Jump to content

Ηλεκτρονικό τσιγάρο και άτμισμα.


Baator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο φύλλο της Εφ της κυβέρνησης γίνεται ρητή αναφορά για απαγόρευση ακόμα και από εντος Ε.Ε διακίνηση.

Δες εδώ

http://www.insomnia.gr/topic/432810-ηλεκτρονικό-τσιγάρο/page-411

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Μάλιστα. Από όσο είδα, δεν αφορούν αυτά ιδιώτες παρά καταστήματα πώλησης με ένταξη σε καθεστώς "φορολογικής αποθήκης" όπως άλλωστε λέει. Δεν υπάρχει τελωνειακός έλεγχος στην αλληλογραφία ιδιωτών φυσικών προσώπων εντός Ε.Ε. (γιατί περί αυτού πρόκειται). Δεν βλέπω να εμφανίζεται κανένα πρόβλημα εκτός κι αν κάποια μέρα συμβεί αυτό που είπα: να υιοθετήσουν ανάλογες ανοησίες και οι υπόλοιπες χώρες της Ε.Ε. (ή φυσικά να την εγκαταλείψουμε εμείς). Μην στοκάρετε άδικα υλικά τα οποία τελικά θα αναγκαστείτε να πετάξετε. Αυτό που κατάλαβα τις τελευταίες μέρες, είναι ότι αυτή η απόπειρα "τρομοκράτησης" εκπορεύεται από εμπόρους του χώρου οι οποίο αντιλαμβάνονται ότι από εδώ και στο εξής θα πρέπει να επιβιώσουν πουλώντας μόνο μπαταρίες, μοντάκια και αρώματα. Κι αυτό στους ολοένα και λιγότερους αδαείς που δεν ξέρουν να ψωνίζουν από το εξωτερικό και δέχονται να πληρώνουν 2πλάσια-3πλάσια ποσά.

Edited by theo1973
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 469
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μάλιστα. Από όσο είδα, δεν αφορούν αυτά ιδιώτες παρά καταστήματα πώλησης με ένταξη σε καθεστώς "φορολογικής αποθήκης" όπως άλλωστε λέει. Δεν υπάρχει τελωνειακός έλεγχος στην αλληλογραφία ιδιωτών φυσικών προσώπων εντός Ε.Ε. (γιατί περί αυτού πρόκειται). Δεν βλέπω να εμφανίζεται κανένα πρόβλημα εκτός κι αν κάποια μέρα συμβεί αυτό που είπα: να υιοθετήσουν ανάλογες ανοησίες και οι υπόλοιπες χώρες της Ε.Ε. (ή φυσικά να την εγκαταλείψουμε εμείς). Μην στοκάρετε άδικα υλικά τα οποία τελικά θα αναγκαστείτε να πετάξετε. Αυτό που κατάλαβα τις τελευταίες μέρες, είναι ότι αυτή η απόπειρα "τρομοκράτησης" εκπορεύεται από εμπόρους του χώρου οι οποίο αντιλαμβάνονται ότι από εδώ και στο εξής θα πρέπει να επιβιώσουν πουλώντας μόνο μπαταρίες, μοντάκια και αρώματα. Κι αυτό στους ολοένα και λιγότερους αδαείς που δεν ξέρουν να ψωνίζουν από το εξωτερικό και δέχονται να πληρώνουν 2πλάσια-3πλάσια ποσά.

Δεν κατάλαβα την πρώτη σου παράγραφο.

Τι θα είναι αυτό που θα τους σταματήσει να ανοίγουν δέμα που από έξω στον αποστολέα θα αναφέρει οτιδήποτε έχει σχέση με vaping κλπ?

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα την πρώτη σου παράγραφο.

Τι θα είναι αυτό που θα τους σταματήσει να ανοίγουν δέμα που από έξω στον αποστολέα θα αναφέρει οτιδήποτε έχει σχέση με vaping κλπ?

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ποιοί θα το ανοίξουνε το πακέτο αδερφέ; Δεν περνάνε εκτελωνισμό τα δέματα προς ιδιώτες εντός της Ε.Ε. λέμε! Ο Έλληνας έμπορος όμως για να βάλει το προϊόν στο μαγαζί του και να το πουλήσει, πρέπει να έχει προβεί στις ανάλογες ενέργειες που προβλέπει το ΦΕΚ και να πληρώσει τον ΕΦΚ. Ουίσκι, τσιγάρα και καπνό παραγγέλνουν και αγοράζουν σωρηδών πολλοί από Αγγλία και Γερμανία ασφαλώς απροβλημάτιστα.

Edited by theo1973
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι τα ευρωπαϊκά καταστήματα για να είναι νόμιμα, δεν θα έχουν διαθέσιμη την αποστολή ατμιστικών προϊόντων στις χώρες που ψήφισαν τον νόμο.

 

Στάλθηκε από tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι τα ευρωπαϊκά καταστήματα για να είναι νόμιμα, δεν θα έχουν διαθέσιμη την αποστολή ατμιστικών προϊόντων στις χώρες που ψήφισαν τον νόμο.

 

Στάλθηκε από tapatalk

 

μεγιά το νέο avatar :)

Mλέξιμο δηλαδή σίγουρο

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

 

Αυτό είναι το μεγάλο πρόβλημα Δημήτρη. Ότι δεν θα μπορούμε να κάνουμε αγορές από Ευρώπη γιατί δεν θα μας πουλάνε οι άλλες ευρωπαϊκές χώρες.

 

 

Στάλθηκε από tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

 

Αυτό είναι το μεγάλο πρόβλημα Δημήτρη. Ότι δεν θα μπορούμε να κάνουμε αγορές από Ευρώπη γιατί δεν θα μας πουλάνε οι άλλες ευρωπαϊκές χώρες.

 

 

Στάλθηκε από tapatalk

 

Θα μου φτιάχνεις εσύ :)

Δεν νομίζω ότι θα μπορέσουν να τους περιορίσουν, έμποροι είναι, δύσκολο.........

Σοβαρά τώρα, εγώ χτες έκανα άλλη μία παραγγελία στο https://www.yaeliq.com/ ( ισραήλ) και ότι βρέξει ας κατεβάσει

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

 

Αυτό είναι το μεγάλο πρόβλημα Δημήτρη. Ότι δεν θα μπορούμε να κάνουμε αγορές από Ευρώπη γιατί δεν θα μας πουλάνε οι άλλες ευρωπαϊκές χώρες.

 

 

Στάλθηκε από tapatalk

 

Σε αυτούς ποιος θα το απαγορεύει ; και πως θα γίνεται ο έλεγχος τους;

Edited by adversus
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μιλάμε για κοινοτική οδηγία. Δεν συμβαίνει μόνο στην χώρα μας.

Απλά η κάθε χώρα ψήφισε τον δικό της νόμο και έβαλε το δικό της φόρο.

Τα καταστήματα των άλλων χωρών απαγορεύεται να πουλήσουν στην Ελλάδα οτιδήποτε εκτός από αρώματα ( προσοχή, δεν μιλάω για έτοιμα υγρά, αυτά απαγορεύονται ).

 

Αν θα συμμορφωθούν και ποιοι με τον νόμο, θα το μάθουμε μετά την 1/1/2017.

 

Επειδή ο νόμος θα ισχύσει από 1/1 σίγουρα θα αρχίσουν έλεγχοι στο τελωνείο. Αν τα σταματήσουν, δεν θα φορολογηθούν όπως τα κινητά αλλά θα κατασχεθούν και θα καταστραφούν.

 

Σε περίπτωση μεγάλης ποσότητας στο πακέτο, μέχρι και ποινική δίωξη μπορεί να γίνει στον αγοραστή για λαθραία εισαγωγή.

 

 

 

Στάλθηκε από tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άρα απ'την στιγμή που τα δέματα από την Ε.Ε δεν περνάνε τελωνείο, εαν δεν σκανάρουν όλες τις παραλαβές υπάρχει τρόπος να παραγγέλνουμε εαν βρούμε κατάστημα .
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά!

Και εγώ το βλέπω ( θέλω Ίσως) δύσκολο να περιορίσουν ένα κομμάτι έστω των εντός ΕΕ κινήσεων, ίσως το αμφίδρομο να είναι μια κίνηση αλλά στο να μην περνάνε εντελώς το θεωρώ απίθανο

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε παιδιά, αλλά δεν έχει νόημα να συζητάμε το πως θα βρούμε το λαμόγιο τον Ευρωπαίο έμπορο που να στέλνει παράνομα

και εμείς να ελπίζουμε πως δεν θα μας πιάσουν στο τελωνείο για να καταστρέψουν την παραγγελία μας.

 

Αν είναι να τραβάμε τέτοιο άγχος λες και παραγγέλνουμε ναρκωτικά κάθε φορά που θέλουμε να πάρουμε ένα υγρό, τι να το κάνω;

 

Το θέμα είναι να υπάρξει μια λογική λύση, αυτοί όπως το πάνε τώρα θέλουν να σκοτώσουν το άτμισμα εντελώς.

Και να φορολογηθεί και να υπάρχει πιστοποίηση υγρών και τα πάντα, αλλά απαγορεύεται το ένα, απαγορεύεται το άλλο,

και τα υγρά να κοστίζουν πιο ακριβά και απ' τα τσιγάρα, ουσιαστικά σου λέει ή κόφτο εντελώς ή γύρνα στο τσιγάρο.

 

Κάτι θα γίνει πιστεύω, το ποτάμι δεν γυρίζει πίσω. Θα υπάρξει αντίδραση, ειδικά όταν μιλάμε για ολόκληρη την Ευρώπη.

Θα έχει ενδιαφέρον να δούμε τι θα ισχύσει τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Βρε καλά τα λες και συμφωνώ αλλά όταν παίζουν στην μέση συμφέροντα σιγά μην τους αντιμετωπίσεις με λογική.

Οι περισσότεροι στα ''παράνομα'' θα το ρίξουν ή μερικοί σε αλχημείες

Link to comment
Share on other sites

Ποιοί θα το ανοίξουνε το πακέτο αδερφέ; Δεν περνάνε εκτελωνισμό τα δέματα προς ιδιώτες εντός της Ε.Ε. λέμε! Ο Έλληνας έμπορος όμως για να βάλει το προϊόν στο μαγαζί του και να το πουλήσει, πρέπει να έχει προβεί στις ανάλογες ενέργειες που προβλέπει το ΦΕΚ και να πληρώσει τον ΕΦΚ. Ουίσκι, τσιγάρα και καπνό παραγγέλνουν και αγοράζουν σωρηδών πολλοί από Αγγλία και Γερμανία ασφαλώς απροβλημάτιστα.

 

Κι εγώ από τη μια ψιλοαγχώνομαι (ετοιμάζομαι να κάνω μεγάλη παραγγελία που θα έρθει μετά τις 1/1) αλλά από την άλλη αυτό ακριβώς σκέφτομαι. Εκτός από την περίπτωση που το δέμα γράφει πάνω «ΥΓΡΑ Η.Τ.» με 150ρα γραμματοσειρά comic sans, με ποιό σκεπτικό θα τα ανοίγουν;

 

Στην περίπτωση μου πάντως η Pink Mule δεν αναγράφει την περιεκτικότητα των δεμάτων επάνω.

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παδια αυτο εδω αξιζει ή υπαρχει κατι καλυτερο σε αυτα τα λεφτα ;http://www.k110.eu/el/mods-με-ατμοποιητή/1425-nebox-kit-kanger.html

 

 

Sent from my SM-T813 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο υγρό με άρωμα καπνού που το άρωμα να μην είναι τόσο έντονο υπάρχει;

 

Στάλθηκε από το ONE A2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Desktop.

Ultrabook Samsung Ativ Book 7.

Samsung Galaxy Note 3.

LG G2.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο υγρό με άρωμα καπνού που το άρωμα να μην είναι τόσο έντονο υπάρχει;

 

Στάλθηκε από το ONE A2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Και να μη γλυκιζει, υπάρχει;

Link to comment
Share on other sites

Παδια αυτο εδω αξιζει ή υπαρχει κατι καλυτερο σε αυτα τα λεφτα ;http://www.k110.eu/el/mods-με-ατμοποιητή/1425-nebox-kit-kanger.html

 

 

Sent from my SM-T813 using Tapatalk

 

Με αυτό δεσμεύεσαι οσον αφορά το κομμάτι του ατμοποιητή. Αν δεν σου κατσει καλά η τζούρα, γιατί είναι και πολύ αεράτος, θα πάει ολόκληρο στο συρτάρι, και θα χρειαστείς νέο μοντάκι. Οπότε το φθηνό θα σου βγει ακριβό.

Link to comment
Share on other sites

http://imgur.com/a/TFXO2

 

Άρχισαν τα όργανα κύριοι.

Μηδενική βάση, τουτέστιν σκέτη γλυκερίνη, 36 ευρώ τα 250 ml και 137.4 ευρώ το λίτρο.

 

Ο απόλυτος παραλογισμός.

Link to comment
Share on other sites

Με αυτό δεσμεύεσαι οσον αφορά το κομμάτι του ατμοποιητή. Αν δεν σου κατσει καλά η τζούρα, γιατί είναι και πολύ αεράτος, θα πάει ολόκληρο στο συρτάρι, και θα χρειαστείς νέο μοντάκι. Οπότε το φθηνό θα σου βγει ακριβό.

Συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο trust!

Ένας συνδυασμός που μου αρέσει εμένα και σου δίνει μία σχετική ανεξαρτησία είναι:

Μοντάκι

Ατμοποιητής

στα 65 ευρώ περίπου

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

http://imgur.com/a/TFXO2

 

Άρχισαν τα όργανα κύριοι.

Μηδενική βάση, τουτέστιν σκέτη γλυκερίνη, 36 ευρώ τα 250 ml και 137.4 ευρώ το λίτρο.

 

Ο απόλυτος παραλογισμός.

 

πω πωωω εγκεφαλικό! Ευτυχώς για τις μηδενικές υπάρχει το φαρμακείο, αλλά οι νικοτινούχες φωτιά!! Καλά που πρόλαβα πριν την αλλαγή του χρόνου και πήρα 1 λίτρο νικοτινούχα υψηλής συγκέντρωσης.

 

Συμφωνώ και επαυξάνω για το σετάκι που προτείνει ο Green_Dragon!.

Link to comment
Share on other sites

πω πωωω εγκεφαλικό! Ευτυχώς για τις μηδενικές υπάρχει το φαρμακείο, αλλά οι νικοτινούχες φωτιά!! Καλά που πρόλαβα πριν την αλλαγή του χρόνου και πήρα 1 λίτρο νικοτινούχα υψηλής συγκέντρωσης.

 

 

Μην είσαι και τόσο σίγουρος ότι θα παραμείνουν 100% και οι μηδενικές του φαρμακείου χωρίς ΕΦΚ

Αν δεν τους βγουν τα νούμερα για όλα τους έχω ικανούς δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Μην είσαι και τόσο σίγουρος ότι θα παραμείνουν 100% και οι μηδενικές του φαρμακείου χωρίς ΕΦΚ

Αν δεν τους βγουν τα νούμερα για όλα τους έχω ικανούς δυστυχώς.

Παιδιά δυστυχώς, θα αναγκαστούμε να ψαχτούμε στο εξωτερικό και αυτό θα είναι ζημιά και για τα ελληνικά καταστήματα του κλάδου...

Από το κακό στο χειρότερο πάει η δουλειά:(

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δυστυχώς, θα αναγκαστούμε να ψαχτούμε στο εξωτερικό και αυτό θα είναι ζημιά και για τα ελληνικά καταστήματα του κλάδου...

Από το κακό στο χειρότερο πάει η δουλειά:(

 

Νομοθετικά απαγορεύεται κι αυτό πλέον...τώρα κατά πόσο θα εφαρμοστεί μένει να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Νομοθετικά απαγορεύεται κι αυτό πλέον...τώρα κατά πόσο θα εφαρμοστεί μένει να δούμε.

Για τα υγρά λες ότι απαγορεύεται;; Δεν το ήξερα...

Τα υπόλοιπα πάντως (ατμοποιητές, mods, αντιστάσεις ) νομίζω τα φέρνεις κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...