Jump to content

[ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ] PC vs Consoles


MsK
 Κοινοποίηση

PC ή Παιχνιδομηχανή;  

718 members have voted

  1. 1. PC ή Παιχνιδομηχανή;

    • Παιχνιδομηχανή (PS2, Xbox, GameCube κ.ο.κ.)
    • Υπολογιστής (PC, MAC, Linux...)
    • Και τα δύο...


Recommended Posts

Επειδή έχω Xp pro στο σπίτι , επειδή ασχολούμαι τα 20 τελευταία χρόνια με Η/Υ λόγω δουλειάς και επειδή είχα βαρεθεί να κάνω format το pc μου με το βγάλε - βάλε των παιχνιδιών ,ψηφίζω παιχνιδομηχανή δαγκωτό.

 

Οποιος περάσει από τα PC σε κοσνσόλα κατά τη γνώμη μου δεν γυρνάει πίσω.

Χbox360 συνδεδεμένο με HD σύνδεση σε 40άρα LCD. Αντε γειά. :D

 

Ακριβώς. Άγχος μηδέν, κορυφαία παιχνίδια για πέντε χρόνια άνετα, τεράστια οθόνη, ασύρματα χειριστήρια και στο άμεσο μέλλον motion sensing. Μαγεία.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 506
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Την τεραστια οθονη σας την δινουν δωρο με τις κονσολες, ή ετσι για να λεμε?

 

Αυτο το "motion sensing" που ειπε ο marvin υπαρχει εδω και χρονια, ειχα pad της microsoft (SideWinder Freestyle Pro) πριν απο το 2000 με motion sensing, πιο αμεσο μελλον?

Link to comment
Share on other sites

Την τεραστια οθονη σας την δινουν δωρο με τις κονσολες, ή ετσι για να λεμε?

 

 

Αρχίσαμε τις εξυπνάδες;

Έχεις τηλεόραση στο σπίτι, σωστά; Και είναι αρκετά μεγαλύτερη από τις 17-19 ίντσες των οθονών των PC φαντάζομαι.

Αλλά ας το πάρουμε κι αλλιώς: με περίπου 1500 ευρώ παίρνεις ένα αρκετά καλό (για τις απαιτήσεις του gaming) PC με οθόνη 17 ιντσών ή κάποια σχετικά φθηνή 19άρα. Επίσης παίρνεις 32άρα LCD-TV και ένα Xbox 360. Εντάξει, τεράστια δεν είναι αλλά η απόσταση που τη χωρίζει από τη 17ρα είναι χαώδης.

 

Tέλος πάντων, ο καθένας επιλέγει αυτό που προτιμά. Αλλά οι pc gamers είστε λίγο ευερέθιστοι απ' ότι έχω παρατηρήσει :p. Mην παίζετε τόσα βίαια παιχνίδια :lol:

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Αρχίσαμε τις εξυπνάδες;

Έχεις τηλεόραση στο σπίτι, σωστά; Και είναι αρκετά μεγαλύτερη από τις 17-19 ίντσες των οθονών των PC φαντάζομαι.

Αλλά ας το πάρουμε κι αλλιώς: με περίπου 1500 ευρώ παίρνεις ένα αρκετά καλό (για τις απαιτήσεις του gaming) PC με οθόνη 17 ιντσών ή κάποια σχετικά φθηνή 19άρα. Επίσης παίρνεις 32άρα LCD-TV και ένα Xbox 360. Εντάξει, τεράστια δεν είναι αλλά η απόσταση που τη χωρίζει από τη 17ρα είναι χαώδης.

 

Tέλος πάντων, ο καθένας επιλέγει αυτό που προτιμά. Αλλά οι pc gamers είστε λίγο ευερέθιστοι απ' ότι έχω παρατηρήσει :p. Mην παίζετε τόσα βίαια παιχνίδια :lol:

 

Στο σπιτι εχω μια sony καθοδικου σωληνα επιπεδη 29" και δεν την συγκρινω με την 19" widescreen που εχω στο pc, γιατι αλλο 1440x900 σε 19" και αλλο 640x480(στην καλυτερη) σε 29", δλδ κανει μονο για tv αντε και κανα dvd.

 

Και ελπιζω να ξερεις οταν βαλεις αναλυση 1366 x 768 σε μια lcd 40" θα φαινετε σαν να εχεις σε 20" την μιση αναλυση, γιατι πολυ απλα τα pixel της 40αρας ειναι διπλασια. Επισεις η αποκριση των lcd tv δεν ειναι και οτι καλυτερο, 8ms εχουν συνηθως.

 

Θα εχεις παρατηρησει (πρεπει να εισαι πολυ στραβος για να μην το δεις) οτι αν βαλεις ενα ps2 σε μια 14" (640x480) δειχνει πολυ ωραια, αλλα σε μια 32" (640x480) η γωνιες ειναι πιο μεγαλες απο αυτες που εχει το πριονι για δεντρα.

 

Για μενα πρωτα μετραει η ποιοτητα και μετα η ποσοτητα.

 

Με 1500ε που παιρνεις ενα xbox360+32" HDTV, εφτιαξα ενα pc με 19" tft στα 5ms widescreen της lg που μπορει να παιζει ολα τα παιχνιδια που βγαινουν για xbox360 στην ιδια και καλυτερη ποιοτητα γραφικων.

 

Π.Χ. Call of Duty 2, 1440x900 ολα τα γραφικα στο high,large,ultra κτλ, 4x AA, 16x AF. Μια απο τα ιδια στα prey,quake4,hitman blood money,half life 2 episode 1,condemned,call of juarez(Βιαια action-fps rulez).

 

Και μην ξεχναμε στην τελικη το pc δεν ειναι μονο για παιχνιδια, ειναι και για παιχνιδια, οσοι εχουν κονσολα για να κανουν καποια πραγματα πρεπει να παρουν και pc ή mac αν προτιματε. Οσοι εχουν pc δεν ειναι αναγκαιο να παρουν και κονσολα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι οι παιχνιδομηχανές νέας γενιάς προσφέρουν καλύτερο συνδυασμό ποσότητας και ποιότητας αν θέλεις να το θέσεις έτσι.

Αλλά είναι θέμα γούστου, δεν έχει νόημα να προσπαθείς να με πείσεις. Η γνώμη σου είναι σεβαστή όσο και αν διαφωνώ.

 

Και μην ξεχναμε στην τελικη το pc δεν ειναι μονο για παιχνιδια, ειναι και για παιχνιδια, οσοι εχουν κονσολα για να κανουν καποια πραγματα πρεπει να παρουν και pc ή mac αν προτιματε. Οσοι εχουν pc δεν ειναι αναγκαιο να παρουν και κονσολα.

 

Άντε πάλι, για παιχνίδια συζητάμε. Και στην LCD/Plasma βλέπεις και τηλεόραση/DVD, τί σχέση έχει αυτό; :rolleyes:

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Και ελπιζω να ξερεις οταν βαλεις αναλυση 1366 x 768 σε μια lcd 40" θα φαινετε σαν να εχεις σε 20" την μιση αναλυση, γιατι πολυ απλα τα pixel της 40αρας ειναι διπλασια.

 

Σωστό αυτό το σκεπτικό, αλλά ξεχνάς ότι στην 20" θα κάθεσαι σε απόσταση μικρότερη του ενός μέτρου, ενώ στην 40" τουλάχιστον τρία μέτρα μακριά από την οθόνη.

 

Επισεις η αποκριση των lcd tv δεν ειναι και οτι καλυτερο, 8ms εχουν συνηθως.

 

Τι σε κάνει να πιστεύεις πως επειδή στο κουτί της TFT του PC σου αναγράφεται πλασματικός χρόνος απόκρισης 5ms ή 2ms ή 0,00001ms, η TFT σου έχει καλύτερο πραγματικό χρόνο απόκρισης από μια HDTV που δηλώνει 8ms; :whistle: Προφανώς αγνοείς τα άσχημα παιχνίδια marketing που παίζουν πολλές εταιρίες πίσω από τις πλάτες μας...

 

Θα εχεις παρατηρησει (πρεπει να εισαι πολυ στραβος για να μην το δεις) οτι αν βαλεις ενα ps2 σε μια 14" (640x480) δειχνει πολυ ωραια, αλλα σε μια 32" (640x480) η γωνιες ειναι πιο μεγαλες απο αυτες που εχει το πριονι για δεντρα.

 

Το ίδιο ακριβώς θα συμβεί κι αν βάλεις ένα PC με τα χαρακτηριστικά του PS2 να παίξει ένα παιχνίδι σε ανάλυση 640x480 σε οθόνες 14" και 32". Δε θα είναι αρκετά ισχυρό ώστε να εφαρμόσει antialiasing και από μια διάμετρο οθόνης και μετά τα jaggies θα βγάζουν μάτια... :)

 

Με 1500ε που παιρνεις ενα xbox360+32" HDTV, εφτιαξα ενα pc με 19" tft στα 5ms widescreen της lg που μπορει να παιζει ολα τα παιχνιδια που βγαινουν για xbox360 στην ιδια και καλυτερη ποιοτητα γραφικων.

 

Πρώτον με τίποτα δεν μπορεί PC που κοστίζει 1500€ (μείον το κόστος οθόνης, ηχείων, πληκτρολογίου, ποντικιού και αυθεντικών Windows) να σηκώσει με ικανοποιητικό framerate παιχνίδια όπως το Gears of Wars σε ανάλυση 1280x720.

 

Δεύτερον συγκρίνεις μια HDTV 32" των 1100€ που φοράει ένα αξιοπρεπές panel PVA με μια LG TFT για PC που φοράει ένα panel TN της κακιάς ώρας; :blink: Η διαφορά στην ποιότητα είναι η μέρα με τη νύχτα... :X

 

Π.Χ. Call of Duty 2, 1440x900 ολα τα γραφικα στο high,large,ultra κτλ, 4x AA, 16x AF. Μια απο τα ιδια στα prey,quake4,hitman blood money,half life 2 episode 1,condemned,call of juarez(Βιαια action-fps rulez).

 

Wow! Τρέχεις όλα αυτά τα games σε 1440x900, με όλα τα settings των γραφικών στο full και σταθερό framerate πάνω από 30fps, σε μηχάνημα που κόστισε 1500€; Φαντάζομαι πως και στο 3DMark06 θα χτυπάς κανά δεκαχίλιαρο.... :lol:

 

Και μην ξεχναμε στην τελικη το pc δεν ειναι μονο για παιχνιδια, ειναι και για παιχνιδια, οσοι εχουν κονσολα για να κανουν καποια πραγματα πρεπει να παρουν και pc ή mac αν προτιματε. Οσοι εχουν pc δεν ειναι αναγκαιο να παρουν και κονσολα.

 

Στο παρόν thread συγκρίνουμε τα PC σε σχέση με τις κονσόλες ως συστήματα για αναπαραγωγή παιχνιδιών κι όχι ως μηχανήματα με xyz δυνατότητες. Το αν το PC σου πάει τα παιδιά σου στο σχολείο ή αν η κονσόλα μου φτιάχνει φραπέ είναι παντελώς αδιάφορο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Άντε πάλι, για παιχνίδια συζητάμε. Και στην LCD/Plasma βλέπεις και τηλεόραση/DVD, τί σχέση έχει αυτό; :rolleyes:

 

Αυτο το σχολιο το εκανα για να δειξω οτι 1500ε δεν πανε μονο στο gaming και στο να βλεπεις tv. Αλλα και στον τομεα gaming να μεινουμε, εγω που παιζω κυριως fps/action αντε και κανα στρατηγικης, δεν εχω λογο να παρω κονσολα, γιατι οσο δεν κανει το πληκτρολογιο-ποντικι για sport-fighting-simulators, αλλο τοσο δεν κανει το gamepad για fps. Αντε εγω που εχω pc παιρνω οτι gamepad θελω, ακομα και του xbox360, εσυ με το xbox τι θα κανεις? Θα εχεις στο σαλονι σου πληκτρογια και ποντικια(αν βρεις) και θα σερνεσαι στο καναπε προσπαθωντας να παιξεις fps?

 

Θες και αλλα? Ειπες 5χρονια ανετα-ΣΥΜΦΩΝΩ-αλλα:

 

Αυτην την στιγμη που το xbox360 εχει ακομα 4 χρονια να βγαλει και το ps3 ακομα δεν βγηκε, ολοι στο pc αναμενουν το dx10 και ενα σωρο games που θα τα παιξεις εσυ κομμενα και οσο παιρνανε τα χρονια ακομα πιο κομμενα και στο τελος δεν θα τα βγαζουν καν για την κονσολα σου και θα περιμενεις ποτε θα βγει η καινουρια κονσολα, για να τα παιξεις ή θα παρεις και pc.

 

Και αν δεν το καταλαβες ακομα η κονσολα ειναι σαν να κανεις αιτηση για 4Mbit dsl σημερα(οταν ακομα εχουν λιγοι) και φθηνα(στην αλλα με δεσμευση πεντε χρονια κολλημενος σε αυτην την ταχυτητα, που σημαινει οτι καποιοι οταν εσυ θα εχεις 4Mbit θα εχουν 20Mbit και paytv over ip με τα ιδια λεφτα. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Wow! Τρέχεις όλα αυτά τα games σε 1440x900, με όλα τα settings των γραφικών στο full και σταθερό framerate πάνω από 30fps, σε μηχάνημα που κόστισε 1500€; Φαντάζομαι πως και στο 3DMark06 θα χτυπάς κανά δεκαχίλιαρο.... :lol:

 

5500 στο 3dmark06 σε αναλυση 1280x1024 ειναι αρκετα.

Aν δεν θες να πιστεψεις προβλημα σου...

Το μονο που βγαζω στο fear-condemded ειναι το προβληματικο εφε soft shadows, στα αλλα δεν βγαζω τπτ απολυτως κυριως στο call of duty 2, half life 2, quake 4 και prey, η καρτα δεν εχει κανενα προβλημα, μπορεις να ψαξεις και benchmarks στο internet θα βρεις χιλιαδες.

 

Αν θες σου γραφω, τι πηρα απο που και ποσο. Με μια ati 1900 και εναν c2d@3GHz εισαι πολυ πανω απο το xbox360.

 

Οσο για το gear of wars ακομα δεν βγηκε, calm down, δες πως θα το παιζει το xbox360, πως ενα pc με dx10 καρτα γραφικων και dx9c καρτα γραφικων και μετα τα λεμε.

Link to comment
Share on other sites

Αντε εγω που εχω pc παιρνω οτι gamepad θελω, ακομα και του xbox360, εσυ με το xbox τι θα κανεις? Θα εχεις στο σαλονι σου πληκτρογια και ποντικια(αν βρεις) και θα σερνεσαι στο καναπε προσπαθωντας να παιξεις fps?

 

Και FPS και adventures και (όπως όλα δείχνουν) strategies παίζεις μια χαρά σε κονσόλα. Είναι καθαρά θέμα συνήθειας. Εγώ π.χ. βολεύομαι περισσότερο στα FPS με mouse & keyboard, άλλοι με το gamepad του 360 κάνουν παπάδες.

 

Αυτην την στιγμη που το xbox360 εχει ακομα 4 χρονια να βγαλει και το ps3 ακομα δεν βγηκε, ολοι στο pc αναμενουν το dx10 και ενα σωρο games που θα τα παιξεις εσυ κομμενα και οσο παιρνανε τα χρονια ακομα πιο κομμενα και στο τελος δεν θα τα βγαζουν καν για την κονσολα σου και θα περιμενεις ποτε θα βγει η καινουρια κονσολα, για να τα παιξεις ή θα παρεις και pc.

 

Και αν δεν το καταλαβες ακομα η κονσολα ειναι σαν να κανεις αιτηση για 4Mbit dsl σημερα(οταν ακομα εχουν λιγοι) και φθηνα(στην αλλα με δεσμευση πεντε χρονια κολλημενος σε αυτην την ταχυτητα, που σημαινει οτι καποιοι οταν εσυ θα εχεις 4Mbit θα εχουν 20Mbit και paytv over ip με τα ιδια λεφτα. :rolleyes:

 

Με τη διαφορά πως θα έχει πληρώσει μόλις 400€/600€ για τα 5 χρόνια που θα διαρκέσουν τα X360/PS3. Ενώ εσύ για να μπορείς να απολαμβάνεις τα PC games σου με όλα τα eye candies και να είσαι up-to-date για 5 χρόνια θα έχεις σκάσει τουλάχιστον 2500-3000€.

 

Και κακά τα ψέματα, φτιάξε το υπέρτατο PC τώρα κι έλα να μου πεις σε 5 χρόνια τι θα μπορείς να παίξεις. Κάθε εξάμηνο υπάρχει ανανέωση στις κάρτες γραφικών και οι προγραμματιστές κλασικά αδιαφορούν για το αν η μηχανή γραφικών στα PC games τους είναι βαριά. Στην κονσόλα τουλάχιστον, κουτσά-στραβά θα μπορείς να απολαμβάνεις παιχνίδια ακόμα και μετά το πέρας της πενταετίας.

 

5500 στο 3dmark06 σε αναλυση 1280x1024 ειναι αρκετα.

Δεν έχω λόγο να μη σε πιστέψω και ναι, είναι όντως καλά. :)

 

Με μια ati 1900 και εναν c2d@3GHz εισαι πολυ πανω απο το xbox360.

 

Αμφιβάλλω. Με έναν Core 2 Quad και μια ATI R600 (που είναι πάνω-κάτω ισοδύναμη με τη GPU του Xbox 360) δέχομαι ότι είσαι όντως πολύ πιο πάνω. Αλλά μην ξεχνάμε και το ότι είναι πολύ πιο εύκολο για έναν προγραμματιστή να αξιοποιήσει το 100% ενός "κλειστού" συστήματος σαν το Xbox ή το PlayStation, παρά ενός PC με 1000 διαφορετικούς συνδυασμούς hardware. ;)

 

Οσο για το gear of wars ακομα δεν βγηκε, calm down, δες πως θα το παιζει το xbox360, πως ενα pc με dx10 καρτα γραφικων και dx9c καρτα γραφικων και μετα τα λεμε.

 

Το Xbox 360 κοστίζει 400€. Ένας Core 2 Quad και μια GeForce 8800 GTS παραπάνω από 1200€. Μιλάμε για τα τριπλάσια και βάλε χρήματα, χωρίς να υπολογίσουμε τα επιπλέον έξοδα για μνήμη, μητρική, κάρτα ήχου, τροφοδοτικό κλπ. Επίσης οι game developers όσο περνάει ο καιρός αξιοποιούν όλο και περισσότερο την "ιπποδύναμη" που προσφέρει κάθε κονσόλα, ενώ απεναντίας δεν πρόκειται να ασχοληθούν σοβαρά με το DirectX 10 στα παιχνίδια για PC μέχρι οι PC users που θα χρησιμοποιούν Vista και DX10 GPU's να αποτελούν σεβαστό κομμάτι της πίτας της αγοράς. In other words, έχουμε καιρό μπροστά μας μέχρι να γίνει standard το DX10. :innocent:

 

Παρατήρηση 1: Δε θεωρώ σωστό στο κόστος απόκτησης PC και κονσόλας να συμπεριλαμβάνεται και η οθόνη/HDTV. Είναι κάτι άσχετο με το τι προσφέρει το κάθε σύστημα. Στο κάτω-κάτω Xbox 360 παίζω και στην οθόνη του PC μου κι αντίστοιχα το PC μου το συνδέω στην HDTV μου. ;)

 

Παρατήρηση 2: Η μαγεία της μεγάλης οθόνης είναι άλλο πράγμα... :D Και στις ταινίες και στα παιχνίδια.

Link to comment
Share on other sites

Αμφιβάλλω. Με έναν Core 2 Quad και μια ATI R600 δέχομαι ότι είσαι όντως πολύ πιο πάνω. Αλλά μην ξεχνάμε και το ότι είναι πολύ πιο εύκολο για έναν προγραμματιστή να αξιοποιήσει το 100% ενός "κλειστού" συστήματος σαν το Xbox ή το PlayStation, παρά ενός PC με 1000 διαφορετικούς συνδυασμούς hardware. ;)

 

Πιστευεις οτι οι τρεις απλοι powerpc πυρηνες ειναι αρκετοι για να περασουν εναν c2d σε gflops? Ο καλυτερος ppc που εγινε ποτε ειναι ο g5@2.5GHz να φανταστεις δουλευαν μονο με υδροψυξη, αλλα ακομα και 2 τετοιοι δεν ειναι αρκετοι να περασουν εναν c2d στην ιδια συχνοτητα.

Πριν μου πεις: "μα εγω εχω τρεις ppc και μαλιστα στα 3.2, οποτε το xenon ειναι πιο ισχυρο απο τους c2d" ...ναι αλλα δεν εχεις G5 πυρηνα.

Ποσο ρολο παιζει ο πυρηνας? Αν σκεφτεις οτι με 2GHz c2d εχεις καλυτερες επιδοσεις απο PentiumD στα 4GHz μαλλον τεραστιο.

 

Οσο για τo ATi xenos, εχει 48 unified shaders(ή pixel ή vertex), 8 raster pipes και τρεχει στα 500MHz.

H σειρα 1900 της ATi μπορει να μην ειναι unified (ουτε καν η 8800 της nvidia θα ειναι) αλλα εχει 48 pixel pipes + 8 vertex pipes + 16 raster pipes ή 36 pixel pipes + 8 vertex pipes+ 12 raster pipes αν προκειτε για την 1900GΤ,1950PRO και ειναι χρονισμενα απο 570MHz εως και 650ΜΗz.

 

Οποτε να εισαι σιγουρος οτι γραφικα θα δεις στο xbox360 στην x αναλυση θα δω και εγω με την x1900GT στα ιδιο fps, μεχρι να την σουταρω και να παρω dx10 δευτερης γενιας αργοτερα στο μελλον, προς το παρον παιζω οτι παιχνιδι παιζεις στο xbox360, με μεγαλυτερη αναλυση απ'οτι ονειρευεται το pva monitor σου και με περισσοτερα φιλτρα, γιατι τουλαχιστον το call of duty 2 που επαιξα σε xbox360 πανω σε μια 23" samsung HDTV με pva panel 8ms, δεν ειχε καμια σχεση με αυτο που βλεπω στο pc, το alιasing πηγαινε συννεφο, ουτε λογος για AF και η καθυστερηση της samsung με το πανακριβο pva panel ηταν αισθητη στις αποτομες κινησεις που κανει καποιος σε ενα fps.

 

Και FPS και adventures και (όπως όλα δείχνουν) strategies παίζεις μια χαρά σε κονσόλα. Είναι καθαρά θέμα συνήθειας. Εγώ π.χ. βολεύομαι περισσότερο στα FPS με mouse & keyboard, άλλοι με το gamepad του 360 κάνουν παπάδες.

 

Δεν ξερω μου φαινετε χαζο καποιος να παιζει fps με pad που σχεδιαστηκαν για fighting και platform, (απλα με τα χρονια βαλαν αλλα 15 κουπια και μοχλακια) οπως χαζο μου φαινετε να βλεπω ατομα να παιζουν racing simulator οπως το GTR και sports οπως τα FIFA και pro evolution με το πληκτρολογιο, δεν αμφιβαλλω οτι παιζουν καλα και το εχουν συνηθισει αλλα ειναι τελειως ανορθοδοξο.

 

Και oπως ειπα 5500 στο 3dmark06 με 169ε καρτα γραφικων πανω σε ενα συστημα που στοιχησε ολο (εκτος τα windows) 1500ε και δεν εβαλα τπτ φθηνα κουτια, τροφοδοτικα, ηχεια κτλ, ολα ειναι mainstream και μερικα πανω απο mainstream.

http://www.pichotel.com/pic/3600Cnm5/82240.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
pc giati mporeis na katebaseis ola ta consoles emulators.ara einai sana na exeis tis konsoles:D

 

Βγηκε xbox360 ,Wii κ PS3 emulator ?????????????;)

Current mobile devices : iPhone 6s Plus,iPad Air 2,Nexus 6
Link to comment
Share on other sites

ti paixnidomixanes mou lete twra.... eleos... exete paiksei to carbon se pc se full grafika???? to epaiksa egw kai emeina!!!!!!!! eta piga se enan filo mou pou exei 360 kai den enthousiastika katholou!!!!! me to mixanima pou anaferei o filos RaZoR333 mporeis na paikseis ta panta se full grafika!!!!

 

file RaZoR333 ithela na se rwtisw posi RAM exeis???

Link to comment
Share on other sites

ego pshfisa kai ta 2 gia ton ekseis logo :p

OLA ta games ta paizo sto PC ektos apo to PRO pou to paizo sto PS2:)

Pantos perissotero PC;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

My Aprilia SXV 450

Link to comment
Share on other sites

Εγω προτιμω τον υπολογιστη.
Fiat Coupe:Διαχρονικός έρωτας Η αλλιώς Ferrari του λαού,ετσι χαρακτηριστικε απο τους Ιταλους...:cool:
Link to comment
Share on other sites

arga h grigora tha kikloforisoyn etsi den einai?h kano lathos?den ksero gi auto.mporei na kano lathos.

 

Μην περιμένεις να βγεί emulator αν θες να παίξεις παιχνίδι κονσόλας.

Εδώ το Xbox έχει κυκλοφορήσει τόσα χρόνια και ο μόνος emulator που υπάρχει παιζει 3-4 παιχνίδια όλα κ όλα.Πόσο μάλλον για κονσόλες της ''νέας γενιάς''.

no sig...
Link to comment
Share on other sites

ti paixnidomixanes mou lete twra.... eleos... exete paiksei to carbon se pc se full grafika???? to epaiksa egw kai emeina!!!!!!!! eta piga se enan filo mou pou exei 360 kai den enthousiastika katholou!!!!! me to mixanima pou anaferei o filos RaZoR333 mporeis na paikseis ta panta se full grafika!!!!

 

file RaZoR333 ithela na se rwtisw posi RAM exeis???

 

Χεχε ...γουστα ειναι αυτα .....

Εγω που τα ειχα στο γραφειο μου και τα δυο διπλα διπλα ποιο πολυ με ενθουσιασε το Xbox360......

Και σιγουρα το μηχανημα μου ειναι πιστευω αρκετο καλο με AMD 4200x2 2gb ram + nvidia 7950GX2 1GB ....

Current mobile devices : iPhone 6s Plus,iPad Air 2,Nexus 6
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Παιχνιδομηχανη, για εναν και μονο λογο. Αν παιζεις πολυ παιχνιδια στο PC θα πρεπει καθε τρεις και λιγο να τα σκας για να παιρνεις την μια, μια καλη καρτα γραφικων και την αλλη για καποιον δυνατο επεξεργαστη. Ετσι, παιρνεις ενα PS2 πχ και εβγαλες 3-4 χρονια με αυτο ;)

 

Παράδειγμα..

άμα σήμερα πάρεις 8800GTX και πάλι θα είσε καλυμένος για 1-2 χρόνια.. Είναι θέμα ποιότητας και εξέλιξης.. οι κονσόλες μένουνε πάντα πίσω λόγο περιορισμένου χρονικά hardware. Με ένα καλό Pc Που μπορεί να αντέξει στα νέα παιχνίδια 3-4 χρόνια απλά αλάζεις κάρτες και είσε πάλι ΟΛΑ σε ένα και με πολύ περισότερες δυνατότητες..

 

pc και από μένα.. 2χ8800GTX μάλιστα για όσους δε μασάνε

 

Χεχε ...γουστα ειναι αυτα .....

Εγω που τα ειχα στο γραφειο μου και τα δυο διπλα διπλα ποιο πολυ με ενθουσιασε το Xbox360......

Και σιγουρα το μηχανημα μου ειναι πιστευω αρκετο καλο με AMD 4200x2 2gb ram + nvidia 7950GX2 1GB ....

 

Φίλε μου το μηχάνημά σου τότε είναι αρύθμιστο..

¨ενα καλό pc δε σημένει ότι θα έχει πάντα καλά γραφικά άμα δε ρυθμιστεί σωστά..

Ποιό απλά.. το κάρμπον που ανέφερε ο φίλος ποιο πάνω έχει τα ίδια feautures με το pc σου και λίγο χαμηλότερα (ένα ψάξιμο και scrennshots από τα 2 configs θα σε πήσει) .. οπότε η ΤΑΠΕΙΝΗ ανάλυση 1280χ720 του 360 σε σύγκριση με (παράδειγμα) μιας 1440χ900 που είναι μια ΑΠΛΗ και φθηνή 19άρα TFT απλά είναι τόσο μεγάλη η διαφορά βλέποντας σε 30+ ίντσες το 360 να πέζει σε σχέση με μια 19άρα με τόσο υψηλή ανάλυση που είναι σαν να συγκρίνεις τα παλιά κερματοπαίχνιδα με τα σημερινά παιχνίδια :)

 

Πιστευεις οτι οι τρεις απλοι powerpc πυρηνες ειναι αρκετοι για να περασουν εναν c2d σε gflops? Ο καλυτερος ppc που εγινε ποτε ειναι ο g5@2.5GHz να φανταστεις δουλευαν μονο με υδροψυξη, αλλα ακομα και 2 τετοιοι δεν ειναι αρκετοι να περασουν εναν c2d στην ιδια συχνοτητα.

Πριν μου πεις: "μα εγω εχω τρεις ppc και μαλιστα στα 3.2, οποτε το xenon ειναι πιο ισχυρο απο τους c2d" ...ναι αλλα δεν εχεις G5 πυρηνα.

Ποσο ρολο παιζει ο πυρηνας? Αν σκεφτεις οτι με 2GHz c2d εχεις καλυτερες επιδοσεις απο PentiumD στα 4GHz μαλλον τεραστιο.

 

Οσο για τo ATi xenos, εχει 48 unified shaders(ή pixel ή vertex), 8 raster pipes και τρεχει στα 500MHz.

H σειρα 1900 της ATi μπορει να μην ειναι unified (ουτε καν η 8800 της nvidia θα ειναι) αλλα εχει 48 pixel pipes + 8 vertex pipes + 16 raster pipes ή 36 pixel pipes + 8 vertex pipes+ 12 raster pipes αν προκειτε για την 1900GΤ,1950PRO και ειναι χρονισμενα απο 570MHz εως και 650ΜΗz.

 

Οποτε να εισαι σιγουρος οτι γραφικα θα δεις στο xbox360 στην x αναλυση θα δω και εγω με την x1900GT στα ιδιο fps, μεχρι να την σουταρω και να παρω dx10 δευτερης γενιας αργοτερα στο μελλον, προς το παρον παιζω οτι παιχνιδι παιζεις στο xbox360, με μεγαλυτερη αναλυση απ'οτι ονειρευεται το pva monitor σου και με περισσοτερα φιλτρα, γιατι τουλαχιστον το call of duty 2 που επαιξα σε xbox360 πανω σε μια 23" samsung HDTV με pva panel 8ms, δεν ειχε καμια σχεση με αυτο που βλεπω στο pc, το alιasing πηγαινε συννεφο, ουτε λογος για AF και η καθυστερηση της samsung με το πανακριβο pva panel ηταν αισθητη στις αποτομες κινησεις που κανει καποιος σε ενα fps.

 

 

 

Δεν ξερω μου φαινετε χαζο καποιος να παιζει fps με pad που σχεδιαστηκαν για fighting και platform, (απλα με τα χρονια βαλαν αλλα 15 κουπια και μοχλακια) οπως χαζο μου φαινετε να βλεπω ατομα να παιζουν racing simulator οπως το GTR και sports οπως τα FIFA και pro evolution με το πληκτρολογιο, δεν αμφιβαλλω οτι παιζουν καλα και το εχουν συνηθισει αλλα ειναι τελειως ανορθοδοξο.

 

Και oπως ειπα 5500 στο 3dmark06 με 169ε καρτα γραφικων πανω σε ενα συστημα που στοιχησε ολο (εκτος τα windows) 1500ε και δεν εβαλα τπτ φθηνα κουτια, τροφοδοτικα, ηχεια κτλ, ολα ειναι mainstream και μερικα πανω απο mainstream.

http://www.pichotel.com/pic/3600Cnm5/82240.jpg

 

5500 ρε μεγάλε με τέτοιο σκίσημο στα 3+ που τον έκανες λάστιχο το c2d τι δηλαδή περίμενες ποιο κάτω ? :lol: .. ΜΑΖΙ ΣΟΥ σε όλα.. και η 8800GTXx2 που έχω εγώ και με λιγότερο σκίσημο (2,16 στα 2.4) βγάζω 22κ+ :D .. τι να μας πούνε τα κοσνολάκια :ninja:

 

Γι'αυτό untill that day παρ'τε ένα 360 να απολαύσετε κι εσείς την ποιότητα!!!

 

360 και ποιότητα ? :wacko: Που ζείς ?.. ναι είναι η καλύτερη κονσόλα.. όχι όμως να ακούω να ζήσουμε την ποιότητα εμείς πούχουμε pc.. ήμαρτον:p

 

Ακριβώς. Άγχος μηδέν, κορυφαία παιχνίδια για πέντε χρόνια άνετα, τεράστια οθόνη, ασύρματα χειριστήρια και στο άμεσο μέλλον motion sensing. Μαγεία.

 

anxos miden.. ontos mono games pezei Koryfaioi titloi paixnidion file mou.. oxi paixnidia! Gia na deis stin koryfi tou ena paixnidi prepei na exeis pc:p Terastia othoni ? .. Nai.. kai xamili analysi kai TERASTIA PIXELS.. ma ti les ?:lol: .. giati asyrmata xeiristiria den exei to pc ? .. i mipos edo KAI XRONIA den exei motion sensing to pc ? .. gia psakse ligo online.. ama theleis telika na ta exeis ola kai na eise POLY mprosta kai oxi na perimeneis to ameso melon pare ena kalo pc.. oti plironeis man PERNEIS!;)

Διαφήμιση χωρίς άδεια/spamming απαγορεύεται από τους ΟΠΧ. Αν θέλετε διαφήμιση επικοινωνήστε με το marketing@myphone.gr.
Link to comment
Share on other sites

Τι motion sensing ρε παιδιά; Εγώ έχω από το 99 ένα χειριστήριο Microsoft Sidewinder Freestyle Pro το οποίο έχει και motion sensing. Τώρα το ανακάλυψαν οι κονσόλες;;;;
Link to comment
Share on other sites

Yπενθυμίζω ότι όταν θέλετε να κάνετε πολλαπλά quotes μπορείτε να χρησιμοποιείτε το http://www.myphone.gr/forum/images/buttons3/multiquote_off.gif
Link to comment
Share on other sites

 

Φίλε μου το μηχάνημά σου τότε είναι αρύθμιστο..

¨ενα καλό pc δε σημένει ότι θα έχει πάντα καλά γραφικά άμα δε ρυθμιστεί σωστά..

Ποιό απλά.. το κάρμπον που ανέφερε ο φίλος ποιο πάνω έχει τα ίδια feautures με το pc σου και λίγο χαμηλότερα (ένα ψάξιμο και scrennshots από τα 2 configs θα σε πήσει) .. οπότε η ΤΑΠΕΙΝΗ ανάλυση 1280χ720 του 360 σε σύγκριση με (παράδειγμα) μιας 1440χ900 που είναι μια ΑΠΛΗ και φθηνή 19άρα TFT απλά είναι τόσο μεγάλη η διαφορά βλέποντας σε 30+ ίντσες το 360 να πέζει σε σχέση με μια 19άρα με τόσο υψηλή ανάλυση που είναι σαν να συγκρίνεις τα παλιά κερματοπαίχνιδα με τα σημερινά παιχνίδια :)

 

 

 

Εγω ειπα οτι "ποιο πολυ με ενθουσιασε" το NFS Carbon στο Xbox360.....

Oλα αυτα που μου απαντας ΔΕΝ εχουν καμια σχεση ....:confused:

Current mobile devices : iPhone 6s Plus,iPad Air 2,Nexus 6
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...