Jump to content

Πως να μπλοκάρετε τις διαφημίσεις χωρίς Root.


saxon_747
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έβαλα το netquard, αλλά δεν μου έκοβε τις διαφημίσεις. Έβαλα το dns. Όλα καλά, αλλά μετά από λίγο σταματάει από μόνο του. Δεν κάνω επανεκκίνηση. Πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση;;;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 941
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ρύθμιση πρέπει να κάνεις στο MIUI όσων αφορά στα δικαιώματα της εφαρμογής ώστε να μην την τερματίζει μετά από λίγη ώρα.
Είμαι αυτός που όταν ήμουν μικρός ήθελα να του μοιάσω!
Link to comment
Share on other sites

Δουλεύω το adguard σχεδόν 10 μήνες (το έχω πληρώσει) είμαι πολύ ευχαριστημένος το δουλεύω με vpn. Η ερώτηση που θέλω να κάνω είναι έχει κάτι επικίνδυνο όλο αυτό; διαβάζω για συνδέσεις σε εξωτερικό και διάφορα και έτσι έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι...

Σε λίγο καιρό τελειώνει η ετήσια συνδρομή και αν είναι να μην ανανεώσω αν φυσικά υπάρχει καλύτερη λύση θα ήθελα να μου πείτε.

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύω το adguard σχεδόν 10 μήνες (το έχω πληρώσει) είμαι πολύ ευχαριστημένος το δουλεύω με vpn. Η ερώτηση που θέλω να κάνω είναι έχει κάτι επικίνδυνο όλο αυτό; διαβάζω για συνδέσεις σε εξωτερικό και διάφορα και έτσι έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι...

Σε λίγο καιρό τελειώνει η ετήσια συνδρομή και αν είναι να μην ανανεώσω αν φυσικά υπάρχει καλύτερη λύση θα ήθελα να μου πείτε.

 

Έτσι λειτουργούν τα VPN δίκτυα. Με συνδέσεις στο εξωτερικό που κάνουν redirect τα δεδομένα για ανταλλάξουν οι hosts οπότε να μην έχεις διαφημίσεις. Αυτό δε σημαίνει όμως ότι χρεώνεσαι κάτι επιπλέον, πέραν της συνδρομής.

Χρησιμοποίησε το άφοβα.

 

 

 

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύω το adguard σχεδόν 10 μήνες (το έχω πληρώσει) είμαι πολύ ευχαριστημένος το δουλεύω με vpn. Η ερώτηση που θέλω να κάνω είναι έχει κάτι επικίνδυνο όλο αυτό; διαβάζω για συνδέσεις σε εξωτερικό και διάφορα και έτσι έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι...

Σε λίγο καιρό τελειώνει η ετήσια συνδρομή και αν είναι να μην ανανεώσω αν φυσικά υπάρχει καλύτερη λύση θα ήθελα να μου πείτε.

 

Αν το διλλημά σου είναι στην αποτελεσματικότητα της εφαρμογής να κόβει διαφημίσεις, τοτε το adguard είναι ίσως η καλύτερη δοκιμασμένη λύση σε σχέση με τις διάφορες εναλλακτικές. Αν στην απόφασή σου παίζει ρόλο και η προστασία προσωπικών δεδομένων τότε εξετάζεις και άλλες εναλλακτικές. 'Οπως αναφέρεις, το adguard συλέγει όλα τα δεδομένα σου στο internet τα οποία φιλτράρει σε δικούς του εξωτερικούς DNS servers. Είναι μια εφαρμογή κλειστού κώδικα, δηλαδή το πως δουλεύει η εφαρμογή και τι διεργασίες πραγματοποιεί είναι άγνωστα στο κοινό, οπότε το τι θα κανεις εξαρτάται απο εσένα και κατά πόσο εμπιστεύεσαι την πολιτική απορρήτου της εταιρίας. Γενικά η εταιρία προσφέρει πολλά προϊόντα χρόνια τώρα, οπότε δεν νομίζω να μην είναι σοβαρή όταν λέει ότι προστατεύει τα προσωπικά δεδομένα. Αλλά για εμένα είναι απαράδεκτο να χρειάζεται πληρωμή χωρίς να σου δίνει τη δυνατότητα να χρησιμοποιείς την εφαρμογή σε όσες συσκευές θες, όπως συμβαίνει με τις εφαρμογές στο playstore. Οπότε η προσωπική μου γνώμη είναι ότι αν θες να συνεχίσεις τις υπηρεσίες του adguard, τότε είναι καλύτερα να δοκιμάσεις την λύση που προτείνεται στο πρωτο ποστ.

 

Με την ίδια λογική του adguard δουλεύει και το Block this, με τη σημαντική διαφορά ότι η εφαρμογή είναι ανοικτού κώδικα (open source), οπότε γνωρίζεις τις διεργασίες της εφαρμογής, αλλά με το μειονέκτημα ότι πάλι φιλτράρονται δεδομένα σε εξωτερικό DNS server, με ότι αυτό συνεπάγεται.

 

Ενναλακτικές με διαφορετική λογική στη λειτουργία τους, είναι το NetGuard το οποίο σου προσφέρει και adblocker ως εξτρά λειτουργία, καθώς και το AdClear. H λογική στις εφαρμογές αυτές είναι ότι όλα τα δεδομένα φιλτράρονται τοπικά στο κινητό μέσω τοπικής VPN σύνδεσης και δεν αποστέλλονται σε εξωτερικούς DNS servers. Το NetGuard φιλτράρει τις διαφημίσεις μέσω hosts files όπως το AdAway (οπότε δεν κόβει διαφημίσεις απο Youtube), ενώ το AdClear μέσω πιστοποιητικών που εγκαθίστανται στο κινητό. Η βασική διαφορά μεταξύ των εφαρμογών είναι ότι το NetGuard είναι εφαρμογή ανοικτού κώδικα(open source) και δεν συλέγει δεδομένα, ενώ η AdClear είναι κλειστού κώδικα και σύμφωνα με την πολιτική προστασίας της συλλέγει κάποια συγκεντρωτικά δεδομένα.

 

Αυτές είναι γενικά οι επιλογές, κρίνεις και αποφασίζεις. Εγώ προσωπικά έχω ενδιασμούς σε εφαρμογές κλειστού κώδικα που διαχειρίζονται ευάισθητα δεδομένα. Η να το θέσω διαφορετικά, εμπιστεύομαι περισσότερο και προτιμώ να υποστηρίζω εφαρμογές ανοικτού κώδικα.

 

Έτσι λειτουργούν τα VPN δίκτυα. Με συνδέσεις στο εξωτερικό που κάνουν redirect τα δεδομένα για ανταλλάξουν οι hosts οπότε να μην έχεις διαφημίσεις. Αυτό δε σημαίνει όμως ότι χρεώνεσαι κάτι επιπλέον, πέραν της συνδρομής.

Χρησιμοποίησε το άφοβα.

 

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Tα δεδομένα μπορούν να φιλτράρονται και τοπικά στο κινητό μέσω τοπικής VPN σύνδεσης χωρίς να χρειαστεί να αποστέλλονται σε εξωτερικούς DNS servers, κάτι το οποίο κάνουν εφαρμογές όπως το adclear και το netguard.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Να είστε καλά. Φυσικά και θα δοκιμάσω με το που λήξει η συνδρομή και έπειτα θα αποφασίσω.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

 

Με την ίδια λογική του adguard δουλεύει και το Block this, με τη σημαντική διαφορά ότι η εφαρμογή είναι ανοικτού κώδικα (open source), οπότε γνωρίζεις τις διεργασίες της εφαρμογής, αλλά με το μειονέκτημα ότι πάλι φιλτράρονται δεδομένα σε εξωτερικό DNS server, με ότι αυτό συνεπάγεται.

 

Χωρίς να το έχω ψάξει περισσότερο, το block this αναφέρει ότι ΔΕΝ στέλνει σε εξωτερικούς DNS, αλλά δημιουργεί τοπικό.

Από την περιγραφή στο site τους :

"Block This" for Android creates, what I call a local VPN (Virtual Private Network) and all of your apps/browser traffic is routed through this VPN. This VPN is carefully configured to only modify the DNS settings of your network, while preserving your internet speed and not sending out any traffic to external VPN servers.

Επιπλέον, το γεγονός ότι είναι open source, του δίνει ένα μεγάλο πλεονέκτημα έναντι των άλλων, γιατί αν κάτι δεν πάει καλά, θα αποκαλυφθεί γρήγορα και εύκολα... από τους πιο ψαγμένους φυσικά.

Τέλος, είναι πολύ πιο μικρό σε μέγεθος (το apk, με ότι συνεπάγεται αυτό) από adguard και adclear.

Το netguard είναι εξίσου μικρό, αλλά δεν το αναφέρω γιατί είναι λίγο ιδιότροπο (θέλει χειροκίνητη ρύθμιση και να το τρέχεις κάθε φορά που κάνεις επανεκκίνηση).

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να το έχω ψάξει, το block this αναφέρει ότι ΔΕΝ στέλνει σε εξωτερικούς DNS, αλλά δημιουργεί τοπικό.

Από την περιγραφή στο site τους :

"Block This" for Android creates, what I call a local VPN (Virtual Private Network) and all of your apps/browser traffic is routed through this VPN. This VPN is carefully configured to only modify the DNS settings of your network, while preserving your internet speed and not sending out any traffic to external VPN servers.

Επιπλέον, το γεγονός ότι είναι open source, του δίνει ένα μεγάλο πλεονέκτημα έναντι των άλλων, γιατί αν κάτι δεν πάει καλά, θα αποκαλυφθεί γρήγορα και εύκολα... από τους πιο ψαγμένους φυσικά.

Τέλος, είναι πολύ πιο μικρό σε μέγεθος (το apk) από adguard και adclear.

Το netguard είναι εξίσου μικρό, αλλά δεν το αναφέρω γιατί είναι λίγο ιδιότροπο (θέλει χειροκίνητη ρύθμιση και να το τρέχεις κάθε φορά που κάνεις επανεκκίνηση).

 

Αν διαβάσεις πιο προσεκτικά θα δεις ότι αναφέρει ξεκάθαρα ότι στέλνει τα δεδομένα σε δικό του dns server. Επίσης στην πολιτική απορρήτου αναφέρει ότι συλλέγει δεδομένα για μικρό χρονικό διάστημα χωρίς να τα δίνει σε τρίτους. Δηλαδή ενώ είναι open source η εφαρμογή, από τη στιγμή που φύγουν τα δεδομένα στον server τότε μπαίνει στη μέση η πολιτική απορρήτου.

 

Σαφώς το NetGuard και το Block This που είναι open source εφαρμογές για εμένα είναι πρώτα στη λίστα. Προσωπικά για τους λόγους που αναφέρω πιο πάνω κατέληξα να χρησιμοποιώ πλέον το NetGuard το οποίο μέχρι τώρα με καλύπτει απόλυτα χωρίς προβλήματα.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ακολούθησα τις οδηγίες της netguard και έκανα download και import τα hosts αλλά περνάνε όλες οι διαφημίσεις...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ακολούθησα τις οδηγίες της netguard και έκανα download και import τα hosts αλλά περνάνε όλες οι διαφημίσεις...

Δοκίμασε αυτό που γράφω εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7107414

Μολις το κάνεις, κλεισε όλες τις εφαρμογές, καθάρισε το cache του browser και περίμενε λίγα λεπτά να δεις αν έστρωσε. Επίσης πήγαινε στα advance settings, απενεργοποίησε και ενεργοποίησε ξανά την επιλογή filter traffic. Γενικά έχει υπόψη ότι από τη στιγμή που κανεις όλες τις απαραίτητες ρυθμίσεις και αλλαγές θέλει περίπου 10 λεπτά για να δουλέψει γιατί πρέπει να μηδενιστεί πρώτα το dns cache.

 

Sent from my TbooK 16 Pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ένα απο τα μεγαλύτερα προβλήματα των χρηστών Android, είναι οι διαφημίσεις.

Εφαρμογές όπως Ad-away, Ad-Block κτλ, αναλαμβάνουν να λύσουν το πρόβλημα αυτό όμως, για να δουλέψουν σωστά, απαιτούν rooted συσκευή. Πολλοί χρήστες παρ' ολα αυτά, για διάφορους λόγους, δεν επιθυμούν να rootαρουν τη συσκευή τους. Φυσικά, υπάρχουν και εφαρμογές που δεν απαιτούν root, είναι όμως ιδιαίτερα ενεργοβόρες και καταλαμβάνουν αρκετή μνήμη.

 

Η λύση είναι το μπλοκάρισμα διαφημίσεων μέσω DNS, το οποίο μπλοκάρει όλες τις διαφημίσεις απο browsers & εφαρμογές.

 

To μόνο που χρειάζεται είναι η εφαρμογή DNS Changer και τα κατάλληλα DNS.

 

Εγω χρησιμοποιώ τους DNS Servers του Adguard τα οποία είναι:

 

Default

Use these servers to block ads, trackers and phishing websites

176.103.130.130

176.103.130.131

 

Family Protection

"Default" + blocking adult websites + safe search

176.103.130.132

176.103.130.134

 

Η διαδικασία είναι πολύ απλή: Απλα ανοίγετε την εφαρμογή "DNS Changer", επιλέγετε "Custom DNS" και συμπληρώνετε τα παραπάνω DNS. Τέλος, πατάτε "START" και η εφαρμογή τρέχει στο background.

 

Το πλεονέκτημα της παραπάνω λύσης για το μπλοκάρισμα διαφημίσεων, είναι οτι χρησιμοποιεί ελάχιστη μνήμη σε σχέση με άλλα ad-blocking apps (30-45ΜΒ) και ελάχιστη ενέργεια (0,45mAh). To μοναδικό ίσως μειονέκτημα είναι ό,τι σε περίπτωση restart της συσκευής, η εφαρμογή πρέπει να επανεκκινήσει.

 

Σημ. Σε συσκευές Huawei, καλό θα ήταν η εφαρμογή DNS Changer να προστείθεται στις "Προστατευμένες εφαρμογές"

(Διαχείριση συστήματος -> Διαχείριση μπαταρίας -> Προστατευμένες εφαρμογές -> Ενεργοποίηση προστασίας για το DNS Changer)

 

Σε Ευχαριστώ πολύ με έσωσες.να ρωτήσω κάτι άλλο.Δεν μου κόβει όμως τις διαφημίσεις από τα app.Μου κόβει από chrome Kai YouTube που και μόνο αυτό είναι αρκετό.Αλλά αν υπάρχει τρόπος να μου κόβει και από τα app τότε είναι σούπερ! Το έβαλα στην default.Καλημέρα!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

1. Adclear.

2. Adguard (επί πληρωμή η πλήρης έκδοση).

3. Block This

 

Μεταξύ αυτών των τριών, ποιά θεωρείται "ασφαλέστερη " σε σχέση με τις πληροφορίες που μπορεί να συλλέγει;

Και μια δεύτερη απορία :

Αυτές και οι τρεις εφαρμογές, κόβουν τις διαφημίσεις μέσα απο τα apps όπως το adaway για τις rooted συσκευές ;

Link to comment
Share on other sites

1. Adclear.

2. Adguard (επί πληρωμή η πλήρης έκδοση).

3. Block This

 

Μεταξύ αυτών των τριών, ποιά θεωρείται "ασφαλέστερη " σε σχέση με τις πληροφορίες που μπορεί να συλλέγει;

Και μια δεύτερη απορία :

Αυτές και οι τρεις εφαρμογές, κόβουν τις διαφημίσεις μέσα απο τα apps όπως το adaway για τις rooted συσκευές ;

Για καμία από τις τρεις δεν μπορεί να σου εγγυηθεί κάποιος, αλλά Το block this είναι τουλάχιστον open source σε σχέση με τις άλλες. Υπόψη όμως ότι η εφαρμογή είναι μεν open source, αλλά για το τι συμβαίνει αφού φύγουν τα δεδομένα από την εφαρμογή και πάνε στον dns server όπου και συλλέγονται, θα πρέπει να διαβάσεις το privacy policy.

 

Αν θες ad blocker και να μην αποστέλλονται πληροφορίες βάλε το netguard, δουλεύει με τη λογική του adaway με hosts files και είναι open source http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7054282

 

Όσο για το adguard, έχω γράψει και σε παλαιότερο ποστ ότι είναι απαράδεκτο να ζητάνε τόσα χρήματα για μια μόνο άδεια.

 

 

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

1. Adclear.

2. Adguard (επί πληρωμή η πλήρης έκδοση).

3. Block This

 

Μεταξύ αυτών των τριών, ποιά θεωρείται "ασφαλέστερη " σε σχέση με τις πληροφορίες που μπορεί να συλλέγει;

Και μια δεύτερη απορία :

Αυτές και οι τρεις εφαρμογές, κόβουν τις διαφημίσεις μέσα απο τα apps όπως το adaway για τις rooted συσκευές ;

 

Και τα τρία δουλεύουν με παρόμοιο τρόπο, οπότε δεν υπάρχει κάποια που να θεωρείται πιο ασφαλής από τις άλλες.

Προσωπικά, σε μη ρουταρισμένα κινητά προτιμώ το BlockThis, μόνο και μόνο γιατί είναι πολύ μικρό σε μέγεθος και 100% open source.

Για τη δεύτερη απορία, η απάντηση είναι ναι, κόβουν και από τις εφαρμογές στις περισσότερες περιπτώσεις, αλλά όχι σε όλες.

Ούτε το Adaway δεν κόβει σε όλες, πάντα κάποιες βρίσκουν τον τρόπο να ξεφύγουν !!! :lol:

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Από τα apps κόβει μόνο η έκδοση του github αλλά όχι στο 100%, γύρω στο 70-80%.
Είμαι αυτός που όταν ήμουν μικρός ήθελα να του μοιάσω!
Link to comment
Share on other sites

Αυτό βλέπω σε κάποιο apps τις κόβει και σε κάποια αλλα οχι.

Στις ρυθμίσεις \advanced options \ εκει που λέει VPN DNS (2 πεδία) τι βάζουμε?

Το έχω βάλει σε 2 συσκευές με διαφορετική έκδοση android (ενα 4. 4 και ενα 6) και στο καθένα έχει άλλα νούμερα. Υπάρχουν κάποια συγκεκριμένα νούμερα που βάζουμε?

Επίσης ενώ στην σελίδα του τέστ λέει οτι δουλεύει, βλέπω ακόμη διαφημίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό βλέπω σε κάποιο apps τις κόβει και σε κάποια αλλα οχι.

Στις ρυθμίσεις \advanced options \ εκει που λέει VPN DNS (2 πεδία) τι βάζουμε?

Το έχω βάλει σε 2 συσκευές με διαφορετική έκδοση android (ενα 4. 4 και ενα 6) και στο καθένα έχει άλλα νούμερα. Υπάρχουν κάποια συγκεκριμένα νούμερα που βάζουμε?

Επίσης ενώ στην σελίδα του τέστ λέει οτι δουλεύει, βλέπω ακόμη διαφημίσεις.

Περίμενε περίπου 10 λεπτά απο τη στιγμή που ενεργοποιήσεις το filter traffic να μηδενιστεί ο dns cache και δες ξανά αν βγάζει διαφημίσεις, θέλει λίγη ώρα. Αν έχεις ακόμα θέμα, στα advance options απενεργοποίησε και ενεργοποίησε το filter traffic. Οσον αφορά το dns που αναφέρεις, αν κάνεις τα παραπάνω και έχεις ακόμα θέμα, δοκιμασε αυτό που γράφω εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7107414

 

Όπως γράφει και ο φίλος amyntaios, σε browser δεν θα πρέπει να βλέπεις καθόλου διαφημίσεις, ενώ δεν πρέπει να βλέπεις διαφημίσεις στο 80% περιπου των apps αν έχεις την free έκδοση. Με την pro μπορείς να κόψεις σε ακόμα περισσότερες.

 

Στάλθηκε από το TbooK 16 Pro(E6C1) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Εγω πήγα ένα βήμα ποιο πέρα έχουμε στην δουλειά Server και σύνδεση με βαρβατη ταχύτητα έτσι έχω βάλει ένα dns server μέσα και αυτό το σεταρω στο κινιτακι έτσι ούτε διαφημίσεις έχω ουτε φοβάμαι το τι διαβάζουν άλλες εταιρείες... Οπός και να έχει σαν το local block με adaway δεν έχει αν δεν έκανα καθημερινές τραπεζικές συναλλαγές με το κινητό(nfc transfers on the go κλπ) day one θα έχει φάει root
Link to comment
Share on other sites

Εγω πήγα ένα βήμα ποιο πέρα έχουμε στην δουλειά Server και σύνδεση με βαρβατη ταχύτητα έτσι έχω βάλει ένα dns server μέσα και αυτό το σεταρω στο κινιτακι έτσι ούτε διαφημίσεις έχω ουτε φοβάμαι το τι διαβάζουν άλλες εταιρείες... Οπός και να έχει σαν το local block με adaway δεν έχει αν δεν έκανα καθημερινές τραπεζικές συναλλαγές με το κινητό(nfc transfers on the go κλπ) day one θα έχει φάει root

 

Μα το έχουμε αναφέρει πολλές φορές οτι το Netguard κάνει local block μέσω hosts files όπως ακριβώς το adaway, δεν χρησιμοποιεί dns servers. Και όποιος θέλει μπορεί να βάλει ακριβώς τα ίδια hosts files που χρησιμοποιεί το adaway.

 

Αν έχεις δικό σου dns server είναι η καλύτερη λύση. Το ζήτημα είναι που θα βρεις, πως θα περάσεις το data base για να κόβει διαφημίσεις το οποίο πρέπει να ανανεώνεις συχνα. Σε συνδυασμό με δικό σου vpn server, είσαι πρακτικά αόρατος στο internet!

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Μα το έχουμε αναφέρει πολλές φορές οτι το Netguard κάνει local block μέσω hosts files όπως ακριβώς το adaway, δεν χρησιμοποιεί dns servers. Και όποιος θέλει μπορεί να βάλει ακριβώς τα ίδια hosts files που χρησιμοποιεί το adaway.

 

Αν έχεις δικό σου dns server είναι η καλύτερη λύση. Το ζήτημα είναι που θα βρεις, πως θα περάσεις το data base για να κόβει διαφημίσεις το οποίο πρέπει να ανανεώνεις συχνα. Σε συνδυασμό με δικό σου vpn server, είσαι πρακτικά αόρατος στο internet!

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

data base ευκολο ειναι κυκλοφορουν (ακομη και του adaway κανει )

 

ολα αυτα τα app εχουν ομος ενα μειονεκτιμα τρεχουν στο παρακινιο και καταναλονουν μπολικους πορους + καθιστερουν και της σελιδες... για την ωρα η καλυτερη ληση ειναι η external dns σε ενα πολυ γρυγορο server με ελαχιστα hops η το καλο μας adaway

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...