Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αναλογως αν προτιμας το 1gb παραπανω ή καλυτερο ηχο + gorilla glass + true monochrome καμερα πας στο honor 8 ή p9 αντιστοιχα.

 

Το vibe p2 μολονοτι ειναι εξαιρετο κινητο με amoled οθονη και ισως την μεγαλυτερη αυτονομια της αγορας, η καμερα του υστερει αρκετα. Θα την ελεγα ενα κλικ κατω απο το p9 lite.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ανάμεσα σε αυτά τα κινητά μια γνώμη από κάποιον που να γνωρίζει. Με ενδιαφέρουν περισσότερο η κάμερα και η οθόνη...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by scorpion123
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Έχω το Elephone P8000 σχεδόν 2 χρόνια, και τελευταία αρχίζει και μου κάνει νερά οπότε είπα να το αλλάξω. Το κινητό το θέλω για μηνύματα, μουσική και youtube κυρίως. Θέλω να έχει καλή μπαταρία, το quick charging δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα. το p8000 με κανονική χρήση έφτανε κάπου στο 40% το βράδυ, δεν με ενδιαφέρει να είναι τόσο καλή η μπαταρία αλλά να μου βγάζει 1 μέρα σίγουρα. Από φωτογραφική δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα μιας και δεν βγάζω πολλές φωτογραφίες. Εκτός από μπαταρία θέλω να είναι καλό σε Multimedia, κυρίως σε μουσική με ακουστικά. ΠΙστεύω σε αυτά τα λεφτά ότι και να πάρω δεν θα έχει ιδιαίτερο πρόβλημα σε θέμα lag, κτλπ. Λογικά μιλάμε για 3GB Ram+. Αυτό που θα ήθελα σίγουρα είναι το κινητό να έχει υποστήριξη από την εταιρία έτσι ώστε να μπορώ να πάρω android 8 ή και παραπάνω. Το τελευταίο ξέρω ότι είναι δύσκολο....

 

Υ.Γ. 1. Μπορώ να το αγοράσω είτε από Ελλάδα είτε από Ουγγαρία, που θα είμαι μέχρι αρχές Ιουλίου. Οι τιμές είναι πάνω κάτω ίδιες. Από εξωτερικό θα αγοράσω μόνο εάν μπορεί να έρθει μέχρι αρχές Ιουλίου ουγγαρία(στην ελλάδα είχα πληρώσει για κινητό 200 ευρώ, έξτρα 200 ευρώ τελωνείο), οπότε μιλάμε για fast shipping που ίσως στην τελική φτάσει ίδια τιμή. Επίσης εάν έχετε πρόταση για κινητό από εξωτερικό από που; Ξέρω μόνο αυτά από Κίνα, amazon k ebay

 

Y.Γ. 2. Έχω βρει το galaxy s7 32gb με 350 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε ποσα θεματα θα ανοιξεις :lol:

 

Για οθονη πας moto x style, για καμερα πας p9 (ή honor 8)

 

Το a5 2017 το ξεχνας (αν και εχει amoled οθονη) ενω για το galaxy note 4 εχω την αισθηση οτι ειναι λιγο παλιο πλεον (δεν το χω πιασει βεβαια ποτε στα χερια μου).

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ έχω ξεκινήσει σιγά σιγά το ψάξιμο και κοιτάζω περίπου στα ίδια χρήματα, δεν θα κοιτάξω λίγο πάνω γιατί με αυτό τον τρόπο δεν υπάρχει ταβάνι, αλλά θα παραμείνω στο μέχρι 250. Αν έπαιρνα λοιπόν κάτι σήμερα θα έπαιρνα το Lenovo Zuk Z2. Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ έχω ξεκινήσει σιγά σιγά το ψάξιμο και κοιτάζω περίπου στα ίδια χρήματα, δεν θα κοιτάξω λίγο πάνω γιατί με αυτό τον τρόπο δεν υπάρχει ταβάνι, αλλά θα παραμείνω στο μέχρι 250. Αν έπαιρνα λοιπόν κάτι σήμερα θα έπαιρνα το Lenovo Zuk Z2.

 

Υποψιν, δεν εχει 800αρα μπαντα. Κατα τα αλλα εχει πολυ δυνατο soc.

Link to comment
Share on other sites

Υποψιν, δεν εχει 800αρα μπαντα. Κατα τα αλλα εχει πολυ δυνατο soc.

 

To 4G είναι η 800άρα ?

 

Edit : Το βρήκα.

Έτσι κι αλλιώς, δεν είναι στα άμεσα πλάνα η αλλαγή για μένα, απλά ξεκίνησα να ξενοκοιτάω σιγά σιγά !!! :lol:

Πολύ μεγάλο το μειονέκτημα πάντως για το zuk 2.

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Antretng σε ευχαριστώ για τι βοήθεια !!

το honor8 εχει +1gb ραμ ενώ το p9 λίγο καλύτερο επεξεργαστή κ βγάζει κ καλύτερες φώτο νομίζω..

να χτυπήσω το Honor!!:blink:

Link to comment
Share on other sites

Antretng σε ευχαριστώ για τι βοήθεια !!

το honor8 εχει +1gb ραμ ενώ το p9 λίγο καλύτερο επεξεργαστή κ βγάζει κ καλύτερες φώτο νομίζω..

να χτυπήσω το Honor!!:blink:

 

Οχι, εχουν ιδιο επεξεργαστη και καμερα. Αν ηταν θα στο χα γραψει μαζι με τις αλλες διαφορες. Οπως εγραψα και παραπανω, οι διαφορες υπερ του p9 ειναι καλυτερος ηχος + gorilla glass + true monochrome στη καμερα (δηλαδη πραγματικες ασπρομαυρες και επεξεργασμενες ασπρομαυρες... αμα σου αρεσουν οι ασπρομαυρες φωτογραφιες θα καταχαρεις τη ποιοτητα του).

 

Κοιτα και το ποιο θα παρεις εσυ το ξερεις. Προσωπικα θα πηγαινα για p9. Αλλα αμα θες να γλυτωσεις το 20αρικο ή χρειαζεσαι αυτο το εξτρα GB πας honor 8. :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα στην ομάδα. Μετά από σχεδόν δύο χρόνια με το redmi note 2 νομίζω πως ήρθε ο καιρός να αλλάξω κινητό. Έχω στο μυαλό μου τις σίγουρες δοκιμασμένες λύσεις του redmi note 4 με snapdragon global και του redmi pro αν και πρόκειται να κυκλοφορήσει νέα έκδοση σύντομα. Όμως εκεί που σχεδόν είχα καταλήξει μου εμφανίστηκαν το letv lemax 2 από bangood στα 200 περίπου με 6gb ram αλλά και το mi5 στα 200 και mi5s στα 220 από gearbest. Τι προτείνετε ως καλύτερο; Το mi5 θεωρειται ξεπερασμένο πια σε σχέση με το note 4? Ποια η γνώμη σας για το lemax σε σχέση με τα υπόλοιπα; Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω έχουν και τα δύο παρόμοια τιμή στα σκρουτζομάγαζα και από χαρακτηριστικά μου φαίνονται παρόμοια. Δεν ξέρω τι λέει όμως ο Exynos 7880 απέναντι στον 650 του Sony. Είναι και θα δύο πανέμορφα πάντως. Καμία βοήθεια;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,νέος στο forum.Έπειτα από ενάμιση χρόνο με το nexus 5x ήρθε η ώρα να κάνω μία αλλαγή.Είμαι ανάμεσα σε 3 κινητά τα οποία είναι τα oneplus 3t,le pro 3 και τελευταία επιλογή το mi5.Δεν ενδιαφέρομαι στην αγορά κινητού της samsung η της huawei διοτί θεωρώ ότι με αισθητά λιγότερα χρήματα πλέον παίρνεις διαμάντια.Επίσης πέρα από τη βασική χρήση του δηλαδη gaming,browsing το θέλω και για τη λήψη βίντεο για ένα νέο κανάλι στο youtube.Δώστε μου τα φώτα σας!
Link to comment
Share on other sites

Καλυτερη ποιοτητα κατασκευης νομιζω το xperia. Καλυτερος επεξεργαστης το honor 8. Επισης το honor 8 υποστηριζει arificial bokeh η καμερα του που κατα τα αλλα ειναι παρομοιο επιπεδο.

 

Δεδομενου οτι εχουν και ενα 30αρη ευρω διαφορα, αποφασισε με βαση τις διαστασεις οπου το ενα ειναι πιο μαζεμενο και το αλλο εχει πιο μεγαλη οθονη. Κατα τα αλλα αν σε αφηνει αδιαφορο το μεγεθος και η χρηματικη διαφορα, καλυτερα το honor 8.

Link to comment
Share on other sites

Το mi5s είναι τηλεφωνάρα, και με καλή κάμερα μάλιστα, έχει όμως μικρότερη οθόνη από RΝ4 global και δεν έχει 800ρα μπάντα.

To lemax πολύ καλό overall, επίσης του λείπει η 800ρα.

Νομίζω ότι το RN4 global είναι η πιο sound επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

αν θες καλη καμερα και μικροτερη οθονη πας στο mi5/mi5s

 

για μεγαλη οθονη και πολυ καλα σπεξ πας στο λε μαχ 2

 

για κατι καλυτερο του νοτε 2 με απιστευτη αυτονομια πας στο νοτε 4

 

 

προσωπικα επελεξα το λε μαχ 2 και ειμαι υπερικανοποιημενος

Link to comment
Share on other sites

mi5s ναι, mi5 οχι. Το mi5 δεν αξιζει τοσο η καμερα του και δεν υπερτερει απο redmi note 4 (ηταν μεγαλη απογοητευση οταν το πηρα). Μολονοτι το mi5 εχει καλυτερο dynamic range, δυστυχως εχει και πολυ παραπανω θορυβο απο το redmi note 4. Στα συν του βεβαια οτι ειναι ευκολοτερο να αποφυγεις το camera shake και οτι το video ειναι κλασεις ανωτερο.

 

Απο την αλλη, το mi5s, απο οσα δειγματα εχω δει ειναι εντυπωσιακα καλη καμερα

 

Το le max 2 ειναι μια παρα πολυ καλη επιλογη με χορταστικη οθονη και δυνατο επεξεργαστη (ιδιο με του mi5) αρκει να μην εχεις προτεραιοτητα την αυτονομια, δεν σε πειραζει η ελλειψη sd card και οτι ειναι στα αγγλικα το λειτουργικο (το πληκτρολογιο εχει κανονικα ελληνικα). Αν τυχον σε νοιαζει η καμερα, απο δειγματα φιλων που χω δει πρεπει να χει την πιο αδυναμη απο τα αλλα 2.

 

Βασικα παιζεις βαρια παιχνιδια;

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...