Jump to content

Ενημέρωση για κάλυψη και βελτιώσεις / προβλήματα δικτύου


kinitoneidimonas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μα και άλλοι πουλάνε 4G... Το καλό είναι ότι θα δούμε έστω και υποτυπώδη κάλυψη 4G εντός του 2014-2015 στα περισσότερα μέρη της Ελλάδας, λόγω του ανταγωνισμού.

Όταν άλλοι διαφημίζουν 4G, η κοσμοτέ μου το προσφέρει μέσα στο σπίτι το 4γ.

Αυτό γράφω.

Μέχρι πριν 2 μήνες είχα βονταφόν στικάκι καιι δεν μιλάμε για 4γ, ούτε σκάιπ δεν μπορούσα να κάνω.

Μιλάμε για άθλια ταχύτητα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Όταν άλλοι διαφημίζουν 4G, η κοσμοτέ μου το προσφέρει μέσα στο σπίτι το 4γ.

Αυτό γράφω.

Μέχρι πριν 2 μήνες είχα βονταφόν στικάκι καιι δεν μιλάμε για 4γ, ούτε σκάιπ δεν μπορούσα να κάνω.

Μιλάμε για άθλια ταχύτητα.

 

Ε ναι, και σε μένα συμβαίνει το αντίθετο(με Cosmote σχεδόν ούτε καν 2g στο σπίτι. Μόνο Wind με φουλ 3G και Vodafone με 3G/4G) :p Όπως καταλαβαίνεις, ο καθένας με την περιοχή του

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι, και σε μένα συμβαίνει το αντίθετο(με Cosmote σχεδόν ούτε καν 2g στο σπίτι. Μόνο Wind με φουλ 3G και Vodafone με 3G/4G) :p Όπως καταλαβαίνεις, ο καθένας με την περιοχή του

Ενταξει το στικακι το ειχα δοκιμασει και σπιτι μου επαρχια και πολλη χρηση σε 2 περιοχες Αθηνας.

Σε ολες αυτες τις περιοχες, πατο επιανε.

Αφου στην περιοχη σου εισαι ευχαριστημενος, αυτο μετραει βεβαιως.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει το στικακι το ειχα δοκιμασει και σπιτι μου επαρχια και πολλη χρηση σε 2 περιοχες Αθηνας.

Σε ολες αυτες τις περιοχες, πατο επιανε.

Αφου στην περιοχη σου εισαι ευχαριστημενος, αυτο μετραει βεβαιως.

 

Μα αυτό σου εξηγώ. Και εγώ προφανώς είμαι ευχαριστημένος από την άλλη εταιρία και δεν αναφέρομαι μόνο για την περιοχή μου :p

 

Το κακό με το 4G γενικά είναι ότι θέλει πολύ πολύ πολύ πολύ πυκνό δίκτυο για να αποδώσει. Και οι 2 εταιρίες για αρχή πασαλείμματα κάνουν, όπως και με το 3G στις αρχές του. Αλλά φυσικά καλύτερα να το έχεις, έστω και περιορισμένα για αρχή, παρά να μην το έχεις καθόλου...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα,

 

Έχει παρατηρήσει σήμερα κανείς πρόβλημα με 4g στη περιοχή του κέντρου; :confused: Κινήθηκα Αλεξάνδρας και πολυτεχνείο περίπου. Πήρα καινούργια συσκευή και ενώ οι άλλες έπιαναν 4g, η νέα στα ίδια σημεία πιάνει edge! Από φωνή κανένα πρόβλημα όμως.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά με what's up δεν εχω καθόλου data εδω και 1 ώρα.Η εξυπηρέτηση λέει είναι γενικο πρόβλημα του δικτύου.Περιοχή Ανω πατήσια.
Link to comment
Share on other sites

Και στην Ξανθη απο τις 12 το μεσημερι μεχρι τις 4 περιπου ειχε θεματα.Κατα 90% δεν ανοιγε τιποτα.
Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτο που εχω παρατηρησει εδω και μηνα(?) περιπου ειναι οτι στην δουλεια μου που ειχα παντα γεματο και σταθερο HSDPA τωρα εχω διαρκεις εναλλαγες 3G/H+...Στους ιδιους χωρους με το ιδιο κινητο, στα Νοτια προαστια, τερμα Συγγρου - εξηγηση δεν πηρα ουσιαστικα καμμια...

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Και πολύ σωστά συμβαίνει:) Εφόσον η συσκευή σου υποστηρίζει το fast dormancy, όταν δεν κάνει διακίνηση δεδομένων, δεν υπάρχει λόγος να συνδέεται σε H+

Αυτό υποστηρίζεται και από τα 3 δίκτυα

Link to comment
Share on other sites

Ξερω λιγα περι fast dormancy απλα το παραξενο ειναι οτι αυτη η συμπεριφορα στο δικτυο δεν υπήρχε λίγο καιρο πριν...να άλλαξε κατι στην Cosmote προσφατα? Μήπως να απενεργοποιουσα προσωρινα το fast dormancy ωστε να σιγουρευομουν τουλαχιστον οτι ειναι αυτη η αιτια??

BTW, μιλαμε για nexus 4 με kitkat 4.4.4 οταν αρχισε το φαινομενο και τωρα stock lollipop με την ιδια συμπεριφορα.

Edited by dbal

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Και οι 3 πάροχοι υποστηρίζουν το fast dormancy χρόνια τώρα.. Μήπως τυχόν ήταν απενεργοποιημένη η σχετική ρύθμιση στο κρυφό μενού του Nexus σου?
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω λογικη εξηγηση ουτε για αυτο το ενδεχομενο, ασε που ολοι οι γνωστοι κωδικοι για το service menu του Ν4 στην Lollipop φαινονται απενεργοποιημενοι...

Το βασικο μαλλον που πρεπει να κρατησω ειναι οτι τελικα το κινητο τωρα συμπεριφερεται φυσιολογικα οπότε fine by me... :cool:

Thanx kotsianis!

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Καλημέρα! Οταν έχω το κινητό μου κλειστό και με παίρνει κάποιος τηλέφωνο, όταν το ανοίγω δεν μου έρχεται κάποιο μήνυμα να με ειδοποιήσει για τις κλήσεις. Μήπως ξέρει κανείς πως μπορώ να το ρυθμίσω;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Οταν έχω το κινητό μου κλειστό και με παίρνει κάποιος τηλέφωνο, όταν το ανοίγω δεν μου έρχεται κάποιο μήνυμα να με ειδοποιήσει για τις κλήσεις. Μήπως ξέρει κανείς πως μπορώ να το ρυθμίσω;

 

κάλεσε το 13838 και ζήτα να σου πουν τι θα χρειαστεί να πληκτρολογήσεισ για να ενεργοποιηθεί η υπηρεσία. Επειδη είναι πολλά τα νούμερα δεν εχει fixed τρόπο ενεργοποίησης λόγω ότι έρχονται και νούμερα από φορητότητα . Έχε μπροστά σου ενα χαρτί για να σημειώσεις πριν πάρεις τηλέφωνο.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τέρμα εικονικό σήμα (ή υπερφόρτωση, δεν ξέρω τι απ'τα 2) στην Αγριά Πηλίου, στο Σουτραλί. Με το ζόρι λειτουργεί το mobile internet...

Και στο Σέσκλο ν. Μαγνησίας χαμηλό σήμα.

Προς ενημέρωση

Link to comment
Share on other sites

Εδω και μια βδομαδα σερνεται και το 3G & To 4G στα Χανια.Ακομα και διπλα στο κτηριο του ΟΤΕ οι ταχυτητες ειναι μεχρι 5-7 mbps. (3G 4G)

Να φταει το ντου των τουριστων που εχει γεμισει η πολη κοσμο και κοσμακι?

Link to comment
Share on other sites

Στην περιοχη του Τυμβου Μαραθωνα και ευρυτερα ενω εχει Η+ τακτικα συχνα ειδικα αν εισαι μεσα σε χωρους πχ μεσα στο σπιτι αλλαζει σε Η/3G/E και οταν αυτο γινεται δεν φορτωνει ΑΠΟΛΥΤΩΣ τιποτα! ειναι καιρο αυτη η κατασταση και δεν βλεπω να φτιαχνει, αμα ειμαστε απεξω πχ στην παραλια το Η+ εχει αψογη ταχυτητα, αλλα αν θες ιντερνετ μεσα στο σπιτι σου απλα την εβαψες....:mad:

Ελπιζω να μην αποξηλωσε τπτ κεραιες ο νεος μας δημαρχος Κος Ψινακης....:Ppp μην πηρε τα παραδειγματα του Κυριου Κακλαμανη οταν ηταν δημαρχος Αθηναιων γιατι ειχα τρελαθει τοτε που ειχα επισης cosmote!!! εγινε cosmoΠΟΤΕ για χρονια και πηγα στην Wind μεχρι που χαλασε αυτη και εφτιαξε η Cosmote και αλλαξα παλι!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Speedtest στην Πλατεια Ναυαρινου,κοντα στην Τσιμισκη.15MB για να γινει το test.[ATTACH]61306[/ATTACH]

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Επισης για μερικα δευτερολεπτα δεν ειχα σημα σε 2G στην Οδο Ευριπιδου,

λιγο πριν το τερμα της στην Εθνικης Αντιστασεως. [ATTACH]61318[/ATTACH]

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ενα speedtest στην Χαριλαου με φουλ H+ στο μπαλκονι του σπιτιου μου.Πριν μερικους μηνες ειχα δει 6-7Mbps Download...επεσε αλλα ειναι περιπου στα ιδια επιπεδα απο Wind με H+ [ATTACH]61340[/ATTACH]

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Για να λέμε του στραβού το δίκιο πάντως, ασχέτως της "κλεψιάς" που κάνει πλέον στα καρτοκινητα κυρίως, η 4G κάλυψή της, αλλά και η 3G,ιδίως στην επαρχία είναι αξεπέραστη...δεν περίμενα ότι θα την επέκτεινε τόσο γρήγορα... Κάπως πρέπει να πάρουν πίσω τα χρήματα που έδωσαν:p
Link to comment
Share on other sites

H+ στο ΚΤΕΛ Θεσσαλονικης(στην εξοδο απο το κυκλικο κομβο προς την Αθηνων-Θεσσαλονικης.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Να και το speedtest (Καποιος moderator να διαγραψει το προηγουμενο ποστ και να τα ενωσει).[ATTACH]61444[/ATTACH]

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σημερα στην Αλεξανδρεια Ημαθιας,το σημα ειναι αρκετα καλο στην διαδρομη της Αθηνων Θεσσαλονικης εκτος απο μικρες πτωσεις στο 3G σε Σινδο και μετα τα διοδια των Μαλγαρων,φυσικα τα χωρια στην Περιοχη του Πλατυ Ημαθιας(Κλειδι,Πλατανος,Τρικαλα,Πλατυ) ειχαν αρκετα καλο σημα σε H.Οι ταχυτητες ικανοποιητικες για browisng και fb messenger.Στο δρομο προς Αλεξανδρεια(για να μπεις μεσα) εχει χαμηλο 3G και διακοπες.Μεσα στην περιοχη ειναι καμπανα.Να και ενα Speedtest με H+

[ATTACH]61448[/ATTACH]

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...