Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενα φωτεινοτερο brightness, λιγο πιο εντονο απο το automatic, ποσο μπορει να ροκανιζει την μπαταρια?

Πιανω τον εαυτο μου να παλευει να δει τη 'σκοτεινη' οθονη, με το αυτοματο brightness, σε βαθμο που νομιζω θα παθουν ζημια τα ματια μου!

Γενικα χανει σε εμπειρια χρησης το automatic για μενα. Αν και δεν ειμαι οπαδος του πολυ φωτεινου brightness, καθως εδω και δεκαετιες ξερω απο τα μονιτορ των υπολογιστων, οτι το μεγαλο brightness κουραζει το ματι. Αλλα και το πολυ χαμηλο, παλι δεν το κουραζει;

Τι λετε;

Link to comment
Share on other sites

Ενα φωτεινοτερο brightness, λιγο πιο εντονο απο το automatic, ποσο μπορει να ροκανιζει την μπαταρια?

Πιανω τον εαυτο μου να παλευει να δει τη 'σκοτεινη' οθονη, με το αυτοματο brightness, σε βαθμο που νομιζω θα παθουν ζημια τα ματια μου!

Γενικα χανει σε εμπειρια χρησης το automatic για μενα. Αν και δεν ειμαι οπαδος του πολυ φωτεινου brightness, καθως εδω και δεκαετιες ξερω απο τα μονιτορ των υπολογιστων, οτι το μεγαλο brightness κουραζει το ματι. Αλλα και το πολυ χαμηλο, παλι δεν το κουραζει;

Τι λετε;

 

Οταν λες λιγο εντονοτερο απο το automatic ποσο εννοεις; Γιατι το automatic ανεβαινει στο full αλλα πεφτει και στο min. Ενα brightness λιγο πιο πανω απο τη μεση, καταναλωνει ας πουμε ενα μετριο προς λιγο υψηλο ποσο μπαταριας.

Οντως, συμφωνω μαζι σου, πως το χαμηλο brightness κουραζει το ματι. Ειδικα οταν εισαι εξω και προσπαθεις να δεις την οθονη..

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες λιγο εντονοτερο απο το automatic ποσο εννοεις; Γιατι το automatic ανεβαινει στο full αλλα πεφτει και στο min. Ενα brightness λιγο πιο πανω απο τη μεση, καταναλωνει ας πουμε ενα μετριο προς λιγο υψηλο ποσο μπαταριας.

Οντως, συμφωνω μαζι σου, πως το χαμηλο brightness κουραζει το ματι. Ειδικα οταν εισαι εξω και προσπαθεις να δεις την οθονη..

 

Το καταλαβαινω τον φίλο!

Όταν είσαι έξω με το automatic σε ήλιο είναι φουλ η φωτεινότητα αλλά δεν αρκεί κ υπάρχει δυσκολία κάποιες φορές να δεις την οθόνη.

Με το να απενεργοποιήσεις την αυτόματη φωτεινότητα δεν κανείς δουλειά,θέλουμε δηλαδή ποιο φωτεινή οθόνη!

 

Sent from my MT11i using Tapatalk 2 Beta-4

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβαινω τον φίλο!

Όταν είσαι έξω με το automatic σε ήλιο είναι φουλ η φωτεινότητα αλλά δεν αρκεί κ υπάρχει δυσκολία κάποιες φορές να δεις την οθόνη.

Με το να απενεργοποιήσεις την αυτόματη φωτεινότητα δεν κανείς δουλειά,θέλουμε δηλαδή ποιο φωτεινή οθόνη!

 

Sent from my MT11i using Tapatalk 2 Beta-4

Όμως όλοι οι οδηγοί για εξοικονόμησης ενέργειας σε android (το μεγαλύτερο πρόβλημα για μένα σε αυτή την πλατφόρμα) ξεκινούν από το να γυρίσεις σε manual την φωτεινότητα.

Έτσι κάνω και εγώ και καλύπτομαι στο 90% της χρήσης που κάνω.Τώρα αν τύχει και βγω έξω με πολύ ήλιο και χρειαστεί και να δω κάτι στο κινητό, ε θα χρειαστεί να κάνω και 2 κλικ παραπάνω. ;)

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Όμως όλοι οι οδηγοί για εξοικονόμησης ενέργειας σε android (το μεγαλύτερο πρόβλημα για μένα σε αυτή την πλατφόρμα) ξεκινούν από το να γυρίσεις σε manual την φωτεινότητα.

Έτσι κάνω και εγώ και καλύπτομαι στο 90% της χρήσης που κάνω.Τώρα αν τύχει και βγω έξω με πολύ ήλιο και χρειαστεί και να δω κάτι στο κινητό, ε θα χρειαστεί να κάνω και 2 κλικ παραπάνω. ;)

 

Δε με απασχολεί τόσο η κατανάλωση ώστε να έχω λίγη παραπάνω φωτεινότητα μιας κ όταν θα είμαι σε σκοτεινό χώρο θα τη ρυθμιζω ανάλογα!

 

 

Sent from my MT11i using Tapatalk 2 Beta-4

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, δεν μπορω να διαγραψω με τιποτε μια επαφη του τηλεφωνου!

Χρησιμοποιω τον κλασικο caller με τις επαφες, του android.

Πατωντας πανω στην επαφη, δινει δυνατοτητα για edit, call κλπ, αλλα οχι για delete! Απο που γινεται αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, δεν μπορω να διαγραψω με τιποτε μια επαφη του τηλεφωνου!

Χρησιμοποιω τον κλασικο caller με τις επαφες, του android.

Πατωντας πανω στην επαφη, δινει δυνατοτητα για edit, call κλπ, αλλα οχι για delete! Απο που γινεται αυτο?

Με παρατεταμενο πατημα πανω στην επαφη?

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Με παρατεταμενο πατημα πανω στην επαφη?

 

Το παρατεταμενο πατημα, το δοκιμασα μολις τωρα και μαλιστα πολλες φορες, το μονο που κανει, ειναι σαν το απλο πατημα, να μου καλει τον αριθμο.

Πως γινεται η διαγραφη ρε παιδια?

Link to comment
Share on other sites

Το παρατεταμενο πατημα, το δοκιμασα μολις τωρα και μαλιστα πολλες φορες, το μονο που κανει, ειναι σαν το απλο πατημα, να μου καλει τον αριθμο.

Πως γινεται η διαγραφη ρε παιδια?

 

απο το menu botton δοκιμασες?

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινα δεν μπορω να καταλάβω, πως καταλαμβάνεται ο χώρος στην sd.

Τα μονα που μπορω να δεχτω οτι πιανουν χωρο, ειναι τα βιντεο.

Λοιπον, εχω μια 8αρα καρτα, και γυρω στο 1,5gb βιντεο. Και κανα 500mb το gps application. Ωραια. Τα υπολοιπα gb, που στην ευχη πανε?

Μεταφερω βεβαια ολες τις εφαρμογες, στην sd. Μα ειναι δυνατον με εφαρμογες, που στην συντριπτικη πλειοψηφια τους ειναι του μεγεθους 3-10mb, να γεμιζει μια sd?

Εχω συνδεσει την sd και στον υπολογιστη, και με ειδικο προγραμμα βλεπω πως ταξινομειται ο χωρος στους διαφορους φακελους, αλλα και παλι δεν καταλαβαινω που παει ο χωρος ρε παιδια!

Εντωμεταξυ, και με το sdmaid που δοκιμασα, κατι ψιλα μου βρηκε, οχι κατι ιδιαιτερο.

 

Ειμαι σιγουρος οτι αν ξεκινουσα ολες τις εγκαταστασεις απο την αρχη, δεν μπορει να επιαναν τοσο χωρο. 5,5gb κατειλημενα, και 2,5gb ελευθερα.

 

Εχει κανεις καμια λογικη εξηγηση;

 

και εγω το ιδιο εχω παθει φιλε μου...δεν ξερω τι...και ξερω μαλλον τι φταει αλλα φοβαμαι μηπως τα πειραξω και χαλασω κατι...υποπτευομαι την cache

 

Ρε παιδια, δεν μπορω να διαγραψω με τιποτε μια επαφη του τηλεφωνου!

Χρησιμοποιω τον κλασικο caller με τις επαφες, του android.

Πατωντας πανω στην επαφη, δινει δυνατοτητα για edit, call κλπ, αλλα οχι για delete! Απο που γινεται αυτο?

 

ποια συσκευη εχεις?

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Δεν το είχα τσεκαρισμένο αλλά άλλαξε !γιαυτό ρωτάω!

 

μηπως αλλαξε επειδη ησουν συνδεμενος στο Internet? μηπως πηρε την ωρα απο το δικτυο σου; τι να πω δεν ξερω..

Link to comment
Share on other sites

μηπως αλλαξε επειδη ησουν συνδεμενος στο Internet? μηπως πηρε την ωρα απο το δικτυο σου; τι να πω δεν ξερω..

 

Ναι στο σπίτι είμαι πάντα με wifi και φυσικά στο πακέτο της wind έχω τα data ανοιχτά .αλλά το κουτάκι για αυτόματη ώρα και σε μένα και στο wildfire s της γυναίκας μου δεν ήταν κλικαρισμενο αλλά και στους δυο μας άλλαξε η θερινή ώρα!

Link to comment
Share on other sites

απο το menu botton δοκιμασες?

 

Μα δεν γινεται! Δεν μπορω απλα να 'επιλεξω' επαφη! Ή θα πατησεις και θα βγουν ή διαθεσιμες επιλογες(διχως delete), ή τιποτε αλλο.

 

και εγω το ιδιο εχω παθει φιλε μου...δεν ξερω τι...και ξερω μαλλον τι φταει αλλα φοβαμαι μηπως τα πειραξω και χαλασω κατι...υποπτευομαι την cache

 

 

 

ποια συσκευη εχεις?

 

 

και που καθαριζω την cache, ελαχιστα κερδιζω, κατι ...kb!

 

Συσκευη zte skate.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεσαι root για να εγκαταστήσεις μια εφαρμογή ;)

 

τι είπες αντίχριστε; (με φωνή Θου Βου)

κ πως το κάνεις αυτό δηλαδή;

ευχαριστώ εκ των προτέρων

αυτοι που κανουν οτι τα ξερουν ολα εκνευριζουν εμας που τα ξερουμε :p
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν γινεται! Δεν μπορω απλα να 'επιλεξω' επαφη! Ή θα πατησεις και θα βγουν ή διαθεσιμες επιλογες(διχως delete), ή τιποτε αλλο.

 

δεν μπορω να καταλαβω να μην εχει επιλογη ? διαβασα εδω αλλα δεν ειδα καποια επιλογη για delete ,αν θελεις διαβασε και εσυ μηπως καταλαβεις καλυτερα http://wwwen.zte.com.cn/endata/mobile/HK/HK_Instruction/201109/P020110907532220356592.pdf

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

τι είπες αντίχριστε; (με φωνή Θου Βου)

κ πως το κάνεις αυτό δηλαδή;

ευχαριστώ εκ των προτέρων

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3922441#post3922441

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να καταλαβω να μην εχει επιλογη ? διαβασα εδω αλλα δεν ειδα καποια επιλογη για delete ,αν θελεις διαβασε και εσυ μηπως καταλαβεις καλυτερα http://wwwen.zte.com.cn/endata/mobile/HK/HK_Instruction/201109/P020110907532220356592.pdf

 

Ευχαριστω που το κοιταξες κι εσυ. Εν τελει το βρηκα, μετα απο διαφορες προσπαθειες.

Καλα, αυτοι που σχεδιασαν αυτο το user interface των επαφων, οι ανθρωποι ειναι τι να πω...παλια nokia 7ετιας και τους βαζουν γυαλια!

Ο ορισμος της δυσχρηστιας. Χωμενη η επιλογη μετα απο καμια δεκαρια κλικ-πατηματα.

Ανοιγεις την επαφη, απο το εικονακι μονο(πατουσα στο ονομα), μετα πατας το ονομα, μετα πατας το κουμπι του μενου, και ναι μετα, εδέησε να βγαλει και το delete. Στα νοκια με ενα κλικ ειχες ολες τις επιλογες μπροστα σου. Εδω θες αρκετο 'κοπο'. Anyway, τελος καλο ολα καλα, αλλα το θεωρω δυσχρηστο.

Link to comment
Share on other sites

τι rom εχεις στο κινητο; ειχες πει καποτε CM7;

αν ναι, απλα μπαινεις στην επαφη και αν πατησεις μενου εχει επιλογη για διαγραφη. αυτη ειναι η επιλογη του μαμα android δηλαδη, οχι της CM.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να κανείς διαγραφή από το site google επαφές

Xiaomi Redmi Note 4X (snapdragon) 4/64

Samsung Galaxy J5

NEXUS 5

Samsung Galaxy SIII (GT-I9300)

HTC hd2

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, η μπαριτσα πανω πανω στην οθονη, notification area ή οπως αλλιως το λενε, από που ρυθμιζεται?

Δεν την βλεπω, βλεπω μονο τις 3 τελιτσες, και θελω να ειναι ορατη πάντοτε.

Link to comment
Share on other sites

όταν πατάς το home button σε se, πριν το ξεκλειδώσεις, εμφανίζει μια οθονη που γράφει ώρα, τον πάροχο, αν έχεις ξυπνητήρια, αν φορτίζει, πόσο μπαταρία έχει

Μπορεί κάποιος να επέμβει σε αυτή την οθόνη;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Ένας φίλος που πρόσφατα πήρε κινητό LG με Android για επαγγελματική χρήση και μετέφερε τις επαφές από το προηγούμενο Nokia που είχε.

Το πρόβλημα είναι ότι όταν πληκτρολογεί ένα όνομα που είναι γραμμένο με λατινικούς χαρακτήρες και π.χ η συγκεριμένη επαφή υπάρχει με δύο διαφορετικά κινητά φορές π.χ ΑxxxMobile1 και AxxxMobile2 στην αναζήτηση όταν γράφεις "Α" εμφανίζεται το ΑxxxMobile1 ενώ για να εμφανιστεί το AxxxMobile2 πρέπει να γυρίσεις το πληκτρολόγιο στα Ελληνικά παρόλο που και τα δύο είναι γραμμένα σε λατινικούς χαρακτήρες. Το κάνει σε πολλές επαφές αυτό.

 

Καμιά λύση για αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από εμένα.

έχω ένα SE x8 με Android 2.3.7.

Μπορεί κάποιος να μου πει ποιος φάκελος έχει

τη ram του κινητού. Θέλω να κάνω dump τη μνήμη

σε ένα .img στην κάρτα, με την εντολή dd if<source> of<destination>.

Ξέρω τι έκανες στο σεισμό του '99.....Έβλεπες Baywatch! :lol:
Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου πει, αν το λειτουργικο του android, εχει ενσωματωμενο ως βασικο στοιχειο, καποια text to speech μηχανη, κι αν δω οτι αυτο που λειπει απο τη rom που εχω, να μου δωσετε ενα λινκ να το κατεβασω χειροκινητα;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Ένας φίλος που πρόσφατα πήρε κινητό LG με Android για επαγγελματική χρήση και μετέφερε τις επαφές από το προηγούμενο Nokia που είχε.

Το πρόβλημα είναι ότι όταν πληκτρολογεί ένα όνομα που είναι γραμμένο με λατινικούς χαρακτήρες και π.χ η συγκεριμένη επαφή υπάρχει με δύο διαφορετικά κινητά φορές π.χ ΑxxxMobile1 και AxxxMobile2 στην αναζήτηση όταν γράφεις "Α" εμφανίζεται το ΑxxxMobile1 ενώ για να εμφανιστεί το AxxxMobile2 πρέπει να γυρίσεις το πληκτρολόγιο στα Ελληνικά παρόλο που και τα δύο είναι γραμμένα σε λατινικούς χαρακτήρες. Το κάνει σε πολλές επαφές αυτό.

 

Καμιά λύση για αυτό?

 

Σίγουρα είναι με λατινικούς; Μήπως στην μία περίπτωση το Α είναι λατινικός χαρακτήρας και στην άλλη ελληνικός;

 

Εν πάσει περίπτωση, δοκίμασε και κάποιον άλλο dialer.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...