Jump to content

Ενημέρωση για κάλυψη και βελτιώσεις / προβλήματα δικτύου


kinitoneidimonas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καμία απ΄τις 2 δε νομίζω να είχε πρόβλημα κατά τόπους.Το πιο σωστό είναι να λέμε ότι απέκτησαν πρόβλημα ;)

 

Άποψή σου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Όταν η εταιρία τοποθετεί κεραία & της την καταστρέφουν,είναι άποψή μου πως δεν είχε εξαρχής το πρόβλημα αλλά το απέκτησε στην πορεία;
Link to comment
Share on other sites

απλα η cosmote δεν παλευεται ...αθλια η φαση...αλλα η διαφημιση διαφημιση...99.8% καλυψη δικτυου(θα επρεπε να λεει σε παρενθεση ομως "απαραιτητη προυποθεση 10 προσπαθειες συνδεσης) ...α ρε τιμωρια που θελουνε...
Link to comment
Share on other sites

Τώρα έβγαλε και την καινούρια διαφήμιση με τα γαϊδούρια που κάνουν κόντρες...

Και διαφημίζει το πολύ γρήγορο mobile internet!!

Η σωστή διαφήμιση θα ήταν με ένα πράσσινο γαϊδούρι και δίπλα μια κατακόκκινη ferrari η οποία εξαφανίζεται πρίν καν ξεκινήσει το γαϊδούρι!... Πιστεύω πως θα είναι προφανές το νόημα!

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Τώρα έβγαλε και την καινούρια διαφήμιση με τα γαϊδούρια που κάνουν κόντρες...

Και διαφημίζει το πολύ γρήγορο mobile internet!!

Η σωστή διαφήμιση θα ήταν με ένα πράσσινο γαϊδούρι και δίπλα μια κατακόκκινη ferrari η οποία εξαφανίζεται πρίν καν ξεκινήσει το γαϊδούρι!... Πιστεύω πως θα είναι προφανές το νόημα!

 

Πολύ καλό!:lol:. Ας βάλει 3g στην περιοχή μου η vodafone και έφυγα από το γαϊδούρι...:lol:.

Link to comment
Share on other sites

Όταν η εταιρία τοποθετεί κεραία & της την καταστρέφουν,είναι άποψή μου πως δεν είχε εξαρχής το πρόβλημα αλλά το απέκτησε στην πορεία;

 

Εγω μιλησα για μια συγκεκριμενη περιοχη, αν εχεις(εχουμε) πεις(πουμε) κατι συγκεκριμενο για αυτη την περιοχη καλως. Αυτα που λες μπορει να ισχυουν (και δεν το αμφισβητω) για καποιο άλλο προβληματικο σημειο (η σημεια).

Καλο θα ηταν να μην γενικευουμε.

Link to comment
Share on other sites

Θες να πεις δηλαδή ότι εξαρχής η κατάσταση στην περιοχή ήταν χάλια;Δε νομίζω μία περιοχή των Αθηνών με πάρα πολλούς χρήστες να μην ήθελε μια εταιρία κινητής τηλεφωνίας να την καλύψει σωστά..Ή είσαι λίγο γκαντέμης στο σημείο που μένεις :p ή αντιμετώπιζε πρόβλημα αντιδράσεων εξαρχής η εταιρία.
Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο καιρό το δίκτυο της κοσμοτέ είναι απλά... άθλιο !!! Και αναφέρομαι σε κεντρικότατες περιοχές της Αθήνας όπου κινούμαι... Εκτός της απαράδεκτης ποιότητας ήχου "μιλάω μέσα από το πηγάδι", έχει γίνει πια αδύνατο να βγάλεις κλήση σε όχι και τόσο αιχμής ώρες... Τριτονικά, δίκτυο κατειλημμένο, μιλάς και πέφτει η γραμμή μετά από λίγα δευτερόλεπτα με σήμα στο τέρμα και χωρίς κανείς να είναι σε κίνηση...

Μήπως πρέπει να κάνουν κάτι με το δίκτυό τους; Έχει προφανώς συμφόρηση...

Χωρίς να θέλω να ξεκινήσω flame, με το vodafone νούμερο το οποίο χρησιμοποιώ στις ίδιες περιοχές και καλύτερη ποιότητα ήχου έχω και βγάζω κλήσεις χωρίς προβλήματα και χωρίς να πέφτει η γραμμή !!!

Τί ακριβώς συμβαίνει με το πράσινο δίκτυο; Σκοπεύουν να κάνουν κάτι για να βελτιώσουν την κατάσταση;

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Προβληματικό/πλασματικό σήμα 2ης γενιάς υπάρχει σε εσωτερικούς χώρους στην ανατολική Θεσσαλονίκη,σε περιοχή κοντά στο Ιπποκράτειο,πιο κάτω απ'την Κωνσταντινουπόλεως(οδοί Ορέστου,Γαμβέτα,Σόλωνος κλπ.).Επίσης,προβληματικό handover στην προαναφερθείσα περιοχή από 3g σε gsm που οδηγεί σε τερματισμό κλήσης ή σε άπειρα προβλήματα ήχου.Ενδεικτικά,η Vodafone δεν έχει το παραμικρό πρόβλημα,παρ'όλο που σε ένταση σήματος(σε δίκτυο τόσο gsm αλλά και 3g)είναι ίδια με Κοσμοτέ σε γενικές γραμμές.Μήπως να το πύκνωναν λίγο το δίκτυο,επειδή με τόσα ψηλά κτίρια στην περιοχή είναι αδύνατον να βγάλεις κλήση χωρίς προβλήματα κάτω απ'τον 5ο όροφο πολυκατοικίας;:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Και στην Κοζάνη, το ίδιο.

Ειδικά με το ΥΠΟΛ στο 1313, την ίδια στιγμή το στέλνω κ εγώ κ η αδερφή μου και εμένα μου λέει πάλι για την αναβάθμιση, ενώ στην αδερφή μου κανονικά...!

Link to comment
Share on other sites

Προβληματικό/πλασματικό σήμα 2ης γενιάς υπάρχει σε εσωτερικούς χώρους στην ανατολική Θεσσαλονίκη,σε περιοχή κοντά στο Ιπποκράτειο,πιο κάτω απ'την Κωνσταντινουπόλεως(οδοί Ορέστου,Γαμβέτα,Σόλωνος κλπ.).Επίσης,προβληματικό handover στην προαναφερθείσα περιοχή από 3g σε gsm που οδηγεί σε τερματισμό κλήσης ή σε άπειρα προβλήματα ήχου.Ενδεικτικά,η Vodafone δεν έχει το παραμικρό πρόβλημα,παρ'όλο που σε ένταση σήματος(σε δίκτυο τόσο gsm αλλά και 3g)είναι ίδια με Κοσμοτέ σε γενικές γραμμές.Μήπως να το πύκνωναν λίγο το δίκτυο,επειδή με τόσα ψηλά κτίρια στην περιοχή είναι αδύνατον να βγάλεις κλήση χωρίς προβλήματα κάτω απ'τον 5ο όροφο πολυκατοικίας;:rolleyes:

 

 

Οταν λες προβληματικο σημα 2ης γενιας πιο κατω απο το Ιπποκρατιο τί εννοεις δηλαδη; Επειδη μενω εκει που αναφερεις (εμενα βασικα, κ τωρα πεταγομαι που κ που), σε εσωτερικους χωρους (εκτος απο το ασανσερ που δε πιανει :lol: ) μια χαρα τα παει η voda σε σχεση με την Κοσμοτε. Αλλα σε 3η γενια. 2η γενια δε ξερω τι γινεται γιατι ειναι καρφωμενο το κινητο στο 3G και παει μια χαρα :lol:

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Είναι 2-3 δρόμους παρακάτω απ'το Ιπποκράτειο!Αν δεις το Google maps θα καταλάβεις! ;) 3η γενιά έχεις καρφωμένη σε ποια εταιρία;Κοσμοτέ ή Vodafone?
Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο καιρό το δίκτυο της κοσμοτέ είναι απλά... άθλιο !!! Και αναφέρομαι σε κεντρικότατες περιοχές της Αθήνας όπου κινούμαι... Εκτός της απαράδεκτης ποιότητας ήχου "μιλάω μέσα από το πηγάδι", έχει γίνει πια αδύνατο να βγάλεις κλήση σε όχι και τόσο αιχμής ώρες... Τριτονικά, δίκτυο κατειλημμένο, μιλάς και πέφτει η γραμμή μετά από λίγα δευτερόλεπτα με σήμα στο τέρμα και χωρίς κανείς να είναι σε κίνηση...

Πραγματικά η κατάσταση θυμίζει τις εποχές που πρωτοξεκίνησε η κινητή τηλεφωνία.Χάλια ήχος,γραμμές να πέφτουν και από τις 8-10 το βράδυ να μην βγάζεις γραμμή με τίποτα :mad:

Link to comment
Share on other sites

Η λύση σε τέτοιου είδους προβλήματα λέγεται φορητότητα σε κάποια απ'τις άλλες 2 ανταγωνίστριες,εφόσον βεβαιωθείτε ότι στις περιοχές που κινείστε έχετε καλή κάλυψη gsm ή/και 3g δικτύου με τις άλλες 2(ανάλογα τη χρήση που κάνει ο καθένας).Γιατί να κάθεστε να ταλαιπωρείστε; ;)

 

Υ.Γ.:Στην ευρύτερη περιοχή των Γιαννιτσών(μέσα αλλά και γύρω από την πόλη),για ποιον λόγο δεν υπάρχει δίκτυο 3g ούτε για δείγμα,σε αντίθεση με τη βασική ανταγωνίστρια,η οποία,στοιχειωδώς έστω,καλύπτει το κέντρο της πόλης και αρκετά καλά τη γύρω περιοχή;Πρόβλημα αδειοδοτήσεων;Καταστροφής κεραιών;Πρόβλημα στο backbone?Αδιαφορία;Τι απ'όλα συμβαίνει;

Link to comment
Share on other sites

Το μεγάλο πρόβλημα είναι το πήξιμο στο δίκτυο που έχουν όλες οι εταιρίες κινητής.Μάλλον η λύση είναι να σταματήσουν όλες αυτές οι προσφορές που τρέχουν.Αλλά και αυτό εναντίον μας είναι...
Link to comment
Share on other sites

Γεγονός είναι όμως πως οι ανταγωνίστριες δεν είχαν το παραμικρό πρόβλημα,ούτε στις συνδέσεις συμβολαίου ούτε στα καρτοκινητά,παρά τις προσφορές,οπότε μάλλον η Cosmote είναι αυτή που έχει το πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Λέγαμε για τα καρτοκινητά ότι παρουσιάζουν το κυρίως πρόβλημα αλλά και τα συμβόλαια από τις 7 το απόγευμα, θέλουν 2-3 προσπάθειες να καλέσουν και όταν τα καταφέρουν πέφτει η γραμμή σε λίγα δευτερόλεπτα.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν δεν αντέχω άλλο. Από τότε που ζήτησα αυτήν την φορητότητα από vodafone CU σε cosmote whats up παρατηρώ συνεχεία προβλήματα... Το πρώτο ήταν όταν έγινε η ενεργοποίηση του whats up μπορούσαν να με καλέσουν από κινητά οποιασδήποτε εταιρίας αλλά όχι από σταθερά.. κάλεσα την εξυπηρέτηση πελατών και δοκίμαζαν την ώρα που μιλούσαμε να μου κάνουν κλίση από κινητό, μετά από πολύ πρήξιμο κατάφερα να τους κάνω να με πάρουν από σταθερό όπου και διαπίστωσαν το πρόβλημα, μετά από 4 ώρες το πρόβλημα λύθηκε. Στην συνεχεία άρχισαν τα προβλήματα που νομίζω πως δεν υπάρχει χρηστής cosmote που να μην έχει παρατήρηση μερικά η όλα.

 

1. Σήμα κατειλημμένο ενώ στην πραγματικότητα δεν ήταν.

2. Νεκρό δεν μπορούσαν να με καλέσουν όμως ούτε και να καλέσω.

3. Με FULL σήμα στην προσπάθεια φίλων μου να με καλέσουν λέει ότι το έχω κλειστώ.

4. Πέσιμο γραμμών στα καλά καθούμενα.

5. Διακοπές κατά την συνομιλία.

6. Διάφοροι ηχεί κατά την διάρκεια κλήσης (π.χ. κύμα θάλασσας, η χιονιά).

7. Χάνεται το 3g ενώ κανονικά θα έπρεπε να ήταν full.

 

8. Το πιο κορυφαίο μιλώντας με αριθμό whats up και έχοντας από την προσφορά 1000 + 1000 περίπου 800 λεπτά ομιλίας, με λίγη ώρα ομιλίας με άλλο whats up πήγα στα μείον 41 ευρώ παρακαλώ, και μπορούσα ακόμα να κάνω κλήσης στα whats up. Μετά την επικοινωνία που είχα με την cosmote το υπόλοιπο μου επαναφέρθηκε στα 2 ευρώ.

 

9. Συνεχίζονταν τι ίδια προβλήματα από το 2 μέχρι το 7, και σε 2-3 συσκευές που δοκίμασα iphone 3g, LG KF 750, Sony ericsson k800i. Και μετά από πολύ βλακώδη σκέψη είπα να κάνω το cosmote 2in1 με συμβόλαιο στο i35.

 

Παρατήρησα μεγάλη διάφορα στο σήμα. Στην ποιότητα κλήσεων όπως και στο σήμα 3g. Βεβαία ακόμα και στην σύνδεση ανά τακτά χρονικά διαστήματα παρατηρώ κάποια προβλήματα.. και όταν κάνω εναλλαγή στο whats up συνεχίζουν τα προβλήματα..

A να μην ξεχάσω ότι τα περισσότερα από αυτά διορθώνονται προσωρινά κάνοντας μια επανεκκίνηση συσκευής, και στις 3 το ίδιο.

 

Και ρωτώ τώρα εγώ.. Πως μια σοβαρή εταιρία που θέλει να διατήρηση μια υπεύθυνη στάση προς τους πελάτες τις καταντάει να τους κοροϊδεύει.. Μήπως όλα αυτά είναι απλά σημάδια του ότι η cosmote έχει χορτάσει από χρηστές και θέλει να μειωθούν ώστε να μην προχωρήσει σε αναβάθμισης; Η μήπως υπάρχει κάποια παράνομη συμφωνία τον εταιριών ώστε να μας κοροϊδεύουν και να μας τα περνούν; Υποθέσεις κάνω εγώ.. γιατί δεν είναι λογικά όλα αυτά. Η ακόμα μήπως πρόκειται περί σαμποτάζ από τον ανταγωνισμό. Σκοπεύω να κινηθώ νομικά αν δεν δώσουν κάποιες απάντησης, και γιατί όχι, να διεκδικήσω μια μικρή η μεγάλη αποζημίωση.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα, δοκίμασε να γυρίσεις το κινητό σου σε gsm λειτουργία και όχι διπλή ( gsm+umts ) και πες μας εντυπώσεις.
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα, δοκίμασε να γυρίσεις το κινητό σου σε gsm λειτουργία και όχι διπλή ( gsm+umts ) και πες μας εντυπώσεις.

Και τι να το κάνω το gsm; Δεν μου χρησιμεύει εγώ θέλω 3g αλλα εκτος αυτού στο iphone 3g αν ξέρεις πως γίνετε πολύ ευχαρίστως να το δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

Όντως τα πράγματα δείχνουν να είναι πολύ καλύτερα στην περιοχή που βρίσκομαι τώρα.. Αλλα δεν γίνετε να μην έχω 3g γιατί έχω mobile internet στην σύνδεση και πληρώνω τσάμπα 30 ευρακια..

 

Θα το δοκιμάσω και σε άλλες περιοχές εκτος Νομού Δράμας για να δω αν τελικά η κεραίες 3g τις κοσμοτέ είναι που δεν την παλεύουν..

Link to comment
Share on other sites

Είναι γνωστό ότι το 3g δεν έχει διαδοθεί σε όλες τις περιοχές της Ελλάδας. Προφανώς το κινητό σου, στη προσπάθεια να βρει καλό σήμα - όπως όλες οι συσκευές 3g - μπλοκάρει. Γι'αυτό και σου είπα να το γυρίσεις σε 2g.
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω τα προβληματα που αντιμετώπιζε ο φίλος πιο πάνω να είχαν άμεση σχέση με ανεπαρκή κάλυψη 3g..Ακόμη και να θες το πιστέψεις δεν Μπορείς,με τόσα πρόσφατα δείγματα προβληματικής λειτουργίας του δικτύου..Χαμηλές ταχύτητες,κακή ποιότητα ήχου,πεσμένες κλήσεις(όπως αναφέρουν αρκετοί χρήστες εδώ μεσα..).Κάτι σε συνδυασμό εικονικού σήματος με φορτωμένο δίκτυο μου κάνει..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...