Jump to content

Ενημέρωση για κάλυψη και βελτιώσεις / προβλήματα δικτύου


kinitoneidimonas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Nομιζω οτι η κοσμοτε παρα το FR που υποστηριζει εχει τον πιο καθαρο ηχο φωνης σε σχεση με τη βονταφον και την ΤΙΜ,δε ξερω μπορει να ειναι ιδεα μου παντως δεν ειναι οπως παλια που σου μιλουσε ο ρομποκοπ,η ΤΙΜ παντως εχει χειροτερη ποιοτητα χιλιομετρα μακρια και οταν εχει τραφικ και σπαει σε ΗR για να εξυπηρετησει κοσμο φεξε μου και γλυστρισα
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Και όμως η cosmote τον τελευταίο καιρό πέφτει πιο πολλέ φορές σε ΗR από την ΤΙΜ,ειδικά στο egsm που προσέχω περισσότερο!!! Η ιδέα σου είναι...Στον ήχο η ΤΙΜ είναι μπροστά από τις άλλες δύο! Πιο καθαρός ήχος και πιο δυνατός.Η cosmote δεν είναι τόσο άσχημη στη λήψη αλλά ρώτα και τον άλλον πως σε ακούει.Η κατάσταση δεν είναι και τόσο καλή...:(

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Gnwsto kai genikos paradekto pws h Tim exei thn kaluterh poiothta hxou me 2h thn Vodafone kai arketa pisw(eidika paliotera)thn Cote!

Oso gia ta magazia kalo to kolpaki twn etairiwn mias kai etsi bgazoun arketa leftakia;)

 

Oloi pairnoun ena thlefwnaki se filiko proswpo otan einai sta mouzoukia:)

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

Η κοσμοτε απο τοτε που εκανε αλλαγη εξοπλισμου σε καποιες περιοχες βελτιωθηκε η ποιοτητα αλλα μαλλον οπως λεει και ο mixtri η ΤΙΜ εχει καλυτερο ηχο με EFR
Link to comment
Share on other sites

Μην το παρακάνουμε και συκρίνουμε ΤΙΜ με κοσμοτέ σε θέμα κάλυψης... Ο απλός άνθρωπος παρατηρεί ότι μόλις βρεθεί σε κάποιο πιο "παράξενο" σημείο, κατά κανόνα το 1ο δίκτυο που θα "πεθάνει" είναι η ΤΙΜ... Αν και δεν έχω αντιληφθεί κάποια διαφορά προς το χειρότερο εις βάρος της κοσμοτέ, νομίζω ότι, αν έχεις να διαλέξεις ανάμεσα σε καλύτερη κάλυψη με χειρότερη ποιότητα ήχου και χειρότερη κάλυψη με καλύτερη ποιότητα ήχου, θα προτιμήσεις το πρώτο...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εδώ είναι όλες οι πληροφορίες κυψέλης που μεταδίδονται στην εταιρία Telsim και Turkcell της γειτονικής Τουρκίας http://www.telsim.com.tr/eng/servisl...i/cepyayin.php και http://www.turkcell.com.tr/index/0,1028,300389,00.html

Άρε Ελλάδα!!Περιμένω κάτι και εδω περα

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι όλες οι πληροφορίες κυψέλης που μεταδίδονται στην εταιρία Telsim και Turkcell της γειτονικής Τουρκίας http://www.telsim.com.tr/eng/servisl...i/cepyayin.php και http://www.turkcell.com.tr/index/0,1028,300389,00.html

Άρε Ελλάδα!!Περιμένω κάτι και εδω περα

το CB δεν αποφέρει κέρδη.Έτσι λοιπόν μην το περιμένεις στην Ελλάδα:lol: Έτσι είναι...Και η ΤΙΜ στο πλαίσιο του προγράμματος City lines PLUS το έβαλε(κέρδος)και ένα CB της πλάκας:p

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να μάθω αν υπάρχει κάλυψη 3g σε διάφορες περιοχές της Ελλάδας; Άμεσα ενδιαφέρομαι για Καλαμάτα :O
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Παντως,ομολογώ οτι η COSMOTE αντιδρα γρήγορα...πριν 10 μερες εστειλα e-mail για ενα προβλημα κάλυψης στη λεωφόρο δημοκρατίας κ πέρασα χτες κ το σήμα ήταν καμπάνα...μπράβο στο τεχνικό τμήμα
Link to comment
Share on other sites

Παντως,ομολογώ οτι η COSMOTE αντιδρα γρήγορα...πριν 10 μερες εστειλα e-mail για ενα προβλημα κάλυψης στη λεωφόρο δημοκρατίας κ πέρασα χτες κ το σήμα ήταν καμπάνα...μπράβο στο τεχνικό τμήμα

 

Ούτε με σφαίρες. Σε 10 μέρες να έβαλαν σταθμό; Σχεδιασμένο εδώ και καιρό.

Link to comment
Share on other sites

...Eγω πάντως που ταξίδεψα πέρσι τον Σεπτέμβριο, διαπίστωσα ότι μόνο στο κέντρο της Καλαμάτας είχε 3G κάλυψη....:)

οι άλλες στην Καλαμάτα πως τα πήγαιναν από 3g κάλυψη;

Πάντως στο Βόλο η UMTS coverage της cosmote είναι πολύ καλή;) Το μεγάλο της πλεονέκτημα είναι στο κέντρο μιας και εκεί έχει ζήσει η κεραία της και παίζει dual mode:)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Konta ston bardari, mesa se asanser sima 0, ston 3o orofo polikatikias, mesa stin tsepi sima poli ligo...

 

Afto einai to kalo diktio? :) Mipws stis megaleis poleis i cosmote den einai toso kali oso stin eparxia?

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Εσύ λες για το ασανσερ... Στη Στρατηγού Καλάρη, κοντά στο λευκό πύργο, μέσα στα μπαράκια είναι επίσης 0 το σήμα της cosmote...
http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω... Εξάλλου εδώ και χρόνια έχει και eGsm στα 900. Ίσως είναι δύσκολο σημείο. Μόνο η voda πιάνει καλά εκεί. Επίσης σε κάποια σημεία σε Άνω και Κάτω Τούμπα, μέσα σε σπίτια έχει μεγάλο πρόβλημα η cosmote. Συγκεκριμένα στην περιοχή Κληματαριά της Κάτω Τούμπας ήταν προγραμματισμένη η τοποθέτηση κεραίας εδώ και χρόνια αλλά ακόμη δεν πρέπει να έχει μπει...
http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Milousa me enan pou einai pisw apo tin aggelakh, kai stin arxh o ixos htan robotikos, meta eixe diakopes, eftege to sima toy alloy. Dhladh eleos... mesa sta vouna eimaste? :P

 

Arxizw na skeftomai oti to kinito moy exei provlhma :P

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κατερίνη πρέπει να απενεργοποιήκε ακόμη μια κεραία αυτή τη φορά της cosmote!Στην ολυμπιακή ακτή το σήμα είναι μηδαμινό!!Και συνδέομαι με άλλο area id κι όλας!!101,102 που ειναι ανάμεσα θεσ/νίκη,χαλκιδική και με 104(Λάρισα) με T.A από 57-63 οι κλήσεις δηλαδή είναι (σχεδόν) αδύνατο να βγούν!!!!Το σήμα εκεί της cosmote ήταν τέλειο!!

Επίσης παρατήρησα ότι σε ένα κομμάτι της Κατερίνης μεταδίδεται το κανάλι Ε0 με C1 και C2 ίσα!Και σε ένα άλλο κομμάτι άρχισε εδώ και δυό βδομάδες να λειτουργεί πάλι κανάλι Ε0 σε άλλο τμήμα της πόλης αλλά πιάνει και στο υπόλοιπο με C1>C2 και όταν συνδέομαι με κάποιο από αυτά το σήμα εξαφανίζεται για λίγο και επανέρχεται!Δεν ξέρω αν οφείλεται σε αυτό!!

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνη πρέπει να απενεργοποιήκε ακόμη μια κεραία αυτή τη φορά της cosmote!Στην ολυμπιακή ακτή το σήμα είναι μηδαμινό!!Και συνδέομαι με άλλο area id κι όλας!!101,102 που ειναι ανάμεσα θεσ/νίκη,χαλκιδική και με 104(Λάρισα) με T.A από 57-63 οι κλήσεις δηλαδή είναι (σχεδόν) αδύνατο να βγούν!!!!Το σήμα εκεί της cosmote ήταν τέλειο!!

Επίσης παρατήρησα ότι σε ένα κομμάτι της Κατερίνης μεταδίδεται το κανάλι Ε0 με C1 και C2 ίσα!Και σε ένα άλλο κομμάτι άρχισε εδώ και δυό βδομάδες να λειτουργεί πάλι κανάλι Ε0 σε άλλο τμήμα της πόλης αλλά πιάνει και στο υπόλοιπο με C1>C2 και όταν συνδέομαι με κάποιο από αυτά το σήμα εξαφανίζεται για λίγο και επανέρχεται!Δεν ξέρω αν οφείλεται σε αυτό!!

 

 

ειναι το καναλι 1000 eGSM αυτο το Ε0 που βλεπεις. Το C1>C2 δειχνει οτι κατι δεν παει καλα αφου το καναλι ειναι στο φασμα των 900 Mhz

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνη πρέπει να απενεργοποιήκε ακόμη μια κεραία αυτή τη φορά της cosmote!Στην ολυμπιακή ακτή το σήμα είναι μηδαμινό!!Και συνδέομαι με άλλο area id κι όλας!!101,102 που ειναι ανάμεσα θεσ/νίκη,χαλκιδική και με 104(Λάρισα) με T.A από 57-63 οι κλήσεις δηλαδή είναι (σχεδόν) αδύνατο να βγούν!!!!Το σήμα εκεί της cosmote ήταν τέλειο!!

Επίσης παρατήρησα ότι σε ένα κομμάτι της Κατερίνης μεταδίδεται το κανάλι Ε0 με C1 και C2 ίσα!Και σε ένα άλλο κομμάτι άρχισε εδώ και δυό βδομάδες να λειτουργεί πάλι κανάλι Ε0 σε άλλο τμήμα της πόλης αλλά πιάνει και στο υπόλοιπο με C1>C2 και όταν συνδέομαι με κάποιο από αυτά το σήμα εξαφανίζεται για λίγο και επανέρχεται!Δεν ξέρω αν οφείλεται σε αυτό!!

Τι τραβάν αυτές οι εταιρίες στη Κατερίνη...(από ότι καταλαβαίνω τελικά η vodafone την έβγαλε σχετικά καθαρή;Βέβαια δε ξέρω όλες τις εξελίξεις...) Και τι θα τραβήξουν εφόσον ξηλώνονται συνεχώς bts.Θα φτάσετε σε κατάσταση όπως στο Βόλο που στο κέντρο θα μιλάτε σε μπαλκόνια.Τουλάχιστον ο Βόλος έχει γύρω του υψώματα που εξομαλύνουν την κατάσταση ενώ η Κατερίνη είναι σχετικά επίπεδη πόλη με αποτέλεσμα να δημιουργούνται τεράστια προβλήματα από την απουσία σταθμού ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ.Επειδή έγινε συζήτηση με τον NRG στο myphone meeting,γι'αυτό το λέω...

 

Στο θέμα σου τώρα:

Σίγουρα τα δύο κανάλια χρησιμοποιούν τις ίδιες συχνότητες; Αν ναι τότε παρεμβάλλονται το ένα με το άλλο,ειδικά αν εκπέμπονται "κόντρα" το ένα στο άλλο ή έχουν συγκάλυψη κάποιων περιοχών... όμως μου φαίνεται μεγάλη πατάτα

 

Dj_TEO,όλα τα κανάλια της cosmote έχουν C1>C2 μέσα στις πόλεις...Αφού χρησιμοποιείται για κάλυψη το egsm900 της cosmote,όχι για χωρητικότητα. Το C2 μόνο προτεραιότητα δίνει...Το C1 καθορίζει το RXAM,σωστά; Άρα οι ρυθμίσεις μια χαρά είναι...Σε όλες τις πόλεις που έχω δει μόνο για κάλυψη τα χρησιμοποιεί,στην επαρχία απλά σε κάποιες περιπτώσει(πχ Τρίκερι Ν.Μαγνησίας)βάζει C1=C2 γιατί μπορεί να καλύπτει εξίσου καλά και το 1800άρι επομένως το χρησιμοποιείι σαν μία επιπλέόν συχνότητα κάλυψης για "εφεδρεία"... Το θέμα είναι να προσέξει τις συχνότητες χρησιμοποιούν οι neighbour cells που στην περίπτωση της Κατερίνης φαίνονται να παρεμβάλλονται:worry:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

[quote=

Σίγουρα τα δύο κανάλια χρησιμοποιούν τις ίδιες συχνότητες; Αν ναι τότε παρεμβάλλονται το ένα με το άλλο,ειδικά αν εκπέμπονται "κόντρα" το ένα στο άλλο ή έχουν συγκάλυψη κάποιων περιοχών... όμως μου φαίνεται μεγάλη πατάτα

 

:

Το α' Ε0 έχει cell id 30519 και το β' έχει 30497 και είναι και αυτό Ε0 και πρέπει αυτό να εκπέμπει κοντά στην κεντρική πλατεία γιατί έχει ΤΑ 0

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εδώ και 4-5 μέρες μερικές φορές δεν μπορώ να με ακούσουν ή να ακούσω τους άλλους είτε σε vodafone είτε σε cosmote. Μήπως φταίει το κινητό μου; Η το δίκτυο;

Καμια ιδέα; Συμβαίνει και σε κανέναν άλλον αυτό;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Στην Κω επιτέλους δύκτιο 3G μόνο από την cosmote(μόνο στην πόλη)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

είδατε; ξαναπροβάλλεται η διαφήμιση "σήμα παντού" της cosmote:p

άμα σας πω τι έπαθα θα αρχίσω και εγώ να γυρίζω videάκια.Ανέβηκα στο Πήλιο και ήμουν μέσα στο δάσος κοντά στην Πορταριά.Μόνο η cosmote έπιανε εικονικά,η ΤΙΜ είχε και 3g και έκανα και video call :shock: εμπειρίες ανάλογες χωρίς 3g είχα πέρυσι στη Τσαγκαράδα:cat:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ας κάνει η Cosmote το σήμα της στα Μακεδονικά Τέμπη... ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ. Τόσος κόσμος περναέι από εκεί για βόρεια ελλάδα..
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...