Jump to content

Ενημέρωση για κάλυψη και βελτιώσεις / προβλήματα δικτύου


kinitoneidimonas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά, καλησπέρα. Έψαξα αρκετα να δω που θα μπορούσα να "κουμπώσω" αυτή την ερώτηση αλλά φοβάμαι ότι μπορεί να είμαι εκτός. Ψάχνω απελπισμένα για ένα πρόγραμμα (για Windows) που απλά να μετρά ή να καταγράφει την ισχύ ενός σήματος κινητής τηλεφωνίας μέσα από ένα USB stick modem της HUAWEI και το δείχνει στον Η/Υ. Οποιαδήπωτε πρόταση δεκτή.:O:)
Αφού δεν μπορούμε να δώσουμε χρόνια στη ζωή μας....ας δώσουμε ζωή στα χρόνια μας.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Τελικά ζήτησα μέσω του cosmote my account την αλλαγή προγράμματος σε μηδενικό πάγιο ή έστω ότι χαμηλότερο γίνεται αλλά 2 μέρες τώρα ούτε φωνή, ούτε ακρόαση! τι έγινε το παίζουνε κινέζοι ? γιατί πριν φαίνονταν πολύ πρόθυμοι! είπα και εγώ! δεν μπορεί! πάντως εκεί που λέει να αλλάξουμε οικονομικό πρόγραμμα με αφήνει να βάλω μέχρι το βασικό πρόγραμμα. Αντε ρε γμτ να πάμε στην Wind! :lol::lol::lol:

 

Μόλις τώρα έκανα και την αλλαγή μέσω της ειδικής επιλογής στο cosmote βασικό. Αντε για να δούμε!

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ζήτησα μέσω του cosmote my account την αλλαγή προγράμματος σε μηδενικό πάγιο ή έστω ότι χαμηλότερο γίνεται αλλά 2 μέρες τώρα ούτε φωνή, ούτε ακρόαση! τι έγινε το παίζουνε κινέζοι ? γιατί πριν φαίνονταν πολύ πρόθυμοι! είπα και εγώ! δεν μπορεί! πάντως εκεί που λέει να αλλάξουμε οικονομικό πρόγραμμα με αφήνει να βάλω μέχρι το βασικό πρόγραμμα. Αντε ρε γμτ να πάμε στην Wind! :lol::lol::lol:

 

Μόλις τώρα έκανα και την αλλαγή μέσω της ειδικής επιλογής στο cosmote βασικό. Αντε για να δούμε!

 

Κοίτα, το myaccount πάντα σου εμφανίζει τις επιλογές που έχεις στη διάθεσή σου. Δεν πρόκειται δηλαδή να σου εμφανίσει προς αλλαγή μη επιτρεπτά προγράμματα(π.χ. κάποιος με πρόγραμμα i75 δε θα δει να εμφανίζεται στο 3μηνο το Βασικό στα επιτρεπτά προγράμματα, αλλά θα το δει π.χ. στο χρόνο). Επομένως, για να σου εμφάνιζε το Βασικό σημαίνει πως είναι επιτρεπτό να μεταβείς σ'αυτό. Άρα, τακτοποιήθηκε το θέμα σου, τουλάχιστον από χρηματικής άποψης Νικηφόρε :)

 

Back to topic! ;)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα με ξαναπηρε τηλ μια κοπέλα που ειχε ξαναπάρει λογω ότι τους την είπα για την κάλυψη μέσω μυνήματος στο myaccount. Μου είπε ότι είδε πως έβαλα μόνος μου το βασικό πρόγραμμα, και αν θέλω να πάω στο μηδενικό πάγιο πρέπει να παω σε κατάστημα cosmote με την ταυτότητά μου. Θα δω μήπως το κάνω και αυτό. Προσπάθησε να με καλοπιάσει ότι θα το φτιάξουν κτλ, ότι θα μου κάνουν δώρο και ένα πάγιο, και μου λει αν αργότερα φτιάξει να ξανααλλάξω πρόγραμμα! LOL! :lol::lol::lol: της λέω μπα θα κάνω σύνδεση σε άλλη εταιρία, σιγά μη περιμένω χρόνια! :lol::lol::lol: Τελικά για να μην πολυλογώ σήμερα κανόνισα με wind και αύριο παίρνω νουμεράκι ενεργό και sim! μέχρι και εκεί κοροίδευαν για το σήμα ΚΑΜΠΑΝΑ!

Αντίο cosmoΠΟΤΕ λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites

Θα πας σε κατάστημα Κοσμοτέ και θα τους πεις να στείλουν το αίτημα για αλλαγή προγράμματος κατ'εξαίρεση σε μηδενικό πάγιο. Καλό θα είναι επίσης, να επικοινωνήσεις αν γίνεται με την κοπέλα που σε κάλεσε(ελπίζω να σου άφησε όνομα και τηλέφωνο επικοινωνίας)ώστε να τη ρωτήσεις πού να σταλεί το αίτημα απευθείας με φαξ. Τουλάχιστον έτσι είχα κάνει κι εγώ πριν μερικούς μήνες που είχε πρόβλημα κάλυψης η Κοσμοτέ στην περιοχή μου.
Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα Wind! :):):):) μπα δυστυχώς δεν κράτησα στοιχεία! αλλά όσες φορες έστειλα μύνημα μέσω του myaccount η ίδια με κάλεσε. Βασικά ξέρω από που παίρνει οπότε μπορώ απλά να πάω και εκεί. Επιτέλους πάντως βρήκαμε την υγειά μας! :lol::lol::lol:
Link to comment
Share on other sites

Thanks! Παιδιά ότι και να πω είναι λίγο! σήμα καλό ΚΑΝΕΝΑ παράσιτο και ομιλία σε ποιότητα σταθερού!!! δυστυχώς και πάλι δεν έχει 3G αλλά δεν με πειράζει εδώ πέρα. Θα προσπαθήσω να επισκεφτώ το κεντρικό της cosmote για να ζητήσω παντελή διακοπή συμβολαίου ή έστω να μεταβώ στο μηδενικό πάγιο. Δεν λέει να πετάμε τσάμπα 10 ευρώ τον μήνα! τώρα που είμαι στο βασικό πρόγραμμα :mad::mad::mad:
Link to comment
Share on other sites

Κι όμως ανακάλυψα χάρτη κάλυψης της κοσμοτε από σπόντα. Μπορεί να τον έχετε δει κι άλλοι αλλα είπα να το γράψω μιας και δεν είδα να το αναφέρει κανένας. Το κακό είναι ότι είναι μόνο δευτερης γενιάς αλλά εστιάζει αρκετά σε περιοχές και βαθμονομεί την κάλυψη σε ποιότητα σε εσωτερικούς και εξωτερικούς χώρους αν δείτε το υπομνημα. Επιλέγετε νομό ή πατάτε πάνω στον χάρτη πάνω στην περιοχή που θέλετε. Το μόνο που μένει είναι να τον ξεψαχνίσουμε και να δούμε αν λέει την αληθεια.

 

http://www.simakampana.gr/kalypsi/index.php

 

Επίσης δεν δείχνει θαλάσια κάλυψη.

Edited by mourtzman
Link to comment
Share on other sites

ο χάρτης είναι ΟΤΙ ΝΑΝΕ όπως άλλωστε και η ηλίθια διαφήμιση! απλά ΕΛΕΟΣ! σήμα ΚΟΠΑΝΑ έπρεπε να λέγετε όχι καμπάνα! :lol::lol::lol::lol:
Link to comment
Share on other sites

για να δειτε οτι ολοι σκεφτεστε με το κατω κεφαλι. οταν η COSMOTE εχει σχεδον το 50% της πιτας λογικο δεν ειναι να εχει και τα περισσοτερα προβληματα? και η WIND που δεν εχει καθολου συνδρομητες λογικο παλι ειναι να δουλευουν ολα αψογα και ειδικα στο 3G που εκει ολα εξαρτονται πολυ απο την κινηση. Ξυπνατεεεεεεεεεεεε.
Link to comment
Share on other sites

Αν έχει περισσότερους πελάτες, να φροντίσει να τους εξυπηρετήσει σωστά με πιο πυκνό ραδιοδίκτυο και πιο βελτιωμένο δίκτυο κορμού. Όλα τα άλλα προσωπικά τα ακούω βερεσέ. Απ'τη στιγμή που κάποιος την πληρώνει απαιτεί και μια ποιότητα. Εκτός κι αν καποιος είναι μέτοχός της, οπότε θα την υπερασπιστεί συμφωνεί-δε συμφωνεί με τα λεγόμενα αυτά.
Link to comment
Share on other sites

για να δειτε οτι ολοι σκεφτεστε με το κατω κεφαλι. οταν η COSMOTE εχει σχεδον το 50% της πιτας λογικο δεν ειναι να εχει και τα περισσοτερα προβληματα? και η WIND που δεν εχει καθολου συνδρομητες λογικο παλι ειναι να δουλευουν ολα αψογα και ειδικα στο 3G που εκει ολα εξαρτονται πολυ απο την κινηση. Ξυπνατεεεεεεεεεεεε.

Σε αυτό έχεις μεγάλο άδικο. Αν δε μπορεί να στηρίξει τόσους πελάτες ας αυξήσει τις τιμές να φύγουνε κάποιοι. Δεν υπάρχουν μόνο ζευγαράκια και παρέες στο δίκτυό τους με what's up,υπάρχουν κι αυτοί που δίνουν >>100Ε το μήνα για να έχουν και την ανάλογη ποιότητα υπηρεσίας.

Επιπλέον,η WIND αν θεωρείς ότι δεν έχει συνδρομητές κάνεις λάθος... Μπορεί να μην έχει πελατολόγιο "what's up" αλλά έχει αρκετούς οι οποίοι την εμπιστεύονται εδώ και χρόνια όχι για δεύτερο νούμερο. Το ίδιο ισχύει και για Vodafone.

Αν δεν έχεις αξιόπιστο δίκτυο πως ο άλλος θα έρθει το εταιρικό του σε εσένα; Για κάποιους ανθρώπους δεν είναι τα "5Ε παραπάνω στο λογαριασμό" αυτό πρέπει να το καταλάβει η Cosmote. Μία χαμένη κλήση μπορεί να κοστίσει πολύ παραπάνω!

Πολύ απλοϊκή η προσέγγισή σου...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Και ας σταματήσει επιτέλους να διαφημίζει μόνο το σήμα-καμπάνα. ΔΕΝ είναι η μόνη που έχει κάλυψη, ακόμη και σε απομακρυσμένα μέρη. Κάθε άλλο, σε πάρα πολλές περιπτώσεις δεν έχει κάλυψη, σε περιοχές που περίμενες να έχει.

 

Ας διαφημίσει κάτι για την ποιότητα του δικτύου της(Όταν συμμαζέψει τ'ασυμμάζευτα) κι έπειτα εδώ θα είμαστε να την επαινέσουμε. Εκτός κι αν θεωρεί ότι θέλει συνδρομητές της μόνο κάτι μπαρμπάδες και θείτσες που δεν πρόκειται να το πολυ-καταλάβουν κιόλας ότι ενδεχομένως το δίκτυο κατά τόπους έχει προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

σιγα μην τις αυξησει για να φυγουν. ας φυγουν οσοι θελουν. παλι θα γυρισουν (ηδη καποιος το προανεφερε). οσο για το ποιος καταλαβαινει αμα θελετε να το συζητησουμε καλυτερα.
Link to comment
Share on other sites

Σημερα πηγα στο Παληό Καβάλας, και με εκλπηξη διαπιστωσα οτι δεν εχω σημα. ΜΗΔΕΝ!

 

Wind 2/4 μπαρες (επικοινωνια με μικροδιακοπες προβληματα)

 

Vodafone σημα ΚΑΜΠΑΝΑ.

 

Επισης εβλεπα στην διαδρομη απο Παληο - Καβαλα εαν εχει σημα η κοσμοτε και μου εκανε εντυπωση οτι σε αρκετα σημεια δεν ειχε ΚΑΘΟΛΟΥ σημα, επανω στον δρομο!

 

Ξυλωσαν καμια κεραια;

 

Η vodafone πραγματικα ηταν μια χαρα στα "παράλια" της Καβαλας!

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατή η Βόντα εκεί πέρα. Επίσης, και η Κοσμοτέ είναι καλή, απλά τυχαίνει να είναι εκτός σε κάποια σημεία. Πάντως, και οι 2 είναι αρκετά καλύτερες απ’τον Άνεμο. Τελευταία φορά που επισκέφτηκα δηλαδή αυτές τις περιοχές(τον Φλεβάρη)έτσι είχαν τα πράγματα.
Link to comment
Share on other sites

Εκει που ημουν με τον .......ανεμο εκανες και κανενα τηλεφωνημα/μήνυμα.

 

Με την ΚΟΣΜΟΤΕ τιποτα! :(

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται ρε παιδιά με την cosmote??? Έχει αρχίσει και "χάνει" σήμα σε πολλά σημεία η είναι ιδέα μου??

Έχω παρατηρήσει διαφοροποίηση (πρός τα κάτω) του σήματος της cosmote τόσο σε Αθήνα, όσο και σε Καλαμάτα!

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Χτες δοκίμασα πρώτη φορά σε τραίνο διαδρομής Αθήνας-Θεσσαλονίκης να κάνω δουλειά με κινητό και HSPA modem Cosmote. Αποτέλεσμα? Συνεχώς έχανα σήμα /κλήσεις (ευτυχώς είχα προώθηση σε άλλη συσκευή χειρότερης υποτίθεται εταιρίας και σώθηκα), το internet παραπατούσε στην κυριολεξία και γενικά το σήμα μόνο ΚΑΜΠΑΝΑ δεν ήταν.

Ξέρω ξέρω, όλα τα σημεία που πέρασα ανήκαν στο 0,0001 % που δεν έχει η cosmote κάλυψη.

 

Σαν δεν ντρέπονται όλοι τους, μόνο να πουλήσουν θέλουν και πρόοδος τα τελευταία χρόνια ελάχιστη. Ανεξαρτήτως όλοι τους.

 

Ένας άνθρωπος που προσπάθησε να κάνει τη δουλειά του.

Dub be good to me!
Link to comment
Share on other sites

ΜΕΣΑ στα τρενα/τραινα κτλ δεν υπαρχει και η καλυτερη καλυψη επειδη το τρενο/τραινο λειτουργει σαν ...... "κατι" ... ( mixtri που εισαι ; ) :P
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Αργούν και οι έρημες οι δημοτικές εκλογές! Πρέπει να περάσουν και να περιμένουμε λίγο να βάλουν τις κεραίες ξανά. Πάντως συνολικά πρέπει να είναι χειρότερη σε δίκτυο από το κόκκινο δίκτυο. Κρίμα, αρχίζει να χάνει το κύριο συγκριτικό της πλεονέκτημα (δηλ. το έχει χάσει ήδη νομίζω)...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Η vodafone πρίν μερικά χρόνια ήταν εντελώς χάλια, με ανύπαρκτη κάλυψη και πολλά προβλήματα... Τώρα όμως, αφού κατάλαβε το λάθος της (και έφαγε την "τιμωρία" της από τους πελάτες που έχασε), έχει αναβαθμίσει πάααααααρα πολύ το δίκτυό της, αλλά και τις υπηρεσίες της. Εγώ προσωπικά, επειδή τυχαίνει να χρησιμοποιώ και cosmote και vodafone σαν κύρια νούμερα (το ένα προσωπικό, το άλλο επαγγελματικό), δεν έχω μείνει ποτέ παραπονεμένος από την vodafone, τόσο σε επίπεδο 3G, όσο και σε 2G. Αντιθέτως, από την cosmote έχω αρκετά παράπονα με πρώτο την ανεπαρκή κάλυψη πολλών περιοχών που κινούμαι, αλλά και με τα τρομερά προβλήματα ομιλίας και διεκπεραίωσης κλήσεων ακόμα και όταν έχω φούλ σήμα!

 

Κρίμα πάντως για την cosmote, γιατί αν είχε κάτι να διαφημίσει, αυτό ήταν η κάλυψη του δικτύου της...

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...