Jump to content

All about Honda


songless_bird
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η καταναλωση στο type r '08 εντος πολης ειναι 12lt/100khm με vpower 95oct κ 16lt/100khm με vpower racing 100oct, εκτος πολης 8 lt/100kmh.

 

γιατι εχει τετοια διαφορα με την 100αρα??;) αφου δεν αλλαζει τιποτα ο ψεκασμος ειναι ο ιδιος:confused:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τις καταναλώσεις που λέω παραπάνω για 1400άρι, 1800άρι και type-S (επίσης 1800άρι) είναι με βάση την οδήγηση που κάνει ένας μέσος οδηγός στη πραγματικότητα και δέν είναι οι καταναλώση που λέει η Honda διότι αυτές είναι μετρήσεις που γίνονται με τον πιό οικονομικό και αργό τρόπο οδήγησης, χωρίς επιταχύνσεις, γκάζι ή οτιδήποτε άλλο,κάτι που ειδικά μέσα στη πόλη αλλά και γενικά δέ γίνεται να το αποφύγεις... Γνωστός έχει type-R (που άν έχεις τέτοιο αμάξι δέ γίνεται να μή πατήσεις λίγο γκάζι παραπάνω και να μή φευγεις με σπινιάρισμα) έχει πεί βάση με τις δικές του μετρησεις ότι στη πραγματικότητα καίει κάπου στα 14 και βάλε λίτρα ανα 100km. Τώρα άν οδηγείς συνετά με καμιά 2.000 στροφές το πολύ έ ναι, τότε θα κάψεις όσο λένε oi εργοστασιακές μετρήσεις δηλαδή 12 lt ανα 100km.

Τώρα όσο για το δικό μου 1400άρι 100 ίππους το έχω ακόμη στο στρώσιμο οδηγώ όσο πιο συνετά μπορώ και καίω κάπου στα 7.5!! Όταν αρχίσω να οδηγώ ''κανονικά'' πλέον, πόσο περισσότερο θα καίω??

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά.Εγώ έχω ένα 1.8 αυτόματο 3 μήνες. Ας απαντήσει κάποιος : Στα αυτόματα ο λεβιές ταχυτήτων πρέπει να βρίσκεται στη θέση Ν (νεκρά) σε μεγάλη κίνηση όταν σταματάς ή κανονικά στο D πατώντας το φρένο;

Ρώτησα τεχνικό της Honda και δε μου το ξεκαθάρισε τελικά.

Link to comment
Share on other sites

στο εγχειρίδιο ( manual ) του κατασκευαστή αναφέρεται σε τέτοια σενάρια ... επειδή οδηγώ αυτόματο , απλά πατάω φρένο ...
http://www.imageshack.gr/files/sazwsmc2u6io8pdczlh2.gif
Link to comment
Share on other sites

Τις καταναλώσεις που λέω παραπάνω για 1400άρι, 1800άρι και type-S (επίσης 1800άρι) είναι με βάση την οδήγηση που κάνει ένας μέσος οδηγός στη πραγματικότητα και δέν είναι οι καταναλώση που λέει η Honda διότι αυτές είναι μετρήσεις που γίνονται με τον πιό οικονομικό και αργό τρόπο οδήγησης, χωρίς επιταχύνσεις, γκάζι ή οτιδήποτε άλλο,κάτι που ειδικά μέσα στη πόλη αλλά και γενικά δέ γίνεται να το αποφύγεις... Γνωστός έχει type-R (που άν έχεις τέτοιο αμάξι δέ γίνεται να μή πατήσεις λίγο γκάζι παραπάνω και να μή φευγεις με σπινιάρισμα) έχει πεί βάση με τις δικές του μετρησεις ότι στη πραγματικότητα καίει κάπου στα 14 και βάλε λίτρα ανα 100km. Τώρα άν οδηγείς συνετά με καμιά 2.000 στροφές το πολύ έ ναι, τότε θα κάψεις όσο λένε oi εργοστασιακές μετρήσεις δηλαδή 12 lt ανα 100km.

Τώρα όσο για το δικό μου 1400άρι 100 ίππους το έχω ακόμη στο στρώσιμο οδηγώ όσο πιο συνετά μπορώ και καίω κάπου στα 7.5!! Όταν αρχίσω να οδηγώ ''κανονικά'' πλέον, πόσο περισσότερο θα καίω??

 

Εγώ έχω το 1.800 εδώ και 1.5 χρόνο έχοντας κάνει 25.000χλμ περίπου και με αρκετά νευρική οδήγηση θα έλεγα η μέση μου κατανάλωση στην πόλη κυμαίνεται από 7.8 - 8.0. Εκτός πόλης κυμαίνεται από 6.8 - 7.4 ανάλογα τα κέφια μου και ξαναλέω με αρκετά sport και νευρική οδήγηση όλα αυτά...

Link to comment
Share on other sites

στο εγχειρίδιο ( manual ) του κατασκευαστή αναφέρεται σε τέτοια σενάρια ... επειδή οδηγώ αυτόματο , απλά πατάω φρένο ...

 

Κι εγω με αυτοματο φρενο παταω.Μονο αν αναμενεται μεγαλη σχετικα σταση βαζω νεκρο και χειροφρενο.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

χαζή ερώτηση,

έχει αλλάξει κάτι εμφανισιακά στο 1.4 100 ιππων? Γιατί το αποκαλούν κάποιοι facelift? Ελπίζω όχι επειδή μπήκε καποιο έξτρα νικελ ή αλλάξαν οι ζάντες?

Link to comment
Share on other sites

χαζή ερώτηση,

έχει αλλάξει κάτι εμφανισιακά στο 1.4 100 ιππων? Γιατί το αποκαλούν κάποιοι facelift? Ελπίζω όχι επειδή μπήκε καποιο έξτρα νικελ ή αλλάξαν οι ζάντες?

 

 

Αλλαζει λιγο και σε καποια πλαστικα του+αισθητηρες γνησιους+νεος κινητηρας+ζαντες+νεα μασκα

Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

Αλλαζει λιγο και σε καποια πλαστικα του+αισθητηρες γνησιους+νεος κινητηρας+ζαντες+νεα μασκα

 

+ εκείνα τα απαίσια καπάκια στις εξατμίσεις όπου τα βγάλανε, βάλανε εσωτερικά, και τώρα φαίνονται σαν τις διπλές εξατμίσεις που έχει το 1800άρι

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζα στο civinfo οτι ο Σαρακακης αυξησε τις τιμες των ανταλακτικων κλπ εως 50% .Ειχα παρει ανταπτορα για οθονη 2 din 105 ευρω και τωρα την δινει 155 ευρω !!!!:(:(:(:(:(:(:(

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

σωωωστος..εμ απο καπου πρεπει να βγει η εκπτωση......μαλλον θα ακολουθησουν και αλλοι...

oxi θα σου πω το αλλο...ΝΙΚΟΣ ΚΟΡΟΜΠΟΣ ερχομαι απο εκει σε λιγο....

 

*SugarTown*

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα στο συνεργείο της Honda Metalaxis s.a Λάρισα για να περάσω τους μαρσιπιέδες που είχα παραγγείλει σάν δώρο κατα την αγορά του αμαξιού!! Όλα οκ ώς εδώ...

Όμως από τη πρώτη μέρα που το είχα πάρει ο άξονας μάλλον είχε κάποιο πρόβλημα και παρέκλινε το αμπάξι κατα την οδηγηση απο την πορεία του προς τα δεξιά.. Δηλαδή για να πάω στην ευθεία το τιμόνι πρέπει να είναι γυρισμένο λίγο προς τα αριστερά!! Με την σημερινή ευκαιρία λοιπόν που πήγα τους είπα να κοιτάξουν λίγο αυτό και εκτός του οτι μου είπαν ότι δέ γίνεται σήμερα (παραμύθια.. με είχαν και περίμενα μια ώρα ενώ είχα κλείσει και ραντεβού και μετά με εξυπηρετησανε)μου είπαν να πάρω τηλ την άλλη βδομάδα.. Δέν είναι αυτό όμως το προβημα, αλλά το ότι όταν ρώτησα άν καλύπτεται απο την εγγύηση μου λένε δέ ξέρουν και ότι μάλλον θα πληρώσω!!! ΕΛΕΟΣ!!! ΜΟΥ ΣΠΑΣΑΝ ΤΑ ΝΕΥΡΑ!! Γιατί να είναι τόσο φραγκοφωνιάδες?? Οπότε και 7 και 10 και 100 χρόνια εγγύηση να είχα, σιγά τη διαφορά!! Γκρινιάζουν όλοι που μειώθηκε η εγγυηση απο 7 σε 3 χρόνια και χ....κε η φοράδα στ'αλώνι!! Και τί να λέει άν είναι να πλήρώνουμε παλι?? Δέ γουστάρω να πάω να τους πληρώσω για να κοιτάξουν λίγο τον άξονα, που στο κάτω κάτω έτσι ήταν, και έχω και εγγύηση 3 χρόνια... να τη βράσω...

Σόρρυ για το κατεβατό αλλά με σύγχυσαν!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα στο συνεργείο της Honda Metalaxis s.a Λάρισα για να περάσω τους μαρσιπιέδες που είχα παραγγείλει σάν δώρο κατα την αγορά του αμαξιού!! Όλα οκ ώς εδώ...

Όμως από τη πρώτη μέρα που το είχα πάρει ο άξονας μάλλον είχε κάποιο πρόβλημα και παρέκλινε το αμπάξι κατα την οδηγηση απο την πορεία του προς τα δεξιά.. Δηλαδή για να πάω στην ευθεία το τιμόνι πρέπει να είναι γυρισμένο λίγο προς τα αριστερά!! Με την σημερινή ευκαιρία λοιπόν που πήγα τους είπα να κοιτάξουν λίγο αυτό και εκτός του οτι μου είπαν ότι δέ γίνεται σήμερα (παραμύθια.. με είχαν και περίμενα μια ώρα ενώ είχα κλείσει και ραντεβού και μετά με εξυπηρετησανε)μου είπαν να πάρω τηλ την άλλη βδομάδα.. Δέν είναι αυτό όμως το προβημα, αλλά το ότι όταν ρώτησα άν καλύπτεται απο την εγγύηση μου λένε δέ ξέρουν και ότι μάλλον θα πληρώσω!!! ΕΛΕΟΣ!!! ΜΟΥ ΣΠΑΣΑΝ ΤΑ ΝΕΥΡΑ!! Γιατί να είναι τόσο φραγκοφωνιάδες?? Οπότε και 7 και 10 και 100 χρόνια εγγύηση να είχα, σιγά τη διαφορά!! Γκρινιάζουν όλοι που μειώθηκε η εγγυηση απο 7 σε 3 χρόνια και χ....κε η φοράδα στ'αλώνι!! Και τί να λέει άν είναι να πλήρώνουμε παλι?? Δέ γουστάρω να πάω να τους πληρώσω για να κοιτάξουν λίγο τον άξονα, που στο κάτω κάτω έτσι ήταν, και έχω και εγγύηση 3 χρόνια... να τη βράσω...

Σόρρυ για το κατεβατό αλλά με σύγχυσαν!!!!

 

 

Με ποια δικαιολογια σου ειπαν οτι θα πληρωσεις ???

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

O Σαρακάκης της καρδιάς μας.:luck:

 

Ευχηθειται του ...μερες που ειναι !!!!!!:mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα στο συνεργείο της Honda Metalaxis s.a Λάρισα για να περάσω τους μαρσιπιέδες που είχα παραγγείλει σάν δώρο κατα την αγορά του αμαξιού!! Όλα οκ ώς εδώ...

Όμως από τη πρώτη μέρα που το είχα πάρει ο άξονας μάλλον είχε κάποιο πρόβλημα και παρέκλινε το αμπάξι κατα την οδηγηση απο την πορεία του προς τα δεξιά.. Δηλαδή για να πάω στην ευθεία το τιμόνι πρέπει να είναι γυρισμένο λίγο προς τα αριστερά!! Με την σημερινή ευκαιρία λοιπόν που πήγα τους είπα να κοιτάξουν λίγο αυτό και εκτός του οτι μου είπαν ότι δέ γίνεται σήμερα (παραμύθια.. με είχαν και περίμενα μια ώρα ενώ είχα κλείσει και ραντεβού και μετά με εξυπηρετησανε)μου είπαν να πάρω τηλ την άλλη βδομάδα.. Δέν είναι αυτό όμως το προβημα, αλλά το ότι όταν ρώτησα άν καλύπτεται απο την εγγύηση μου λένε δέ ξέρουν και ότι μάλλον θα πληρώσω!!! ΕΛΕΟΣ!!! ΜΟΥ ΣΠΑΣΑΝ ΤΑ ΝΕΥΡΑ!! Γιατί να είναι τόσο φραγκοφωνιάδες?? Οπότε και 7 και 10 και 100 χρόνια εγγύηση να είχα, σιγά τη διαφορά!! Γκρινιάζουν όλοι που μειώθηκε η εγγυηση απο 7 σε 3 χρόνια και χ....κε η φοράδα στ'αλώνι!! Και τί να λέει άν είναι να πλήρώνουμε παλι?? Δέ γουστάρω να πάω να τους πληρώσω για να κοιτάξουν λίγο τον άξονα, που στο κάτω κάτω έτσι ήταν, και έχω και εγγύηση 3 χρόνια... να τη βράσω...

Σόρρυ για το κατεβατό αλλά με σύγχυσαν!!!!

 

Εαν οντως εχει προβλημα στη καμμια των περιπτωσεων δεν πληρωνεις...Μαλλον σε ειδαν γενος θυληκου και σε ψαρωνουν...Δεν ζητας μετα απο καποιο σημειο,απαιτεις...

oxi θα σου πω το αλλο...ΝΙΚΟΣ ΚΟΡΟΜΠΟΣ ερχομαι απο εκει σε λιγο....

 

*SugarTown*

Link to comment
Share on other sites

παιδια μου εσπασε το αριστερο φως της ομιχλης μονο στο γυαλι εχει γινει ζημια ενω ολα τα αλλα ειναι αθικτα.Μηπως ξερει κανεις ποσο θα κοστισει η αλλαγη στην αντιπροσωπεια?θα μου το αλλαξουν ολο παρολο που εσπασε μονο το γυαλι?
Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα στο συνεργείο της Honda Metalaxis ..

Σόρρυ για το κατεβατό αλλά με σύγχυσαν!!!!

 

 

 

Μα καλα ΠΛΑΚΑ σου κανουν?Ποσο το χεις,κανα μηνα το αυτοκινητο?Και αρνουνται επισκευη?Γνωμη μου ειναι πως επρεπε να πας απο την πρωτη στιγμη που το διαπιστωσες,διοτι δεν ειναι αισθητικο το θεμα αλλα τιθεται ζητημα ασφαλειας.Κι αν π.χ ειχες προγραμματισει καποιο ταξιδι για το Πασχα?Απαραδεκτοι...

 

 

Αν βαριεσαι να κανεις φασαρια χρονιαρες μερες,ζητα τη συμβουλη καποιου νομικου & πηγαινε απο βδομαδα απαιτωντας για τα δικαιωματα σου.Κι ισως ειναι αυτονοητο και δε θα πρεπε να το αναφερω αλλα υπαρχει η γενικη γραμματεια καταναλωτη και το ΙΝΚΑ

 

Κατανοω τη συγχυση σου και ειναι δικαιολογημενη 100%

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Χαζομάρα μου έπρεπε να πάω από τη πρώτη μέρα που είδα ότι έχει το πρόβλημα!! Ο αδερφός μιας φίλης μου είναι μηχανικός αυτοκινητων μαζί μεγαλώσαμε και μου λέει συνέχεια πράγματα που πρέπει να γνωρίζω και με ενημερώνει.. έτσι λοιπόν μου είχε πεί πιό παλιά για το παλιό μου αμάξι ότι άν μετά από σέρβις το τιμόνι είναι λίγο στραβό, μετά από κάποια χιλιόμετρα έρχεται μόνο του στην ευθεία και στρώνει και φαντάστηκα πως με το στρώσιμο θα γίνει το ίδιο και σ'αυτο!! Αλλά μετα απο 800 χιλιόμετρα και 3 βδομάδες που το έχω παραμένει... δέ ξέρω...

Μετά το Πάσχα θα πάω και θα το απαιτήσω να μου το διορθώσουνε δωρεάν εννοείται... Ελπίζω οι Άγιες μέρες να τους φέρουν φώτιση..

Όσο για το γέννος θηλυκού όντως συνηθίζουν να κάνουν διάφορα και να βρίσκουν την ευακαιρία να σε εξαπατήσουν αλλά το θέμα με εμένα είναι πως ασχολούμαι πολύ μ'αυτά τα θέματα ξέρω πολλά απο μηχανικά τιμές και τέτοια όσες φορές και στο παρελθόν θέλαν να μου τα πάρουν δέν τα καταφέρανε γιατί είδαν το ότι είμαι γνώστης των πραγματων... Το θέμα με τη Honda είναι ότι το κάνει σε όλους τους πελάτες ανεξαρτητου φύλλου και ηλικίας...

Link to comment
Share on other sites

σημερα:

 

3 ΧΡΟΝΙΑ - 61.275 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ

 

http://img519.imageshack.us/img519/3306/honda064.th.jpg

 

θα προχωραμε μαζι και οπου μας βγαλει...

 

 

Προχωρα αφοβα.....Honda ειναι αυτα !!!!!

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

παιδια σημερα παρελαβα το civic type s στα χερια μου και ειμαι πολυ χαρουμενος..το αυτοκινητο το γνωριζω εδω και καιρο λογω οτι το εχω οδηγησει αρκετες φορες.εχω παρακολουθησει την κουβεντα που γινεται εδω ολο τον καιρο αλλα ηθελα να πω καποια πραγματα μετα απο αυτα που γραφετε.ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΣΑΝ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ ΟΤΙ ΠΟΛΛΟΙ ΘΑ ΤΑ ΔΟΥΝΕ ΛΙΓΟΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ..ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΙΝΗΤΗΡΑ "ΔΙΑΜΑΝΤΙ" ΚΑΙ ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΠΕΡΡΙΣΕΥΟΥΝ..ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΑ ΟΣΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΤΥΧΕΡΟΙ ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ..
Link to comment
Share on other sites

Οταν γραφεις αρνητικα που λιγοι θα τα καταλαβουν ποια ακριβως εννοεις?
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...