Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Connect your Nokia handset and start Nokia Ovi Suite on your PC

 

Create a backup .nbu file (it doesn't matter what you select for backup, as long as it includes messages)

 

Download NBU Explorer (open-source program which allows you to explorer .nbu backup files and export them)

http://sourceforge.net/projects/nbuexplorer/

 

Run NbuExplorer.exe > File > Open > Browse to your .nbu file and open it

 

Go to the Messages tab and click on "Export Messages" button located above the table on the right pane

in the "Save as type" field, select (*.xml) and save the file

 

I wrote a little tool which converts the .xml file to the format accepted by the SMS Backup & Restore Android application. Download XML2Android.exe

http://dl.dropbox.com/u/34099794/XML2Android.exe

 

Save the tool in the same folder where you saved the .xml extracted file

 

Open the command line console (Win7: Start > type "cmd" and press enter)

CD to the directory where you saved the files (e.g. CD C:\my_messages\)

Execute: XML2Android <yourfile.xml> (e.g. XML2Andoid my_sms.xml)

 

This will generate a file called AndroidSMS.xml, copy this file to your Android phone

 

On your Android, download the SMS Backup & Restore app from the Android Market

 

Now, simply run the app on your phone and Restore your old messages from the generated XML file. You're done

 

http://sir-fz.blogspot.com/2011/10/moving-sms-messages-from-nokia-symbian.html

Link to comment
Share on other sites

To θέμα με τα sony ericsson είναι ότι με το SEUS (sony ericsson update service) μπορείς σχεδόν πάντα να επαναφέρεις το κινητό σου στην αρχική του κατάσταση, ανεξάρτητα με το αν έχεις custom rom, ή όχι. Αφού το κινητό σου είναι ήδη rooted κι έχει custom rom, άρα έχει και custom recovery. Οπότε μπες σε recovery mode και πέρασε όποια rom θέλεις...

 

φιλε μου το προβλημα ηταν οτι δεν ανοιγε καθολου το κινητο.ειχε κλειδωσει ο bootloader.

Τελος παντον ξεκλειδωσα τον bootloader μεσω xda ενα θεμα μεσα στο arc...

Link to comment
Share on other sites

Μιας που πλησιαζουν τα Χριστουγεννα προτυνω να γραφουμε εδω μεσα οτι εφαρμογες και παιχνιδια εχουμε βρει που εχουν σχεση με τα Χριστουγεννα.Μια ωραια εφαρμογη που εχω βρει ειναι το christmas countdown.Ειναι εφαρμογη αντιστροφης μετρησης των ημερων,ωρων,λεπτων και δευτερολεπτων μεχρι τα Χριστουγεννα.Εχει και widget.
Link to comment
Share on other sites

Mπράβο, τέλειο θέμα!!:p;)

 

Λοιπόν. Επειδή έχω κι εγώ τρέλα με τα χριστούγεννα (:O), έχω κατεβάσει διάφορα...

Τα καλύτερα live wallpaper που βρήκα είναι αυτά: Christmas HD , Christmas Tree Live Wallpaper , Snowfall Live Wallpaper..

 

Kαι για τα μηνύματα κατέβασα το go sms pro, και πέρασα αυτό το υπέροχο θέμα: GOSMS Theme Christmas

 

Άντε και καλές γιορτές!!http://www.panoskiamos.gr/fanclub/images/smiles/set2_christmas_tree.gif

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια θα με τρελανει αυτη η facebook εφαρμογη πραγματικά!

ενω-οπως ειναι γνωστο-δεν δουλεύουν οι ειδοποιήσεις σωστά-τουλαχιστων στο samsung galaxy 2-εβαλα τον GO Launcher (& EX) αυτες τις μερες μαζι με εφαρμογη που εχει για ειδοποιήσεις και τωρα (παντα με τον GO Launcher ) οι ειδοποιήσεις δουλευουν σωστα!

εχω πχ σαν συντόμευση το facebook στην οθονη του κινητου και οποτε εχω καποια ειδοποίηση το εικονίδιο του facebook γινεται κοκκινο!

παταω πανω και μεσω της official εφαρμογης βλεπω την ειδοποίηση κανονικα!

πως γινεται να δουλευει ετσι και να μην δουλευει κανονικα δεν μπορω να το καταλαβω..

χαος...

δειτε εδω για να καταλαβετε τι εννοώ!!!

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια θα με τρελανει αυτη η facebook εφαρμογη πραγματικά!

ενω-οπως ειναι γνωστο-δεν δουλεύουν οι ειδοποιήσεις σωστά-τουλαχιστων στο samsung galaxy 2-εβαλα τον GO Launcher (& EX) αυτες τις μερες μαζι με εφαρμογη που εχει για ειδοποιήσεις και τωρα (παντα με τον GO Launcher ) οι ειδοποιήσεις δουλευουν σωστα!

εχω πχ σαν συντόμευση το facebook στην οθονη του κινητου και οποτε εχω καποια ειδοποίηση το εικονίδιο του facebook γινεται κοκκινο!

παταω πανω και μεσω της official εφαρμογης βλεπω την ειδοποίηση κανονικα!

πως γινεται να δουλευει ετσι και να μην δουλευει κανονικα δεν μπορω να το καταλαβω..

χαος...

δειτε εδω για να καταλαβετε τι εννοώ!!!

 

φιλε τι widget εχεις βαλει και σου βγαζει τια ειδοποιησεις;;;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

φιλε τι widget εχεις βαλει και σου βγαζει τια ειδοποιησεις;;;

 

 

 

 

Το γραφω πιο πάνω :)

Έχω τον go launcher με την εφαρμογή που δίνει ο ίδιος ο launcher για τις ειδοποιήσεις (υπάρχει στο μάρκετ.)

Το widget είναι της original εφαρμογής :)

Απλά με το παραπάνω κολπάκι δουλεύει κανονικά .

Τι να πω πραγματικά τρελα πράγματα :confused:

 

Sent from my Samsung Galaxy S II using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το γραφω πιο πάνω :)

Έχω τον go launcher με την εφαρμογή που δίνει ο ίδιος ο launcher για τις ειδοποιήσεις (υπάρχει στο μάρκετ.)

Το widget είναι της original εφαρμογής :)

Απλά με το παραπάνω κολπάκι δουλεύει κανονικά .

Τι να πω πραγματικά τρελα πράγματα :confused:

 

Sent from my Samsung Galaxy S II using Tapatalk

 

επειδη και γω εχω τον GO γιαυτο σε ρωτησα.GO FBWidget λεγεται;

 

το γουιτζετ της οριτζιναλ δεν ειναι ετσι

Edited by konstantinoslp
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

επειδη και γω εχω τον GO γιαυτο σε ρωτησα.GO FBWidget λεγεται;

 

το γουιτζετ της οριτζιναλ δεν ειναι ετσι

 

Καλημέρα..

Η εφαρμογή λέγεται go widget ex notification.

Την βάζεις από το μάρκετ.μετά πας από τις ρυθμίσεις του go launcher προχωρημένες, ρυθμίσεις ειδοποιήσεις κανείς τικ την επιλογή του Facebook βάζεις σαν συντόμευση την εφαρμογή του Facebook (απλά την εφαρμογή σαν συντόμευση τίποτα άλλο)και οι ειδοποιήσεις όπως βλέπεις δουλεύουν κανονικά:)

απίστευτο και όμως αληθινό:p

Sent from my Samsung Galaxy S II using Tapatalk

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Έχει η φίλη μου αυτό εδώ το μοντελάκι... http://www.wind.com.gr/gr/gia-ton-idioti/kinita-amp-suskeues/kinita-suskeues/view-device/?deviceid=260 το πρόβλημα είναι το εξής. Όταν έρχεται μήνυμα δεν ακούγεται τίποτα. Μπορεί με κάποιο τρόπο να το κάνουμε να χτυπάει; ή να ανάβει η οθόνη; Κάτι οτιδήποτε; Γιατί βλέπει μηνύματα μετά από ώρες...

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Έχει η φίλη μου αυτό εδώ το μοντελάκι... http://www.wind.com.gr/gr/gia-ton-idioti/kinita-amp-suskeues/kinita-suskeues/view-device/?deviceid=260 το πρόβλημα είναι το εξής. Όταν έρχεται μήνυμα δεν ακούγεται τίποτα. Μπορεί με κάποιο τρόπο να το κάνουμε να χτυπάει; ή να ανάβει η οθόνη; Κάτι οτιδήποτε; Γιατί βλέπει μηνύματα μετά από ώρες...

 

Ευχαριστώ

 

βαλτις αυτο και καθαρισες https://market.android.com/details?id=com.tomatox.missedmessageflasher&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS50b21hdG94Lm1pc3NlZG1lc3NhZ2VmbGFzaGVyIl0.

Samsung Galaxy SIII Dualboot

android-x86-4.4.2

Samsung GT-N8010

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια ειμαι καινουργιος και εχω μια απορια.Γινετε να αλλαξω τα πληκτρολογια?Δηλαδη, εχω το xperia x8 και τα εχει τα γραμματα ενα ενα σαν του υπολογιστη, γινετε να το κανω οπως το xperia x10 mini που ειναι οπως κουμπια απο κανονικο τηλεφωνο? Edited by zoomxperia13
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα..

Η εφαρμογή λέγεται go widget ex notification.

Την βάζεις από το μάρκετ.μετά πας από τις ρυθμίσεις του go launcher προχωρημένες, ρυθμίσεις ειδοποιήσεις κανείς τικ την επιλογή του Facebook βάζεις σαν συντόμευση την εφαρμογή του Facebook (απλά την εφαρμογή σαν συντόμευση τίποτα άλλο)και οι ειδοποιήσεις όπως βλέπεις δουλεύουν κανονικά:)

απίστευτο και όμως αληθινό:p

Sent from my Samsung Galaxy S II using Tapatalk

 

Φιλαράκι ευχαριστώ για τη βοήθεια αλλά δεν ξερω τι γινεται.μαλλον κατι δεν κανω σωστά ή κατι δεν καταλαβαίνω.πήγα έκανα την διαδικασία που λες,κατέβασα και αυτό που χρειάζεται,τικαρα και το fb.αλλά οταν πάω να βάλω συντόμευση εφαρμογής στην αρχική οθόνη,δεν υπάρχει fb στις συντομεύσεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι ευχαριστώ για τη βοήθεια αλλά δεν ξερω τι γινεται.μαλλον κατι δεν κανω σωστά ή κατι δεν καταλαβαίνω.πήγα έκανα την διαδικασία που λες,κατέβασα και αυτό που χρειάζεται,τικαρα και το fb.αλλά οταν πάω να βάλω συντόμευση εφαρμογής στην αρχική οθόνη,δεν υπάρχει fb στις συντομεύσεις.

 

Είναι πιο εύκολο από αυτό που προσπαθείς να κάνεις. Απλά βάλε το εικονίδιο του Facebook στη επιφάνεια εργασίας. Δεν χρειάζεται να πας στις συντομεύσεις.

 

Εμένα αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως δείχνει συνεχεια πως έχω 5 καινούριες ειδοποιήσεις ενώ στην πραγματικότητα δεν έχω καμία...

 

Sent from my HTC Desire HD using Tapatalk

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Είναι πιο εύκολο από αυτό που προσπαθείς να κάνεις. Απλά βάλε το εικονίδιο του Facebook στη επιφάνεια εργασίας. Δεν χρειάζεται να πας στις συντομεύσεις.

 

Εμένα αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως δείχνει συνεχεια πως έχω 5 καινούριες ειδοποιήσεις ενώ στην πραγματικότητα δεν έχω καμία...

 

Sent from my HTC Desire HD using Tapatalk

 

Δηλαδη καπως ετσι;;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη καπως ετσι;;

 

lol, ναι...

Κανονικά θα επρεπε να στα βγάζει. Μήπως φταίει το θέμα που χρησιμοποιείς ή τα εικονίδια που έχεις βάλει? Αν δεν σου είναι δύσκολο δοκίμασε και με stock go launcher ex.

 

Sent from my HTC Desire HD using Tapatalk

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

lol, ναι...

Κανονικά θα επρεπε να στα βγάζει. Μήπως φταίει το θέμα που χρησιμοποιείς ή τα εικονίδια που έχεις βάλει? Αν δεν σου είναι δύσκολο δοκίμασε και με stock go launcher ex.

 

Sent from my HTC Desire HD using Tapatalk

 

τζιφος φιλτατε...τα αλλαξα ολα..:mad:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εντελως τυχαια ανακαλυψα το εξης:

φορτιζω το τηλεφωνο. Κοιταζω καποια στιγμη, ειναι στο 60% η φορτιση.

Το κανω επανεκινηση, και η φορτιση μετα ξεκινά στο 45%!

Πως γινεται αυτο ρε παιδια? Τι παει λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια ειμαι καινουργιος και εχω μια απορια.Γινετε να αλλαξω τα πληκτρολογια?Δηλαδη, εχω το xperia x8 και τα εχει τα γραμματα ενα ενα σαν του υπολογιστη, γινετε να το κανω οπως το xperia x10 mini που ειναι οπως κουμπια απο κανονικο τηλεφωνο?

 

Ψάξε στο Android Market για Keyboard. Θα βρεις ΠΟΛΛΑ!

Link to comment
Share on other sites

Εντελως τυχαια ανακαλυψα το εξης:

φορτιζω το τηλεφωνο. Κοιταζω καποια στιγμη, ειναι στο 60% η φορτιση.

Το κανω επανεκινηση, και η φορτιση μετα ξεκινά στο 45%!

Πως γινεται αυτο ρε παιδια? Τι παει λαθος?

ισως θελει καλιμπραρισμα, φορτισε το μια φορα απο τελειως αφορτιστο και κλειστο μεχρι να φορτισει και μετα ανοιξε το.

Link to comment
Share on other sites

Εντελως τυχαια ανακαλυψα το εξης:

φορτιζω το τηλεφωνο. Κοιταζω καποια στιγμη, ειναι στο 60% η φορτιση.

Το κανω επανεκινηση, και η φορτιση μετα ξεκινά στο 45%!

Πως γινεται αυτο ρε παιδια? Τι παει λαθος?

Αν δεν σου κανει κοπο διαβασε τα ποστ 3198 3199 3200 http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=300837&highlight=%CE%BC%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%B1&page=214 :lol:

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει αγοράσει arduino Για το Android και από που. Ελλάδα δεν βρίσκω για το Android και από τα καταστήματα του εξωτερικού δεν ξέρω αν πρέπει να τα εμπιστευτώ.

Επίσης, είναι δύσκολη η χρήση του και χρειάζεται τίποτα επιπλέον εργαλεία;

 

Σας ευχαριστώ

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου..

Αυτη την περιοδο στο MSc ετυχε να ασχολουμαι με arduino για προγραμματισμο σε διαφορους controllers που πρεπει να κανουμε για ενα ηλεκτροκινητο αμαξι.

Το μονο εργαλειο που χρειαζεσαι ειναι συνδεση με το λαπτοπ μεσω καλωδιου, το software απο το site και με τις οδηγιες που εχει η κοινοτητα κανεις οτι θελεις..

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...