Jump to content

Lenovo Tab 4 8 Plus


Nagata
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://drop.ndtv.com/TECH/product_database/images/227201732307PM_635_lenovo_tab_4_8_plus.jpeg

 

Μάθαμε για αυτό τα πάντα στο MWC 2017 της Βαρκελώνης και ομολογουμένως η Lenovo με την ανακοίνωση και παρουσίαση του συγκεκριμένου της μοντέλου, έχει εντυπωσιάσει αρκετούς από εμάς και όχι μόνο, καθώς είναι ένα πραγματικά αξιόλογο 8-ιντσο tablet που έχει αυτό που λέμε "όλο το πακέτο". Όπως πληροφορηθήκαμε, τα Lenovo Tab 4 Series tablets θα είναι διαθέσιμα σε παγκόσμιο επίπεδο το Μάιο με την τιμή και τη διαθεσιμότητα να ποικίλουν ανάλογα με τη χώρα, αρχική τιμή εκκίνησης εκτιμάται πως θα είναι από τα 259 ευρώ, τώρα με το ΦΠΑ το δικό μας και άλλα συναφή, δεν γνωρίζουμε ακόμη το πόσο θα κοστολογηθεί στην Ελλάδα.

 

Τα τεχνικά του χαρακτηριστικά, είναι τα εξής:

 

 

  • Οθόνη διαγωνίου 8-ιντσών τεχνολογίας IPS LCD (283ppi)
  • Οκταπύρηνο chipset Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625
  • Μνήμη RAM 3GB/4GB ανάλογα την έκδοση που θα επιλέξει κανείς
  • Αποθηκευτικό χώρο 16GB/64GB ανάλογα την έκδοση που θα επιλέξει κανείς
  • Οπίσθια ψηφιακή κάμερα 8 MP (autofocus, LED flash)
  • Εμπρόσθια ψηφιακή κάμερα 5MP
  • A-GPS, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot
  • Θύρα φόρτισης/δεδομένων Type-C 1.0
  • Μη αφαιρούμενη μπαταρία φορτίου 4850 mAh
  • Υποδοχή για κάρτα μνήμης microSD

 

Περισσότερες πληροφορίες, εδώ

 

τα έχουμε όλα, οπότε εδώ είναι το επίσημο thread για να συζητήσετε τα πάντα περί αυτής της συσκευής!

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • Απαντήσεις 82
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • 4 months later...
Τελικα πηρε κανεις το συγκεκριμενο να μας πει εντυπωσεις? Ειμαι μεταξυ αυτου και του Huawei Mediapad M3 lite 8

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τελικα πηρε κανεις το συγκεκριμενο να μας πει εντυπωσεις? Ειμαι μεταξυ αυτου και του Huawei Mediapad M3 lite 8

 

Μόλις το παρέλαβα, τι θέλεις να μάθεις?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το παρέλαβα, τι θέλεις να μάθεις?

 

Και εσύ παρέλαβες αγαπητέ?:p

Καλορίζικο!

 

Σαν εμπειρία χρήσης είναι ίδιο με το tab3 8 plus.

Σημαντικό πλεονέκτημα το split screen του nougat.

 

Αναβαθμισμένη ποιότητα κατασκευής με γυαλί μπρος και πίσω ( το οποίο όμως με αγχώνει πιο πολύ σε περίπτωση πτωσης), ενώ σε πιο λεπτό σώμα κατάφεραν και χώρεσαν μεγαλύτερη μπαταρία και fm radio.

Τα ηχεια του πάλι είναι καλά αν και έχω την εντύπωση πως δεν παίζουν το ίδιο δυνατά.

Χωρίς να ειμαι σίγουρος, ίσως η οθόνη να έχει καλύτερο contrast.

Πάρα πολύ γρήγορες επιλογές ddr4 ram και rom .

 

Αν έχει κάποιος το tab3 8 plus δεν χρειάζεται να αναβαθμίσει.

 

Συνολικά, από τα καλύτερα 8ιντσα εκεί έξω.

Edited by vadergr
Link to comment
Share on other sites

Και εσύ παρέλαβες αγαπητέ?:p

 

Σαν εμπειρία χρήσης είναι ίδιο με το tab3 8 plus.

Σημαντικό πλεονέκτημα το split screen του nougat.

 

Αναβαθμισμένη ποιότητα κατασκευής με γυαλί μπρος και πίσω ( το οποίο όμως με αγχώνει πιο πολύ σε περίπτωση πτωσης), ενώ σε πιο λεπτό σώμα κατάφεραν και χώρεσαν μεγαλύτερη μπαταρία και fm radio.

Τα ηχεια του πάλι είναι καλά αν και έχω την εντύπωση πως δεν παίζουν το ίδιο δυνατά.

Χωρίς να ειμαι σίγουρος, ίσως η οθόνη να έχει καλύτερο contrast.

Πάρα πολύ γρήγορες επιλογές ddr4 ram και rom .

 

Αν έχει κάποιος το tab3 8 plus δεν χρειάζεται να αναβαθμίσει.

 

Συνολικά, από τα καλύτερα 8ιντσα εκεί έξω.

 

Ναι Χρήστο, σήμερα πήγα μόνος μου στο κατάστημα των ταχυμεταφορών ΕΛΤΑ διαφορετικά του χρόνου θα το έφερναν, και ήταν στην Πάτρα από της 27

Αν και έχουν σχεδόν ίδιο hardware το 4 είναι πολύ πιο γρήγορο πιθανόν λόγο της eMMC, με r/w 270/110 κάνει σκόνη αυτή του 3 με 90/20, ένα αρνητικό που παρατήρησα είναι ότι το wifi αργεί πάρα πολύ να συνδεθεί σε σχέση με το 3 που το κάνει σε 1-2 δευτερόλεπτα

Έκανε 4-5 update μέχρι τώρα και είμαι με security patch Δεκεμβρίου πλέον, επίσης δεν έχει toggle στην notification bar για το led flash και έπρεπε να κατεβάσω εφαρμογή από το store, στο 3 εχει.

Α, και το δακτυλικό αποτύπωμα αρκετά πιο αργό από του OnePlus 3

Edited by leo06
Link to comment
Share on other sites

Το έχω εδώ 10 μέρες και είναι πολύ καλό για τα λεφτά του σε προσφορά που τρέχει για τις γιορτές.

 

Μια ερώτηση έχω αν ξέρει κανείς.

Έβαλα μια micro SD από το παλιό μου ταμπλετ και όταν πάω να αποθηκεύσω κάτι λέει ότι πρέπει να κάνω επαλήθευση. Ενώ τα αρχεία τα δείχνει και τα ανοίγει κανονικά.

 

http://i68.tinypic.com/fdzwn8.jpg

 

Τι πρέπει να γίνει;

Link to comment
Share on other sites

Το έχω εδώ 10 μέρες και είναι πολύ καλό για τα λεφτά του σε προσφορά που τρέχει για τις γιορτές.

 

Μια ερώτηση έχω αν ξέρει κανείς.

Έβαλα μια micro SD από το παλιό μου ταμπλετ και όταν πάω να αποθηκεύσω κάτι λέει ότι πρέπει να κάνω επαλήθευση. Ενώ τα αρχεία τα δείχνει και τα ανοίγει κανονικά.

 

http://i68.tinypic.com/fdzwn8.jpg

 

Τι πρέπει να γίνει;

 

Τι filesystem έχει η κάρτα, fat32? Εγώ την είχα στο tab3 8 plus και απλά την έβαλα στο 4, επέλεξα να είναι external και δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα ή κάποιο μήνυμα σαν αυτό

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι fat32, την είχα σε Galaxy tab2.

Το θέμα είναι πως δεν φαίνεται και ολόκληρο το μήνυμα που βγάζει και δεν καταλαβαίνω τι επαλήθευση λέει να κάνω και ποια <Επιβεβαίωση> να πατήσω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι fat32, την είχα σε Galaxy tab2.

Το θέμα είναι πως δεν φαίνεται και ολόκληρο το μήνυμα που βγάζει και δεν καταλαβαίνω τι επαλήθευση λέει να κάνω και ποια <Επιβεβαίωση> να πατήσω.

 

Δεν το γυρνάς στα αγγλικά να δεις τι λέει?

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος και εγώ του συγκεκριμένου ταμπλετ και θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να χρησιμοποιώ το ταμπλετ και σαν τηλέφωνο αφού το επέλεξα ως LTE για αυτό τον λογο.

Έχω βάλει κάρτα sim αλλά δεν βγάζει στο μενού κάτι για κλήσεις.

Κατά τα άλλα το ταμπλετ είναι πολύ καλό. Δεν κολλάει πουθενά και με καλό ήχο και το κυριότερο πολύ καλή μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

Καλημερα!

 

Το Public το εχει στα 200€ για ηλεκτρονικη αγορα το 3/16 ενω στο Amazon.de βγαινει το 4/64 στα 248€ συνολο. Αξιζει η διαφορα λετε δεδομενου ότι το κραταω το ταμπλετ πολλα χρονια;

(Πχ το προηγουμενο το εχω 5 χρονια)

Link to comment
Share on other sites

Έκανε κανείς την αναβάθμιση που βγήκε? Σήμερα την είδα, είναι η 33 από 30 που έχω τώρα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Σκέφτομαι να αγοράσω το συσκεκριμένο Tablet γιατί νομίζω ότι είναι από τις ελάχιστες καλές επιλογή σε αυτές τις διαστάσεις. Κοιτάζοντας στο αμαζον είδα κάποια αρνητικά σχόλια σχετικά με την δυνατότητα εγκατάστασης εφαρμογών. Έλεγαν εκεί ότι κάποιες πολύ κοινές εφαρμογές από το google play store προκαλούσαν συνεχώς κρασαρίσματα και αστάθεια στο tablet. Έχει κάποιος από την παρέα αντίστοιχη εμπειρία;
Link to comment
Share on other sites

Μην βάλετε την τελευταία έκδοση S000037 γιατί προκαλεί πρόβλημα με την αφή, δεν ανταποκρίνεται καλά. Την πάτησα εγώ και το έψαξα στο forum της Lenovo, είναι γενικό το πρόβλημα.

Και δεν ξέρω αν και πως γίνεται να πάω στην προηγούμενη έκδοση

Link to comment
Share on other sites

Μην βάλετε την τελευταία έκδοση S000037 γιατί προκαλεί πρόβλημα με την αφή, δεν ανταποκρίνεται καλά. Την πάτησα εγώ και το έψαξα στο forum της Lenovo, είναι γενικό το πρόβλημα.

Και δεν ξέρω αν και πως γίνεται να πάω στην προηγούμενη έκδοση

 

Πότε βγήκε αυτή? Την 33 έχω και δεν βρίσκει άλλη

Link to comment
Share on other sites

Την Κυριακή βγήκε. Εμένα είναι το 8704X με 4G , μήπως βγήκε μόνο για αυτό.

 

Δεν είναι τραγικό το πρόβλημα σε μένα. Στο γρήγορο γράψιμο κάνει κανένα περίεργο και όταν θες να επιλέξεις email λχ με παρατεταμενο πάτημα

Edited by GEORGEASCONA
Link to comment
Share on other sites

Την Κυριακή βγήκε. Εμένα είναι το 8704X με 4G , μήπως βγήκε μόνο για αυτό.

 

Δεν είναι τραγικό το πρόβλημα σε μένα. Στο γρήγορο γράψιμο κάνει κανένα περίεργο και όταν θες να επιλέξεις email λχ με παρατεταμενο πάτημα

 

Μάλλον είναι μόνο για το 4g, δεν βρίσκει νέα σε μένα.

Security patch Φεβρουαρίου έχει?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Σε προηγούμενο μήνυμα είχα αναφέρει την έκδοση 33 που βγήκε, όσοι δεν την περάσατε ακόμη ΜΗΝ την περάσετε, για σχεδόν ένα μήνα όλα δούλευαν καλά, μέχρι πριν μερικές μέρες όταν άρχισαν τα προβλήματα με τα ghost touches, αρχικά ήταν σπάνιο φαινόμενο αλλά όσο πέρναγαν οι μέρες γινόταν και πιο έντονο, δεν ξέρω γιατί για σχεδόν ένα μήνα δεν υπήρχε πρόβλημα. Ελπίζω να βγάλουν γρήγορα update
Link to comment
Share on other sites

Τι ίδιο και στην 37 έκδοση για τα 4G , έχει γίνει κουραστικο. Μόνο που σε εμένα το έκανε αμέσως μετά την αναβάθμιση.

 

Κάτι άλλο. Πως γίνεται να στείλουμε κενό SMS ; δεν ενεργοποιεί το κουμπί αποστολής αν δεν γράψεις κατι

Link to comment
Share on other sites

Hello, μπορείτε σας παρακαλώ να μου πείτε που μπορώ να δω τις αναβαθμίσεις για αυτό το ταμπλετ; Στην έκδοση για 10 inches υπάρχει ο source code στην ιστοσελίδα αλλά για αυτό δεν έχει τίποτα
TO CALL OR NOT TO CALL??
Link to comment
Share on other sites

Κενο sms: μηπως αν πατησεις το space πρωτα...

 

 

Το 4G-LTE, ειναι μονο δεδομενα ή και φωνη;

 

 

Το έχω δοκιμάσει να πατήσω space φυσικά, δεν ενεργοποιεί το "πλήκτρο " αποστολής μηνύματος.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πηρα την ταμπλετα μαλλον εινια παραεισαγωγης γιατι δεν μου βγαζει text-to-speech στα ελληνικα μαλλον η rom δεν εινιαι ελληνικη.

 

 

Που μπορω να βρω την ελληνικη rom ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...