Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδη χθες ειχα 20% μπαταρια απλα κατεβασα την miui 9 μεσω OTA χωρις να κανω εγκασταση.Δεν ξερω πως τα καταφερα κι εσβησα την rom.Ξαναμπαινω τωρα να την ξανακατεβασω μεσω ota και μου λεει οτι εχω την τελευταια miui 8.Φανταζετε κανεις γιατι δεν μου βγαζει πλεον ξανα την 9 ωστε να την κατεβασω;
Το έπαθα κι εγώ στη προηγούμενη nightly. Τώρα ή θα περιμένεις το επίσημο ΟΤΑ ή θα την κατεβάσεις μόνος και θα την εγκαταστήσεις. Νομίζω κάπου ανέβηκε λινκ πριν. Απλά να θυμάσαι πως όταν σβήσεις την ειδοποίηση για την νέα αναβάθμιση από την notification bar μετά αναβάθμιση τέλος,μη με ρωτήσεις γιατί...ούτε εγώ ξέρω...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by sgatzo
Link to comment
Share on other sites

Μολις ηρθε MIUI 9 7.11.2 μαλλον με βλεπω να μην αλλαζω την dev :p
Παρομοίως μένω με την dev. Έχω φτιάξει στα γρήγορα κι ένα Magisk module που ενεργοποιεί το camera API v2, φτιάχνει το πρόβλημα με τον Google Assistant που χάνει τη φωνή του και τέλος μου επιτρέπει να περνάω τα test του Google safety net. Οπότε με βγάζει και certified στο Play Store κανονικά.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

μετα το update σε 9 παρατήρησα απο τον εξερευνητη οτι στην κατηγορια αρχεια .zip εχει δημιουργηθει ενα αρχειο με τιτλο "miui_hmnote4xglobal.......v9.0.30. κλπ κλπ" το οποιο ειναι 1,3gb!!

το σβήνουμε αυτό μετα το update ή θα κλαιμε?

Link to comment
Share on other sites

Το έπαθα κι εγώ στη προηγούμενη nightly. Τώρα ή θα περιμένεις το επίσημο ΟΤΑ ή θα την κατεβάσεις μόνος και θα την εγκαταστήσεις. Νομίζω κάπου ανέβηκε λινκ πριν. Απλά να θυμάσαι πως όταν σβήσεις την ειδοποίηση για την νέα αναβάθμιση από την notification bar μετά αναβάθμιση τέλος,μη με ρωτήσεις γιατί...ούτε εγώ ξέρω...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αναγκαστικα θα περιμενω το επισημο OTA....Ευχαριστω για την απαντηση!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα γράμματα της ΑΒ στα πλάγια στις επαφές, μόλις διαπίστωσα ότι τώρα είναι στα ρώσικα. Χρησιμοποιώ άλλον dialer και δεν το είχα δει. Μήπως τελικά η ΑΒ εκεί έχει να κάνει με το θέμα που είναι φορτωμένο; Γιατί εγώ έχω ένα ρώσικο.
Link to comment
Share on other sites

Εμενα η ενημερωση απετυχε και ηταν 177mb τωρα που την κανω ξανα ειναι 1.5gb :confused:

 

Ναι, γιατί όταν αποτύχει μετά κατεβάζει την πλήρη ROM! Το μικρό πακέτο των 177 είναι το incremental update, το 1.5 GB το full update που περιέχει όλη τη ROM, όχι μόνο τις αλλαγές.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Μου ηρθε και μενα χτες το update, ολα καλα μεχρι τωρα! Η διαφορα ταχυτητας της συσκευης βγαζει ματια! Δεν βρισκω αυτο το app vault ομως, δεν εχει μπει ακομα;
Link to comment
Share on other sites

Καλά σε γήπεδο είσαι ;

 

Οι γνωστοι αγνωστοι μαγκες του πληκτρολογιου. ;)

Μην τον τσαντισεις γιατι θα ριξει καμια φαπα στο πληκτρολογιο και θα τρεχουν red led αιματα. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Με βγαζει στο twrp κια δεν μου κανει την ενημερωση τι να κανω να την φλασαρω με fastboot κια να το στησω απο την αρχη;
Link to comment
Share on other sites

μετα το update σε 9 παρατήρησα απο τον εξερευνητη οτι στην κατηγορια αρχεια .zip εχει δημιουργηθει ενα αρχειο με τιτλο "miui_hmnote4xglobal.......v9.0.30. κλπ κλπ" το οποιο ειναι 1,3gb!!

το σβήνουμε αυτό μετα το update ή θα κλαιμε?

 

Επειδή δεν ερχόταν αναβάθμιση με τίποτα είπα να κάνω την εγκατάσταση χειροκίνητα. Κατέβασα αυτό το αρχείο που αναφέρεις και οταν τελείωσε η εγκατάσταση της αναβάθμισης το σύστημα αυτόματα διέγραψε και το αρχείο αναβάθμισης. Αρα αν για κάποιο λόγο έκανες αναβάθμιση και το αρχείο παραμένει ακόμα, διεγραψέ το και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Με βγαζει στο twrp κια δεν μου κανει την ενημερωση τι να κανω να την φλασαρω με fastboot κια να το στησω απο την αρχη;

 

Με την RedWolf recovery πέρασα το πλήρες zip της σημερινής Global developer, με το απλό TWRP δε ξέρω αν μπαίνει. Αν πας σε fastboot τελικά πάντως δεν είναι απαραίτητο να σβήσεις τα δεδομένα εκτός αν αλλάξεις ROM βέβαια.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν ερχόταν αναβάθμιση με τίποτα είπα να κάνω την εγκατάσταση χειροκίνητα. Κατέβασα αυτό το αρχείο που αναφέρεις και οταν τελείωσε η εγκατάσταση της αναβάθμισης το σύστημα αυτόματα διέγραψε και το αρχείο αναβάθμισης. Αρα αν για κάποιο λόγο έκανες αναβάθμιση και το αρχείο παραμένει ακόμα, διεγραψέ το και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Όταν λες χειροκίνητα, τι εννοείς; Με twrp, fastboot ή απ'τον updater. Επίσης, χρειάστηκες backup ή η αναβάθμιση έγινε όπως η ΟΤΑ;

Link to comment
Share on other sites

Στο miui 8 που εχει ρυθμιση να μην χτυπαει το τηλ με αυξανομενη ενταξη ?
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δε είναι δυνατόν να διαβάσω500 σελίδες εχω μια ερώτηση και αν έχετε τη καλοσύνη μου απαντάτε.

Αγόρασα ένα νοτε 4 με τη 20άρα όπως μου είπαν από γνωστό Σκρουτζ μαγαζί πριν από 20 μέρες. Με το που το άνοιξα έκανα τη αναβάθμιση που υπήρχε και τώρα είναι την 8.5.8 global. Το έδωσα στο άτομο για το οποίο το αγορασα και μετά από χρήση κάποιων ημερών παραπονιέται ότι κάνει διακοπές και δε έχει καλή επικοινωνία. Το πηγε πίσω στο κατάστημα και του άλλαξαν την ρύθμιση από 4g se 3g. Έχει συμβεί κάτι παρόμοιο σε σας και ποια είναι η λύση;;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Λογικο, αν δεν εχει καλο σημα να κάνει διακοπες.

Αν σε 3g ειναι οκ, τοτε αυτό φταει

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες χειροκίνητα, τι εννοείς; Με twrp, fastboot ή απ'τον updater. Επίσης, χρειάστηκες backup ή η αναβάθμιση έγινε όπως η ΟΤΑ;

 

Από τον updater επέλεξα το αρχείο αναβάθμισης. Δεν χρειάστηκε backup. Μπορώ να πω ότι έγινε και πολύ γρήγορα η αναβάθμιση.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από τον updater επέλεξα το αρχείο αναβάθμισης. Δεν χρειάστηκε backup. Μπορώ να πω ότι έγινε και πολύ γρήγορα η αναβάθμιση.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

ΟΚ ευχαριστώ. Το αρχείο αναβάθμισης που το βρήκες;

Link to comment
Share on other sites

Ετσι απλα ενημερωτικα εκανα εκκαθαρση απο τον αποθηκευτικό χωρο με το προγραμμα του κινητου κ μ βρηκε 1giga σκουπιδια

μ εσβησε κ το ζιπακι μονο του τελικα μεσα σε αυτα

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου το νοτε 2 που δε έχει τη 800άρα και πιάνει 4g στη γουιντ στη περιοχή δε είχε ποτέ τέτοιο θέμα. Είμαστε ένα σπίτι διαφορά. Λογικά αυτό θα έπρεπε να ήταν καλύτερο. Άσχετα από αυτό όμως νομίζω ότι η κλήση ομιλίας χρησιμοποιεί το gsm δίκτυο. Το 3g & 4g αφορά την ταχύτητα του ίντερνετ
Link to comment
Share on other sites

Από τον updater επέλεξα το αρχείο αναβάθμισης. Δεν χρειάστηκε backup. Μπορώ να πω ότι έγινε και πολύ γρήγορα η αναβάθμιση.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

απο που κατεβαζουμε την ρομ;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...