Jump to content

Wind Πρωην(Telestet)


Nickchris36
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ μένω Ανατολική Θεσσαλονίκη (27ο χιλ. Θεσσαλονίκης - Μουδανιων) και από τότε που μπήκε 4g δουλεύει άψογα. Και στην Καλαμαριά που κινούμαι πολύ είναι το ίδιο καλό.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το bug που διόρθωναν και συνέχεια ξαναεμφανιζόταν ήταν να κάνουν route και NAT από το APN των MMS στο internet.

Το APN των MMS δεν είχε ογκοχρέωση, η χρέωση του μηνύματος γίνονταν από τον MMS server ανά μήνυμα.

Άλλαζα το APN λοιπόν και unlimited data χωρίς χρέωση :D

Εγώ είχα βρει άλλο τρόπο. Άλλαζα το 6935601232 σε 6935601271 (ή το αντίθετο δεν θυμάμαι ακριβώς) στην ουσία έβαζα τον αριθμό που χρησιμοποιουσαν αυτοί που είχαν το b-online το πακέτο που ήταν με συνδρομή και έμπαινα τελείως τζάμπα με κλήση data απεριόριστα. :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μένω Ανατολική Θεσσαλονίκη (27ο χιλ. Θεσσαλονίκης - Μουδανιων) και από τότε που μπήκε 4g δουλεύει άψογα. Και στην Καλαμαριά που κινούμαι πολύ είναι το ίδιο καλό.

 

καλαμαρια οκ ειναι,προς το γηπεδο του Απολλωνα και στο πεζοδρομο.Βοτση επισης παιζει καλα η Wind.Απο την Μιχαηλ Ψελλου και κατω προς τη Βουλγαρη στο υψος του αγιου Ελευθεριου και πιο κατω που ενωνεται με την Βασιλισσης Ολγας,στην παλια νομαρχια(τωρα ειναι εκει η περιφερεια κεντρικης μακεδονιας).Απο εκει και κατω ειδικα προς χαριλαου εχει θεμα με 3G σε εσωτερικους χωρους.Εξω πιανει μια χαρα.Εγω κλειδωνω σε 2G για να μη εχω θεμα με κλησεις στο σπιτι.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Απο εκει και κατω ειδικα προς χαριλαου εχει θεμα με 3G σε εσωτερικους χωρους.Εξω πιανει μια χαρα.Εγω κλειδωνω σε 2G για να μη εχω θεμα με κλησεις στο σπιτι.

Εκεί όμως δεν είναι Καλαμαριά.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εκεί όμως δεν είναι Καλαμαριά.

 

Εκει ειναι Βοτση με ντεπω νομιζω.Απο εκει και πανω προς Χαριλαου εχει θεματα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα βρει άλλο τρόπο. Άλλαζα το 6935601232 σε 6935601271 (ή το αντίθετο δεν θυμάμαι ακριβώς) στην ουσία έβαζα τον αριθμό που χρησιμοποιουσαν αυτοί που είχαν το b-online το πακέτο που ήταν με συνδρομή και έμπαινα τελείως τζάμπα με κλήση data απεριόριστα. :D :D :D

Τότε...Τώρα τι κάνει? Που με 0€ υπόλοιπο στην κάρτα,δεν μπορεις να χρησιμοποιήσεις καν τα δεδομένα σου.Που επίτηδες προφανώς δεν κάνουν τόσα χρόνια μια υπηρεσία ώστε να μην σε χρεώνει τσάμπα το 1€ και μετά να παρακαλάς στο chat για να το πάρεις πίσω..και πλακα-πλακα το ίδιο κάνεις και τώρα για να μην σε χρεώνει το 1€ όταν τελειώσουν τα mb.Η "λύση" που προτείνεται είναι είτε να αλλάζεις το apn ώστε να μην μπαίνει πουθενά και προφανώς να ξαναλλάξεις όταν πάρεις πακέτο ή να τηλεφωνείς για να σου κόψουν εντελώς το ιντερνετ απο τη γραμμή..

Γελοιότητες απλά..

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Telestet ηταν και θα ειναι για μενα !

Και για μένα

 

Πολλά από τα κουσούρια που είχε σαν telestet τα έχει ακόμα.. Μόνο το όνομα αλλάζει

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Ανοίγω ένα νήμα, στο οποίο θα συγκεντρώνουμε αναμνήσεις από την εποχή που η Wind ονομαζόταν TELESTET.

Βίντεο, διαφημίσεις, φωτογραφικό υλικό, οτιδήποτε σχετίζεται με την εταιρεία που έφερε την κινητή τηλεφωνία στην Ελλάδα.

Μια από τις πρώτες διαφημίσεις:

 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

Στάλθηκε από το Nokia 3.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Από τις ωραιότερες διαφημίσεις κινητής τηλεφωνίας.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Από τις ωραιότερες διαφημίσεις κινητής τηλεφωνίας.
Από τις πρώτες φιλότιμες προσπάθειες της εταιρείας να στήσει το δίκτυο.

 

Στάλθηκε από το Nokia 3.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 year later...
Σαν σήμερα, 29 Ιουνίου του 1993, ξεκίνησε η ιστορία της κινητής τηλεφωνίας στην Ελλάδα, με πρώτη εταιρεία την Telestet, μετέπειτα TIM και τώρα Wind.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σαν σήμερα, 29 Ιουνίου του 1993, ξεκίνησε η ιστορία της κινητής τηλεφωνίας στην Ελλάδα, με πρώτη εταιρεία την Telestet, μετέπειτα TIM και τώρα Wind.

 

Και εγένετο φως...

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Το ανέφερα γιατί είναι καλό να γνωρίζουμε την ιστορία της κινητής τηλεφωνίας στην Ελλάδα.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το ανέφερα γιατί είναι καλό να γνωρίζουμε την ιστορία της κινητής τηλεφωνίας στην Ελλάδα.

 

Έχει αλλάξει 20 ιδιοκτησίες από τότε. Καμία σχέση η κουλτούρα και η ποιότητα της τότε Telestet (πρωτοπόρος) με τη σημερινή Wind (ουραγός).

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το ανέφερα γιατί είναι καλό να γνωρίζουμε την ιστορία της κινητής τηλεφωνίας στην Ελλάδα.

 

 

Δυστυχώς ακόμα υπάρχουν κάποιοι που πιστεύουν ότι η Telestet ΔΕΝ έκανε την πρώτη κλήση μέσω δικτύου GSM στην Ελλάδα.

Εδώ έχω φίλο που πιστεύει ότι πρώτη εταιρεία κινητής ήταν η Cosmote, κι ας ιδρύθηκε σαν εταιρεία 5 χρόνια μετά (1998)...

Για την ιστορία, να αναφέρουμε και την πρώτη κεραία στην Θεσσαλονίκη, στην Εγνατία με πλατεία Αριστοτέλους, που κάλυπτε σχεδόν όλη την πόλη (καθαρό φάσμα, άντε καμιά παρεμβολή στους 900MHz από τα τότε ραδιοφωνικά link).

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχει αλλάξει 20 ιδιοκτησίες από τότε. Καμία σχέση η κουλτούρα και η ποιότητα της τότε Telestet (πρωτοπόρος) με τη σημερινή Wind (ουραγός).

 

 

Κάθε χρόνο και χειρότερα για όλους και για όλα.

Παράδειγμα: Έχεις καλέσει τεχνική υποστήριξη από την πράσινη (σταθερή - αν και είναι ίδιο το support για κινητή & σταθερή); Μέχρι και 60 λεπτά και βάλε αναμονή. Σύγκρινε με πιο παλιά (βλέπε. ΟΤΕ) που είχες σχεδόν άμεση εξυπηρέτηση.

Όσο για την ιδιοκτησία (ρώσος και άραβας), στην Ιταλία η Wind Tre, είναι 2η εταιρεία με πολύ καλό δίκτυο και υπηρεσίες. Και η ΤΙΜ επίσης ήταν η πρώτη εταιρεία κινητής στην Ιταλία.

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

H telestet ήταν πολύ καλή εταιρεία με κουλτούρα και ποιότητα. Είναι δύσκολο να απαριθμήσω τις πρωτοπορίες της.

 

Η Wind για εμένα άρχισε να πέφτει μετά το 2010 (παράλληλα με την οικονομική κρίση), ενώ για εμένα παρά του ότι έχει κάνει μια σοβαρή προσπάθεια τα τελευταία 4 χρόνια, θεωρώ ότι απλά κοιτάει να αυξήσει με το μερίδιό της με το να είναι απλά φθηνή.

Έχει να δώσει πολύ περισσότερα από αυτά που δίνει σήμερα. Όχι απλά χαμηλές τιμές. Ελπίζω να αλλάξει.

 

Δε ξέρω πια ποιο είναι το ιδιοκτησιακό της καθεστώς. Έχω χάσει τη μπάλα.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το οτι η wind εχει χαμηλες τιμες σε σχεση με τους αλλους απο που προκυπτει, δεν το καταλαβαινω:confused:
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ακόμα υπάρχουν κάποιοι που πιστεύουν ότι η Telestet ΔΕΝ έκανε την πρώτη κλήση μέσω δικτύου GSM στην Ελλάδα.

Εδώ έχω φίλο που πιστεύει ότι πρώτη εταιρεία κινητής ήταν η Cosmote, κι ας ιδρύθηκε σαν εταιρεία 5 χρόνια μετά (1998)...

Για την ιστορία, να αναφέρουμε και την πρώτη κεραία στην Θεσσαλονίκη, στην Εγνατία με πλατεία Αριστοτέλους, που κάλυπτε σχεδόν όλη την πόλη (καθαρό φάσμα, άντε καμιά παρεμβολή στους 900MHz από τα τότε ραδιοφωνικά link).

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

Κάθε χρόνο και χειρότερα για όλους και για όλα.

Παράδειγμα: Έχεις καλέσει τεχνική υποστήριξη από την πράσινη (σταθερή - αν και είναι ίδιο το support για κινητή & σταθερή); Μέχρι και 60 λεπτά και βάλε αναμονή. Σύγκρινε με πιο παλιά (βλέπε. ΟΤΕ) που είχες σχεδόν άμεση εξυπηρέτηση.

Όσο για την ιδιοκτησία (ρώσος και άραβας), στην Ιταλία η Wind Tre, είναι 2η εταιρεία με πολύ καλό δίκτυο και υπηρεσίες. Και η ΤΙΜ επίσης ήταν η πρώτη εταιρεία κινητής στην Ιταλία.

Πολλά είναι που δεν ξέρουν και ίσως θα έπρεπε να γίνει ένα νήμα σχετικό με την ιστορία της κινητής τηλεφωνίας στην Ελλάδα.

Μιχάλη, το ποιος έχει μια εταιρεία δεν έχει τόση σημασία όση έχει το τι υπηρεσίες παρέχει η εταιρεία και το πόσο πελατοκεντρικη είναι.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...