Jump to content

All about Honda


songless_bird
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

3θυρο δεν θα ειναι μονο το typeR?ολα τα υπολοιπα ειναι η 5θυρα η 4θυρα...

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ουπς, σα να έχεις δίκιο μου φαίνεται...τα μπέρδεψα με τα 5θυρα. :O

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

απο οσο θυμαμαι η χοντα ειχε ανακοινωσει οτι 3θυρο θα βγει μονο το ταπερ (του οποιου το λανσαρισμα αργει πολυ ακομα!!!!)ενω θα κυκλοφορησουν μονο 4θυρα και 5θυρα. τωρα στον υπνο μας πολλοι βλεπουμε και ταπερακια και mps και R35 και RX7!!!κι εγω τα βλεπω μη νομιζεις!!! :p :p :p :p

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

απο οσο θυμαμαι η χοντα ειχε ανακοινωσει οτι 3θυρο θα βγει μονο το ταπερ (του οποιου το λανσαρισμα αργει πολυ ακομα!!!!)ενω θα κυκλοφορησουν μονο 4θυρα και 5θυρα. τωρα στον υπνο μας πολλοι βλεπουμε και ταπερακια και mps και R35 και RX7!!!κι εγω τα βλεπω μη νομιζεις!!! :p :p :p :p

εγω ειδα στον υπνο μου οτι η toyota εβγαλε corolla με 405 ιππους και ειπα, "αρα και η Honda θα βγαλει κατι αντιστοιχο για να το κοντραρει" :lol: Δεν παμε καλα :p

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

as i said: πολλα βλεπουμε στον υπνο μας!!χεχεχε!!!αντε να ερθει και το ταπερ να πωρωθουμε κι αλλο!!!

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ξέρει μήπως κανείς αν η 3θυρη έκδοση θα διαφέρει καθόλου από την 5θυρη απο θέμα εξοπλησμού και μηχανικών συνόλων?

Υπάρχει περίπτωση να είναι εξοπλησμένο με διπλά ψαλίδια (πίσω) ή καλύτερα χρονισμένους κινητήρες???

Η μόνη πληροφορία που έχω είναι ότι θα είναι μικρότερο σε διαστάσεις σε σχέση με το 5θυρο και ότι θα ξεκινήσει η παραγωγή του τον Μάρτιο του 2007. Τώρα πότε θα είναι διαθέσιμο στην Ελλάδα...

Επίσης ο πωλητής μου ορκίζεται ότι οι δύο εκδόσεις μεταξύ τους (1800 πάντα) δεν θα έχουν καμιά απολύτως (εκτός απ'το μέγεθος) διαφορά αλλά η ζωή μου έχει μάθει ΠΟΤΕ να μην εμπιστεύομαι τους πωλητές.

Όσο για τιμές να σας ενημερώσω μιας και έχει καιρό να γίνει post ότι για το 1400 81Hp sport έχουμε κοντά στις 19.500€ και για το 1800 140Hp Sport έχουμε ούτε λίγο ούτε πολύ 23000€. Ανάφερα τις sport εκδόσεις γιατί μόνο αυτές υπάρχουν αυτή την στιγμή στην Ελλάδα.

Ακούστε και αυτό: Χρόνος παράδωσης... ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ 2007!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας τα λέω όλα αυτά γιατί σκέφτομαι πολύ σοβαρά την αγορά του αλλά τόσο ο χρόνος παράδωσης όσο και τα διάφορα που ακούω (ημιάκαμπτος αξονας, λίγα τα 140 για 1800άρη και η "πραγματική" κατανάλωση απ'το το τεστ των 4τρχών) με φρενάρουν απότομα.

Επίσης προσωπικά προτιμώ το 3θυρο αλλά δεν μπορώ να περιμένω τόόόόόόόόσο πολύ (περίπου 9-10 μήνες). Όμως σκεφτήτε 23000 αμάξι και να βγεί μετά από λίγο η 3θυρη έκδοση στα ίδια λεφτά και να είναι ανώτερο ποιοτηκά και οδηγικά.

Δεν πρέπει να ξεχάσω να σας πώ ότι είμαι λάτρης της σπορ οδήγησης και είμαι διατεθημένος να θυσιάσω τον μεγάλο χώρο αποσκευών και τις ανέσεις του 5θυρου προκειμένου να έχω καλύτερη ευστάθεια και επιδώσεις αλλά και να αποφύγω τα ενοχλητικά "τριξύματα" που παρουσιάζουν με τον καιρο τα 5θυρα...

 

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος την διαφορά vtec με i-vtec???

Ευχαριστώ προκαταβολικά και συγνώμη αν σας κούρασα με τα μεγάλα post.

Link to comment
Share on other sites

πολυ ακριβο ρε γμτ...αλλα εδω ενα φιλαρακι εδωσε για astra gtc φουλ εξοπλισμενο 22000 ευρω για το 16αρι...

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει μήπως κανείς αν η 3θυρη έκδοση θα διαφέρει καθόλου από την 5θυρη απο θέμα εξοπλησμού και μηχανικών συνόλων?

Υπάρχει περίπτωση να είναι εξοπλησμένο με διπλά ψαλίδια (πίσω) ή καλύτερα χρονισμένους κινητήρες???

Η μόνη πληροφορία που έχω είναι ότι θα είναι μικρότερο σε διαστάσεις σε σχέση με το 5θυρο και ότι θα ξεκινήσει η παραγωγή του τον Μάρτιο του 2007. Τώρα πότε θα είναι διαθέσιμο στην Ελλάδα...

Επίσης ο πωλητής μου ορκίζεται ότι οι δύο εκδόσεις μεταξύ τους (1800 πάντα) δεν θα έχουν καμιά απολύτως (εκτός απ'το μέγεθος) διαφορά αλλά η ζωή μου έχει μάθει ΠΟΤΕ να μην εμπιστεύομαι τους πωλητές.

Όσο για τιμές να σας ενημερώσω μιας και έχει καιρό να γίνει post ότι για το 1400 81Hp sport έχουμε κοντά στις 19.500€ και για το 1800 140Hp Sport έχουμε ούτε λίγο ούτε πολύ 23000€. Ανάφερα τις sport εκδόσεις γιατί μόνο αυτές υπάρχουν αυτή την στιγμή στην Ελλάδα.

Ακούστε και αυτό: Χρόνος παράδωσης... ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ 2007!!!!!!!!!!!

 

Από: http://world.honda.com/news/2006/4060629CivicTypeS/

 

Sharing the same dynamic silhouette and overall dimensions as the acclaimed 5-door model, the Civic Type S further emphasizes the Civic’s sporty and fun-to-drive direction to appeal to a young audience. The styling is therefore more assertive and the suspension is tuned for sharper chassis dynamics, with revised spring and damper settings and a 20mm wider rear track.

 

Further emphasising its sporty nature, the Civic Type S is powered by either a 1.8 litre petrol engine or a 2.2 litre diesel engine, both of which produce 103kW/140PS and are mated to a 6-speed manual gearbox.

 

Two model grades will be offered. The extensive specification of the standard Type S includes 17 inch alloys, Vehicle Stability Assist (VSA), air conditioning, cool box, remote audio controls and side curtain airbags. The Type S Plus adds dual zone air conditioning, cruise control, front fog lights, retractable mirrors, automatic wipers and automatic headlamps. Certain markets also gain HID headlamps, heated front seats and a panorama glass roof.

 

Sculpted and fully integrated side skirts flare outwards towards front and rear wheels and seamlessly blend into the wheel arch surrounds, familiar from the 5-door model. These in turn flow into the front and rear spoilers to complete the lower body structure, all of which is finished in a gun metallic color for added visual appeal. The deep front air intake, together with the 17 inch alloy wheels and wider rear track provide the Type S with a particularly muscular and planted look.

 

Black Alcantara seating and a leather trimmed steering wheel, both with silver stitching, plus aluminium pedals, set the tone for the equally sporty interior. Large seat bolsters provide reassuring support during cornering.

 

.....

 

The Civic’s coupe-like styling has not compromised the cabin space. The interior instead succeeds in providing a high degree of flexibility and passenger accommodation. The distance between the hip point of front and rear passengers at 803 mm, for example, equates to that in higher segment cars.

 

The rear seats also incorporate Honda’s familiar one-motion, dive-down feature that instantaneously creates a flat loading space of a spacious 485 litres, mirroring that of the 5-door model. The cargo floor can also be dropped down to reveal an under-floor compartment. A centrally positioned fuel tank located beneath the front seats, rather than impinging on the luggage area, plays a key role in achieving this packaging efficiency.

 

The comprehensive safety features include ABS, Electronic Brake-force Distribution with brake assist, VSA, front and side SRS airbags, full length side curtain airbags, double seatbelt pre-tensioners on both front seats and active headrests. The instrument display also features an innovative seatbelt reminder for both front and rear seat passengers. Honda anticipates a Euro NCAP result of 5 stars for front and side impact safety, 3 stars for pedestrian safety and 4 stars for child protection safety, making it one of the safest cars in its class.

 

The Civic Type S forms the basis for the forthcoming Civic Type R, which is scheduled to be launched in early 2007. While the reputation of its predecessor makes it a tough act to follow, the new model will offer greater sophistication without compromising the Type R philosophy of exhilarating performance achieved through advanced engineering. More details will be provided when the Civic Type R makes its debut at the Paris Motor Show later this year.

 

Νομίζω αυτό σε καλύπτει. Το 3θυρο μπορεί να έχει διπλά ψαλίδια πίσω. Δες εδώ φώτο από typeR το οποίο θα βασιστεί πάνω στο 3θυρο ->http://www.vtec.net/news/news-item?news_item_id=516773

Link to comment
Share on other sites

πολυ ακριβο ρε γμτ...αλλα εδω ενα φιλαρακι εδωσε για astra gtc φουλ εξοπλισμενο 22000 ευρω για το 16αρι...

 

To οποιο ειναι πιο αργο και απο corsa 1.2... :!:

 

Επισεις αλλο opel που ουσιαστηκα ειναι μια εταιρια που δεν υπαρχει και "ζει" υπο-σκια gm, κατι που σημαινει οτι μονο γερμανικα δεν ειναι τα μοντελα της και αλλο ενα honda που ειναι φτιαγμενο ειτε japan ή uk, με ολα τα γνησια ανταλακτικα made in japan και οχι china ή turkey......

 

Φυσικα αυτο σημαινει οτι πρεπει να περιμενεις πολυ καιρο για να ερθει, αν δεν παρεις καποιο ετοιμοπαραδοτο, οπως επισεις πιο υψηλη τιμη αποκτησης και ανταλακτικων.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε όμως τι σκέφτομαι? Η έκδοση που θέλω να πάρω εγώ είναι η sport.

Μπορεί αυτή η έκδοση να έχει ίδια ρυθμιση στις αναρτήσεις με του επερχόμενου 3θυρου. Πάντως για να λέμε και του στραβού το δίκιο δεν έχω δει και καμία άλλη έκδοση. Στα 1800 μόνο sport και executive.

Πάντως δεν μπορώ να περιμένω τόσο πολύ για αυτοκίνητο...

Link to comment
Share on other sites

Copyright: 4Troxoi

 

Αποκαλυπτήρια για το Civic Type S στο Λονδίνο

 

Η Honda Motor Europe Ltd. αποκαλύπτει αυτές τις μέρες στο Σαλόνι Αυτοκινήτου του Λονδίνου το νέο Civic Type S, ένα 3-θυρο hatchback το οποίο συμπληρώνει την οικογένεια Civic. Οι πωλήσεις αναμένονται να ξεκινήσουν στις αρχές του 2007.

 

Το νέο Type S μοιράζεται το ίδιο σχήμα με το 5-θυρο μοντέλο, ενώ ενδυναμώνει την σπορτίφ και ευχάριστη οδηγική συμπεριφορά προς την οποία προσανατολίζεται το νέο Civic με αναθεωρημένα ελατήρια και με πιο πλατύ - κατά 20mm - μετατρόχιο. Θα εφοδιάζεται με τον ήδη γνωστό μας βενζινοκινητήρα των 1,8 λίτρων και 140 ίππων και ένα 2,2 λίτρων ντίζελ κινητήρα με την ίδια ιπποδύναμη. Και οι δύο συνδυάζονται με μηχανικό κιβώτιο ταχυτήτων 6 σχέσεων.

 

Όσον αφορά στον εξοπλισμό, θα κυκλοφορήσει σε δύο εκδόσεις. Το στάνταρ Type S θα εξοπλίζεται εκτός των συνηθισμένων ηλεκτρικών ευκολιών και χαρακτηριστικών ασφαλείας, με ζάντες αλουμινίου 17 ιντσών, Vehicle Stability Assist (VSA), κλιματισμό, ψυγειάκι, remote control και αερόσακους κεφαλής. Το Type S Plus θα έχει επιπλέον διζωνικό κλιματισμό, cruise control, προβολείς ομίχλης εμπρός, αναδιπλούμενους καθρέπτες, αυτόματους υαλοκαθαριστήρες και αυτόματης ρύθμισης φώτα. Σε ορισμένες αγορές θα διατίθεται και με φώτα Ξένον, θερμαινόμενα μπροστινά καθίσματα και πανοραμική ηλιοροφή.

 

Τα χαρακτηριστικά ασφαλείας περιλαμβάνουν ABS, Brake-force Distribution με Brake Assist, VSA, μπροστινούς και πλευρικούς αερόσακους, αερόσακους κεφαλής για την προστασία τόσο των μπροστινών όσο και των πίσω επιβατών, ζώνες ασφαλείας με διπλούς προεντατήρες για τους μπροστινούς επιβαίνοντες και ενεργά προσκέφαλα. Η οθόνη οργάνων περιλαμβάνει και την καινοτόμα υπενθύμιση πρόσδεσης τόσο για τους μπροστινούς όσο και για τους πίσω επιβάτες. Η Honda αναμένει από το Euro NCAP ένα αποτέλεσμα 5 αστέρων για την ασφάλεια σε μπροστινές και πλευρικές συγκρούσεις, 3 αστέρια για την ασφάλεια των πεζών και 4 αστέρια για την ασφάλεια των παιδιών.

 

Το Civic Type S αναμένεται να αποτελέσει την βάση για την πολυαναμενόμενη νέα γενιά του Civic Type R, το οποίο προγραμματίζεται να λανσαριστεί στις αρχές του 2007. Περισσότερες πληροφορίες γι'αυτό, στο Σαλόνι του Παρισιού όπου και θα κάνει το ντεμπούτο του.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ρε παιδιά εγώ το έχω παραγγείλει το 5D Civic 1,8 Sport από αρχές 6/2006 και ακόμα περιμένω. Έχω απελπιστεί. Εδώ στην Κρήτη που είμαι εγώ κυκλοφορούν ήδη μερικά. Από την άλλη λέω η αναμονή το κάνει καλύτερο και θα το απολαύσω περισσότερο. Για τον ημιάκαμπτο άξονα μπορεί να κάνει κάποιος κάτι για να βελτιώσει την κατάσταση;
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εγώ το έχω παραγγείλει το 5D Civic 1,8 Sport από αρχές 6/2006 και ακόμα περιμένω. Έχω απελπιστεί. Εδώ στην Κρήτη που είμαι εγώ κυκλοφορούν ήδη μερικά. Από την άλλη λέω η αναμονή το κάνει καλύτερο και θα το απολαύσω περισσότερο. Για τον ημιάκαμπτο άξονα μπορεί να κάνει κάποιος κάτι για να βελτιώσει την κατάσταση;

 

Ενταξει μην τρελαινεσε μερικοι στην περιοχη μου περιμενουν για μια πορτα adsl απο 5/2006! Οσο για τον ημιακαμπτο τι σε πειραζει? Σε αγωνες θα κατεβεις? Ενα ειναι σιγουρο πηρες ενα αμαξι που και ξεχωριζει και δεν θα το εχει και η μιση Ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εγώ το έχω παραγγείλει το 5D Civic 1,8 Sport από αρχές 6/2006 και ακόμα περιμένω. Έχω απελπιστεί. Εδώ στην Κρήτη που είμαι εγώ κυκλοφορούν ήδη μερικά. Από την άλλη λέω η αναμονή το κάνει καλύτερο και θα το απολαύσω περισσότερο. Για τον ημιάκαμπτο άξονα μπορεί να κάνει κάποιος κάτι για να βελτιώσει την κατάσταση;

 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα φίλε μου. Εγώ το παράγγειλα χθές και ξέρεις τι χρόνο μου είπαν??? 6 μήνες!!! Πιο συγκεκριμένα μέσα στο 2007.

Έχω ξενερώσει τη ζωή μου αλλά τι να κάνεις???

Τώρα το άλλο που σκέφτομαι είναι ότι θα περιμένω τόσο καιρό που θα βγεί το 3θυρο και τότε να δείς ζόρα εμείς οι 5θυροι...

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει μην τρελαινεσε μερικοι στην περιοχη μου περιμενουν για μια πορτα adsl απο 5/2006! Οσο για τον ημιακαμπτο τι σε πειραζει? Σε αγωνες θα κατεβεις?

 

 

:rocket: :rocket: :rocket:

ακουσαμε και την μπουρδα της ημερας

 

Ενα ειναι σιγουρο πηρες ενα αμαξι που και ξεχωριζει και δεν θα το εχει και η μιση Ελλαδα.

 

 

αν εχεις τα balls που λενε και οι αγγλοι , να ξεχωριζεις ΕΣΥ , σαν οντοτητα, και οχι μεσω του αυτοκινητου σου......

 

οι ειδησεις του ΣΤΑΡ σας εχουν καταστρεψει :mad: :mad: :mad:

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω απόλυτα φίλε μου. Εγώ το παράγγειλα χθές και ξέρεις τι χρόνο μου είπαν??? 6 μήνες!!! Πιο συγκεκριμένα μέσα στο 2007.

Έχω ξενερώσει τη ζωή μου αλλά τι να κάνεις???

Τώρα το άλλο που σκέφτομαι είναι ότι θα περιμένω τόσο καιρό που θα βγεί το 3θυρο και τότε να δείς ζόρα εμείς οι 5θυροι...

 

 

παραγγειλατε ενα μικρομεσαιο αυτοκινητο για το οποιο θα περιμενετε 6 ολοκληρους μηνες......

 

που να περνατε και κανενα αμαξι της προκοπης....... εσεις ειστε ικανοι να περιμενετε και χρονια........

Link to comment
Share on other sites

παραγγειλατε ενα μικρομεσαιο αυτοκινητο για το οποιο θα περιμενετε 6 ολοκληρους μηνες......

 

που να περνατε και κανενα αμαξι της προκοπης....... εσεις ειστε ικανοι να περιμενετε και χρονια........

Η Honda ειναι κολλημα:p Και μοντελο του 92' να ειχα δεν θα με χαλουσε:happy: Αν δεν ειχες honda , μην στηριζεσαι μονο στα περιοδικα. Οι "ειδικοι" τα "παιρνουν" και καμια φορα, και ετσι πως ειδα εγω τον ημιακαμπτο του 5θυρου μου φανηκε οτι συμπεριφερται ισως και καλυτερα απο τον πολλαπλων συνδεσμων του 4θυρου. Μαλλον φταιει και ο τριτος ογκος του αυτοκινητου στο 4θυρο. Τι να πω?...

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...