Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Handcent είναι εφαρμογή μηνυμάτων όχι πληκτρολόγιο.τ9 Καλό έχει το smart keyboard αλλά και τα Swype, swiftkey

 

το ξερω οτι ειναι εφαρμογη,απλα εγω το ειπα για να ξερετε τι χρεισημοποιω μηπως και ξερει καποιοσ να απαντησει.εγω απλα ψαχνω στην ουσια κατι σαν μια βαση δεδομενων για να την περασω στο handcent δλδ να περασω στο handcent γιατι ετσι και αλλιως εχω το smart keyboard αλλα ειναι ψιλοχαλια το λεξικο του.μονο το λεξικο ψαχνω!

Link to comment
Share on other sites

το ξερω οτι ειναι εφαρμογη,απλα εγω το ειπα για να ξερετε τι χρεισημοποιω μηπως και ξερει καποιοσ να απαντησει.εγω απλα ψαχνω στην ουσια κατι σαν μια βαση δεδομενων για να την περασω στο handcent δλδ να περασω στο handcent γιατι ετσι και αλλιως εχω το smart keyboard αλλα ειναι ψιλοχαλια το λεξικο του.μονο το λεξικο ψαχνω!
παλι ομως δεν καταλαβες...το λεξικο "παει"μαζι με το πληκτρολογιο!ποιο πληκτρολογιο εχεις τωρα?το smart keyboard εχει καλο λεξικο!αλλιως δοκιμασε swiftkeyx που σε λιγες μερες μαθαινει τα παντα!αλλιως swype,A.I.Type Edited by fuorigioco1981
Link to comment
Share on other sites

παλι ομως δεν καταλαβες...τολεξικο "παει"μαζι με το πληκτρολογιο!ποιο πληκτρολογιο εχεις τωρα?το smart keyboard εχει καλο λεξικο!αλλιως δοκιμασε swiftkeyx που σε λιγες μερες μαθαινει τα παντα!αλλιως swype,A.I.Type

 

το Α.Ι type ειναι καλο αλλα δεν εχει επιλογη για πληκτρολογιο ''τηλεφωνου'' με τα 9 πληκτρα.τωρα θελω να δοκιμασω τα αλλα 2 που μου προτεινες.

θενξ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας όλους.

 

Έχω ένα κινητό android clone Note 2 και έκανα root Και πέρασα νέα rom.

Ολα καλά μέχρι εδώ.

Λειτουργούν τα πάντα αλλά δεν κάνει εγκατάσταση το googlw maps Και 2 ακόμα προγραμμάτα.

Τα κατεβάζει αλλά στην εγκατάσταση βγάζει error.

 

Κάπου είχα διαβάσει ότι κάτι πρέπει να κάνεις αλλά δεν το βρίσκω. Έχω κάνει rr και recovery αλλά δεν έγινε κάτι άλλο.

 

Το μόνο μου πρόβλημα είναι ότι συνέχεια τα κατεβάζει και μου τρώει το ιντερνετ.

 

Μου λέει να εγκαταστήσω το google play services αλλά όταν το κατεβάζω μου βγάζει μήνυμα ότι δεν μπορεί να κάνει εγκατάσταση στην προεπιλεγμένη θέση .

μάλλον δεν έχεις καν google apps και google play. Αφού είσαι rooted, κατέβασε ένα πακέτο gapps για την έκδοση android που χεις, και αντέγραψε τα απαραίτητα αρχεία στο /system απ το zip (όλα εκτός από όσα apk εφαρμογών δε χρειάζεσαι, πχ google talk)
Link to comment
Share on other sites

το Α.Ι type ειναι καλο αλλα δεν εχει επιλογη για πληκτρολογιο ''τηλεφωνου'' με τα 9 πληκτρα.τωρα θελω να δοκιμασω τα αλλα 2 που μου προτεινες.

θενξ!

 

Δυστυχώς το καλύτερο με τα 9 πλήκτρα είναι το smart keyboard! Τα άλλα που σου είπα είναι μόνο qwerty! Αλλά άμα μάθεις το slide να γράψεις δηλαδή σέρνοντας το δάκτυλο σου μάλλον δεν θα θες να γυρίσεις πίσω όπως εγώ!

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση μπορεί να είναι λίγο χαζή, αλλά ακούω διάφορα οπότε...

 

Σκέφτομαι να αλλάξω συσκευή κ μαζί να αναβαθμιστώ όσον αφορά την έκδοση του Android. Τα backups των εφαρμογών που έχω κρατήσει με το παρόν τηλέφωνο (huawei ideos x5 pro με froyo 2.2.2) θα μπορούν να τρέξουν σε όποιο νέο αποκτήσω (προσανατολίζομαι σε s4 που αν δεν απατώμαι τρέχει 4.2); Έχω πολλές εφαρμογές που κρατούν διαχρονικά διάφορες μετρήσεις (από καταναλώσεις στη βενζίνη κ στα έξοδά μου, gps σημεία μέχρι αριθμό διαβασμένων σελίδων σε ebook readers κ.ά.). Αυτά όλα θέλω να τα κρατήσω. Γίνεται κάτι τέτοιο ή δεν υπάρχει συμβατότητα στις διάφορες εκδόσεις του android?

 

Ευχαριστώ!

:respect: στον gkalen και τις rom του!
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος τροπος να βαλω κωδικο ή να απενεργοποιησω τελειως την επιλογη για factory reset στο μενου του τηλεφωνου?

 

Με κάποια εφαρμογή app lock, κλείδωσε τις ρυθμίσεις.

 

 

 

 

 

Η ερώτηση μπορεί να είναι λίγο χαζή, αλλά ακούω διάφορα οπότε...

 

Σκέφτομαι να αλλάξω συσκευή κ μαζί να αναβαθμιστώ όσον αφορά την έκδοση του Android. Τα backups των εφαρμογών που έχω κρατήσει με το παρόν τηλέφωνο (huawei ideos x5 pro με froyo 2.2.2) θα μπορούν να τρέξουν σε όποιο νέο αποκτήσω (προσανατολίζομαι σε s4 που αν δεν απατώμαι τρέχει 4.2); Έχω πολλές εφαρμογές που κρατούν διαχρονικά διάφορες μετρήσεις (από καταναλώσεις στη βενζίνη κ στα έξοδά μου, gps σημεία μέχρι αριθμό διαβασμένων σελίδων σε ebook readers κ.ά.). Αυτά όλα θέλω να τα κρατήσω. Γίνεται κάτι τέτοιο ή δεν υπάρχει συμβατότητα στις διάφορες εκδόσεις του android?

 

Ευχαριστώ!

 

Εγώ πήγα από 2.3 σε 4.1.2 και επανέφερα με titanium όλες τις εφαρμογές με τις ρυθμίσεις τους. Δουλεύουν άψογα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήγα από 2.3 σε 4.1.2 και επανέφερα με titanium όλες τις εφαρμογές με τις ρυθμίσεις τους. Δουλεύουν άψογα.

 

Κ σου πέρασε κ ό,τι είχες σώσει σ' αυτές τις εφαρμογές ή ήταν σα να τις πέρναγες πρώτη φορά, χωρίς να έχουν αποθηκευμένες εργασίες σου από το παρελθόν; Ούτε είχες θέμα με το ότι ήταν εντελώς άλλες μάρκες, έτσι; Υποθέτω δλδ ότι πήγες κ σε άλλη μάρκα. Απλά άφησες εκτός του backup τις εφαρμογές κ τις ρυθμίσεις συστήματος του προγούμενου μοντέλου, έτσι; Είχες θέμα με το ροοτ; έπρεπε να είναι κ η νέα σου συσκευή ροοτ δλδ ή γίνεται η δουλειά κ χωρίς αυτό;

:respect: στον gkalen και τις rom του!
Link to comment
Share on other sites

Κ σου πέρασε κ ό,τι είχες σώσει σ' αυτές τις εφαρμογές ή ήταν σα να τις πέρναγες πρώτη φορά, χωρίς να έχουν αποθηκευμένες εργασίες σου από το παρελθόν; Ούτε είχες θέμα με το ότι ήταν εντελώς άλλες μάρκες, έτσι; Υποθέτω δλδ ότι πήγες κ σε άλλη μάρκα. Απλά άφησες εκτός του backup τις εφαρμογές κ τις ρυθμίσεις συστήματος του προγούμενου μοντέλου, έτσι; Είχες θέμα με το ροοτ; έπρεπε να είναι κ η νέα σου συσκευή ροοτ δλδ ή γίνεται η δουλειά κ χωρίς αυτό;

 

Δεν έχει σημασία τί εταιρίας κινητό θα πάρεις.

Μπορείς να κάνεις restore τις εφαρμογές σου μαζί με τα data τους σε οποιαδήποτε συσκευή με οποιοδήποτε έκδοση του Android, ΑΡΚΕΙ να είναι και αυτή root, από τη στιγμή που μιλάμε για Titanium Backup (γιατί μόνο σε root συσκευές δουλεύει).

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας!Μπορω να στειλω αρχεια διαφορα π.χ. σε φακελους ολοκληρους μεσω wifi σε αλλο κινητο (απο android σε android)? Εχω καταφερει μεχρι στιγμης να συνδεσω το galaxy express μου με wifi direct με ενα ace 2 αλλα αυτο στελνει μονο αρχεια φωτο, βιντεο. Καποιος τροπος υπαρχει με καμοια εφαρμογη ισως?
Link to comment
Share on other sites

Κ σου πέρασε κ ό,τι είχες σώσει σ' αυτές τις εφαρμογές ή ήταν σα να τις πέρναγες πρώτη φορά, χωρίς να έχουν αποθηκευμένες εργασίες σου από το παρελθόν; Ούτε είχες θέμα με το ότι ήταν εντελώς άλλες μάρκες, έτσι; Υποθέτω δλδ ότι πήγες κ σε άλλη μάρκα. Απλά άφησες εκτός του backup τις εφαρμογές κ τις ρυθμίσεις συστήματος του προγούμενου μοντέλου, έτσι; Είχες θέμα με το ροοτ; έπρεπε να είναι κ η νέα σου συσκευή ροοτ δλδ ή γίνεται η δουλειά κ χωρίς αυτό;

 

Άλλαξα μάρκα, αλλά δεν παίζει ρόλο αυτό. Μεταφέρθηκαν τα δεδομένα των εφαρμογών, εννοείται όχι αυτών του συστήματος. Τέλος, για να δουλέψεις το titanium backup πρέπει να έχεις κάνει root.

 

 

 

 

Καλησπερα σας!Μπορω να στειλω αρχεια διαφορα π.χ. σε φακελους ολοκληρους μεσω wifi σε αλλο κινητο (απο android σε android)? Εχω καταφερει μεχρι στιγμης να συνδεσω το galaxy express μου με wifi direct με ενα ace 2 αλλα αυτο στελνει μονο αρχεια φωτο, βιντεο. Καποιος τροπος υπαρχει με καμοια εφαρμογη ισως?

 

Δοκίμασες να ζιπάρεις το φάκελο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας!Μπορω να στειλω αρχεια διαφορα π.χ. σε φακελους ολοκληρους μεσω wifi σε αλλο κινητο (απο android σε android)? Εχω καταφερει μεχρι στιγμης να συνδεσω το galaxy express μου με wifi direct με ενα ace 2 αλλα αυτο στελνει μονο αρχεια φωτο, βιντεο. Καποιος τροπος υπαρχει με καμοια εφαρμογη ισως?

 

Για μεταφορά αρχείων με WiFi direct εγώ χρησιμοποιώ το SuperBeam

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.majedev.superbeam.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος σε ρουτ κινητό να αλλάξεις το χρώμα των γραμμάτων στα μενού του συστήματος;
Link to comment
Share on other sites

Για μεταφορά αρχείων με WiFi direct εγώ χρησιμοποιώ το SuperBeam

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.majedev.superbeam.

 

Είναι μόνο μεταξύ κινητών από ότι είδα.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο το θεμα αν μπορειτε να προτεινετε σελιδες χρησιμες σε mobile εκδοση :)

 

gazzetta.gr

sport24.gr

contra.gr

imdb.com

redplanet.gr

youtube.com

facebook.com

twitter.com

bet365.gr

livescore.gr

insomnia.gr

techgear.gr

secnews.gr

wikepedia.org

real.gr

in.gr

thebest.gr

meteo.gr

Edited by anastasiszn

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Τα καταφερα, ευχαριστω. Με ζιπαρισμα εγινε η δουλεια. Το superbeam το δοκιμασα αλλα και με αυτο το ζιπαρισμα ηταν απαραιτητο. Κανω λαθος?
Link to comment
Share on other sites

Είναι μόνο μεταξύ κινητών από ότι είδα.

Φυσικά και δεν χρειάζεται καν τα κινητά να υποστηρίζουν wifi direct μιας και δουλεύει και μέσω wifi hotspot.Αν θες απο το pc στο κινητό υπάρχουν άλλα προγράμματα που το κάνουν αυτό π.χ. airdroid

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό τοπικ.ήθελα να ρωτήσω:πως γίνεται να μεταφέρουμε εφαρμογές από το ένα κινητό στο αλλο,?? Και τα δύο κινητά εχουν λειτουργικό android
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό τοπικ.ήθελα να ρωτήσω:πως γίνεται να μεταφέρουμε εφαρμογές από το ένα κινητό στο αλλο,?? Και τα δύο κινητά εχουν λειτουργικό android

 

bleutooth app sender!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!χθες πηρα το πρωτο μου κινητο με android ..το tipo...ολες αυτες οι εφαρμογες-παιχνιδια που εχει στο google store ολα ειναι ασφαλεις??υπαρχει περιπτωση ιου?αν ναι υπαρχει κατι με το οποιο μπορω να προστατεψω το κινητο?το λειτουργικο συστημα ειναι 4.0.4 ειναι καλο?σηκωνει τις εφαρμογες του google market?
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχουν ιούς, όχι δεν χρειάζεται να βάλεις κάποιο antivirus, ναι όσες εμφανίζονται στο play store ειναι για το κινητό σου. Αν μπεις από κάποιο browser στο store θα δεις παραπάνω εφαρμογές επειδή δεν υποστηρίζονται όλες από το κινητό σου.
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχουν ιούς, όχι δεν χρειάζεται να βάλεις κάποιο antivirus, ναι όσες εμφανίζονται στο play store ειναι για το κινητό σου. Αν μπεις από κάποιο browser στο store θα δεις παραπάνω εφαρμογές επειδή δεν υποστηρίζονται όλες από το κινητό σου.

 

Προσωπικά είμαι πιο επιφυλακτικός... Πάντα θα πρέπει να κοιτάς τις άδειες που ζητάει η κάθε εφαρμογή και να αποφασίσεις εάν θέλεις να την εγκαταστήσεις. Εάν δεις ένα παιχνίδι που ζητάει πρόσβαση στα SMS ή τη δυνατότητα κλήσεων, μάλλον κάτι δεν πάει καλά :)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά είμαι πιο επιφυλακτικός... Πάντα θα πρέπει να κοιτάς τις άδειες που ζητάει η κάθε εφαρμογή και να αποφασίσεις εάν θέλεις να την εγκαταστήσεις. Εάν δεις ένα παιχνίδι που ζητάει πρόσβαση στα SMS ή τη δυνατότητα κλήσεων, μάλλον κάτι δεν πάει καλά :)

 

Ειδικά το τελευταίο, τη δυνατότητα κλήσεων, βλέπω όλο και περισσότερο να εμφανίζεται σε κάθε είδους εφαρμογή... :ninja:

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...