Jump to content

Ενημέρωση για κάλυψη και βελτιώσεις / προβλήματα δικτύου


kinitoneidimonas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lefkaditis (11 Φεβ. 2004 , 14:12)

 

Αν και βλέπω οτι δεν υπάρχει για αρκετό καιρό τώρα ενημέρωση για την κάλυψη της κοσμοτέ, παρατηρώ (ειδικά στα κτίρια του οτε) να ενισχύονται οι κεραίες με νέες και μεγαλύτερες απο τις ήδη υπάρχουσες .(ίσως να έχουν σχέση με 3G οι καινούργιες)

 

Υπάρχει μήπως κανένα νέο για βελτίωση κάλυψης? Προχθές είδα και εγώ την αντικατάσταση στοιχείων υπάρχουσας κεραίας με καινούργια μεγαλύτερα σε κτίριο στη συμβολή Κουντουριώτη & Σαλαμίνας απέναντι από την είσοδο του λιμανιού Θεσσαλονίκης. Έχω και εγώ την απορία, αν υπάρχει σχέση με το επερχόμενο 3g :)

jparalias.blogspot.com Περί ανέμων και υδάτων (ενίοτε όμως ανεμοστροβίλων & πλημμυρών)... :p
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

H cosmote einai h monadikh ellhnikh etaireia pou poianei pantou,opou exw paei einai terma kai paliotera otan eixa hmoun eyxaristhmenos apo kalypsh,sto kilkis einai h monadikh pou exei sima pantou oi alles dyo einai anyparktes(voda/TIM) :confused:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος SeCtoR ( 9 Απρ. 2004 , 21:53)

 

H cosmote einai h monadikh ellhnikh etaireia pou poianei pantou,opou exw paei einai terma

 

Προφανώς δεν έχεις περάσει και από την γειτονιά μου όπου η Cosmote έχει την χειρότερη κάλυψη από τις 4!...

Motorola Razr i XT890 + Alcatel 2005D + Samsung GT-N5110
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος SeCtoR ( 9 Απρ. 2004 , 21:53)

 

H cosmote einai h monadikh ellhnikh etaireia pou poianei pantou,opou exw paei einai terma

 

 

Δηλαδη συμφωνα με απλα μαθηματικα, εχεις ταξιδεψει παντου στην Ελλαδα! Μπραβο βρε συ, γιατι εγω αν και μεγαλυτερος σου δεν εχω προλαβει ακομα να παω σε ολεις τις πολεις και χωρια της Ελλαδας! Ελεος...

Infinite loneliness
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sigmacom ( 4 Απρ. 2004 , 20:03)

 

Ναί, είναι 3G (έρχεται!-έρχεται!).

 

Οι κεραίες 3G θα εξυπηρετούν και το υπάρχον δίκτυο ; (αύξηση χωρητικότητας ίσως ;;;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Zorz (12 Απρ. 2004 , 04:47)

 

Προφανώς δεν έχεις περάσει και από την γειτονιά μου όπου η Cosmote έχει την χειρότερη κάλυψη από τις 4!...

 

 

δε ξέρω τι κάνει η COSMOTE στην επαρχία αλλά μέσα στην Αθήνα είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ. Είτε δεν έχει καλό σήμα, είτε δεν έχει χωρητικότητα (απορρίπτει τις κλήσεις). Παράδειγμα ; Κορυδαλλός, Χαϊδάρι, Μεταμόρφωση, Νέο Ηράκλειο κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος IoanAth (14 Απρ. 2004 , 12:08)

 

Οι κεραίες 3G θα εξυπηρετούν και το υπάρχον δίκτυο ; (αύξηση χωρητικότητας ίσως ;;;)

 

 

Έμμεσα μπορείς να πεις πως, ναί, επεκτείνεται η χωρητικότητα. Αν έχεις συσκευή 3G, και οι φωνητικές σου κλήσεις θα "βγαίνουν" από το 3G κομμάτι του δικτύου -> αύξηση χωρητικότητας. Αλλά αυτό είναι λίγο μακριά ακόμη, μιας και δεν υπάρχουν ακόμα διαδεδομένες συσκευές 3G, έτσι ώστε να έχει "κι η κουτσή Μαρία" :o

 

Αν εννοούσες την επέκταση χωρητικότητας στο 2G, π.χ. με την προσθήκη κι άλλων πομποδεκτών, αυτό δεν το γνωρίζω. Λογικά όμως θα προβαίνανε σε τέτοια κίνηση όπου χρειαζόταν ανα πάσα στιγμή, κι όχι να περιμένουν να συμπέσει με την ανάπτυξη του 3G, ε? :rolleyes:

http://www.danasoft.com/sig/sigmacom.jpg
Link to comment
Share on other sites

Την περασμένη Παρασκευή αντικαταστάθηκαν και τα στοιχεία των κεραιών στο ξενοδοχείο ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΠΑΛΛΑΣ στη Θεσσαλονίκη. Σήμερα γίνονται κάποιες εργασίες και δε λειτουργούσε ο σταθμός το πρωί. Χθες όμως εμφανίστηκε και νέος αριθμός κυψέλης 10399, ενώ συνήθως έβγαινε το 10391 ή 10393. Επομένως, ίσως επήλθε και μία αύξηση της χωρητικότητας (ή άλλαξε η αρίθμηση των κυψελών?). Παρατήρησα επίσης, ότι με την ανακαίνιση του κτιρίου ΗΛΥΣΙΑ (Μητροπόλεως και Παύλου Μελά) και τη μετατροπή του σε κατάστημα δυστυχώς ξηλώθηκαν τα MICRO BTS στο γείσο του κτιρίου :mad: ! Μεταφέρθηκαν αλλού ή τα χάσαμε οριστικά? Γεγονός είναι πάντως, ότι υπάρχει δυναμική στο θέμα κάλυψης του δικτύου της Cosmote στην πόλη. Αν ο φίλος kinitoeidimonas έχει κάποια νέα για επεκτάσεις σε πανελλαδικό επίπεδο, ας μας ενημερώσει ανάλογα... :)
jparalias.blogspot.com Περί ανέμων και υδάτων (ενίοτε όμως ανεμοστροβίλων & πλημμυρών)... :p
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jparalias (19 Απρ. 2004 , 12:28)

 

Την περασμένη Παρασκευή αντικαταστάθηκαν και τα στοιχεία των κεραιών στο ξενοδοχείο ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΠΑΛΛΑΣ στη Θεσσαλονίκη. Σήμερα γίνονται κάποιες εργασίες και δε λειτουργούσε ο σταθμός το πρωί. Χθες όμως εμφανίστηκε και νέος αριθμός κυψέλης 10399, ενώ συνήθως έβγαινε το 10391 ή 10393. Επομένως, ίσως επήλθε και μία αύξηση της χωρητικότητας (ή άλλαξε η αρίθμηση των κυψελών?).

 

 

Δεν άλλαξε η αρίθμηση! Μπήκανε άλλα 3 cell EGSM900 με (φυσικά) τα αντίστοιχα νέα cell IDs. Ως EGSM900άρια είναι πιο ισχυρά, και σε "πιάνουν" αυτά αντί για τα DCS1800 που σε εξυπηρετούσαν μέχρι πρότινος. Ενίοτε όμως θα δείς τα 1800άρια να σε ξαναπιάνουν που και πού :)

http://www.danasoft.com/sig/sigmacom.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jparalias (19 Απρ. 2004 , 12:28)

 

Την περασμένη Παρασκευή αντικαταστάθηκαν και τα στοιχεία των κεραιών στο ξενοδοχείο ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΠΑΛΛΑΣ στη Θεσσαλονίκη. Σήμερα γίνονται κάποιες εργασίες και δε λειτουργούσε ο σταθμός το πρωί. Χθες όμως εμφανίστηκε και νέος αριθμός κυψέλης 10399, ενώ συνήθως έβγαινε το 10391 ή 10393. Επομένως, ίσως επήλθε και μία αύξηση της χωρητικότητας (ή άλλαξε η αρίθμηση των κυψελών?). Παρατήρησα επίσης, ότι με την ανακαίνιση του κτιρίου ΗΛΥΣΙΑ (Μητροπόλεως και Παύλου Μελά) και τη μετατροπή του σε κατάστημα δυστυχώς ξηλώθηκαν τα MICRO BTS στο γείσο του κτιρίου :mad: ! Μεταφέρθηκαν αλλού ή τα χάσαμε οριστικά? Γεγονός είναι πάντως, ότι υπάρχει δυναμική στο θέμα κάλυψης του δικτύου της Cosmote στην πόλη. Αν ο φίλος kinitoeidimonas έχει κάποια νέα για επεκτάσεις σε πανελλαδικό επίπεδο, ας μας ενημερώσει ανάλογα... :)

 

ton ari8mo kipselhs pws mporoume na ton doume?prepei na energopoihsume tipota sto kinhto?
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος cocu (25 Απρ. 2004 , 16:33)

 

ton ari8mo kipselhs pws mporoume na ton doume?prepei na energopoihsume tipota sto kinhto?

 

 

Αν το κινητό σου είναι αυτό που έβαλες στο avatar σου (Νοκια 7110), κατέβασε το logomanager (http://www.logomanager.co.uk - το demo δε μας χαλάει) βρές κι ένα καλωδιάκι ή υπέρυθρες, κι ενεργοποίησε το NetMonitor (γνωστό και ως Field Test Monitor).

Στην οθόνη 11 θα δείς το Cell ID.

http://www.danasoft.com/sig/sigmacom.jpg
Link to comment
Share on other sites

Kalispera! Eimai enas prosfatos xristis cosmote...kai o logos allagis apo voda se cosmote einai fisika to sima tis! Oso gia ti xrewseis einai panw katw oi idies(min sas pw kai kaliteres!)!menw stin kipseli kai sintoma tha metakomisw patisia! E tosa xronia pou menw kipseli i voda den exei kamia veltiwsi se sima kai sta patisia pou emene i thia mou ta idia xalia!!! I cosmote omos to sima tis stin kipseli einai full enw sta patisia se antithesi me tin voda pou xanei to sima poli efkola kai se merika simia den pianei kan i cosmote pianei! Afto nomizw einai poli thetiko kai diavazontas to teleio thema gia tin kalipsi tis cosmote...pistevw oti ontws exw dikio..i kalipsi tis einai para poli kali kai tin veltiwnei sinexws!

 

Ithela na rwtisw an pianei kala sta nisia tou aigiou....thanks prokatavolika an mou apantisete. :alien: :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος IoanAth (14 Απρ. 2004 , 12:15)

 

δε ξέρω τι κάνει η COSMOTE στην επαρχία αλλά μέσα στην Αθήνα είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ. Είτε δεν έχει καλό σήμα, είτε δεν έχει χωρητικότητα (απορρίπτει τις κλήσεις). Παράδειγμα ; Κορυδαλλός, Χαϊδάρι, Μεταμόρφωση, Νέο Ηράκλειο κλπ κλπ

 

 

Kalispera file mou....exw antiriseis se afto pou les! Apo ti mera pou pira cosmote kikloforw me to kinito sto xeri parakolouthontas to sima tis(koitaw kai mprosta min nomizeis :worry: ) kai exei mia xara sima!Anyway tha mou peis psemmata den les...alla ok apla sou lew kai gia to sima stin poli! :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος bezoss (27 Απρ. 2004 , 12:44)

 

Ithela na rwtisw an pianei kala sta nisia tou aigiou....thanks prokatavolika an mou apantisete. :alien: :rolleyes:

 

 

Μέχρι και 70 χλμ από τις ακτές. Καλά ταξίδια! :happy:

http://www.danasoft.com/sig/sigmacom.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος cocu (25 Απρ. 2004 , 16:33)

 

ton ari8mo kipselhs pws mporoume na ton doume?prepei na energopoihsume tipota sto kinhto?

 

Mporeis epishs na to deis an katebaseis mia efarmogh apo to wap. Tzampa bebaia ka8ws opws ksereis einai dwrean sthn cosmote to gprs :) ;) :D h selida einai tagtag.com/sites//s/e/p/seplace/0.php3#card0 :)
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
ΓΕΙΑ ΣΑΣ!!ΕΙΜΑΙ ΦΟΙΤΗΤΗΣ ΣΤΗΝ ΤΡΟΠΟΛΗ. ΧΘΕΣ ΕΙΧΕ ΔΙΑΚΟΠΗ ΡΕΥΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΕΧΡΙ ΤΗΣ ΜΙΑ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΗ ΣΕ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗΝ ΠΟΛΗ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΠΩΣ ΜΕΧΡΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΟΥΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΝΑΠΑΝΤΗΤΗ ΟΥΤΕ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΜΥΝΗΜΑΤΑ. ΟΤΑΝ ΗΡΘΕ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ ΑΠΕΚΤΗΣΕ ΠΑΛΙ ΣΗΜΑ ΣΧΕΔΟΝ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ. (sorry για τα κεφαλαία)
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Alex_kat (17 Μάι. 2004 , 15:57)

 

ΓΕΙΑ ΣΑΣ!!ΕΙΜΑΙ ΦΟΙΤΗΤΗΣ ΣΤΗΝ ΤΡΟΠΟΛΗ. ΧΘΕΣ ΕΙΧΕ ΔΙΑΚΟΠΗ ΡΕΥΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΕΧΡΙ ΤΗΣ ΜΙΑ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΗ ΣΕ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗΝ ΠΟΛΗ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΠΩΣ ΜΕΧΡΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΟΥΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΝΑΠΑΝΤΗΤΗ ΟΥΤΕ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΜΥΝΗΜΑΤΑ. ΟΤΑΝ ΗΡΘΕ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ ΑΠΕΚΤΗΣΕ ΠΑΛΙ ΣΗΜΑ ΣΧΕΔΟΝ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ. (sorry για τα κεφαλαία)

 

 

Οι σταθμοί βάσης κινητής τηλεφωνίας λειτουργούν με ηλεκτρικό ρεύμα. :worry: :p

 

Συνήθως έχουν βοηθητικές μπαταρίες που διαρκούν 1-2 ώρες. Σε ορισμένες περιπτώσεις χρησιμοποιούνται και γεννήτριες, αλλά όχι μέσα στις πόλεις.

 

Όταν σε μια μεγάλη περιοχή πάψουν να λειτουργούν οι σταθμοί, τότε (ενδεχομένως) το σήμα που λαμβάνει το κινητό προέρχεται από σταθμούς που βρίσκονται σε απόσταση μεγαλύτερη των 35km (timing advance excess), οπότε δεν είναι δυνατή η επικοινωνία.

Live Another Day,

Climb A Little Higher,

Find Another Reason To Stay...

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ. Μένω στο Ηράκλειο Κρήτης στην περιοχή του Μασταμπά όπου υπάρχουν πολλές πολυκατοικίες. Η λήψη της cosmote στην περιοχή μας είναι προβληματική σε μεγάλο βαθμό. Το έχω επισημάνει αρκετές φορές με e-mail στην cosmote και η απάντηση είναι ότι ίσως φταίει η θέση κτλ. κτλ. Σημείωση : η voda και η tim πιάνουν 4άρι. Είναι τόσο δύσκολο να βάλουν κεραίες GSM900 αφού υπάρχουν τόσες πολυκατοικίες ? Υπάρχει προοπτική βελτίωσης ενόψει Ολυμπιακών ? Ή μήπως είναι καιρός να αλλάξω εταιρία ?

Ευχαριστώ.

Life is a game
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος dimitriscrete (22 Μάι. 2004 , 12:28)

Είναι τόσο δύσκολο να βάλουν κεραίες GSM900 αφού υπάρχουν τόσες πολυκατοικίες ? Υπάρχει προοπτική βελτίωσης ενόψει Ολυμπιακών ? Ή μήπως είναι καιρός να αλλάξω εταιρία ?

Ευχαριστώ.

 

Αντίθετα, το GSM1800 ενδείκνυται για πυκνοκατοικημένες περιοχές...

Link to comment
Share on other sites

Το 900άρι "τρυπάει" καλύτερα. Για άλλους λόγους το 1800άρι έχει χαρακτηριστεί ως καλύτερο μέσα στις πόλεις. :o
http://www.danasoft.com/sig/sigmacom.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τι να πώ και εγώ, που "μάλλιασε" η γλώσσα μου για την κάκιστη κάλυψη της περιοχής "Ανάληψης" Θεσσάλονίκης (CID 12032), που, ενώ σε εξωτερικούς χώρους το σήμα είναι πολύ καλό, στους εσωτερικούς παρουσιάζει μια απότομη εξασθένηση και ακόμη και εξαφάνιση? Καλά, να μην μιλήσω για περιοχές του Δήμου Καλαμαριάς, που και εκεί υπάρχει στασιμότητα... Και η Θεσσαλονίκη είναι, όπως και το Ηράκλειο Κρήτης, που ανέφερε ο φίλος πιο πάνω, ολυμπιακή πόλη, ΑΛΛΑ... Προσωπική μου άποψη: θέλω να πιστεύω, ότι δόθηκε βάρος στο στήσιμο δικτύου 3ης γενιάς. Εξακολουθήστε πάντως να βομβαρδίζετε την Cosmote με emails και τηλεφωνήματα. Ποτέ δεν ξέρει κανείς...
jparalias.blogspot.com Περί ανέμων και υδάτων (ενίοτε όμως ανεμοστροβίλων & πλημμυρών)... :p
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sigmacom (22 Μάι. 2004 , 14:07)

 

Το 900άρι "τρυπάει" καλύτερα. Για άλλους λόγους το 1800άρι έχει χαρακτηριστεί ως καλύτερο μέσα στις πόλεις. :o

 

 

Πιστεύω ότι μεγαλύτερη συχνότητα=μικρότερο μήκος κύματος=καλύτερη διεισδυτικότητα. Βέβαια μικρότερο μήκος κύματος σημαίνει μεγαλύτερη εξασθένιση σήματος, αλλά αυτό μπορεί να λυθεί με την τοποθέτηση περισσότερων κεραιών! Έτσι νομίζω ότι το 1800 έχει χαρακτηριστεί καλύτερο για πόλεις, ενώ το 900άρι καλύτερο για μεγάλες ανοικτές εκτάσεις χωρίς εμπόδια όπου επιτυγχάνεται μεγαλύτερη ακτίνα κάλυψης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gmmour (22 Μάι. 2004 , 15:02)

 

Πιστεύω ότι μεγαλύτερη συχνότητα=μικρότερο μήκος κύματος=καλύτερη διεισδυτικότητα. Βέβαια μικρότερο μήκος κύματος σημαίνει μεγαλύτερη εξασθένιση σήματος, αλλά αυτό μπορεί να λυθεί με την τοποθέτηση περισσότερων κεραιών! Έτσι νομίζω ότι το 1800 έχει χαρακτηριστεί καλύτερο για πόλεις, ενώ το 900άρι καλύτερο για μεγάλες ανοικτές εκτάσεις χωρίς εμπόδια όπου επιτυγχάνεται μεγαλύτερη ακτίνα κάλυψης.

 

 

To 1800 genika einai kalytero apo to 900 giati prosferei pio sta8ero sima,etsi h cosmote epeidh bazei 2 h kai 3 sta8mous bashs se mia perioxh pali exei kalyterh kalypsh

An deite ton xarth kalypshs twn triwn etaireiwn h cosmote sth kshra yperexei me diafora apo vodafone,TIM :confused:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...