Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορει καποιος που εχει ΞΕΧΑΣΕΙ το μοτιβο κλειδωματος του κινητου που εχει βαλει να το αναιρεσει με καποιον τροπο ΧΩΡΙΣ να χασει τα δεδομενα του κινητου του?

Εχει δοκιμασει κανεις αυτον τον τροπο που λεει οτι απλα σβηνει το μοτιβο κλειδωματος?

 

Δεν μιλαω για την επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων μεσω του recovery menu που εχει το samsung το οποιο μιλαω.

 

Ευχαριστω πολυ για το χρονο σας.

 

Γιατι δε δοκιμαζεις εσυ μια απο τις εφτα λυσεις που εχει ο συνδεσμος που εδωσες και να μας πεις τα αποτελεσματα;

•••
Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος που εχει ΞΕΧΑΣΕΙ το μοτιβο κλειδωματος του κινητου που εχει βαλει να το αναιρεσει με καποιον τροπο ΧΩΡΙΣ να χασει τα δεδομενα του κινητου του?

Εχει δοκιμασει κανεις αυτον τον τροπο που λεει οτι απλα σβηνει το μοτιβο κλειδωματος?

 

Δεν μιλαω για την επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων μεσω του recovery menu που εχει το samsung το οποιο μιλαω.

 

Ευχαριστω πολυ για το χρονο σας.

 

Δεν σου ζητάει email και κωδικό gmail μετά από πολλές αποτυχίες?

Close your eyes, look into the dream

Winds of change, will winds of fortune bring...

Link to comment
Share on other sites

πριν φλασαρω μια ρομ πρεπει να κανω κανενα back up ?

 

Αν θέλεις μπορείς να κρατήσεις backup των εφαρμογών σου και των data τους με κάποια εφαρμογή (πχ. Titanium Backup) για να τα επαναφέρεις γρήγορα στην καινούρια rom, ή ακόμη και ολικό backup της συσκευής σου (nand backup μέσα από το recovery) για την περίπτωση που δεν εγκαθίσταται η καινούρια rom, δεν σου αρέσει ή έχει προβλήματα, για να μπορέσεις να επαναφέρεις τη συσκευή στην κατάσταση που ήταν πριν το reboot για την εγκατάσταση της.

 

Όλα αυτά βέβαια αν το θέλεις.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

αυτα ομως θελουν ρουτ...εγω θα φλασαρω μια ρομ ετσι ωστε να το κανω ρουτ γιατι μονο ετσι γινεται ;)

 

Για να flashαρεις μια rom .... θα πρέπει πρώτα πρώτα να είσαι root κ με unlock boot loader ;)

sent from my Nexus 4
Link to comment
Share on other sites

Για να flashαρεις μια rom .... θα πρέπει πρώτα πρώτα να είσαι root κ με unlock boot loader ;)

Όχι απαραίτητα. Όταν έκανα αλλαγή της rom σε ελληνική σε ένα Galaxy Fame που αγόρασα το οποίο ήταν TIM branded απλά το συνέδεσα με το Zeus σε flash mode και την πέρασα. Ούτε root ούτε unlock bootloader. Από εκεί και πέρα, αφού την εγκατέστησα, τότε έκανα απλά root, το οποίο τελικά αναίρεσα για δικούς μου λόγους... :p

Proud to be an anime otaku! Judge me if you dare! :yinyang:

Nokia 3210 -> Nokia 3330 -> SE T610i -> SE k750i -> Nokia Ν95 -> Samsung Wave -> SE Xperia Neo V -> Sony Xperia SP -> LG Nexus 5

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

Εχω το Lenovo A630..αυτο που θέλω να ρωτήσω είναι οτι οταν αποδεχομαι κληση στο κινητό μου, με το που παταω το "Yes" χτυπάει στιγμιαία η δόνηση και ακολούθως ξεκινά η συνομίλία...Γνωρίζει κάποιος πως απενεργοποιείται αυτό το θέμα??Σημειώνω ότι δεν αναφέρομαι στην επιλογή "δονηση/mute/ηχος κλήσης"..

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

Εχω το Lenovo A630..αυτο που θέλω να ρωτήσω είναι οτι οταν αποδεχομαι κληση στο κινητό μου, με το που παταω το "Yes" χτυπάει στιγμιαία η δόνηση και ακολούθως ξεκινά η συνομίλία...Γνωρίζει κάποιος πως απενεργοποιείται αυτό το θέμα??Σημειώνω ότι δεν αναφέρομαι στην επιλογή "δονηση/mute/ηχος κλήσης"..

 

Καλύτερα να κοιτάξεις στο θέμα του κινητού σου!

Link to comment
Share on other sites

Θελω να εχω συγχρονισμο με τα e-mail μου hotmail&yahoo οπως δουλευει και η εφαρμογη gmail. Δηλαδη αμεση ενημερωση και διαγραφη ειτε απο το κινητο ειτε απο το pc. Με την στανταρ εφαρμογη e-mail που υπαρχει στο android δεν γινεται αυτο. Εχουν δικη τους εφαρμογη αυτα τα 2 που να μπορω να κτεβασω και να δουλευουν οπως θελω;
Link to comment
Share on other sites

Θελω να εχω συγχρονισμο με τα e-mail μου hotmail&yahoo οπως δουλευει και η εφαρμογη gmail. Δηλαδη αμεση ενημερωση και διαγραφη ειτε απο το κινητο ειτε απο το pc. Με την στανταρ εφαρμογη e-mail που υπαρχει στο android δεν γινεται αυτο. Εχουν δικη τους εφαρμογη αυτα τα 2 που να μπορω να κτεβασω και να δουλευουν οπως θελω;

 

hotmail

 

yahoomail

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Για να flashαρεις μια rom .... θα πρέπει πρώτα πρώτα να είσαι root κ με unlock boot loader ;)

 

 

ουσιαστικα θελω να ξανω downgrade ετσι ωστε να κανω ρουτ γιατι μονο ετσι γινεται..οσο αφορα το back up χρειαζεται ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχω καιρό αυτήν την απορία, δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια ρύθμιση στο κινητό, 3 εκδόσεις έχω αλλάξει και παρατηρώ το ίδιο σε όλες.

 

Μέσα στις εφαρμογές όπου έχει κεφαλαία μέσα στο interface βάζει και τους τόνους, που οκ, είναι ψιλοάκυρο.. Δηλαδή γράφει ΔΕΥΤΈΡΑ, ΓΡΆΦΕΙ, κλπ.. Όπου έχει κεφαλαία..

 

Μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος να διορθωθεί αυτό; Ή πρέπει να το υποστούμε;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,εχω παραγγειλει πριν τα χριστουγεννα ενα κινητο απο κινα,εχοντας ξαναπαραγγειλει και παλαιοτερα.Το θεμα ειναι οτι στο link για τα ΕΛΤΑ που παρεθετει ο φιλος http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=362582&page=6 στο 88 post δε λειτουργει.Που μπορω να δω την πορεια της παραγγελια με την προυποθεση οτι εχει φτασει Ελλαδα?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια,εχω παραγγειλει πριν τα χριστουγεννα ενα κινητο απο κινα,εχοντας ξαναπαραγγειλει και παλαιοτερα.Το θεμα ειναι οτι στο link για τα ΕΛΤΑ που παρεθετει ο φιλος http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=362582&page=6 στο 88 post δε λειτουργει.Που μπορω να δω την πορεια της παραγγελια με την προυποθεση οτι εχει φτασει Ελλαδα?

 

Αν εχει ερθει Ελλαδα εδω

http://www.elta.gr/el-gr/%CE%B5%CE%BD%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CE%B9%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%85.aspx

και εδω http://www.elta-courier.gr/en/search.asp

Ριξε μια ματια και εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=375316

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάντα το Wi-Fi ανοικτό.εάν έχω παράλληλα ανοιχτό το Wi-Fi hotspot για να παίρνει data και το ταμπλετ καταναλώνει πιο πολύ μπαταρία από ότι το Wi-Fi σκέτο;
Link to comment
Share on other sites

Έχω πάντα το Wi-Fi ανοικτό.εάν έχω παράλληλα ανοιχτό το Wi-Fi hotspot για να παίρνει data και το ταμπλετ καταναλώνει πιο πολύ μπαταρία από ότι το Wi-Fi σκέτο;

ναι πολυ περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν λειτουργεί έτσι σαν hotspot. Με τα δεδομένα από το κινητό σου μόνο.

 

Αυτό δεν είπα;

Η μάλλον αυτό με το Wi-Fi που έγραψα ήταν λάθος.τώρα κατάλαβα.οταν ενεργοποιήσω το Wi-Fi tether στο ταμπλετ και στο κινητό,απενεργοποιείται το Wi-Fi στο κινητό για να ενεργοποιηθεί το data να το σωστό με την σειρά του στο ταμπλετ.άρα εννοείται ότι το 3g καταναλώνει πιο πολύ μπαταρία από το Wi-Fi.

Edited by fuorigioco1981
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν είπα;

Η μάλλον αυτό με το Wi-Fi που έγραψα ήταν λάθος.τώρα κατάλαβα.οταν ενεργοποιήσω το Wi-Fi tether στο ταμπλετ και στο κινητό,απενεργοποιείται το Wi-Fi στο κινητό για να ενεργοποιηθεί το data να το σωστό με την σειρά του στο ταμπλετ.άρα εννοείται ότι το 3g καταναλώνει πιο πολύ μπαταρία από το Wi-Fi.

Όταν ενεργοποιήσεις το Wi-Fi tether στο κινητό, κρατάει ενεργό και το Wi-Fi για να συνδέεται πάνω του το ταμπλετ αλλά χρησιμοποιεί και τα data για να τραβάει ίντερνετ.. Διπλή κατανάλωση δηλαδή. Το καλό είναι ότι συνήθως δεν έχεις ανοιχτή την οθόνη, οπότε γλυτωνεις κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Όταν ενεργοποιήσεις το Wi-Fi tether στο κινητό, κρατάει ενεργό και το Wi-Fi για να συνδέεται πάνω του το ταμπλετ αλλά χρησιμοποιεί και τα data για να τραβάει ίντερνετ.. Διπλή κατανάλωση δηλαδή. Το καλό είναι ότι συνήθως δεν έχεις ανοιχτή την οθόνη, οπότε γλυτωνεις κάτι.
ρωταω γιατι τρεναρω την αγορα ταμπλετ και ειμαι σε τρελο διλημμα εαν το ταμπλετ να εχει 3g η οχι!τι ειναι προτιμοτερο δεν ξερω.μεσω κινητου data η αυτονομο tablet?

 

ρωταω γιατι τρεναρω την αγορα ταμπλετ και ειμαι σε τρελο διλημμα εαν το ταμπλετ να εχει 3g η οχι!τι ειναι προτιμοτερο δεν ξερω.μεσω κινητου data η αυτονομο tablet?

 

[ATTACH]39967[/ATTACH] αυτό το πρόσδεση Bluetooth τι είναι;σαν το wifi tether αλλα bt tether?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω η μπαταρία μου να αδειάζει πολύ γρήγορα από τότε που έβαλα CM11 (διανύει βέβαια τον 2+ χρόνο χρήσης της), οπότε ψάχνομαι με wakelocks κλπ πώς να το ξαλαφρώσω. Αλλά μπορείτε να μου λύσετε μια άλλη σχετική απορία; Ακούω να προτείνουν να γυρνάμε το δίκτυο σε 2G όταν δεν χρειαζόμαστε 3G. Αλλά πότε ακριβώς να το κάνω; Όταν δεν χρειάζομαι data, δηλαδή όταν έχω διαθέσιμο wi-fi (στο 90% των περιπτώσεων) μπορώ να το γυρνάω σε 2G; Ή επηρεάζεται και η γενικότερη λειτουργία του τηλεφώνου ως προς το σήμα κλπ;
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω η μπαταρία μου να αδειάζει πολύ γρήγορα από τότε που έβαλα CM11 (διανύει βέβαια τον 2+ χρόνο χρήσης της), οπότε ψάχνομαι με wakelocks κλπ πώς να το ξαλαφρώσω. Αλλά μπορείτε να μου λύσετε μια άλλη σχετική απορία; Ακούω να προτείνουν να γυρνάμε το δίκτυο σε 2G όταν δεν χρειαζόμαστε 3G. Αλλά πότε ακριβώς να το κάνω; Όταν δεν χρειάζομαι data, δηλαδή όταν έχω διαθέσιμο wi-fi (στο 90% των περιπτώσεων) μπορώ να το γυρνάω σε 2G; Ή επηρεάζεται και η γενικότερη λειτουργία του τηλεφώνου ως προς το σήμα κλπ;

 

Ναι, όταν είσαι σε WiFi γύρνα το σε 2G, αφού πέρα από τις κλήσεις και σμσ δε χρειάζεσαι σε κάτι άλλο το σήμα. Άσε που θα έχεις λογικά πιο δυνατό σήμα έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω η μπαταρία μου να αδειάζει πολύ γρήγορα από τότε που έβαλα CM11 (διανύει βέβαια τον 2+ χρόνο χρήσης της), οπότε ψάχνομαι με wakelocks κλπ πώς να το ξαλαφρώσω. Αλλά μπορείτε να μου λύσετε μια άλλη σχετική απορία; Ακούω να προτείνουν να γυρνάμε το δίκτυο σε 2G όταν δεν χρειαζόμαστε 3G. Αλλά πότε ακριβώς να το κάνω; Όταν δεν χρειάζομαι data, δηλαδή όταν έχω διαθέσιμο wi-fi (στο 90% των περιπτώσεων) μπορώ να το γυρνάω σε 2G; Ή επηρεάζεται και η γενικότερη λειτουργία του τηλεφώνου ως προς το σήμα κλπ;

Έβαλες καμιά πιο καινούρια έκδοση του CM11; Η εναλλαγή ανάμεσα σε 4/3/2G είναι πολύ μπελαλίδικη. Αν θες να το δοκιμάσεις πάντως βάσει του Xperia SP που έχω πήγαινε:

Ρυθμίσεις -> Ασύρματο και δίκτυα (Περισσότερα) -> Δίκτυα Κινητής Τηλεφωνίας -> Λειτουργία Δικτύου

Εκεί έχει διάφορες επιλογές αναλόγως το κινητό: LTE (4G), WCDMA (3G). GSM (2G). Με διάφορους συνδιασμούς ανάμεσα τους.

Proud to be an anime otaku! Judge me if you dare! :yinyang:

Nokia 3210 -> Nokia 3330 -> SE T610i -> SE k750i -> Nokia Ν95 -> Samsung Wave -> SE Xperia Neo V -> Sony Xperia SP -> LG Nexus 5

Link to comment
Share on other sites

Μπα, καθόλου μπελαλίδικη. Μια CM11 4.4.1 (unofficial, διάβαζα στο φόρουμ ότι δεν θα βγει καθόλου official για το S2) έβαλα που βρήκα, και έχει toggle (2G -> 2G/3G) στην γνωστή λίστα με τα τετραγωνάκια που βγάζει όταν τραβάς την notification bar προς τα κάτω..

 

Απλά αναρωτιόμουν αν αξίζει τον κόπο, με δεδομένο πως τις περισσότερες ώρες είμαι με wi-fi.. Με την έννοια μήπως χάσω σε άλλους τομείς (ποιότητα σήματος, ποιότητα στην κλήση κλπ)

 

Το'χω βάλει από χτες σε 2G, το φόρτισα το βράδυ και περιμένω να δω πόσο θα μου κρατήσει. Απενεργοποίησα και το Google Now και το να παρακολουθεί την τοποθεσία μου, είμαι περίεργος να δω αν θα μου κρατήσει έστω όλη την μέρα..

 

Πάντως, πριν λίγο που μιλούσα καμιά ώρα στο τηλ, δεν κατάλαβα διαφορά στην ποιότητα της ομιλίας...

Edited by dante02004
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...