Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τώρα ζητάει κωδικό δηλαδή; σε ρωτάω γιατί έχω δει σε iPhone βέβαια επειδή ήταν jb του πέταγε μήνυμα από την εταιρία ότι δε μπορεί να παίξει.. Κάτι τέτοιο κουλο!! Και λέω μπας και..
Link to comment
Share on other sites

Τώρα ζητάει κωδικό δηλαδή; σε ρωτάω γιατί έχω δει σε iPhone βέβαια επειδή ήταν jb του πέταγε μήνυμα από την εταιρία ότι δε μπορεί να παίξει.. Κάτι τέτοιο κουλο!! Και λέω μπας και..

 

όχι, μου λέει ότι δεν είναι δυνατή η σύνδεση στο διακομιστή

Link to comment
Share on other sites

όχι, μου λέει ότι δεν είναι δυνατή η σύνδεση στο διακομιστή

 

αφού ο συνάδελφός σου συνδέεται κανονικά από το ίδιο κινητό και βάζεις κανονικά το pass τότε το πρόβλημα αφορά το account σου.... ξαναδές αυτό που σου είπα, ο exchange server δέχεται μέχρι συγκεκριμένο αριθμό συσκευών (και θυμάται κάθε μια κινητή συσκευή που έχει συνδεθεί έστω και μια φορά).

 

Μπες μέσα από τον web client, πήγαινε mail\ options\ phone\ mobile phones και δες μήπως έχεις πολλές συσκευές δηλωμένες και έχεις χτυπήσει όριο.... ασ πούμε το iphone θα πρέπει να φαίνεται δηλωμένο. Μου έχει τύχει 2 φορές και ψαχνόμουν!! Αν δεν βρίσκεις την παραπάνω επιλογή μπορεί να μην το έχει ενεργοποιημένο ο admin.

 

Α και κάτι άλλο που μπορείς να τσεκάρεις, μήπως ο exchange έχει ζητήσει να πάρει admin rights στη συκευή και είπς όχι (ή το μπλόκαρε η CM) και για αυτό δεν δέχεται τη σύνδεση; Δες τα device administrators στην συσκευή, αν δεν έχει exchange client και δεν ισχύει το απο πάνω, τότε απεγκατέστησε ότι exchange account έχεις, κάνε και clear cache/ clear data στα email ακι exchange services και ξεκίνα από την αρχή!

Edited by PP6210
Link to comment
Share on other sites

αφού ο συνάδελφός σου συνδέεται κανονικά από το ίδιο κινητό και βάζεις κανονικά το pass τότε το πρόβλημα αφορά το account σου.... ξαναδές αυτό που σου είπα, ο exchange server δέχεται μέχρι συγκεκριμένο αριθμό συσκευών (και θυμάται κάθε μια κινητή συσκευή που έχει συνδεθεί έστω και μια φορά).

 

Μπες μέσα από τον web client, πήγαινε mail\ options\ phone\ mobile phones και δες μήπως έχεις πολλές συσκευές δηλωμένες και έχεις χτυπήσει όριο.... ασ πούμε το iphone θα πρέπει να φαίνεται δηλωμένο. Μου έχει τύχει 2 φορές και ψαχνόμουν!! Αν δεν βρίσκεις την παραπάνω επιλογή μπορεί να μην το έχει ενεργοποιημένο ο admin.

 

Α και κάτι άλλο που μπορείς να τσεκάρεις, μήπως ο exchange έχει ζητήσει να πάρει admin rights στη συκευή και είπς όχι (ή το μπλόκαρε η CM) και για αυτό δεν δέχεται τη σύνδεση; Δες τα device administrators στην συσκευή, αν δεν έχει exchange client και δεν ισχύει το απο πάνω, τότε απεγκατέστησε ότι exchange account έχεις, κάνε και clear cache/ clear data στα email ακι exchange services και ξεκίνα από την αρχή!

 

επειδή το κοίταξα σήμερα το πρωί είμαι σίγουρος ότι, στο webmail, στο μενού που αναφέρεις δεν εμφανιζόταν καμία συσκευή. Στο device administrators που λες, έχω Ρυθμίσεις, Λογαριασμός Cyanogenmod (επιλεγμένα και τα δύο) και Διαχείριση Συσκευής Android (μη επιλεγμένο). Δεν υπάρχει exchange...

 

θα δοκιμάσω αυτό που πρότεινες για εκκαθάριση από το μενού των εφαρμογών και βλέπουμε..

ανεξαρτήτως, θενκς

Link to comment
Share on other sites

Νέος τρόπος αγοράς στο Appstore με τα Amazon Coins!

Το ανακάλυψα τυχαία όταν μπήκα μέσα σήμερα και είδα ότι είχα υπόλοιπο πάνω δεξιά 340 coins, που αντιστοιχούν σε 3,4$.

Περισσότερα εδώ:

http://www.amazon.com/gp/feature.html?docId=1001166401

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

μου δειχνει γεματη την SD διαγραφω καμποσα πραγματα εφαρμογες φωτο αδειαζει και μετα παλι γεματη... τι κανω???

δοκίμασε να κανεις format πατώντας δεξί κλικ και format στην κάρτα SD

αφού πρώτα μεταφέρεις ότι θες να κρατήσεις από μέσα..

και μήπως έχεις πάρει κάποιες κινεζικες που λένε ότι είναι 32gb και 64gb αλλα στην πραγματικότητα είναι 8 και 16?

Edited by Villis
Προσθήκη παράθεσης
Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε να κανεις format πατώντας δεξί κλικ και format στην κάρτα SD

αφού πρώτα μεταφέρεις ότι θες να κρατήσεις από μέσα..

και μήπως έχεις πάρει κάποιες κινεζικες που λένε ότι είναι 32gb και 64gb αλλα στην πραγματικότητα είναι 8 και 16?

εχω την 2 GB sd που ειχε ενσωματωμενη εχω το xperia active και γενικα μονο ιντερνετ τηλεφωνα sms και skype χρησιμοποιω...εχω διαγραψει σχεδον τα παντα αλλα παλι εξαφανιζεται ο χωρος εκανα χτες αναβαθμηση να εχει να κανει τπτ με αυτο;;;κατι εχει η sd παντως...δεν κανω φορματ μηπως εχει κατι σημαντικο μεσα γτ δεν εχει ιδιαιτερη μνηνη μεσα...να κανω λες;;;

Edited by Villis
Προσθήκη παράθεσης
Link to comment
Share on other sites

μου δειχνει γεματη την SD διαγραφω καμποσα πραγματα εφαρμογες φωτο αδειαζει και μετα παλι γεματη... τι κανω???

θα έλεγα να την τσεκρεις σε υπολογιστή μόνη της με κάποιο αναγνώστη καρτών αν και 2 γίγα μοιάζουν πολλά δεν είναι και με της τιμές των sd να είναι σε πτώσει κάντην αντιγραφή σε μια μεγαλύτερης χωριτικότητας

Edited by Villis
Προσθήκη παράθεσης
http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

μου δειχνει γεματη την SD διαγραφω καμποσα πραγματα εφαρμογες φωτο αδειαζει και μετα παλι γεματη... τι κανω???

Mήπως μεταφέρει εφαρμογές στην sd? Μπες ρυθμίσεις -> εφαρμογές και δες αν οι εφαρμογές είναι εγκατεστημένες στη μνήμη του τηλεφώνου ή στην sd. Πάτα πάνω σε κάποιες εφαρμογές, θα σου ανοίξει τις "πληροφορίες εφαρμογής". Εκει θα έχει πληροφορίες για το πόσο χώρο καταλαμβάνει η εφαρμογή στην sd. Αν σου έχει ένα κουμπί που γράφει "Μετακίνηση στη μνήμη του τηλεφώνου"(ή κάτι παρόμοιο), τότε σημαίνει ότι η εφαρμογή είναι εγκατεστημένη στην sd.

Edited by Villis
Προσθήκη παράθεσης
Link to comment
Share on other sites

τα δοκιμασα αυτα διαγραψα φωτο τραγουδια αδειασε χωρος μετα απο λιγο παλι γεματος χωρις να κανω τπτ διαγραφω ολες τις περιττες εφαρμγογες παλι τα ιδια...περναω οσες ηθελα στο κινητο παλι τα ιδια...υπαρχει περιπτωση ναναι κανας ιος;;;κατεβασα το avg αλλα τίποτα

 

EDIT:

δοκιμασα το φορματ αδειασε μνημη επιτελους και δεν διαγραφτηκαν οι εφαρμογες που ειχα μεσα στην sd...ελπιζω να μην γεμησει παλι...ευχαριστω...

Edited by Villis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα. Εχω μερικες αποριες.

 

1) Γινεται να βαλουμε μια εργοστασιακη εφαρμογη ενος κινητου σε ενα αλλο και αν ναι,πως? Για παραδειγμα,ας πουμε οτι θελουμε να εγκαταστησουμε την εφαρμογη s planer των samsung συσκευων σε ενα alcatel. Γινεται,και αν ναι πως?

 

2) Στο alcatel κινητο που εχω,συχνα πυκνα,οποτε μπαινω στο facebook,μου περναει τα γενεθλια των φιλων μου απο το facebook στην εργοστασιακη εφαρμογη του ημερολογιου. Καποιες φορες ωστοσο,οι ειδοποιησεις των γενεθλιων διαγραφονται απο μονες τους στο ημερολογιο. Μπορει να γινει το ιδιο σε galaxy s4 ? Να περαστουν τα γενεθλια δηλαδη στο s planer(ημερολογιο)που εχουν τα galaxy. Επισης,υπαρχει καπου,καποια ρυθμιση ωστε να σταματησει η εισαγωγη των γενεθλιων και να μην τα ξαναπερασει στο ημερολογιο?

 

3) Τελος,μπορω να διαγραψω τα στοιχεια της prepaid καρτας μου απο το play store και να την δανεισω σε εναν φιλο μου για να αγορασει δυο τρεις εφαρμογες και μετα να την ξαναπερασω στο δικο μου?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα. Εχω μερικες αποριες.

 

1) Γινεται να βαλουμε μια εργοστασιακη εφαρμογη ενος κινητου σε ενα αλλο και αν ναι,πως? Για παραδειγμα,ας πουμε οτι θελουμε να εγκαταστησουμε την εφαρμογη s planer των samsung συσκευων σε ενα alcatel. Γινεται,και αν ναι πως?

 

2) Στο alcatel κινητο που εχω,συχνα πυκνα,οποτε μπαινω στο facebook,μου περναει τα γενεθλια των φιλων μου απο το facebook στην εργοστασιακη εφαρμογη του ημερολογιου. Καποιες φορες ωστοσο,οι ειδοποιησεις των γενεθλιων διαγραφονται απο μονες τους στο ημερολογιο. Μπορει να γινει το ιδιο σε galaxy s4 ? Να περαστουν τα γενεθλια δηλαδη στο s planer(ημερολογιο)που εχουν τα galaxy. Επισης,υπαρχει καπου,καποια ρυθμιση ωστε να σταματησει η εισαγωγη των γενεθλιων και να μην τα ξαναπερασει στο ημερολογιο?

 

3) Τελος,μπορω να διαγραψω τα στοιχεια της prepaid καρτας μου απο το play store και να την δανεισω σε εναν φιλο μου για να αγορασει δυο τρεις εφαρμογες και μετα να την ξαναπερασω στο δικο μου?

 

1. Δύσκολο έως αδύνατο. Αν είναι εφαρμογή της Samsung, συνήθως δεν μπαίνει σε άλλες συσκευές. Μπορείς να δοκιμάσεις να την πάρεις (αν είσαι root) από το /system/app και να την μεταφέρεις στο νέο κινητό, αλλά λογικά δεν θα δουλεύει.

 

2. Μπερδεύτηκα λίγο εδώ, απλά θα σου πω τι κάνω εγώ. Δεν χρησιμοποιώ την εφαρμογή facebook (της samsung) για συγχρονισμό ημερολόγιου. Έχω περάσει τα events + birthdays στο google calendar (που κάνει sync μεταξύ του) και μετά το κάθε ημερολόγιο έχει ρύθμιση ποια να σου δείχνει.

 

3. Χλωμό... αλλά δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Για το τρίτο θα σου απαντήσω ότι δεν χρειάζεται καν να την βγάλεις. Σε όσες συσκευές θέλεις μπαίνει.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις.

Για το πρωτο το εχω δοκιμασει κατα καιρους,κανω backup την εφαρμογη που θελω να δοκιμασω κ στελνω το backup αρχειο στο κινητο μου. Παντα ομως,λεει οτι δεν γινεται εγκατασταση. Ειπα να ρωτησω ομως μηπως υπαρχει καποιος τροπος που μπορει να γινει.

 

Για το facebook/ημερολογια. Ετσι οπως το εγραψα ειναι λιγο μπερδεμα. Στο δικο μου κινητο,τα γενεθλια των φιλων μου μπαινουν στο ημερολογιο μονα τους καθε φορα που μπαινω στο facebook. Στου αδερφου μου το κινητο(samsung galaxy s4)δεν γινεται αυτο. Εγω θελω να μην μπαινουν τα γενεθλια του facebook στο ημερολογιο αλλα ο αδερφος μου θελει να τα βαλει στο δικο του ημερολογιο. Αυτο θελω να μαθω πως γινεται,αν υπαρχει καποια ρυθμιση στο facebook η στα ημερολογια για να ενεργοποιεις/απενεργοποιεις την προσθηκη γενεθλιων του facebook.

 

Για το τριτο,αν βαλω την καρτα για να αγοραστουν λιγες εφαρμογες,μετα μπορω να διαγραψω τα στοιχεια της καρτας απο το δευτερο κινητο?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το υποστηρίζει το hardware της συσκευής εξ αρχής, δεν γίνεται.

αυτη η εφαρμογη αυτο δεν κανει? https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mikersmicros.fm_unlock&hl=el

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εγκατέστησα το tapatalk αλλα πως λειτουργει αυτο το πραγμα; Δεν μπορω με αναζητηση να βρω τα φορουμ που θελω!

 

 

Συγνώμη αν έγραψα σε λάθος τοπικ!

Edited by jimmy_jump24
Καμένος μέχρι το μεδούλι!
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το υποστηρίζει το hardware της συσκευής εξ αρχής, δεν γίνεται.

αυτη η εφαρμογη αυτο δεν κανει? https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mikersmicros.fm_unlock&hl=el

 

Διάβασε καλά την περιγραφή της εφαρμογής..

 

Δεν ξέρω αν υπάρχει tablet που να έχει ραδιόφωνο, συνήθως μόνο τα κινητά έχουν..

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εγκατέστησα το tapatalk αλλα πως λειτουργει αυτο το πραγμα; Δεν μπορω με αναζητηση να βρω τα φορουμ που θελω!

 

 

Συγνώμη αν έγραψα σε λάθος τοπικ!

 

αν τα φορουμ που θέλεις δεν το υποστηρίζουν, δεν γινεται τπτ.

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτόμουν με αφορμή την (άσκοπη, πρωινή μου) αναζήτηση ενός "σκέτου" φυλλομετρητή, κατά τα πρότυπα του pc.

 

Πόσο ασφαλές είναι ένα περιβάλλον όπου εν δυνάμει μια εφαρμογή μπορεί να αφυπνισθεί και ν'αρχίσει να συνομιλεί αδιαφανώς με οποιονδήποτε οπουδήποτε. Πόσο ακόμα πιο ανασφαλές γίνεται όταν αυτή η εφαρμογή (προκειμένου να εγκατασταθεί) έχει απαιτήσει πρόσβαση σε δίκτυο, κάμερες, μικρόφωνα, gps κλπ εξοπλισμό του μηχανήματος, δεδομένα χρήστη, επαφές μηνύματα κλπ.

 

Πιθανές περιπτώσεις συλλογής στοιχείων είναι οι "διαφημίσεις" (ξέρει κανείς να βεβαιώσει τι αλήθεια ανταλάσσει κάθε εφαρμογή με τους σέρβερ της; ) και τα "στατιστικά χρήσης" (είτε ως "ανώνυμη συμμετοχή στο πρόγραμμα βελτίωσης του προϊόντος μας" ή τύπου google-analytics) τα οποία αποτυπώνουν δραστηριότητα του χρήστη σε εταιρικούς σέρβερ.

 

Εν ολίγοις, αυτό το πράγμα (το "android") που έχουν βάλει πάμπολλοι (μαζί και γω) στα μηχανήματά τους, κάποιοι μαζί με τις επαφές τους, τα τηλεφωνήματα, τα sms τους και τους κωδικούς τους των τραπεζών ίσως, πόσο αληθινά ασφαλές είναι;

 

Για πλάκα δε το συζητάμε, είναι καλό, έχει παιχνίδια, έχει εφαρμογές ένα σωρό.

Αλλά απ΄τη στιγμή που κάποιος ανυποψίαστος το βάλει στη ζωή του, τι συμβαίνει; Είναι ασφαλές; Πόσο είναι;

Edited by muhaha
Εν οίδα ότι εν οίδα.
Link to comment
Share on other sites

Είναι ασφαλές από ότι γνωρίζω. Οι άδειες είναι ρουτίνα, κάτι όπως το agree στον υπολογιστή. Κανείς δεν ασχολείται. Προσπαθούν να δουν στατιστικά το ενδιαφέρον του χρήστη και να τον κατευθύνουν κάπου μπας και αγοράσει.

Τώρα αν κάποιος έχει κάτι να κρύψει και είναι και παράνομο, ας βρει τρόπο.

Υπάρχει εφαρμογή στο μάρκετ που σου δίνει τον αριθμό του καλουντος, από την βάση του, που δημιουργείται/προέρχεται από τις επαφές των χρηστών της εφαρμογής.

Link to comment
Share on other sites

Το πνεύμα της ερώτησης είναι να διερευνήσει αν υπάρχει ασφάλεια ή αν υπάρχει αίσθηση ασφάλειας (ή ακόμη χειρότερα αν δεν υπάρχει καθόλου ασφάλεια). Δε προϋποθέτει κάτι άλλο για το χρήστη πέρα απ'το ότι είναι κάποιος άνθρωπος απλός, "ανυποψίαστος" όπως έγραψα. Δηλαδή δίχως τεχνικές γνώσεις. Μπορεί να'ναι οδοντίατρος, αρτοποιός, ένα παιδάκι, ένας παππούς στο καπή, ένας οδηγός. Όλοι αυτοί δε θέλουν να΄χουν μια αίσθηση πως ο,τι κάνουν με τη συσκευή αποτελεί προσωπική τους στιγμή και εμπειρία κι ότι δε διαβιβάζεται ταυτόχρονα (έστω και τμηματικά/περιστασιακά) σε κάποιον τρίτο; Αυτό ρωτάω, είναι ασφαλείς όλοι αυτοί; Εξ ορισμού με τη λέξη "ανυποψίαστος" αποκλείω το security expert και τον ηλεκτρονικό παράνομο, ο πρώτος ήδη ξέρει αυτό που ρωτάω, ο δεύτερος καλά θα κάνει να ξέρει αυτό που ρωτάω. Ξαναρωτάω λοιπόν, για το πλήθος των ανυποψίαστων χρηστών που επειδή αγόρασε τη συσκευή απ'το διπλανό ράφι με τα πλυντήρια νομίζει πως θα'ναι κι αυτή μια συσκευή αρραγής και πειθήνια. Είναι; :-)
Εν οίδα ότι εν οίδα.
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να πούμε το τι εννοείς ασφάλεια. Αν Δλδ κινδυνεύει ο αρτοποιος? Η ζωή του? Ή δουλειά του? Ή οικογένεια του?

Σε αυτό στο λέω με βεβαιότητα πως όχι... Είναι ασφαλής. Συγκέντρωση στοιχείων γίνεται παντού και πάντα .

Ακόμα και από παλιά που απήγαγαν αυτούς που κέρδισαν το λαχείο. Τότε ναι υπήρχε πρόβλημα ασφάλειας.

Τώρα όμως που υπάρχουν ίχνη, κανείς δεν μπορεί να καταφύγει σε εγκληματικές πράξεις με ηλεκτρονικά μέσα. Κάθε πρόσβαση στο κινητό κάποιου καταγράφεται και αυτό το ξέρουν όλοι οι υποψήφιοι κακοί.

Αν όμως εννοείς κάτι άλλο όταν λες ασφάλεια, δεν πάει το μυαλό μου.

Αν εννοείς πχ ότι κάποιος μπορεί να δει τις επαφές σου? Αυτό είναι ιδιωτικοτητα μόνο και όχι θέμα ασφάλειας.

Link to comment
Share on other sites

Με την έννοια της ασφάλειας των δεδομένων μέσα και τριγύρω απ'τη συσκευή καλύτερα δες το. Π.χ. παίρνω φρέσκια ταμπλέτα σε εταιρικό meeting και μετά διαπιστώνω πως είχε μείνει στο παρασκήνιο (κι online) ένας browser με φωνητική πληκτρολόγηση. Να με πιάσει κρύος ιδρώτας ή όχι; Πέρασα μια εφαρμογή που λέει πως μαζεύει ανώνυμα τα στατιστικά χρήσης μου μα από τότε κάθε λίγο οι ενδείξεις του wifi της συσκευής αναβοσβήνουν είτε τρέχει η εφαρμογή είτε όχι. Να υποψιαστώ; Τέτοιες απλές ερωτήσεις ρωτάω. (τι γίνεται στον πραγματικό κόσμο μετά.. ίσως ένας καλός συγγραφέας να'χε να προτείνει πιθανές υποθέσεις :lol: )
Εν οίδα ότι εν οίδα.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...