Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Εγγύηση δεν με ενδιαφέρει να χαθεί, με ενδιαφέρει στην επαναφορά να έρχεται ότι έβαλε ο κατασκευαστής μαζί με 1-2 εφαρμογές που θα επιλέξω εγώ.

Γίνεται root και στη συνέχεια τι; Περιγραφικά θελω.

 

1+ 7 pro with Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Εγγύηση δεν με ενδιαφέρει να χαθεί, με ενδιαφέρει στην επαναφορά να έρχεται ότι έβαλε ο κατασκευαστής μαζί με 1-2 εφαρμογές που θα επιλέξω εγώ.

Γίνεται root και στη συνέχεια τι; Περιγραφικά θελω.

 

1+ 7 pro with Tapatalk

Root μετά κάνεις push μέσο obd εφαρμογές στο system partition έτσι κατά το restore ουσιαστικά μένουν

Α ναι χάνεις και τα update του κατασκευαστή

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι χρειάζεται ν' ασχοληθείς με root για τις ρυθμίσεις 1-2 εφαρμογών. Υπάρχουν αρκετές εφαρμογές μέσω των οποίων μπορείς να πάρεις backup των εφαρμογών σου, είτε όλων, είτε όποιων θέλεις. To super backup είναι μια από αυτές την οποία έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν. Μετά την επαναφορά απλά θα εγκαταστήσεις την εφαρμογή που χρησιμοποίησες και τέλος θα κανεις επαναφορά των εφαρμογών που θέλεις από το backup που πήρες προηγουμένως.
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι χρειάζεται ν' ασχοληθείς με root για τις ρυθμίσεις 1-2 εφαρμογών. Υπάρχουν αρκετές εφαρμογές μέσω των οποίων μπορείς να πάρεις backup των εφαρμογών σου, είτε όλων, είτε όποιων θέλεις. To super backup είναι μια από αυτές την οποία έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν. Μετά την επαναφορά απλά θα εγκαταστήσεις την εφαρμογή που χρησιμοποίησες και τέλος θα κανεις επαναφορά των εφαρμογών που θέλεις από το backup που πήρες προηγουμένως.

 

προφανώς θα το είχε σκεφτεί αυτό (κατι τοσο απλο) λογικα θελει να κανει embed καποια apps) αλλιος εχει και batch installers κλπ

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μάλλον θέλει, αλλά πιθανότατα νομίζει ότι είναι σχετικά εύκολο, όπως στα windows. Τα πράγματα όμως δεν είναι έτσι στο android και (εκτός κι αν έχουν αλλάξει τα τελευταία χρόνια που δεν ασχολούμαι) δε φτάνει ένα απλό root για κάτι τέτοιο. Θα πρέπει στην ουσία να τροποποιήσει την υπάρχουσα rom, πράγμα που σίγουρα απαιτεί πολλές γνώσεις και ανάλογα με τη συσκευή(και τα κλειδώματα που έχει ενσωματώσει ο κατασκευαστής) μπορεί να είναι πολύ δύσκολο.
Link to comment
Share on other sites

σε κινητά xiaomi με MIUI

μου λέει κάποιος που είναι η ρύθμιση του smart lock της Google? που το ρυθμίζεις να μένει ξεκλείδωτο το κινητό πχ όταν είσαι σπίτι ή όταν είναι συνδεδεμένο το κινητό με κάποιο bt ακουστικό.

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

 

Είσαι σίγουρος ότι υπάρχει;

Link to comment
Share on other sites

Μηπως γνωριζει κανεις που μπορω να βρω εφαρμογες για android 4.4.2 ?
Apkmirror και καλό ψάξιμο

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρισκονται ευκολα....

 

οι εκδοσεις των εφαρμογων στο apkmirror γραφουν και ημερομηνια απο διπλα. μπαινεις στην εφαρμογη που σε ενδιαφερει και κατεβαινεις μεχρι να φτασεις στην ημερομηνια που υπηρχε 4.4.2 αντροιντ

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Μόνο root χρειάζεται και με το titanium backup κάνει system apps όποιες εφαρμογές θέλει. Αναφέρω το titanium γιατί με όσες άλλες εφαρμογές δοκίμασα, απέτυχαν.

Μέχρι και στο Android 9 (pie) γίνεται, για τα νεότερες εκδόσεις δεν ξέρω.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

αυτή η ρύθμιση που έχουν τα Android τα καθαρά κινητά σε miui υπάρχει; να έχεις κλειδώσει το screen rotation ΚΙ ΌΤΑΝ θες το επιτρέπεις μόνο για εκείνη την οθόνη 3eeff624fc0ebea4985906fd3a86b024.jpg

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχει σχέση με την έκδοση android και με το αν το υποστηρίζει η κάθε εφαρμογή. Σε huawei που δεν έχει καθαρό android, με κλειδωμένο το rotation μου εμφανίζει την επιλογή για landscape αλλά όχι σε όλες τις εφαρμογές.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχει σχέση με την έκδοση android και με το αν το υποστηρίζει η κάθε εφαρμογή. Σε huawei που δεν έχει καθαρό android, με κλειδωμένο το rotation μου εμφανίζει την επιλογή για landscape αλλά όχι σε όλες τις εφαρμογές.
α ενδιαφέρον.

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω μία εφαρμογή που να κάνει τη δουλειά της εντολής Screen Rotation η οποία δεν υπάρχει στα settings σε κάποιο tv box που έχω με αποτέλεσμα κάποιες εφαρογες που δεν γυρίζουν αυτόματα να μένουν σε όρθια θέση τηλεφώνου

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Έχω δύο συσκευές, μια Sony και μια Samsung. Και οι δύο με Android 10. Πήγα να κάνω μια μεταφορά από τη μια στην άλλη και εναλλάξ κάποια αρχεία με NFC. Δεν μου εμφανίζει πια την επιλογή αποστολής με NFC ούτε στη μία ούτε στην άλλη; εννοείται πως έχω ανοιχτό το nfc και στις δύο. Προ της αναβάθμισης σε 10 γινόταν και δεν κάνω κάτι διαφορετικό.

 

Άλλαξε κάτι με το nfc στο android 10 και δεν γίνεται Ι πια share με nfc;

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Σε tablet με Android 8.0, ήθελα να μάθω εάν υπάρχει κάπου το αρχείο της current session του Chrome για να το πάρω backup.

 

υ.γ. no rooted o/s

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει dialer με call block και recorder σε Android 9;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

 

Άλλαξε κάτι με το nfc στο android 10 και δεν γίνεται Ι πια share με nfc;

 

Έχει καταργηθεί το Android beam. Δοκιμασε το Google files app, έχει αποστολή αρχείων αλλά δεν θυμάμαι αν υποστηρίζει pair μέσω nfc.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Όσοι είστε με AMOLED, χρησιμοποιείτε AOD είτε το μαμά, είτε με τρίτη εφαρμογή (πχ Always on AMOLED, NotifyBuddy, κτλ); Αν ναι πως τα πάτε από μπαταρία;
There are 10 kinds of people: Those who can read binary and those who can't...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους τους φίλους!!!Παρακαλώ πολύ χρειάζομαι λίγο την βοήθεια σας,στην συσκευή μου το Huawei P30 Lite χρησιμοποιώ πάρα πολύ την εφαρμογή ΄Χάρτες΄ και δεν είχα κανένα πρόβλημα.Πριν λίγες μέρες όμως που η εφαρμογή έκανε αναβάθμιση και έχει τώρα την έκδοση 10.47.1 δεν μπορώ να βρω πουθενά την επιλογή ΄Έναρξη Οδήγησης΄ ενω στην προηγούμενη έκδοση υπήρχε κανονικά.Αυτό είναι που χρησιμοποιώ πολύ και δεν το βρίσκω πουθενά οσο και αν έψαξα.Μήπως γνωρίζει κάποιος να με βοηθήσει;;Σας ευχαριστώ πολύ!!!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...