Jump to content

Ενημέρωση για κάλυψη και βελτιώσεις / προβλήματα δικτύου


kinitoneidimonas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ναι ειναι γεγονος. και εγω το παθαινω οταν μιλαω με cosmote..

 

Ναι,συμβαίνει και αυτό αλλά μου γίνεται και όταν μιλάω και με άλλα δίκτυα (Vodafone,Wind) και σταθερά (ΟΤΕ).:confused:

 

Eχω την αισθηση ομως οτι ο stathis123 εχει wind, οποτε λογικο ειναι το προβλημα σε εκεινον να εμφανιζεται μονο οταν καλει κοσμοτε, γιατι οταν καλει αλλα wind, vodafone, σταθερα ειναι οκ....

Εσυ λογικο ειναι εαν εχει οντως προβλημα η κοσμοτε στην περιοχη σου να εχεις προβλημα ανεξαρτητου που καλεις, μιας και το θεμα ειναι απο πλευρας κοσμοτε!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

χαλιά σήμα.ειχα wind και το γύρισα σε cosmote.πρέπει να πηγαινω σε παραθυρο να κάνω κληση και εχω και το καρβουδιστιρι ν82 :lol:

http://img24.imageshack.us/img24/8241/image1ph.jpg

 

Κάθε εθνικό οικοδόμημα,κατά συνέπεια και το ελληνικό πρέπει να στηριχθεί σε τρεις στύλους: Τη θρησκεία, την παιδεία και την δικαιοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

πάντως για να λέμε την αλήθεια δείχνει να παίρνει ανάσες το δίκτυο τις τελευταίες μέρες. πολύ λιγότερα τα προβλήματα από υπερφορτωση. Στην περιοχή μου τουλάχιστον.
Link to comment
Share on other sites

Εχμ, είναι λογικό το ότι τα μηνύματα που μου στέλνουν καθυστερούν μερικές φορές και ολόκληρες μέρες; Δεν με πολυνοιάζει να ξαναπροσπαθώ 2-3 φορές για μία κλήση αλλά το να καθυστερεί ένα μήνυμα τόσο πολύ είναι απαράδεκτο.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω ποτέ προβλήματα με την αποστολή και λήψη μηνυμάτων, αλλά η ποιότητα της συνομιλίας χειροτέρεψε μετά το καλοκαίρι του 2008 και συχνά υπάρχουν κρούσματα αδυναμίας ακρόασης του συνομιλητή μου (αν και πιο συχνά εκείνος δε με ακούει καθαρά)!! Τέλος είναι συχνότατο πλέον φαινόμενο η μετάβαση από 3g σε 2g μέσα στη Θεσσαλονίκη!! :mad: Καλά για επέκταση -αναβάθμιση του δικτύου 3g και του HSDPA δε μιλάω, γιατί θα χαρακτηριστώ γραφικός!! :O
jparalias.blogspot.com Περί ανέμων και υδάτων (ενίοτε όμως ανεμοστροβίλων & πλημμυρών)... :p
Link to comment
Share on other sites

Καλά για επέκταση -αναβάθμιση του δικτύου 3g και του HSDPA δε μιλάω, γιατί θα χαρακτηριστώ γραφικός!! :O

Αλήθεια γίνεται κάτι προς αυτή την κατεύθυνση ή πλήρης στασιμότητα?

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια γίνεται κάτι προς αυτή την κατεύθυνση ή πλήρης στασιμότητα?

 

Μάλλον πλήρης στασιμότητα..Σε Θεσσαλονίκη και τις περισσότερες περιοχές της Θεσσαλίας εδώ και 2 χρόνια προσωπικά δεν έχω δει βελτίωση στην κάλυψη 3g..Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον jparalias για την εικόνα του δικτύου στην Θεσσαλονίκη!

 

Επίσης,επισκέφτηκα την Πάτρα αυτές τις μέρες και απ'τον Αύγουστο που βρέθηκα τελευταία φορά,σε όλη την πόλη και στα περίχωρα,η κατασταση είναι η ίδια!Αν κάνουν κάτι,θα κάνουν μάλλον μικρο-βελτιώσεις κατά τόπους,αλλά μάλλον όχι κάτι το ιδιαίτερο,δυστυχώς...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω ποτέ προβλήματα με την αποστολή και λήψη μηνυμάτων, αλλά η ποιότητα της συνομιλίας χειροτέρεψε μετά το καλοκαίρι του 2008 και συχνά υπάρχουν κρούσματα αδυναμίας ακρόασης του συνομιλητή μου (αν και πιο συχνά εκείνος δε με ακούει καθαρά)!

Δεν ξέρω... Έμενα το πρόβλημα μου είναι οτι μερικές φορές με παίρνουν τηλέφωνο(φαίνεται σαν κλειστό σε όσους παίρνουν) ή μου στέλνουν μηνύματα και τα παίρνω ώρες ή μέρες μετά. Συνήθως αφού προσπαθήσω να καλέσω εγώ κάποιον. Τι συμβαίνει ένας θεός ξέρει.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αυτό ναι μεν γίνεται με σταθμούς ΝΟΚΙΑ αλλά μέσα στο πλοίο σίγουρα υπήρχαν repeaters... Τα πλοία έχουν τέτοια μόνωση που μόνο με επαναλήπτες γίνεται σωστή δουλειά,και αυτοί εφόσον τοποθετηθούν σωστά;)

 

Στο Βόλο τα προβλήματα συνεχίζονται,για να μιλήσω με συνδρομητή Cosmote πραγματικά πρέπει να προσπαθώ και να προσπαθώ... Αλλά αυτό δεν είναι κάτι καινούριο για το Βόλο (?) :p Απλά το πρόβλημα έχει ενταθεί,και δε μιλάω για το κέντρο που η χωρητικότητα είναι ανεκτή αλλά κυρίως για περιφερειακές περιοχές : εκεί το δίκτυο γονατίζει...

Σωστός ο Μιχάλης!Κ επίσης 150 πραγματικά χιλιόμετρα εμβέλεια στην κινητή δεν υπάρχει!

 

latinsoapsfever πάρε Wind για Αθήνα,μην το σκέφτεσαι καθόλου!

<Πειτε ΟΧΙ στα greeklish>- http://www.periland.gr Επισκεφθείτε το online μου κατάστημα...http://www.apiastos.gr

ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ,ΟΤΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΔΕΝ ΘΑΘΕΛΕΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΣΕ ΣΕΝΑ.....

 

Tον χάρο καλοπιάνουμε να μην μας έχει άχτι,ποτέ δεν θα πεθάνουμε κουφάλα νεκροθάφτη :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω... Έμενα το πρόβλημα μου είναι οτι μερικές φορές με παίρνουν τηλέφωνο(φαίνεται σαν κλειστό σε όσους παίρνουν) ή μου στέλνουν μηνύματα και τα παίρνω ώρες ή μέρες μετά. Συνήθως αφού προσπαθήσω να καλέσω εγώ κάποιον. Τι συμβαίνει ένας θεός ξέρει.

 

Φίλε και εγω το αντιμετωπίζω αυτό το πρόβλημα και άλλοι φίλοι που έχουν cosmote.Τώρα προς το παρόν δείχνει ότι λύθηκε το πρόβλημα.Θα δείξει...Απαράδεκτο πάντως αυτό.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπας και έχετε συσκευές 3g και δεν έχει καλή κάλυψη στη περιοχή; Αν ναι, μήπως να επιλέγατε χειροκίνητα τη συνεργασία με 2g δίκτυο...?
Link to comment
Share on other sites

Προβλημα καλυψης στο ανατολικο κομματι του Πηλίου οπως "σκαει" στο Αιγαιο στο χωριο Χορευτο. Δεν πιανει σχεδον καθολου η μια γραμμη με το ζορι. :(

Συνημμενα παραθετω εναν χαρτη επεξηγηματικο.

Link to comment
Share on other sites

Προβλημα καλυψης στο ανατολικο κομματι του Πηλίου οπως "σκαει" στο Αιγαιο στο χωριο Χορευτο. Δεν πιανει σχεδον καθολου η μια γραμμη με το ζορι. :(

Συνημμενα παραθετω εναν χαρτη επεξηγηματικο.

 

Το Πήλιο πραγματικά είναι από τα χειρότερα βουνά για κάλυψη γιατί έχει τη μορφή οροσειράς και όχι ενός ενιαίου βουνού... Δε ξέρουν από που να καλύψουν όλες τις περιοχές. Σε μία στροφή έχεις -60dBm και στην επόμενη -95dBm... Δυστυχώς το ανατολικό κομμάτι (Τσαγκαράδα, Χορευτό κτλ) μπορεί να καλυφθεί είτε με κεραία στην παραλία είτε από Χαλκιδική,άλλος τρόπος δεν υπάρχει :blink: Φέρνω για παράδειγμα τον Άγ. Ιωάννη που καλύπτεται η μία παραλία με κεραία που βρίσκεται σε απόσταση 500μ από την παραλία...και η διπλανή παραλία καλύπτεται από Χαλκιδική λόγω μορφολογίας :lol:

Η Cosmote παλιότερα χρησιμοποιούσε μόνο GSM 1800 στην περιοχή και ήταν τραγική η κατάσταση. Με GSM 900 τώρα είναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ... Πάντως να καλυφθούν τα πάντα είναι και δύσκολο και ασύμφορο και όλες οι εταιρείες νομίζω σε εκείνο το σημείο έχουν περίεργο σήμα:shifty:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

για το χορευτο:

wind -10/10

vodafone - 6/10

cosmote - 2/10 (αν και αυτες τις μερες βαζουν καινουργια κεραια διπλα απο της wind αρα σε λιγες μερες και αυτη 10/10)

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

για το χορευτο:

 

Το Πήλιο πραγματικά είναι από τα χειρότερα βουνά για κάλυψη γιατί έχει τη μορφή οροσειράς και όχι ενός ενιαίου βουνού... Δε ξέρουν από που να καλύψουν όλες τις περιοχές. Σε μία στροφή έχεις -60dBm και στην επόμενη -95dBm... Δυστυχώς το ανατολικό κομμάτι (Τσαγκαράδα, Χορευτό κτλ) μπορεί να καλυφθεί είτε με κεραία στην παραλία είτε από Χαλκιδική,άλλος τρόπος δεν υπάρχει Φέρνω για παράδειγμα τον Άγ. Ιωάννη που καλύπτεται η μία παραλία με κεραία που βρίσκεται σε απόσταση 500μ από την παραλία...και η διπλανή παραλία καλύπτεται από Χαλκιδική λόγω μορφολογίας

Η Cosmote παλιότερα χρησιμοποιούσε μόνο GSM 1800 στην περιοχή και ήταν τραγική η κατάσταση. Με GSM 900 τώρα είναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ... Πάντως να καλυφθούν τα πάντα είναι και δύσκολο και ασύμφορο και όλες οι εταιρείες νομίζω σε εκείνο το σημείο έχουν περίεργο σήμα)

 

για το χορευτο:

wind -10/10

vodafone - 6/10

cosmote - 2/10 (αν και αυτες τις μερες βαζουν καινουργια κεραια διπλα απο της wind αρα σε λιγες μερες και αυτη 10/10)

 

Thanks mixtri & stathis123

ευχομαι να συμβει η αναβαθμιση.

Link to comment
Share on other sites

και εγω το ευχομαι γιατι απο περυσι μιλαμε γι'αυτη την αναβαθμιση!

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Άργησε και πολύ μάλιστα αυτή η αναβάθμιση.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

και ο λογος ηταν οτι δεν ειχαν μεταφορικη να φερουν την κεραια!! ελεος..

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Τελικα όντως η Cosmote εχει AMR Full Rate/Half rate στην θεσσαλονικη.

 

Ειναι μονο η Cosmote και η Wind Που παιζουν σε AMR στο GSM η εχει κ η Βοντα;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..Υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το σήμα της COSMOTE?Έχει δώσει κάποια ανακοίνωση σχετικά με αναβαθμίσεις/βλάβες κτλ?Ρωτάω γιατί εδώ και 2 μέρες το σήμα ξαφνικά είναι άθλιο!

Yamaha Crypton R 2006

Fiat Stilo 1.2 2004

Link to comment
Share on other sites

Δώσε περισσότερα στοιχεία για την περιοχή που μένεις, μπορεί να ξέρει κάποιος εδώ μέσα, γιατί παίζει να έριξαν καμιά κεραία πάλι...
Link to comment
Share on other sites

Σπαστικό δεν είναι να μην έχεις σήμα;

:lol::p

 

To χειρότερο πράμα!Δόξα το Θεό σήμερα είμαστε εντάξει..Ας ελπίσουμε να πάει έτσι...:):)

Yamaha Crypton R 2006

Fiat Stilo 1.2 2004

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

 

ήμερα έχω πρόβλημα με το σήμα μου στη cosmote. Δεν μου δίνει ούτε 3g ούτε 2g και όποτε συνδέεται για λίγο μετά χάνω εντελώς σήμα. Φοβάμαι μήπως φταιει το G1 μου και άντε μετά να το στέλνω για service

info.ricardo.gr/MicroChina

Tablets and more...

Greektabletscn.wordpress.com

 

Reviews Κινέζικων tablet και νέα απο την αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...