια που σβήσει η οθόνη κατεβάζεις το οτιδήποτε (πχ αρχεία mp3), χάνεται η σύνδεση και φτου κι απ' την αρχή μετά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Έχω xperia Z και μια τηλεόραση LG plasma non smart χωρίς WiFi. Πλην όμως επάνω της έχω κούμπωσει με hmdi ένα Mac mini. Μπορώ με κάποια τρόπο softwarικο να κάνω screen mirroring?

Το mac mini εννοείται είναι στο ίδιο WiFi με το κινητό

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη ρύθμιση αφορά τη συμπεριφορά του WiFi από τη στιγμή που θα σβήσει η οθόνη, άρα είναι φυσιολογικό αυτό που λες.

Το "ποτέ" πάντως καλό είναι να το αποφεύγεις, γιατί αν κατά τη διάρκεια που σβήσει η οθόνη κατεβάζεις το οτιδήποτε (πχ αρχεία mp3), χάνεται η σύνδεση και φτου κι απ' την αρχή μετά.

 

Δεν το έχω παρατηρήσει αυτό που λες. Να μου σταματάει το κατέβασμα όταν κλείνει η οθόνη. Ρώτησα γιατί έχοντας το viber συνέχεια ανοιχτό, κάθε 45-60 λεπτά ξυπνάει το κινητό και αλλάζει από δεδομένα σε wifi για να συγχρονίσει. Έλεγα μήπως έχει να κάνει με την συγκεκριμένη ρύθμιση.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας! Επεσε στα χερια μου μια android συσκευη (4.4.2) ψιλο αγνωστης καταγωγης (μαρκα με εκαψες) και αντιμετοπιζω το εξης. Ενω τα συμπεριλαμβανομενα ακουστικα δουλευουν μια χαρα, εχω δοκιμασει αλλα 3 ακουστικα (αναλογικου τυπου) και ενω απο ηχο σκιζουν και τα αναγνωριζει σαν handsfree σε κανενα δε λειτουργουσε το μικροφωνο. Εχετε καμια ιδεα? Διαβασα καπου οτι χρειαζεται ενας RTTS ανταπτορας, ισχυει; Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων
Link to comment
Share on other sites

νεος στο χωρο του android και εχω μια απορια .

εχω ενα tablet 16 gb (και γ αρχη του εχω βαλει μια καρτα μνημης 1gb γ να περναω μεσα τραγουδια ) στην επιλογη ''αποθηκευτικος χωρος'' εμφανιζει τον εσωτερικο αποθηκευτικο χωρο (0,99 gb) και τον χωρο αποθηκευσης usb (περιπου 13 gb)

το θεμα μου ειναι οτι ενω εχω αρκετο χωρο ,ο εσωτερικος αποθηκευτικος χωρος τελειωνει γρηγορα ,ακομα και οταν μετακινω τις εφαρμογες στην καρτα sd .υπαρχει καποια ρυθμιση γ ν αλλαξει αυτο?

 

 

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ μπορούμε να αναφέρουμε τις ιδέες μας και τις προτάσεις μας όσο πιο ολοκληρωμένα γίνεται σχετικά με κάποια πρωτότυπη εφαρμογή ή παιχνίδι που λείπει από το Market μας!!

 

P.S. : παρακαλώ πολύ κάποιον moderator αν το θέμα δε βρίσκεται σε σωστή κατηγορία να το μετακινήσει στη σωστή. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

νεος στο χωρο του android και εχω μια απορια .

εχω ενα tablet 16 gb (και γ αρχη του εχω βαλει μια καρτα μνημης 1gb γ να περναω μεσα τραγουδια ) στην επιλογη ''αποθηκευτικος χωρος'' εμφανιζει τον εσωτερικο αποθηκευτικο χωρο (0,99 gb) και τον χωρο αποθηκευσης usb (περιπου 13 gb)

το θεμα μου ειναι οτι ενω εχω αρκετο χωρο ,ο εσωτερικος αποθηκευτικος χωρος τελειωνει γρηγορα ,ακομα και οταν μετακινω τις εφαρμογες στην καρτα sd .υπαρχει καποια ρυθμιση γ ν αλλαξει αυτο?

ευχαριστω!

 

Το tablet σου πιθανόν να έχει κάποια ρύθμιση να χρησιμοποιεί την εξωτερική κάρτα sd σαν κύριο αποθηκευτικό χώρο. Συνήθως βάζουμε εξωτερική κάρτα μεγαλύτερη από την εσωτερική. Προτείνω να μεταφέρεις όλα τα αρχεία από την μικρή sd στην (εσωτερική) usb και να την αφαιρέσεις τελείως. Τότε το σύστημά σου θα χρησιμοποιεί τα 13gb σαν εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο και δεν θα γεμίζει.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα θεματάκι με το lenovo Α760

Τώρα τελευταία, σε ανύποπτες στιγμές, μου βγάζει μήνυμα "το στοιχείο %s καταργήθηκε" και δεν έχω πρόσβαση στην εξωτερική κάρτα sd.

Κατόπιν αυτού του μηνύματος δεν μπορώ να προσπελάσω τα αρχεία που έχω στην κάρτα με τον file explorer που χρησιμοποιώ, αλλά οι εφαρμογές που είναι περασμένες όλες στην κάρτα λειτουργούν κανονικά.

Το πρόβλημα λύνεται μόνο μετά από επανεκκίνηση.

Καμμιά ιδέα?

Edited by nikiforos_
Link to comment
Share on other sites

Όποιος ξέρει ας βοηθήσει. Δημιούργησα ένα αρχείο .nomedia μέσα στον φάκελο μουσικής για να μην φορτώνει τα πάρα πολλά εξώφυλλα στις εικόνες μου. Αλλά με αυτή την ρύθμιση δεν μου έβλεπε ούτε τα τραγούδια. Οπότε το έσβησα αλλά ενώ οι εικόνες εμφανίστηκαν δεν μπορώ να δω τα mp3 μέσα από αρκατά προγράμματα που δοκίμασα. Από τη διαχείρηση αρχείων τα βλέπω κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους , εδω και μια εβδομάδα εχω στα χέρια μου το τηλέφωνω mpai ς720 , απο σήμερα το πρωι έχω το εξής πρόβλημα.Μου εμφανίζει ενα μύνημα στην αρχική οθόνη που γράφει com.android.widgetutil έχει σταματήσει και με μονη επιλογή στο παράθυρο αυτό ένα οκ το οποίο όταν το πατάω το μύνημα φεύγει και ξανά εμφανίζετε σε 2 δευτερολεπτα πατώ παλι ok και πάλι τα ίδια .Στην ουσία δεν μπορώ να κανώ τίποτα γιατί το μύνημα δεν φέυγει παρα μονο για δευτερόλεπτα ,τι μπορώ να κάνω γνωρίζει κανείς???

Σας ευχαρηστώ .

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους , εδω και μια εβδομάδα εχω στα χέρια μου το τηλέφωνω mpai ς720 , απο σήμερα το πρωι έχω το εξής πρόβλημα.Μου εμφανίζει ενα μύνημα στην αρχική οθόνη που γράφει com.android.widgetutil έχει σταματήσει και με μονη επιλογή στο παράθυρο αυτό ένα οκ το οποίο όταν το πατάω το μύνημα φεύγει και ξανά εμφανίζετε σε 2 δευτερολεπτα πατώ παλι ok και πάλι τα ίδια .Στην ουσία δεν μπορώ να κανώ τίποτα γιατί το μύνημα δεν φέυγει παρα μονο για δευτερόλεπτα ,τι μπορώ να κάνω γνωρίζει κανείς???

Σας ευχαρηστώ .

 

Δοκίμασες να κάνεις εκκαθάριση δεδομένων της εφαρμογής;

Επίσης, υπάρχει περίπτωση να έκανες μεταφορά της εφαρμογής στην κάρτα μνήμης;

Πολλά widgets παύουν να λειτουργούν αν μεταφερθεί η εφαρμογή σε οποιοδήποτε άλλο φάκελο εκτός του data/app.

Μπορείς να δοκιμάσεις και επανεγκατάσταση της εφαρμογής σαν τελευταία λύση.

Link to comment
Share on other sites

Είναι σύνηθες όταν έχει κάποιος μια καλή ιδέα την κρατάει μπας και καταφέρει κάποια μέρα να φτιάξει την εφαρμογή και τα κονομήσει. Μην απορείς λοιπόν.
Link to comment
Share on other sites

Και οι εφαρμογές με άδειες Apache ανοιχτού κώδικα είναι (περιέχονται πολλές και στο f-droid.org). Όσον αφορά τις ROM μέχρι στιγμής κανένας δεν έχει αρνηθεί τον κώδικα και δεν ξέρω αν μπορεί κιόλας. Τέλος σχετικά με τον kernel, όλες οι σοβαρές εταιρίες που συμμετέχουν στο http://www.openhandsetalliance.com ακολουθούν τα σωστά πρότυπα. Εννοείται ότι αν αγοράσεις συσκευή μη εγνωσμένης εταιρίας μπορεί να την πατήσεις.

 

Τίποτα λοιπόν δεν ισχύει αναγκαστικά, αλλά μέχρι στιγμής ισχύει. Εκτός από αυτή την περίπτωση: http://www.doctorandroid.gr/2014/03/mediatek-android.html

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα!

Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικα με τη επιλογή γλώσσας στο πληκτρολόγιο του android 4.4.2

Εχω το samsung galaxy tab pro 10.1, και ενώ επιλέγω την ελληνική γλώσσα ως προεπιλογή, με το που ανοιγω το πληκτρολόγιο, εμφανίζει την αγγλικη...

Εχω κανει πολλες φορές την ιδια ενεργεια (επιλογη της ελληνικη ως κυριας) αλλα βγαζει την αγγλικη

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους , εδω και μια εβδομάδα εχω στα χέρια μου το τηλέφωνω mpai ς720 , απο σήμερα το πρωι έχω το εξής πρόβλημα.Μου εμφανίζει ενα μύνημα στην αρχική οθόνη που γράφει com.android.widgetutil έχει σταματήσει και με μονη επιλογή στο παράθυρο αυτό ένα οκ το οποίο όταν το πατάω το μύνημα φεύγει και ξανά εμφανίζετε σε 2 δευτερολεπτα πατώ παλι ok και πάλι τα ίδια .Στην ουσία δεν μπορώ να κανώ τίποτα γιατί το μύνημα δεν φέυγει παρα μονο για δευτερόλεπτα ,τι μπορώ να κάνω γνωρίζει κανείς???

Σας ευχαρηστώ .

Κάνε ένα restart το κινητό και πες μας αν άλλαξε κάτι...

Proud to be an anime otaku! Judge me if you dare! :yinyang:

Nokia 3210 -> Nokia 3330 -> SE T610i -> SE k750i -> Nokia Ν95 -> Samsung Wave -> SE Xperia Neo V -> Sony Xperia SP -> LG Nexus 5

Link to comment
Share on other sites

Και οι εφαρμογές με άδειες Apache ανοιχτού κώδικα είναι (περιέχονται πολλές και στο f-droid.org). Όσον αφορά τις ROM μέχρι στιγμής κανένας δεν έχει αρνηθεί τον κώδικα και δεν ξέρω αν μπορεί κιόλας. Τέλος σχετικά με τον kernel, όλες οι σοβαρές εταιρίες που συμμετέχουν στο http://www.openhandsetalliance.com ακολουθούν τα σωστά πρότυπα. Εννοείται ότι αν αγοράσεις συσκευή μη εγνωσμένης εταιρίας μπορεί να την πατήσεις.

 

Τίποτα λοιπόν δεν ισχύει αναγκαστικά, αλλά μέχρι στιγμής ισχύει. Εκτός από αυτή την περίπτωση: http://www.doctorandroid.gr/2014/03/mediatek-android.html

 

Φίλε μου δεν ξέρω σε ποιον ακριβώς απαντάς πάντως δεν φαίνεται να απαντάς σε εμένα. Από την μία λες ότι όλες οι ROM που είναι βασισμένες σε AOSP είναι ανοιχτού κώδικα (AOSP-based όπως είπες), και μετά απαντάς ότι ή άδεια Apache είναι ανοιχτού κώδικα.

Ναι, η άδεια Apache είναι ανοιχτού κώδικα, δεν είπα ποτέ το αντίθετο. Αυτό δεν σημαίνει ότι όλες οι ROM που είναι βασισμένες στο AOSP είναι και αυτές ανοιχτού κώδικα. Αυτό το επιτρέπει η άδεια Apache με την οποία παρέχεται το AOSP. Και το MIUI βασισμένο στο AOSP μπορεί να είναι, αυτό δεν σημαίνει ότι είναι ανοιχτού κώδικα. Ελπίζω να καταλαβαινόμαστε πλέον.

 

Τέλος, το "μέχρι στιγμής ισχύει" δεν ξέρω που ακριβώς το συμπέρανες, πάντως για κανένα λόγο δεν ισχύει τίποτα. Πέρα από τις ίδιες τις ROM και τον πυρήνα, ας μην ξεχνάμε και την σημαντικότητα των ίδιων των εφαρμογών που σπανίως είναι ανοιχτού κώδικα!

It's a progressive world, why not listen to progressive music?
Link to comment
Share on other sites

Πολύ λογικό το βρίσκω αλλά δεν θεωρώ να παραμονεύουν όλοι για αυτόν τον λόγο.Ποιος θα δώσει έξυπνη εφαρμογή να του την κλέψουμε...
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! εχω ενα θεματακι με το νεο μου android smartphone μου!

εχω το !!

το προβλημα μου ειναι οτι δε μπορω να μπω ιντερνετ μεσω της καρτας σιμ

( με τα MB μου)!

μονο με τη βοηθεια του wi-fi !!!

τι λυση υπαρχει!?

ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! εχω ενα θεματακι με το νεο μου android smartphone μου!

εχω το !!

το προβλημα μου ειναι οτι δε μπορω να μπω ιντερνετ μεσω της καρτας σιμ

( με τα MB μου)!

μονο με τη βοηθεια του wi-fi !!!

τι λυση υπαρχει!?

ευχαριστω πολυ!

 

μηπως τα εχεις απενεργοποιημενα;;;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...