Jump to content

Ενημέρωση για κάλυψη και βελτιώσεις / προβλήματα δικτύου


kinitoneidimonas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Θα ήθελα να μάθω απο κάποιον που μένει καλαμαριά Θεσσαλονίκης (προς καραμπουρνάκι πλευρά) αν έχει πρόβλημα με το σήμα εντός σπιτιού.. Σκέφτομαι την αγορά iphone μαζί με δεδομένα και θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει πρόβλημα είται στα δεδομένα ή στην φωνή :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Η Cosmote Στα Χανια ειναι στην ιδια καλη κατασταση που ειναι και η vodafone απο σημα???

 

Σε ποια περιοχη ενδιαφερεσαι να μαθεις?

Στο κεντρο ειναι φουλ ολες.Προς Χαλεπα η Vodafone ειναι φουλαρισμενη ενω η κοσμοτε 1-2 γραμμες σε εσωτερικους χωρους.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,έφτιαξαν τα καρτοκινητά της Cosmote;:worry:

 

Eγω παντως δεν αντιμετωπιζω προβληματα. Μια χαρα ειναι το δικτυο.

Φτου φτου να μην το ματιασω..:rolleyes:

Που και που μου βγαζει δικτυο απασχολημενο αλλα με την δευτερη-τριτη προσπαθεια λειτουργει κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Στην επισιμη ιστοσελιδα της Κοσμοτε γραφεται Πληθυσμιακη καλυψη 99,8% Που μπορω να δω τις διαφορες στην καλυψη σε σχεση με πριν (99,6%);:confused:

Ναι. Το είδα και σε διαφημιστική πινακίδα. Ποιος ξέρει? Πάντως στο banner στο myphone ακόμη 99,6% γράφει. Οσο για το που μπορείς να δεις τις διαφορές, εδώ δεν μπορείς να δεις που υπάρχει και που όχι κάλυψη... Θες να δεις τις διαφορές?

Link to comment
Share on other sites

εβγαλε και διαφημιση για την καλυψη

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στην περιοχή μου η COSMOTE έχει full σήμα, οπού και να πας είναι 5/5. Σε σχέσει με άλλες δυο έχει πoλι καλή κάλυψή ....
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... για να σας αποδείξω ότι η Cosmote έχει το καλύτερο σήμα (ακόμα και στους πιο κλειστούς χώρους), βάλτε ένα κινητό με κάρτα Wind ή Vodafone στο φούρνο μικροκυμάτων (μην τον ενεργοποιήσετε! :p) Έπειτα καλέστε τον αριθμό του κινητού αυτού. Είμαι σίγουρος ότι το κινητό δεν θα πιάνει σήμα και επομένως δεν θα λαμβάνει κλήσεις. Τώρα βάλτε κινητό Cosmote στο φούρνο και καλέστε το. Το αποτέλεσμα? Καλεί κανονικά! :blink:

 

Κάντε το και μόνοι σας αν δεν πιστεύετε. :happy:

Επίσης, μπορείτε να μάθετε αν ο φούρνος μικροκυμάτων σας είναι ασφαλής (αν δεν καλεί όλα είναι ΟΚ επειδή κλείνει τα μικροκύματα μέσα και ως αποτέλεσμα δεν εκπέμπει ακτινοβολία όταν λειτουργεί) - αλλά αρκεί να μη χρησιμοποιήσετε κινητό Cosmote! Αυτά... :lol::lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... για να σας αποδείξω ότι η Cosmote έχει το καλύτερο σήμα (ακόμα και στους πιο κλειστούς χώρους), βάλτε ένα κινητό με κάρτα Wind ή Vodafone στο φούρνο μικροκυμάτων (μην τον ενεργοποιήσετε! :p) Έπειτα καλέστε τον αριθμό του κινητού αυτού. Είμαι σίγουρος ότι το κινητό δεν θα πιάνει σήμα και επομένως δεν θα λαμβάνει κλήσεις. Τώρα βάλτε κινητό Cosmote στο φούρνο και καλέστε το. Το αποτέλεσμα? Καλεί κανονικά! :blink:

 

Κάντε το και μόνοι σας αν δεν πιστεύετε. :happy:

Επίσης, μπορείτε να μάθετε αν ο φούρνος μικροκυμάτων σας είναι ασφαλής (αν δεν καλεί όλα είναι ΟΚ επειδή κλείνει τα μικροκύματα μέσα και ως αποτέλεσμα δεν εκπέμπει ακτινοβολία όταν λειτουργεί) - αλλά αρκεί να μη χρησιμοποιήσετε κινητό Cosmote! Αυτά... :lol::lol:

 

Τι σχέση έχει ο φούρνος μικροκυμμάτων με το σήμα; Ηλεκτρομαγνητική θωράκιση έχει για κάποια συχνότητα... Δηλαδή αν έχει 3g μέσα στο φούρνο η Cosmote σημαίνει ότι πιάνει καλύτερα γενικά;

Πολύ απλοϊκή σκέψη για ένα τόσο μεγάλο συμπέρασμα...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... για να σας αποδείξω ότι η Cosmote έχει το καλύτερο σήμα (ακόμα και στους πιο κλειστούς χώρους), βάλτε ένα κινητό με κάρτα Wind ή Vodafone στο φούρνο μικροκυμάτων (μην τον ενεργοποιήσετε! :p) Έπειτα καλέστε τον αριθμό του κινητού αυτού. Είμαι σίγουρος ότι το κινητό δεν θα πιάνει σήμα και επομένως δεν θα λαμβάνει κλήσεις. Τώρα βάλτε κινητό Cosmote στο φούρνο και καλέστε το. Το αποτέλεσμα? Καλεί κανονικά! :blink:

 

Κάντε το και μόνοι σας αν δεν πιστεύετε. :happy:

Επίσης, μπορείτε να μάθετε αν ο φούρνος μικροκυμάτων σας είναι ασφαλής (αν δεν καλεί όλα είναι ΟΚ επειδή κλείνει τα μικροκύματα μέσα και ως αποτέλεσμα δεν εκπέμπει ακτινοβολία όταν λειτουργεί) - αλλά αρκεί να μη χρησιμοποιήσετε κινητό Cosmote! Αυτά... :lol::lol:

Aπό περιέργεια μόλις το δοκίμασα. Στο δικό μου πιάνουν και οι τρεις κανονικά.

 

Αλλά δεν καταλαβαίνω πως κάτι τέτοιο αποδεικνύει ποιά έχει καλύτερη κάλυψη σε όλη την Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Aπό περιέργεια μόλις το δοκίμασα. Στο δικό μου πιάνουν και οι τρεις κανονικά.

 

Tα έχουμε ξαναπεί αυτά στο παρελθον:Ανακεφαλαίωση:

 

-Στις μεγαλουπόλεις Vodafone,στο πηγάδι Wind και τώρα πλέον στο φούρνο μικροκυμάτων Cosmote!Να πως εξηγείται η αύξηση της πληθυσμιακής κάλυψης από 99,6% σε 99,8%....Υπάρχουν αρκετοί φούρνοι μικροκυμάτων..Μάλιστα..Πολύ ενδιαφέρον....:lol::lol:

 

bored01,ήταν σε λειτουργια ο φούρνος; :p

 

Πάντως,την απορία μου την έχω:ο φούρνος μικροκυμάτων ουσιαστικά λειτουργεί σαν κλωβός του Faraday και ως εκ τούτου δε διαφεύγει η ακτινοβολία των 2,4 GHz την οποία εκπέμπει.Πώς και δεν εμποδίζει το σήμα των τηλεφώνων; :confused: Επειδή είναι χαμηλότερης συχνότητας από 2.4 Ghz;

Link to comment
Share on other sites

Tα έχουμε ξαναπεί αυτά στο παρελθον:Ανακεφαλαίωση:

 

-Στις μεγαλουπόλεις Vodafone,στο πηγάδι Wind και τώρα πλέον στο φούρνο μικροκυμάτων Cosmote!Να πως εξηγείται η αύξηση της πληθυσμιακής κάλυψης από 99,6% σε 99,8%....Υπάρχουν αρκετοί φούρνοι μικροκυμάτων..Μάλιστα..Πολύ ενδιαφέρον....:lol::lol:

 

bored01,ήταν σε λειτουργια ο φούρνος; :p

 

Πάντως,την απορία μου την έχω:ο φούρνος μικροκυμάτων ουσιαστικά λειτουργεί σαν κλωβός του Faraday και ως εκ τούτου δε διαφεύγει η ακτινοβολία των 2,4 GHz την οποία εκπέμπει.Πώς και δεν εμποδίζει το σήμα των τηλεφώνων; :confused: Επειδή είναι χαμηλότερης συχνότητας από 2.4 Ghz;

αναλόγως το φίλτρο...Ζωνοπερατό λογικά χρησιμοποιείται...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Λογικά όλοι οι φούρνοι μικροκυμάτων τότε θα έχουν ζωνοπερατό φίλτρο :)

 

Βρε συ bored,σου βρίσκεται κανένα handsfree πρόχειρο να το συνδέσεις με το κινητό και να το βάλεις στο φουρνο μικροκυμάτων; :p Λογικά θα κοπεί η σύνδεση,αλλά δε χάνουμε τίποτα να κάνουμε ένα πείραμα :lol:

 

Α ρε Κοσμοτέ τι μας κάνεις Σάββατο βράδυ με την εκπληκτική σου κάλυψη :lol:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα γύρω στις 9:30 το πρωί βρέθηκα για δουλειά στην περιοχή της Παλλήνης και πραγματικά βλαστήμησα. Δεν μπορούσα να βγάλω γραμμή με τίποτα.

 

Στις περιοχές που συνήθως κινούμε δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα, αλλά σήμερα που βρέθηκα εκτός των συνηθισμένων πραγματικά τα είδα όλα...Καταλαβαίνω απολύτως όσους φωνάζουν για την κατάσταση του δικτύου της COSMOTE....

 

 

Την πρηγούμενη βδομάδα ξαναβρέθηκα στην ίδια περιοχή και η διαφορά ήταν πργματικά τεράστια προς το καλύτερο. Οι κλήσεις έβγαιναν με τη μία και η ποιότητα της συνομιλίας εξαιρετική!

Open your Windows to Freedom!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

http://www.reactos.org

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα διαφήμιση που αναφέρει πλέον για 99.8% πληθυσμιακή κάλυψη,άρα είναι γεγονός..Οι ανταγωνίστριες πρέπει να εντείνουν πλέον τις προσπαθειες σε απομακρυσμένες/επαρχιακές περιοχές και να μη σφυρίζουν αδιάφορα... :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

bored01,ήταν σε λειτουργια ο φούρνος

Δεν θα διακινδύνευα ποτέ την "υγεία" του iPhonακίου μου.:mad: :p

 

Βρε συ bored,σου βρίσκεται κανένα handsfree πρόχειρο να το συνδέσεις με το κινητό και να το βάλεις στο φουρνο μικροκυμάτων; :p Λογικά θα κοπεί η σύνδεση,αλλά δε χάνουμε τίποτα να κάνουμε ένα πείραμα :lol:

 

Α ρε Κοσμοτέ τι μας κάνεις Σάββατο βράδυ με την εκπληκτική σου κάλυψη :lol:

 

Θα σε στεναχωρήσω αλλά δεν μου βρίσκεται.:happy:

 

Αυτό που ειλικρινά δεν καταλαβαίνω (είμαι άσχετος από αυτά γι'αυτό ρωτάω) είναι πως γίνεται να τυλίγω το κινητό με αλουμινόχαρτο και να μην πιάνει (ούτε η Cosmote:p) και μέσα στο φούρνο να λειτουργεί κανονικά...:worry:

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες 10 μέρες στην Θεσσαλονίκη η κατάσταση είναι καλύτερη.

 

Συνήθως 8 στις 10 κλήσεις θα γίνουν,και τα μηνύματα ή θα φτάσουν αμέσως ή με μικρή καθυστέρηση.

 

Ελπίζω το φαινόμενο να συνεχιστεί :)

Link to comment
Share on other sites

και εμας εδω καλυτερα αν και τα μηνυματα ειναι στην ιδια κατασταση μπορει να φτασουν και με καθυστερηση 12 ωρων!

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρησε κανενας άλλος χτες Σαββατο 27-6 το βραδυ απο τις 10.50 έως τις 11.20 διακοπη σήματος της Cosmote στα Βορεια προαστεια της Αθήνας (Μαρουσι, Χαλάνδρι, Κηφισιά)?

Εΐμασταν παρεα με 3 συσκευες με cosmote και ηταν ολες νεκρες για 20-30 λεπτα σε ολη τη Λεωφ. Κηφισίας απο το "δαχτυλίδι" και πάνω.

Πολυ περιεργο για τοση πολυ ωρα και τοσο κεντρικα σημεια...

 

κανενας αλλος???

 

 

υ.γ. Παντως εδω και 6-8 μήνες απο τότε που αποφασισαν να βάλουν σταθερες τηλεφωνίες, ιντερνετ κλπ το δικτυο της Cosmote ειναι ΑΘΛΙΟ!

Χανεται το σημα συνέχεια, μεταλικοι ήχοι, κοβεται η γραμμή κλπ κλπ... τραγικα και συνεχη προβληματα... μας κρεμασανε ολους για να πουλησουν "σταθερή" τηλεφωνια ενω δεν εχουν τις υποδομές...

Μου αρεσει που τολμάνε και βγαζουν και διαφημιση για την καλυψη του σηματος... τραγικό!!

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρησε κανενας άλλος χτες Σαββατο 27-6 το βραδυ απο τις 10.50 έως τις 11.20 διακοπη σήματος της Cosmote στα Βορεια προαστεια της Αθήνας (Μαρουσι, Χαλάνδρι, Κηφισιά)?

Εΐμασταν παρεα με 3 συσκευες με cosmote και ηταν ολες νεκρες για 20-30 λεπτα σε ολη τη Λεωφ. Κηφισίας απο το "δαχτυλίδι" και πάνω.

Πολυ περιεργο για τοση πολυ ωρα και τοσο κεντρικα σημεια...

 

 

Τώρα που το λες προσπαθούσα για κανενα δεκάλεπτο να καλέσω έναν φίλο που έχει Cosmote στη Κηφισιά και δεν έπιανε. Μάλλον προσωρινό πρόβλημα σε κάποιο κέντρο θα υπήρχε...

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρησε κανενας άλλος χτες Σαββατο 27-6 το βραδυ απο τις 10.50 έως τις 11.20 διακοπη σήματος της Cosmote στα Βορεια προαστεια της Αθήνας (Μαρουσι, Χαλάνδρι, Κηφισιά)?

Εΐμασταν παρεα με 3 συσκευες με cosmote και ηταν ολες νεκρες για 20-30 λεπτα σε ολη τη Λεωφ. Κηφισίας απο το "δαχτυλίδι" και πάνω.

Πολυ περιεργο για τοση πολυ ωρα και τοσο κεντρικα σημεια...

 

κανενας αλλος???

 

Περιστασιακό πρόβλημα δικτύου. Είχε και σήμερα, δεν ξέρω αν έχει λυθεί ακόμα. Όσοι αντιμετωπίζουν πρόβλημα στην Αθήνα, να δοκιμάσουν να γυρίσουν σε 3G ( αν διατίθεται τέτοια συσκευή ), για τις υπόλοιπες πόλεις που παρουσιάζουν το πρόβλημα, να γυρίσουν σε 2g.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευα καποτε οτι η κοσμοτε ειχε το καλυτερο δικτυο πλεον δε το σκεφτομαι καθολου,τωρα μονο voda λεει με χιλια
Link to comment
Share on other sites

Πιστευα καποτε οτι η κοσμοτε ειχε το καλυτερο δικτυο πλεον δε το σκεφτομαι καθολου,τωρα μονο voda λεει με χιλια

 

πιστεύω ότι η κοσμοτέ είναι καλύτερο σε κλειστούς χώρους στο gsm. επειδή διαθέτη gms 1800

Link to comment
Share on other sites

Πιστευα καποτε οτι η κοσμοτε ειχε το καλυτερο δικτυο πλεον δε το σκεφτομαι καθολου,τωρα μονο voda λεει με χιλια

 

O καθενας αναλογα την περιοχη που μενει θα λεει τα δικα του.

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω ότι η κοσμοτέ είναι καλύτερο σε κλειστούς χώρους στο gsm. επειδή διαθέτη gms 1800

 

1. Δεν είναι gms αλλά gsm.

2. Από το 2001 και οι τρεις εταιρείες εκπέμπουν dual band (900/1800).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...