Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

η σειρά Z της IBM θα σε καταπλήξει. είναι τα μόνα 100% επαγγελματικά μηχανήματα. :)

 

όσο για επεξεργαστή: Intel Core2Duo για να μπορείς ανα πάσα στιγμή να βάλεις vista x64 και σε 3 χρόνια (λογικά αν τον θέλεις για δουλειά τον έχεις κρατήσει μέχρι τότε) τα Vienna (που δεν θα είναι βέβαια Major release αλά κατά 99% θα είναι μόνο για x64).

 

Κοιταξα στα:

 

 

αλλα ΙΒΜ δεν βρηκα..:worry:

 

Τι εννοεις οτι ειναι 100% επαγγελματικα?Οχι φανταζομαι ως προς την μουσικη, αλλα ως μηχανιματα για bussiness!

 

Oi Intel Core 2 Duo εχουν διαφορα με τους Intel Dual Core?

 

Αυτο τι λεει: http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=BrandedNote&cp_id=120529

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κοιταξα στα:

 

 

αλλα ΙΒΜ δεν βρηκα..:worry:

 

Τι εννοεις οτι ειναι 100% επαγγελματικα?Οχι φανταζομαι ως προς την μουσικη, αλλα ως μηχανιματα για bussiness!

 

Oi Intel Core 2 Duo εχουν διαφορα με τους Intel Dual Core?

 

Αυτο τι λεει: http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=BrandedNote&cp_id=120529

 

http://www.play247.gr/index.php?main_page=index&cPath=4_196_197&sort=3a&menu=10&page=3&menu=10

Link to comment
Share on other sites

η σειρά Z της IBM θα σε καταπλήξει. είναι τα μόνα 100% επαγγελματικά μηχανήματα. :)
Η σειρά Ζ της IBM/Lenovo έχει περισσότερο multimedia χαρακτήρα. Ή τουλάχιστον περισσότερο από τις υπόλοιπες σειρές του κατασκευαστή. Ουσιαστικά ήταν η πρώτη τους προσπάθεια σε μηχάνημα με οθόνη wide.

Κοιταξα στα:

 

 

αλλα ΙΒΜ δεν βρηκα..:worry:

Μπορείς να βρεις μεταπωλητές εδώ: http://www.lenovo.com/gr/en/

και φυσικά να ψάξεις για τιμές εδώ: http://www.skroutz.gr/

Oi Intel Core 2 Duo εχουν διαφορα με τους Intel Dual Core?
Dual core είναι τεχνολογία. Core 2 Duo είναι σειρά επεξεργαστών της Intel που χρησιμοποιούν τέτοια τεχνολογία.
Link to comment
Share on other sites

 

Η σειρά Ζ της IBM/Lenovo έχει περισσότερο multimedia χαρακτήρα. Ή τουλάχιστον περισσότερο από τις υπόλοιπες σειρές του κατασκευαστή. Ουσιαστικά ήταν η πρώτη τους προσπάθεια σε μηχάνημα με οθόνη wide.

Μπορείς να βρεις μεταπωλητές εδώ: http://www.lenovo.com/gr/en/

και φυσικά να ψάξεις για τιμές εδώ: http://www.skroutz.gr/

Dual core είναι τεχνολογία. Core 2 Duo είναι σειρά επεξεργαστών της Intel που χρησιμοποιούν τέτοια τεχνολογία.

 

Αν σου φτανουν τα χρηματα κοιτα και αυτον

 

http://www.e-laptops.gr/laptop-info.asp?uniden=169

 

 

Παιδια σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια!

Θα κοιταξω να βρω το πιο συμφερον για την τσεπη μου!

 

Να υποθεσω οτι για Αpple σε αυτα τα χρηματα ουτε να το συζηταμε!:rolleyes:

 

Η σειρα Ζ της ΙΒΜ ειναι πολυ ακριβη η μου φαινεται?

 

Θενξ:cool:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια!

Θα κοιταξω να βρω το πιο συμφερον για την τσεπη μου!

 

Να υποθεσω οτι για Αpple σε αυτα τα χρηματα ουτε να το συζηταμε!:rolleyes:

 

Η σειρα Ζ της ΙΒΜ ειναι πολυ ακριβη η μου φαινεται?

 

Θενξ:cool:

αν είναι να πάρεις κάτι άριστο τότε δεν θα κοιτάξεις για apple, hp, F-S αλλά για IBM.

 

η σειρά Z είναι άριστη και πιο φτηνή από πολλά άλλα μηχανάκια της αγοράς. (το ακριβό που το είδες? μήπως κοιτάς την 14.1 οθόνη?)

 

δεν ξέρω αν ακόμη δείνουν την ειδική έκδοση χειμερινών ΟΑ (ήταν κάποιος πιο φτηνή).

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

αν είναι να πάρεις κάτι άριστο τότε δεν θα κοιτάξεις για apple, hp, F-S αλλά για IBM.

 

η σειρά Z είναι άριστη και πιο φτηνή από πολλά άλλα μηχανάκια της αγοράς. (το ακριβό που το είδες? μήπως κοιτάς την 14.1 οθόνη?)

 

δεν ξέρω αν ακόμη δείνουν την ειδική έκδοση χειμερινών ΟΑ (ήταν κάποιος πιο φτηνή).

 

Τα laptops της apple δεν θεωρουνται αριστα?:confused:

 

Ειδα ενα ΙΒΜ Ζ με 2000ε και το ειπα!

Link to comment
Share on other sites

Τα laptops της apple δεν θεωρουνται αριστα?:confused:

 

Ειδα ενα ΙΒΜ Ζ με 2000ε και το ειπα!

 

Lenovo πλεον :)

Link to comment
Share on other sites

Exw mia aporia gia to laptop, den kserw an einai provlima h kati fusiologiko... Apla rwtaw mhpws etuxe kai se kanenan allo kai gnwrizei ti ftaiei. Kapoies stigmes h othoni kanei kati svisimata se klasmata deuteroleptou. Giati to kanei auto? Na shmeiwsw pws einai ola entaksi ap oso mporw na dw toulaxiston... Fusiologikes thermokrasies, katharo apo ious kai spyware, ktl... Opoios kserei kati estw kai elaxista pithano, as mou to pei...

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Exw mia aporia gia to laptop, den kserw an einai provlima h kati fusiologiko... Apla rwtaw mhpws etuxe kai se kanenan allo kai gnwrizei ti ftaiei. Kapoies stigmes h othoni kanei kati svisimata se klasmata deuteroleptou. Giati to kanei auto? Na shmeiwsw pws einai ola entaksi ap oso mporw na dw toulaxiston... Fusiologikes thermokrasies, katharo apo ious kai spyware, ktl... Opoios kserei kati estw kai elaxista pithano, as mou to pei...

το τρεχεις με μπαταρια ή με ρευμα; η μπαταρια σε τι ποσοστο ειναι οταν το κανει;

Link to comment
Share on other sites

το τρεχεις με μπαταρια ή με ρευμα; η μπαταρια σε τι ποσοστο ειναι οταν το κανει;

 

 

Πολύ σωστή παρατήρηση! Μια φορά που ήταν στο 3% και ετοιμαζόταν για αδρανοποίηση μου το έκανε! Ίσως οι μπαταρίες όταν είναι σε πολύ χαμηλά επίπεδα να χάνουν και σε "ένταση"(αμπέρ). Βέβαια ποτέ δε το ξαναάφησα κάτω απο 10% χωρίς ρεύμα για να ξέρω αν ήταν τυχαίο, πάντως συναίβει. :cool:

:)
Link to comment
Share on other sites

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ερχεται..

ultra pc

apple kai sony vaio..

10αρα wide

χωρις σκληρο, με nand..

το sony sider / vista

το apple classic / osx

 

τελικα τι γινεται με τα IBM?

διοτι και σαν lenovo,

παλι ακριβα ειναι..

Creek A50i R | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | Kenwood DP-2050 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ερχεται..

ultra pc

apple kai sony vaio..

10αρα wide

χωρις σκληρο, με nand..

το sony sider / vista

το apple classic / osx

 

και ποσα €; :confused:

 

τελικα τι γινεται με τα IBM?

διοτι και σαν lenovo,

παλι ακριβα ειναι..

 

Νομιζω για τα λεφτα τους ειναι καλα...εδω και καιρο που σκεφτομαι για φορητο αυτα μου 'γυαλιζουν' περισσοτερο. Ειναι τσιμπημενα αλλα εχουν αυτο το 'κατι' που δεν ξερω τι ειναι αλλα με τραβαει :hypno: :p

Link to comment
Share on other sites

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ερχεται..

ultra pc

apple kai sony vaio..

10αρα wide

χωρις σκληρο, με nand..

το sony sider / vista

το apple classic / osx

 

 

Happy beta testing σε οσους αποκτησουν τετοιο configuration.... :D :shifty:

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

UMPC έχουν βγει και καιρό ;) (είναι νέα μόδα στις Πολιτείες για τους "Τρελάρες" αλλά και αυτούς που θέλουν EVDO σε μικρό μέγεθος)

 

και δεν είναι με 10άρα (ειδικά το νέο της Sony είναι αρκετά καλό αν εξαιρέσεις το "σκληρό" πληκτρολόγιο).

 

10άρα είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ για τέτοια δουλειά.

 

ήδη στην Ιαπωνία και νομίζω (US) κυκλοφορεί και με SDD ενώ εδώ έρχεται μόνο με HDD (ακόμα).

 

η βλακία του? δεν έχει multiscreen όπως το (κατά πολύ καλύτερο) IBM x60t αλλά απλή touchscreen... (πάει το wacom...). αυτό είναι το μεγάλο του μείον.

 

κατά τα άλλα για τα 1800 ευρώ (τόσο νομίζω κάνει) είναι μιας τίμια λύση (βέβαια το samsung Q1 και το asus είναι αρκετά πιο φτηνά στα 1000 παρά ευρώ).

 

αναμονή για το νέο F-S (το οποίο θα έχει 10άρα οθόνη) και θα είναι ο συνεχιστής του μοναδικού p1510D.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

UMPC έχουν βγει και καιρό ;) (είναι νέα μόδα στις Πολιτείες για τους "Τρελάρες" αλλά και αυτούς που θέλουν EVDO σε μικρό μέγεθος)

 

και δεν είναι με 10άρα (ειδικά το νέο της Sony είναι αρκετά καλό αν εξαιρέσεις το "σκληρό" πληκτρολόγιο).

 

10άρα είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ για τέτοια δουλειά.

 

ήδη στην Ιαπωνία και νομίζω (US) κυκλοφορεί και με SDD ενώ εδώ έρχεται μόνο με HDD (ακόμα).

 

η βλακία του? δεν έχει multiscreen όπως το (κατά πολύ καλύτερο) IBM x60t αλλά απλή touchscreen... (πάει το wacom...). αυτό είναι το μεγάλο του μείον.

 

κατά τα άλλα για τα 1800 ευρώ (τόσο νομίζω κάνει) είναι μιας τίμια λύση (βέβαια το samsung Q1 και το asus είναι αρκετά πιο φτηνά στα 1000 παρά ευρώ).

 

αναμονή για το νέο F-S (το οποίο θα έχει 10άρα οθόνη) και θα είναι ο συνεχιστής του μοναδικού p1510D.

 

Εδω δεν μιλαμε για UMPC ομως... αλλα για Ultra Portable, σαν το TX3 της Sony. Σωστα? Αυτη η NAND FLASH θα προβληματισει πολυ.... εχει περιορισμενο κυκλο ζωης.... δεν την βλεπω με καλο ματι. Τα UMPC απετυχαν στην πρωτη φαση παντως... και πανε και για δευτερη αποτυχια. Η 7αρες οθονες ειναι υπερβολικα μικρες, και η αναλυση επισης μικρη... χωρια την εξωφρενικη τιμη.

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

τιμές είναι σχετικά καλές. αλλά ο καθένας παίρνει ανάλογα με τις ανάγκες και δυνατότητές του.

 

οι δίσκοι SDD αντέχουν πάνω από 5 χρόνια χρήσης (έτσι έχω διαβάσει, μπορεί και παραπάνω). αλήθεια, ποιος κρατάει το laptop του για παραπάνω από 5 χρόνια? ειδικά όταν μιλάμε για UMPC, ultra portable όπου κατά 99% δεν θα τρέχει καν τα Vienna 09???

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

για πειτε τιμες..

για το ΤΧ3.. κανα link..

Creek A50i R | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | Kenwood DP-2050 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Nikoskat to eixa me mpataria sth sugkekrimenh periptwsh alla me paraksenepse to gegonos oti htan sto 44% ... otan to exw sto reuma pantws den to kanei. Ma giati ap' to 44% ? sth periptwsh pou anaferthike milise gia to 3% molis... Telos pantwn elpizw na htan tuxaio.

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπερα σας...Εγινε μια πατατια και θελω αφθονο help.Εχω ενα siny vaio fe11s και πηγα να του περασω τα ελληνικα windows xp.Δεν ξερω αμα εχετε συζητηση αυτο το θεμα αλλα το ξεσκισα!Δεν βρισκω οδηγους για την soundblaster για τα softkeys του keyboard και γενικα πολυ μπλεξιμο...Με απλα λογια HELP!!!:(
Link to comment
Share on other sites

Nikoskat to eixa me mpataria sth sugkekrimenh periptwsh alla me paraksenepse to gegonos oti htan sto 44% ... otan to exw sto reuma pantws den to kanei. Ma giati ap' to 44% ? sth periptwsh pou anaferthike milise gia to 3% molis... Telos pantwn elpizw na htan tuxaio.

στα power options στο control panel εχει καπου μια επιλογη που αναφερει το αντιστοιχο ποσοστο, δυστυχως δεν το θυμαμαι γιατι αλλαξα λειτουργικο. δες λιγο αυτες τις ρυθμισεις και δες αν θα το ξανακανει στο ιδιο ποσοστο, ειμαι σιγουρος οτι αυτο ειναι και δεν υπαρχει λογος να ανησυχεις. πχ εμενα το εκανε στο 25% αν θυμαμαι καλα και μετα στο 6%. :)

Παιδες καλησπερα σας...Εγινε μια πατατια και θελω αφθονο help.Εχω ενα siny vaio fe11s και πηγα να του περασω τα ελληνικα windows xp.Δεν ξερω αμα εχετε συζητηση αυτο το θεμα αλλα το ξεσκισα!Δεν βρισκω οδηγους για την soundblaster για τα softkeys του keyboard και γενικα πολυ μπλεξιμο...Με απλα λογια HELP!!!:(

δεν εχεις κρατησει drivers; λογικα θα υπηρχαν σε καποιο partition. και σιγουρα θα υπαρχουν στο site της sony ;)

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...