Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για την δεύτερη ερώτηση σου δυσκολεύτηκα να βγάλω άκρη..

Όσο για το service της Acer σε περιμένουν πολλές σελίδες με όμορφα σχόλια και εμπειρίες για να διαβάσεις Εδώ :whistle:

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τελικα πηρα εναν Fujitsu-Siemens απτα κεντρικα του e-shop. Aκομα δεν τoν εχω αγγιξει!! Μου ειπαν απο κει οτι 1η φορτιση 16 ωρες κλειστο. Επειδη δεν ξερω αν αντεξω 16 ωρες μπορω να του βγαλω την μπαταρια και να τον βαλω στο ρευμα? Θα παθει τιποτα ή να περιμενω μεχρι αυριο το πρωι?!!
Link to comment
Share on other sites

Eγώ έχω απο χθες τον Αcer 1691WLMI.... :love:

 

Οι πρωτες μου εντυπώσεις είναι παρα πολύ θετικές, όσον αφορά την ποιότητα και ο φινίρισμά του...Από την wide crystal brite οθόνη, με εξαιρετική λεπτομέρεια, καθώς και μιά γενικότερη ποιότητά κατασκευής και υλικών που φαίνεται παντού...Κορυφαία υπολογιστικά χαρακτηριστικά και μιά αισθηση ότι βρίσκεσαι σε μιά Μercedes...Τελείως αθόρυβο και σπάνια διακρίνεται το ανεμιστηράκι που κι αυτό είναι χαμηλά σε επίπεδο θορύβου (ίσα που το ακούς)

 

Μοναδική ένσταση οι υποδοχές που βρίσκονται πλάγια και εμπρός (audio in, out, mic kai mia usb)...Θα τις προτιμούσα πίσω, αλλά από ότι είδα συνηθίζεται πλέον να βρίσκονται πλάγια (φαίνεται να βολεύει καλύτερα τους κατασκεαστές!)

 

Αν και δεν το είχα αντιληφθεί στα χαρακτηριστικά του, διαθέτει μεν irda, διακόπτη bt, αλλά απουσιάζει η λειτουργία του τελευταίου κάτι που μάλλον βρίσκεται στο ομόσταυλο 1692 και 1694...Θα προσπαθήσω να δω αν μπορεί να γίνει κάποια αναβάθμιση και να προστεθεί και η δυνατότητα αυτή, που τώρα χρειάζεται το γνωστό bt dongle...Επίσης τα ηχειάκια του, πολύ μικρά αποδίδουν τους βασικούς ήχους των windows, αλλά τιποτα περισσότερο...

 

Kατά τα άλλα μέχρι στιγμής πολύ ευχαριστημένος....Εντυπωσιακή ευκρίνεια οθόνης, αμεσότητα απόκρισης των προγραμμάτων, κλπ, κλπ...

 

Ι http://www.myphone.gr/forum/image/icons/icon12.gif my new Αcer!

Link to comment
Share on other sites

Oute ta omostayla exoun BT an kai nomizw pws ola ta acer den exoun (toulaxiston ayta pou einai gia ellada) para mono tin proegatastasi (koumpaki-fotaki-ypodoxi gia karta) leipei diladi i karta..

Στο 1692 που είχα δει είμαι σίγουρος ότι στην καρτέλα με τα χαρακτηριστικά που είναι επικολλημένη στο δεξί μέρος κάτω από το πληκτολόγιο έγραφε και bt, κάτι που δεν γράφει ο 1691... Τέλος πάντων μεσα στις επόμενες μέρες θα προστεθεί και αυτό... :)

Link to comment
Share on other sites

Αν το βάλεις ενυμέρωσε αζιμουθιακώς για τιμή και τα περι εγκαταστασης γιατι ενδιαφερωμαι και εγώ θενξ..

Mήπως διαθέτεις κάποια από τα ομόσταυλα (σειράς 1690);;; :w00t:

Link to comment
Share on other sites

Mιά βοήθεια παρακαλώ, από τον φίλο evripidi, ή από οποιοδήποτε αλλον γνωρίζει και μπορεί να βοηθήσει...

 

Προσπαθώ να ανταλλάξω μια εικονα απο το τηλέφωνο (νοκια 6230) προς τον υπολογιστή και αντίστροφα και κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό. Κάνω στον υπολογιστη δεξί κλικ και η εικόνα μου δίνει την επιλογή αποστολή προς συσκευή bt, πουθενά δεν βλέπω κάτι για irda...To modem του 6230 για irda το έχω εγκαταστήσει κανονικά...

 

Όποιος μπορεί να βοηθήσει ας το κάνει... :worry:

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά... :)

Link to comment
Share on other sites

Mιά βοήθεια παρακαλώ, από τον φίλο evripidi, ή από οποιοδήποτε αλλον γνωρίζει και μπορεί να βοηθήσει...

 

Προσπαθώ να ανταλλάξω μια εικονα απο το τηλέφωνο (νοκια 6230) προς τον υπολογιστή και αντίστροφα και κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό. Κάνω στον υπολογιστη δεξί κλικ και η εικόνα μου δίνει την επιλογή αποστολή προς συσκευή bt, πουθενά δεν βλέπω κάτι για irda...To modem του 6230 για irda το έχω εγκαταστήσει κανονικά...

 

Όποιος μπορεί να βοηθήσει ας το κάνει... :worry:

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά... :)

To βρήκα...Το προηγούμενο ποστ με το ερώτημά μου, δεν το διαγράφω το αφήνω γιατί μπορεί να φανεί χρήσιμο και σε κάποιους άλλους...

 

Μπήκα στο bios (F2 κατά την εκκίνηση) και από εκεί ενεργοποίησα τις υπέρυθρες.... Πλέον λαμβάνω και στέλνω κανονικά αρχεία...;)

Link to comment
Share on other sites

Ετσι είναι στα αcer οι υπέρυθρες, κλειστές απο default και σε μένα το ιδιο ήταν..

Φιλε christ-k εχω ενα travelmate 291lmi και ο αδερφός ενα aspire 2003wlmi και σε λίγες μερες το 1691wlmi που εχω παραγγείλει χωρις BT και το σκεφτομαι..

Link to comment
Share on other sites

Ετσι είναι στα αcer οι υπέρυθρες, κλειστές απο default και σε μένα το ιδιο ήταν..

Φιλε christ-k εχω ενα travelmate 291lmi και ο αδερφός ενα aspire 2003wlmi και σε λίγες μερες το 1691wlmi που εχω παραγγείλει χωρις BT και το σκεφτομαι..

Σε μένα κανονικά ανοιχτές ήταν εξ αρχής και έχω 1682 wlmi

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Ετσι είναι στα αcer οι υπέρυθρες, κλειστές απο default και σε μένα το ιδιο ήταν..

Φιλε christ-k εχω ενα travelmate 291lmi και ο αδερφός ενα aspire 2003wlmi και σε λίγες μερες το 1691wlmi που εχω παραγγείλει χωρις BT και το σκεφτομαι..

Kάποια στοιχεία από τις πρώτες ερευνές μου και προσεγγίσεις του θέματος....

Τα αναφέρω γιατί μπορεί να βοηθήσουν αρκετό κόσμο...

 

Κατ΄αρχήν να παρατηρήσω πως το μόνο ελληνικό έντυπο του πακέτου ήταν το ελληνικό προσπέκτ της σειράς 1690, ενώ όλα τα υπόλοιπα συνοδευτικά έγγραφα (διεθνείς εγγυήσεις κλπ) ήταν σε πολλές γλώσσες και διαλέκτους πλην της ελληνικής...Μου έκανε δε εντύπωση το γεγονός πως δεν υπήρχε κανένα στοιχείο της ελληνικής αντιπροσωπειας παρά ένα τηλέφωνο στη ξενόγλωσση διεθνή εγγύηση...Το τηλέφωνο είναι το 8015002000 και μετά από δέκα λεπτά ατυχούς αναμονής το έκλεισα άπρακτος....

 

Τελικά μετά από κάποιες επαφές φίλων και με την βοήθεια της τηλεφωνήτριας του 11888 (πρώην 131) κατάφερα και βρήκα το τεχνικό κέντρο εξυπηρέτησης της Acer (ή έστω ένα από αυτά) στον Ταύρο (CPI - Ραφαηλίδου 1) με αριθμό κλήσης το 210 4805800, που κατόπιν επαφής μαζί του έμαθα το ωράριο εργασίας (8.30 - 4.30) και μάλλον αύριο θα το πάω για να δουν κάποια στοιχεία του και να κάνουν την παραγγελία στην Ιταλία και όταν έρθει το ανταλλακτικό θα με καλέσουν για να το πάρω ή να τους πάω το λαπτοπ για να το τοποθετήσουν...Μια πρόχειρη προσέγγιση του υπαλλήλου για την τιμή ανταλλακτικού και εργασίας μιλά για περίπου 100 Ευρώ (40+60), όμως πιστέυω πως τελικά θα στοιχίσει αρκετά λιγότερα.... :O

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα τελικά την παραγγελία...Τελικό κόστος 70 Ευρώ. Το ανταλλακτικό θα είναι σε δύο περίπου μέρες στην εταιρεία. Θα με ειδοποιήσουν και θα μου το τοποθετήσουν την ίδια στιγμή.... :)
Link to comment
Share on other sites

paidia ta fota sas!

 

skeftomai ton SONY VGN-FS115Z ( http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=54&Nav_Section_Id=6&Catalog_Id=1&Product_Id=247863&Merchant_Id=1&sts_cid=3 ) gia 2 basikous logous:

 

-omorfia! 8ewrw ta sony ta MAC twn PC

 

-X-Black o8oni !

 

twra to mono pou me problimatizei einai i epilogi tis intel!

enas filo mou eipe na min paw se centrino giati sernonte! kai eipe na paw se ATHLON 64, oi opioi me to cool'n'quiet douleyoun stis ksekourastes efarmoges san centrino, kai ekei pou xriazese ypologistiki isxi ftanoun ta epipeda twn desktop! isxiei afto? na koitaksw lete kamia lish se athlon64 (se SONY panta) ????

 

 

pia i gnomisas gia tin arxiki mou epilogi ? kai pia i gnomisas gia ton problimatiso , pou me ebale o filos mou

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφέρει η μέγιστη φορητότητα ( = αυτονομία) τότε θα πάρεις centrino. Διαφορετικά μπορείς να πάρεις ότιδήποτε άλλο.
Link to comment
Share on other sites

ma sto internet pou eida o sigekrimenos SONY me centrino pou eida exei 2 me 2,5 wres anamoni! diladi o Athlon 64 posi anamoni 8a exei ? misi wra? an einai o antistixos Athlon 64 na exei kai aftos kapou sto 2 wro, pio kala den einai na parw kati se Athlon64?
So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Είμαι κάτοχος ενός Toshiba Qosmio F-10 το οποίο είναι ΤΡΟΜΕΡΟ και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Τώρα χρειάζομαι για την δουλεια έναν 2ο λαπτοπ, ο οποίος να είναι δυνατός, αλλά ταυτόχρονα όσο πιο μικρός και ελαφρύς γίνεται... Με οθόνη 10, με 12''. ΟΧΙ παραπάνω...

Έχετε να προτείνετε κάτι?

με έκανε ένας γνωστός μια σύνθεση από το πλαίσιο, ενός turbo-x ο οποίος είναι¨:

Intel Pentium Centrino 755, στα 2.0 Ghz

Ram 1GB

Δίσκος 60GB (ο ποιο γρήγορος στην κατηγορία του)

Οθόνη 1200χ800 (αν θυμάμαι καλά)

Κάρτα γραφικών (ΑΡΝΗΤΙΚΟ) της Intel μέχρι 64ΜΒ

Οθόνη 12'' (καλό αυτό για την δουλεια μου)

CD/DvD Recorder

Wi-fi

Bluetooth

Camera & μικρόφωνο ενσωματωμένα

Βάρος 1.6Kιλά

Τιμή 1607 ευρώ με δώρο συνδρομή/τσάντα/πολυμηχάνημα

 

Είναι αξιόπιστα ή όχι τα Turbo-x? Μήπως ζεσταίνονται?

Προτείνεται κάτι ΔΥΝΑΤΟ και ΜΙΚΡΟ (μέχρι 12άρα οθόνη) και ΕΛΑΦΡΥ???

Link to comment
Share on other sites

Το πιο φθηνο Laptop στην Ελλαδα,Καινουργιο.Ποιο ειναι?

Το πιο φθηνο που εχω βρει ειναι το ΙΒM που δινει η Compoter4u στα 700 ευρω.

Εσεις εχετε βρει κανενα πιο φθηνο?

Αν ναι πιο και που?

Link to comment
Share on other sites

Απο σήμερα ειμαι και εγώ κατοχος του acer 1691wlmi δεν προλαβα να το χαρώ και αρχισαν τα προβλήματα..

Bασικά υπάρχει ενα κρυφο partition σε fat στην αρχή του δίσκου και εγω πήγα και το εσβησα με το partition magic και τώρα δεν μπορει να περασει τα recovery cd..

Αν μπορει ο φιλος crist-k που εχει το ιδιο μοντελο να το κανει ενα image και να μου το στειλει δεν ειναι μεγάλο :O

Link to comment
Share on other sites

Στα περισσότερα laptops μπορείς να βάλεις λειτουργικό όπως βάζεις σε ένα απλό μηχάνημα. Απλά χρειάζεται μετά να βάλεις τους απαραίτητους drivers.
Link to comment
Share on other sites

Απο σήμερα ειμαι και εγώ κατοχος του acer 1691wlmi δεν προλαβα να το χαρώ και αρχισαν τα προβλήματα..

Bασικά υπάρχει ενα κρυφο partition σε fat στην αρχή του δίσκου και εγω πήγα και το εσβησα με το partition magic και τώρα δεν μπορει να περασει τα recovery cd..

Αν μπορει ο φιλος crist-k που εχει το ιδιο μοντελο να το κανει ενα image και να μου το στειλει δεν ειναι μεγάλο :O

Eξηγησέ μου βήμα προς βήμα, πώς μπορω να σε βοηθήσω, καλύτερα μέσω pm, για να μην απασχολούμε το forum....

Link to comment
Share on other sites

@MIB

εννοειται πως οι centrino δεν σερνονται και μαλιστα ειναι ιδιαιτερα γρηγοροι σε εφαρμογες γραφειου αφου εχουν μεγαλη L2 μνημη.

 

@hharis

τα turbo-x μπορει να μην ειναι και τα πιο αξιοπιστα απο αλλα εχουν στο service σου αλλαζουν ολο το laptop για ψιλου πηδημα :)

Link to comment
Share on other sites

to 8ema den einai AN sernonte o oxi, to 8ema einai oti aksizei na parw ena centrino SONY pou exei anamoni 2,5 wres enanti enws ATHLON 64 pou exei tin idia anamoni alla se efarmoges grafeiou pataei enan centrino sigoura katw?

 

egw prosanatolizomouna se centrino logo anamonis, alla mia pou eida sto modelo pou me endiaferei (pou anaferw pio panw) oti exei 2,5 wres anamoni lew katse! giati na parw to argo!? ti parapanw 8a exw?!

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...