Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

audio/ringtones

Οχι φιλε μου ΔΕΝ αναγνωριζει κανενα mp3 αν παω στις ρυθμισεις -> ηχος -> ηχος κλησης συσκευης -> συστημα android.

 

Ποια διαδρομη φακελων ειναι η σωστη ρε παιδια????

Link to comment
Share on other sites

Σε ics που είναι οι ρυθμίσεις όταν τελειώνει η μπαταρία να απενεργοποιούνται πχ WiFi,bt φωτισμός κλπ; στην gingerbread κάπου υπήρχαν αυτές οι ρυθμίσεις νομίζω.

 

@fits13 κάρτα μνήμης, media, audio, ringtones σε όσα κινητά είχα έτσι είναι .

Edited by fuorigioco1981
Link to comment
Share on other sites

Στην ίδια λογική είναι και το android, όπως το περιγράφεις.

Ψάξε για file manager στη συσκευή σου, αν δεν έχεις κατέβασέ την από το market και μετά μπορείς να δεις που είναι εγκατεστημένα όποια αρχεία θες να δεις.

Στην ταμπλέτα για παράδειγμα είναι στο system/apk. Στο τηλ/νο εγω τα έχω μεταφέρει στην sd...

 

Ευχαριστω! δεν υπαρχει καποιος προκαθορισμενος φακελος στο Android?

Edited by tsorpatzi
Link to comment
Share on other sites

Σε ics που είναι οι ρυθμίσεις όταν τελειώνει η μπαταρία να απενεργοποιούνται πχ WiFi,bt φωτισμός κλπ; στην gingerbread κάπου υπήρχαν αυτές οι ρυθμίσεις νομίζω.

 

@fits13 κάρτα μνήμης, media, audio, ringtones σε όσα κινητά είχα έτσι είναι .

Το θεμα ειναι οτι ΔΕΝ θελω να βαλω τα mp3 που εχω για ringtones σε καμια εξωτερικη καρτα μνημης αλλα στην εσωτερικη μνημη του κινητου samsung galaxy pocket plus android 2.3.6

 

Παντως στο δικο μου samsung galaxy s3 android 4.1.2 τα εχω ολα στην εσωτερικη sdcard\ringtones και τα αναγνωριζει μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι ΔΕΝ θελω να βαλω τα mp3 που εχω για ringtones σε καμια εξωτερικη καρτα μνημης αλλα στην εσωτερικη μνημη του κινητου samsung galaxy pocket plus android 2.3.6

 

Παντως στο δικο μου samsung galaxy s3 android 4.1.2 τα εχω ολα στην εσωτερικη sdcard\ringtones και τα αναγνωριζει μια χαρα.

 

Α μάλιστα τώρα το κατάλαβα! Ίσως κάποιος που έχει το συγκεκριμένο κινητό να σε βοηθήσει!

Link to comment
Share on other sites

Καλή σας μέρα, έχω μια πρόκληση για πιο εμπειρους χρήστες κινητών android και μαλλον γνωστες εντολών linux.

 

Οπως ίσως έχει συμβεί σε πολλούς έχασα μετά απο Hard reset σε galaxy s iii mini όλες τις φωτογραφίες και τα αρχεία μου. Οι φωτογραφίες είναι πολύ σημαντικές για μένα. Μετά λοιπόν απο αρκετό ψάξιμο βρήκα αυτό

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1994705

 

Το οποίο μου φαίνεται οτι είναι η μόνη πιθανήλυση για ανάκτηση σε mtp συσκευή.

Επι το προκειμένω λοιπόν, ενώ ακολουθώ τα βήματα καταγράμμα δεν μπορώ να δημιουργήσω το image file ωστε να το κάνω virtual drive.

Έχω την εντύπωση οτι κάτι μου λείπει απο την συνδεσιμότητα είτε η ip ειτε το port.

Θα ήθελα κάποιος να με βοηθήσει γιατί είναι πολυ σημαντικό συν οτι νομίζω οτι θα βοηθήσει πολύ και άλλους που τους έχει συμβεί κάτι παρόμοιο.

 

Ότι πληφορίρες χρειαστείται μπορώ να σας τις δώσω.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για οποιον ασχοληθεί.

Link to comment
Share on other sites

Καλή σας μέρα, έχω μια πρόκληση για πιο εμπειρους χρήστες κινητών android και μαλλον γνωστες εντολών linux.

 

Οπως ίσως έχει συμβεί σε πολλούς έχασα μετά απο Hard reset σε galaxy s iii mini όλες τις φωτογραφίες και τα αρχεία μου. Οι φωτογραφίες είναι πολύ σημαντικές για μένα. Μετά λοιπόν απο αρκετό ψάξιμο βρήκα αυτό

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1994705

 

Το οποίο μου φαίνεται οτι είναι η μόνη πιθανήλυση για ανάκτηση σε mtp συσκευή.

Επι το προκειμένω λοιπόν, ενώ ακολουθώ τα βήματα καταγράμμα δεν μπορώ να δημιουργήσω το image file ωστε να το κάνω virtual drive.

Έχω την εντύπωση οτι κάτι μου λείπει απο την συνδεσιμότητα είτε η ip ειτε το port.

Θα ήθελα κάποιος να με βοηθήσει γιατί είναι πολυ σημαντικό συν οτι νομίζω οτι θα βοηθήσει πολύ και άλλους που τους έχει συμβεί κάτι παρόμοιο.

 

Ότι πληφορίρες χρειαστείται μπορώ να σας τις δώσω.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για οποιον ασχοληθεί.

 

Για δες αυτό http://www.piriform.com/recuva συνδέεις το κινητό το βλέπει σαν σκληρό δίσκο...και μετά μέσα από το πρόγραμμα διαλέγεις το σκληρό του κινητού... και τα επαναφέρει τα αρχεία.

Edited by fotisk13
Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

Για δες αυτό http://www.piriform.com/recuva συνδέεις το κινητό το βλέπει σαν σκληρό δίσκο...και μετά μέσα από το πρόγραμμα διαλέγεις το σκληρό του κινητού... και τα επαναφέρει τα αρχεία.

 

Κατααρχήν ευχαριστώ για την συμβουλή. Η εφαρμογή που μου πρότεινες όπως και όλες οι εφαρμογες ανάκτησης δεδομένων δουλεύουν κανωντας χρηση της λειτουργειας mass storage των κινητών. Αν τα κινητά έχουν την λειτουργία Mtp μόνο, δεν αναγνωρίζονται και αυτό συμβαίνει σχεδόν σε όλα τα νέα android με jellybeam και φυσικά στο iphone.

 

Για αυτό έχω αναφερει το συγκεκριμένο θέμα ωστε να βοηθηθουμε εφ'οσον κάποιος μπορεί.

Link to comment
Share on other sites

Καλή σας μέρα, έχω μια πρόκληση για πιο εμπειρους χρήστες κινητών android και μαλλον γνωστες εντολών linux.

 

Οπως ίσως έχει συμβεί σε πολλούς έχασα μετά απο Hard reset σε galaxy s iii mini όλες τις φωτογραφίες και τα αρχεία μου. Οι φωτογραφίες είναι πολύ σημαντικές για μένα. Μετά λοιπόν απο αρκετό ψάξιμο βρήκα αυτό

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1994705

 

Το οποίο μου φαίνεται οτι είναι η μόνη πιθανήλυση για ανάκτηση σε mtp συσκευή.

Επι το προκειμένω λοιπόν, ενώ ακολουθώ τα βήματα καταγράμμα δεν μπορώ να δημιουργήσω το image file ωστε να το κάνω virtual drive.

Έχω την εντύπωση οτι κάτι μου λείπει απο την συνδεσιμότητα είτε η ip ειτε το port.

Θα ήθελα κάποιος να με βοηθήσει γιατί είναι πολυ σημαντικό συν οτι νομίζω οτι θα βοηθήσει πολύ και άλλους που τους έχει συμβεί κάτι παρόμοιο.

 

Ότι πληφορίρες χρειαστείται μπορώ να σας τις δώσω.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για οποιον ασχοληθεί.

 

Έχεις δοκιμάσει την εφαρμογή undelete της Fahrbot; Όσες φορές την έχω χρειαστεί έχω επαναφέρει φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.εχω ενα galaxy nexus και εδω και καιρο χρησιμοποιουσα to προγραμμα cms για να παρακολουθω τις καμερες που εχω στην επιχειρηση που δουλευω .Απο τοτε που εκανα αναβαθμιση σε 4.3 το προγραμμα δεν ανοιγει.Εχει κανεις να μου προτεινει καποια λυση η ενα αλλο προγραμμα?

Σας ευχαριστω!!

xiaomi m1 a1:)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..

Έχω ένα πρόβλημα με το bluetooth headset (plantronics M55) και το κινητό μου (Huawei Ascend P1). Συγκεκριμένα με 2 διαφορετικές JB roms (CM10.1 και την Official EmotionUI) το κινητό δεν μπαίνει σε deep sleep mode οταν είναι ανοιχτό το bluetooth. Είναι λογικό να συμβαίνει αυτό? Και αν όχι, υπάρχει κάποιο fix???

 

Επίσης βρήκα ένα fix bluesleep το οποιο δεν βοήθησε γιατί είναι για ICS....

 

Καμία πρόταση για το τι να κάνω??

Link to comment
Share on other sites

"tinyCam Monitor". 'Αψογη παρακολούθηση 5 καμερών και δωρεάν. Γράψε τις εντυπώσεις σου.
Η πιο χαζή ερώτηση είναι αυτή που δεν έκανες ποτέ :!:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους θέλω να ρωτήσω (γιατί ψάχνω κάποια απάντηση στο forum αλλά δεν βρήκα κάτι) έβαλα μία κάρτα sd στο κινητό και θέλω να μεταφέρω εφαρμογές έχω μεταφέρει αρκετές όχι όλες γιατί μερικές δεν έχουν την επιλογή από τον προγραμματιστή τεσπα.. η μνημη στο android ειναι σε δύο κομματια αν κατάλαβα, στο ένα μου γράφει ότι είναι άδειο, στο άλλο όμως που λογικά είναι και το λειτουργικό έχουν μέινει μόνο 60mb γίνετε να πάρω κάποια πράγματα από εκεί και να τα μεταφέρω στην sd?η και τα δύο partition της εσωτερικής μνήμης στην ουσία δουλεύουν σαν ένα.ευχαριστώ Edited by stathis274
Link to comment
Share on other sites

πως μπορω να διαγραψω τα live wallpapers οπως και καποια εξτρα θεματα αλλων launchers(πχ apex) που δεν τα βρισκω μαζι με τις εικονες μου... Edited by fourtwo
Link to comment
Share on other sites

Εδω και καμια 20αρια μερες αντιμετωπιζω ενα σοβαρο προβλημα

Οταν γινονται updates σε ΕΦΑΜΟΡΓΕΣ ΤΗΣ GOOGLE KAI MONO περνω το εξης μηνυμα

"Δεν ειναι δυνατη η εγκατασταση της εφαρμογης στην προεπιλεγμενη θεση εγκαταστασης"

Αυτο το μηνυμα το περνω ειτε ειναι η SD η θεση εγκαταστασης ειτε το τηλεφωνο

Δε μπορω να κανω τιποτα εκτος απο ενα κολπο που βρηκα που δε το βρισκω και ιδιαιτερα κομψο και ειναι ιδιαιτερα φυσικα εκνευριστικό . Κλεινω τηλεφωνο..βγαζω SD ..ανοιγω τηλεφωνο ..κανω update...κλεινω τηλεφωνο..βαζω SD .. ανοιγω τηλεφωνο...τρελα

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες έχω ένα samsung galaxy s iii και θέλω να ρωτήσω κάτι. Χρειάζονται να έχουμε όλους αυτούς τους task manager και task killers ή και το clean master ακόμη; Ρωτάω γιατί το συγκεκριμένο τηλέφωνο έχει δικό του task manager (πατώντας για 2" το home button) όπως και διαγραφή του ιστορικού των εφαρμογών. Είναι αρκετό αυτό ή χρειάζονται τελικά και οι παραπάνω task εφαρμογές.

Κάπου διάβασα ότι τελικά δεν κάνουν δουλειά και τζάμπα γεμίζουμε με εφαρμογές το τηλέφωνο μας.

Ευχαριστώ για τις τυχόν απαντήσεις σας

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες έχω ένα samsung galaxy s iii και θέλω να ρωτήσω κάτι. Χρειάζονται να έχουμε όλους αυτούς τους task manager και task killers ή και το clean master ακόμη; Ρωτάω γιατί το συγκεκριμένο τηλέφωνο έχει δικό του task manager (πατώντας για 2" το home button) όπως και διαγραφή του ιστορικού των εφαρμογών. Είναι αρκετό αυτό ή χρειάζονται τελικά και οι παραπάνω task εφαρμογές.

Κάπου διάβασα ότι τελικά δεν κάνουν δουλειά και τζάμπα γεμίζουμε με εφαρμογές το τηλέφωνο μας.

Ευχαριστώ για τις τυχόν απαντήσεις σας

 

Για εμένα όλες οι εφαρμογές task manager-killer είναι ανούσιες γιατί το Android σαν λειτουργικό από μόνο του όταν καταλάβει ότι αρχίζει και δεν επαρκεί η μνήμη για εκτέλεση λειτουργιών, κλείνει από μόνο του εφαρμογές που τρέχουν στο παρασκήνιο για να μπορέσει να ανταπεξελθει, οπότε κατ' εμε άστο να τα κάνει όλα μόνο του και εχε υπόψιν ότι κάθε φορά που τερματιζεις τις εφαρμογές που τρέχουν στο παρασκήνιο, ο επεξεργαστής για να τις ξανά ανοίξει όταν τις χρειαστείς, καταναλώνει περισσότερη μπαταρία... Ελπίζω να βοήθησα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Το clean master έχει και ακόμα πολύ σημαντικό για μένα, διαγράφει προσωρινά αρχεία ή ακόμα και φακέλους που ξεμειναν στη συσκευή από εφαρμογές που έχουν διαγραφεί. Γι'αυτό και μόνο τη θεωρώ τον βασιλιά του καθαρισμού..:D
Link to comment
Share on other sites

Το clean master έχει και ακόμα πολύ σημαντικό για μένα, διαγράφει προσωρινά αρχεία ή ακόμα και φακέλους που ξεμειναν στη συσκευή από εφαρμογές που έχουν διαγραφεί. Γι'αυτό και μόνο τη θεωρώ τον βασιλιά του καθαρισμού..:D

 

Προσοχη ομως, γιατι εμενα μου διεγραψε, χωρις να ρωτησει, ολες τις κατεβασμενες εφαρμογες που ειχα εγκαταστησει, επειδη θεωρησε αχρηστα πλεον τα .apk.:mad:

Εκτος κι απο κατι αλλα backup πουχα κανει.

Γι αυτο εφαγε ποδι...

Link to comment
Share on other sites

Προσοχη ομως, γιατι εμενα μου διεγραψε, χωρις να ρωτησει, ολες τις κατεβασμενες εφαρμογες που ειχα εγκαταστησει, επειδη θεωρησε αχρηστα πλεον τα .apk.:mad:

Εκτος κι απο κατι αλλα backup πουχα κανει.

Γι αυτο εφαγε ποδι...

 

Η αλήθεια είναι ότι όντως θέλει προσοχή, κι εγώ την είχα πατήσει παλιότερα με τον ίδιο τρόπο αλλά πιθανότατα το έφτιαξαν και προσέχει περισσότερο τι θα διαγράψει. Πάει καιρός που το χρησιμοποιώ και δεν μου έχει κάνει κάτι παρόμοιο.. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες έχω ένα samsung galaxy s iii και θέλω να ρωτήσω κάτι. Χρειάζονται να έχουμε όλους αυτούς τους task manager και task killers ή και το clean master ακόμη; Ρωτάω γιατί το συγκεκριμένο τηλέφωνο έχει δικό του task manager (πατώντας για 2" το home button) όπως και διαγραφή του ιστορικού των εφαρμογών. Είναι αρκετό αυτό ή χρειάζονται τελικά και οι παραπάνω task εφαρμογές.

Κάπου διάβασα ότι τελικά δεν κάνουν δουλειά και τζάμπα γεμίζουμε με εφαρμογές το τηλέφωνο μας.

Ευχαριστώ για τις τυχόν απαντήσεις σας

 

ο task manager που εχει το κινητο πιστεψε με ειναι ο καλυτερος. προσωπικα επειτα απο δοκιμες ολων αυτων των εφαρμογων που περιγραφεις και αρκετων ομοιων, ξαναγυρισα τρεχοντας στον default. δεν υπαρχει κανενας λογος να γεμιζεις τη μνημη με περιττες εφαρμογες που δεν κανουν τιποτε παραπανω απο τον task manager της samsung...

 

και κατι αλλο. ξερει κανεις παιδια πως μπορω να διαγραψω τα live wallpapers και καποια εξτρα themes αλλων launchers(πχ apex) που δεν τα βρισκω μαζι με τις εικονες μου στον file maanger...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

και κατι αλλο. ξερει κανεις παιδια πως μπορω να διαγραψω τα live wallpapers και καποια εξτρα themes αλλων launchers(πχ apex) που δεν τα βρισκω μαζι με τις εικονες μου στον file maanger...:rolleyes:

 

Τα live wallpapers είναι αρχείο του συστήματος, επομένως χρειάζεσαι root για να τα αφαιρέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τα live wallpapers είναι αρχείο του συστήματος, επομένως χρειάζεσαι root για να τα αφαιρέσεις.

 

ευχαριστω karx. δεν μιλω για τα default αλλα για αυτα που κατεβασα εγω απο το playstore κτλ. βασικα εαν ηξερα σε ποιον φακελο εγκαθιστανται θα ητανε πιο ευκολο...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω ένα samsung galaxy s3 με android. Όταν πήγαινα να ανοίξω μια εφαρμογή π.χ. ένα βίντεο με ρώταγε με ποια από τις εφαρμογές που παίζουν βίντεο επιθυμώ να το ανοίξω. Από κάτω έβγαζε 2 επιλογές: "Πάντα" με την εφαρμογή που θα επέλεγα ή "Μια φορά" με την εφαρμογή που επέλεγα.

 

Εγώ επέλεξα μια εφαρμογή και κατά λάθος επέλεξα "Πάντα". Από τότε δεν με ξαναρωτάει και ανοίγει τα βίντεο με τη συγκεκριμένη εφαρμογή.

 

Πως μπορώ να το επαναφέρω έτσι ώστε να με ρωτάει με ποια εφαρμογή θέλω να παίζω τα βίντεο?

 

Ευχαριστώ.

__________

 

Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες

Link to comment
Share on other sites

Θα πας Ρυθμίσεις/Εφαρμογές/"Όνομα εφαρμογής με την οποία επέλεξες να ανοίγουν πάντα τα video" και θα κάνεις Εκκαθάριση προεπιλογών.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...