Jump to content

Ηλεκτρονικό τσιγάρο και άτμισμα.


Baator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως όπως τα υπολόγισα κάθε μήνα με τις αντιστασεις και τα υγρά θα μου βγαίνει ίσως πιο ακριβά σε σχέση με τώρα που κάνω 4 holborn το μήνα( 30€ )

 

Με Ναυτίλο 2, τα έξοδα σου θα είναι μηδαμινά. Με τέτοιου τύπου ατμοποιητές, ρουφάς ρουφάς όλη μέρα και στο τέλος να έχεις κάνει 2 ml το πολύ. Οι δε αντιστάσεις, μπορούν να σου πάνε άνετα 10 και 12 μέρες, ειδικά αν τις πάρεις και απέξω και όχι από Ελλάδα, το κόστος είναι ελάχιστο.

 

Το θέμα είναι αν μετά από κάποιο διάστημα πλέον δεν σε καλύπτει ο Ναυτίλος και πας σε κανάν άλλο ατμοποιητή που καταναλώνει 15 και 20 ml μίνιμουμ την μέρα για πλάκα. Εκεί όσο καλή διάθεση και να έχει κάποιος, το κόστος των έτοιμων υγρών γίνεται απαγορευτικό και πάμε σε άλλες λύσεις.

 

Επίσης, έχε υπόψιν σου πως υπάρχουν ατμοποιητές που ονομάζονται επισκευάσιμοι, οι οποίοι δεν παίρνουν έτοιμες αντιστάσεις αλλά τις φτιάχνεις μόνος σου με λίγο συρματάκι και βαμβάκι. Αν δεν βαριέσαι την διαδικασία, εκεί το κόστος ουσιαστικά μηδενίζεται, σύρμα και βαμβάκι είναι πάμφθηνα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 469
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Με Ναυτίλο 2, τα έξοδα σου θα είναι μηδαμινά. Με τέτοιου τύπου ατμοποιητές, ρουφάς ρουφάς όλη μέρα και στο τέλος να έχεις κάνει 2 ml το πολύ. Οι δε αντιστάσεις, μπορούν να σου πάνε άνετα 10 και 12 μέρες, ειδικά αν τις πάρεις και απέξω και όχι από Ελλάδα, το κόστος είναι ελάχιστο.

 

 

 

Το θέμα είναι αν μετά από κάποιο διάστημα πλέον δεν σε καλύπτει ο Ναυτίλος και πας σε κανάν άλλο ατμοποιητή που καταναλώνει 15 και 20 ml μίνιμουμ την μέρα για πλάκα. Εκεί όσο καλή διάθεση και να έχει κάποιος, το κόστος των έτοιμων υγρών γίνεται απαγορευτικό και πάμε σε άλλες λύσεις.

 

 

 

Επίσης, έχε υπόψιν σου πως υπάρχουν ατμοποιητές που ονομάζονται επισκευάσιμοι, οι οποίοι δεν παίρνουν έτοιμες αντιστάσεις αλλά τις φτιάχνεις μόνος σου με λίγο συρματάκι και βαμβάκι. Αν δεν βαριέσαι την διαδικασία, εκεί το κόστος ουσιαστικά μηδενίζεται, σύρμα και βαμβάκι είναι πάμφθηνα.

 

 

 

Οταν λες να μη με καλύπτει τι εννοείς; Να θέλω περισσότερο ατμό πχ; Ελπίζω να μη γίνει αυτό γιατί δεν παίζει να δίνω 7ευρω την ημέρα για 10 ml.

 

Το έχω ψάξει και για τα υγρά και τις RBA (αν δεν κάνω λαθος) αντιστασεις αλλά πιστεύω πως είμαι πολύ αρχάριος για τέτοιες δοκιμες.

Αν όπως λες κάνω ένα γέμισμα την ημέρα 2ml τα 10ml θα μου κρατάνε 5 μέρες περίπου. Αν βρω κάποιο καλό υγρό στα 6 ευρώ τότε οκ αλλά αν πάω στα 8€ τη μαμησα. Θα χαλάω πολύ περισσότερα από ότι τώρα.

Μ.Ο ποσο θα κοστίζουν τα 10ml αν τα φτιάχνω μόνος μου;

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Μ.Ο ποσο θα κοστίζουν τα 10ml αν τα φτιάχνω μόνος μου;

 

Κάποια λίγα cents βγαίνει το ml αν το φτιάχνεις μόνος σου, κάτω από 10 cents.

Τουλάχιστον έτσι ήταν μέχρι πρότινος (πριν 1/1/2017), από το νέο έτος μας βάλανε χέρι και αυξήσανε τις τιμές

και στις πρώτες ύλες που χρειάζονται για ιδιοκατασκευή.

 

4 πράγματα χρειάζονται για να καταλάβεις, νικοτίνη, αρώματα (αν θες, όσα θες), vg & pg.

Το μεγάλο θέμα είναι η νικοτίνη πλέον, τα άλλα από 'δω από 'κει βρίσκονται, η νικοτίνη αυξήθηκε πολύ όμως.

Πάλι φυσικά, ΚΑΜΙΑ σχέση με τα έτοιμα υγρά, απλά πλέον δεν κοστίζει σχεδόν μηδέν που κόστιζε πριν το να φτιάχνεις τα υγρά σου.

 

Μπορείς να φέρεις απέξω πάλι νικοτίνη, αλλά είναι ένα μπάχαλο αυτήν την στιγμή, επισήμως στην Ελλάδα απαγορεύεται να φέρεις νικοτίνη απέξω, αλλά μέχρι στιγμής τουλάχιστον δεν έχουν σταματήσει κάποιο δέμα απ' όσο ξέρω. Εννοείται μπορείς ακόμα να αγοράσεις κανονικά νικοτίνη από Ελλάδα, απλά πολύ πιο ακριβά από έξω.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια λίγα cents βγαίνει το ml αν το φτιάχνεις μόνος σου, κάτω από 10 cents.

 

Τουλάχιστον έτσι ήταν μέχρι πρότινος (πριν 1/1/2017), από το νέο έτος μας βάλανε χέρι και αυξήσανε τις τιμές

 

και στις πρώτες ύλες που χρειάζονται για ιδιοκατασκευή.

 

 

 

4 πράγματα χρειάζονται για να καταλάβεις, νικοτίνη, αρώματα (αν θες, όσα θες), vg & pg.

 

Το μεγάλο θέμα είναι η νικοτίνη πλέον, τα άλλα από 'δω από 'κει βρίσκονται, η νικοτίνη αυξήθηκε πολύ όμως.

 

Πάλι φυσικά, ΚΑΜΙΑ σχέση με τα έτοιμα υγρά, απλά πλέον δεν κοστίζει σχεδόν μηδέν που κόστιζε πριν το να φτιάχνεις τα υγρά σου.

 

 

 

Μπορείς να φέρεις απέξω πάλι νικοτίνη, αλλά είναι ένα μπάχαλο αυτήν την στιγμή, επισήμως στην Ελλάδα απαγορεύεται να φέρεις νικοτίνη απέξω, αλλά μέχρι στιγμής τουλάχιστον δεν έχουν σταματήσει κάποιο δέμα απ' όσο ξέρω. Εννοείται μπορείς ακόμα να αγοράσεις κανονικά νικοτίνη από Ελλάδα, απλά πολύ πιο ακριβά από έξω.

 

 

 

Προσπαθώ να βγάλω άκρη αλλά δεν καταλαβαίνω χριστο.

Πχ εχω μια έτοιμη βάση 50/50 και θέλω να φτιάξω 10ml με 12mg νικοτίνης και 5% άρωμα.

Θα προσθέσω στο μπουκαλάκι 0,5ml άρωμα,1.2 ml νικοτίνη και τα υπόλοιπα από το pg/vg;

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Edited by parafron4

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να βγάλω άκρη αλλά δεν καταλαβαίνω χριστο.

Πχ εχω μια έτοιμη βάση 50/50 και θέλω να φτιάξω 10ml με 12mg νικοτίνης και 5% άρωμα.

Θα προσθέσω στο μπουκαλάκι 0,5ml άρωμα,1.2 ml νικοτίνη και τα υπόλοιπα από το pg/vg;

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

Η νικοτίνη έρχεται σε μπουκαλάκια διαλυμένη σε vg ή σε pg, ή σε μίγμα των 2.

Δεν μου λες τι νικοτίνη έχεις, όπως επίσης δεν αναφέρεις τι αναλογία vg/pg θέλεις να βγει το υγρό σου.

 

Ας υποθέσουμε ότι αγόρασες π.χ. ένα μπουκάλι 100 ml το οποίο περιέχει νικοτίνη σε περιεκτικότητα 24 mg/ml και το όλο διάλυμα είναι 100% vg.

 

Θες λες να βγάλεις 12 υγρό και να φτιάξεις 10 ml υγρού. Θες δηλαδή 12χ10=120 mg Νικοτίνης, άρα 120/24=5 ml από την νικοτινούχα βάση σου. Το άρωμα, ναι, αφού θες να είναι σε αναλογία 5%, στα 10 ml θα βάλεις μισό ml άρωμα.

 

Από 'κει και πέρα, είναι τι αναλογία vg/pg θες να βγει το υγρό σου και βάζεις ανάλογα.

 

Για να μην μπλέκεσαι με τις πράξεις και για να βγαίνουν όλα πολύ εύκολα, καλύτερα είναι να μην αγοράσεις 50/50 ή 70/30 κτλ. βάσεις, αλλά μία 100% vg και μία 100% pg. Με αυτές τις 3 βάσεις, τις 2 μηδενικές vg/pg και την νικοτινούχα σου, οι πράξεις μετά είναι πανεύκολες.

 

Παράδειγμα:

Έχεις τις 3 βάσεις σου. Μία σκέτη vg (100%), μία σκέτη pg (100%) και μία νικοτινούχα, 100% vg με περιεκτικότητα σε νικοτίνη 24 mg/ml. Έχεις αγοράσει επίσης και ένα άρωμα για να προσθέσεις στο υγρό σου.

 

Θες να φτιάξεις υγρό 50/50 vg/pg, με 5% άρωμα και περιεκτικότητα νικοτίνης 12 mg/ml.

 

Πας εδώ: http://www.steam-engine.org/juice.html#

 

Βάζεις τα νούμερα σου και το πρόγραμα σου λέει τι να προσθέσεις.

 

http://imgur.com/a/kuv9Y

 

Σου λέει λοιπόν θα βάλεις 5 ml από την νικοτινούχα σου, καθόλου από την μηδενική vg σου, 4.5 από την μηδενική pg σου και μισό ml άρωμα. Το άρωμα να ξέρεις πάντα πιάνεται σαν pg, γιατί τα αρώματα είναι διαλυμένα σε pg.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει το είχα καταλάβει τελείως λάθος. Τώρα το έπιασα.

Οποτε πάω σε ένα φαρμακείο να αγοράσω καθαρή vg/pg και από το κατάστημα που θα πάρω το mod μια νικοτινουχα βάση 24 η 32 mg διαλυμένη είτε σε vg η σε pg.

Φαντάζομαι δεν παίζει κάποιο ρόλο αν η νικοτίνη είναι διαλυμένη σε pg η vg αρκεί να βάλω σωστά τα στοιχεία στο calc που μου είπες.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

κοιτα ειναι λαθος απο τωρα να μπεις κατευθειαν στα βαθεια του DIY. αγορασε μια μοντακι ατμο κτλπ.... αγορασε και μερικα ετοιμα καπνικα και τα αλλα μπορουμε να στα εξηγησουμε σιγα σιγα.

να σου δωσω ενα λινκ να παρεις μια ιδεα απο τον κατσκευαστη της atmos lab τον Παναγιωτη

 

part 1

part 2

part 3
Link to comment
Share on other sites

Εδω θα διαφωνήσω... Όχι οι efest δεν είναι καλές, απλά στα ψηλά Ω δε θα χει πρόβλημα. Δε θα σχολιάσω καν ότι είναι re-wrapped αμφιβόλου ποιότητας από εταιρεία που σπάνια θα σεβαστεί τα προτυπα των εταιριων κατασκευης.

Επίσης τα χεις μπερδέψει λίγο...οι IMR σαν γνωρισματα εχουν την υψηλη αποδοση εντασης ρευματος (Amperes) και τη μικρη χωρητικότητα ενώ οι ICR ειναι μπαταριες με μεγαλη χωρητικότητα (mAh) , αλλα μικρης ικανοτητας σαν ενταση αποδοσης ρευματος (Amperes).

 

 

Σαν προτάσεις είναι οι εξής.

IMR = Οι πιο δυνατες σε αποδοση μπαταριες και με τη μεγαλυτερη παροχη ασφαλειας , αλλα μικρες σε διαρκεια .

Η μπαταρια της ομαδας IMR που σαν συνδιασμος δυναμης , διαρκειας και ασφαλειας ειναι η ανωτερη αυτη τη στιγμη , ακουει στο ονομα :

-Sanyo UR18650 RX 2050mAh 20A

-- ΙΝR / NMC = Δυνατες σε αποδοση και ασφαλεις σχεδον στα επιπεδα των IMR , αλλα μεγαλυτερες σε διαρκεια .

Οι μεγαλυτερες σαν συνδιασμος ασφαλειας , διαρκειας και δυναμης αυτη τη στιγμη ειναι: -Sony Konion US18650VTC6 3000mAh 15A (ικανη να χειριστει ισαξια με τις υπολοιπες , δυναμεις αποφορτισης των 20Αmperes)

-Samsung SDI INR18650 30Q 3000mAh 15A (ικανη να χειριστει ισαξια με τις υπολοιπες , δυναμεις αποφορτισης των 20 Amperes )

-LG Chem INR18650 HG2 3000mAh 18A (ικανη να χειριστει ισαξια με τις υπολοιπες , δυναμεις αποφορτισης των 20 Amperes )

 

Στα υπόλοιπα που είπες θα συμφωνήσω.

 

εγω τα εχω μπερδεψει ???:lol::lol::lol: συμφων για το rewrap αλλα ως εκει.

1)να σε διευκοληνω λιγο εγραψες " οι IMR σαν γνωρισματα εχουν την υψηλη αποδοση εντασης ρευματος (Amperes) και τη μικρη χωρητικότητα" οι πρωτες καλες imr ηταν της AW με μικρη χωρητικοτητα και λιγα Ampere.

για την χωρητικοτητα που ειπες οτι ειναι μικρη εχω αυτες : http://www.e-smokers.gr/shop/gia-mods/efest-imr18650-3000mah-35a/

3000 mah πες μου ειναι μικρες σε χωρητικοτητα?

 

2)βαλε σε μηχανικο μοντακι τις Sony Konion US18650VTC6 3000mAh 15A,Samsung SDI INR18650 30Q 3000mAh 15A,LG Chem INR18650 HG2 3000mAh 18A , στριψε και μια αντισταση 0,1-0,2 Ohm και αν δεν σκασουν εγω θα ξαναρχισω το τσιγαρο :D:D:D

ομως γιατι να προτιμησει καποιος μια μπαταρια που εχει πιο χαμηλα Αmpere απο οτι μια Imr και να μην αγορασει μια Imr να εχει και το κεφαλι του ησυχο μιας που οι Imr ειναι οι πιο ασφαλεις μπαταριες?

Επισης παντρεμενες μπαταριες και γενικοτερα unprotected δεν θα προτεινα ,ολο και καποιο λαθος μπορει να γινει....

Η δικη μου γνωμη ηταν χρονια τωρα εκομα και οι ego-t να εχουν μεσα IMr μπαταριες για την ασφαλεια τοσο του ατμιστη οσο και να μην δινονται αφορμες να λενε οτι το ηλ. τσιγαρο ειναι επικινδυνο. πιστευω επειδη φαινεσαι εμπειρος ξερεις ολα αυτα τα χρονια τι εχει ακουστει και ποσο κανανε την τριχα τριχια. επισης θα εχεις δει αρκετους ανεγκεφαλους να βαζουν χαμηλες σε αμπερ μπαταριες σε μηχανικα μοντακια και να φευγουν σαν πυραυλοι τα μοντακια.

 

ειλικρινα δεν προσπαθω να σου την πω το καθε αλλο μαλιστα, απλα σε νεο ατμιστη προτεινω max ασφαλεια ειδικα γιατι ειναι νεος...

keep vaping !!!

Link to comment
Share on other sites

κοιτα ειναι λαθος απο τωρα να μπεις κατευθειαν στα βαθεια του DIY. αγορασε μια μοντακι ατμο κτλπ.... αγορασε και μερικα ετοιμα καπνικα και τα αλλα μπορουμε να στα εξηγησουμε σιγα σιγα.

 

να σου δωσω ενα λινκ να παρεις μια ιδεα απο τον κατσκευαστη της atmos lab τον Παναγιωτη

 

 

 

part 1

 

part 2

 

part 3

 

 

 

Εννοείται ότι στην αρχή θα πάρω έτοιμα υγρά απλά θέλω να ενημερωθώ πλήρως μιας και τα έτοιμα είναι σχετικά ακριβά σε σχέση με τα DIY.

Με τα απαραίτητα εργαλεία και το calc η διαδικασία είναι πολύ εύκολη οποτε δεν νομίζω να κάτσω για πολύ με τα έτοιμα.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει το είχα καταλάβει τελείως λάθος. Τώρα το έπιασα.

Οποτε πάω σε ένα φαρμακείο να αγοράσω καθαρή vg/pg και από το κατάστημα που θα πάρω το mod μια νικοτινουχα βάση 24 η 32 mg διαλυμένη είτε σε vg η σε pg.

Φαντάζομαι δεν παίζει κάποιο ρόλο αν η νικοτίνη είναι διαλυμένη σε pg η vg αρκεί να βάλω σωστά τα στοιχεία στο calc που μου είπες.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

Ακριβώς όπως τα λες, δεν έχει σημασία τι θα αγοράσεις από την στιγμή που περάσεις τα στοιχεία σωστά. Μπέρδεμα δημιουργείται αν αγοράσεις 50/50, 70/30 κτλ. μηδενικές βάσεις (στην νικοτινούχα δεν είναι θέμα), εκεί πρέπει να κάνεις υπολογισμούς μόνος σου.

 

Νικοτινούχα βάση επίσης, επιτρέπεται πλέον με τον νέο νόμο μόνο μέχρι συγκέντρωση 20 mg/ml και μάλιστα το πολύ σε μπουκαλάκι των 10 ml. Αυτό είναι πρόβλημα όπως καταλαβαίνεις. Σε ελληνικό κατάστημα δύσκολα να βρεις μεγαλύτερη συγκέντρωση των 20 ή μπουκαλάκι πάνω από 10 ml (και αν βρεις φυσικά, κακώς το πουλάνε καθώς είναι παράνομοι πλέον).

 

Οι περισσότεροι είχαμε στοκάρει λίτρα νικοτίνης από τον Δεκέμβρη επειδή ξέραμε τι θα έρθει, οπότε προς το παρόν την παλεύουμε.

Τώρα κάποιος που ψάχνει φτηνή νικοτίνη, πρέπει να κοιτάξει προς τα έξω (και μάλιστα σύντομα γιατί ΟΛΕΣ οι Ευρωπαικές χώρες είναι υποχρεωμένες σιγά σιγά να ακολουθήσουν αυτήν την οδηγία, χτες π.χ. μπήκε η Αγγλία στον χορό).

Link to comment
Share on other sites

εγω τα εχω μπερδεψει ???:lol::lol::lol: συμφων για το rewrap αλλα ως εκει.

1)να σε διευκοληνω λιγο εγραψες " οι IMR σαν γνωρισματα εχουν την υψηλη αποδοση εντασης ρευματος (Amperes) και τη μικρη χωρητικότητα" οι πρωτες καλες imr ηταν της AW με μικρη χωρητικοτητα και λιγα Ampere.

για την χωρητικοτητα που ειπες οτι ειναι μικρη εχω αυτες : http://www.e-smokers.gr/shop/gia-mods/efest-imr18650-3000mah-35a/

3000 mah πες μου ειναι μικρες σε χωρητικοτητα?

 

 

Μα φίλε μου, μου δίνεις σαν παράδειγμα μια rewrapped μπαταρία από εταιρεία που δεν τήρει τα standards και που δεν θυμάται ούτε η ίδια τι έχει βάλει από κάτω σε κάθε φουρνιά με τόσες φορές που χει αλλάξει προμηθευτή.

Παραθέτω άρθρα ( 1 , 2 , 3 ) να διαβάσει όποιος θέλει από κάποιον πιο έμπειρο.

 

Είναι ωραία αρθράκια να τα διαβάσει ο κάθε ατμιστή για να ξέρει 2 πράγματα για την ασφάλεια του.

Link to comment
Share on other sites

Να και τα πειράγματα στα ηλεκτρονικά... Wismec predator + goblin v2 mini με custom firmware της articfox...! 208533239f26a1dedd51b43ff55cdd95.jpg809d76f2060ad44b22d62975b73cc86a.jpg4658d66f54960bc283b767b6ba39da91.jpg

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

takaros,

φαντάζομαι ποια έκδοση twrp του πέρασες ώστε να φλασάρεις την custom rom ? :):lol:

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Μα φίλε μου, μου δίνεις σαν παράδειγμα μια rewrapped μπαταρία από εταιρεία που δεν τήρει τα standards και που δεν θυμάται ούτε η ίδια τι έχει βάλει από κάτω σε κάθε φουρνιά με τόσες φορές που χει αλλάξει προμηθευτή.

Παραθέτω άρθρα ( 1 , 2 , 3 ) να διαβάσει όποιος θέλει από κάποιον πιο έμπειρο.

 

Είναι ωραία αρθράκια να τα διαβάσει ο κάθε ατμιστή για να ξέρει 2 πράγματα για την ασφάλεια του.

 

Θα γελασεις , αλλα με τον βασιλη ειχαμε συμφωνησει πριν 1-2 χρονια σε μια live εκμπομπη 3 παιδιων οτι το καλυτερο δυνατο για το ηλ.τσιγαρο τοσο για την ασφαλεια οσο και για να μην τρωει δυσφημιση το ηλ.τσιγ (γιατι εβγαιναν πολλα αρθρα τοτε τα πιο πολλα ψευτικα) ειναι ολες οι μπαταριες ή μπαταριοθηκες να εχουν μεσα IMR ακομα και οι ego-t που τοτε πουλουσαν αρκετα.

Παντως μου αρεσει αρκετα που εισαι ενημερωμενος !!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πείτε κανένα site-forum με έτοιμα υγρά που όμως να έχουν και σχόλια ώστε να έχω μια ιδέα τι παίζει πριν δοκιμάσω.

Μόνο στο alterego είδα να έχει σχόλια.

Επίσης να ρωτήσω αν τις μπαταρίες μπορώ να τις φορτιζω οποτε θέλω και να τις βγάζω από τον φορτιστή χωρίς να έχουν φορτίσει πλήρως.

Ρωτάω για να έχουν όσο το δυνατόν μεγαλύτερη διάρκεια ζωής.

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Edited by parafron4

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Με το κόστος που έχουν και τους κύκλους φορτισεων τους δεν έχει μεγάλη σημασία

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Με το κόστος που έχουν και τους κύκλους φορτισεων τους δεν έχει μεγάλη σημασία

 

 

 

Έχεις δίκιο σ'αυτο απλά έλεγα μήπως θέλουν καμία ειδική μεταχείριση μη γίνει καμία στραβή.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πείτε κανένα site-forum με έτοιμα υγρά που όμως να έχουν και σχόλια ώστε να έχω μια ιδέα τι παίζει πριν δοκιμάσω.

Μόνο στο alterego είδα να έχει σχόλια.

Επίσης να ρωτήσω αν τις μπαταρίες μπορώ να τις φορτιζω οποτε θέλω και να τις βγάζω από τον φορτιστή χωρίς να έχουν φορτίσει πλήρως.

Ρωτάω για να έχουν όσο το δυνατόν μεγαλύτερη διάρκεια ζωής.

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

Αν έχεις μοντάκι με 1 μπαταρία απλά μη τη ταλαιπωρείς με 3-4 φορτίσεις την ίδια ημέρα γιατί όπως καταλαβαίνεις έχουν κάποιο όριο στους κύκλους φόρτισης κι από εκεί και μετά θέλουν αλλαγή.

Αν έχεις μοντάκι με δύο ή παραπάνω μπαταρίες, διάβασε αυτό εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Βρεθηκε στην κατοχη μου μια νικοτουχα βαση pink mule 1000ml 36mg.Το κακο ειναι οτι δεν εχω ιδεα πως απο ιδιοκατασκευες και παιρνω ετοιμα υγρα και τωρα τελευταια τα mix-shake-vape απο νατουρα και τις υπολοιπες εταιρειες που αρχιζουν να βγαζουν παρομοια.

 

Η ερωτηση μου ειναι μπορω να χρησημοποιησω την βαση αυτη οπως τα boosterakia που μπαινουν μαζι στα υγρα που ατμιζω?Και αν ναι η αναλογια θα πρεπει να ειναι οπως γινεται και τωρα?Συνηθως βαζω 2 boosterakia 10μλ 40mg και μου βγαινει 50μλ υγρο με 16% νικοτινη.

 

Συγνωμη αν η ερωτηση ειναι καπως ανοητη αλλα ειμαι μολις 3 μηνες χρηστης και θα ηθελα την βοηθεια σας.

Link to comment
Share on other sites

Τα boosters είναι νικοτινούχες βάσεις, σαν κι αυτή της pink mule που έχεις.

Όμως boosters στα 40mg δεν υπάρχουν. Απαγορεύονται από τον νέο νόμο.

Σίγουρα δεν κάνεις κάποιο λάθος ;

 

Αν τα αγοράζεις από μαγαζί στην συσκευασία των 10 ml δεν μπορεί να είναι πάνω από 20 mg.

 

Αν λοιπόν στο μπουκαλάκι των 30 ml προσθέτεις δύο boosters 10ml 20mg νικοτίνης, παίρνεις ένα υγρό των 50ml με 8 mg νικοτίνης.

 

Αν τα είπα σωστά και θες το υγρό σου να είναι πάνω-κάτω σε αυτό το ποσοστό νικοτίνης, τότε στα 30 ml του natura θα προσθέσεις:

9 ml μηδενικής βάσης και

11 ml της 36mg pink mule

Σύνολο 50 ml με 7.92 mg νικοτίνης.

 

 

 

Στάλθηκε από το m2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απο εδω τα παιρνω http://kapnika.gr/index.php/shop/lianiki/categories/baseis-diy/bash-hexocell-nbase-40-nikotini-50-50-vg-pg-10ml.

Αν δεν επιτρεπωνται λινκς θα το σβησω αμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα και εγώ να παίρνω mix-shake-vape και σαν αρχή πήρα αυτό https://www.e-tsigaro.com/product/vanilla-buzz-mix-shake-vape/ για τα δικά μου γούστα είναι μία χαρά και το κόστος νομίζω λογικό

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Απο εδω τα παιρνω http://kapnika.gr/index.php/shop/lianiki/categories/baseis-diy/bash-hexocell-nbase-40-nikotini-50-50-vg-pg-10ml.

Αν δεν επιτρεπωνται λινκς θα το σβησω αμεσα.

 

Οντως 40 mg είναι η νικοτίνη που προσθέτεις. Πάντως αν τον καρφώσουνε, την έβαψε ο τύπος. Επειδή βλέπω δεν είναι κατάστημα καθαρά ηλεκτ τσιγάρου, πιθανών να μην έχει ιδέα για τον νεο νόμο.

 

Οπότε, για να πάρεις 16mg απο την 36αρα νικοτινούχα βάση σου, θα προσθέσεις στα 30 ml του υγρού άλλα 24 ml. Σε αυτή την περίπτωση , επειδή το υγρό σου θα βγεί ίσως λιγότερο έντονο, γιατί θα προκύψουν 54 ml , θα έχει δλδ μεγαλυτερη αραίωση το αρχικό άρωμα, θα είναι διαφορετικό απο αυτό που ήδη κάνεις.

Αν το θες 50 ml θα προσθέσεις 20 mg απο την 36αρα και θα έχεις 14.4 mg νικοτίνης.

Edited by trust0
Link to comment
Share on other sites

Αποθηκευση που γινεται τις βασης?Ντουλαπι,ψυγειο?Και θα υπαρξει καποιο προβλημα με το ανοιγμα-κλεισιμο για να τραβαω τα μλ που χρειαζωμε?
Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμή που θα την ανοίξεις και όσο παίρνει αέρα, θα οξυδωθεί η νικοτίνη και θα χαλάσει η βάση σου.

Σπάσε την σε μπουκάλια των 100 ml και ή φρόντισε να έχουν καπάκι που θα σφραγίσει ή πάρε παραφίλμ και αποθήκευσε τα στην κατάψυξη ενώ την ποσότητα που θα χρησιμοποιήσεις μέσα στο καλοκαίρι, βάλτην στο ψυγείο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...