Jump to content

Ενημέρωση για κάλυψη και βελτιώσεις / προβλήματα δικτύου


kinitoneidimonas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

edw kai kammia 3-4 meres sthn katerini prepei na exei megalo provlhma h cosmote!poli diskola xtypaei kinhto cosmote me thn 10prospa8eia kai pali ligo evala,ta mhnymata erxontai para poli ka8isterhmena!kai pou otan se kalei kapoios h eidopoihsh klhsewn erxetai para poli arga!kai sinexeia vlepw oti exw 5klhseis,10 klhseis enw panta to kinhto pantou exei foul shma!iparxei mhpws to provlhma kai allou?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

σκέφτομαι να βάλω κοσμοτέ (μετά από πάνω από 3 χρόνια με vf...). Με ενδιαφέρει ιδιαίτερα πως πάει από κάλυψη σε ορισμένες περιοχές: Πανεπιστημιούπολη Ζωγράφου (στο κτήριο τηε φιλοσοφικής η βόντα ήταν αίσχος), κτήριο που είναι η σχολή Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνίων και ΕΜΠ.... όποιος περνάει από εκεί παρακαλώ να μου πει!
Link to comment
Share on other sites

Mexri kai h cosmote mpainei se periagwgh me thn kataramenh mobimak otan briskesai 50 xiliometra apo ta synora,de mporw na katalabw oles oi etaireies mas exoun toso adynato sima pou epitrepoun kati skopianika diktya apo mia xwra me ekapses na mpainoun se periagwgh kai to kalo einai oti 3 xiliometra pio pera yphrxe keraia cosmote kai eixa afhsei to kinhto mesa sto aytokinhto kai molis gyrisa eida to sms apo th mobimak pou mou milouse gia kalh diamonh sth xwra toys,eleos :wacko: :mad:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος SeCtoR (19 Ιούν. 2004 , 14:58)

 

Mexri kai h cosmote mpainei se periagwgh me thn kataramenh mobimak otan briskesai 50 xiliometra apo ta synora,de mporw na katalabw oles oi etaireies mas exoun toso adynato sima pou epitrepoun kati skopianika diktya apo mia xwra me ekapses na mpainoun se periagwgh kai to kalo einai oti 3 xiliometra pio pera yphrxe keraia cosmote kai eixa afhsei to kinhto mesa sto aytokinhto kai molis gyrisa eida to sms apo th mobimak pou mou milouse gia kalh diamonh sth xwra toys,eleos :wacko: :mad:

 

Βάλε επιλογή δικτύου---> χειροκίνητη και όλα τα προβλήματα θα λυθούν .Σε πολλές περιοχές της Χίου όπου η Τουρκία απέχει ελάχιστα όσοι δεν έχουν χειροκίνητη επιλογή δικτύου λαμβάνουν sms τύπου <<Welcome to Turkey For more info please deal.... >>

αν και πιστεύω ότι και οι γείτονες μας θα αντιμετωπίζουν παρόμοια προβλήματα τύπου <<Welcome to Cosmote network the official network of Olympic Games of 2004 >>

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος SeCtoR (19 Ιούν. 2004 , 14:58)

 

Mexri kai h cosmote mpainei se periagwgh me thn kataramenh mobimak otan briskesai 50 xiliometra apo ta synora,de mporw na katalabw oles oi etaireies mas exoun toso adynato sima pou epitrepoun kati skopianika diktya apo mia xwra me ekapses na mpainoun se periagwgh kai to kalo einai oti 3 xiliometra pio pera yphrxe keraia cosmote kai eixa afhsei to kinhto mesa sto aytokinhto kai molis gyrisa eida to sms apo th mobimak pou mou milouse gia kalh diamonh sth xwra toys,eleos :wacko: :mad:

 

 

Αυτό το "μέχρι και η Cosmote" μου άρεσε :p

Το πρόβλημα δεν είναι ούτε θέμα ισχύος σήματος ούτε τίποτα. Απλά δεν μπορεί να γίνει τίποτα ώστε να λυθεί το πρόβλημα σε παραμεθώριες περιοχές. Αυτό συμβαίνει παντού και σίγουρα το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζουν και οι γείτονές μας που συνδέονται με περιαγωγή σε δικά μας δίκτυα.

Πάτνως καλό θα ήταν οι εταιρείες να έρθουν σε συνεννόηση με τις αντίστοιχες των γειτόνων για να μετριάσουν κάπως το πρόβλημα αν και πλήρως δεν μπορεί να εξαλειφθεί...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος SeCtoR (19 Ιούν. 2004 , 14:58)

 

Mexri kai h cosmote mpainei se periagwgh me thn kataramenh mobimak otan briskesai 50 xiliometra apo ta synora,de mporw na katalabw oles oi etaireies mas exoun toso adynato sima pou epitrepoun kati skopianika diktya apo mia xwra me ekapses na mpainoun se periagwgh kai to kalo einai oti 3 xiliometra pio pera yphrxe keraia cosmote kai eixa afhsei to kinhto mesa sto aytokinhto kai molis gyrisa eida to sms apo th mobimak pou mou milouse gia kalh diamonh sth xwra toys,eleos :wacko: :mad:

 

edw file sector an kaneis anazhth diktiou ston dromo katerini-thessaloniki 8a deis oti emfanizei thn MKD Mobimak kai mia AD ti na peis re pou apexoun aytes oi perioxes posa km.apo ta synora
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gmmour (19 Ιούν. 2004 , 15:36)

 

Αυτό το "μέχρι και η Cosmote" μου άρεσε :p

Το πρόβλημα δεν είναι ούτε θέμα ισχύος σήματος ούτε τίποτα. Απλά δεν μπορεί να γίνει τίποτα ώστε να λυθεί το πρόβλημα σε παραμεθώριες περιοχές. Αυτό συμβαίνει παντού και σίγουρα το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζουν και οι γείτονές μας που συνδέονται με περιαγωγή σε δικά μας δίκτυα.

Πάτνως καλό θα ήταν οι εταιρείες να έρθουν σε συνεννόηση με τις αντίστοιχες των γειτόνων για να μετριάσουν κάπως το πρόβλημα αν και πλήρως δεν μπορεί να εξαλειφθεί...

 

 

Asto edw ta dika mas mesa sthn Ellada exoun as8enes sima 8a pianoun sto ekswteriko?egw pou exw taksideypsei se balkanikes xwres me to pou 8a peraseis ta synora gyrw sta 10 xiliometra ouden ellhniko diktyo,eksallou h mobimak de sygkrinete me thn cosmote mh to psaxneis

Edw mprosta sth keraia hmouna kai mphke sth mesh h mobimak epeidh eixe pio isxyro sima :whistle:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος SeCtoR (20 Ιούν. 2004 , 03:30)

 

Asto edw ta dika mas mesa sthn Ellada exoun as8enes sima 8a pianoun sto ekswteriko?egw pou exw taksideypsei se balkanikes xwres me to pou 8a peraseis ta synora gyrw sta 10 xiliometra ouden ellhniko diktyo,eksallou h mobimak de sygkrinete me thn cosmote mh to psaxneis

Edw mprosta sth keraia hmouna kai mphke sth mesh h mobimak epeidh eixe pio isxyro sima :whistle:

 

 

Μια ειναι η λύση: Γράψου στην μομπιμακ για να ησυχασεις.. :up:

Link to comment
Share on other sites

Εχθές που περνούσα απο το ελληνικό ειδα τρείς κεραίες εγκατεστημένες γύρω απο τα διάφορα γήπεδα!

Αν εξαιρέσουμε αυτή της κοσμοτέ που βρίσκετε μπροστά απο την κύρια είσοδο του παλιού δυτικού αερολομένα οι ’’άλλες’’ είναι και αυτές της κοσμοτέ και θα ξυλωθούν μετά το πέρας των ολυμπιακων αγώνων?

Πάντως λίγο πιό κάτω στίς εγκαταστάσεις του Αγίου Κοσμά το σήμα της κοσμοτέ είναι αρκετα εξασθενημένο....Μέχρι τώρα δεν βλέπω να εχει γίνει τίποτα,μόνο η βόνταφον τα παει καλα αφού εχει ενα σταθμό εδω και αρκετα χρόνια σ΄ενα παλιό τριόροφο ξενοδοχείο.

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος antonis_wrx (19 Ιούν. 2004 , 12:02)

 

σκέφτομαι να βάλω κοσμοτέ (μετά από πάνω από 3 χρόνια με vf...). Με ενδιαφέρει ιδιαίτερα πως πάει από κάλυψη σε ορισμένες περιοχές: Πανεπιστημιούπολη Ζωγράφου (στο κτήριο τηε φιλοσοφικής η βόντα ήταν αίσχος), κτήριο που είναι η σχολή Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνίων και ΕΜΠ.... όποιος περνάει από εκεί παρακαλώ να μου πει!

 

 

Κοίτα,στην Πανεπιστημιούπολη όταν λες μέσα στα κτίρια ή εκτός;;; Μέσα στα κτίρια δεν πιάνει καμία μέσα στην σχολή Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνίων ενώ στον εξωτερικό χώρο η ΤΙΜ και η cosmote πιάνουν τέλεια και οι δύο... Μήπως έχει μπει καμιά συσκευούλα μέσα στα κτίρια;;; Δεν είναι δυνατόν σε εξωτερικό χώρο να έχεις με ΤΙΜ -45db και σε εσωτερικό τίποτα.. Το ίδιο και με cosmote!!! Το θέμα είναι ότι για voda δεν ξέρω καθόλου και δεν μπορώ να σου πω αν είναι καλύτερη η cosmote...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Βλέπω ότι η COTE έχει επαναπαυθεί και δεν υπάρχει καμία πληροφόρηση για βελτιώσεις στην κάλυψη :cool: . Εγώ πάντως που επισκέφτηκα ένα κατάστημα Cosmote την προηγούμενη εβδομάδα και τους είπα ότι θέλω να διακόψω την σύνδεση μου γιατί η COTE δεν πιάνει στο σπίτι μου στην περιοχή Μασταμπάς στο Ηράκλειο Κρήτης, με ενημέρωσαν ότι κάνουν συνεχώς βελτιώσεις στην κάλυψη και να ενημερώσω το c-care. Το έκανα και μου απάντησαν ότι θα προχωρήσουν σε τοποθέτηση κεραίας στην περιοχή (?) :whistle: Είναι μια περιοχή με πολλές πολυκατοικίες και το πρόβλημα υπάρχει μέσα σε όλα τα σπίτια εκτός και αν μένεις στον 5ο όροφο. Ξέρει κανείς αν πράγματι κάνουν βελτιώσεις στην κάλυψη ώστε να περιμένω και να μην κάνω φορητότητα ? ;)
Life is a game
Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι να περιμένεις. Τόσος εξοπλισμός θα περισσέψει από τους Ολυμπιακούς... Τι θα τον κάνουνε? ;)
http://www.danasoft.com/sig/sigmacom.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sigmacom (16 Αύγ. 2004 , 19:40)

 

Η γνώμη μου είναι να περιμένεις. Τόσος εξοπλισμός θα περισσέψει από τους Ολυμπιακούς... Τι θα τον κάνουνε? ;)

 

 

Δηλαδή τι εξοπλισμός θα περισσέψει; Κεραίες;

Άσχετο το βλέπω.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lewton (16 Αύγ. 2004 , 19:53)

 

Δηλαδή τι εξοπλισμός θα περισσέψει; Κεραίες;

Άσχετο το βλέπω.

 

 

Κεραίες, πομποδέκτες, κέντρα... ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΠΡΑΜΑ στο ΟΑΚΑ κι αλλού... :happy:

http://www.danasoft.com/sig/sigmacom.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sigmacom (16 Αύγ. 2004 , 20:28)

 

Κεραίες, πομποδέκτες, κέντρα... ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΠΡΑΜΑ στο ΟΑΚΑ κι αλλού... :happy:

 

 

Καλά θα τις ξηλώσουν; :confused:

Χαζό δεν είναι;

Δεν ξέρω, ρωτάω.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lewton (16 Αύγ. 2004 , 20:34)

 

Καλά θα τις ξηλώσουν; :confused:

Χαζό δεν είναι;

Δεν ξέρω, ρωτάω.

 

 

 

Akou to sigmacom....kati kserei!!! :p :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Χαίρε bezoss! :)

 

@lewton: Να στο πω απλά:

 

Μαρτιγόπουλος said:

"Ως προς το μέγεθος του εγχειρήματος αρκεί να αναφερθεί ότι το Ολυμπιακό Δίκτυο της COSMOTE είναι τέτοιας χωρητικότητας ώστε να καλύπτει τις ανάγκες μιας περιοχής μεγαλύτερης της Πελοποννήσου, ενώ στους Αγώνες της Αθήνας για πρώτη φορά παρέχονται τρεις γενιές κινητής τηλεφωνίας. H COSMOTE μέσω των επενδύσεών της για την προετοιμασία του Ολυμπιακού δικτύου, ύψους 50 περίπου εκατ. ευρώ χωρίς να συνυπολογίζεται το κόστος της χορηγίας"

 

Όταν έχεις ένα τέτοιο έξτρα δίκτυο, μετά τους Ολυμπιακούς τι θα το κάνεις? Το πλήρωσες, που το πλήρωσες... :whistle:

http://www.danasoft.com/sig/sigmacom.jpg
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ :)

Ευχαριστώ

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sigmacom (17 Αύγ. 2004 , 01:18)

 

Χαίρε bezoss! :)

 

@lewton: Να στο πω απλά:

 

Μαρτιγόπουλος said:

"Ως προς το μέγεθος του εγχειρήματος αρκεί να αναφερθεί ότι το Ολυμπιακό Δίκτυο της COSMOTE είναι τέτοιας χωρητικότητας ώστε να καλύπτει τις ανάγκες μιας περιοχής μεγαλύτερης της Πελοποννήσου, ενώ στους Αγώνες της Αθήνας για πρώτη φορά παρέχονται τρεις γενιές κινητής τηλεφωνίας. H COSMOTE μέσω των επενδύσεών της για την προετοιμασία του Ολυμπιακού δικτύου, ύψους 50 περίπου εκατ. ευρώ χωρίς να συνυπολογίζεται το κόστος της χορηγίας"

 

Όταν έχεις ένα τέτοιο έξτρα δίκτυο, μετά τους Ολυμπιακούς τι θα το κάνεις? Το πλήρωσες, που το πλήρωσες... :whistle:

 

 

όχι μόνο θα περισέψει πολύ υλικό αλλά θα είναι και μεγάλης τεχνολογίας :) Δεν έχουν οριστεί κατευθύνσεις για εγκατάσταση του υλικού;;; Το 3g δίκτυο δεν πιστεύω να το ξηλώσει από τις Ολυμπιακές εγκαταστάσεις,τόσος κόπος... :eek:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, πως καταλαβαίνετε πιο από τα δίπολα είναι της Cosmote; Μόνο με το netmonitor όπου θα βλέπεις τα dB να φτάνουν το -χαμηλό...Το οτι υπάρχουν διπολικές κεραίες πάει να πει οτι είναι και της Cosmote; Πραγματικά, το έχω απορία......

 

Εχθές που περνούσα απο το ελληνικό ειδα τρείς κεραίες εγκατεστημένες γύρω απο τα διάφορα γήπεδα!

Αν εξαιρέσουμε αυτή της κοσμοτέ που βρίσκετε μπροστά απο την κύρια είσοδο του παλιού δυτικού αερολομένα οι ’’άλλες’’ είναι και αυτές της κοσμοτέ και θα ξυλωθούν μετά το πέρας των ολυμπιακων αγώνων?

Πάντως λίγο πιό κάτω στίς εγκαταστάσεις του Αγίου Κοσμά το σήμα της κοσμοτέ είναι αρκετα εξασθενημένο....Μέχρι τώρα δεν βλέπω να εχει γίνει τίποτα,μόνο η βόνταφον τα παει καλα αφού εχει ενα σταθμό εδω και αρκετα χρόνια σ΄ενα παλιό τριόροφο ξενοδοχείο.

 

Ότι αρχίζει, πάντα πρέπει να τελειώνει. Είναι φυσικός νόμος...:yinyang:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gmmour (22 Μάι. 2004 , 15:02)

 

Πιστεύω ότι μεγαλύτερη συχνότητα=μικρότερο μήκος κύματος=καλύτερη διεισδυτικότητα. Βέβαια μικρότερο μήκος κύματος σημαίνει μεγαλύτερη εξασθένιση σήματος, αλλά αυτό μπορεί να λυθεί με την τοποθέτηση περισσότερων κεραιών! Έτσι νομίζω ότι το 1800 έχει χαρακτηριστεί καλύτερο για πόλεις, ενώ το 900άρι καλύτερο για μεγάλες ανοικτές εκτάσεις χωρίς εμπόδια όπου επιτυγχάνεται μεγαλύτερη ακτίνα κάλυψης.

 

 

Ακριβώς έτσι είναι :) c=λf, c=ct=3x10^8 m/s (η ταχύτητα διάδοσης των Η/Μ κυμάτων), λ το μήκος κύματος, f=συχνότητα. Μεγαλύτερη συχνότητα=μικρότερο μήκος κύματος=μεγαλύτερη διυδσδυτικότητα.

 

Συγγνώμη για το διπλό post, αλλά διάβαζα το thread ανάποδα :p Ακόμα μια απορία μου: Στα τελευταία κινητά (πχ στο 5140) θα μπορούμε να βάλουμε NetMonitor;

Ότι αρχίζει, πάντα πρέπει να τελειώνει. Είναι φυσικός νόμος...:yinyang:
Link to comment
Share on other sites

είχα ακούσει εδώ και καιρό ότι θα κυκλοφορούσε κάποια ειδική έκδοση firmware με ενσωματωμένο netmonitor για ορισμένα κινητά τηλέφωνα νοκια την οποία όμως θα περνούσαν στα nokia service μόνο σε επαγγελματίες του είδους... Δεν άκουσα τίποτα αν όντως τελικά βγήκε κάτι τέτοιο.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος antonis_wrx (19 Αύγ. 2004 , 12:15)

 

είχα ακούσει εδώ και καιρό ότι θα κυκλοφορούσε κάποια ειδική έκδοση firmware με ενσωματωμένο netmonitor για ορισμένα κινητά τηλέφωνα νοκια την οποία όμως θα περνούσαν στα nokia service μόνο σε επαγγελματίες του είδους... Δεν άκουσα τίποτα αν όντως τελικά βγήκε κάτι τέτοιο.

 

 

Makari giati ola ta kainourgia montela den dexontai netmonitor alla kai pali me palio kinhto nokia an phgaines se nokia club 8a se krazane giati einai paranomo apo oti kserw :confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

I cosmote den exei poli kalo sima sta tei athinas sto aigalew....oi alles etairies den kserw ti paizoun.... ;)

episis sta patisia stin perioxi pou vriskomai iparxei arketo provlima simatos...se oles tis etairies :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Γιατί δεν τους παίρνεις τηλέφωνο να το αναφέρεις; ;) Θα το εκτιμήσουν δεόντως, πίστεψέ με !
Ότι αρχίζει, πάντα πρέπει να τελειώνει. Είναι φυσικός νόμος...:yinyang:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...