Jump to content

Πως να μπλοκάρετε τις διαφημίσεις χωρίς Root.


saxon_747
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 941
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

και εγω adclear εχω ..μου φαινεται πιο ελαφρυ επισης ..

Δεν είμαι σίγουρος να σου πω την αλήθεια.

Αλλά είμαι σίγουρος και ήταν εμφανές ακόμα και στο πολύ δυνατό mate9 που έχω ότι το block this ήταν το καλύτερο αλλά διαπίστωσα ένα προβληματάκι δεν μου ανοιγει συνδέσμους από το YouTube (ξέρεις λέω Κατά από τα σχολεία στο κάθε βιντεακι) και έτσι δοκιμαζω τώρα αυτό.

 

Έχουμε και κάνα καλύτερο του adclear, που να αξίζει να το δοκιμάσω;

 

Και ξαναρωταω για ποιών λόγο εγώ και άλλοι πολλοί φαντάζομαι πληρώναμε το adguard;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω περάσει το adclear σε honor 8. Υπάρχει τρόπος να απενεργοποιήσω το κλειδί που φαίνεται πάνω στη γραμμή;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, είχα το adclear και σε ανύποπτο χρόνο μου πετούσε παράθυρο με πορνό διαφήμιση,το στοίχημα ,οτι εχω ιο και αλλα πολλα, οταν ήμουν στον chrome. Βεβαια στον ελεγχο εδειχνε ποια ειχε μπλοκάρει στον chrome, youtube. Το έβγαλα και τώρα έχω το netguard και περιμένω αποτελέσματα.Εχω το j5 16
Htc wilfire,samsung galaxy ace s5839i,galaxy core i8260, lumia 640 ds 8gb,samsung galaxy j5(2016)
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πρέπει να είμαι ο μόνος που έχω αγοράσει ευ όρου ζωής το adguard για 1 άδεια τηλεφώνου και 1 για pc.

 

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια συμβουλή. Πριν περάσετε κάποιο adblocker Κάντε τον κόπο να διαβάσετε λίγο τον τρόπο με τον οποίο λειτουργεί καθώς και το privacy policy, γιατί τα δεδομένα που έχουν πρόσβαση οι εφαρμογές αυτές είναι ευαίσθητα. Για παράδειγμα όποιος παρακολουθούσε το νήμα του adclear στο xda θα γνωρίζει ότι ούτε το logcat που έστελνε κάποιος χρήστης για να διορθωθούν τα bugs δεν μπορούσε να δει. Δηλαδή δεν άφηναν να δει ο χρήστης σε τι πληροφορίες έχει πρόσβαση η εφαρμογή. Και όταν ρωτήθηκε ο developer γι αυτό, η απάντηση ήταν άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.

 

Από τη στιγμή που υπάρχουν open source εφαρμογές όπως το Netguard, το DNS66 και το blockthis(αν και έχω επιφυλάξεις για το ποσό θεωρείται open source), προσωπικά θεωρώ ότι πρώτα δοκιμάζουμε αυτές και αν δεν μας ικανοποιούν τότε δοκιμάζουμε άλλες λύσεις.

 

 

Καλημέρα σε όλους, είχα το adclear και σε ανύποπτο χρόνο μου πετούσε παράθυρο με πορνό διαφήμιση,το στοίχημα ,οτι εχω ιο και αλλα πολλα, οταν ήμουν στον chrome. Βεβαια στον ελεγχο εδειχνε ποια ειχε μπλοκάρει στον chrome, youtube. Το έβγαλα και τώρα έχω το netguard και περιμένω αποτελέσματα.Εχω το j5 16

 

Βάλε το malwarebytes και κάνε ένα scan μήπως έχεις κάποια ύποπτη εφαρμογή και μπλόκαρε την εφαρμογή από το internet με το Netguard, αλλιώς πολύ πιθανό να στα εμφανίζει ξανά αυτα.

 

Εγώ έχω περάσει το adclear σε honor 8. Υπάρχει τρόπος να απενεργοποιήσω το κλειδί που φαίνεται πάνω στη γραμμή;

Όχι δεν γίνεται να φύγει το κλειδί, είναι χαρακτηριστικό του Android Όταν χρησιμοποιείται VPN service ώστε να προειδοποιεί τον χρήστη για λόγους ασφαλείας.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια συμβουλή. Πριν περάσετε κάποιο adblocker Κάντε τον κόπο να διαβάσετε λίγο τον τρόπο με τον οποίο λειτουργεί καθώς και το privacy policy, γιατί τα δεδομένα που έχουν πρόσβαση οι εφαρμογές αυτές είναι ευαίσθητα. Για παράδειγμα όποιος παρακολουθούσε το νήμα του adclear στο xda θα γνωρίζει ότι ούτε το logcat που έστελνε κάποιος χρήστης για να διορθωθούν τα bugs δεν μπορούσε να δει. Δηλαδή δεν άφηναν να δει ο χρήστης σε τι πληροφορίες έχει πρόσβαση η εφαρμογή. Και όταν ρωτήθηκε ο developer γι αυτό, η απάντηση ήταν άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.

 

Από τη στιγμή που υπάρχουν open source εφαρμογές όπως το Netguard, το DNS66 και το blockthis(αν και έχω επιφυλάξεις για το ποσό θεωρείται open source), προσωπικά θεωρώ ότι πρώτα δοκιμάζουμε αυτές και αν δεν μας ικανοποιούν τότε δοκιμάζουμε άλλες λύσεις.

 

Όντως το adclear παίρνει αρκετά δεδομένα, αλλά είναι και το καλύτερο adblocker.

 

Από την άλλη, η google , το fb κτλ καταγράφουν τα πάντα οπότε ποιο το νόημα; Δεν υπάρχει privacy....

Link to comment
Share on other sites

Όντως το adclear παίρνει αρκετά δεδομένα, αλλά είναι και το καλύτερο adblocker.

 

Από την άλλη, η google , το fb κτλ καταγράφουν τα πάντα οπότε ποιο το νόημα; Δεν υπάρχει privacy....

 

Θα συμφωνήσω. Απλά είμαι της άποψης όσο μπορούμε να περιορίσουμε το φαινόμενο. Επίσης θεωρώ ότι άλλο είναι να γνωρίζει πχ η Google κάποια προσωπικά δεδομένα, το οποίο πλέον στην εποχή μας είναι αναπόφευκτο, και άλλο ένας developer ο οποίος δεν γνωρίζω καν πως θα τα χρησιμοποιεί και που θα τα δώσει. Όχι πως γνωρίζουμε τι κάνει ακριβώς η Google με αυτά, αλλά εφοσον μπορώ να το αποφύγω, προσωπικά θα επιλέξω να το κάνω.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Όντως το adclear παίρνει αρκετά δεδομένα, αλλά είναι και το καλύτερο adblocker.

 

Από την άλλη, η google , το fb κτλ καταγράφουν τα πάντα οπότε ποιο το νόημα; Δεν υπάρχει privacy....

Σε αυτό μου είχε απαντήσει ένα παλικάρι εδώ μέσα και είχε ένα δίκιο.

Το ότι κάποιος έμαθε κάτι μυστικό η σημαντικό για εσένα δεν σημαίνει ότι πρέπει να το μάθουν όλοι.

Έχεις δίκιο αλλά όσο μπορούμε και εμείς να προσέχουμε καλό θα ήταν....

 

Ερώτηση ποίο είναι ασφαλέστερο αλλά να κόβει και από εφαρμογές διαφημίσεις;

Το netguard θέλει πολλές ρυθμίσεις; θα δυσκολευτώ να το στήσω; γιατί τα αγγλικά μου είναι χάλια και δεν έχω βρει κάποιο οδηγό έχω διαβάσει ότι κάτι πρέπει να αγοράσεις δεν έχω πρόβλημα με αυτό.

Edited by araditsas
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πρέπει να είμαι ο μόνος που έχω αγοράσει ευ όρου ζωής το adguard για 1 άδεια τηλεφώνου και 1 για pc.

 

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν είσαι ο μόνος. Και εγώ έχω αγοράσει σε προσφορά, άδεια lifetime που είναι στην ουσία δύο άδειες για δύο συσκευές, στην τιμή της μιας. Απόλυτα ευχαριστημένος.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Ποιο μπλοκάρει διαφημίσεις από browsers (προαιρετικά και από εφαρμογές), χωρίς να αφήνει κενό πλαίσιο στο σημείο που ήταν η διαφήμιση;

 

Είχα το Adguard μέχρι πρότινος και το έκανε, αλλά δεν έχω αποφασίσει αν θα το αγοράσω ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειαζόταν διευκρίνηση, ο τίτλος του νήματος λέει χωρίς root. Φιλικά πάντα..
Είμαι αυτός που όταν ήμουν μικρός ήθελα να του μοιάσω!
Link to comment
Share on other sites

Βάλε το malwarebytes και κάνε ένα scan μήπως έχεις κάποια ύποπτη εφαρμογή και μπλόκαρε την εφαρμογή από το internet με το Netguard.

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

 

Τελικά η λύση ήταν μια (φορματ)Και σώθηκα.Ευχαριστω πάντως.

Htc wilfire,samsung galaxy ace s5839i,galaxy core i8260, lumia 640 ds 8gb,samsung galaxy j5(2016)
Link to comment
Share on other sites

απο χθες που εκανε αναβαθμιση το adclear δουλευει "τελεια".δεν εχω ξαναδει διαφημιση.βασικα δεν εχει καμια εφαρμογη συνδεση .
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Έχει αρχίσει το adclear κάτι χαζά και δεν μου ανοιγει αρκετές σελίδες αρκετές από συνημμένα στο Facebook. Μόλις το κλείσω τις ανοίγει κατευθείαν.
Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται η έχουν αρχίσει να περνάνε περισσότερες διαφημίσεις από ότι πριν στο netguard?

Διαφημίσεις σε εφαρμογές εννοείς ή στον browser? Κάνε μια ανανέωση τα host files. Εγώ τουλάχιστον δεν έχω παρατηρήσει κάτι διαφορετικό στη χρήση που κάνω. Απλά μερικές φορές έχω παρατηρήσει με την τελευταία stable έκδοση ότι όταν το δίκτυο εναλλάσσεται από WiFi σε 4g και αντίστροφα το adblocking μπορεί να μην λειτουργεί και θα πρέπει να ανοίξω και να κλείσω το filtering για να στρώσει. Μήπως συμβαίνει και σε εσένα κάτι τέτοιο? Λογικά σε λίγες ημέρες θα βγει καινούργια έκδοση, οπότε κάποια bugs θα τα διορθώσει.

 

Επίσης, όλο και περισσότερες εφαρμογές πλέον χρησιμοποιούν τη διεύθυνση http://www.graph.facebook.com για διαφημίσεις και αν αυτή η διεύθυνση μπει στα host files δεν δουλεύουν μετά Facebook, Instagram κλπ.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Διαφημίσεις σε εφαρμογές εννοείς ή στον browser? Κάνε μια ανανέωση τα host files. Εγώ τουλάχιστον δεν έχω παρατηρήσει κάτι διαφορετικό στη χρήση που κάνω. Απλά μερικές φορές έχω παρατηρήσει με την τελευταία stable έκδοση ότι όταν το δίκτυο εναλλάσσεται από WiFi σε 4g και αντίστροφα το adblocking μπορεί να μην λειτουργεί και θα πρέπει να ανοίξω και να κλείσω το filtering για να στρώσει. Μήπως συμβαίνει και σε εσένα κάτι τέτοιο? Λογικά σε λίγες ημέρες θα βγει καινούργια έκδοση, οπότε κάποια bugs θα τα διορθώσει.

 

Επίσης, όλο και περισσότερες εφαρμογές πλέον χρησιμοποιούν τη διεύθυνση http://www.graph.facebook.com για διαφημίσεις και αν αυτή η διεύθυνση μπει στα host files δεν δουλεύουν μετά Facebook, Instagram κλπ.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Και στον browser αλλά και σε εφαρμογές που μέχρι τώρα τις έκοβε, έχουν αρχίσει και εμφανίζονται.

Σχετικα με αυτήν την διεύθυνση

http://www.graph.facebook.com

Αυτή επηρρεάζει την εφαρμογή του Facebook η και το να μπαίνεις στο Facebook κατευθείαν μέσα απο τον browser?

Θα κάνω και αυτό με το filtering να δω.

 

Αν στα VPN DNS βγάλω αυτά που έχω και βάλω του adguard θα κερδίσω κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Και στον browser αλλά και σε εφαρμογές που μέχρι τώρα τις έκοβε, έχουν αρχίσει και εμφανίζονται.

Σχετικα με αυτήν την διεύθυνση

http://www.graph.facebook.com

Αυτή επηρρεάζει την εφαρμογή του Facebook η και το να μπαίνεις στο Facebook κατευθείαν μέσα απο τον browser?

Θα κάνω και αυτό με το filtering να δω.

 

Αν στα VPN DNS βγάλω αυτά που έχω και βάλω του adguard θα κερδίσω κάτι?

Ειδικά στον browser δεν θα έπρεπε να εμφανίζονται. Πολύ πιθανό να συμβαίνει αυτό που ανέφερα πριν όταν υπάρχει εναλλαγή δικτύων. Αν δεις ότι εμφανίζονται διαφημίσεις στον browser, απενεργοποίησε και αμέσως μετά ενεργοποίησε την εφαρμογή netguard με την επιλογή πάνω αριστερά. Κλείσε τον browser και άνοιξε τον. Αν τώρα τις κόβει, τότε είναι αυτό που ανέφερα. Λογικά θα το διορθώσει ο developer γιατί και άλλοι έχουν αναφέρει παρόμοιο πρόβλημα που δημιουργείται από την εναλλαγή δικτύων.

 

Σχετικά με τη διεύθυνση, αν την προσθέσεις στα host files η εφαρμογή του Facebook δεν δουλεύει. Μέσω browser δεν το γνωρίζω. Αλλά γενικά δεν θα πρότεινα να προσθέσεις τη διεύθυνση στα host files Γιατί μπορεί να δημιουργεί προβλήματα και σε άλλες εφαρμογές. Αυτό το πρόβλημα υπάρχει και στο adaway αν προσθέσουμε αυτή τη διεύθυνση και γενικά σε όλα τα adblockers που χρησιμοποιούν με host files. Για το dns που Ρωτάς δεν γνωρίζω.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

ναι, σωστος στο τελευταιο, την ειχα κι εγω ενα διαστημα, δεν ειχα προβλημα με το facebook γιατι χρησιμιοποιω lite και δεν ειχα παρατηρησει κατι,

αλλα μου εκανε ζημια στο desktop (επειδη ειχα φορτωσει κι εκει το host file), για να μιλησεις στο chat σου βγαζε την πιστη!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα δουλεύει κανονικά και πάλι. Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Ωραία. Απλά να το έχεις υπόψιν ότι μπορεί να συμβαίνει που και που όταν υπαρχει αλλαγή δικτύου από WiFi σε mobile data. Ελπίζω να διορθωθεί με το επόμενο update.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...