Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό που λες ισχύει μόνο αν μιλάμε για επίσημο εγγύηση αντιπροσωπείας εντός EU. Στην λέξη αντιπροσωπείας πρέπει να σταθεθσ παρά πολύ. Παίζουμε με τις λέξεις αλλά έτερο είναι αυτά. Μια λέξη μπορεί να κάνει την διαφορά. Αν κάτι είναι παραεισαγωγη τότε δεν ισχύει αυτό που λες. Όσο θέλει ο εισαγωγεασ θα σου δώσει. Αν αυτός αγοραζοντασ από Κινα έχει ένα χρόνο και δεν θέλει να ρισκάρει δικό του κεφάλαιο τότε θα σου δώσει ένα, αν σου δώσει 2 τότε ρισκάρει δικό του κεφάλαιο καθώς αν πρέπει να σου αλλάξει οτιδήποτε μετά τον πρώτο χρόνο δεν θα το πάρει πίσω ποτέ από την Κινα ως εγγύηση.

 

Ή για την Apple αλλά με πιο ακραίο παράδειγμα. Αν δεν φέρει iphoneX στην Ευρώπη δεν σημαίνει ότι όσοι το πουλάνε εντός ΕΕ θα πρέπει να δώσουν 2 χρόνια. Στην Αμερική δίνουν πχ ένα χρόνο νομίζω κανονικά. Οπότε αν το εισαγουν από εκεί και δεν θέλουν να βάλουν δικό τους ρίσκο τότε θα σου δώσουν ένα χρόνο.

 

Και πάλι όμως και στις 2 περιπτώσεις μιλάμε για εγγύηση καταστηματοσ και όχι αντιπροσωπείας! Μια λέξη που τα αλλάζει όλα.

 

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Δεν είναι έτσι.

Οποιοσδήποτε πουλάει προϊόντα στην Ελλάδα (κατ' εφαρμογή της Ευρωπαϊκής Οδηγίας) υποχρεούται να προσφέρει 2ετή εγγύηση (ανεξάρτητα εάν εκείνος έχει διετή εγγύηση από τον προμηθευτή του ή τον κατασκευαστή).

Βεβαίως είναι ριψοκίνδυνο εάν την χρειαστείς μετά τον πρώτο χρόνο, αλλά ο νόμος είναι με το μέρος του καταναλωτή στην συγκεκριμένη περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ακόμα και δίκιο να χετε, εγώ προσωπικά δεν γνωρίζω κανέναν που να δικαιώθηκε με σκρουτζομάγαζο σε θέματα εγγύησης. Από πίσω έχεις το σκρουτζομάγαζο και όχι κάποια αντιπροσωπεία. Οπότε ρισκάρεις;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ακόμα και δίκιο να χετε, εγώ προσωπικά δεν γνωρίζω κανέναν που να δικαιώθηκε με σκρουτζομάγαζο σε θέματα εγγύησης. Από πίσω έχεις το σκρουτζομάγαζο και όχι κάποια αντιπροσωπεία. Οπότε ρισκάρεις;

 

Είναι σαφές ότι οι επιλογές είναι, με φθίνουσα σειρά αξιοπιστίας:

Infoquest (αλυσίδες) -> Παραεισαγωγή (μικρομάγαζα) -> Κίνα

 

Ο καθένας κάνει τις επιλογές του, απλά επισημαίνω ότι ο Συνήγορος του Καταναλωτή και τα Αστικά Δικαστήρια είναι σαφέστατα υπέρ του καταναλωτή για την εφαρμογή 2ετούς εγγύησης. Πολλές φορές αρκεί η εμπλοκή Συνηγόρου του Καταναλωτή, επίκληση δικαστικής διεκδίκησης και αρνητική κριτική για να ικανοποιήσει την εγγύηση.

Παρ' ότι είμαστε ελαφρώς εκτός θέματος, το αναφέρω γιατί όσο περισσότερο καταγράφεται στη συνείδηση όλων μας, τόσο πιο εύκολα εφαρμόζεται στην πράξη...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι έτσι.

Οποιοσδήποτε πουλάει προϊόντα στην Ελλάδα (κατ' εφαρμογή της Ευρωπαϊκής Οδηγίας) υποχρεούται να προσφέρει 2ετή εγγύηση (ανεξάρτητα εάν εκείνος έχει διετή εγγύηση από τον προμηθευτή του ή τον κατασκευαστή).

Βεβαίως είναι ριψοκίνδυνο εάν την χρειαστείς μετά τον πρώτο χρόνο, αλλά ο νόμος είναι με το μέρος του καταναλωτή στην συγκεκριμένη περίπτωση.

 

Μπορεί να κάνω λάθος. Εγώ ήξερα ότι ισχύει η διετής από τον κατασκευαστή. Όχι από τον πωλητή. Εννοώ η υποχρέωση της παροχής διετούς διάρκειας εγγύησης. Αν δεν εισάγεται επίσημα από τον κατασκευαστεί στην ΕΕ δεν ήξερα ότι υπάρχει έτσι και αλλιώς η υποχρέωση παροχής από τον πωλητή. Έτσι και αλλιώς δεν πρόκειται να μπω στον κόπο να το ψάξω και να διαβάσω τις νομοθεσίες γιατί πολύ απλά στην τελική δεν θα το ρίσκαρα προσωπικά. Θα πήγαινα κάπου που θα μου παρείχαν από την αρχή 2 έτη ή θα πλήρωνα το αντίτιμο επέκτασης της 1ετους. Θα μου πεις θα δώσεις δλδ παραπάνω χρήματα. Η απάντηση μου είναι, ναι.

Να ξεκινήσω διαδικασίες για να βγάλω άκρη??? Στην Ελλάδα? "Ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι"

Μέχρι να βγάλεις άκρη, αν βγάλεις άκρη και πάει λέγοντας. (προσωπική άποψη αυτό πάντα. Όποιος έχει την όρεξη καλά θα κάνει να το κυνηγήσει)

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος που είχε το πρόβλημα είπε ότι έχει κάνει βαθμονόμηση της πυξίδας, χωρίς αλλαγή.

 

Για την καθυστέρηση του navigation που συζητάμε τώρα, μήπως το έκανε μόνο την πρώτη φορά, μέχρι να βρει στίγμα το GPS? Αυτό δεν αναμένεται να ξαναγίνει τις επόμενες, εφόσον δεν αλλάξεις σημαντικά γεωγραφική περιοχή (χώρα/ήπειρο).

 

Μου το κάνει κάθε φορά που το χρησιμοποιώ και το πιο περίεργο είναι οτι το κάνει και σε άλλα 3 κινητά. Θα δοκιμάσω και αυτό με την πυξίδα. Πάντως είναι πολύ εκνευριστικό. Ενεργοποιείς το google maps, είσαι στο δρόμο και οδηγίες δίνει μετά απο 10 λεπτά. Θα περιμένω το MIUI 9 μήπως δω αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Με ποια είσαι με την τελευταία dev ή την rom που έδωσε ota για λίγους πριν δύο τρεις μέρες;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Οχι οχι dev και τετοια την τελευταια πριν 2 μερες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 30 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

απο ποιο καταστημα το πηρες?

 

Κωτσοβολο..

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Μου το κάνει κάθε φορά που το χρησιμοποιώ και το πιο περίεργο είναι οτι το κάνει και σε άλλα 3 κινητά. Θα δοκιμάσω και αυτό με την πυξίδα. Πάντως είναι πολύ εκνευριστικό. Ενεργοποιείς το google maps, είσαι στο δρόμο και οδηγίες δίνει μετά απο 10 λεπτά. Θα περιμένω το MIUI 9 μήπως δω αλλαγή.

Έχεις κατεβάσει τον χάρτη ;

Link to comment
Share on other sites

Οχι οχι dev και τετοια την τελευταια πριν 2 μερες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 30 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Κωτσοβολο..

Πλάκα πλάκα ενώ μου είχε έρθει και είπα άσε θα την κάνω αργότερα την αναβάθμιση ω του θαύματος εξαφανίστηκε...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είναι σαφές ότι οι επιλογές είναι, με φθίνουσα σειρά αξιοπιστίας:

Infoquest (αλυσίδες) -> Παραεισαγωγή (μικρομάγαζα) -> Κίνα

 

Ο καθένας κάνει τις επιλογές του, απλά επισημαίνω ότι ο Συνήγορος του Καταναλωτή και τα Αστικά Δικαστήρια είναι σαφέστατα υπέρ του καταναλωτή για την εφαρμογή 2ετούς εγγύησης. Πολλές φορές αρκεί η εμπλοκή Συνηγόρου του Καταναλωτή, επίκληση δικαστικής διεκδίκησης και αρνητική κριτική για να ικανοποιήσει την εγγύηση.

Παρ' ότι είμαστε ελαφρώς εκτός θέματος, το αναφέρω γιατί όσο περισσότερο καταγράφεται στη συνείδηση όλων μας, τόσο πιο εύκολα εφαρμόζεται στην πράξη...

 

Infoquest ούτως ή αλλος δίνει 2 ετή εγγύηση και η Κίνα προφανώς δεν έχει σχέση με αυτό που λέμε.

 

Έστω για χάρη συζητήσεως ότι νομικά είναι όπως τα λες... σε ρώτησα κάτι προηγουμένως. Ξέρεις περίπτωση ανθρώπου που είχε εγγύηση ενός έτους από σκρουτζομάγαζο και δικαιώθηκε; Επι το πρακτέο δηλαδή. Γιατί εγώ δεν γνωρίζω τέτοια περίπτωση.

 

Όσον αφορά το συνήγορο του καταναλωτή, δεν ξέρω πόσες φορές έχεις καταφύγει σε αυτό, αλλά εδώ δεν βγάζεις άκρη με αντιπροσωπείες... θα βγάλεις άκρη με σκρουτζομάγαζο; Και αν είναι να βγάλεις άκρη πχ σε ένα 6μηνο, τι να το κάνεις;

 

Παρότι είναι offtopic η συζήτηση θα την αφήσω να υπάρχει προκειμένου ο κόσμος να κάνει τις αγορές του συνειδητοποιημένα. Μην περιμένει να έχει διετη εγγύηση από παραεισαγωγής κινητό. ;) Αν του χαλάσει, προφανώς ας κάνει τη προσπάθειά του, αλλά μην το αγοράσει με την ελπίδα να είναι 2ετη η εγγύηση.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Infoquest ούτως ή αλλος δίνει 2 ετή εγγύηση και η Κίνα προφανώς δεν έχει σχέση με αυτό που λέμε.

 

Έστω για χάρη συζητήσεως ότι νομικά είναι όπως τα λες... σε ρώτησα κάτι προηγουμένως. Ξέρεις περίπτωση ανθρώπου που είχε εγγύηση ενός έτους από σκρουτζομάγαζο και δικαιώθηκε; Επι το πρακτέο δηλαδή. Γιατί εγώ δεν γνωρίζω τέτοια περίπτωση.

 

Όσον αφορά το συνήγορο του καταναλωτή, δεν ξέρω πόσες φορές έχεις καταφύγει σε αυτό, αλλά εδώ δεν βγάζεις άκρη με αντιπροσωπείες... θα βγάλεις άκρη με σκρουτζομάγαζο; Και αν είναι να βγάλεις άκρη πχ σε ένα 6μηνο, τι να το κάνεις;

 

Παρότι είναι offtopic η συζήτηση θα την αφήσω να υπάρχει προκειμένου ο κόσμος να κάνει τις αγορές του συνειδητοποιημένα. Μην περιμένει να έχει διετη εγγύηση από παραεισαγωγής κινητό. ;)

 

Συμφωνώ απόλυτα.

Edited by Vasileios26

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μην περιμένετε πολλά πράγματα.. Και σας το λέω σαν δικηγόρος. Ο Συνήγορος του Καταναλωτή ουσιαστικά κάνει τον διαιτητή. Δεν έχει δύναμη νομικά να επιβάλει κάτι σε κατάστημα, εταιρεία κλπ. Πρέπει να απευθυνθείς στην Επιτροπή ανταγωνισμού του αρμόδιου υπουργείου. Μιλάμε για διαδικασίες χρονοβόρες και για τα ποσά αυτά δεν πρόκειται να ασχοληθείς. Εγώ για τον εαυτό μου ασχολήθηκα και στο τέλος απηύδησα. Σκληρός δίσκος αγορασμένος από eshop με 1 έτος εγγύησης (γιατί τόσο έδινε η Seagate). Χάλασε στον ένα χρόνο και 10 μέρες.. Επί μήνες ασχολούμουν και ούτε λεφτά πήρα πίσω, ούτε αλλαγή προϊόντος..

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Infoquest ούτως ή αλλος δίνει 2 ετή εγγύηση και η Κίνα προφανώς δεν έχει σχέση με αυτό που λέμε.

 

Έστω για χάρη συζητήσεως ότι νομικά είναι όπως τα λες... σε ρώτησα κάτι προηγουμένως. Ξέρεις περίπτωση ανθρώπου που είχε εγγύηση ενός έτους από σκρουτζομάγαζο και δικαιώθηκε; Επι το πρακτέο δηλαδή. Γιατί εγώ δεν γνωρίζω τέτοια περίπτωση.

 

Όσον αφορά το συνήγορο του καταναλωτή, δεν ξέρω πόσες φορές έχεις καταφύγει σε αυτό, αλλά εδώ δεν βγάζεις άκρη με αντιπροσωπείες... θα βγάλεις άκρη με σκρουτζομάγαζο; Και αν είναι να βγάλεις άκρη πχ σε ένα 6μηνο, τι να το κάνεις;

 

Παρότι είναι offtopic η συζήτηση θα την αφήσω να υπάρχει προκειμένου ο κόσμος να κάνει τις αγορές του συνειδητοποιημένα. Μην περιμένει να έχει διετη εγγύηση από παραεισαγωγής κινητό. ;) Αν του χαλάσει, προφανώς ας κάνει τη προσπάθειά του, αλλά μην το αγοράσει με την ελπίδα να είναι 2ετη η εγγύηση.

 

Θεώρησα ότι ήταν ρητορικό το ερώτημά σου, αλλά ναι, ξέρω. Από υπαρκτή περίπτωση άντλησα την εμπειρία ότι ενίοτε αρκεί η αρνητική αξιολόγηση και η εμπλοκή του ΣτΚ για διαμεσολάβηση, ώστε να ικανοποιηθεί η 2ετής εγγύηση.

Εν γένει δεν είμαι εύθικτος, αλλά θεωρώ άκομψα διατυπωμένο το "έστω ότι νομικά είναι όπως τα λες", αφού είναι τετριμμένο με μία απλή αναζήτηση να το διαπιστώσεις και ο ίδιος.

 

Στην πράξη τα πράγματα δεν είναι πάντα ρόδινα, όπως προκύπτει και από την εμπειρία του φίλου δικηγόρου παραπάνω. Εξάλλου η δική μου αξιολόγηση αξιοπιστίας δεν διαφέρει από τη δική σου, απλά επεσήμανα και τί ορίζει ο νόμος, για να μην χάνεται στα "ψιλά γράμματα".

Σε τί ποσοστό εξυπηρετούνται κάποιοι μετά τον χρόνο δεν μπορώ να γνωρίζω. Ξέρω ότι είναι περισσότεροι από κανέναν και λιγότεροι από όλους...

Link to comment
Share on other sites

Οχι οχι dev και τετοια την τελευταια πριν 2 μερες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 30 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Κωτσοβολο..

ποιον launcher έχεις τον μαμά η άλλον; (όπως κατάλαβες ψάχνω να βρω μήπως η μπαταρία μου τελειώνει πιο γρήγορα λόγω κάποιας εφαρμογής)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θεώρησα ότι ήταν ρητορικό το ερώτημά σου, αλλά ναι, ξέρω. Από υπαρκτή περίπτωση άντλησα την εμπειρία ότι ενίοτε αρκεί η αρνητική αξιολόγηση και η εμπλοκή του ΣτΚ για διαμεσολάβηση, ώστε να ικανοποιηθεί η 2ετής εγγύηση.

Εν γένει δεν είμαι εύθικτος, αλλά θεωρώ άκομψα διατυπωμένο το "έστω ότι νομικά είναι όπως τα λες", αφού είναι τετριμμένο με μία απλή αναζήτηση να το διαπιστώσεις και ο ίδιος.

 

Στην πράξη τα πράγματα δεν είναι πάντα ρόδινα, όπως προκύπτει και από την εμπειρία του φίλου δικηγόρου παραπάνω. Εξάλλου η δική μου αξιολόγηση αξιοπιστίας δεν διαφέρει από τη δική σου, απλά επεσήμανα και τί ορίζει ο νόμος, για να μην χάνεται στα "ψιλά γράμματα".

Σε τί ποσοστό εξυπηρετούνται κάποιοι μετά τον χρόνο δεν μπορώ να γνωρίζω. Ξέρω ότι είναι περισσότεροι από κανέναν και λιγότεροι από όλους...

 

Δεν είχα σκοπό να σε προσβάλλω (προφανώς) αλλά και εσύ δεν απάντησες πριν την ερώτηση μου. Αντίθετα μου ξεκίνησες να μου γράφεις περί infoquest και Κίνα που δεν αποτελούσε ένσταση από κανένα για το τι γίνεται εκεί :)

 

Στη τελική εσύ μπορεί να λες ότι σε καλύπτει η εγγύηση αλλά άλλοι λένε το ανάποδο. Το ότι δεν έχω πειστεί, λοιπόν, ότι ισχύει δεν σημαίνει ότι είναι προσβολή προς εσένα. Άλλωστε οι μεγαλύτερες αποδείξεις έρχονται μέσα από υποθέσεις και αντιπαραθέσεις (ίσως εδώ βγαίνει το οικονομίστικό μου :p... έστω ότι είχαμε ανοιχτήρι :lol:)

 

Ως εκ τούτου η ερώτηση δεν ήταν ρητορική. Αν κατάφερες να βγάλεις άκρη με παραεισαγωγής από Κίνα προϊον είτε σε ρεαλιστικό χρόνο είτε έστω μετά από μήνες και τελικά δόθηκε 2ετη εγγύηση τότε μπράβο (δεν είναι ειρωνικό :)). Αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις που ξέρω, το να καταφύγεις στο συνήγορο του καταναλωτή δεν συνεπάγεται ότι θα βγάλεις άκρη. Τουλάχιστον όχι άμεσα. Για αυτό και σε ρώτησα.

 

Εν πάση περιπτώσει, ο σκόπος της αμφισβήτησης όπως καταλαβαίνεις δεν ήταν να σε θίξω ή να σε προσβάλλω αλλά για να γίνει μια εποικοδομητική συζήτηση σχετικά με τις εγγυήσεις καθότι προσωπικά έχω αντίθετη εμπειρία. Οπότε παρέμβηκα μόνο και μόνο για να μην παρεξηγηθούν τα γραφώμενα και θεωρηθεί δεδομένο από υποψήφιους αγοραστές ότι αν τους χαλάσει το κινητο πχ στον 1,5 χρόνο είναι καλυμμένοι ανεξάρτητα αν είναι σκρουτζομάγαζο ή οχι.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

ποιον launcher έχεις τον μαμά η άλλον; (όπως κατάλαβες ψάχνω να βρω μήπως η μπαταρία μου τελειώνει πιο γρήγορα λόγω κάποιας εφαρμογής)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Από launcher δεν έχω δει drain ποτέ. Και σχεδόν πάντα είχα κάποιον άλλο πάνω. Με το 80% να είναι ο νόβα. Ουδεποτε είχα drain που να οφειλοταν εκεί.

 

Για την οικονομία της συζήτησης θα θεωρήσω ότι έχεις drain.

 

Με βάση ποιο στοιχείο το πιστεύεις αυτό? Τι σου έχει δώσει δλδ την αίσθηση ότι κάτι δεν πάει καλά στο κινητό σου?

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ από μένα νέος κάτοχος από media κ δεν το μετάνιωσα καθόλου που έδωσα λίγα ευρώ παραπάνω. Πιστεύω αξίζει τον κόπο απ το να τραβιεμαι από δω κ κει.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από launcher δεν έχω δει drain ποτέ. Και σχεδόν πάντα είχα κάποιον άλλο πάνω. Με το 80% να είναι ο νόβα. Ουδεποτε είχα drain που να οφειλοταν εκεί.

 

Για την οικονομία της συζήτησης θα θεωρήσω ότι έχεις drain.

 

Με βάση ποιο στοιχείο το πιστεύεις αυτό? Τι σου έχει δώσει δλδ την αίσθηση ότι κάτι δεν πάει καλά στο κινητό σου?

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

σε ευχαριστώ. οκ μην γεμίζω πάλι το τοπικ για το θέμα της μπαταρίας!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ από μένα νέος κάτοχος από media κ δεν το μετάνιωσα καθόλου που έδωσα λίγα ευρώ παραπάνω. Πιστεύω αξίζει τον κόπο απ το να τραβιεμαι από δω κ κει.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Καλοδούλευτο.

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ. οκ μην γεμίζω πάλι το τοπικ για το θέμα της μπαταρίας!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το ότι δεν έχω δει δεν σημαίνει ότι δεν έχεις... Σίγουρα όμως από launcher μου φαίνεται λίγο απίθανο. Απλώς ρωτάω τι σε κάνει να πιστεύεις ότι έχεις?

Άμα έχεις θέμα με την μπαταρία εδώ είμαστε να το λύσουμε εάν μπορούμε

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια! Κλασσικα ερωτηση που ισως εχει απαντηθει.

Βρεθηκα σημερα σε σκρουτζομαγαζο και ρωτησα για το κινητο.μου εβγαλε λοιπον ενα κουτι το οποιο εγραφε REDMI NOTE 4.

Στο πλαι ειχε σε κοκκινο αυτοκολητακι global version. Τον ρωτησα αν ειναι το 4Χ και μου ειπε οχι. κ οτι εχουν διαφορες μεταξυ τους

στο μεγεθος καποια χιλιοστα κ το ξερει επειδη πουλαει κ θηκες. Μου ειπε οτι ειναι με τον SD625. Και ερωτω,τι γινεται? εχω μπερδευτει!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια! Κλασσικα ερωτηση που ισως εχει απαντηθει.

Βρεθηκα σημερα σε σκρουτζομαγαζο και ρωτησα για το κινητο.μου εβγαλε λοιπον ενα κουτι το οποιο εγραφε REDMI NOTE 4.

Στο πλαι ειχε σε κοκκινο αυτοκολητακι global version. Τον ρωτησα αν ειναι το 4Χ και μου ειπε οχι. κ οτι εχουν διαφορες μεταξυ τους

στο μεγεθος καποια χιλιοστα κ το ξερει επειδη πουλαει κ θηκες. Μου ειπε οτι ειναι με τον SD625. Και ερωτω,τι γινεται? εχω μπερδευτει!!!

 

Αυτό είναι (εννοώ το ίδιο που πουλιέται επίσημα στην Ελλάδα ως 4X). Αν θες να είσαι 100% σίγουρος δες και τον αριθμό μοντέλου, όπως λέει στην πρώτη σελίδα του θέματος.

edit: Επειδή δεν το βρήκα με μία γρήγορη ανάγνωση στην πρώτη σελίδα, είναι model 2016102.

Edited by minast
Link to comment
Share on other sites

Φιλε minast ευχαριστω για την απαντηση. αρχιζω κ πιστευω πως μπερδεψε το redmi note 4 με το redmi 4 το 5ιντσο.

εφοσον εγραφε απ εξω το κουτι global version θα εχω official rom απ την xiaomi με ΟΤΑ. σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει ρόλο το global για το αν θα έχει official Rom, και global να μην είναι official Rom θα έχει.

 

Στάλθηκε από το pipo u8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...