Jump to content

LG G5 SE


Asdf_7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα παιδια. Σκεφτομαι να το τσιμπησω αλλα εχω τις εξης αποριες.

 

Θα παρει εστω αργοτερα nougat ή θα μεινει στη mm? Σε αυτονομια πως ειναι σε σχεση με το κανονικο; Γενικοτερα περαν επεξεργαστη και ram εχει αλλη διαφορα απο το κανονικο g5? Ποια ειναι τα χειροτερα bugs που μπορει να συναντησει καποιος; Θηκες απο το κανονικο g5 εχετε δοκιμασει;

.

Eχοντας στην οικογένεια και τα 2, δεν βρίσκω διαφορές στην απόδοση εκτός από το multitasking (λόγω ram υποθέτω) που κρατάει λιγότερες εφαρμογές ταυτόχρονα ανοιχτές. Αυτονομία στα ίδια επίπεδα. Οι θήκες είναι κοινές με του κανονικού.

Για nougat δεν ξέρω. Εχθές ήρθε αναβάθμιση ΟΤΑ, δεν την εγκατέστησα ακόμη, αλλά δεν νομίζω να είναι η 7, για βελτιώσεις και ενημερώσεις ασφαλείας γράφει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 261
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Eχοντας στην οικογένεια και τα 2, δεν βρίσκω διαφορές στην απόδοση εκτός από το multitasking (λόγω ram υποθέτω) που κρατάει λιγότερες εφαρμογές ταυτόχρονα ανοιχτές. Αυτονομία στα ίδια επίπεδα. Οι θήκες είναι κοινές με του κανονικού.

Για nougat δεν ξέρω. Εχθές ήρθε αναβάθμιση ΟΤΑ, δεν την εγκατέστησα ακόμη, αλλά δεν νομίζω να είναι η 7, για βελτιώσεις και ενημερώσεις ασφαλείας γράφει.

 

Καταρχην σε ευχαριστω για την απαντηση.

 

Οσον αφορα bootloader/root κλπ τι ξερουμε; Παντρευομαστε οπως ειναι το λειτουργικο;

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα bootloader/root κλπ τι ξερουμε; Παντρευομαστε οπως ειναι το λειτουργικο;

Δεν το έχω ψάξει, προσωπικά στις συσκευές μου των 3-4 τελευταίων χρόνων δεν με έχει απασχολήσει το θέμα bootloader/root. Δεν νομίζω όμως να υπάρχει κάτι. Αν σε ενδιαφέρει οπωσδήποτε, κοίτα προς XDA μεριά, μπας και ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω ψάξει, προσωπικά στις συσκευές μου των 3-4 τελευταίων χρόνων δεν με έχει απασχολήσει το θέμα bootloader/root. Δεν νομίζω όμως να υπάρχει κάτι. Αν σε ενδιαφέρει οπωσδήποτε, κοίτα προς XDA μεριά, μπας και ...

 

Ουτε και γω το κυνηγαω αλλα εχεις το κεφαλι σου ησυχο. Δηλαδη αν προκυψει καποιο σοβαρο bug ξερεις οτι μπορεις να κανεις παπαδες με ρουτ. Χωρια οτι οταν παλιωνει μια συσκευη, αν την κρατησεις ειναι must οι custom roms.

 

Οκ φιλε μου. Σε ευχαριστω. Παιζει σοβαρα να το παρω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το κινητο ειναι σχεδον αδυνατο να παρει root εκτος αν ξεκλειδωσει η ιδια η LG τον bootloader. Η ΟΤΑ την οποια εγκατεστησα αφορα security updates και καποια bugs. Η μονη διαφορα που καταλαβα ειναι η εξαλειψη του bug με το ερωτηματικο στο πληκτρολογιο
Link to comment
Share on other sites

Απο ghosting τι λεει; Διαβασα αρκετους να χουν παραπονα για αυτο. Το κανει συχνα; Ποσο ευκολα το παθαινει και ποσο κραταει;
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Παιδια το κινητο ειναι σχεδον αδυνατο να παρει root εκτος αν ξεκλειδωσει η ιδια η LG τον bootloader. Η ΟΤΑ την οποια εγκατεστησα αφορα security updates και καποια bugs. Η μονη διαφορα που καταλαβα ειναι η εξαλειψη του bug με το ερωτηματικο στο πληκτρολογιο

 

Ώρα ανοιχτή ήταν όταν το είπες. Σήμερα διαβάζω οτι περιλαμβάνεται και το SE στο πρόγραμμα για bootloader unlock. Χάνεται η εγγύηση βέβαια αλλά εγώ προσωπικά άρχισα να γλυκοκοιτάω τις αγγελίες (όπως και να το κάνουμε οι κάμερες του είναι ακόμα τελείως imba).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδια μου βγαλε ενα update v20a ειναι 1,2gb

ειναι η nougat αυτη?

το εκανα το update και λειε version 7 τωρα?

 

ποιες οι διαφορες και οι βελτιστοποιησεις?

δεν ειδα κατι το ιδιαιτερο.......

"το 'να χέρι νίβει τ' άλλο και τα δυο το πρόσωπο"
Link to comment
Share on other sites

το μονο που ειδα ειναι οτι βαρυνε το κινητο....... Edited by loumos123
"το 'να χέρι νίβει τ' άλλο και τα δυο το πρόσωπο"
Link to comment
Share on other sites

Σε καμια βδομαδα ισως να δειτε βελτιωση στη μπαταρια.

 

Eσυ ανδρεα δεν ειχες πει οτι δεν θα παρει την 7 το g5se:DΤην κατεβαζω και εγω τωρα και βλεπουμε

Link to comment
Share on other sites

πες μας εντυπώσεις , είμαι στο παρα 5 να το παραγγείλω και βασικά αν έχετε δει κάποιο πρόβλημα με την συσκευή :)
Link to comment
Share on other sites

πες μας εντυπώσεις , είμαι στο παρα 5 να το παραγγείλω και βασικά αν έχετε δει κάποιο πρόβλημα με την συσκευή :)

 

Δεν υπαρχει κανενα προβλημα παρτο το κινητο ειναι φοβερο και τωρα μολις περασα την 7 παει ακομα ποιο γρηγορα του εκανα κατευθειαν reset και το σεταρω απο την αρχη

Link to comment
Share on other sites

Eσυ ανδρεα δεν ειχες πει οτι δεν θα παρει την 7 το g5se:DΤην κατεβαζω και εγω τωρα και βλεπουμε

 

Έτσι είχα πει και έτσι γραφαν και σε αρκετά φορουμς όπως και στα σπεκς του gsmarena. Και σκέψου φτάσαμε Απρίλιο για να βγει ενώ το κανονικό g5 αν δεν κάνω λάθος την έχει πάρει από το Νοεμβριο.

 

Όπως και να χει καλοριζικη η νουγκατ. :)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

το μονο που ειδα ειναι οτι βαρυνε το κινητο.......

Δεν δοκιμάζεις ένα factory reset, αν δεν έχεις κάνει ήδη και δεν βαριέσαι να το κάνεις ?

Αν βαριέσαι να ξαναστήνεις το τηλέφωνο, μπορείς να κρατήσεις backup με το LG Backup, πριν το reset και να το επαναφέρεις μετά.

Σε αυτή την περίπτωση δες πως πάει το κινητό πριν την επαναφορά του backup και πως μετά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν δοκιμάζεις ένα factory reset, αν δεν έχεις κάνει ήδη και δεν βαριέσαι να το κάνεις ?

Αν βαριέσαι να ξαναστήνεις το τηλέφωνο, μπορείς να κρατήσεις backup με το LG Backup, πριν το reset και να το επαναφέρεις μετά.

Σε αυτή την περίπτωση δες πως πάει το κινητό πριν την επαναφορά του backup και πως μετά.

 

 

αυτο θα κανω φιλε μου γιατι εγω το οτι παει το κινητο πιο γρηγορα δεν το βλεπω......

ευχαριστω

 

να φανταστω πρεπει να εγκαταστησω τα apps ενα ενα?

Edited by loumos123
"το 'να χέρι νίβει τ' άλλο και τα δυο το πρόσωπο"
Link to comment
Share on other sites

Άστο να στρώσει. Μην σβήνεις τσάμπα τα δεδομένα σου. Δεν είναι όπως παλιά που μετά από κάθε update χρειαζόμαστε swipe τα δεδομένα. Αν ακόμη και μετά από μερικές μερες, updates εφαρμογών και επανεκκινησεις δεν στρώσει το συζηταμε... Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Άστο να στρώσει. Μην σβήνεις τσάμπα τα δεδομένα σου. Δεν είναι όπως παλιά που μετά από κάθε update χρειαζόμαστε swipe τα δεδομένα. Αν ακόμη και μετά από μερικές μερες, updates εφαρμογών και επανεκκινησεις δεν στρώσει το συζηταμε...

 

βασικα φιλε Antretng και απο σημερα ειδα μια βελτιωση αρα θα το αφησω για την ωρα.....

ευχαριστω

"το 'να χέρι νίβει τ' άλλο και τα δυο το πρόσωπο"
Link to comment
Share on other sites

 

να φανταστω πρεπει να εγκαταστησω τα apps ενα ενα?

 

Με το LG Backup απλα θα κανεις restore και θα ερθουν ολα οπως πριν. Αν τελικά το αποφασίσεις δούλεψε το κάποιες ώρες πριν το restore να δεις πως πάει με φρέσκια εγκατάσταση.

 

Sent from my LG-H840 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το αγόρασα σήμερα από το Keizer για την κόρη μου αλλά μόλις έκανα το unboxing διαπίστωσα ότι ακριβώς στο ύψος των κουμπιών αυξομείωσης του ήχου το μεταλλικό πλαίσιο είχε μια καμπύλη προς τα έξω και φυσικά άφηνε ένα κενό 1.5mm μεταξύ οθόνης και πλαισίου.

Μηδέν quality control όπως γίνεται πλέον σε όλες τις εταιρείες.

Το πρόβλημα είναι ότι όλα τα Ίντερνετ καταστήματα έχουν περίεργο DOA. Θα πρέπει η συσκευή να πάει στο κατάστημα και αυτοί να το στείλουν στην αντιπροσωπεία ώστε να διαπιστωθεί το πρόβλημα και να δοθεί εντολή αντικατάστασης.

 

Κατά τα αλλά η συσκευή δείχνει πανέμορφη και βάση των specs άνετη για οποιαδήποτε χρήση εκτός ίσως πολύ απαιτητικών games.

Νομίζω για κάποιον που δεν κάνει gaming είναι ιδανική συσκευή.

Για πρώτη φορά μετά από παρά πολλά χρόνια έκλεισα χρόνο με το ίδιο smartphone (S7 edge) και δεν αισθάνομαι την ανάγκη να το κάνω καθώς υπερβαίνει σε δυνατότητες όσα χρειάζομαι να κάνω μέσω κινητού. Μην σαν τρομάζουν τα 3γιγα ram του SE και ο λίγο πιο Άργος επεξεργαστής. Οι περισσότεροι δεν θα αντιληφθούν καν την διαφορά στην χρήση μεταξύ του original LG5 και SE. Πολύ πιο χρήσιμα τα 100 ευρώ που θα γλιτώσετε.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος πήρε το συγκεκριμένο μοντέλο και του παρουσίασε το πρόβλημα του ghost screen το οποίο παρουσιάστηκε σε αρκετά lg g5 και αν ναι το service αναλαμβάνει την επισκευή του;; Επίσης θέλω να ρωτήσω σαν πρώην κάτοχος lg g3 το οποίο παρέδωσε πνεύμα λόγω πλακέτας αν ανεβάζει και το lg g5 SE θερμοκρασία ή αν σας δημιούργησε κάποιο άλλο πρόβλημα μιας και σκέφτομαι να το αγοράσω γιατί απ ότι φαίνεται σε αυτή την τιμή καλύτερη σχέση κάμερας οθόνης κάτι που με ενδιαφέρει περισσότερο στη συσκευή μιας και δεν είμαι φανατικός gamer δεν βρήκα. Όσο για το θέμα της μπαταρίας επειδή τα σχόλια που διάβασα είναι ανάμεικτα μπορεί κάποιος να μου πει με μια μέτρια προς βαριά χρήση ποια θα είναι η διάρκεια της μέσα στην ημέρα;;
Link to comment
Share on other sites

δεν ειδα προβλημα του ghost screen μεχρι τωρα,

η μπαταρια βγαζει πανω απο μερα(εχει γινει καλο optimization στο λειτουργικο,καθολου bloatware)

επισης ξεχνα τα bootloop και την υπερθερμανση,επειδη δουλευα με g4,εχω να πω πως ο 808 εβραζε,ενω ο 652 ειναι παγωμενος και πιο γρηγορος

αυτα

"το 'να χέρι νίβει τ' άλλο και τα δυο το πρόσωπο"
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος πήρε το συγκεκριμένο μοντέλο και του παρουσίασε το πρόβλημα του ghost screen το οποίο παρουσιάστηκε σε αρκετά lg g5 και αν ναι το service αναλαμβάνει την επισκευή του;; Επίσης θέλω να ρωτήσω σαν πρώην κάτοχος lg g3 το οποίο παρέδωσε πνεύμα λόγω πλακέτας αν ανεβάζει και το lg g5 SE θερμοκρασία ή αν σας δημιούργησε κάποιο άλλο πρόβλημα μιας και σκέφτομαι να το αγοράσω γιατί απ ότι φαίνεται σε αυτή την τιμή καλύτερη σχέση κάμερας οθόνης κάτι που με ενδιαφέρει περισσότερο στη συσκευή μιας και δεν είμαι φανατικός gamer δεν βρήκα. Όσο για το θέμα της μπαταρίας επειδή τα σχόλια που διάβασα είναι ανάμεικτα μπορεί κάποιος να μου πει με μια μέτρια προς βαριά χρήση ποια θα είναι η διάρκεια της μέσα στην ημέρα;;

Από προσωπική πείρα μιλώντας, η μετάβαση σε G5SE από G3 είναι η μέρα με τη νύχτα. Πολύ χαμηλότερες θερμοκρασίες και σαφώς ταχύτερο. Image rentation δεν εχω δει στους 3 μήνες που το έχω, αν και πιστεύω πως είναι θέμα τι συσκευή θα σου τύχει. Η μπαταρία με τη δική μου χρηση έχει κάνα μισάωρο παραπάνω SOT απο το G3.

 

Sent from my LG-H840 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...