Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρυθμίσεις--->adw launcher--->system preferences--->αισθητήρας προσανατολισμού

για να το πειράξω αυτό πρέπει πρώτα να απενεργοποιήσω ΞΕτσεκάρω το system persistent

το οποίο όμως λεει ότι είναι επικίνδυνο να το ξετσεκαρω .

 

Αναμένω την συμβουλή σου

Xiaomi Redmi Note 4X (snapdragon) 4/64

Samsung Galaxy J5

NEXUS 5

Samsung Galaxy SIII (GT-I9300)

HTC hd2

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πρόβλημα.Ξε-τικαρε το και κάνε την αλλαγή και μετά άμα θες το ξανατσεκάρεις.Αυτή η επιλογή υπάρχει ώστε σε περίπτωση που έχεις πολύ χαμηλή μνήμη ραμ και το σύστημα αρχίσει να σκοτώνει τις εφαρμογές για να κερδίσει μνήμη,να μην κλείσει τον launcher.
Link to comment
Share on other sites

Εχω σοβαρο προβλημα.

Οταν συνδεω το handsfree(ενσυρματο), μου περνά εκει και το κουδουνι εισερχομενων κλησεων, και γενικα και ολα τα ηχητικα notifications.

Κοινώς, με καλουν, κι επειδη εχω συνδεδεμενο το handsfree πανω, δεν παιρνω καν ειδηση τις κλησεις(και φυσικα λυση δεν ειναι να μπαινοβγαζω 50 φορες τη μερα το handsfree).

Ολοι οι ηχοι δρομολογουνται στο handsfree, ενω τουλαχιστον οταν με καλουν θα επρεπε να το ακουω το κουδουνι απο το ηχειο.

Να πω και κατι ακομη σχετικο, μηπως βοηθησει: οταν συνδεω και οταν αποσυνδεω το βυσμα του handsfree, μου βγαζει το μηνυμα 'media volume' μαζι με την αντιστοιχη μπαρα εντασης. Αυτο για 1-2 δευτερολεπτα και εξαφανιζεται.

 

Εψαξα στα profiles στο sound κλπ, αλλα δεν βρηκα λυση στο προβλημα μου.

 

Απο που ρυθμιζεται αυτο βρε παιδια? Με εχει 'κρεμασει' αυτο το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω σοβαρο προβλημα.

Οταν συνδεω το handsfree(ενσυρματο), μου περνά εκει και το κουδουνι εισερχομενων κλησεων, και γενικα και ολα τα ηχητικα notifications.

Κοινώς, με καλουν, κι επειδη εχω συνδεδεμενο το handsfree πανω, δεν παιρνω καν ειδηση τις κλησεις(και φυσικα λυση δεν ειναι να μπαινοβγαζω 50 φορες τη μερα το handsfree).

Ολοι οι ηχοι δρομολογουνται στο handsfree, ενω τουλαχιστον οταν με καλουν θα επρεπε να το ακουω το κουδουνι απο το ηχειο.

Να πω και κατι ακομη σχετικο, μηπως βοηθησει: οταν συνδεω και οταν αποσυνδεω το βυσμα του handsfree, μου βγαζει το μηνυμα 'media volume' μαζι με την αντιστοιχη μπαρα εντασης. Αυτο για 1-2 δευτερολεπτα και εξαφανιζεται.

 

Εψαξα στα profiles στο sound κλπ, αλλα δεν βρηκα λυση στο προβλημα μου.

 

Απο που ρυθμιζεται αυτο βρε παιδια? Με εχει 'κρεμασει' αυτο το προβλημα.

 

Ρώτα καλύτερα στο thread της συσκευής σου γιατί αυτό δεν είναι θέμα του android. Σε όλους εμάς αυτό δεν συμβαίνει...

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Εχω σοβαρο προβλημα.

Οταν συνδεω το handsfree(ενσυρματο), μου περνά εκει και το κουδουνι εισερχομενων κλησεων, και γενικα και ολα τα ηχητικα notifications.

Κοινώς, με καλουν, κι επειδη εχω συνδεδεμενο το handsfree πανω, δεν παιρνω καν ειδηση τις κλησεις(και φυσικα λυση δεν ειναι να μπαινοβγαζω 50 φορες τη μερα το handsfree).

Ολοι οι ηχοι δρομολογουνται στο handsfree, ενω τουλαχιστον οταν με καλουν θα επρεπε να το ακουω το κουδουνι απο το ηχειο.

Να πω και κατι ακομη σχετικο, μηπως βοηθησει: οταν συνδεω και οταν αποσυνδεω το βυσμα του handsfree, μου βγαζει το μηνυμα 'media volume' μαζι με την αντιστοιχη μπαρα εντασης. Αυτο για 1-2 δευτερολεπτα και εξαφανιζεται.

 

Εψαξα στα profiles στο sound κλπ, αλλα δεν βρηκα λυση στο προβλημα μου.

 

Απο που ρυθμιζεται αυτο βρε παιδια? Με εχει 'κρεμασει' αυτο το προβλημα.

 

 

Βρηκα αυτο εδω:

http://stackoverflow.com/questions/6834816/is-there-any-way-to-force-audio-through-the-speakers-when-headphones-are-plugged

 

Που μπορω να κανω αυτες τις αλλαγες? Που αλλαζω αυτες τις παραμετρους;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Ήθελα να ρωτήσω αν είναι εφικτή η χρήση κάποιου ήχου μηνύματος δικής μας επιλογής και όχι απο τους προεγκατεστημένους και εάν ναι πως γίνεται.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Γεια σας.Ήθελα να ρωτήσω αν είναι εφικτή η χρήση κάποιου ήχου μηνύματος δικής μας επιλογής και όχι απο τους προεγκατεστημένους και εάν ναι πως γίνεται.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3595059#post3595059

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Είμαι καινούριος στο φορουμ και γενικότερα στα smartphones. Έχω το samsung galaxy s2 και εδώ και ένα μήνα που το έχω πολύ συχνά με δείχνει σε λάθος σημείο στον χάρτη. Φυσικά δεν είναι ότι όσο περνάει η ώρα βρίσκει καλύτερη επαφή, παραμένει στο ίδιο λάθος σημείο. Επιπλέον, προγράμματα που χρησιμοποιούν gps, όπως αυτά του τρεξίματος, όταν ξεκινούν να ψάχνουν για σήμα σπανίως τα καταφέρνουν και όποτε το έχουν καταφέρει δείχνουν λάθος πληροφορίες, όπως το ότι περνάω πάνω από στέγες. Ρώτησα στο justanswer.com και μου πρότειναν να κατεβάσω το app gpsfix το οποίο δεν έδειξε να βοήθησε σε κάτι. Εννοείται ότι όλες αυτές οι παρατηρήσεις έχουν γίνει και σε ανοιχτό ουρανό.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά update της εφαρμογής στο μάρκετ.

Αλλάξανε πολλά και σημαντικά πράγματα επιτέλους. :)

 

Sent from my Samsung Galaxy S II using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε κάποια εφαρμογή που να μπλοκάρει συγκεκριμένους αριθμούς από το να σε καλούν? Μερικά που βρήκα στο market λένε ότι μετά το πρώτο χτύπημα απλά το κλείνει αυτόματα. Εγώ θέλω να δείχνει σε αυτό που με παίρνει ότι το έχω κλειστό ή έστω κατειλημμένο. :!: Γίνεται αυτό?:O

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Είμαι καινούριος στο φορουμ και γενικότερα στα smartphones. Έχω το samsung galaxy s2 και εδώ και ένα μήνα που το έχω πολύ συχνά με δείχνει σε λάθος σημείο στον χάρτη. Φυσικά δεν είναι ότι όσο περνάει η ώρα βρίσκει καλύτερη επαφή, παραμένει στο ίδιο λάθος σημείο. Επιπλέον, προγράμματα που χρησιμοποιούν gps, όπως αυτά του τρεξίματος, όταν ξεκινούν να ψάχνουν για σήμα σπανίως τα καταφέρνουν και όποτε το έχουν καταφέρει δείχνουν λάθος πληροφορίες, όπως το ότι περνάω πάνω από στέγες. Ρώτησα στο justanswer.com και μου πρότειναν να κατεβάσω το app gpsfix το οποίο δεν έδειξε να βοήθησε σε κάτι. Εννοείται ότι όλες αυτές οι παρατηρήσεις έχουν γίνει και σε ανοιχτό ουρανό.

Φιλε για το τηλεφωνο σου πρεπει να ρωτησεις εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=317121 , καπου το ειχα ξαναδιαβασει αυτο αλλα δεν μπορω να το βρω....

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παιδιά update της εφαρμογής στο μάρκετ.

Αλλάξανε πολλά και σημαντικά πράγματα επιτέλους. :)

 

Για ποιο update μιλάς;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο update μιλάς;

 

για το update της facebook εφαρμογης...:lol:

ηταν πρωι και ξεχασα να γραψω για τι πραγμα μιλουσα..:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=305866

Εξαγωγή Βάσης Δεδομένων επαφών του τηλεφώνου/συσκευής..

Δοκίμασα τη διαδικασία που περιγράφεται εδώ σε ένα xperia ray, πέρασα τις επαφές στο gmail, αλλά δεν συγχρονίζει με τίποτα αυτόματα μέσω internet. :mad: Κάνω αλλαγή στο τηλέφωνο δεν το αλλάζει στο gmail,, κάνω αλλαγή στο pc, τίποτα στο τηλέφωνο. :/ Τι μπορεί να φταίει? :blink:

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα αυτο εδω:

http://stackoverflow.com/questions/6834816/is-there-any-way-to-force-audio-through-the-speakers-when-headphones-are-plugged

 

Που μπορω να κανω αυτες τις αλλαγες? Που αλλαζω αυτες τις παραμετρους;

 

για να ξεμπερδευεις με αυτό το θέμα βάλε την cyanogenMod κοιτα την υπογραφή μου και έχει επιλογή για όλα αυτά που ζητάς

σε σχέση με τον ήχο στα ακουστικά ή στο bt

Xiaomi Redmi Note 4X (snapdragon) 4/64

Samsung Galaxy J5

NEXUS 5

Samsung Galaxy SIII (GT-I9300)

HTC hd2

Link to comment
Share on other sites

για να ξεμπερδευεις με αυτό το θέμα βάλε την cyanogenMod κοιτα την υπογραφή μου και έχει επιλογή για όλα αυτά που ζητάς

σε σχέση με τον ήχο στα ακουστικά ή στο bt

 

cyanogenmod εχω βαλει, αλλα εχει αυτο το προβλημα, το οποιο ειναι bug. 2.3.7 εκδοση.

Εχω τσεκαρει στις επιλογες ειδικα του cyanogemod, στο 'Always play on speaker', εχω τσεκαρισμενο το 'ringtones' και τα 'notifications'. Τα notifications τα παιζει κανονικα στο speaker, οταν εχω συνδεδεμενα ακουστικά. Το ringtone ομως οταν με καλουν, με ηλιθιο τροπο το παιζει μεσα στα ακουστικά, και χανω τις κλήσεις.

Πως λες οτι μπορει να λυθει το προβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα , τι θα λεγατε να ξεκινησουμε μια διαμαρτυρια προς την Google για να ασχοληθουν επιτελους με την Ελληνικη γλώσσα στο google actions. Οι αραβες εκαναν το ιδιο και η google μεσα σε ενα 5μηνο ανακοινωσε την διαθεση το Middle East πακετο πριν λιγες μερες.

 

Καποιος που ξερει ποια πορτα πρεπει να αρχισουμε να χτυπαμε ας αρχισει να βοηθαει :rolleyes:

Στο Facebook στο Twitter κατευθειαν στην Google δεν ξερω ? Αν καποιος ειναι πιο εμπειρος ας αρχισει να ακολουθησουμε οι υπόλοιποι

Edited by Operater
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι πρέπει να γίνει κάτι αν και δεν φαίνεται να ιδρώνει το αυτί τους.

Εδώ έχουν λάβει ένα σωρό μηνύματα εδώ και χρόνια για την κωδικοποίηση των Ελληνικών στα SMS και ακόμα δεν έχει γίνει τίποτα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μαζί σας και γω. Είτε κάποιο petition (με μαζική συμμετοχή), είτε (χιούμορ) εκλογές έρχονται να το βάλουμε στα αντισταθμιστηκά οφέλη για τα f-16 που ως γνωστόν θα αγοράσουμε. Όπως και να'χει, η κατάσταση πρέπει να βελτιωθεί.
Link to comment
Share on other sites

Πως λες οτι μπορει να λυθει το προβλημα;

 

cyanogenmod settins---_ηχος--->κάπου στην μέση λέει <<πάντα αναπαραγωγή στο ηχείο >> τσεκάρεις και τα τρία

μετά attenuation of set volume--προεπιλογη και τα τρία

και ελενξε λίγο και τον DSP manager

Xiaomi Redmi Note 4X (snapdragon) 4/64

Samsung Galaxy J5

NEXUS 5

Samsung Galaxy SIII (GT-I9300)

HTC hd2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!!! :)

πιο είναι το καλύτερο application όσον αφορά τις επαφές??

μενδιαφέρει να έχει full screen photo όταν σε καλεί κάποιος, καλή διάταξη κ search των επαφών!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!!! :)

πιο είναι το καλύτερο application όσον αφορά τις επαφές??

μενδιαφέρει να έχει full screen photo όταν σε καλεί κάποιος, καλή διάταξη κ search των επαφών!

 

Εγώ απ'όσα έχω δοκιμάσει, θεωρώ πως το καλύτερο είναι το exDialer. Αλλά όταν σε καλεί κάποιος, φαίνεται ότι φαινόταν και πριν τον εγκαταστήσω... Νομίζω πως για αυτό χρειάζεσαι άλλη εφαρμογή όπως το Full Screen Caller ID. Να σου πω εδώ πως για να φαίνεται ωραία πρέπει να έχεις βάλει και φωτογραφίες καλής ανάλυσης στις επαφές σου.

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Εγώ απ'όσα έχω δοκιμάσει, θεωρώ πως το καλύτερο είναι το exDialer. Αλλά όταν σε καλεί κάποιος, φαίνεται ότι φαινόταν και πριν τον εγκαταστήσω... Νομίζω πως για αυτό χρειάζεσαι άλλη εφαρμογή όπως το Full Screen Caller ID. Να σου πω εδώ πως για να φαίνεται ωραία πρέπει να έχεις βάλει και φωτογραφίες καλής ανάλυσης στις επαφές σου.

 

μπορούν να συνδιαστουν 2 εφαρμογες επαφών???

π.χ μαρέσει και το Full Screen Caller ID και το Quick Dial :p

Link to comment
Share on other sites

μπορούν να συνδιαστουν 2 εφαρμογες επαφών???

π.χ μαρέσει και το Full Screen Caller ID και το Quick Dial :p

 

Ναι, άλλη δουλειά κάνει το ένα, άλλη το άλλο. Δοκίμασέ το και πες μας :)

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

cyanogenmod settins---_ηχος--->κάπου στην μέση λέει <<πάντα αναπαραγωγή στο ηχείο >> τσεκάρεις και τα τρία

μετά attenuation of set volume--προεπιλογη και τα τρία

και ελενξε λίγο και τον DSP manager

 

ok, στα settings του cyanogenmod, ολα ειναι οπως ειπες, ήδη απο πριν τα είχα ετσι.

 

Το προβλημα ομως, το εχω. Κουδουνιζει μεσα στο ακουστικο.

 

Στον dsp manager τι ακριβως να δω? Δεν βλεπω κατι που να βοηθα την κατασταση. Boost, equalizer κλπ ειναι επικουρικα.

Τι μπορει να βοηθησει εκει?

 

(ειναι κριμα, εχω νεο τηλεφωνο και το εχω στην ακρη, δεν μπορω να μπαινοβγαζω το handsfree και να διαλυσω τη θυρα, δεν εχει νοημα)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...