Jump to content

Meizu Pro 6 Plus


giannhsdimitriou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όταν πας στα πληκτρολόγια και πατήσεις πάνω σε αυτό που θες σε ρωτάει.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγκατέστησα και εγώ την 8.0.0.0Α (από τον 6.3.0.0G) εδώ και δυο μέρες και την μαθαίνω.

 

Τα κακά:

1. Το ξεχαρβαλωμένο τρίξιμο λόγω ισχυρότερης δόνησης,

2. mCharge συνεχώς ON,

3. Δεν υπάρχει επιλογή ανάλυσης στις φωτό αλλά θα πρέπει να αλλάξεις το μέγεθος μετά από το gallery,

4. Αν και το έχω στα Αγγλικά αραιά, και που βλέπω κανα Κινέζικο

5. Ο καιρός βγάζει "location failed"

 

Τα καλά:

1. ANTUTU 165.676 ενώ μετά βίας είχα δει με οποιαδήποτε άλλη stable 135.000. Πέραν του νούμερου το τηλέφωνο είναι αισθητά πιο γρήγορο αλλά μάλλον βοήθησε και το clean install που έκανα,

2. Το night mode της κάμερας δίνει εύκολα πολύ καλές νυχτερινές φωτό χωρίς να σκαλίζεις έκθεση και ISO,

3. DND με επιλογές χρόνου,

4. To equalizer 10 περιοχών στο Square Sound με τον εγκατεστημένο audio player.

5. Το multi-task / Quick look menu

6. Μεταγωγή χωρίς κολλήματα από τον απλό DAC στον Hi-Fi DAC και αντίστροφα (η 6.3.0.0G κολλούσε)

7. Lock Screen με audio player χωρίς κολλήματα

 

Αυτά που μάλλον έχουν βελτιωθεί:

1. Σταθερότητα σε bluetooth και wi-fi

2. Σταθερότητα στο τηλέφωνο που αποσυνδεόταν σε κακό σήμα δικτύου.

 

Κρατάω και προσπαθώ να καθαρίσω τις Κινεζιές χωρίς root γιατί δε μου δουλεύει η REVOLUT. Υπάρχει τρόπος χωρίς το adb; Αν το adb είναι μονόδρομος υπάρχει λίστα των κινεζοεφαρμογών που βγάζω και μεθοδολογία για να τα βγάλω αυτόματα με χρήση λίστας μια και δεν το έχω ξανακάνει;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την δόνηση δυστυχώς δεν μπορεί να φτιαχτεί, έτσι είναι σε όλες τις κινεζικές ρομ. Έχω ανεβάσει πιο πάνω το putt reborn που με αυτό περνάς το Google services σαν system και κάνεις debloat όλη την σαβούρα.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την δόνηση δυστυχώς δεν μπορεί να φτιαχτεί, έτσι είναι σε όλες τις κινεζικές ρομ. Έχω ανεβάσει πιο πάνω το putt reborn που με αυτό περνάς το Google services σαν system και κάνεις debloat όλη την σαβούρα.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το putt reborn είναι μιά χαρά αλλά χρειάζεται root και τότε δε θα δουλεύει η revolut

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνεις την δουλειά σου με το putt reborn έχει διακόπτη να κλείσεις το ρουτ

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 85 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δες εδώ b48b24d705baf390dea15e7beb872cf6.jpg

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Εχει το "hide root access" το οποίο στη πρώτη εγκατάσταση της 8.0.0.0Α ειχα ενεργοποιήσει και δεν μου εγκαθιστούσε τη revolut. Κατόπιν έκανα 2η εγκατάσταση δεν ακούμπησα το putt reborn και έγινε η εγκατάσταση της revolut κανονικά και δουλευει κανονικά. Τώρα δεν έχω root και το putt reborn το χρειάζεται για να απεγκαταστήσει system εφαρμογές.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι ρουτ και δεν έχω πρόβλημα με την εθνική τράπεζα που έχω, revolut είχα παλιά δεν το δουλεύω πλέον δεν το βρίσκω καν στο playstore. Η μόνη λύση χωρίς ρουτ είναι adb

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

... revolut είχα παλιά δεν το δουλεύω πλέον δεν το βρίσκω καν στο playstore. Η μόνη λύση χωρίς ρουτ είναι adb

Ο λόγος που δεν το βρίσκεις είναι επειδή έχεις root και είναι ασύμβατο! Και εγώ οταν είχα root με την 8.0.0.0Α δεν έβρισκα τη revolut αλλά όταν την επανεγκατεστησα χωρίς root η revolut βρεθηκε αμέσως!

adb λοιπόν

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ξήλωμα με adb και κάποιες εφαρμογές εξαφανίστηκαν άπαξ και δια παντός. Αλλά κάποιες άλλες εξαφανίζονται μεν όταν τις απεγκαθιστώ με το adb αλλά επανεμφανίζονται στο επόμενο ξεκίνημα του τηλεφώνου.

Παράδειγμα το «DsGame» το «life» το «short video» και μερικά ακόμη.

 

Καμιά ιδέα πως θα τις ξεφορτωθώ και αυτές;

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Παιδες η μέχρι τώρα εμπειρία μου με την καινούργια stable είναι θετική.

Μία μόνο φορά δεν "έβλεπε" το storage και κάθε φορά που τραβούσα φωτογραφία ή έκανα call recording μου έβγαζε insufficient storage.

Μετά από restart έστρωσε.

Link to comment
Share on other sites

Και από μένα θετική ψήφος παρότι εχει πολλά από τα ανόητα bugs των 7.3.0.0Α και 7.0.1.0G, που ανάφερα πριν μερικά πόστ, τουλάχιστον είναι πολύ πιο γρήγορη και προσθέτει επιθυμητά για μένα στοιχεία.

Κάποια apps απο αυτά που ανέφερα βγαίνουν με ένα απλό uninstall :rolleyes: και ξέχασα να αναφέρω στα θετικά το "badge" των ειδοποιήσεων που δε θυμάμαι αν υπήρχε παλιότερα.

Πάντως είδα στο φορουμ της flyme οτι μαλλον θα βγούν και G rom!

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησε κάποιος θέμα με την αυτόματη περιστροφή της οθόνης στην 8; Σε μένα δεν δουλεύει...

Γράφω και απαντώ μόνος :lol: Τελικά ήθελε calibration...

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόλαβα να σου απαντήσω αν έκανες calibration, ένα μπαγκ που έχει εδώ και καιρό είναι κάποιες φορές όταν κάνεις επανεκκίνηση το κινητό δεν διαβάζει τον εσωτερικό χώρο με αποτέλεσμα να μην λειτουργεί τίποτα στρώνει με επανεκκίνηση.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόλαβα να σου απαντήσω αν έκανες calibration, ένα μπαγκ που έχει εδώ και καιρό είναι κάποιες φορές όταν κάνεις επανεκκίνηση το κινητό δεν διαβάζει τον εσωτερικό χώρο με αποτέλεσμα να μην λειτουργεί τίποτα στρώνει με επανεκκίνηση.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Επιβεβαιώνω κι εγώ το μπαγκ με τον εσωτερικό χώρο που διορθώνεται με restart.

Αυτό όμως που με τρομοκράτησε είναι ότι έκανε μόνο του shutdown και το διαπίστωσα πριν λίγο με μπαταρία στο 97%.

Link to comment
Share on other sites

Μου το έχει κάνει και μένα μια - δυο φορές δεν το θεωρώ κάποιο πρόβλημα ίσως κάποια εφαρμογή το προκάλεσε.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

Μετά την αλλαγή οθόνης κι επειδή κακοποίησα λίγο τη μπαταρία για να τη βγάλω, σιγά σιγά τα έπαιξε τελείως.

Χθες μου ήρθε η καινούρια από Καζακστάν και μέχρι τώρα πάει καλά.

 

https://m.aliexpress.com/item/33057812296.html?spm=a2g0n.orderlist-amp.item.33057812296&aff_trace_key=d189f0fcd5f14752b8def8e6a0bda649-1572766120836-04998-biAS10ha&aff_platform=msite&m_page_id=42amp-9GEpk82MGLDQOdi2wXCw6g1576817822361&browser_id=279ae8643c0f435fbe9e54cc62a43c8f&is_c=

 

26c2154e85c4674843f5184220373dc8.jpg

 

Sent from my PRO 6 Plus using Tapatalk

Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα εγω ειμαι με την τελευταία τεστ(test5 )και εχω πολυ συχνα το bug που οταν κατεβαζεις το status bar δεν μου εμφανιζει τπτ αλλα μια θολή οθόνη ,που φτιάχνει με restart ή αν κλειδώσεις και ξεκλειδώσεις το κινητό, επίσης πιο αραιά οταν κανεις restart μπορει να μην βλεπει τον αποθηκευτικό χώρο (κλασσικά)......η ρομ που υπαρχει στο επίσημο site ειναι διαφορετική τελικα απο την τεστ5?
Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα έχω και εγώ, είναι παλιά μπαγκ του f8 που ποτέ δεν φτιάχτηκαν, νομίζω είναι η ίδια ρομ, μπορείς βέβαια αν θες να την περάσεις από πάνω. Αν εξαιρέσεις αυτά γενικά το τηλέφωνο πάει πολύ καλά.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια Πολλά σε όλους!

Εγκατέστησα στην 8 το Google Keyboard, το βλέπω στα keyboard στο μενού Language & Time αλλά δεν βρίσκω τη ρύθμιση για να το κάνω default keyboard ούτε το βλέπω μέσα στις εφαρμογές για να το χρησιμοποιήσω ...:(

Καμιά ιδέα ;

Link to comment
Share on other sites

Όταν πας να τρέξεις το πληκτρολόγιο σε ρωτάει.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Όταν πας να τρέξεις το πληκτρολόγιο σε ρωτάει.

Ρωτούσε αλλά δεν το εγκαθιστούσε σαν default.

To πρόβλημα ήταν από το more locale.

Το γύρισα πρώτα στα αγγλικά - εγκατέστησα το Google Keyboard και μετά ξανά ελληνικά με το more locale. :D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

Μετά την αλλαγή οθόνης κι επειδή κακοποίησα λίγο τη μπαταρία για να τη βγάλω, σιγά σιγά τα έπαιξε τελείως.

Χθες μου ήρθε η καινούρια από Καζακστάν και μέχρι τώρα πάει καλά.

 

https://m.aliexpress.com/item/33057812296.html?spm=a2g0n.orderlist-amp.item.33057812296&aff_trace_key=d189f0fcd5f14752b8def8e6a0bda649-1572766120836-04998-biAS10ha&aff_platform=msite&m_page_id=42amp-9GEpk82MGLDQOdi2wXCw6g1576817822361&browser_id=279ae8643c0f435fbe9e54cc62a43c8f&is_c=

 

26c2154e85c4674843f5184220373dc8.jpg

 

Sent from my PRO 6 Plus using Tapatalk

 

Καλησπέρα και χρόνια πολλά,

 

Είναι πράγματι 4850mah? Αξίζει η αναβάθμινση;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Meizu Pro 6 Plus

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...