Jump to content

All about Honda


songless_bird
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημερα μαγκες. Παρακολουθω για λιγο καιρο το φορουμ αλλα νομιζω οτι ειναι πολυ καλο. Εκατσα και διαβασα τα λογια σας απο το 2008 σχεδον. Οι πληροφοριες που δινετε ειναι αριστες και πολλες φορες λυνετε και προβληματα. Να περασω στο θεμα. Εχω αγορασει ενα 1.4 83ps το 2007 Μαιος. Το civic αριστο, οικονομικο, και απο εμφανιση , τι να λεμε. ακομα και τωρα μας κοιταζουν. ΑΛΛΑ τωρα τελευταια εχω ενα προβλημα. Το αναφερω για να μου πειτε την αποψη σας. Ακουω στην καμπινα εναν θορυβο σαν τσικ τσικ τσικ.Αυτος προερχεται απο την μηχανη. και σε σταση και σε κινηση. Οταν βεβαια το αυτοκινητο ειναι κρυο και οι στροφες ειναι 1500 δεν το ακουω. Αλλα μετα εμφανιζεται. κατα την διαρκεια της κινησης ακουγεται και στην πρωτη και στην δευτερα αλλα και στην τριτη οταν οι στροφες ειναι χαμηλες. Απο το συνεργειο μου ειπαν τα μπεκ αλλα δεν μπορουν να κανουν τιποτα(Βεροια - απαραδεκτοι) .Τωρα θα το παω Σαρακ. στην Θεσ/νικη

πανω κατω αυτο. κανενα αλλο προβλημα . Να σας πω οτι αλλαξα και χειροφρενο (δωρεαν) στα 30000 χλμ.

και μαλλον ακουγεται εμπρος δεξια(συνοδηγο)?Ακουγεται συνηθως οταν πατας φρενο ,το πρωτο τσικ και εαν πατησεις γκαζι αποτομα ξανακουγεται??Το εκανε και εμενα και στο service οταν τους το πηγα και τους το ειπα το ηξεραν και το εφτιαξαν αυθημερων ..Εκτος φυσικα εαν κανω λαθος και ακουγεται απο την μηχανη η και να πω το πιο χαζο δεν πιστευω να εχεις πατησει κανενα πετραδακι εεε?

oxi θα σου πω το αλλο...ΝΙΚΟΣ ΚΟΡΟΜΠΟΣ ερχομαι απο εκει σε λιγο....

 

*SugarTown*

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

οχι δεν ειναι πετραδακι. Ακινητος παλι ακουεται. ειναι απο την μηχανη 100%. οταν ειμαι στο ρελαντι ακουγεται αν πατησω γκαζι μεχρι τις 4000στροφες (ακινητος) σταματα και καθως πεφτουν οι στροφες δεν ακουγεται 3000 στρ(οχι) 2000στρ(οχι) . Οταν ελθει παλι στις 800-750στρ παλι ακουγεται τσικ τσικ τσικ.

και καθως βγενεις απο το αμαξι ακουγεται παραπανω. και αμα ανοιξεις το καπο ακομα πιο πολυ

Link to comment
Share on other sites

jojovic δες απλα μην είναι κάποιος συντονισμός των πλαστικών, μια και ένα πρόβλημα το έχουμε.

nikosjc καλως απόφάσισες να έρθεις στην οικογένεια! η αλήθεια είναι ότι η αναμονή μπορεί να είναι μεγάλη αλλα΄μπορεί να είσαι και τυχερός! από κει και πέρα η επιλογή να είναι δική σου! όσο για το χρώμα, λενε διάφορα αλλά όλα είναι υδατοδιαλυτά, άρα έχουν τις ίδιες αντοχές. σαφώς μικρότερες από τα μεταλλικά, αλλά σε όλα τα καινούρια από ότι ξέρω είναι έτσι η κατάσταση πια. Όπως και να έχει πάρε χρώμα που να σου αρέσει!!να το καμαρώνεις από το μπαλκόνι!καλό κουράγιο και καλή τύχη!

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν ειναι πετραδακι. Ακινητος παλι ακουεται. ειναι απο την μηχανη 100%. οταν ειμαι στο ρελαντι ακουγεται αν πατησω γκαζι μεχρι τις 4000στροφες (ακινητος) σταματα και καθως πεφτουν οι στροφες δεν ακουγεται 3000 στρ(οχι) 2000στρ(οχι) . Οταν ελθει παλι στις 800-750στρ παλι ακουγεται τσικ τσικ τσικ.

και καθως βγενεις απο το αμαξι ακουγεται παραπανω. και αμα ανοιξεις το καπο ακομα πιο πολυ

 

uparxei periptosi na akougetai apo ostiria pou 8a xtipane mallon , poses xiliades xlm exeis?

Link to comment
Share on other sites

30000 ΕΧΩ . και τωρα τελευταια δεν ακουγεται μετα απο 20-30 χλμ αποσταση. αφου ξεκινησα να παω στον Σαρ... και μολις εφτασα εκει τιποτα , δεν ακουγοταν τιποτα. θα με πουν και τρελο και με το δικιο τους....
Link to comment
Share on other sites

τι ειναι αυτα τα 'ostiria' ?

ειναι μεταλλικοι πυροι που σπρωχνουν τις βαλβιδες να ανοιγοκλεισουν, πέρνωντας κινηση απο τον εκκεντροφορο αξονα

oxi θα σου πω το αλλο...ΝΙΚΟΣ ΚΟΡΟΜΠΟΣ ερχομαι απο εκει σε λιγο....

 

*SugarTown*

Link to comment
Share on other sites

Απο 1η Μαρτιου θα καταργηθη η επεκταση εγγυησης ( + 7χρονια) και η οδικη διαμορφωνετε σε 3 χρονια .

Οπιος το εχει παραγγειλη ειδη ας μην ανχωνετε οποτε και αν το παραλαβη θα υσχιει κανονικα η 10ετης , οσοι σκεφτεστε να το παραγγειλετε τρεξτε σημερα και αυριο ...

 

 

Ισχυει για ολα τα μοντελλα Honda και Mitsubitshi .

 

http://www.jazzmania.gr/forum/viewtopic.php?t=1057&highlight=

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

civic 1.8 sport 5θ

το έκανα στον Παντελή Λιάκο στο Ίλιον

ΣΥΝΟΛΟ 145 Ευρώ

89,73 - Αντ/κα (bp visco 5w-40 4x4 / φίλτρο λαδιού / φίλτρο καμπίνας / καθα/κο παμπρίζ 250 wurth)

 

Κάρτα Καυσ. = 10 ευρώ

 

Εργασία 45 ευρώ

και επίσης άψογη εξυπηρέτηση.:rolleyes::)

Link to comment
Share on other sites

civic 1.8 sport 5θ

το έκανα στον Παντελή Λιάκο στο Ίλιον

ΣΥΝΟΛΟ 145 Ευρώ

89,73 - Αντ/κα (bp visco 5w-40 4x4 / φίλτρο λαδιού / φίλτρο καμπίνας / καθα/κο παμπρίζ 250 wurth)

 

Κάρτα Καυσ. = 10 ευρώ

 

Εργασία 45 ευρώ

και επίσης άψογη εξυπηρέτηση.:rolleyes::)

Πολύ ακριβώς μου φαίνεται. Εγώ το καλοκαίρι πλήρωσα 110 ευρώ. Γιατί σου άλλαξε φίλτρο καμπίνας?
Link to comment
Share on other sites

Απο 1η Μαρτιου θα καταργηθη η επεκταση εγγυησης ( + 7χρονια) και η οδικη διαμορφωνετε σε 3 χρονια .

Οπιος το εχει παραγγειλη ειδη ας μην ανχωνετε οποτε και αν το παραλαβη θα υσχιει κανονικα η 10ετης , οσοι σκεφτεστε να το παραγγειλετε τρεξτε σημερα και αυριο ...

 

Ισχυει για ολα τα μοντελλα Honda και Mitsubitshi .

 

http://www.jazzmania.gr/forum/viewtopic.php?t=1057&highlight=

 

Ευτυχώς που το ανέφερες εδώ Γιάννη και με έσωσες!!! Ευχαριστώ πολύ!!! Αν και ήμουν και εγώ στην σκέψη, μόλις είδα για την εγγύηση έτρεξα και πρόλαβα! (Όχι ακριβως δλδ αλλά τα κατάφερα τελικά!). Παρήγγειλα το facelift 1.8 σε μαύρο αλλά δεν ξέρω πότε ακριβώς θα έρθει. Πάντως η εγγύηση ήταν ένα τρομερο + για το αυτοκίνητο. Κρίμα που ήταν και άλλοι στην σκέψη και δεν την πρόλαβαν...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή το έψαξα αρκετά το θέμα:

 

Η εγγύηση τέλος στα σίγουρα εκτός αν μπορέσει κάποια έκθεση να πει ότι έγινε η παραγγελία 27/2 αλλά δεν πρόλαβε να την στείλει. Πράγμα λίγο απίθανο πλέον.

 

Το χιλιάρικο ισχύει για τα παλιά (για να ξεστοκάρουν) και κάποιες εκθέσεις που είχαν φέρει μερικά facelift τα έδειναν και αυτά με έκπτωση. Τώρα αναλόγως πότε θα έρθουν τα καινούρια θα καθοριστεί αν θα υπάρχει η έκπτωση ή όχι. Εγω το έκλεισα τώρα, πρόλαβα την εγγύηση αλλά το περιμένω Μάιο (που θα έρθουν τα πρώτα) και θα το πάρω με ότι ισχύει τότε (μάλλον χωρίς έκπτωση δυστυχώς).

 

Πήγα στην έκθεση που το έκλεισα και είχε ακριβώς αυτό που παρήγγειλα (αλλά το είχε προλάβει άλλος) οπότε είδα ακριβώς πως είναι και από κοντά.

 

Οι διαφορές νέου με παλιό είναι:

η Μάσκα (με τις σίτες δεξιά-αριστερά του H και το Η εκτός του τζαμιού), λίγες αλλαγές στο πίσω μέρος (φώτα), το ματ ταμπλό, οι ζάντες (πολύ ωραίες), οι αισθητήρες παρκαρίσματος, το usb και τα πλαστικά (μασπιέδες?) στην βάση του αυτοκινήτου-θόλο ρόδας-κλπ που από ματ έγιναν γυαλιστερό στο χρώμα του αμαξώματος. Η βασική διαφορά πάντως πιστεύω ότι βρίσκεται στην μεταπώληση του αυτοκινήτου αφού πολύς κόσμος ψάχνει ανανεομένες εκδόσεις των αυτοκινήτων (Γιάυτο πήγα στο νέο).

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ακριβώς μου φαίνεται. Εγώ το καλοκαίρι πλήρωσα 110 ευρώ. Γιατί σου άλλαξε φίλτρο καμπίνας?

 

τρέχα γύρευε. Φαντάσου ότι μου φάνηκαν και λίγα.:confused:

Link to comment
Share on other sites

Το εξάμηνο σέρβις καταργήθηκε. Υποχρεωτικό το ετήσιο ανεξαρτήτως χιλιομέτρων, και υποχρεωτικό το σέρβις στα 10.000χλμ, όποτε έρθουν αυτά, ακόμα και πέρα του εξαμήνου.
Link to comment
Share on other sites

 

Οι διαφορές νέου με παλιό είναι:

η Μάσκα (με τις σίτες δεξιά-αριστερά του H και το Η εκτός του τζαμιού), λίγες αλλαγές στο πίσω μέρος (φώτα), το ματ ταμπλό, οι ζάντες (πολύ ωραίες), οι αισθητήρες παρκαρίσματος, το usb και τα πλαστικά (μασπιέδες?) στην βάση του αυτοκινήτου-θόλο ρόδας-κλπ που από ματ έγιναν γυαλιστερό στο χρώμα του αμαξώματος. Η βασική διαφορά πάντως πιστεύω ότι βρίσκεται στην μεταπώληση του αυτοκινήτου αφού πολύς κόσμος ψάχνει ανανεομένες εκδόσεις των αυτοκινήτων (Γιάυτο πήγα στο νέο).

 

Το usb και οι αισθητήρες είναι στον στάνταρ εξοπλισμό του??Μπράααβο....

Link to comment
Share on other sites

Το εξάμηνο σέρβις καταργήθηκε. Υποχρεωτικό το ετήσιο ανεξαρτήτως χιλιομέτρων, και υποχρεωτικό το σέρβις στα 10.000χλμ, όποτε έρθουν αυτά, ακόμα και πέρα του εξαμήνου.

 

Αυτο που το ειδες να αναφερεται ???

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Το εξάμηνο σέρβις καταργήθηκε. Υποχρεωτικό το ετήσιο ανεξαρτήτως χιλιομέτρων, και υποχρεωτικό το σέρβις στα 10.000χλμ, όποτε έρθουν αυτά, ακόμα και πέρα του εξαμήνου.

 

Επιτέλους !!!!!!!! Ήταν μεγάλη κλοπή αυτή η υπόθεση !!! Εύχομαι να είναι όντως έτσι .

Link to comment
Share on other sites

παιδιά είναι έτσι..μίλησα εγώ και άλλα παιδιά και με τον Τεχνικό Διευθυντή..Απλά πολλές αντιπροσωπείες ακόμα κάνουν για λίγο καιρό τους ανήξερους...
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή το έψαξα αρκετά το θέμα:

 

Η εγγύηση τέλος στα σίγουρα εκτός αν μπορέσει κάποια έκθεση να πει ότι έγινε η παραγγελία 27/2 αλλά δεν πρόλαβε να την στείλει. Πράγμα λίγο απίθανο πλέον.

 

Το χιλιάρικο ισχύει για τα παλιά (για να ξεστοκάρουν) και κάποιες εκθέσεις που είχαν φέρει μερικά facelift τα έδειναν και αυτά με έκπτωση. Τώρα αναλόγως πότε θα έρθουν τα καινούρια θα καθοριστεί αν θα υπάρχει η έκπτωση ή όχι. Εγω το έκλεισα τώρα, πρόλαβα την εγγύηση αλλά το περιμένω Μάιο (που θα έρθουν τα πρώτα) και θα το πάρω με ότι ισχύει τότε (μάλλον χωρίς έκπτωση δυστυχώς).

 

Πήγα στην έκθεση που το έκλεισα και είχε ακριβώς αυτό που παρήγγειλα (αλλά το είχε προλάβει άλλος) οπότε είδα ακριβώς πως είναι και από κοντά.

 

Οι διαφορές νέου με παλιό είναι:

η Μάσκα (με τις σίτες δεξιά-αριστερά του H και το Η εκτός του τζαμιού), λίγες αλλαγές στο πίσω μέρος (φώτα), το ματ ταμπλό, οι ζάντες (πολύ ωραίες), οι αισθητήρες παρκαρίσματος, το usb και τα πλαστικά (μασπιέδες?) στην βάση του αυτοκινήτου-θόλο ρόδας-κλπ που από ματ έγιναν γυαλιστερό στο χρώμα του αμαξώματος. Η βασική διαφορά πάντως πιστεύω ότι βρίσκεται στην μεταπώληση του αυτοκινήτου αφού πολύς κόσμος ψάχνει ανανεομένες εκδόσεις των αυτοκινήτων (Γιάυτο πήγα στο νέο).

μην ξεχνας ομως οτι να νεα μοντελα δεν εχουν πια εγγυηση 7 ετη,αρα πουλαω το δικο μου στα 4 χρονια με τρια χρονια εγγυηση ακομη,ενω εσυ πουλας το δικο σου στα τρια χρονια χωρις εγγυση αρα το θεμα μεταπωληση ειναι λιγο περιεργο....

Εμενα παντως μου αρεσει περισσοτερο το δικο μου μοντελο (οχι επειδη το εχω)αλλα γιατι εαν υπηρχε μαυρη λακα (στο ταμπλο)στα εξτρα θα την επαιρνα σιγουρα,και το μονοκοματο φαναρι μπροστα ε δεν το αλλαζω με τιποτα.Αυτο που ισως μου κανει ενα κλικ αν και δεν το εχω δει ειναι τα πλαστικα στο πλαι που λες οτι ειναι μαυρα...

oxi θα σου πω το αλλο...ΝΙΚΟΣ ΚΟΡΟΜΠΟΣ ερχομαι απο εκει σε λιγο....

 

*SugarTown*

Link to comment
Share on other sites

Βασικά την εγγύηση την πρόλαβα. Και δεν είναι 7 έτη αλλά 3+7 οπότε και εσύ έχεις ακόμη 6! :-) Μόνο η έκπτωση δεν ξέρω αν θα ισχύει.

Όσο για τα άλλα γούστα είναι αυτά. Για το ταμπλό εκτός του ότι γρατζουνίζεται εύκολα δεν με χάλαγε και πολύ εμφανισιακά αλλά μου αρέσει πολύ και το ματ. Για τα φανάρια προτιμάω πολύ περισσότερο τα καινούρια. Συν βεβαίως αισθητήρες, usb, ζαντες που αξίζουν και αφού πρόλαβα και την εγγύηση προτίμησα το καινούριο αν και θέλει υπομονή (Μάιος!)...

Link to comment
Share on other sites

οπότε και εσύ έχεις ακόμη 6! :-) .

 

 

Αν ενοεις τον energypoint41 αυτος καλα τα λεει γιατι πριν 4 χρονια που το αγορασε ισχυε πληρης 7ετης εγγυηση που μεταβιβαζεται σε περιπτωση πωλησης.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Α μάλιστα, ΟΚ τότε.

 

Τα 10 χρόνια που θα έχω εγώ δεν μεταβιβάζονται δλδ? (Όχι οτι θα το πουλήσω αλλά λέμε τώρα)

Link to comment
Share on other sites

Α μάλιστα, ΟΚ τότε.

 

Τα 10 χρόνια που θα έχω εγώ δεν μεταβιβάζονται δλδ? (Όχι οτι θα το πουλήσω αλλά λέμε τώρα)

 

 

Οχι βεβαια...Μετα τα τρια χρονια σε περιπτωση μεταβιβασης τελος η εγγυηση .

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

παιδια μπορειτε να μου πειτε τελικα τι ισχυει με εγγυηση?και τι μετα σερβις?εχω το χοντα σιβικ 5θυρο και το πηρα τον αυγουστο του 08.ειχα εγγυηση 10 ετη 3+7 και με τα σερβις ελεγαν ανα εξαμηνο ή 10.000χλμ οποιο ερθει πρωτο ενω το μεγαλο στο χρονο ή 20.000χλμ οποιο ερθει πρωτο.ας με ενημερωσει καποιος ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...