Jump to content

Ηλεκτρονικό τσιγάρο και άτμισμα.


Baator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

. Αν νιώθεις ότι δεν σε γεμίζει και δεν σου αρκεί ανέβα στα 18. Και για τώρα αλλά και για αργότερα αν το συνεχίσεις, να ξέρεις ότι καλύτερα να κάνεις 2-3-4ml 12-18άρας παρά 10-15ml 3άρας.

 

Αυτο το ξερουμε απο καπου;

Ατμιζω απο το 2011 και ξεκινησα με 18αρα κι ενα ταπεινο Ego-T που τοτε κοστιζε 100€.

Απο τοτε μεχρι και σημερα εχω καταφερει να παω στα 3mg νικοτινης,αλλα η ποσοτητα ολα αυτα τα χρονια παραμενει στα 10-15 ml.

Παντως μονο καλα εχω να πω για το ηλεκτρονικο τσιγαρο.

Τον τελευταιο καιρο ειμαι με ενα eleaf istick pico 75 κι εναν kayfun lite 2.1 (ειμαι φαν της τσιγαρισιας τζουρας).

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 469
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αυτο το ξερουμε απο καπου;

Ατμιζω απο το 2011 και ξεκινησα με 18αρα κι ενα ταπεινο Ego-T που τοτε κοστιζε 100€.

Απο τοτε μεχρι και σημερα εχω καταφερει να παω στα 3mg νικοτινης,αλλα η ποσοτητα ολα αυτα τα χρονια παραμενει στα 10-15 ml.

Παντως μονο καλα εχω να πω για το ηλεκτρονικο τσιγαρο.

Τον τελευταιο καιρο ειμαι με ενα eleaf istick pico 75 κι εναν kayfun lite 2.1 (ειμαι φαν της τσιγαρισιας τζουρας).

 

Ισχύει αυτό με τα ml, ασχέτως αν πέσαμε όλοι στην παγίδα του να ρίξουμε όσο το δυνατόν περισσότερο την νικοτίνη.

Αν για κάτι δεν γνωρίζουμε τις μακροχρόνιες επιπτώσεις και είναι σχετικά "ύποπτο", είναι τα αρώματα, οπότε πλέον λέμε όσο λιγότερα, τόσο το καλύτερο. Δεν λέω ότι ντε και καλά κάνουν κακό, απλά καλού κακού, είναι προτιμότερο να καταναλώνεις 2 ml υγρού την μέρα, αντί για 20. Το να ρίχνεις όλο και πιο χαμηλά την νικοτίνη έχει νόημα μόνο αν έχεις σκοπό να απαλλαγείς και από το ηλεκτρονικό σε κάποια φάση.

 

Εσύ πάντως περίεργο που τα καταφέρνεις και κάνεις 15 ml την μέρα με τον Kayfun, ακόμα και πιπίλα να τον έχεις, πάλι πολύ μου ακούγεται. Αυτές συνήθως είναι ποσότητες που θες με φουλ πνευμονικούς ατμοποιητές.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το ξερουμε απο καπου;

Ατμιζω απο το 2011 και ξεκινησα με 18αρα κι ενα ταπεινο Ego-T που τοτε κοστιζε 100€.

Απο τοτε μεχρι και σημερα εχω καταφερει να παω στα 3mg νικοτινης,αλλα η ποσοτητα ολα αυτα τα χρονια παραμενει στα 10-15 ml.

Παντως μονο καλα εχω να πω για το ηλεκτρονικο τσιγαρο.

Τον τελευταιο καιρο ειμαι με ενα eleaf istick pico 75 κι εναν kayfun lite 2.1 (ειμαι φαν της τσιγαρισιας τζουρας).

 

Απτον δόκτωρα Φαρσαλινό αλλά και απ'την λογική που λέει ο baator.

Απλά να συμπληρώσω ότι πολλές φορές νιώθουμε ότι είμαστε έτοιμοι να κατέβουμε σε νικοτίνη αλλά στην ουσία δεν μας αρκεί και πάει η πιπίλα σύννεφο. Με kayfun ειδικά τα 10-15ml είναι πάρα πολλά, ανέβα έστω στα 6 και πέφτεις αργότερα σιγά σιγά.

Εγώ κάνω 10-12ml με 1.5mg με τέρμα πευμονικούς που καίνε τα κέρατα τους.

Link to comment
Share on other sites

Η πλακα ειναι οτι και 18mg να τα παω τα υγρα μου,παλι τοσο θα θελω.Περιπου 10 ml (να πω την αληθεια δεν τα εχω μετρησει κιολας αλλα καπου εκει υπολογιζω).

Τουλαχιστον αν κρινω απο το παρελθον...

Ειναι οτι μου αρεσει να το εχω πιπιλα.Μ'αρεσει η γευση του,κι αφου με κραταει μακρια απο το τσιγαρο...

Δυσκολο να το κοψω και δυσκολο να ξαναπεσω στο κανονικο τσιγαρο.

Στοχος ειναι σιγα σιγα να παω στο μηδεν και να μεινω εκει.

 

Στάλθηκε από το SM-T810 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

50-50 κανω.DIY με αρωματα liquid france.

 

Στάλθηκε από το SM-T810 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, ψαχνω κατι σαν "δωρο" στον πατερα μου καθως δε λεει να παρει αποφαση να κοψει το τσιγαρο οποτε τουλαχιστον ας καπνιζει κατι οσο το δυνατον καλυτερο...

 

Μιλησα με ενα φιλαρακι που μου προτεινε να δω στην Alter eGo το Aspire Zelos Kit στα 75€... Τι γνωμες εχετε; Αλλη επιλογη ειναι ο iStick Pico που με τον Ναυτιλο 2 παει 70€

 

Σκεφτομουν και το Smok AL85 που δειχνει αρκετα καλο αν και δεν υπαρχει στο συγκεκριμενο καταστημα που σκεφτομουν να τον παω να δοκιμασει να δει τι του αρεσει (γινεται απο οτι εχω καταλαβει και ειναι σχεδον διπλα μου)

 

Επισης, μου προτεινε καποια υγρα της Halo για αρχη που βλεπω παιζουν στα ~8.50€ τα 10ml τα οποια απο οτι καταλαβαινω ειναι αρκετα ακριβουτσικα (οταν το Lemon Tart εχει 20€ τα 30 και "γκρινιαζουν" για τη τιμη αρκετοι) με 1.8mg Νικοτινη

 

Οντας ασχετος και μη καπνιστης, εχω μερικες αποριες για οποιον εχει ορεξη :happy:

Ποσα ml καταναλωση να περιμενω; Καπνιζει 2 τουλαχιστον πακετα τη μερα

Τα υγρα αυτα ειναι καλα για αρχη; Καπνιζε για 20+ χρονια Malboro και εδω και καμια 3ετια εχει περασει σε Καρελια πορτοκαλι

Ποσο ευκολο και συμφερον να κανεις DIY υγρα και ειδικα με υψηλη σχετικα νικοτινη;

Σκετη βαση τι "γευση" εχει; Απο οτι καταλαβα ειναι πιο οικονομικη στη παρασκευη

 

Ευχαριστω!

Πλέον δεν θα βρει καινούργιο μεγαλύτερο εκτός και αν τον πάρει κάτω από το τραπέζι ή από έξω με κίνδυνο να σταματήσει σε έλεγχο και να κατασχεθει

Με ποια λογικη περιοριστηκαν στα 2ml?

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, ψαχνω κατι σαν "δωρο" στον πατερα μου καθως δε λεει να παρει αποφαση να κοψει το τσιγαρο οποτε τουλαχιστον ας καπνιζει κατι οσο το δυνατον καλυτερο...

 

Μιλησα με ενα φιλαρακι που μου προτεινε να δω στην Alter eGo το Aspire Zelos Kit στα 75€... Τι γνωμες εχετε; Αλλη επιλογη ειναι ο iStick Pico που με τον Ναυτιλο 2 παει 70€

 

Σκεφτομουν και το Smok AL85 που δειχνει αρκετα καλο αν και δεν υπαρχει στο συγκεκριμενο καταστημα που σκεφτομουν να τον παω να δοκιμασει να δει τι του αρεσει (γινεται απο οτι εχω καταλαβει και ειναι σχεδον διπλα μου)

 

Επισης, μου προτεινε καποια υγρα της Halo για αρχη που βλεπω παιζουν στα ~8.50€ τα 10ml τα οποια απο οτι καταλαβαινω ειναι αρκετα ακριβουτσικα (οταν το Lemon Tart εχει 20€ τα 30 και "γκρινιαζουν" για τη τιμη αρκετοι) με 1.8mg Νικοτινη

 

Οντας ασχετος και μη καπνιστης, εχω μερικες αποριες για οποιον εχει ορεξη :happy:

Ποσα ml καταναλωση να περιμενω; Καπνιζει 2 τουλαχιστον πακετα τη μερα

Τα υγρα αυτα ειναι καλα για αρχη; Καπνιζε για 20+ χρονια Malboro και εδω και καμια 3ετια εχει περασει σε Καρελια πορτοκαλι

Ποσο ευκολο και συμφερον να κανεις DIY υγρα και ειδικα με υψηλη σχετικα νικοτινη;

Σκετη βαση τι "γευση" εχει; Απο οτι καταλαβα ειναι πιο οικονομικη στη παρασκευη

 

Ευχαριστω!

 

Με ποια λογικη περιοριστηκαν στα 2ml?

 

Δεν υπάρχει καμία λογική φίλε μου δυστυχώς καθαρά εισπρακτικοί λόγοι.

 

Λοιπόν για αρχή ας πάρει ενα σετάκι οικονομικό πχ. pico ή smok al85 με εναν τσιγαρίσιο ατμοποιητή όπως nautilus 2 ή triton.

 

Για αρχή μην φοβηθεί την νικοτίνη ας βάλει ακόμα και 18αρα αρκεί να τον κρατήσει μακρυά απο το τσιγάρο. Οι πρώτες μέρες είναι οι "δύσκολες" οπότε θέλει κάτι δυνατό που να τον καλύπτει. Εφόσον συνηθίσει και του φύγει η επιθυμία για τσιγάρο κατεβάζει σταδιακά. Το πόσο θα καταναλώσει ο καθένας εξαρτάται απο πολλά πράγματα όπως ο εξοπλισμός και η κατανάλωση που έχει καθώς και το πόσο κάπνιζε. Για αρχή ας το πάει "πιπίλα" το θέμα είναι να μην γυρίσει στο τσιγάρο. Αν επιλέξεις εναν απο τους δύο παραπάνω ατμοποιητές βάλε για αρχή την 1.8 αντίσταση που είναι γενικότερα πιο σφιχτή και παραπέμπει σε τσιγάρο σαν τζούρα.

 

Για υγρά τώρα πρέπει να επιλέξει ενα καθαρά καπνικό σε γεύση χωρίς πολλά φρου φρου και αρώματα. Πχ virginia καπνικό σε όποια εταιρία του αρέσει πιο πολύ. Για diy υγρά είναι νωρίς ακόμα και καλό είναι να μην μπλέξει. Είναι σαφώς πιο οικονομικά και δεν είναι δύσκολο να φτιαχτούν αλλά για αρχή ένα και μόνο ένα είναι το ζητούμενο "Να μείνει μακρυά απο τον καρκινοσωλήνα" μόλις καταφέρει αυτό εδώ είμαστε να βοηθήσουμε!

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κάθε ένας πρέπει να γνωρίζει ότι σε καμία περίπτωση και κανένα υγρό δεν θυμίζει το τσιγάρο ούτε στο ελάχιστο. Είναι απλά ένας πιο ασφαλής τρόπος πρόσληψης νικοτίνης και ίσως κάτι που σε κρατήσει μακρυά από το τσιγάρο. Αν ξεκινήσει κάποιος με το τι είναι αντίστοιχο στο τσιγάρο που έκανε η απάντηση είναι δεν υπάρχει και το πιο πιθανό είναι να απογοητευτεί. Και το πιο σημαντικό να το βάλει στο μυαλό του αλλιώς δεν γίνεται τίποτα (να κάψει το κάπνισμα)

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 6 μέρες που έχω το ηλεκτρονικό έχω καταφέρει να μην βάλω κανονικό τσιγάρο. Δοκίμασα διαφορές μάρκες, όντως όπως τα λέει ο kgalaz, όσον αφορά τη γεύση, τελικά κατέληξα σε halo, κάνω περίπου 6-8 ml με 12mg νικοτίνη.

 

Έχω κάποιες ερωτήσεις.

Εδώ και 2 ημέρες εχω που και που ένα κάψιμο και ξηρότητα στο λαιμό, έναν ξεροβηχα και κάτι σαν ξηρότητα στη γλώσσα που δεν μπορώ ακριβώς να περιγράψω. Διάβασα ότι εμφανίζονται σε πολλούς που ξεκινούν το ηλεκτρονικό αυτά.

 

Το κάψιμο στο λαιμό το καταλαβαίνω, λογικά είναι από την αλλαγή απο καπνό σε ατμό, ίσως οφείλονταν και σε ένα υγρό που δοκίμασα τις προηγούμενες μέρες. Ο βήχας τώρα και η αίσθηση στη γλώσσα παίζει να οφείλεται στη νικοτίνη? Δηλαδή μήπως είναι η ποσότητα παραπάνω από όσο χρειάζομαι ή είναι σύμπτωμα επειδή έχω να καπνίσω κανονικό για μέρες? Γιατί από όσο διάβασα δεν υπάρχει κάποιος μπούσουλας όσον αφορά την αναλογία νικοτίνης σε σχέση με το κανονικό τσιγάρο.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 6 μέρες που έχω το ηλεκτρονικό έχω καταφέρει να μην βάλω κανονικό τσιγάρο. Δοκίμασα διαφορές μάρκες, όντως όπως τα λέει ο kgalaz, όσον αφορά τη γεύση, τελικά κατέληξα σε halo, κάνω περίπου 6-8 ml με 12mg νικοτίνη.

 

Έχω κάποιες ερωτήσεις.

Εδώ και 2 ημέρες εχω που και που ένα κάψιμο και ξηρότητα στο λαιμό, έναν ξεροβηχα και κάτι σαν ξηρότητα στη γλώσσα που δεν μπορώ ακριβώς να περιγράψω. Διάβασα ότι εμφανίζονται σε πολλούς που ξεκινούν το ηλεκτρονικό αυτά.

 

Το κάψιμο στο λαιμό το καταλαβαίνω, λογικά είναι από την αλλαγή απο καπνό σε ατμό, ίσως οφείλονταν και σε ένα υγρό που δοκίμασα τις προηγούμενες μέρες. Ο βήχας τώρα και η αίσθηση στη γλώσσα παίζει να οφείλεται στη νικοτίνη? Δηλαδή μήπως είναι η ποσότητα παραπάνω από όσο χρειάζομαι ή είναι σύμπτωμα επειδή έχω να καπνίσω κανονικό για μέρες? Γιατί από όσο διάβασα δεν υπάρχει κάποιος μπούσουλας όσον αφορά την αναλογία νικοτίνης σε σχέση με το κανονικό τσιγάρο.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Σε αρκετούς έχουν δημιουργηθεί αυτά τα συμπτώματα στην αρχή ειδικά, μπορεί να φταίει και η αναλογία της PG ( ή και γενικώς η ύπαρξη της, μερικοί δεν την μπορούν καθόλου )

Link to comment
Share on other sites

Το παθαίνουν πολλοί. Συνήθως έχει να κάνει με την αναλογία pg δοκίμασε κάποιο άλλο. Η ακόμη και την αντίδραση το καθενός σε κάποιο υγρό. Θυμάμαι είχα δοκιμάσει με 18ρα νικοτίνη ένα της νομπακο (μακρυά κατα τη γνώμη μου η συγκεκριμένη φίρμα γενικά) νόμιζα ότι θα μείνω από τον βήχα που μου προξένησε. Έκτοτε μόνο καπνικα με 12ρα νικοτίνη. Επίσης συμβουλή δίκη μου (σε μένα πιάνει). Ο πολύς πειραματισμός με υγρά ειδικά στην αρχή ίσως λειτουργήσει ανασταλτικά. Καλύτερα μια καπνικη γεύση τόσο ώστε να την "μπουχτιζεις" που λένε όπως όταν κάναμε μια συγκεκριμένη φίρμα τσιγάρου απροσδιόριστης καπνιλας ένα πράγμα :)

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν χρήσιμο να αναφέρατε και τι ατμοποιητή χρησιμοποιείτε και στα πόσα βατ/με τι αντίσταση ατμίζετε.

 

Π.χ. 12άρα νικοτίνη και 8 ml την μέρα με κάποιον σχετικά αεράτο ατμοποιητή, δεν είναι καθόλου περίεργο να σου καίει τον λαιμό

και να σου προκαλεί βήχα. Το ίδιο και με την αναλογία vg/pg, αν είναι 50/50 π.χ. το υγρό, επίσης λογικό να έχει πολύ χτύπημα στον λαιμό.

 

Γενικά, στην αρχή όντως υπάρχουν κάποιες "παρενέργειες" λόγω της διακοπής του καπνίσματος, αλλά η όλη εμπειρία και πάλι θα πρέπει να είναι ευχάριστη, να σε "τραβάει", όχι να σε ταλαιπωρεί.

 

Και νερό, πολύ νερό, το άτμισμα σου ξηραίνει το στόμα. Πολύς κόσμος γενικά δεν πίνει όσο νερό πρέπει, με το ηλ. τσιγάρο κανονικά θέλει και ένα μπουκαλάκι νερό πάντα δίπλα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω, θα επανελθω αφου τον παω απο το καταστημα να δοκιμασει για τυχον αποριες!

 

Μονο 2:

1) Αναμεσα σε pico και al85 τι προτεινετε; Τι διαφορες θα δω βασικα αναμεσα τους;

2) τι διαφορα εχει ενα υγρο 50-50 απο ενα 70-30 σαν αισθηση;

 

Ευχαριστω και παλι :)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω, θα επανελθω αφου τον παω απο το καταστημα να δοκιμασει για τυχον αποριες!

 

Μονο 2:

1) Αναμεσα σε pico και al85 τι προτεινετε; Τι διαφορες θα δω βασικα αναμεσα τους;

2) τι διαφορα εχει ενα υγρο 50-50 απο ενα 70-30 σαν αισθηση;

 

Ευχαριστω και παλι :)

 

1) al85, καλύτερα ρεύματα και χωράει χωρίς αντάπτορα και μεγάλους ατμοποιητές εως 25mm αν θελήσει αργότερα

2) 50-50 θα έχεις περισσότερο ''χτύπημα'' ενώ 70-30 περισσότερη γεύση και ντουμάνι. Βάλε τον να δοκιμάσει τα 50-50 κι αν δει ότι τον ενοχλεί η υψηλή pg τότε πας σε 70-30.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω :)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω, θα επανελθω αφου τον παω απο το καταστημα να δοκιμασει για τυχον αποριες!

 

Μονο 2:

1) Αναμεσα σε pico και al85 τι προτεινετε; Τι διαφορες θα δω βασικα αναμεσα τους;

2) τι διαφορα εχει ενα υγρο 50-50 απο ενα 70-30 σαν αισθηση;

 

Ευχαριστω και παλι :)

 

Έχω και pico και al85. Το al85 έχει καλύτερη αυτονομία, περισσότερες ρυθμίσεις στα ρεύματα, καλύτερα ρεύματα, ομορφότερο (υποκειμενικό), παίρνει και 25άρηδες ατμοποιητές αν και για αρχή ενδεχομένως δεν σε απασχολεί.

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Δύο ερωτήσεις:

1. Υπάρχει πρόβλημα αν κάνουμε 12άρα νικοτίνη κάποια ml την ημέρα και κάποια ml 6άρα? Για παράδειγμα θέλω κατά τη διάρκεια της ημέρας 12άρα και το βράδυ που είμαι σπιτι 6άρα. Μιλάω για υγρό ίδιας μάρκας.

2. Αντιστάσεις μπορούμε να παίρνουμε από έξω? Είδα πχ στο aliexpress ότι έχουν σχεδόν την μισή τιμή από έξω για το nautilus x που έχω. Είναι γνήσια από έξω? Έχει κάποιος να προτείνει μαγαζί που να έχει γνήσια?

 

Το παθαίνουν πολλοί. Συνήθως έχει να κάνει με την αναλογία pg δοκίμασε κάποιο άλλο. Η ακόμη και την αντίδραση το καθενός σε κάποιο υγρό. Θυμάμαι είχα δοκιμάσει με 18ρα νικοτίνη ένα της νομπακο (μακρυά κατα τη γνώμη μου η συγκεκριμένη φίρμα γενικά) νόμιζα ότι θα μείνω από τον βήχα που μου προξένησε. Έκτοτε μόνο καπνικα με 12ρα νικοτίνη. Επίσης συμβουλή δίκη μου (σε μένα πιάνει). Ο πολύς πειραματισμός με υγρά ειδικά στην αρχή ίσως λειτουργήσει ανασταλτικά. Καλύτερα μια καπνικη γεύση τόσο ώστε να την "μπουχτιζεις" που λένε όπως όταν κάναμε μια συγκεκριμένη φίρμα τσιγάρου απροσδιόριστης καπνιλας ένα πράγμα :)

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Δοκίμαζα για 2 ημέρες υγρό ΒW έλεγα μήπως οφειλόταν εκεί. Εδώ και τρεις ημέρες το γύρισα πάλι σε halo, αν και δεν είδα κάποια αλλαγή μάλλον εκεί θα μείνω. Δοκίμασα και 6άρα νικοτίνη μήπως οφειλόταν εκεί, δεν είδα αλλαγή, ενώ αυξήθηκε η επιθυμία για τσιγάρο και δεν έχει χτύπημα στο λαιμό. Όπως μου είπαν και άλλοι θέλει λίγο υπομονή στην αρχή, θα συνεχίσω λίγες μέρες ακόμα και ίσως μετά ψάξω κάποιο άλλο υγρό.

 

 

 

Θα ήταν χρήσιμο να αναφέρατε και τι ατμοποιητή χρησιμοποιείτε και στα πόσα βατ/με τι αντίσταση ατμίζετε.

 

Π.χ. 12άρα νικοτίνη και 8 ml την μέρα με κάποιον σχετικά αεράτο ατμοποιητή, δεν είναι καθόλου περίεργο να σου καίει τον λαιμό

και να σου προκαλεί βήχα. Το ίδιο και με την αναλογία vg/pg, αν είναι 50/50 π.χ. το υγρό, επίσης λογικό να έχει πολύ χτύπημα στον λαιμό.

 

Γενικά, στην αρχή όντως υπάρχουν κάποιες "παρενέργειες" λόγω της διακοπής του καπνίσματος, αλλά η όλη εμπειρία και πάλι θα πρέπει να είναι ευχάριστη, να σε "τραβάει", όχι να σε ταλαιπωρεί.

 

Nautilus X, τα βατ μεταξύ 13 και 15 και γενικά θέλω Η τζούρα να είναι σφιχτή. Το ζήτημα είναι ότι δεν έχω βήχα τη στιγμή που ατμιζω, αλλά σε άσχετες ώρες, καθώς και φλεμα, ειδικά το πρωί. Ρώτησα στο μαγαζί μου είπαν να μειώσω νικοτίνη και να μην κάνω τόσο σφιχτή τζουρα, αλλά δεν είδα κάποια αλλαγή. Η αλήθεια όμως είναι ότι το θέλω το χτύπημα στο λαιμό.

 

Εντάξει, θα κάνω λίγο υπομονή γιατί πραγματικά είναι ίσως η τελευταία ευκαιρία να κόψω το κανονικό.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Δύο ερωτήσεις:

1. Υπάρχει πρόβλημα αν κάνουμε 12άρα νικοτίνη κάποια ml την ημέρα και κάποια ml 6άρα? Για παράδειγμα θέλω κατά τη διάρκεια της ημέρας 12άρα και το βράδυ που είμαι σπιτι 6άρα. Μιλάω για υγρό ίδιας μάρκας.

2. Αντιστάσεις μπορούμε να παίρνουμε από έξω? Είδα πχ στο aliexpress ότι έχουν σχεδόν την μισή τιμή από έξω για το nautilus x που έχω. Είναι γνήσια από έξω? Έχει κάποιος να προτείνει μαγαζί που να έχει γνήσια?

 

 

Όχι δεν έχεις πρόβλημα αν ατμίσεις ότι υγρό θες με ότι νικοτίνη θες... όπως και γεύσεις μπορείς να αλλάζεις. Εγώ π.χ πλέον μια φορά στο τόσο κάνω και λίγο σκέτη μηδενική βάση γιατί μπουχτίζω απ'τα υγρά και δε καταλαβαίνουν οι γευστικοί μου κάλυκες τόσο καλά το επόμενο υγρό.

 

Όσο για τις αντιστάσεις, ανάλογα τον πωλητή στο ali

Στο fasttech π.χ ότι γράφει authentic είναι γνήσιο και ότι styled είναι κλώνος άρα μπορείς να βρείς αντιστάσεις

 

Οσο για τον βήχα, εγώ θα σου έλεγα έστω για μικρή δοκιμή να κάνεις ένα υγρό με μικρότερη pg.

Edited by adversus
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχεις πρόβλημα αν ατμίσεις ότι υγρό θες με ότι νικοτίνη θες... όπως και γεύσεις μπορείς να αλλάζεις. Εγώ π.χ πλέον μια φορά στο τόσο κάνω και λίγο σκέτη μηδενική βάση γιατί μπουχτίζω απ'τα υγρά και δε καταλαβαίνουν οι γευστικοί μου κάλυκες τόσο καλά το επόμενο υγρό.

 

Όσο για τις αντιστάσεις, ανάλογα τον πωλητή στο ali

Στο fasttech π.χ ότι γράφει authentic είναι γνήσιο και ότι styled είναι κλώνος άρα μπορείς να βρείς αντιστάσεις

 

Οσο για τον βήχα, εγώ θα σου έλεγα έστω για μικρή δοκιμή να κάνεις ένα υγρό με μικρότερη pg.

 

Thanks. Μια ακόμα ερώτηση. Όταν περισσεύει λίγο υγρό στο tank πχ με 12 άρα νικοτίνη πρέπει να το αδειάζω αν θέλω να βάλω 6άρα ή μπορώ να βάζω στο tank 2 υγρά με διαφορετική νικοτίνη? Μιλάω για ίδιας μάρκας υγρό.

Μέχρι τώρα αυτό που κάνω είναι να το αδειαζω και να πετάω όσο έχει περισσέψει, αλλά έτσι θα μπούμε μέσα...

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Thanks. Μια ακόμα ερώτηση. Όταν περισσεύει λίγο υγρό στο tank πχ με 12 άρα νικοτίνη πρέπει να το αδειάζω αν θέλω να βάλω 6άρα ή μπορώ να βάζω στο tank 2 υγρά με διαφορετική νικοτίνη? Μιλάω για ίδιας μάρκας υγρό.

Μέχρι τώρα αυτό που κάνω είναι να το αδειαζω και να πετάω όσο έχει περισσέψει, αλλά έτσι θα μπούμε μέσα...

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Αν είναι μάρκα και ίδια γεύση δε υπάρχει πρόβλημα, βέβαια αν βάλεις 12άρα σε λίγο 6άρα δε θα γευτείς 12άρα ακριβώς θα ''σπάσει'' ελάχιστα και το ανάποδο εξίσου το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Μια νέα προσθήκη - wismec predator

 

4ddc274d81c668d9be1a2ea5da7b9e3a.jpg

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ alien :p

Επειδή είχα και το alien θα σου κάνω ένα mini vs. Λοιπόν καλύτερη αυτονομία το alien, πιο ωραία, οθόνη, περισσότερες ρυθμίσεις στα ρεύματα. Το wismec είναι πολύ καλύτερο ποιοτικά ακόμα και από την δεύτερη έκδοση του alien και πιο στιβαρό , ωραία ρεύματα σχεδόν όμοια με του alien, πολύ πιο εύκολο πρόγραμμα αναβαθμίσης, καλύτερο υλικό στη οθόνη που δεν γρατσουνιέται ακόμα και με τον αέρα,γίνεται και powerbank για για καμιά δύσκολη νύχτα.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τις αντιστάσεις, ανάλογα τον πωλητή στο ali

Στο fasttech π.χ ότι γράφει authentic είναι γνήσιο και ότι styled είναι κλώνος άρα μπορείς να βρείς αντιστάσεις

Προσπαθώ να αγοράσω αντιστάσεις από το fasrtech και στο checkout λέει ότι η πληρωμή μέσω PayPal είναι unavailable λόγω της περιγραφής του προϊόντος και έχει επιλογή για πληρωμή μόνο με bitcoin. Στο chat μου είπαν ότι τα aspire μπορώ να τα πληρώσω μόνο με bitcoin. WTF?

 

 

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...