Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω ενα Toshiba Satellite P20-304 αλλα δεν ξέρω πώς χρησιμοποιώ το bluetooth...Σε τί μπορεί να μου χρησιμεύσει?
Κυρίως χρησιμεύει για να συνδέσεις ασύρματα το laptop με ένα κινητό. Αν θέλεις να το χρησιμοποιήσεις σαν modem για παράδειγμα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά, μπήκα στο αμερικάνικο site της hp, και έχει επιλογή να διαλέξεις τι θες να βάλεις μέσα στο laptop σου!

Οστώσο στο ελληνικό site δεν έχει τέτοια επιλογή:(

Μήπως ξέρετε αν γίνεται να παραγγείλει κανείς μέσω αμερικής?

(By the way, βγαίνει πολύ πιο φτηνά:D)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, μπήκα στο αμερικάνικο site της hp, και έχει επιλογή να διαλέξεις τι θες να βάλεις μέσα στο laptop σου!

Οστώσο στο ελληνικό site δεν έχει τέτοια επιλογή:(

Μήπως ξέρετε αν γίνεται να παραγγείλει κανείς μέσω αμερικής?

(By the way, βγαίνει πολύ πιο φτηνά:D)

 

Αν παραγγείλεις φορητό υπολογιστή από την αμερική θα πρέπει να τον εκτελωνίσεις, οπότε θα έρθει είτε στα ίδια χρήματα με ευρώπη είτε ακριβότερα. Ψάξε στην γερμανία καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Αν παραγγείλεις φορητό υπολογιστή από την αμερική θα πρέπει να τον εκτελωνίσεις, οπότε θα έρθει είτε στα ίδια χρήματα με ευρώπη είτε ακριβότερα. Ψάξε στην γερμανία καλύτερα.

swsta to telwneio kanei olh thn zhmeia

smallville for ever :cool: :cool: :cool:
Link to comment
Share on other sites

yparxoun forhtoi me poly mikres othones px 10 intches kai na exoyn mesa pentium 4 kai alla ;

Όχι... Υπάρχουν όμως τα:

  • Sony Vaio VGN-S3XP με Pentium M 760 - 2GHz με 13.3" Wide
  • IBM Thinkpad X40 με Pentium M 738 (1.4GHz ULV) και 12.1"
  • Fujitsu-Siemens Lifebook P7010 με Pentium M 713 ULV (1.1GHz) και 10.6"

 

Το Sony είναι το καλύτερο από αυτά τα 3 (και το ακριβότερο), όσο για τον Pentium M 760 είναι σαφώς καλύτερος από τον Pentium 4 ;)

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς τις αντιστοιχίες Pentium 4 και Pentium M; Δηλαδή ο 1,6 ο Centrino σε ποιον 4άρη αντιστοιχεί; Επίσης λένε για τα περισσότερα φορητά ότι η μνήμη είναι επεκτάσιμη στα 2 Gb (με δύο slots) αλλά φυσικά κανείς δεν φέρνει προς το παρόν sodimm στα 1024 :worry:
Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να ρωτησω εαν καποιος απο εδω μεσα ξερει κανενα καταστημα που να κανει ανταλλαγες ή αγορες φορητων στην Αθήνα ή στη Θεσσαλονίκη!

Ψάχνομαι τωρα που θα κατεβω Ελλαδα να αλλαξω το φορητο μου Clevo D870P με κατι πιο μικρο και μεγαλυτερης αυτονομιας...ο Clevo ηταν η επιλογη μου πριν απο 9 μηνες γιατι εψαχνα για ενα laptop με δυνατοτητες desktop και μπορω να πω οτι εμεινα απολυτα ικανοποιημενος και σε παιχνιδια και σε προγραμματα υψηλων απαιτησεων κτλ...το μηχανημα μου στοιχισε συνολικα γυρω στα 2600 ευρω...

Intel Pentium 4 Hyper Threading @ 3.2Ghz

1GB Ram

120GB HD

Ati Mobility Radeon 9700 256MB

17" Widescreen 1440x900

Bluetooth, Wi-Fi

4 Speakers + 1 Subwoofer

7in1 Card Reader

 

Ποσο λετε εσεις οτι μπορει να πιασει τωρα?

 

Ψαχνομαι για κατι αρκετα φορητο τωρα καθως το pc το χρησιμοποιω πλεον για επεξεργασια κειμενου,λιγο Photoshop,προγραμματα downloading και γενικα οχι για εργασιες υψηλων απαιτησεων...απλα θελω να ειναι σιγουρα κατω των 2 κιλών και με αρκετα καλο επεξεργαστη...

Ακουω προτασεις....

Link to comment
Share on other sites

@iliasp: Καλύτερα πούλα το με αγγελία fleamarket και πάρε πάλι από εκεί κάτι. Αν το πας σε μαγαζί θα το δώσεις ενδεχομένως ευκολότερα αλλά θα σε γδύσουν. Εφόσον επιμένεις όμως, δοκίμασε στο ΚΑΙΖΕΡ, στη Μάρνη απέναντι από το Μουσείο ή στα μαγαζιά στην Πανεπιστημίου απέναντι από το Ρεξ.
Link to comment
Share on other sites

@iliasp: Μπορώ να μάθω από πού αγόρασες το συγκεκριμένο laptop? Ενδιαφέρομαι για ένα με ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά και μέχρι στιγμής δε μου έχει κεντρίσει κανένα άλλο το ενδιαφέρον. Θα το αγόραζα από εσένα, αλλά αφ' ενός δεν έχω χρήματα άμεσα κι αφ' ετέρου με ενδιαφέρει κάτι καινούριο.
:shifty:
Link to comment
Share on other sites

παίδες ο celeron σε λάπτοπ είναι πολύ χάλια???που κολλάει?πείτε μου λίγο

 

ας με διαφωτίσει κάποιο παιδί που γνωρίζει :confused:

pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς τις αντιστοιχίες Pentium 4 και Pentium M; Δηλαδή ο 1,6 ο Centrino σε ποιον 4άρη αντιστοιχεί; Επίσης λένε για τα περισσότερα φορητά ότι η μνήμη είναι επεκτάσιμη στα 2 Gb (με δύο slots) αλλά φυσικά κανείς δεν φέρνει προς το παρόν sodimm στα 1024 :worry:

 

 

Ένας pentium M 1,8 είναι περίπου στα ίδια με Pentium 4 στα 3 ghz (ή athlon 64 2800+) αλλά μιλάμε για δύο εντελώς διαφορετικές φιλοσοφίες. Όχι μόνο επειδή είναι διαφορετικοί επεξεργαστές αλλά κυρίως γιατί ο Mobile φτιάχτηκε με βάση την οικονομία ισχύος.

[sIGPIC][/sIGPIC]....a dozen summers against the world....
Link to comment
Share on other sites

Paidia kalimera! thelw na agorasw ena laptop to opoio na exei oso pio mikri othoni ginetai, na einai to ligotero P4, apla den kserw an iparxei kati tetoio. As einai kai metaxeirismeno. Episis thelw na mou peite tin gnwmi sas, an to metaniwsw logw mikris othonis i oxi. Exw ena HP P4 sta 3GHZ Pavillion 5000, einai kalo? na to kratisw i na to antikatastisw me ena mikrotero, to opoio to xreiazomai na exw sinexeia mazi mou opou kai na eimai......sas exw psilomperdepsei e?

thanks kai sorry

Link to comment
Share on other sites

Paidia kalimera! thelw na agorasw ena laptop to opoio na exei oso pio mikri othoni ginetai, na einai to ligotero P4, apla den kserw an iparxei kati tetoio. As einai kai metaxeirismeno. Episis thelw na mou peite tin gnwmi sas, an to metaniwsw logw mikris othonis i oxi. Exw ena HP P4 sta 3GHZ Pavillion 5000, einai kalo? na to kratisw i na to antikatastisw me ena mikrotero, to opoio to xreiazomai na exw sinexeia mazi mou opou kai na eimai......sas exw psilomperdepsei e?

thanks kai sorry

 

Βασικα αυτο εξαρταται απο το λογο που θες το laptop.Αν το θες για καποιες εφαρμογες για τη δουλεια σου,σερφαρισμα κλπ και παραλληλα χρειαζεται να το κουβαλας μαζι σου συχνα,τοτε η μικρη οθονη θα σε βολεψει,κυριως λογω βαρους.Αν το θες και για κανενα παιχνιδακι και το βαρος δε σε πολυαπασχολει τοτε δεν υπαρχει λογος.

Διαλεγεις και παιρνεις :)

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω έναν φορητό ο οποίος να έχει 4 πράγματα...

1) Να είναι ΗΡ

2) Να έχει οθώνη 17''

3) Να είναι Athlum 64 και

4) Να έχει 1024 RAM

 

Δεν βρήκα τίποτα μέχρι τώρα αλλά μόνο αυτόν:http://h10010.www1.hp.com/wwpc/gr/el/ho/WF06b/532971-531879-1731729-1731729-1731729-12150996-40095461.html

Το μόνο κακό ότι έχει Pentium. Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με Pentium επεξεργαστές. Τον θέλω κυρίως για σχεδιαστικά προγράμματα και όχι μόνο.

 

Μύθος ή Πραγματικότητα ότι η επεξεργαστές Pentium και Athlum 64 θα σταματήσουν στο μέλλον να τους βάζουν στους φορητούς υπολογιστές;

 

Χμμμ... το ZD8179 θα είναι κατά πάσα πιθανότητα το πρώτο μου laptop. Έχει ΑΚΡΙΒΩΣ αυτά που χρειάζομαι σε μια άκρως δελεαστική τιμή (€2000 από το Πλαίσιο). Στα θετικά του συγκαταλέγεται και το συγκρατημένο βάρος του (4.22 kgr) για φορητό με 17άρα.

 

Θα σου έλεγα να μην ανησυχείς καθόλου και να προβείς στην αγορά του συγκεκριμένου laptop. Κι εγώ ασχολούμαι με σχεδιαστικά προγράμματα και προγράμματα προσομοίωσης κατεργασιών και πιστεύω ότι από την ώρα που αυτός ο φορητός έχει τα ίδια χαρακτηριστικά με το desktop μου θα με καλύψει απόλυτα - και γιατί όχι κι εσένα?

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Το καλοκαίρι θα πάρω μάλλον έναν υπολογιστή.

Σκέφτομαι να πάρω ή έναν φορητό ή έναν καινούργιο πύργο για τον desktop που έχω ήδη.

Βασικά, όμως, τον υπολογιστή τον θέλω να είναι γρήγορος, με μεγάλο σκληρό και θα τον χρησιμοποιώ για να γράφω μουσική και να κάνω παραγωγές στο σπίτι. Λέτε ότι θα είναι καλύτερα ο φορητός γι'αυτή τη δουλειά?

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... το ZD8179 θα είναι κατά πάσα πιθανότητα το πρώτο μου laptop. Έχει ΑΚΡΙΒΩΣ αυτά που χρειάζομαι σε μια άκρως δελεαστική τιμή (€2000 από το Πλαίσιο). Στα θετικά του συγκαταλέγεται και το συγκρατημένο βάρος του (4.22 kgr) για φορητό με 17άρα.

 

Θα σου έλεγα να μην ανησυχείς καθόλου και να προβείς στην αγορά του συγκεκριμένου laptop. Κι εγώ ασχολούμαι με σχεδιαστικά προγράμματα και προγράμματα προσομοίωσης κατεργασιών και πιστεύω ότι από την ώρα που αυτός ο φορητός έχει τα ίδια χαρακτηριστικά με το desktop μου θα με καλύψει απόλυτα - και γιατί όχι κι εσένα?

Ο laptop μια χαρά είναι...Απλά ανησυχώ γιατί θα είναι το πρώτο μου laptop και ενω είχα βάλει σαν max 1.500 Ε τώρα πήγαμε στα 1.999 Ε (από τα One Way).

Οσο για την τιμή δεν πρόκειτε να πέσει αν δεν βγει κάτι πιο καινούριο. Αλλά τι περισσότερο θα έχει; Η τεχνολογία πιστεύω ότι απο δω και πέρα θα προχωρα με πολύ αργούς ρυθμούς...Και όταν θα πρέπει να κάνουμε αναβάθμιση στο laptop δεν θα χρειαστει γιατι τότε θα έχουν βγει υπολογιστές με μοριακά τσιπάκια...πολλά χρονια αργότερα άρα παίρνουμε καινούριο... ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Είχα ξαναρωτήσει πριν μερικές βδομάδες για τα turbo-x του Πλαισίου, και μου είχατε πει να τα αποφύγω!

Μπορεί κάποιος να μου πει τι προβλήματα εμφανίζουν (γιατί μου φαίνονται αρκετά φθηνότερα τα build to order, από αυτά της αγοράς..)

Και αν κάποιος ξέρει κάποιο επώνυμο laptop με τα εξής χαρακτηριστικά ας μου το πει pls:

1) 1,8 ή 2 ghz centrino επεξεργαστή

2) 512 ή 1024 mb ram

3) *οπωσδήποτε* 128 mb κάρτα γραφικών

4) 60-80 gb σκληρό δίσκο

5) dvd-r ( αν είναι και dual layer κανένα πρόβλημα :p )

6) οθόνη 15" για να μην ξεφυγω σε τιμή και βάρος:O

7) τιμή περίπου 1500 ευρώ??

 

Ευχαριστώ πολύ:)

Link to comment
Share on other sites

Σωστός!

Παρ'τον και δεν θα χάσεις!

Σούπερ μηχάνημα με σπέσιαλ τιμή...

(τόσο φτωχή είναι πια η ελληνική γλώσσα; Άκου 'σούπερ' και 'σπέσιαλ'...Τς... Τς.... Τς...)

[sIGPIC][/sIGPIC]....a dozen summers against the world....
Link to comment
Share on other sites

Χαρη σου ειπα κοιτα για Acer.. :p Εγω αυτο θα παρω: http://www.shop21.gr/product_computers.asp?lngProductFamilyID=22636&lngProductID=22664

Καλό το Aspire 1692WLMi (για τα χρήματα που κοστίζει) αλλά εκείνο που κάνει εντύπωση είναι πως χρησιμοποιεί μνήμες DDR333, μάλλον για λόγους κόστους, ενώ το Intel 915PM Express chipset μπορεί να υποστηρίξει DDR2 533 που είναι γρηγορότερες και τραβάνε λιγότερο ρεύμα. Επίσης η αυτονομία που αναφέρεται είναι μικρή αν υπολογίσουμε πως ο κατασκευαστής συνήθως δηλώνει την διπλάσια (!) από την πραγματική... Όσο για τον σκληρό δίσκο, προφανώς θα είναι στις 4200 στροφές, δηλαδή όσο πιο αργός γίνεται, οπότε θα πρέπει να σκεφτείς πιθανή αντικατάσταση του. Καλό θα ήταν να αγοράσεις και επέκταση εγγύησης, γιατί με την Acer, πιθανότατα θα χρειαστεί...

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...