Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ακριβώς τον ίδιο φορητό χτύπησα πριν από μερικούς μήνες και ξεσκίζει!

Η οθόνη είναι κορυφή και η αίσθηση του πληκτρολογίου είναι άψογη.

Πραγματικά για όλες τις χρήσεις.Νόμιζα οτί θα κολάω στα games αλλά μέχρι και colin mcray 2005 έβαλα :p

 

Είμαι πολύ ευχαριστημένος.Και ούτε ένα πρόβλημα ευτυχώς.Τόσα και τόσα άκουσα για τα Acer πριν και μετά την αγορά τους.

Όσο από αυτονομία,αν το έχω στο word proccecing κάποιες φορές ξεπερνάει και τις 3 ώρες.

Μιλάω για τον Acer aspire 1682 wlmi

 

μπορείς να μου επιβεβαιώσεις ότι έχει καλή οθόνη? αν και μου φαίνεται απίστευτο να έχουν τόσο μεγάλη διαφορα οι οθόνες από aspire σε aspire.

όπως σας είπα η οθόνη που είδα εγώ ήταν μαύρο χαλι .κι αν ήταν τουλάχιστον μέτρια θα το σκεφτόμουνα.

μια καλή οθόνη για την δουλειά που την θέλω κοστίζει πάνω από 500 ευρώ η 17" .

που να πάμε και σε 19" που είναι το ιδανικό για μένα .

τέλος πάντων ,ο καθένας μας έχει διαφορετικές απαιτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

μπορείς να μου επιβεβαιώσεις ότι έχει καλή οθόνη? αν και μου φαίνεται απίστευτο να έχουν τόσο μεγάλη διαφορα οι οθόνες από aspire σε aspire.

όπως σας είπα η οθόνη που είδα εγώ ήταν μαύρο χαλι .κι αν ήταν τουλάχιστον μέτρια θα το σκεφτόμουνα.

μια καλή οθόνη για την δουλειά που την θέλω κοστίζει πάνω από 500 ευρώ η 17" .

που να πάμε και σε 19" που είναι το ιδανικό για μένα .

τέλος πάντων ,ο καθένας μας έχει διαφορετικές απαιτήσεις.

 

Δεν παίζει πρόβλημα με την οθόνη,τουλάχιστον όχι στο δικό μου λάπτοπ.Ευκρίνεια τρελλή και τα χρώματα είναι πεντακάθαρα και ζωντανά.

Η περίπτωση που ανέφερες λογικά θα έχει κάποιο ειδικό πρόβλημα για να είναι κοκκινοπή και θαμπή!

Το μόνο που με χαλάει στο μηχάνημα είναι ότι κάθε φορά που πάω να το κλείσω ακούγονται λίγο τα πλαστικά να τρίζουν και μου τη σπάει.Ίσως να είναι φυσιολογικό ,τι να πώ..

Αλλά για την οθόνη του έχω να πώ τα καλύτερα.

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

kalispera paidia! thelo na mou peite me pion tropo mporo na pouliso ena kainourgio laptop :) einai enas hp 5481EA me 3,4epexergasti 512ram 80skliro dvd-rw ,perilambanei tsanta metaforas kai 12mhnes internet klp.... ton exei agorasei o pateras gia na asxolithei ligo alla oute pou ton xrisimopiei.edo kai 1.5 mina zitima einai na ton exei anoixei pano apo 10 fores, mporeite na mou peite kai kamia timi..... :)
Link to comment
Share on other sites

kalispera paidia! thelo na mou peite me pion tropo mporo na pouliso ena kainourgio laptop :) einai enas hp 5481EA me 3,4epexergasti 512ram 80skliro dvd-rw ,perilambanei tsanta metaforas kai 12mhnes internet klp.... ton exei agorasei o pateras gia na asxolithei ligo alla oute pou ton xrisimopiei.edo kai 1.5 mina zitima einai na ton exei anoixei pano apo 10 fores, mporeite na mou peite kai kamia timi..... :)

 

Απ' ότι είδα είναι αυτός εδώ και απ'ότι βλέπω κοστίζει καινούριος 1555 ευρώ.

Τώρα ως μεταχειρισμένο δεν ξέρω, ίσως κανα 300άρι ευρώ κάτω.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Αν ο φορητός είναι σε τέλεια κατάσταση,όπως τον πήρες δηλαδή και περιελαμβάνει και την εγγύηση και γώ στα 250 ευρώ με 300 κάτω θα σου έλεγα να τον δώσεις.
iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

thanks gia tis apantiseis :) mporei na mou pei kapios kapio kalo site gia na balo agelia.

Μπορείς να βάλεις αγγελία στο myphone στο insomnia.gr αλλά και στο κύριο site δημοπρασιών και πωλήσεων,to Fleamarket .

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η γνώμη σας για τα συγκεκριμένα μοντέλα:

 

http://www.jr.com/JRProductPage.process?Product=3997810 (1250 ευρω)

 

 

http://www.jr.com/JRProductPage.process?Product=4019213 (1055 ευρω)

 

Ποιό απο τα δυο θα διαλέγατε? Είναι καλή η τιμή τους?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις αγγελία στο myphone στο insomnia.gr αλλά και στο κύριο site δημοπρασιών και πωλήσεων,to Fleamarket

 

Για τα αλλα δυο δεν ξερω,αλλα στο myphone δεν μπορει,γιατι δεν εχει ακομα 30+ μηνυματα (δεν ξερω αν βρισκεται ηδη 30 μερες γραμμενος...) :!:

Συμφωνω παντως για τα -300 ευρω στην τιμη (ισως και λιιιγο λιγοτερα)

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Μια φίλη πήρε τον Fujitsu-Siemens AMILO M 7405 800€ απο τα Multirama.Τι γνώμη έχετε για το συγκεκριμένο laptop?Απο θέμα service αντιπροσωπείας πως τα πάει η siemens;Δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα γι αυτό ρωτάω.

Link to comment
Share on other sites

Με τελικές επιλογές acer 1694wlmi και Sony Vaio VGN-FS115M, έχω (σχεδόν) καταλήξει στον δεύτερο κυρίως λόγω εμφάνισης και (υποθετικής) καλύτερης αξιοπιστίας και service...

Στις εξόδους του όμως, μάλλον δε περιλαμβάνεται έξοδος s-video..

Η κάρτα γραφικών είναι η NVIDIA GeForce Go 6200 TurboCache 128MB..

Θα ήθελα να μπορώ να συνδέω με TV..

Υπάρχει κάποια λύση?? Μετατροπέας, εξωτερική συσκευή κλπ?? Αυτή η συσκευή κάνει τη δουλειά που θέλω?

Επίσης βρήκα και αυτό αυτό αλλά δε κατάλαβα που συνδέεται στο pc... σημειωτέον, δε με ενδιαφέρει να βλέπω μόνο DVD στην TV, αλλά ότι δείχνει η οθόνη..

Επίσης, να ρωτήσω εάν το service της sony, είναι αξιόλογο ή αντιμετωπίζονται και με αυτό προβλήματα που διαβάζω/ακούω με άλλες εταιρείες (πχ acer)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων παιδιά...

Link to comment
Share on other sites

gia sas paidia.

exei bgei sta multirama kai sta oneway o neos foritos tis hp.

tis seiras zd8000.

exei 3.4ghz

512 ddr2 ram

100gb skliro

17ara othoni

karta ati x600 128mb pci

...1999 euros (mazi me fpa)

http://www.1oneway.gr/product/product.asp?topCategory%5Fid=3&category%5Fid=30101&product%5Fid=118656

 

i karta grafikon einai kali???

ti lete aksizei?(to mixanima genika)

Link to comment
Share on other sites

skeftomai na parw to 115Z VAIO i na parw kapio APPLE!

apple stin ellada pou mporw na brw times sto internet!????

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

http://www.applestore.gr

Έχε υπόψη ότι οι τιμές των μεταπωλητών διαφοροποιούνται πολύ (τουλάχιστον αυτό είχα δει όταν έψαχνα από που να αγοράσω ipod), θα πρέπει να το ψάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολυετή αναμονή, ήρθε η ώρα να αγοράσω ένα laptop, το οποίο θα χρησιμοποιώ για να κάνω τη δουλειά μου όπου κι αν βρεθώ. Τα χαρακτηριστικά που ψάχνω είναι τα εξής:

 

- 1GB RAM (αν αυτό δεν είναι εφικτό, τότε απαραίτητα 512 με δυνατότητα τοποθέτησης ακόμα 512 σε δεύτερο slot).

- δυνατότητα σύνδεσης με οθόνη pc (δε γνωρίζω αν κάτι τέτοιο είναι εφικτό αλλά θα με βόλευε αφάνταστα - αν δε γίνεται, τότε απαραίτητα 17άρα οθόνη).

- κάρτα γραφικών 128ΜΒ και άνω.

- Bluetooth.

- σκληρό δίσκο 80άρη και άνω.

- CD/DVD writer.

- κάρτα δικτύου (αν και νομίζω ότι όλα έχουν, έτσι δεν είναι?)

- τιμή έως €2500.

 

Οποιοδήποτε άλλο χαρακτηριστικό δε με απασχολεί.

 

Επίσης, πολλά ακούγονται για την αξιοπιστία (?) των Acer, οπότε θα ήθελα να γίνουν κυρίως προτάσεις από άλλους κατασκευαστές (Fujitsu-Siemens, HP, Sony κλπ).

 

Τέλος, τα συστήματα Turbo-X από το Πλαίσιο αξίζουν? Τι γίνεται σε περίπτωση που βρεθώ εκτός χώρας και το laptop χαλάσει?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις-προτάσεις σας.

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

kotetsi

Μετά από πολυετή αναμονή, ήρθε η ώρα να αγοράσω ένα laptop, το οποίο θα χρησιμοποιώ για να κάνω τη δουλειά μου όπου κι αν βρεθώ. Τα χαρακτηριστικά που ψάχνω είναι τα εξής:

 

- 1GB RAM (αν αυτό δεν είναι εφικτό, τότε απαραίτητα 512 με δυνατότητα τοποθέτησης ακόμα 512 σε δεύτερο slot).

- δυνατότητα σύνδεσης με οθόνη pc (δε γνωρίζω αν κάτι τέτοιο είναι εφικτό αλλά θα με βόλευε αφάνταστα - αν δε γίνεται, τότε απαραίτητα 17άρα οθόνη).

- κάρτα γραφικών 128ΜΒ και άνω.

- Bluetooth.

- σκληρό δίσκο 80άρη και άνω.

- CD/DVD writer.

- κάρτα δικτύου (αν και νομίζω ότι όλα έχουν, έτσι δεν είναι?)

- τιμή έως €2500.

 

Οποιοδήποτε άλλο χαρακτηριστικό δε με απασχολεί.

 

Επίσης, πολλά ακούγονται για την αξιοπιστία (?) των Acer, οπότε θα ήθελα να γίνουν κυρίως προτάσεις από άλλους κατασκευαστές (Fujitsu-Siemens, HP, Sony κλπ).

 

Τέλος, τα συστήματα Turbo-X από το Πλαίσιο αξίζουν? Τι γίνεται σε περίπτωση που βρεθώ εκτός χώρας και το laptop χαλάσει?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις-προτάσεις σας.

 

File mou ap oti katalavaino thes ena laptop gia na kaneis ta panta.Katarxin epeidi k ego to epsaksa poli to thema na sou doso merikes symvoules: Ola ta xaraktiristika pou dineis , mou dinoun na katalavo pos thes oli tin texnologia sto laptop sou.Tha ta paro ena ena omos ta pragmata gia na se voithiso.Ean den kaneis douleia me programmata arxitektonikis klp tote i 17ara einai periti!To idio isxyei gia tin karta grafikon ean den paizeis paixnidia.Kai mia 64ara einai mia xara.Ta 512mb mnimis einai pisteyo eparkes gia ayta pou kanei o mesos xristis ektos k an asxoleisai me efarmoges pou sikonoun to kati parapano.Gia ton skliro oti kai na valeis den einai toso simantiko afou mporeis na valeis pano enan allo skliro , kai tha sou erthei pio fthina.Karta diktyou sigoyra tha exei, dvd recorder kalo einai na yparxei an k pali sou leo mporeis na valeis ena esy opos ton skliro disko.Gia ta service file mou ena tha sou po:To thema einai na mi sou tyxei i stravi , giati ama sou tyxei , opoia marka k na exeis tha sou fainetai i xeiroteri!I kaliteri lisi einai na pareis svarna ola ta magazia ipologiston apo to pio parakmiako mexri to pio in kai tha vreis sigoura ayto pou thes.Telos otan katalikseis des ta xaraktiristika tou sygkekrimenou laptop stin istoselida tis etairias giati ekei vgazeis polla symperasmata k vlepeis polles leptomereies pou den tis grafoun sta fylladia ton katastimaton k pistepse me den tis gnorizoun oi polites!!! Emena mou poulagan se 2 diaforetika magazia laptop me alla xaraktiristika ap oti itan pragmatika to laptop.Stin mia periptosi mou elegan pos eixe mnimi 512 eno eixe 256 , kai stin alli oti eixe karta graikon ati sta 64mb eno den eixe...

A kai kati allo , an par ola ayta thes na skaseis 2500 euros gia laptop min pareis turbo-x !!! Eipame ! Min to kseftilizoume to thema !

Ayta ! Elpizo na voithisa !

 

Kati allo ... Ennoeitai pos gia epeksergasti pas se centrino ... to leei apo mono toy ... MOBILE TECHNOLOGY ... :cool:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,

 

RAM, γραφικών και οθόνη τα χρειάζομαι απαραίτητα επειδή δουλεύω μόνο σχεδιαστικά προγράμματα και προγράμματα εξομοίωσης κατεργασιών CNC.

 

Αυτό που μου χρειάζεται λοιπόν είναι ένα laptop στημένο σαν το desktop μου, δηλ. με όσα ανέφερα πιο πάνω (1GB RAM, 128MB γραφικών, δυνατότητα σύνδεσης μιας δεύτερης οθόνης).

 

Τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά (πχ ασύρματες δικτυώσεις κλπ) μου είναι παντελώς άχρηστα άρα και αδιάφορα. Απλά επειδή συνήθως τα μηχανήματα με τα χαρακτηριστικά που ζητάω έχουν και όλα τα υπόλοιπα "συμπράγκαλα" άφησα ένα περιθώριο στην τιμή ως 2500 ευρώ.

 

Αυτό που θέλω εγώ είναι να πάρω ένα laptop ακριβώς όπως το ζητάω, γι' αυτό σκέφτηκα και την περίπτωση των TurboX, στην οποία μπορείς να φτιάξεις το laptop σύμφωνα με τα γούστα και τις ανάγκες σου. Αν αυτό είναι εφικτό και με άλλες μάρκες (με την προϋπόθεση ότι δε θα αγοράσω το laptop "γυμνό" και θα κάθομαι να του τα βάζω ένα-ένα μετά) τότε εννοείται ότι συζητάμε και γι' αυτές.

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με budget της τάξεως των 2500€ θα κοιτούσα sony ή dell.

Κοίτα για dell γιατί είναι πολύ παραμετροποιήσιμα. ΒΕΒΑΙΑ στο site dell.gr δεν έχει και κανένα μοντέλο της προκοπής αλλά δεν χάνεις τίποτα να πάρεις ένα τηλ. δεδομένου οτι σε US και υπόλοιπη ευρώπη κυκλοφορούν λαπτοπ με 17' οθόνες αντίστοιχες των sony.

Link to comment
Share on other sites

για το service των vaio έχω ακούσει τα χειρότερα. laptop με 17'' οθόνη δεν θα είναι λ΄γιο τούβλο?
Link to comment
Share on other sites

για το service των vaio έχω ακούσει τα χειρότερα. laptop με 17'' οθόνη δεν θα είναι λ΄γιο τούβλο?

 

Δεν είναι πολύ μεγαλύτερο από το "normal" με την 15άρα. Έχει ένας φίλος ένα Acer (δε γνωρίζω μοντέλο) με 17άρα και το μόνο που προβληματίζει είναι το βάρος του. Αλλά προκειμένου να μη στραβώνομαι στις "κούτσικες" οθόνες (δουλεύω σε 19άρα από όταν πρωτοπήρα pc) προτιμώ να είναι βαρύτερο.

 

Edit: Μόλις επισκέφτηκα το site της Dell που έδωσε ο φίλος πιο πρίν. Το D505 με διάφορες δικές μου παρεμβάσεις, μου βγαίνει τελική τιμή €2000 και το D810 λίγο πιο κάτω από €3000. Not bad, αν και με αποθαρρύνει το ότι το πρώτο έχει 15άρα οθόνη και το δεύτερο 15.4 wide.

 

Any other suggestions?

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι σοβαρά να αγοράσω το εξής notebook :

Acer TravelMate TM4101LMi

Centrino Μ730 1.6GHz

RAM 512MB

HDD 60GB

DVD-RW DUAL Pioneer

15" XTFT

ATI MOBILITY™ RADEON® X600 64 MB

WINDOWS XP HOME GR

 

More info εδώ

Με φπα είναι στα 1065 ευρώ,στα λεφτά που θέλω δηλαδή και απο ένα search που έκανα δε βρήκα κάτι άλλο!

 

 

Τα φώτα σας και μια γνώμη plz! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι σοβαρά να αγοράσω το εξής notebook :

Acer TravelMate TM4101LMi

Τα φώτα σας και μια γνώμη plz! :rolleyes:

 

Edit: Μόλις πρόσεξα ότι έχει ανάλυση 1024x768. Καλύτερα να προτιμήσεις κάποιο με 15,4" και ανάλυση 1280x960. Δες για κάποιο άλλο acer (π.χ. αυτό, αυτό ή αυτό).

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι σοβαρά να αγοράσω το εξής notebook :

Acer TravelMate TM4101LMi

Centrino Μ730 1.6GHz

RAM 512MB

HDD 60GB

DVD-RW DUAL Pioneer

15" XTFT

ATI MOBILITY™ RADEON® X600 64 MB

WINDOWS XP HOME GR

 

More info εδώ

Με φπα είναι στα 1065 ευρώ,στα λεφτά που θέλω δηλαδή και απο ένα search που έκανα δε βρήκα κάτι άλλο!

 

 

Τα φώτα σας και μια γνώμη plz! :rolleyes:

 

An einai na pliroseis metrita mporeis na vreis sti Stournari ton Toshiba A50-111 me 1000euros eite ton HEWLETT PACKARD ZE2060EA sta idia lefta pali isos k ligotero. Mia aporia ... autos o Acer pou les ti analisi sikonei ? Giati an einai 1024*768 den tha exei diafora apo autous pou sou eipa logo kartas grafikon, toulaxiston oson afora to perivallon ergasias sta windows.

 

(Evala tin istoselida tou plaisiou gia na katalaveis poia montela leo, kai oxi gia na pas se ayto to magazi. Na min iparksei kamia pareksigisi , kai gia na sou eksigiso oti an pliroseis metrita k oxi me doseis , tote oi times peftoun kata poli apo aytes pou anagrafontai synithos stous katalogous ton katastimaton. )

Link to comment
Share on other sites

πως γίνεται αυτο το μοντέλο http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=BrandedNote&cp_id=53258

να το δίνει το καρφουρ με 512 mb μνήμη & 60gb σκληρό??????

 

-για το fujitsu siemens amilo L1300 τι λετΕ??

 

- αποφεύγω την acer μετα απο το θέμα που διάβασα εδώ στο myphone.

 

πείτε μου παίδες διοτι μες στην μεγάλη εβδομάδα θα κάνω την αγορα.έχω πελαγώσει.αυτα που θέλω απαραιτήτως είναι 60gb sklhros,512mb mnhmh,centrino epeksergasth kai ama ginete 15,4" othonh.kati tetoio koitaw.kai na mhn ksepernv ta 1000eyrw me tipota. :cry:

pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...